Denní souhrn zpráv Zprávy

17-08-2007

Kalousek se znovu ohradil proti Tlustého výtkám, jsou prý směšné

Lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek se dnes znovu ostře ohradil proti výtkám, které nyní ministerstvu adresují poslanec ODS Vlastimil Tlustý a jeho straničtí spojenci. Za směšná označil Tlustého vyjádření o dodatečných propočtech dopadů daňových sazeb a odečitatelných položek. Ministerstvo dalo expertům ODS potřebná čísla dávno předtím, než se tento týden jedna z variant promítla do vládního návrhu reformy veřejných financí, uvedl Kalousek. "Poté, co se koalice dohodla na alternativě 12,5 procenta, byla zapracována do pozměňovacího návrhu přesně s těmi čísly, sazbami a slevami na dani, které expertní skupina ODS měla již měsíc k dispozici. Jedinou změnou bylo zvýšení slevy na dani na dítě jako kompenzace poplatků u lékaře," napsal Kalousek v prohlášení, které ČTK poskytl tiskový odbor ministerstva. Dodal, že při koaličních jednáních na začátku týdne již úřad žádné nové výpočty neprováděl, argumenty o dodatečných propočtech jsou podle ministra také směšné.

Tlustý, kterého podle médií podporuje i několik dalších poslanců ODS, nyní volá po úpravě odečitatelných položek. Vadí mu, že daňové zatížení některých lidí by podle aktuální verze reformy mělo v roce 2009 ve srovnání s rokem 2008 vzrůst. Vina za tento "nesmysl", jak říká Tlustý, je prý na straně ministerstva financí. Koalice se na podobě reformy dohadovala na nočních jednáních ještě krátce před a během sněmovní schůze, která má o vládním balíku daňových, sociálních a zdravotních změn rozhodnout.

Není zatím jasné, jak případně docílit toho, aby se návrh reformy opět otevřel a bylo v něm možné znovu změnit například právě návrh odečitatelných položek. Jde o to, že takzvané druhé sněmovní čtení, kdy lze předkládat pozměňovací návrhy, skončilo ve středu. Pak dolní komora schůzi přerušila a poslanci se mají sejít až v úterý 21. srpna, kdy už by měli ve třetím čtení reformu definitivně schvalovat. V tomto finále, ve třetím čtení, už lze předkládat jen legislativně technické opravy a změnu odečitatelné položky lze těžko vydávat za legislativní opravu. Tlustý soudí, že nejlogičtější by bylo opět otevřít druhé čtení, což by ale hlasování o reformě oddálilo.

Sociální demokraté nepodpoří případné znovuotevření reformy

Sociální demokraté ve sněmovně nepodpoří případné znovuotevření pozměňovacích návrhů k vládní reformě veřejných financí. O změně v návrhu, který koalice prosadila s velkými obtížemi v úterý, se chce vrátit exministr financí Vlastimil Tlustý (ODS). Tvrdí, že změny v roce 2009 budou znamenat pro občany vyšší odvody do státní pokladny. Předseda ČSSD Jiří Paroubek dnes novinářům řekl, že na to, jaký dopad budou mít změny, opoziční poslanci upozorňovali při úterní diskusi. Koalice ale výhrady nevzala v potaz, zavrhla i návrh ČSSD, aby se sněmovna předlohou zabývala až na konci září. Do té doby by podle sociální demokracie mohli odborníci návrhy propočítat. "Ať si snědí, co si navařili," doplnil Paroubka předseda poslaneckého klubu největší opoziční strany Michal Hašek. K návrhu se nechce vracet i kvůli tomu, že by koaliční poslanci mohli přijít ještě s dalšími nápady. Reformu financí navrženou ODS, lidovci a zelenými sociální demokraté odmítají, tvrdí, že bude znamenat zhoršení životního standardu pro drtivou většinu občanů Česka a zároveň nepřinese úlevu veřejným rozpočtům. Styl, jakým koalice reformu prosazuje, označuje Paroubek za amatérismus a neschopnost.

Novela soudního řádu má odstranit problémy s doručováním obsílek

Časté problémy s doručováním soudních obsílek má odstranit novela občanského soudního řádu. Nový zákon zavádí povinnost určit doručovací adresu, která může být i elektronická. V současnosti se zásilka, kterou dotyčný nepřevezme, vrací zpět k soudu a jednání se protahuje. Novela má ale doručovateli umožnit nevyzvednutou poštu po deseti dnech vhodit do poštovní schránky dotyčného nebo vyvěsit na úřední desku a obsílku označit za doručenou. Novinářům to řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Pokud soud nebude mít k dispozici e-mailovou adresu a dotyčný nesdělí ani místo, kam mu má být pošta doručena, soud zašle obsílku na adresu uvedenou v centrální evidenci obyvatel. Ministr reaguje na stav, kdy je v Česku doručování soudních obsílek velmi komplikované a na první pokus je jich doručeno pouze asi 30 procent. Lidé si je totiž často nevyzvedávají a vyhýbají se trestnímu řízení. Novela zákona podle Pospíšila přejímá osvědčený model z Německa.

Cyklisté manifestovali v ulicích Prahy

Pražští cyklisté ve čtvrtek v podvečer podnikli tradiční cyklojízdu hlavním městem. Akcí chtěli upozornit na to, že v metropoli chybí oddělené jízdní pruhy, cyklostezky i stojany na kola. Byli vyzbrojeni hesly jako "Neblokujeme dopravu, my jsme doprava" nebo "Chceme vidět činy, ne jen sliby". "Každý občan, který o sobě dá vědět, je pro radnici vodítkem, znakem toho, co má dělat," řekl ČTK radní Petr Štěpánek. Zároveň přiznal, že cyklistická doprava je v Praze popelkou oproti jiným městům. "Zatímco město chystá v příštím desetiletí utratit 30 miliard za beton tunelů a dálnic, na cyklostezky má jít pouhých 40 milionů.

Ruzyně omezí po dohodě se starosty noční lety na vedlejší dráze

Letiště Ruzyně omezí nejpozději od 1. dubna 2008 noční lety na vedlejší přistávací a vzletové dráze. Dohodlo se na tom se starosty obcí, které obtěžuje hluk startujících a přistávajících letadel. "Mezi půlnocí a pátou hodinou ranní bude navíc noční provoz na této dráze zcela vyloučen," uvedl starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Výjimku budou tvořit lety v nouzových nebo mimořádných situacích. Na hluk z letadel využívajících vedlejší dráhu si stěžují obyvatelé městských částí Bílá Hora, Ruzyně, Dědina, Řepy, ale také část lidí z Kladna a z řady přilehlých obcí, jako jsou Buštěhrad, Tuchlovice či Braškov. Na tomto území žije více než 120.000 lidí. Situace se podle starostů zhoršuje v době, kdy letiště hlavní dráhu opravuje a veškerý provoz převede na vedlejší ranvej. "Ještě nikdy v minulosti nebyly radnice tolik zaplaveny stížnostmi obyvatel jako nyní," komentoval primátor Kladna Dan Jiránek nynější uzavření hlavní dráhy kvůli nanášení protiskluzového postřiku.

Vedení letiště tvrdí, že se opravě hlavní dráhy nedalo vyhnout a že dělá vše pro to, aby odstávka byla co nejkratší. Definitivní řešení však prý přinese až výstavba druhé souběžné dráhy. "Pokud se podaří vybudovat novou dráhu, používání dráhy přes hustě obydlená územní klesne na minimum," řekl generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák. Podle odhadů letiště by nová dráha mohla být uvedena do provozu kolem roku 2013. Podnik však zatím nemá vykoupené všechny potřebné pozemky. Provoz na pražském letišti rok od roku roste. Počet vzletů a přistání se za první pololetí zvýšil o šest procent na 84.000. Letištěm prošlo rekordních 5,58 milionu cestujících, což je meziročně o devět procent více. Za celý rok očekává vedení podniku přes 12,4 milionu pasažérů.

Zdravotní pojišťovny více přispějí na odvykání kouření

České zdravotní pojišťovny v budoucnu podpoří lidi, kteří chtějí přestat kouřit. Od příštího roku chce finančními příspěvky motivovat své pojištěnce k odvykání kouření Všeobecná zdravotní pojišťovna. Za prioritní považují toto téma také zaměstnanecké zdravotní pojišťovny. Zatím prvním ústavem, jenž lidem vyplácí příspěvky na léčbu kouření až do výše tisíce korun, je pojišťovna ministerstva vnitra. Od 1. května letošního roku může čerpat pojištěnec Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra příspěvek na lék nebo jiný prostředek, který mu předepíše lékař z centra léčby závislosti na tabáku. Podobnou cestou se možná vydá také Všeobecná zdravotní pojišťovna. "VZP uvažuje začít v roce 2008 s preventivním projektem, který by formou finančního příspěvku motivoval naše pojištěnce k odvykání kouření," řekla ČTK Tereza Květoňová z tiskového oddělení VZP. Rozhodnutí o programu náleží správní radě pojišťovny, která bude podle Květoňové aktivity na rok 2008 schvalovat na podzim.

Z lékařského hlediska se kouření považuje za nemoc. Podle Evy Králíkové z pražského centra pro odvykání kouření existuje na trhu množství přípravků a léčiv, které pomáhají zmírnit abstinenční příznaky po nikotinu. Žádný z nich však není zázračný. Kouření způsobuje nejen fyzickou, ale také psychickou závislost, navíc se často váže na různé rituální zvyky. Někdo je například zvyklý kouřit při práci, jiný při řízení auta, někdo si na cigaretu vzpomene v restauraci u piva. "Roli naučeného chování a psychosociální závislost lékem vyřešit nelze," řekla Králíková. V tom případě musí pomoct silná vůle.

Armádní hygienik: Radar při dodržení norem zdraví neohrozí

Americký protiraketový radar, který by mohl stát nedaleko obce Míšov na Plzeňsku, nebude při dodržení ochranné zóny škodit zdraví. K tomuto předběžnému závěru dospěl hlavní hygienik armády Petr Navrátil. Stanice by podle něj splnila limity týkající se neionizujícího záření. Ohrožení zdravotního stavu populace je vyloučeno, řekl novinářům Navrátil. Pokud padne konečné rozhodnutí radar na českém území vystavět, následovat bude ještě podrobnější posouzení.

Rádio Česko: Pitra odvezl do Německa jeho spolupracovník Šrytr

Kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra, který se skrývá před českou justicí, údajně odvezl do Německa jeho spolupracovník Pavel Šrytr. Uvedl to dnes Český rozhlas, stanice Rádio Česko s odkazem na informace z policejních kruhů. Šrytr to popírá a tvrdí, že netuší, kde se uprchlý podnikatel skrývá. Policie prý informaci oficiálně nevyvrátila. Tomáš Pitr měl nastoupit do vězení 6. června, aby si odpykal pětiletý trest za několikamilionový daňový únik. Uprchnul ale do ciziny a místo jeho pobytu nyní není známé. Podle Rádia Česko policie zachytila poslední Pitrovy stopy v Německu. Právě do této země ho údajně odvezl Šrytr. Po Pitrovi pátrá policie i Interpol. Pitr byl ve 12 let starém případu s Miroslavem Provodem a dalšími třemi muži pravomocně uznán vinným z krácení daní. Provod do vězení nastoupil.

Židovská obec v Praze vytýká Spartě rasismus jejích fanoušků

Předseda Židovské obce v Praze vytýká fotbalové Spartě, že její fanoušci při zápasech pokřikují antisemitská hesla. V otevřeném dopise uvádí, že naposledy se skandování "Jude" ozývalo při středečním zápase třetího předkola Ligy mistrů proti londýnskému Arsenalu. Po představitelích klubu obec chce, aby takovým projevům zamezili. Sparta slíbila, že středeční chování fanoušků prošetří s tím, že proti projevům rasismu i antisemitismu na stadionech dlouhodobě bojuje.

Dopis adresovaný předsedovi představenstva klubu Danielu Křetínskému podepsal vedle předsedy Židovské obce v Praze Františka Bányaie i ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát. Skandování "Jude" (Slavie) se z části publika, patřící k organizované části sparťanských fanoušků, podle nich ozývalo ve středu již poněkolikáté. "Užití německého označení pro Židy 'Jude' při skandovaném pokřiku nenechává na pochybách, že je toto označení míněno hanlivě jako nadávka, jako tomu bylo v období masové perzekuce Židů v období druhé světové války," píší. Bányai s Pavlátem doplňují, že Sparta před zápasem s Arsenalem veřejně varovala před projevy rasismu během utkání a uvedla, že možné autory takových projevů lze identifikovat a hnát k odpovědnosti. Autoři dopisu věří, že tato svá prohlášení klub myslel vážně a uplatní je i na "opakovaně antisemitská vystoupení některých vašich fanoušků během zápasů AC Sparta".

Čtyři fanoušci Slavie byli zatčeni po bitce v Amsterodamu

Čtyři příznivci Slavie Praha byli zatčeni po středeční bitce v Amsterodamu s fanoušky domácího Ajaxu. K potyčce mezi rowdies se připletlo sedm španělských turistů, kteří skončili s lehkými zraněními v nemocnici. K rvačce došlo v amsterodamském metru kolem 22:00, tedy po zápase třetího předkola Ligy mistrů, které český celek vyhrál 1:0. Podle serveru iDNES.cz se přibližně tři desítky příznivců Slavie domluvily pomocí internetu a mobilních telefonů s Nizozemci, jichž však dorazilo kolem padesáti. "Někteří měli v rukou tyče, nože a boxery, tak se (Češi) dali na ústup do vagónu metra," řekl serveru zdroj z policie. Podle policejního rady Martina Syneckého z Policejního prezidia čtveřici českých rváčů hrozí pokuta, vyhoštění ze země a několikaletý zákaz vstupu na stadion Ajaxu. "Nizozemci jsou na podobné výtržníky dobře připraveni. Přímo na stadionu mají zvláštní místnost, kde je policista i soudce," řekl Synecký pro iDNES.cz.

Na utkání v Amsterodamu bylo asi 500 slávistických příznivců. Další z nich mají na svědomí jiný násilný incident, který se odehrál v Německu na dálniční čerpací stanici Osterfeld. Cestou na zápas tu zahlédli vůz s logem pražského rivala z Letné, v němž se vracela čtveřice cyklistů Sparty ze závodu v nizozemském Emmenu. "Posádka poklidně čerpala naftu, když zastavil autobus fanoušků Slavie. Alkoholem posilnění slávisté s pokřikem 'Smrt Spartě' bezdůvodně napadli nejdříve cyklistu Ondřeje Pávka ranou do obličeje a poté začali kopat i do auta," uvedl v tiskové zprávě šéf stáje Zdeněk Rubáš s tím, že cyklistům se povedlo rychle ujet. "Jen díky tomu se nikomu nic vážného nestalo, promáčknutými dveřmi to odnesl pouze vůz," uvedl.

Kostarický gang poslal do Česka drogy

Drogový gang z Kostariky poslal do České republiky poštou minimálně dva balíčky se čtyřmi kilogramy kokainu. Uvedla to televize Prima. Hodnota drog na černém trhu by údajně byla 16 milionů korun. "Národní protidrogová centrála (NPC) se nebude k tomuto případu vyjadřovat. Informace podáme zřejmě až v pondělí," řekl Primě mluvčí NPC Marek Blažejovský. Jeden z balíčků podle Primy obdržela pražská firma Rey v Malešicích, která obchoduje s vybavením pro různé druhy hokeje. Na místo v úterý večer přijeli policisté z protidrogového oddělení i z Útvaru rychlého nasazení a zásilku zabavili. Druhou zásilku zřejmě pošta doručila na adresu fyzické osoby v Brně, informovala televize s odkazem na policejní zdroj. Určitý podíl zodpovědnosti za to, že se drogy dostaly do republiky, logicky musí přijmout celní správa, řekl televizi mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Ráža.

Brněnské HaDivadlo uvede kontroverzní hru E. F. Buriana z 50. let

Nová úprava kontroverzní hry Pařeniště, kterou divadelník Emil František Burian reagoval na politické procesy v 50. letech, bude první premiérou brněnského HaDivadla v nadcházející sezoně. Text, který odborníci mnohdy označují za hanebný či ostudný, nastuduje ve značně pozměněné podobě hostující režisér Jan Antonín Pitínský. Divadelníci si hru vybrali jako součást nového cyklu 20. století v HaDivadle, který postupně provádí diváky jednotlivými dekádami, řekl ČTK manažer souboru Ondřej Kopecký. Seriál začal již na konci minulé sezony hrou Černá sanitka, která nabízí prostřednictvím dobových fám a "městských pověstí" exkurzi do 80. let.

Pařeniště bylo v roce 1950 největší Burianovou úlitbou režimu a zároveň nejhlubším uměleckým propadem. V čase procesu s Miladou Horákovou, Závišem Kalandrou a dalších politických perzekucí přivedl levicový dramatik na scénu uvědomělé straníky a skupinu "zvrhlých intelektuálů", kteří chtějí "zvrátit běh dějin". V inscenaci HaDivadla, která ponese název Pařeniště a jiné, doplní původní linii hry další motivy dokládající atmosféru doby.

Podle HaDivadla je Pařeniště hitchcockovskou baladou z 50. let a hlubokým dramatem, které, aniž chce, demaskuje dobu. "Hra, která se autorovi vymkla z rukou," popisuje Burianův text anotace. Divadelník a muzikant E. F. Burian, jenž žil v letech 1904 až 1959, patřil za první republiky k čelním představitelům levicové avantgardy a jeho tehdejší dílo je dodnes vysoce ceněno. Po druhé světové válce, kterou strávil v koncentračních a pracovních táborech, agitoval pro komunistickou stranu a získal vlivné posty v kulturní sféře. V 50. letech se stal jedním z nejhorlivějších zastánců nového zřízení, z ideálů částečně vystřízlivěl až před smrtí. Divadelní vědci se domnívají, že autora mohl sepsání Pařeniště vést strach, aby se sám nestal obětí perzekuce. Před válkou kritizoval stalinské procesy v Sovětském svazu, Kalandra býval jeho souputníkem ve skupině levicových intelektuálů. Inscenace HaDivadla Pařeniště a jiné bude mít premiéru 16. září.

Festival v Bílých Karpatech zpestří hudebníci z Turecka i Číny

Na mezinárodním hudebním a folklorním festivalu Setkání muzikantů v Bílých Karpatech budou účinkovat i hudebníci a tanečníci z dalekých zemí. Pořadatelé pozvali umělce z Turecka, Číny či Srbska. Mezi české taháky patří houslista Jaroslav Svěcený a dechová hudba Túfaranka ze Šakvic na Břeclavsku, řekl ČTK akce Emil Zúbek. Třídenní festival začala v pátek odpoledne. Vystoupí na něm ve více než dvaceti hudebních, vokálních a folklorních tělesech na 600 účinkujících. Představí se dechové hudby, cimbálové muziky, pěvecké sbory, rockové i country kapely či komorní formace. Chybět nebudou ani hosté ze zahraničí. "Chceme lidem ukázat i folklor a kulturu jiných zemí," uvedl Zúbek. Setkání muzikantů v Bílých Karpatech se letos koná již popáté. V minulých ročnících zde vystupovali umělci z Cookových ostrovů, Mexika, Arménie, Afriky, Polska, Nizozemí či Rakouska. Akci každoročně navštíví několik tisíc lidí.

Jablonec po prohře 3:4 ve Vídni drží naději na postup

Fotbalisté Jablonce ve čtvrtek v noci v úvodním zápase 2. předkola Poháru UEFA po přestřelce prohráli na hřišti Austrie Vídeň 3:4. Přesto si uchovali slušnou naději na postup, neboť v odvetě, která je na programu za dva týdny na severu Čech, jim stačí výhra o jednu branku. Jablonec prohrával brzy o dvě branky, ale ještě do poločasu vyrovnal díky dvěma zásahům Zelenky. Po změně stran se domácí opět vrátili do dvoubrankového vedení, když se podruhé v zápase trefil Kuljic, v 76. minutě však vykřesal postupovou naději Baranek. Za Austrii si poslední čtvrthodinu zahrál i uzdravený český reprezentant David Lafata.

Radost ze zlepšeného projevu v ofenzivě, ale zklamání z toho, že jeho tým dostal čtyři góly. Tak zhodnotil úvodní duel druhého předkola Poháru UEFA na hřišti Austrie Vídeň trenér jabloneckých fotbalistů Luboš Kozel. Kozla ale hlavně těšilo, že se Jablonec dokázal dvakrát otřepat z dvoubrankového vedení domácích a hlavně že si udržel slušné vyhlídky do odvety. O postupu se podle obou trenérů rozhodne až za dva týdny na Střelnici, po čtvrtku prý zdaleka není nic jasné. Jablonecký kouč, jenž zažil premiéru na lavičce v evropských pohárech, byl překvapený střeleckým procitnutím svých svěřenců, kteří v úvodních dvou zápasech ligy nedokázali dát ani jeden gól. Ale starosti mu prý přidělala často chybující defenziva.

Bílek: Výsledek je pro Spartu krutý

Trenér fotbalistů pražské Sparty Michal Bílek považuje středeční prohru v zápase 3. předkola Ligy mistrů s londýnským Arsenalem za velmi krutou. Letenští podle něj podali vynikající výkon, ovšem po domácí porážce 0:2 již budou mít boj o postup do hlavní soutěže velmi těžký. "Je to obrovská škoda, protože hlavně v prvních šedesáti minutách jsme podali vynikající výkon a i v dalším zbytku zápasu mužstvo pracovalo podle představ. Ten výsledek je pro nás velmi krutý," řekl Bílek na čtvrteční tiskové konferenci. "Prohráli jsme 0:2 doma, takže postup je nyní hrozně těžký. Oni jsou doma velmi silní. Bude tam vyprodáno, jako na každý zápas, a fanoušci je poženou za postupem," dodal. Boj o základní skupinu Ligy mistrů sice Bílek ještě úplně nevzdává, ale ví, že pokud chce pomýšlet na postup, bude muset Sparta proměňovat brankové šance. "Budeme chtít hrát tak, abychom branku dali. Máme útočnou sílu a i v tomto zápase jsme měli několik brankových příležitostí. Šance si vytváříme, bohužel ta střelecká potence není taková. Je potřeba začít střílet branky," konstatoval.

Slávisté i po výhře krotí optimismus

I přes výhru 1:0 v prvním utkání 3. předkola fotbalové Ligy mistrů na hřišti Ajaxu Amsterodam krotí trenér Karel Jarolím i hráči pražské Slavie optimismus. Všichni se shodují, že za sebou mají jen první poločas dvojzápasového duelu. Podle trenéra Karla Jarolíma věděli všichni, co mužstvo čeká. "Já jsem se zde byl osobně podívat a počítali jsme s tím, že Ajax nastoupí se třemi útočníky. Proto i my zvolili organizaci hry podobnou, abychom eliminovali převahu jednoho hráče ve středu hřiště. Věděli jsme, že když budeme chtít uspět, tak musíme být kompaktní v obraně a nedat Ajaxu prostor hlavně na naší polovině," prozradil taktické plány Jarolím. "Nechtěli jsme spoléhat jen na bránění, chtěli hrát aktivně i dopředu, věděli jsme, jakou cenu má gól z venku. Podařilo se udržet čisté konto a musím poděkovat celému mužstvu, že se dokázalo vyrovnat s agresivní hrou Ajaxu, která byla místy na hranici pravidel. Skvělý byl Vaniak, který zatím čaruje," vysekl pochvalu brankáři slávistický kouč. "Dobře si ale uvědomujeme, že jsme jen v poločase. Jeden krok jsme udělali, odveta bude nesmírně těžká," dodal Jarolím.

Berdych ani pošesté neporazil Davyděnka a v Cincinnati vypadl

Poslední zástupce českého tenisu na světových turnajích Tomáš Berdych vypadl v Cincinnati ve třetím kole. Nad síly nejlepšího českého hráče byl pátý tenista světa Nikolaj Davyděnko, jenž Berdycha porazil i v šestém vzájemném utkání. Rus Davyděnko měl utkání pod kontrolou a do čtvrtfinále postoupil po relativně hladkém vítězství 6:3 a 6:2. Jeho soupeřem bude přemožitel Radka Štěpánka z druhého kola David Ferrer, který nečekaně ve dvou setech vyřadil obhájce titulu Andyho Roddicka.

Počasí

Je oblačno nebo zataženo, na většině území s přeháňkami nebo občasným deštěm. Nejvyšší denní teploty 20 - 26 stupňů Celsia.

17-08-2007