Denní souhrn zpráv Zprávy

23-08-2007

Ministr Schwarzenberg vzkazuje do Rakouska: Radar není provokace

Rakouský ministr obrany Norbert Darabos se mýlí, když v souvislosti s možnou výstavbou amerického radaru v Česku hovoří o provokaci, řekl ve čtvrtek šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Darabos podle rakouské agentury APA deníku Die Presse řekl, že nechápe smysl protiraketového štítu ve střední Evropě, který má být namířen proti možnému ohrožení z Íránu. Případné postavení protiraketového štítu v Česku a Polsku je podle Schwarzenberga potřebné a nutné bezpečnostní opatření. "Považuji to za zásadní omyl z (ministrovy) strany. Zde nikdy nešlo o provokaci, nýbrž o opatření zajišťující bezpečnost Evropy a spojenců do budoucnosti," řekl novinářům ministr zahraničí během jednání sněmovního zahraničního výboru. Doplnil, že radar v ČR by měl být součástí systému NATO. "Bohužel, je mi to líto, v našem okolí a také v dalších krajinách zbrojení pokračuje," konstatoval český ministr s narážkou na země, u nichž je podezření na vývoj zbraní hromadného ničení. Podle Schwarzenberga vystupuje Darabos jako představitel neutrální země a politik, který se také snaží snížit výdaje své země na obranu. Darabos tvrdí, že musí existovat jiné řešení než je protiraketový štít. "Se Severní Koreou přeci Spojené státy také nakonec dosáhly kompromisu. To, že chtějí nyní v bývalé východní Evropě vybudovat obranný deštník, považuji za provokaci," prohlásil Darabos.

KSČM zvažuje ústavní stížnost kvůli pobytu amerických expertů

Komunistická strana Čech a Moravy zvažuje stížnost k Ústavnímu soudu kvůli způsobu, jakým se rozhodlo o pobytu amerických expertů v Česku. Ti zde zkoumají vhodné místo pro umístění protiraketové radarové základny. Na tiskové konferenci KSČM to řekl poslanec této strany Václav Exner, který již dříve označil pobyt amerických expertů v Česku za protiústavní. Podle poslance ho totiž neschválil parlament. Případná stížnost má však podle Exnera právní problém, protože není známé žádné vládní usnesení, které by mohli komunisté napadnout. "Protože Ústavní soud ruší nějaké rozhodnutí, ale takové rozhodnutí, vlastně alespoň veřejně známé nám, není," vysvětlil Exner. Proto nyní podle něj vyvstává otázka, zda se Ústavní soud může zabývat věcí, kdy se něco odehrává v rozporu s ústavou, ale přitom neexistuje žádné rozhodnutí, které by bylo možné zrušit.

Štětina: KSČM se odmítáním základny možná dopouští vlastizrady

Senátor a předseda senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM Jaromír Štětina podezírá komunistické politiky z toho, že se při odmítání americké základny v České republice dopouštějí vlastizrady. Poškozují prý totiž obranyschopnost země. Štětina proto ve čtvrtek požádal Parlamentní institut Poslanecké sněmovny, aby zjistil, zda komunisté svým chováním neporušují zákon. Štětina argumentuje tím, že zákon hovoří o trestech pro české občany, kteří ve spojení s cizí mocí rozvracejí republiku nebo páchají násilné akce proti obranyschopnosti země.

"Pan Štětina má za prvé velmi svéráznou představu o svobodě myšlení a názorů a za druhé se domnívám, že stále více je připraven na to navštívit psychiatra," reagoval na Štětinovu iniciativu poslanec a zahraniční expert KSČM Václav Exner.

Václav Klaus: Pro Temelín vidím evropské řešení

Prezident Václav Klaus k problémům ve vztazích mezi ČR a Rakouskem řekl, že by se neměly dramatizovat. V přestávce středečního fotbalového utkání Rakousko-ČR pro ČTK uvedl, že vzájemné problémy vyléčí čas, což se podle něj projevuje už dnes. "Temelín je pro některé lidi určitá politická hra, ale nedramatizujme to. Například blokády hranic považuji za nesmysl, ale že bychom kvůli tomu měli držet hladovku, takový problém to zase není. I tato záležitost prodělává určitý posun a já ten rozhodující posun vidím v evropském řešení, v tom, že Evropa řekne, že bez jaderné energetiky to nejde. A jakmile se tohle stane oficiální doktrínou, tak dříve či později i ten náš problém se jaksi poníží," řekl prezident.

K jednání s rakouským prezidentem řekl, že debata je permanentní. Klaus vysoce ocenil vzájemné vztahy s rakouským prezidentem. "Oba se na věci díváme jako zkušení politikové, kteří mají už něco za sebou. Posuzujeme věci pragmaticky a racionálně, víme, že není žádný důvod přidávat polínka do ohně kvůli některým otázkám, na něž máme rozdílné názory. Rakousko může mít jiný názor na jadernou energetiku, Temelínem počínaje nebo konče, ale není důvod vyvolávat kvůli tomu konflikty," zdůraznil Klaus v rozhovoru pro ČTK.

Klaus přijel ve středu spolu s manželkou Livií na několikadenní pracovní návštěvu Rakouska, při níž kromě jednání se svým rakouským protějškem navštívil přátelský fotbalový zápas mezi Českou republikou a Rakouskem. V dalších dnech pak schůzka obou prezidentů pokračuje na prezidentském zámečku v Mürzstegu a soukromým pobytem českého prezidentského páru v Salcburku.

Rakouští odpůrci Temelína hrozí novými blokádami hranic v září

Obnovením blokád česko-rakouských hranic již příští měsíc pohrozili ve čtvrtek rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín z hornorakouské organizace Atomstopp. Přitom varovali, že jejich protesty budou mít "zostřenou formu". Atomstopp čtvrtečním prohlášením reaguje na prohlášení českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a na nejnovější vyjádření prezidenta Václava Klause. Další kolo jednání česko-rakouské meziparlamentní komise pro otázky Temelína, které se má uskutečnit 17. a 18. září, je podle protitemelínských aktivistů vážně ohroženo.

"Přerušení hraničních blokád po dobu jednání komise bylo myšleno jako konstruktivní příspěvek. Teď se ale stále více ukazuje, že předběžná důvěra v tato jednání byla přehnaná," uvádí Atomstopp. Podle jeho prohlášení by už v polovině září mohly být obnoveny blokády rakousko-českých hranic. "Po zcela nekvalifikovaných prohlášeních ministra Schwarzenberga žádá nyní prezident Klaus, aby EU vyhlásila renesanci jaderné energie za svou doktrínu, a doufá, že tak získá legitimitu pro protiprávně fungující Temelín," tvrdí rakouští protijaderní aktivisté.

"Případné blokády by velmi zkomplikovaly, pokud vůbec nezastavily práci parlamentní komise," reagoval předseda české části komise Jan Kasal. Zdůraznil, že parlamentní skupina dodržuje pracovní harmonogram, na kterém se čeští a rakouští zákonodárci dohodli, a snaží se plnit svůj úkol. Výroky českých či rakouských politiků podle Kasala nemají na práci komise žádný vliv a nemá smysl je komentovat.

ČR ušetří uzavřením misí 120 milionů ročně, využijí se pro EU

Ministerstvo zahraničních věcí díky uzavření některých velvyslanectví a konzulátů ušetří zhruba 120 milionů korun ročně a získá asi 50 volných pracovníků. Ušetřené finanční prostředky a personální síly chce ministerstvo využít především na zajištění českého předsednictví v radě EU v první polovině roku 2009 a vstup do schengenského prostoru. Na jednání zahraničního výboru sněmovny to ve čtvrtek řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Česká republika v blízké době uzavře velvyslanectví v Singapuru a Uruguayi. Činnost pozastaví také zastupitelský úřad v Zimbabwe. Schwarzenberg poslancům řekl, že tamní režim prezidenta Roberta Mugabeho je "poněkud bláznivý", a další práce velvyslanectví v Zimbabwe proto není efektivní. Zdůraznil ale, že ČR chce udržet budovy úřadu, aby mohl být případně znovu otevřen. "S pomocí boží se tam zase vrátíme," řekl. Kromě velvyslanectví Česká republika uzavře také konzuláty v Bonnu, jihoafrickém Kapském Městě, Katovicích v Polsku a italském Miláně.

Ministr také uvedl, že otevírání nových zastupitelských úřadů nyní kvůli nedostatku peněz neplánuje. Pokud by se ale v budoucnu našly potřebné prostředky, bylo by podle něj dobré otevřít nové velvyslanectví v západní Africe. Užitečné by podle něj bylo mít také velvyslanectví v Zambii, kam Česko v rámci Afriky soustřeďuje svou rozvojovou pomoc. "V šuplíku" má Schwarzenberg prý také plány na otevření velvyslanectví v Ázerbájdžánu.

Poslanci ministrovi vytkli, že je o chystaném uzavírání velvyslanectví neinformoval dříve a stěžovali si na nedostatek informací o práci zastupitelských úřadů. Schwarzenberg se za pozdní informaci o plánech ministerstva omluvil.

Vláda chce zrušit povinné kvorum pro platnost místního referenda

Koaliční kabinet Mirka Topolánka chce úplně zrušit povinné kvorum pro platnost místního referenda. Dosud je podmínkou platnosti referenda nadpoloviční účast voličů. Výsledek hlasování je pak závazný, když se pro vysloví alespoň 50 procent hlasujících, tedy 25 procent všech obyvatel oprávněných volit. "Napříště by mělo být referendum platné pouze pod jednou podmínkou, a to když se pro vysloví nejméně čtvrtina oprávněných voličů," řekl novinářům předseda legislativní rady vlády Cyril Svoboda. O návrhu, který vzešel z řad koaličních poslanců, bude vláda jednat na některém z nejbližších zasedání.

Kasal: Hovorka KDU-ČSL poškodil, trestán by ale být neměl

KDU-ČSL by neměla poslance Ludvíka Hovorku nijak trestat za to, že hlasoval proti vládní reformě veřejných financí. V budoucnu by se ale neměla opakovat situace, kdy jeden poslanec svým neústupným postojem poškodí vyjednávací pozici strany. Novinářům to ve čtvrtek řekl místopředseda sněmovny za KDU-ČSL Jan Kasal. "Ludvík Hovorka svým postojem samozřejmě poškodil vyjednávací pozici KDU-ČSL při vyjednávání závěrečné podoby reformy, ale dle mého soudu tak nečinil ze zlé vůle, a tudíž jakákoliv diskuse na téma potrestání nebo vysvětlování mi přijde neadekvátní," řekl Kasal. Diskuse o případném trestání Hovorky podle něj KDU-ČSL poškozuje. Je proto jednoznačně proti tomu, aby se Hovorkovým hlasováním dále zabýval poslanecký klub strany. Podobný názor má i většina ostatních poslanců KDU-ČSL, tvrdí Kasal.

Předseda KDU-ČSL ve Zlínském kraji a náměstek ministra pro legislativu Jiří Stodůlka ČTK ve středu řekl, že Hovorkův postoj k reformě nezůstane v krajské organizaci strany bez odezvy. Od Hovorky požaduje také vysvětlení, jak se postaví k realizaci reformy. Šéf lidovců Jiří Čunek v médiích uvedl, že nebude Hovorku vyzývat, aby se vzdal poslaneckého mandátu. Zároveň ale řekl, že pokud by Hovorka hlasoval vícekrát proti vládě, musel by neudržitelnou situaci vyřešit.

Narozeniny si Paroubek zaplatí sám, dar z Vídně věnuje dětem

Šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek zaplatí účet za středeční oslavu svých pětapadesátých narozenin ze svého, nikoli z daru vídeňské sociální demokracie. Slavnost v hotelu Kampa pro 200 hostů stála podle čtvrtečního Paroubkova prohlášení 60.735 korun. Zaplatit ji ze svého se Paroubek rozhodl poté, co o daru rakouských sociálních demokratů a finančních poměrech bývalého českého premiéra začal spekulovat tisk. Finanční dar z Vídně dá šéf sociální demokracie k dispozici občanskému sdružení Zuzany Paroubkové. Částka bude věnována ve prospěch dětí z dětského domova.

MMF vítá druhého kandidáta na šéfa v osobě Tošovského

Mezinárodní měnový fond přivítal nominaci bývalého guvernéra České národní banky a expremiéra Josefa Tošovského na funkci výkonného ředitele této organizace. Fond dodal, že přihlášku do uzávěrky 31. srpna může podat každá členská země. Tošovského navrhlo Rusko jako druhého uchazeče vedle oficiálního kandidáta Evropské unie, Francouze Dominiqua Strausse-Kahna. Česká vláda Tošovského kandidaturu nepodporuje a nadále dává přednost společnému kandidátovi EU. "Výkonná rada zdůraznila, že to bude otevřený a transparentní proces a že nominace dalšího kandidáta je v souladu s tímto duchem," řekl na tiskové konferenci ve Washingtonu mluvčí MMF Gerry Rice. "Rada dala na vědomí, že kandidáti mohou být nominováni kýmkoli a mohou pocházet z kterékoli země, která je členem fondu," dodal mluvčí. Po uzávěrce nominací pozve rada MMF kandidáty do Washingtonu k pohovorům. Brzy poté se znovu sejde a rozhodne o časovém rozvrhu postupu volby, řekl Rice.

Odškodné chlapci z Cizkrajova zaplatí stát, kraj a obec

Patnáctimilionové odškodné zaplatí Filipu Němcovi z Cizkrajova, který zůstal postižený po úrazu na školním výletě, společně stát, kraj a obec. Částku měla podle červnového rozhodnutí soudu zaplatit škola, která ale na odškodné nemá peníze a zastupitelstvo její činnost ke konci školního roku pozastavilo. Na společném postupu se ve čtvrtek domluvili jihočeský hejtman Jan Zahradník s ministryní školství Danou Kuchtovou, zástupci ministerstva financí a obce Cizkrajov. Obec Cizkrajov zaplatí tři miliony korun, stejnou částku dá i ministerstvo školství. Ministerstvo financí a Jihočeský kraj dají shodně po pěti milionech korun. Celkem tak bude připravena částka 16 milionů, aby mohly být zaplaceny i případné úroky.

Chlapec se v červnu 2003 málem utopil, když se během školního výletu koupal v Jemnici na Vysočině. Pod vodou zůstal asi deset minut. Kvůli poškození mozku zcela ochrnul. Ve stavu bdělého bezvědomí je zcela odkázán na pomoc druhých. Chlapcovo postižení zavinil podle třebíčského soudu nedostatečný pedagogický dohled a nedodržení bezpečnostních předpisů. Pedagogy soud za úraz před čtyřmi roky potrestal podmíněnými tresty.

Nova: Nizozemská firma žaluje ČR kvůli Union bance o 7 mld. korun

Nizozemská společnost Invesmart žaluje ČR kvůli jejímu postupu při krachu Union banky o 250 milionů eur (sedm miliard korun). Informovala o tom televize Nova. Ministerstvo financí tvrdí, že má velkou šanci v arbitráži uspět. V pátek se mají sejít rozhodčí soudci, mimo jiné kvůli tomu, aby určili místo, kde se arbitráž uskuteční. Invesmart staví svou žalobu na česko-nizozemské smlouvě o podpoře a vzájemné ochraně investic, uzavřené před 15 lety. O arbitrážích na ČR společnost mluvila již před čtyřmi lety, připomněla Nova. V roce 2003 koupila nizozemská firma 70 procent akcií Union banky. Mimořádná valná hromada jí krátce na to přisoudila 65 milionů jako náhradu nákladů spojených se vstupem do banky. Banka poté přišla o licenci a skončila v konkurzu, do kterého ji poslal v současné době stíhaný soudce Jiří Berka. V případu Union banky již kriminalisté obvinili celkem devět lidí, kteří nevýhodnými obchody údajně připravili banku o téměř tři miliardy korun. Šéfa Invesmartu Paola Catalfama stíhá česká policie od loňska.

Aktuálně.cz: Státní zástupce Obst čelí trestnímu oznámení

V kauze Čunek padlo další trestní oznámení. Tentokrát směřuje na státního zástupce Radima Obsta. Oznámení podal Živan Loukota, důchodce z Vyškova, kvůli podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Obst se ho podle něj dopustil nejen v Čunkově případu, ale i v předchozím procesu rehabilitace antikomunisty Vladimíra Hučína. Uvedl to zpravodajský server Aktuálně.cz. "Zastává se opakovaně lidí z minulého režimu a sám má minulost s kontakty na StB. Nerozumím tomu, jak může ještě dělat státního zástupce. Je to přece i můj zástupce a já jsem byl za totality perzekuován," řekl serveru Loukota. Na Obsta podal už v minulosti dvě stížnosti. Krajské zastupitelství v Ostravě, kterému šéfuje Zlatuše Andělová, obě zamítlo. Andělová se i v případu Čunek postavila na stranu Obsta.

Loukota není členem Konfederace politických vězňů, ale za bývalého režimu byl krátce vězněn. Tvrdí, že má materiály, které dokazují spojení zástupce Obsta s StB. "Poslal jsem vše přímo nejvyšší státní zástupkyni Renatě Vesecké," dodal důchodce. Přerovský státní zástupce Radim Obst, který do června dozoroval kauzu vicepremiéra Čunka, byl podáním překvapen. Na dotaz Aktuálně.cz uvedl, že o trestním oznámení nemá žádné informace.

Za pokus uplatit Ploce soud Šrytrovi potvrdil podmíněný trest

Krajský soud v Hradci Králové kvůli drobné nepřesnosti zrušil ve čtvrtek rozsudek semilského okresního soudu v případu uplácení poslance ČSSD Pavla Ploce. Pavlu Šrytrovi ale v novém rozsudku uložil stejný trest dvaceti měsíců s podmíněným odkladem na 2,5 roku. Šrytr podle soudu Plocovi nabídnul pět milionů korun za to, aby přestoupil do Strany zelených. Pokud by Ploc na nabídku přistoupil, získala by tehdy koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených ve sněmovně většinu. Šrytr již před semilským soudem řekl, že se s Plocem sešel, o úplatku však spolu nemluvili a k nabízení peněz Plocovi neměl žádný důvod. Celý proces označil za politickou objednávku ČSSD. Šrytr pracoval jako bodyguard a řidič zavražděného podnikatele Františka Mrázka a kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra, kterého předseda ČSSD Jiří Paroubek označil za nepřítele státu. Šrytr ve čtvrtek novinářům řekl, že proti verdiktu podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Soud zpřísnil Bardonovi z gangu Berdycha trest vězení na sedm let

Člen gangu kolem Davida Berdycha a elitních policistů Richard Bardon stráví za účast na loupežích s definitivní platností sedm let ve věznici s ostrahou. V odvolacím jednání o tom ve čtvrtek rozhodl pražský vrchní soud. Jednatřicetiletému muži o rok a půl zpřísnil trest 5,5 roku odnětí svobody, který mu v lednu uložil středočeský krajský soud. Odvolací senát mu také zpřísnil typ věznice - krajský soud totiž Bardona poslal do mírnějšího zařízení s dozorem. Soudy uznaly Bardona vinným z účasti na dvou loupežných přepadeních provedených v policejních uniformách, z nedovoleného ozbrojování a z padělání a pozměňování peněz. Neuvěřily Bardonově obhajobě, že loupeže považoval za legální akce policie, a přikázaly mu, aby s dalšími obžalovanými nahradil obětem škodu 3,5 milionu korun.

V Českých Budějovicích začala mezinárodní výstava Země živitelka

V Českých Budějovicích se ve čtvrtek otevřely na šest dnů brány mezinárodního agrosalonu Země živitelka. Nejstarší a nejnavštěvovanější česká zemědělská výstava se tu koná počtyřiatřicáté. Letos se jí účastní téměř 700 domácích i zahraničních vystavovatelů a obchodníků, kteří nabízejí novinky z rostlinné a živočišné výroby, zemědělské techniky a další výrobky. Loni výstavu navštívilo 100.000 lidí. Poprvé se na výstavišti na levém břehu Vltavy objevil například Vinařský fond. Tradičně se představují potravináři, ale i myslivci, rybáři, zahrádkáři a včelaři. Výstavní plocha přesahuje 28.500 metrů čtverečních a prezentují se na ní firmy z 22 zemí, například z Belgie, Japonska, Itálie, Ruska, Švédska, či USA. Přímo se veletrhu zúčastní 30 zahraničních firem hlavně z Rakouska, Německa, Slovenska a nově i z Polska.

Nejnavštěvovanější českobudějovický veletrh doprovází Mezinárodní výstava družstevnictví. Tvorbě a ochraně životního prostředí se věnuje Ekostyl. Agrosalon nabízí i odborný a kulturní program. Součástí výstavy je opět soutěž exponátů o Zlatý klas. V sobotu jsou na programu Národní dožínky. Neděle bude patřit prezentaci Jihočeského kraje a Horního Rakouska. Výstava skončí v úterý 28. srpna. Země živitelka se poprvé v Českých Budějovicích konala v roce 1973.

ČEZ chce investovat do obnovy uhelných elektráren přes 100 mld. Kč

Energetická společnost ČEZ chce během následujících šesti let investovat přes sto miliard korun na obnovu až deseti stávajících a výstavbu až tří nových hnědouhelných bloků. Dosud vynaložila společnost, jejíž dvoutřetinovým vlastníkem je stát, na modernizaci uhelných elektráren 5,2 miliardy korun. ČTK to sdělil mluvčí firmy Ivo Měšťánek. Začátkem června zahájil ČEZ modernizaci elektrárny Tušimice 2, kde budou do roku 2010 komplexně obnoveny čtyři hnědouhelné bloky o výkonu 200 MW. V lokalitě nyní probíhají základní demontážní a bourací práce. Společnost chce rovněž koncem letošního roku zahájit výstavbu nového zdroje o instalovaném výkonu 660 megawatt v elektrárně Ledvice. ČEZ již pro výstavbu získal státní autorizaci a územní rozhodnutí. ČEZ rovněž nyní jedná s dodavateli technických zařízení pro elektrárnu Prunéřov 2, kde budou provozovány tři obnovené bloky, každý o výkonu 250 MW.

"Komplexní obnova uhelných elektráren je klíčovým krokem jak pro zajištění energetické soběstačnosti ČR, tak pro snižování emisí oxidů dusíku, oxidů síry a oxidu uhličitého. Největším faktorem snižujícím emise bude vyšší účinnost spalování," uvedl výrobní ředitel ČEZ Jiří Borovec. Pokles vypouštěného CO2, které obnova přinese, je jedním z prostředků, jimiž chce ČEZ dosáhnout celkového snížení intenzity emisí tohoto plynu o 15 procent, doplnil Měšťánek. ČEZ rovněž zvažuje také stavbu nových paroplynových elektráren v ČR, pokud získá dlouhodobý kontrakt na dodávky zemního plynu.

ÚOHS se nebude zabývat soutěží na autora sídla Národní knihovny

Antimonopolní úřad se nebude zabývat výběrem architekta nového sídla Národní knihovny v Praze. Správní řízení, které vedl na podnět jednoho z neúspěšných ateliérů - HŠH architekti, zastavil. Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nepřísluší toto architektonickou soutěž hodnotit, řekl ČTK mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Hodnotící komise vybrala kontroverzní návrh Jana Kaplického, HŠH architekti skončili s budovou tvaru velkého kávového zrna pokrytou celistvým stříbrným pláštěm třetí. Po ÚOHS chtěli, aby zrušil rozhodnutí o vítězi soutěže a posunul jejich návrh na druhé místo. "Veřejná soutěž o návrh není zahrnuta mezi druhy zadávacích řízení. Úřad tak nemá pravomoc k zasahování do průběhu soutěže o návrh," vysvětlil Chalupa. Kaplického futuristická budova v zelené barvě, které se přezdívá například chobotnice, budí rozličné dojmy. Postavili se proti ní někteří architekti a třeba i prezident Václav Klaus.

Kynologové soutěží ve vyhledávání obětí teroristického útoku

V sutinách poblíž Chomutova budou až do soboty soutěžit kynologické týmy ze šesti evropských zemí ve vyhledávání osob zasypaných při teroristickém útoku. Zdeněk Hanuška z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru novinářům řekl, že cílem akce je nejen vzájemně si porovnat své schopnosti, ale navázat i vztahy mezi mezinárodními týmy, které se pak většinou setkají při zásahu v místě neštěstí. Podle šéfa hasičských kynologů Gustava Hotového, který je zároveň hlavním rozhodčím, organizátoři pro soutěžící připravili podmínky co nejvíce se blížící realitě.

České týmy, které podle Hanušky patří ke světové špičce, jsou do akce ve světě schopné vyrazit během šesti až osmi hodin. Letadlem je i s veškerým vybavením a zásobami na pět dnů lze dopravit až do vzdálenosti 2500 kilometrů. Čeští záchranáři již působili například v Turecku, Pákistánu, Íránu či Alžírsku. Posledním zásahem v Česku bylo prohledávání trosek v Kladně, kde se na konci července zřítila hala na sběrače šrotu.

V Praze si připomněli Slovenské národní povstání

Veteráni, pamětníci i představitelé armády si ve čtvrtek v Praze na ministerstvu obrany připomněli události Slovenského národního povstání, které začalo v srpnu 1944. Řečníci, mezi kterými byl například náměstek ministryně obrany Radek Šmerda nebo slovenský velvyslanec Ladislav Ballek, se většinou shodovali v tom, že povstání upevnilo spolupráci českého a slovenského národa a znamenalo návrat k myšlenkám společného meziválečného státu.

Do povstání se v létě a na podzim 1944 zapojilo na 60.000 vojáků a 18.000 partyzánů ze 30 zemí, z českých zemí tam přišlo zhruba 3000 bojovníků. Významnou pomoc poskytoval Sovětský svaz i západní spojenci. Před tím, než němečtí vojáci zatlačili partyzány zpět do slovenských hor, se podařilo osvobodit 30 slovenských okresů s více než milionem obyvatel.

Zemřel historik Dušan Třeštík

V noci na čtvrtek zemřel v motolské nemocnici v Praze historik a publicista Dušan Třeštík. Bylo mu 74 let. Uvedla to Česká televize. Dušan Třeštík se specializoval na dějiny středovýchodní Evropy v 6. až 12. století, dějiny kultury a teorii historie. Vyjadřoval se však i k současným politickým a kulturní otázkám. Jeho domovským pracovištěm bylo Centrum medievistických studií při Akademii věd České republiky, působil také v Historickém ústavu AV ČR. Mezi jeho nejvýznamnější díla posledních deseti let patří monografie Počátky Přemyslovců, Vstup Čechů do dějin (530-935), Mysliti dějiny a Vznik Velké Moravy. Moravané, Čechové a střední Evropa v letech 781-871.

UNESCO je vážně znepokojeno návrhy výškových staveb v Praze

Vážné znepokojení nad navrženými projekty výškových staveb v Praze na Pankráci vyjádřil Výbor světového dědictví UNESCO. Požaduje, aby Česká republika znovu zvážila dopady projektů na výjimečné celosvětové hodnoty památky, jíž je historické centrum Prahy, na seznam UNESCO zapsané od roku 1992. Do 1. února 2008 požaduje po českém státu zprávu, jak o tuto památku pečuje, a popis postupu ohledně plánovaných výškových staveb. Novinářům stanovisko výboru tlumočil účastník jeho setkání na Novém Zélandě a předseda českého národního komitétu ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel) Josef Štulc. Jednání byli přítomni i zástupci ministerstva kultury a pražského magistrátu, kteří také od 2. července rozhodnutí výboru znají.

"Vážné znepokojení" UNESCO je prvním z kroků, které výbor činí; po něm následuje zápis na seznam světových památek v ohrožení. Štulc věří, že to se Praze nestane. "Šokují mě v tomto kontextu vyjádření magistrátu, že je vše v pořádku a žádné sankce nám nehrozí," uvedl.

Šéf pražských památkářů Jan Knežínek na rozdíl od výboru UNESCO znepokojen není. "Útvar rozvoje hlavního architekta připravuje studii toho, do jaké výšky lze v jednotlivých městských částech stavět. Do ní zapracuje i názory z jednání výboru UNESCO," řekl ve čtvrtek ČTK. Studie má být hotová do podzimu, aby mohla být v únoru také prezentována výboru UNESCO. Osobně prý projekt v dnes uvažované podobě považuje za nesmysl.

Magdalena Kožená nevystoupí v září v Berlíně v opeře Phaedra

Magdalena Kožená podle svého manažera ze zdravotních důvodů zrušila účast na uvedení nové opery Phaedra, kterou pro ni napsal současný skladatel Hans Werner Henze a která má premiéru 6. září v Německé státní opeře v Berlíně. Titulní roli místo Kožené pro plánovaná čtyři uvedení díla nastudovaly pěvkyně Maria Riccarda Wesselingová a Natascha Petrinsky, informovala ČTK pracovnice divadla. Českou umělkyni podle její internetové prezentace čeká od 8. do 22. listopadu série koncertů s programem z děl Georga Friedricha Händela. Zavedou ji postupně do slavných sálů ve Frankfurtu nad Mohanem, v Bruselu, Paříži, Londýně, Amsterdamu, Rotterdamu a Mnichově. Koncem prosince se bude v londýnské Královské opeře Covent Garden podílet Kožená v titulní roli na inscenaci Rossiniho Popelky.

Ze sportu:

Čeští fotbalisté remizovali v přípravném utkání s Rakouskem 1:1. Skóre zápasu ve Vídni otevřel v 33. minutě Jan Koller, pro kterého to byla už 49. branka v národním týmu. V závěru utkání vyrovnal střídající Martin Harnik, jenž se trefil pár minut po příchodu na hřiště.

Fotbalisté Arsenalu nastoupí ve středeční odvetě třetího předkola Ligy mistrů proti pražské Spartě bez brankářské jedničky Jense Lehmanna. Německý gólman si při středečním přípravném zápase s Anglií obnovil zranění achilovky a je minimálně na dva týdny mimo hru.

Zkušenosti a mládí se mísí v české výpravě atletů na mistrovství světa v japonské Ósace. Ve dvaadvacetičlenném týmu je v posledních letech tradiční opora desetibojař Roman Šebrle i další medailová naděje Barbora Špotáková, ale také osm nováčků, kteří si přijeli zejména pro zkušenosti. Poprvé na MS bude ale i tyčkařka Kateřina Baďurová, jejíž forma by se mohla proměnit v medailový úspěch. Kouč týmu Václav Fišer bude spoléhat i na výškaře Tomáše Janků a diskařku Věru Cechlovou. Na minulém MS v roce 2005 v Helsinkách byl Šebrle druhý, Cechlová a tyčkařka Pavla Rybová třetí.

Český tenista Tomáš Berdych se v prvním kole US Open utká s Francouzem Markem Gicquelem. Pro devátého nasazeného hráče posledního grandslamu sezony to bude první setkání s rodákem z Tuniska v kariéře. Radek Štěpánek, kterému těsně unikla pozice nasazeného hráče, rozehraje turnaj s Argentincem Carlosem Berlocqem. Také v tomto případě půjde o jejich první vzájemný duel. Nejlepší česká tenistka Nicole Vaidišové zahájí US Open soubojem s Ruskou Allou Kudrjavcevovou, která si na newyorském turnaji zahraje v hlavní soutěži poprvé. Vaidišová, jež od Wimbledonu kvůli onemocnění mononukleózou nehrála a ve Flushing Meadows ji čeká návrat k soutěžním zápasů, se také utká s touto soupeřkou poprvé v kariéře.

Čeští pozemní hokejisté budou při své premiérové účasti v elitní divizi mistrovství Evropy hrát o záchranu. V posledním utkání základní skupiny si po debaklech s Německem a Anglií připsali další vysokou prohru, když v Manchesteru podlehli Belgii 0:6 a v tabulce skončili poslední. Český tým, který stále čeká na první vstřelený gól na turnaji, bude hrát ve čtyřčlenné skupině o udržení. S evropskou elitou se rozloučí dva týmy. V boji o záchranu budou hrát svěřenci nizozemského trenéra Gina Schilderse v pátek s Francií a v neděli s Irskem.

Pokud bude hokejový Vsetín dodatečně zařazen do první ligy, druhé nejvyšší soutěže v ČR, nebude se soudit o navrácení extraligové licence. Lubomír Gajdušek, místostarosta Vsetína, který je většinovým vlastníkem valašského klubu, ve čtvrtek ČTK řekl, že toto stanovisko většinově zvítězilo v představenstvu klubu. Žádost Vsetína o dodatečné zařazení do první ligy podpořila ve středu i Asociace profesionálních klubů ledního hokeje. Právě tato organizace valašský klub na začátku června z nejvyšší soutěže vyřadila kvůli neplnění podmínek pro účast. Verdikt v pondělí potvrdila i arbitrážní komise hokejového svazu. Zástupci první ligy však zařazení Vsetína odmítají.

Miroslav Červenka vybojoval na mistrovství světa v letecké akrobacii na kluzácích bronzovou medaili za povinnou sestavu. Lepší než český reprezentant byli v Rakousku jen Polák Jerzy Makula a Rus Georgij Kaminskij. Českou republiku reprezentují spolu s Červinkou ještě Přemysl a Roman Vávrovi a Jan Rozlivka. Konečné pořadí pilotů bude známé až po skončení mistrovství, které potrvá do 25. srpna.

Počasí

V pátek meteorologové čekají skoro jasno až polojasno, při zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 24 až 28 stupňů, na horách kolem 18 stupňů Celsia.

23-08-2007