Zprávy

Premiér na schůzce s diplomaty hájil výstavbu radaru

Premiér Mirek Topolánek na pravidelné schůzce diplomatů hájil nutnost spolupráce Česka na budování protiraketového štítu Spojených států. Řekl, že transatlantické vztahy jsou základem české zahraniční politiky a země se nesmí chovat, jako by neexistovala bezpečnostní rizika. "Tato záležitost se nás bytostně týká," řekl s tím, že pokud existuje podezření, že nepřátelské země disponují balistickými raketami, musí to Evropa považovat za bezpečnostní hrozbu. Předseda vlády také odmítl názor, že bilaterální jednání Polska a Česka se Spojenými státy o umístění částí protiraketové obrany štěpí Severoatlantickou alianci.

Za dobrou tradici považuje důraz na transatlantické vazby také šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. "Můžeme mít různé názory na jednotlivé kroky partnerů za Atlantikem, pojí nás ale většina hodnot," konstatoval. Opravdová obrana je podle něj možná, pouze pokud budou úzce spolupracovat Spojené státy, Kanada a Evropa. "Musíme si udržet tyto vazby jako nejužší," konstatoval šéf české diplomacie a poznamenal, že právě tento postoj souvisí s aktuální diskusí ohledně umístění radaru protiraketové obrany USA v Česku. Zvláštností české zahraniční politiky, jak se vyprofilovala po roce 1989, je podle ministra také důraz na lidská práva. Jejich omezování se totiž ve stále menším světě stává nebezpečným pro mezinárodní společenství i Českou republiku.

Za vynikající označil Schwarzenberg sousedské vztahy s Polskem a Německem. Vztahy s Rakouskem hodnotí také jako dobré, ruší je podle něj pouze maličkosti, "o které se kočkujeme", jako je tomu v rodinách. Za takový případ považuje ministr zahraničí i nedávný výrok rakouského ministra obrany Norberta Darabose, který v deníku Die Presse řekl, že nechápe smysl protiraketového štítu ve střední Evropě, který má být namířen proti možnému ohrožení z Íránu. Šéf české diplomacie v pondělí řekl, že po vyjádření rakouské ministryně zahraničí Ursuly Plassnikové považuje kauzu za uzavřenou.

Schwarzenberg v Kurieru: V Rakousku už základna funguje

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro pondělní vydání rakouského listu Kurier ještě vyostřil svou nedávnou kritiku na adresu rakouského ministra obrany Norberta Darabose a zdůraznil, že podobná radarová základna, jakou Darabos odmítá v ČR, v Rakousku už funguje. Rakouský ministr minulý týden označil možnou výstavbu amerického radaru v Česku za provokaci. Schwarzenberg uvedl, že "neexistuje žádná bývalá východní Evropa, stejně jako neexistuje žádná budoucí východní Evropa". "Musím se domnívat, že Norbert Darabos chce svými formulacemi opsat to, že země, které kdysi patřily k sovětskému bloku, by měly, pokud jde o zájmy Ruska, držet ústa," cituje list českého ministra. "Nemůžeme akceptovat, že ministr členské země EU dělá rozdíly mezi jednotlivými státy unie. Přitom je známo, že radarová základna je i v Rakousku a data, která jsou tam shromažďována, jsou poskytována i jiným západním státům. Tato základna je 320 kilometrů východně od místa, kde by měla stát základna v Čechách. Takže, co to vlastně znamená východní Evropa?" ptá se Schwarzenberg.

Vídeň: Baradej vidí Temelín globálně, my z rakouského hlediska

Značně vyhýbavě v pondělí odpověděl mluvčí rakouského ministerstva životního prostředí Daniel Kapp na dotaz ČTK, jak hodnotí výroky ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a držitele Nobelovy ceny za mír Muhammada Baradeje o české jaderné elektrárně Temelín. Temelín podle něj představuje pro MAAE "geopoliticky jinou dimenzi" než celosvětové problémy, kterými se organizace především zabývá, zatímco Rakousko k elektrárně přistupuje spíše bilaterálně.

Baradej v rozhovoru pro pondělní vydání rakouského magazínu Profil uvedl, že Temelín nepředstavuje žádné nebezpečí. Rakušanům doporučil, aby se "nesoustředili na skutečnost, že tato elektrárna je, ale více na bezpečnost atomové elektrárny". "O Temelín si nedělám ani ty nejmenší obavy," prohlásil šéf MAAE, která sídlí ve Vídni.

Baradej podle Kappa "popsal své priority jako šéf organizace, která se zabývá jadernou problematikou na celém světě". Ve srovnání s nimi je Temelín "jen velice specifickou otázkou, která se týká především dvoustranných vztahů mezi Rakouskem a Českem". Baradej podle Kappa konstatoval, že mu Temelín nedělá starosti, hlavně proto, že "má starosti jiné a mnohem závažnější, například pokud jde o Írán". "On popisuje svou práci, my máme zase svou. Nechci mluvit o nějakém rozporu mezi Rakouskem a MAAE, ale geopoliticky je to jiná dimenze. V zájmu obou národů je produktivní a užitečná diskuse o jaderné energetice, ale postoj MAAE se přímo našich diskusí netýká," uvedl mluvčí rakouského ministerstva.

Česko nabídlo pomoc Řecku sužovanému požáry

Česká republika v pondělí dopoledne nabídla Řecku, kde trvají mimořádně ničivé požáry, zapůjčení speciálního policejního vrtulníku. Česko se tak přidalo k zemím, které Řecku svou pomoc poskytly nebo přislíbily. ČTK to sdělila tisková mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzana Opletalová. Komunisté ale vládu kritizují, že zareagovala na situaci v Řecku pozdě.

Ministr Karel Schwarzenberg podle prohlášení schválil na pomoc Řecku částku do pěti milionů korun, pomoc bude poskytnuta ve formě zapůjčení vrtulníku policejní letecké služby typu Bell 412 HP. Vrtulník bude vybaven podvěsným vakem na objem 900 litrů vody a bude ho obsluhovat posádka pěti mužů.

"Jsme schopni odletět v průběhu úterý, ale předtím se musí vyřídit všechna potřebná povolení se státy, přes které by vrtulník letěl," řekl ČTK zástupce ředitele policejní letecké služby Václav Sládeček. Vrtulník by mohl v Řecku zůstat až 14 dní, záleží ale na aktuální situaci a zájmu řecké strany. Sládeček také ubezpečil veřejnost, že v Česku bude připraven jiný vrtulník pro hašení požárů. Čeští hasiči se zatím na odlet do Řecka nechystají. Podle mluvčího generálního ředitelství hasičského záchranného sboru Petra Kopáčka budou zajišťovat především organizaci pomoci, tedy přesun a komunikaci se zahraničními partnery.

"Mnohé země EU dokázaly operativně poslat do Řecka své hasičské jednotky, cisterny, letouny a jinou pomoc. V kontrastu s tím však vláda ČR formu pomoci ještě v pondělních dopoledních hodinách pouze zvažovala," uvedli v prohlášení komunisté. Podle KSČM je zarážející, že vláda je schopna se svolat třeba i v noci ke "srovnání" rebelujících poslanců, a přitom není schopna operativně rozhodnout o pomoci Řecku, kde jde o záchranu lidí, přírody a historického bohatství. "Pokud řecká vláda požádala o pomoc i Českou republiku, pak pozdní reakce je minimálně z ostudy kabát na mezinárodním fóru," prohlásila mluvčí KSČM Monika Hoření.

Česká diplomacie schválila pět milionů na pomoc Peru

Ministerstvo zahraničí zašle pět milionů korun jako humanitární pomoc Peru, které postihlo zemětřesení. Ničivá katastrofa zasáhla 15. srpna do životů 200.000 lidí a vyžádala si přes pět stovek mrtvých. O pomoci české vlády rozhodl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg minulý týden, řekla ČTK mluvčí ministerstva Zuzana Opletalová. Česká pomoc poputuje do Peru přes Mezinárodní červený kříž.

Čtyři tisíce dolarů (asi 82.400 korun) uvolnila na pomoc obětem zemětřesení také Charita České republiky. Jako výraz solidarity se zraněnými a postiženými současně vyhlašuje Diecézní charita Plzeň, jež má se zeměmi Jižní Ameriky nejužší kontakty, celorepublikovou veřejnou sbírku. Za vybrané peníze mají být nakoupeny například potraviny, přístřešky či vakcíny.

Gajdar: Nominace Tošovského do čela MMF má vést ke změně

Rusko nominovalo do čela Mezinárodního měnového fondu (MMF) bývalého českého premiéra a někdejšího šéfa České národní banky Josefa Tošovského mimo jiné proto, aby dalo najevo nesouhlas se současným systémem dělení moci v MMF a Světové bance. Ve svém komentáři v ekonomickém listu Financial Times to napsal bývalý ruský premiér Jegor Gajdar. Do nominace Tošovského byl kandidátem na vrcholnou funkci v MMF pouze bývalý francouzský ministr Dominique-Strauss Kahn. Proti němu podle Gajdara nikdo nic nemá, jde jen o princip. Rusko prý odmítá, aby jedna či druhá skupina zemí měla monopol na vedení MMF a Světové banky. Nepsaná pravidla z počátků fungování obou institucí totiž stanoví, že v čele MMF bude Evropan, zatímco Světovou banku povede Američan.

"Takový systém je přežitkem evropských koloniálních říší. Za posledních 60 let se světová ekonomika dramaticky změnila, do popředí se dostává Čína, Indie a Brazílie," píše Gajdar. A pokračuje: "Hlavním cílem MMF je bojovat s globální finanční krizí. Je tedy smysluplné, aby instituci vedl někdo, kdo má s podobnou krizí zkušenosti," míní Gajdar. Člověk ze Západu podle Gajdara není nejvhodnějším kandidátem jednoduše proto, že Západ už mnoho let žádnou finanční krizi nezažil. Podobně ale prý situaci vidí také vlády některých zemí, včetně Austrálie, podle nichž dědit feudální právo na řízení měnového fondu nebo Světové banky není v souladu s vývojem moderní světové ekonomiky.

Schwarzenberg s kongresmany USA hovořil o situaci na Kubě

O situaci na Kubě hovořil v pondělí v Praze šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg s delegací zákonodárců amerického Kongresu, kteří se soustřeďují na demokratizaci této ostrovní země. Česká republika je známá kritickým postojem vůči totalitnímu režimu kubánského vůdce Fidela Castra. Schwarzenberg na poradě velvyslanců připomněl, že ochrana lidských práv ve světě je prioritou české diplomacie. Omezování lidských práv se ve stále zmenšujícím se světě stává nebezpečným pro mezinárodní společenství i Česko, míní ministr.

Američtí kongresmani se setkali také s šéfem českého zastupitelského úřadu na Kubě Vítem Korseltem. V úterý se vypraví do obou parlamentních komor, kde je přijmou poslanci a senátoři. V plánu mají také návštěvu Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). Z České republiky delegace odcestuje ve středu do Maďarska a Polska.

Julínek dá v říjnu lidem brožuru s radami, za co u lékaře platit

Ministerstvo zdravotnictví vydá v říjnu brožuru, v níž si lidé najdou, za co a kdy mají u lékaře platit. Od ledna 2008 by měli dávat 30 korun za návštěvu lékaře a položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Plán ministra Tomáše Julínka je součástí vládní reformy veřejných financí. Schválila ji už sněmovna a čeká na projednání v Senátu a podpis prezidenta republiky.

Brožurka vyjde podle mluvčího ministerstva v tištěné podobě a bude volně přístupná i na internetu, odkud si ji zájemci budou moci vytisknout. Lékaři by ji měli nabízet v ordinacích, měla by být k dostání i v nemocnicích a v pobočkách zdravotních pojišťoven. Ministerstvo vydá s brožurkou pro občany také metodický pokyn pro lékaře a nemocnice, aby věděli, kdy mohou poplatek vybírat. Text zákona se při projednávání měnil a nepopisuje do detailů všechny situace. Ministerstvo zpracovává jeho výklad.

Topolánek: Vyřešit problém Romů se současné vládě nepodaří

Vyřešit problematiku sociálně vyloučených skupin obyvatelstva, z nichž velkou část tvoří Romové, se současné vládě nepodaří. Novinářům to v pondělí při návštěvě ústecké Matiční ulice řekl premiér Mirek Topolánek. Vláda nyní připravuje agenturu, která bude mít tuto problematiku na starosti. Podle Topolánka musí hlavně vzniknout tlak, a to i třeba v oblasti sociálních dávek, na to, aby se zvýšila vzdělanost mezi Romy. Vše ostatní podle něho budou jen nástroje, kterými si majoritní společnost bude kupovat klid.

Překážkou přijetí eura jsou podle strategie stále veřejné finance

Hlavní překážkou ke splnění kritérií pro přijetí jednotné evropské měny zůstává špatný stav veřejných financí. Vyplývá to z aktualizované strategie České republiky pro vstup do eurozóny. Dokument, který ve středu projedná vláda, proto ani neobsahuje datum předpokládaného přijetí eura, i když jeho stanovení na rok 2012 prosazoval ministr financí Miroslav Kalousek. Podle materiálu, který má ČTK k dispozici, jsou tak veřejné finance spolu s nízkou pružností ekonomiky, zejména trhu práce, rizikem pro fungování české ekonomiky v eurozóně. "Datum přijetí eura se proto odvine od vyřešení těchto problematických míst v rámci zásadní reformy veřejných financí a posílení pružnosti české ekonomiky," uvádí strategie. Premiér Mirek Topolánek minulý týden uvedl, že Česká republika by letos neměla stanovovat cílový termín pro přijetí eura, protože vláda není schopna zajistit, že bude splněn.

Aktualizovaná strategie ovšem počítá do roku 2012 se snížením deficitu veřejných financí až k jednomu procentu hrubého domácího produktu. V letošním roce se bude schodek pohybovat kolem čtyř procent, přitom maastrichtská kritéria pro přijetí eura požadují maximálně tříprocentní deficit. Schválená reforma veřejných financí by měla příští rok deficit snížit pod tři procenta. Ostatní maastrichtská kritéria ČR podle strategie plní.

MMR: Za pobyt v ČR nejvíce platí Rusové, přes 5500 Kč za den

Za dovolenou v České republice utráceli v prvním pololetí nejvíce Rusové, které stál pobyt v průměru více než 5500 korun na osobu a den. Během pobytu Rusové denně utrácejí 3500 korun, další 2000 Kč však platí před příjezdem za objednané ubytování, dopravu a další služby. Průměrného turistu stojí jeden den v Česku 2500 korun. Vyplývá to z aktuálního průzkumu STEMMARK pro ministerstvo pro místní rozvoj. Na druhém místě jsou turisté ze středoamerických zemí. Jejich výdaje na dovolenou v ČR jsou zhruba o 1000 korun nižší. S Rusy se však co do počtu nemohou rovnat. Třetí jsou návštěvníci z USA s výdaji 4400 korun. Z toho 2400 zaplatí ještě před cestou a 2000 utratí na místě za nákupy.

Loni do České republiky zavítalo 6,4 milionu zahraničních turistů a devizové příjmy z cestovního ruchu přesáhly 113 miliard korun. Tahounem příjezdové turistiky jsou právě Rusové, jejichž počet roste o desítky procent. Naopak počet Němců stagnuje a například Britové ubývají a stěhují se dále na východ.

Energetická burza nabízí nové produkty, zájem je malý

Energetická burza Praha po více než měsíci obchodování rozšířila nabídku o nové produkty. Od pondělí lze obchodovat s měsíčními, čtvrtletními i ročními dodávkami na příští období, jak je to běžné i v zahraničí. Dosud bylo možné nakoupit jen elektřinu na poslední tři měsíce letošního roku a tzv. složený produkt dodávek na roky 2008 a 2009. Burza v pondělí představila 16 nových produktů. K dodávkám na poslední tři měsíce letošního roku a dodávkám v základním zatížení na roky 2008 a 2009, s nimž bylo možno obchodovat již od pátku, nově přibyly dodávky ve špičce v letech 2008 a 2009. Zájemci mohou rovněž nakoupit elektřinu na příští rok po jednotlivých čtvrtletích a také měsíční dodávky na leden, únor a březen. U všech produktů lze volit mezi dodávkami v základním zatížení, tedy po celých 24 hodin, nebo jen ve špičkovém zatížení, od 8:00 do 20:00.

Žně končí, produkce obilí je o 12 pct vyšší než loni

Rolníci již sklidili obilí z takřka všech 1,46 milionu hektarů a produkce 6,45 milionu tun je zhruba o 12 procent vyšší než celá loňská úroda. Průměrný výnos z hektaru letos u obilovin meziročně vzrostl o takřka sedm procent na 4,45 tuny. ČTK o tom informovalo ministerstvo zemědělství. Sklizeň je vyšší, než zemědělci původně předpokládali. Ceny obilí kvůli vyšší poptávce na evropském trhu stoupají, což se podle Agrární komory zřejmě odrazí v cenách potravin. Zemědělcům zbývá sklidit posledních 12.700 hektarů obilí, což představuje necelé procento osetých ploch.

Týden: Podnikatel Pitr prodal společnost Marila Balírny

Uprchlí podnikatelé Tomáš Pitr a Jiří Syrovátka se zbavují majetků v Česku. Po Setuze prodali společnost Marila Balírny. Výrobce levné kávy, sušenek, perníků, vody Ondrášovka nebo Šaratice přebírá za necelou miliardu korun slovenská společnost Arca Capital. Informaci v pondělí přinesl server Týden.cz. Sto procent akcií Marily Balírny koupí společnost Lyor a.s. ČTK to potvrdil Milan Musil ze skupiny Arca Capital, do níž Lyor patří.

Jeden z nejbohatších podnikatelů v ČR Pitr, který byl za daňové delikty pravomocně odsouzen k pěti letům vězení, je nyní na neznámém místě. Uvedl, že má strach o život, a proto se skrývá před policií. Soud na něho vydal zatykač.

Respekt: Kavan se chce odvolat proti rozhodnutí NSS

Bývalý ministr zahraničí Jan Kavan, který prohrál u Nejvyššího správního soudu (NSS) boj o bezpečnostní prověrku, se podle týdeníku Respekt chce odvolat k mezinárodnímu tribunálu pro lidská práva. Pokud tak učiní, je Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) připraven poskytnout veškeré informace a podklady, kterými disponuje. NBÚ to uvedl v prohlášení pro ČTK.

Problémy začaly Kavanovi v roce 2005, kdy mu NBÚ odmítl udělit prověrku pro stupeň tajné, opravňující seznamovat se s tajnými dokumenty. Politik v lednu 2005 uspěl s žalobou k Městskému soudu v Praze, který první zamítavé rozhodnutí úřadu zrušil jako částečně nepřezkoumatelné. NBÚ však v prosinci téhož roku znovu odmítl prověrku udělit. Kavan proto podal takzvaný rozklad k řediteli úřadu. S ním ale neuspěl, stejně jako později s druhou žalobou k městskému soudu. Ta byla zamítnuta letos v únoru. Kavan proto podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Na začátku srpna ale NSS stížnost zamítl.

V procesu Železného jako svědek vypovídal Ivan Langer

V procesu s bývalým ředitelem televize Nova a současným europoslancem Vladimírem Železným, který se týká údajného pokusu o poškozování věřitele, v pondělí vypovídal poslanec ODS a současný ministr vnitra Ivan Langer. Langer byl v roce 1999 předsedou sněmovní mediální komise, která ke konci září toho roku v jednohlasně přijatém usnesení vyzvala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, aby "zabránila nevratným krokům v rámci současných majetkových poměrů" v CET 21 vlastnící licenci pro Novu. Langer novinářům po svém vystoupení u soudu řekl, že usnesení bylo přáním některých členů rady zabránit navýšení jmění CET 21. On sám však míní, že to bylo správné. "Od té doby uplynulo spoustu let a jsem přesvědčen, že navýšení základního jmění bylo správný krok, který měl posílit televizi Nova," uvedl. Podle něj bylo velmi nezvyklé, že firma, jejíž obrat se pohyboval v řádu miliard korun, měla základní jmění jen 200.000 korun. Langer v září 1999 usnesení komise podpořil, soudu nyní řekl, že tak chtěl získat více času na prostudování okolností kolem navyšování základního jmění, s nímž jinak souhlasil.

Železný se podle obžaloby dopustil poškozování věřitele, společnosti Central European Media Enterprises (CME), právě snahou zbavit se svého podílu ve společnosti CET 21. Podle soudu v červenci 1999 převáděl svůj šedesátiprocentní podíl na společnost MEF Media, za kterou stál současný menšinový spolumajitel skupiny PPF Jiří Šmejc. Na podzim 1999 se pak Železný pokusil převést svůj podíl prostřednictvím navýšení základního jmění CET 21 z 200.000 na 10,2 milionu korun na dvě nové společnosti - MEF Media a Edikon, který přitom na podzim po jistou dobu většinově vlastnil; původními polovičními majiteli Edikonu byl Železného právník Aleš Rozehnal, který je zároveň dalším obžalovaným v této kauze, a jedna z členek vedení Novy Libuše Šmuclerová. O Edikonu Železný, jeho právníci i Šmuclerová hovoří jako o firmě, jejíž akcie měly být prodány vedoucím zaměstnancům Novy a CET 21 jako motivace pro práci v nové televizi, která vznikla poté, co se Železný v roce 1999 rozešel s původním investorem CME a servisní organizací ČNTS. To se však posléze nestalo a Edikon zanikl.

Změny v CET 21 před Vánoci 1999 Rada pro rozhlasové a televizní vysílání schválila, neboť firmy MEF Media a Edikon měly získat menší než poloviční podíl, ale obchodní soud nakonec změny do rejstříku nezapsal. Spor Železného s původním investorem Novy CME nakonec dospěl k arbitráži, kterou ČR prohrála a musela CME zaplatit za její zmařenou investici přes deset miliard korun. Langer, který byl posléze i členem vyšetřovací sněmovní komise k arbitráži, uvedl, že dodnes nerozumí tomu, jak mohl stát arbitráž prohrát.

Policie rozdává obvinění někdejším šéfům KB za úvěry Chvalovskému

Policie začala podle zdroje ČTK rozdávat obvinění někdejším šéfům Komerční banky (KB) v devět let staré kauze pochybných úvěrů pro firmy kolem bývalého šéfa Českomoravského fotbalového svazu Františka Chvalovského. Někdejšího generálního ředitele KB Jana Kollerta a jeho tři spolupracovníky viní z úvěrového podvodu. Manažeři podle zdroje způsobili bance nejméně půlmiliardovou škodu, hrozí jim pět až 12 let vězení. Ze čtveřice manažerů již byli podle zdroje ČTK obviněni bývalý člen představenstva a náměstek generálního ředitele KB Vladimír Šulc a tehdejší šéf bankovní divize Pavel Kalvoda. Bývalému šéfovi představenstva Kollertovi a bývalému náměstkovi divize Miroslavu Čermákovi se usnesení o zahájení trestního stíhání zatím nepodařilo doručit.

Policie se o čtveřici někdejších členů vedení banky začala zajímat poté, co pražský městský soud v související kauze úřednice KB Jiřiny Kaplanové a jejích kolegů před rokem naznačil, že se šéfové banky možná mohli na rozsáhlém úvěrovém podvodu podílet. Kvůli tomu, že v souvislosti s financováním obchodů Chvalovského údajně vznikla bance úvěrovým podvodem škoda téměř 1,5 miliardy korun, už zastupitelství poslalo k soudu dvě obžaloby. V první figuruje Kaplanová a šest někdejších nižších úředníků banky, kteří podle obžaloby v letech 1998 až 1999 připravili banku špatnými podklady k žádostem o úvěr o půldruhé miliardy korun. Ve druhé obžalobě, kterou soud vrátil státnímu zástupci k došetření, je stíhán Chvalovský a další podnikatelé.

Policie kvůli anonymu vyklidila centrum Mercury v Č. Budějovicích

Policisté v pondělí kvůli hrozbě bombou evakuovali českobudějovické dopravní a obchodní centrum Mercury. Budova s desítkami obchodů, na jejíž střeše leží autobusové nádraží, byla uzavřena více než dvě hodiny. Policisté ale žádný výbušný systém nenašli. Z budovy museli evakuovat 1500 až 2000 lidí, řekla ČTK mluvčí českobudějovické policie Regina Tupá. Na místě zasahovali pyrotechnik, policejní psovod se služebním psem, hasiči a strážníci městské policie. Autobusy mezitím odjížděly z náhradního místa. Jakou škodu anonym způsobil desítkám obchodníků v budově, budou policisté vědět do konce týdne. Za šíření poplašné zprávy hrozí pachateli až tři roky vězení nebo peněžitý trest.

Ve Vyškově bude lidem poprvé přístupný tamní židovský hřbitov

Milovníkům kultury a památek se ve Vyškově poprvé otevře tamní židovský hřbitov. Památka, o jejíž existenci i v samotném městě málokdo ví, bude veřejnosti přístupná v sobotu 8. září. Otevření hřbitova je součástí vyškovských Dnů evropského dědictví, řekl ČTK Stanislav Kolařík z kanceláře starosty. Vyškovský židovský hřbitov leží v Kroměřížské ulici asi 1,5 kilometru východně od synagogy. Dnes si ho lidé mohou projít jen se souhlasem majitele, protože se nachází na soukromém pozemku. Sobota 8. září tak bude prvním dnem, kdy si bude moci pamětihodnost projít větší počet lidí.

Hřbitov založila vyškovská židovská komunita v roce 1888 a rodiny zde postupně nechaly zbudovat asi 50 náhrobků. Prostor sloužil do začátku druhé světové války, pak se zde pohřbívat přestalo. Po roce 1950 byla zdejší novoempírová obřadní síň přestavěna k obytným účelům a většina nevyužité plochy hřbitova přeměněna v zahradnictví.

Archeologové našli v Kašperských Horách středověké stavby a věci

Zbytky několika středověkých objektů ze 14. a 15. století, nezvykle velké množství keramiky a dalších předmětů našli archeologové při záchranném průzkumu v Kašperských Horách na Klatovsku. Podrobili zkoumání prostor na staveništi nového depozitáře Muzea Šumavy, řekl ČTK historik Vladimír Horpeniak. Archeologové z klatovského muzea našli pozůstatky dvou domů s další hospodářskou stavbou, jímky a studny včetně sítě kamenných trativodů, našli také hutnický či kovářský objekt se struskou. V zadních částech parcel objevili fekální jímky, které byly později často zasypávány kuchyňským odpadem. Podle archeologa Jana Pícky to byly většinou objekty z doby, kdy vrcholil rozvoj hornického města. Historiky potěšil také nález velkého množství keramiky. Objevili 60 až 80 téměř úplných nebo dobře sestavitelných nádob - hrnců a hrnků, džbánů a pohárů.

Na MS postoupili výškaři Janků a Bába, Hejnová je v semifinále

Poloviční úspěšnost měli na MS v Ósace čeští atleti. Do finále prošli z pondělních kvalifikačních bojů výškaři Jaroslav Bába a Tomáš Janků, semifinále závodu na 400 m překážek poběží Zuzana Hejnová. Naopak ze hry je diskařka Věra Cechlová, nepostoupili ani výškař Svatoslav Ton a dálkařka Denisa Ščerbová.

Janků i Bába ve zdlouhavé soutěži dokázali skočil limit 229 cm, který nakonec překonalo plných patnáct výškařů. Dvaatřicetiletý Janků prošel do finále MS při své třetí účasti vůbec poprvé, Bába se dokázal vrátit po vážném zranění kotníku a tradici zvládnuté každé kvalifikace na vrcholné akci v kariéře opět neporušil.

Zklamání, z něhož nakonec byly i slzy na tváři, si prožila diskařka Věra Cechlová, obhájkyně bronzové medaile z Helsinek. Vůbec prvně v kariéře nezvládla kvalifikaci a po třech nevydařených hodech se loučí s Ósakou nelichotivou 21. pozicí.

Do semifinále závodu na 400 metrů překážek postoupila Hejnová v čase 55,87 sekundy, čímž si vytvořila letošní maximum a o čtyři setiny zaostala za vlastním českým rekordem.

Smůlu měla dálkařka Denisa Ščerbová, která obsadila s výkonem 658 cm třináctou pozici, první nepostupující, navíc o jediný centimetr.

Orientační běžec Dlabaja byl na MS šestý ve sprintu

Šestým místem ve sprintu se Tomáš Dlabaja postaral o nejlepší český výsledek na mistrovství světa v orientačním běhu v Kyjevě. Od medaile ho v závěrečné disciplíně šampionátu dělilo necelých sedm sekund. Z vítězství se radovali Francouz Thierry Gueorgiou a Švýcarka Simone Niggliová, kteří si zopakovali triumfy z úvodu mistrovství ze závodů na krátké trati.

Párová čtyřka postoupila na MS bezpečně do semifinále

Párová čtyřka ve složení David Jirka, Jakub Hanák, Tomáš Karas, Petr Vitásek si v pondělí na mistrovství světa v Mnichově zajistila bezpečně přímý postup do semifinále. Svěřenci trenéra Sergeje Kruťjakova vyhráli svou rozjížďku a další vystoupení je tak čeká až v pátek. Češi zajeli dvoukilometrovou trať v čase 5:57,02.

Němec vyhrál slalom SP na trávě, Štěpánek byl druhý

Travní lyžař Jan Němec vyhrál slalom Světového poháru ve švýcarském středisku Hochstückli. Několikanásobný mistr světa si tak vynahradil zklamání ze soboty, kdy po velké chybě v prvním kole obsadil jedenácté místo. Zastoupil ho Martin Štěpánek, který se prosadil na druhé místo za Itala Fausta Cerentina.

Berdych zůstal před US Open devátým tenistou žebříčku

Nejlepší český tenista Tomáš Berdych vstoupí do posledního grandslamu sezony US Open jako devátý hráč světového žebříčku. Svou nejlepší pozici v kariéře si jednadvacetiletý daviscupový reprezentant udržel z minulého týdne. Žebříček vede Švýcar Roger Federer.

Vaidišová klesla před US Open v žebříčku na 15. místo

Tenistka Nicole Vaidišová vstoupí do US Open jako patnáctá hráčka světa. Česká jednička, která od Wimbledonu kvůli onemocnění mononukleózou nikde nehrála, si oproti minulému týdnu o jedno místo pohoršila. Suverénní světovou jedničkou je dál Belgičanka Justine Heninová.

Sdruženář Dvořák byl v Oberhofu devátý

Český sdruženář Miroslav Dvořák obsadil díky kvalitnímu běhu ve druhém dílu letní Grand Prix v Oberhofu pozici v elitní desítce. Dvacetiletý reprezentant se posunul ze 17. místa po skoku na devátou příčku a doběhl 33,6 sekundy za vítězným Rakušanem Davidem Kreinerem.

Naopak v patnáctikilometrové běžecké části ztratil pátý nejlepší skokan Tomáš Slavík, jenž skončil o dvě příčky za Dvořákem. Bodoval ještě 28. Martin Skopek, naopak mimo třicítku skončil nejzkušenější český sdruženář Pavel Churavý.

Mazoch si poprvé od pádu v Zakopaném skočil z můstku

Skokan na lyžích Jan Mazoch se v pondělí poprvé od lednového těžkého pádu v polském Zakopaném vrátil na můstky. Zhruba sedm měsíců od nehody, při níž utrpěl vážné zranění hlavy, absolvoval několik tréninkových skoků na malém můstku s konstrukčním bodem K-60.

Slavia dostala pokutu za chování fanoušků proti Žilině

Slavia Praha dostala od Evropské fotbalové unie UEFA pokutu 10.000 švýcarských franků (asi 170.000 korun) za chování fanoušků při úvodním zápasu druhého předkola Ligy mistrů v Žilině. Důvodem byly světlice, které z kotle slávistických fanoušků vletěly na hrací plochu, a nepřístojnosti, kterých se pražští příznivci dopustili ve svém sektoru. Klub to v pondělí oznámil v tiskové zprávě.

Plzeňský obránce Procházka už patří Mladé Boleslavi

Fotbalový obránce Václav Procházka definitivně přestoupil z Plzně do Mladé Boleslavi. Vzájemnou dohodu obou klubů v pondělí ČTK potvrdili plzeňský šéf Ladislav Valášek a mladoboleslavský sportovní ředitel Zdeněk Kudela. Podle Kudely absolvuje fotbalista v novém působišti první trénink v úterý dopoledne, poté podepíše čtyřletou smlouvu.

Hokejisté Pardubic se stali prvními finalisty Tipsport Hockey Cupu

Hokejisté Pardubic se stali prvními finalisty Tipsport Hockey Cupu. Východočeši porazili v semifinálovém duelu, který se hrál v Chrudimi, Oceláře Třinec 4:2. Jejich posledním soupeřem v cestě za vítězstvím v znovuobnoveném Českém poháru bude lepší z utkání České Budějovice - Karlovy Vary, které se hraje v úterý.

Počasí

V úterý meteorologové čekají oblačno až polojasno, teploty 19 až 23 stupňů Celsia.