Denní souhrn zpráv Zprávy

02-09-2007

ČSSD chystá novelu, která má zachovat pětiprocentní sazbu DPH

Sociální demokracie na přelomu září a října předloží novelu, která má zachovat sníženou sazbu daně z přidané hodnoty na úrovni pět procent. Vládní reforma veřejných financí, kterou schválila sněmovna, přitom počítá se zvýšením na devět procent, a to už od ledna příštího roku. Šéf poslanců ČSSD Michal Hašek v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že nejde o "plané politické gesto". Levicová opozice stejně jako odbory tvrdí, že devítiprocentní sazba DPH neúměrně zdraží potraviny, léky, veřejnou dopravu či bydlení. Tím se podle kritiků reformy zhorší už tak tíživá sociální situace hlavně důchodců, rodin s dětmi či zaměstnanců s nízkými a středními příjmy.

Vláda ovšem argumentuje propočty, podle nichž si většina lidí po zavedení daňových a sociálních změn polepší. Penzistům podle ministerstva práce a sociálních věcí pokryje zvýšené náklady lednová valorizace důchodů. Místopředseda ODS a ministr zemědělství Petr Gandalovič v televizní diskusi s Haškem řekl, že všude na světě vlády v podobném stavu veřejných financí seškrtají veřejné výdaje a zvýší daně. Kabinet Mirka Topolánek ale podle něj seškrtal veřejné výdaje a daně snížil, zvedne se pouze snížená sazba DPH. "Sbližování sazeb DPH je celoevropský trend, takže tady byste fakticky šli proti větru," řekl ministr o návrhu ČSSD. Pokud někdo hodlá snížit daně, musí současně říct, kde vezme chybějící peníze, dodal Gandalovič.

Agrární komora ČR: Ceny potravin se mohou zvýšit až o 25 pct

Růst cen potravin až o čtvrtinu odhaduje v dohledné době v důsledku vysoké globální poptávky po obilí Agrární komora ČR. Její prezident Jan Veleba v neděli připomněl, že komora po počátečních růstech cen obilí na světových trzích odhadovala růst cen potravin na tuzemském trhu o deset procent. Nyní je ale podle Veleby jasné, že růst cen potravin bude vyšší. Veleba to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Komora proto mj. navrhuje zamezit zvýšení sazby DPH od příštího roku u potravin ze současných pěti na devět procent.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič ale tuto snahu odmítá s tím, že vyšší cena sazby DPH u potravin není v souvislosti s růstem cen potravin tou nejzásadnější věcí. Náměstek ministra financí Ivan Fuksa tvrdí, že podle propočtů MF stoupne cena potravin kvůli zvýšení DPH o pouhá dvě procenta. O kolik se ceny potravin na pultech skutečně změní, není zatím jasné. Podle ředitele Potravinářské komory ČR Miroslava Koberny je růst cen potravin nevyhnutelný, o jeho výši ale nechce spekulovat.

Jihomoravští zemědělci budou od státu chtít kompenzace za neúrodu

Jihomoravští zemědělci budou od státu a kraje požadovat kompenzace za letošní neúrodu. Hlavně Znojemsko, Břeclavsko a Hodonínsko postihlo letos sucho a zemědělci tam sklidili v průměru 3,9 tuny obilovin z hektaru. Ještě před třemi roky dosahovaly výnosy 5,6 tuny na hektar a od té doby klesají, řekl v neděli v Brně na dožínkových oslavách Václav Hlaváček z jihomoravské agrární komory. O jihomoravských zemědělcích se prý vtipkuje v tom smyslu, že když nezapomenou zasít, mají o úrodu postaráno. Podle odborníka to však dnes dávno neplatí. Okresy, kde je kvalitní půda s vysokou bonitou, postihují v posledních letech sucha a pěstování se tam stává stejně rizikovým podnikem jako například na horách. Proto by podle agrárníků měly být tyto okresy zařazeny mezi oblasti se zhoršenými přírodními podmínkami. Stejně by se prý mělo pohlížet třeba na srážkově podprůměrné Lounsko a další regiony.

Paroubek:ČSSD by mohla představit kandidáta na prezidenta v říjnu

Pokud se sociální demokracie nedohodne s ostatními politickými stranami na vhodném prezidentském kandidátovi, představí svého vlastního začátkem října. V případě, že se na jeho jménu se zelenými či lidovci shodne, může být znám už dříve. V nedělním pořadu Nedělní partie na TV Prima to řekl předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek. Odmítl však jen naznačit, o koho by mohlo jít. Ideálním kandidátem by podle něj měl být proevropský politik, který bude schopen dělat sociálně citlivou politiku. Paroubek také potvrdil, že sociální demokracie nebude podporovat ekonoma Jana Švejnara, o kterém se v souvislosti s prezidentskou volbou také hovoří jako o protikandidátovi. Zatím jediným nominovaným tak zůstává současný prezident Václav Klaus, kterého se rozhodli navrhnout zákonodárci ODS. O Klausovi Paroubek prohlásil, že se nechová jako ústavní prezident, ale jako aktivistický prezident a není schopen duchovně-morálního vedení země. "V řadě věcí tak trošku nezůstává na půdě Ústavy, ale vytváří si tak trošku prostor nad rámec té Ústavy," uvedl.

Podle místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) však Klaus jako prezident obstál, ať již ve vnitřní nebo v mezinárodní politice. "Je určitě mužem, který činí českou politiku zajímavou pro své okolí, nejsme přehlíženou šedou myší v rámci evropského kontextu. A myslím si, že je zejména čitelný Václav Klaus také pro naše občany. To jsou atributy které prezident mít má," řekla Němcová TV Prima.

Kuchtová: Nárůst platů o 1,5 procenta je závazný i pro školství

Ministryně školství Dana Kuchtová (Strana zelených) nehodlá žádat ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) o to, aby učitelům rostly platy rychleji než ostatním pracovníkům ve veřejném sektoru. Kuchtová v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekla, že závazek vlády navýšit příští rok mzdy v rozpočtové sféře maximálně o 1,5 procenta platí pro všechny resorty, tedy i pro školství. Odboráře ale její argumenty nepřesvědčily a pokračují ve stávkové pohotovosti.

Návrat lidí z dovolených se obešel bez dopravních komplikací

Na silnicích v neděli navzdory očekávání vládl klid a policisté nezaznamenali v poslední prázdninový den zvýšený počet dopravních nehod. Netvořily se kolony a dopravu nic vážného nekomplikovalo. Za poslední tři dny ovšem na českých silnicích zemřelo celkem 13 lidí - čtyři oběti byly hlášeny v pátek a sedm v sobotu. Během neděle policisté zaznamenali dvě smrtelné kolize. Pracovníci Centra dopravních informací ČTK řekli, že podobně klidná dopravní situace byla už loni i předloni. Vysvětlují si to tím, že čeští řidiči se již odnaučili vracet domů na poslední chvíli. Přijíždějí v předstihu a průběžně. K jejich dřívějšímu návratu domů letos přispělo i počasí, jež se v posledních dnech zhoršilo, myslí si odborníci na dopravu. Obavy dopravních expertů z posledního prázdninového víkendu pramenily i z toho, že doba zákazu jízdy kamionů po tuzemských silnicích se zkrátila opět jen na nedělní odpoledne a večer. Prázdninové omezení, kvůli kterému kamiony nemohly jezdit navíc v pátek podvečer a v sobotu dopoledne, tak skončilo již v době, kdy se lidé vracejí z prázdnin. Důvodem byla špatná vyhláška - zákaz platí jen do konce srpna, tedy do pátku, ale prázdniny končí až v neděli 2. září.

Praha je prý sedmým nejpřívětivějším městem Evropy pro IT firmy

Praha je sedmým nejpřívětivějším městem pro podniky působící v oblasti informačních a komunikačních technologií. Vyplývá to ze žebříčku 26 evropských měst, který sestavila belgická asociace technologického průmyslu Agoria. V jednom z měřítek česká metropole dokonce zvítězila - v dostupnosti kvalifikovaných pracovníků. Nejlépe si v žebříčku stojí Paříž, následovaná Londýnem a Madridem. "Na východě se významným centrem v oblasti ICT (informačních a komunikačních technologií) stala Praha," konstatuje Agoria. Například v Bruselu, který se celkově umístil na šestém místě, je nyní v sektoru ICT kolem 29.000 pracovních míst, avšak v belgické metropoli podle asociace přesto chybí na 3000 informatiků. "Víc jich je v Praze i v Bratislavě než v bruselském regionu," poznamenala Agoria. V ČR je podle Českého statistického úřadu nejvíce počítačových expertů v poměru k celkovému počtu zaměstnanců mezi novými členy EU. Přesto poptávka firem po českých expertech výrazně převyšuje nabídku a s podobnými problémy se potýkají i další země.

Jeruzalémská synagoga v Praze se otevřela návštěvníkům

Jeruzalémská synagoga v Praze nabídla v neděli lidem bezplatné komentované prohlídky. V rámci Evropského dne židovského kultury se stovky lidí přišly podívat na jednu z nejvýznamnějších pražských památek 20. století. "Synagoga je postavena v maurském stylu v kombinaci s tehdy módní secesí," řekla návštěvníkům průvodkyně o budově, kterou v roce 1903 projektoval vídeňský architekt Wilhelm Stiassny a v letech 1905 a 1906 postavil Alois Richter. Unikátní secesní pojetí orientálního stavitelství se ve vnějších i vnitřních prostorách synagogy projevují například jasnými barvami a světly nebo využitím kovu a zlacených předmětů. Za druhé světové války Jeruzalémská synagoga sloužila jako skladiště majetku zabaveného Židům. Od konce války až do roku 1989 stavba chátrala. Pražská židovská obec zahájila opravy v roce 1992 ve spolupráci s magistrátem a ministerstvem kultury. Podobně zdobné synagogy se v Česku ani v okolních státech téměř nenajdou, protože podlehly zkáze totalitních režimů. Podívat se na ně lidé mohou na dobových pohlednicích, které visí na stěnách Jeruzalémské synagogy, stejně jako fotografie ze života Židů z počátku 20. století. Židovskou kulturu si o víkendu lidé připomněli i v dalších českých městech.

Do Ostravy se po 40 letech vrátili kováři na proslulé sympozium

Umělečtí kováři a sochaři z několika zemí se v neděli sjeli do Ostravy na Sympozium prostorových forem, jehož slavná historie byla násilně přerušena před 38 lety. Akce je jedinečnou příležitostí zejména pro mladé začínající umělce, kteří mohou veřejnosti představit své nadání a talent, řekl ČTK ředitel Soukromé střední umělecké školy AVE ART Jaroslav Prokop. Škola je jedním z hlavních pořadatelů akce, při níž se v umělecký ateliér promění více než sto let stará vítkovická kovárna. "V kovárně běžně pracují naši studenti oboru umělecký kovář, nyní zde budou pozvaní sochaři a kováři dva týdny tvořit umělecké skvosty. Jejich výtvory posléze ozdobí ulice a parky Ostravy," dodal Prokop. U zrodu děl budou asistovat také studenti soukromé školy, kteří budou mít příležitost mnohému se přiučit. Sympozium prostorových forem se v letech 1967 a 1969 proslavilo mimo jiné tím, že se na něm poprvé výrazně zviditelnil Aleš Veselý. Jeho umělecké plastiky lze dnes vidět například v Německu, Francii, Japonsku a dalších zemích. Sympozia znamenala zviditelnění také pro světoznámého sochaře Karla Nepraše.

Opera Rusalka oživila pražskou Šárku a přilákala tisíce diváků

Do magické scenérie někdejšího přírodního divadla v pražské Šárce přišly v neděli tisíce diváků, aby zhlédly premiéru opery Antonína Dvořáka Rusalka. Představení mezi vzrostlými stromy lidé sledovali z živelného hlediště ustlaného přikrývkami a karimatkami. Již před začátkem bylo v hledišti podle odhadu pořadatelů na 10.000 lidí. Policisté museli některé cesty uzavřít. Lidé totiž zaplnili přední pomyslné řady již několik hodin před začátkem. Cestu do přírodního divadla museli všichni zájemci o umělecký zážitek zvládnout pěšky. Místy urazili poměrně náročný terén do kopce. Většina diváků přišla na operu v pohodlném sportovním oblečení a botách. Některé, zejména starší dámy, se však nastrojily do svátečních šatů. Historii přírodního divadla v Šárce, které v letech 1913 až 1922 uvedlo 16 inscenací, připomínala výstava, jež lemovala cestu do hlediště. V dobách největší slávy se do tohoto plenérového prostoru vešlo 10.000 sedících diváků; míst k stání bylo 8000. Přírodní pražská scéna tehdy disponovala podzemním skladištěm kulis včetně šaten i prostorem pro orchestr. Celková hrací plocha obsáhla 4000 metrů čtverečních. Její činnost zahájila 16. května 1913 inscenace Prodané nevěsty, Rusalka se tu dosud nikdy nehrála.

Inscenaci připravili sólisté opery a baletu Národního divadla v Praze a Státní opery Praha. Orchestr dirigoval Jan Chalupecký. V titulní roli se představila Helena Kaupová, prince zpíval Aleš Briscein, vodníka Luděk Vele a cizí kněžnu Ivana Šaková.

Na poslední den výstavy Lovci mamutů v Praze stáli lidé fronty

Už v deset hodin ráno, kdy se otevřely brány pražského Národního muzea, stáli lidé frontu, aby si naposledy prohlédli atraktivní výstavu Lovci mamutů. Nejen originál Věstonické venuše, ale i věrohodný model pravěké chýše nebo mamuta v životní velikosti už na výstavě od loňského 11. listopadu vidělo více než půl milionu návštěvníků. Výstava byla už dvakrát prodloužena, poprvé měla skončit v dubnu, podruhé v červnu. Jedním z největších lákadel byla pro návštěvníky Věstonická venuše, která trezor Moravského zemského muzea opouští jen zcela výjimečně. Soška z pálené keramiky, malá pouze 11 centimetrů, která je pojištěna na milion korun, vznikla už někdy před 25.000 lety. V roce 1925 byla nalezena na jihu Moravy a archeologové ji považují za nejstarší nález tohoto druhu na světě. Vděčným objektem zejména malých návštěvníků výstavy byly modely zvířat v životní velikosti, kostry lidí a chýše s nápodobou ohně. Mnoho dětí také zaujatě pozorovalo televizní obrazovky, na kterých se promítaly výjevy ze života v pravěku. Na jedné z nich třeba ukazoval muž, jak asi v dávné minulosti naši předci opracovávali kamenné nástroje. Nejen zrak, ale i sluch si přišel na výstavě na své. Návštěvníci tak byli třeba překvapeni hrůzu nahánějícím skřekem pravěkého ptáka nebo řevem neznámé zvěře.

Ve Znojmě začal festival filmů o jídle a pití Znojemský hrozen

Barmanskou show začal v neděli ve Znojmě devátý ročník festivalu televizních a rozhlasových pořadů o gastronomii Znojemský hrozen. Kromě soutěžní přehlídky snímků nabídne také klání reklamních spotů, ochutnávky, národní dny nebo doprovodné projekce a koncerty. Oproti loňsku je obsah opět bohatší a snímků přibylo, řekla ČTK mluvčí akce Dana Frantálová. Součástí festivalu o jídle jsou doprovodné akce, letos například koncert houslistky Gabriely Demeterové. Uskuteční se ve středu v 18:00 v nejstarším znojemském kostele svatého Mikuláše. Výjimečnost vystoupení podle mluvčí tkví i v tom, že kostel se dva roky rekonstruoval, a Demeterová tak bude po delší době první umělkyně, která tam zahraje.

V neděli padla v Tunisku první klapka Marhoulova filmu Tobruk

Štáb režiséra, producenta a scenáristy Václava Marhoula je už úplný a třináctka odvážných herců, která s ním koncem minulého týdne odletěla do teplých krajin na natáčení válečného filmu Tobruk, patřičně znavena. V krušných podmínkách tuniské pouště, kde denní teploty přesahují 50 stupňů, totiž skoro týden procházeli tvrdým výcvikem. První klapka filmu se ozvala právě v neděli, kamera Vladimíra Smutného se má zastavit až začátkem listopadu. Těsně před odletem z Prahy Marhoul líčil katastrofické zprávy z Tuniska, kde písečné bouře zničily příjezdové cesty na místo natáčení i stany. Při budování zákopů narazili dělníci na kámen a zničili několik těžkých strojů. Kontejnery s materiálem, mezi nímž byla i historická bojová vozidla, byly omylem vyloděny ve Valencii a cvičné pušky-repliky, vhodné tak prý nanejvýš k házení, až příliš dlouho prověřovala tuniská armáda, zda by se z nich přece jen nedalo střílet. Marhoul herce vyzkoušel už v létě na výcvikové základně NATO ve Vyškově. "Aby dobře zvládli své role, musí mít vlastní vojenské zážitky," ospravedlnil nároky, které na ně před natáčením kladl.

Tobruk připomene málo známou kapitolu druhé světové války, kdy příslušníci 11. československého pěšího praporu Východního po boku Angličanů, Australanů, Poláků a Jihoafričanů v roce 1941 bránili na severu Libye před německými a italskými jednotkami poslední strategický přístav ovládaný spojenci. Premiéra snímku bude 10. září 2008.

Ve Šťastné zemi se loučili s prázdninami, sezona tím ale nekončí

Několik stovek dětí s rodiči se přijelo o víkendu rozloučit s prázdninami do areálu Šťasná země v Českém ráji. Oblíbený cíl turistů se tím ale dalším návštěvníkům neuzavře. Otevřen zůstane až do konce září, a pokud to počasí dovolí i v říjnu. Připraveny jsou ještě dvě velké akce - Švestkobraní v polovině září a už tradiční a oblíbený Bramborák, který o posledním zářijovém víkendu sezonu zakončí, řekla dnes ČTK manažerka areálu Monika Slezáková. Sedmihektarový přírodní areál Šťastná země vznikl v Českém ráji před čtyřmi lety. Loni ho navštívilo 50.000 lidí a podle Slezákové bude zřejmě letos návštěvnost ještě vyšší. Areál je určen hlavně dětem, na které čeká asi 90 atrakcí, třeba dřevěný hrad - napodobenina Hrubé Skály, houpačky, klouzačky a prolézačky.

Romové v Přerově údajně zbili baseballovou pálkou muže

Údajně skupina Romů zbila v pátek večer v Přerově baseballovou pálkou pětačtyřicetiletého Slováka. Incident se stal poté, co jim muž odmítl dát cigarety. S těžkým zraněním skončil v nemocnici, po pachatelích policie pátrá. Násilný čin se stal jen dva dny poté, co kvůli údajně vzrůstající agresivitě romské menšiny ve městě svolalo vedení Přerova schůzku. O den později prý napadly dvě romské děti ve věku kolem 15 let pětasedmdesátiletou ženu, kterou sledovaly od obchodního centra v ulici Kratochvílové po Velkou Dlážku. Kvůli údajně vzrůstající agresivitě Romů a přibývajícímu počtu napadení z jejich strany svolalo vedení přerovské radnice ve středu schůzku, které se účastnili i představitelé policie. Vedení města vyzvalo obyvatele, aby ohlašovali případy napadení romskými spoluobčany. Zároveň kritizovalo okresní státní zastupitelství za to, že je vůči činům romských obyvatel tolerantní. Žalobci to v rozhovoru pro ČTK odmítli.

Sobotní požár změnil Doubský potok v Liberci v mrtvou vodu

Doubský potok v Liberci se po sobotním rozsáhlém požáru v areálu bývalé Kolory ve Vesci změnil v mrtvou vodu se stovkami uhynulých ryb. V jednom z hořících objektů byl sklad drogerie a saponáty s vodou při hašení stekly do potoka, kde vytvořily silnou vrstvu pěny a vodu doslova proměnily v saponát. Ryby neměly šanci. Požár v areálu bývalé textilní továrny Kolora v Liberci způsobil škody za 100 milionů korun. Hasiči s ním bojovali od pátečního večera, zcela uhasit se jim ho podařilo až v sobotu odpoledne. Podle vyšetřovatele Svatopluka Štěpničky požár zachvátil tři výrobní a skladovací haly na ploše zhruba půl hektaru. Podle hasičů šlo o největší podobný požár v regionu za čtvrt století.

Desítky bývalých závodních chrtů z Irska najdou domov v Česku

Kamion plný chrtů, kteří byli používáni v Irsku jako dostihoví psi, přijede v úterý na Tachovsko. Na čtyři desítky psů adoptují čeští zájemci, aby jim pomohli zajistit důstojný život. Zvířata, která už nejsou vhodná pro závody nebo k chovu, by jinak bez pomoci řady evropských organizací mnohdy čekalo utracení. Nový domov našlo zatím asi 15 psů, řekla ČTK organizátorka adopce Lucie Miričová. "Chrt je u nás v podvědomí jako noblesní pes, co se válí u krbu. Najednou lidé zjišťovali, že tenhle pes je jen stroj na závody a vydělávání peněz na sázkách. Žije v kleci metr na metr a ve čtyřech letech je často strašně barbarským způsobem zabíjený," popsala Miričová. Začátky ale nebyly vůbec jednoduché. Zahraniční organizace, které adopce organizují, neměly mnoho důvěry. "Na začátku jsme narazili na nepochopení, k České republice se chovali s velkou nedůvěrou, měli strach, že psy snad budeme jíst nebo je používat na chemické testy," řekla. O adopci je podle Miričové v Česku velký zájem. Každý pes jede z Irska už ke konkrétnímu majiteli. "Všichni lidé přesně vědí, že si berou zubožené zvířátko, které bude potřebovat strašně moc času, aby se všechno naučilo. Většina těch psů třeba nikdy nešla po schodech nebo nikdy nejela navolno v autě," uvedla Miričová. Většina Čechů, kteří už jednoho adoptovali, chtějí i další. "Pejsci reagují naprosto fantasticky, od prvního dne se zapojili do chodu rodiny, bezproblémově, jsou strašně vyprahlí, potřebují lásku a hodně jí také dávají," dodala.

Absolutní radost, prohlásil po MS reprezentační trenér atletů

Jen v superlativech hovořil kouč Václav Fišer o jedenáctém mistrovství světa v Ósace z pohledu českých atletů. Byl to neúspěšnější šampionát v historii samostatné republiky podle zisku medailí a druhé nejlepší mistrovství světa co do počtu získaných bodů. Fišera potěšilo, že úspěšnost českých atletů na vrcholném šampionátu v posledních dvou ročnících roste. Česká republika měla šest atletů do osmého bodovaného místa, deset reprezentantů do šestnácté pozice. V medailové bilanci skončila Česká republika senzačně na šestém místě. "Je to jen radost," prohlásil Fišer v rozhovoru s českými novináři. "Bylo to nejlepší mistrovství světa, co se týče medailí, nemůžeme být nic jiného než spokojeni," dodal. I bodové hodnocení vyznělo pro české atlety příznivě. Fišer se radoval, že do špičky dorůstá nová generace atletů. Tři finalisté ze sedmi jsou zkušení třicátníci (Šebrle, Janků, Brejchová), zbytek by mohl vozit medaile ještě roky. "Myslím si, že ta generační výměna nastává. Máme to docela dobře rozjeté, ale je třeba, aby mladá generace dorostla. Je třeba ještě chvilku vyčkat," dodal.

Zemřel slavný brankář Schrojf, vicemistr světa z Chile

Necelý měsíc po 76. narozeninách zemřel v sobotu v Bratislavě legendární fotbalový brankář Viliam Schrojf, stříbrný medailista z mistrovství světa v roce 1962 v Chile, kde byl vyhlášen nejlepším gólmanem šampionátu. Zatímco Schrojfovi někdejší spoluhráči z československé reprezentace ze 60. let Josef Masopust či Ján Popluhár sbírali úspěchy v národních anketách o nejlepší fotbalisty minulého století, slavný brankář přezdívaný "černá kočka" se v nich neobjevil. V českém hlasování nefiguroval, protože žil a hrál na Slovensku za bratislavský Slovan, na Slovensku ho do ankety nezařadili, neboť se narodil v Praze. I významné jubileum v podobě 75. narozenin loni oslavil v ústraní. "Mrzí mě, že si mě hážou jako vařený brambor. Když mě potřebují, tak jsem jim dobrý. Za ty roky jsem si ale už na to zvykl," řekl před rokem ČTK Schrojf. V národním týmu absolvoval 39 zápasů. UEFA ho v roce 2003 zařadila do širší nominace v anketě o nejlepšího fotbalistu posledních 50 let.

Fotbalový trenér Mareček zemřel, Teplice odložili ligový zápas s Brnem

Fotbalový trenér Vlastislav Mareček v neděli po dlouhé těžké nemoci zemřel. Jednačtyřicetiletý kouč, který naposledy působil v Teplicích a jako asistent u reprezentační jednadvacítky, podlehl v pražské nemocnici na Karlově náměstí rakovině. Kvůli Marečkově úmrtí byl odložen nedělní ligový zápas Brna s Teplicemi. Mareček se léčil na rakovinu opakovaně. Před několika lety svůj boj vyhrál a mohl se vrátit ke své milované práci v roli fotbalového kouče. Angažmá v Teplicích už ale nedokončil, letos v zimě tým náhle opustil s tím, že ho čeká další léčba. Od té doby se stáhl do ústraní. Na dálku však stále spolupracoval s Teplicemi i s Ladislavem Škorpilem u národního týmu do 21 let. První kroky v nové funkci s ním konzultoval i nynější hlavní trenér jednadvacítky Vítězslav Lavička, který patřil mezi jeho blízké fotbalové přátele. "Odešel nám kamarád, českému fotbalu skvělý odborník, ale největší rána to je pro jeho rodinu," uvedl zlomeným hlasem Lavička, který ve čtvrtek naposledy s kolegou mluvil. Také Škorpila osud kamaráda zlomil. "Je to velmi smutná zpráva - pro Vlastovu rodinu, pro jeho přátele, pro celý fotbal. Je to jako pokaždé, když odejde dobrý člověk, a Vlastu jeho vlastnosti předurčovaly k tomu, aby ho lidi měli rádi. Budu na něj vzpomínat jako na skvělého kamaráda a jednoho z mých nejbližších spolupracovníků," řekl ČTK kouč.

Mareček za sebou neměl skvělou hráčskou minulost, ovšem v roli trenéra se brzy začal významně prosazovat u mládežnických týmů. Pracoval jako asistent u reprezentační šestnáctky a osmnáctky, naposledy byl u týmu do jednadvaceti let. Na klubové úrovni si vydobyl renomé už ve Zlíně, výborně se mu vedlo také s Teplicemi. V pozici hlavního kouče vedl ligové týmy do 106 zápasů s bilancí 45-31-30. Právě v Teplicích ho hráči uznávali jako pravého vůdce, proto je nedělní zpráva velmi citelně zasáhla. "Víme to asi hodinu, řekli nám to na soustředění v Brně před zápasem. Je to hrozná rána, strašně jsme si přáli, aby ten boj vyhrál, ale nebylo mu souzeno. Ve čtvrtek jsem ho naposledy viděl v nemocnici a bylo znát, že už ztrácí energii," pravil šeptem zjevně zdrcený teplický kapitán Jiří Sabou, který měl k Marečkovi hodně blízko. "Do Teplic mě přivedl a poznal jsem na vlastní kůži, jak žil fotbalem 24 hodin denně. Dokázal být autoritou i přítelem, bylo nám s ním v kabině fajn," řekl Sabou. Hodně na něj vzpomínají také ve Zlíně, především právě Pavel Hoftych, který už po sobotní výhře mužstva v Liberci řekl, že vítězství věnuje právě Marečkovi.

Slavia má z pěti zápasů plný bodový zik

Dosavadní výsledky 5. kola nejvyšší fotbalové soutěže: Most - Slavia 2:3, České Budějovice - Mladá Boleslav 2:2, Kladno - Jablonec 1:1, Ostrava - Plzeň 2:0, Liberec - Zlín 0:1.

Bohemians a Žižkov se chtějí v pražském derby konečně chytit

Odrazovým můstkem k lepším výkonům může být pro fotbalisty Bohemians 1905 i Viktorii Žižkov jejich pondělní souboj ve vršovickém Dolíčku. Zatímco "klokani" se budou v dohrávce 5. ligového kola snažit konečně zlomit střelecké prokletí a vsítit první gól v sezoně, jejich protivník má opačné starosti. Žižkovští v posledních třech kolech inkasovali hrozivých 11 branek, a tak chtějí především zapracovat na defenzivě. Oba nováčci si své obnovené účinkování v první lize rozhodně představovali jinak. Fanoušci Bohemians zatím v nové sezoně marně čekají na úvodní gólovou radost, zavděk museli vzít jen dvěma bezbrankovými remízami v Liberci a pak doma s Olomoucí. Žižkovští načali sezonu nečekanou výhrou v Mladé Boleslavi, jenže od té doby jejich konto nevzrostlo ani o bod.

Pešek tři kola před cílem v Misanu spadl a nebodoval

Motocyklový závodník Lukáš Pešek po pádu tři kola před cílem Velké ceny San Marina nebodoval a přišel o své třetí místo v průběžném pořadí šampionátu. Pro vítězství v kategorii do 125 ccm si na okruhu v italském Misanu, kde se bojovalo o body do mistrovství světa poprvé od roku 1993, suverénně dojel domácí Mattia Pasini na aprilii. Zklamaný Pešek obsadil při své premiéře na této trati 20. místo.

Badmintonista Koukal došel na mistrovství Turecka až do finále

Český badmintonista Petr Koukal obsadil na mezinárodním mistrovství Turecka druhé místo. Na turnaji, jehož výsledky se započítávají do olympijské kvalifikace, postoupil až do finále, v němž v neděli ve dvou setech podlehl Kristianu Vittinghusovi z Dánska. V Istanbulu startovalo ve dvouhře 80 hráčů z 25 zemí. Koukal za finálovou účast získal do kvalifikace o Peking 3400 bodů.

Cyklista Mareš skončil v závodě Kolem Slovenska druhý

Český cyklista Martin Mareš obsadil druhé místo v závodě Kolem Slovenska. Pětadvacetiletý člen týmu PSK Whirlpool už nedokázal v nedělní závěrečné etapě s cílem v Malackách zlikvidovat pětisekundovou ztrátu na Joosta van Leijena, jenž se stal druhým nizozemským vítězem v jednapadesátileté historii závodu.

Počasí

V pondělí má být polojasno až oblačno, během dne od severozápadu až zataženo s deštěm, odpoledne a večer v Čechách protrhávání oblačnosti a místy přeháňky. Ojediněle bouřky. Teploty v Čechách 14 až 18 stupňů Celsia, na Moravě a ve Slezsku 18 až 22 stupňů.

02-09-2007