Denní souhrn zpráv Zprávy

03-09-2007

Státní deficit v roce 2008 by měl být 71 miliard korun

Stát by měl v příštím roce hospodařit s deficitem 70,8 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu pro rok 2008, o kterém informovalo ministerstvo financí. Výdaje státu by se měly zvýšit na 1,107 bilionu korun a příjmy na 1,037 bilionu korun. Podle úřadu tak bude schodek veřejných financí 2,95 procenta HDP, tedy těsně pod tříprocentní hranicí požadovanou pro přijetí eura. Rozpočet na příští rok je připraven na základě změn prosazených v rámci reformy veřejných financí, kterou na konci srpna schválila Poslanecká sněmovna. MF rovněž zpracovalo návrh střednědobého výhledu státního rozpočtu na léta 2009 a 2010. Podle tohoto výhledu by se měl nadále snižovat deficit veřejných financí. V roce 2009 MF předpokládá deficit 2,6 procenta a v roce 2010 2,3 procenta. Pro letošní rok stát počítá se schodkem 91,3 miliardy korun.

Topolánek změny ve vládě nechystá

Premiér Mirek Topolánek vyvrátil spekulace o tom, že chystá výměnu některých ministrů. O možném odvolání ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL) nebo ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) informovala některá média. Premiér Topolánek se ale na setkání s novináři Parkanové zastal a prohlásil, že má jeho plnou důvěru. Případné změny podle něj připadají v úvahu nejdříve v příštím roce. Premiér se rozhodl pořádat pravidelná setkání se zástupci médií, protože vzájemné vztahy pokládá za "narušené" a chce se pokusit o lepší komunikaci. Briefingy vidí jako příležitost, jak vyvracet "mýty a lži" uplynulého týdne, jak sdělit veřejnosti své názory na různé aktuální problémy a oznámit, co jeho vláda chystá. Hned na začátku pondělní tiskové konference ve Strakově akademii Topolánek ale varoval novináře, že vznikající tradice možná skončí poté, co by padly "útočné a neseriózní dotazy".

Klaus se stal v Sadské čestným žákem

Vzpomínku na svůj první školní den bude mít 44 žáků prvních tříd Základní školy v Sadské a 18 prvňáků ze Základní školy T.G.Masaryka v Lysé nad Labem. Ve škole je v první školní den přivítal prezident Václav Klaus. Při té příležitosti dostal v Sadské titul čestného žáka. Klaus si v projevech u obou škol neodpustil drobnou kritiku školské reformy. Podle něj by bylo nerozumné učit děti komunikovat, když by přitom neuměly malou násobilku. Klausovi se nelíbí také některé nové názvy předmětů. V rámci reformy mohou být například čeština a cizí jazyk vyučovány společně pod názvem Jazyk a jazyková komunikace. Fyziku, chemii, přírodopis a zeměpis budou moci školy spojit do předmětu Člověk a příroda, hudební a výtvarnou výchovu zase do předmětu Umění a kultura. Manželka Václava Klause Livia v pondělí navštívila žáky v základní škole v Dolních Břežanech.

Topolánek vyzval žáky ke studiu doma i v zahraničí

Premiér Mirek Topolánek při pondělní návštěvě základní školy v pražské Umělecké ulici přiznal, že současným mladým lidem upřímně závidí možnost studovat a pracovat v zahraničí. Vyzval proto studenty devátých tříd, aby toho využili a získávali vzdělání a zkušenosti nejen doma. "Vy jste generace, která se narodila už do svobodné země, a na rozdíl ode mě můžete studovat i pracovat kdekoliv v Evropě. To je věc, kterou my jsme nezažili. Trochu vám ji závidíme, zkuste této možnosti využít," prohlásil předseda vlády.

Kuchtová: Nárůst platů o 1,5 procenta je závazný i pro školství

Ministryně školství Dana Kuchtová (Strana zelených) nehodlá žádat ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) o to, aby učitelům rostly platy rychleji než ostatním pracovníkům ve veřejném sektoru. Kuchtová v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekla, že závazek vlády navýšit příští rok mzdy v rozpočtové sféře maximálně o 1,5 procenta platí pro všechny resorty, tedy i pro školství. Odboráře ale její argumenty nepřesvědčily a pokračují ve stávkové pohotovosti.

Vláda chce finančně podpořit obce kolem radaru

Premiér Mirek Topolánek chce při středečním výjezdním zasedání vlády ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku slíbit starostům obcí, kterých se má dotknout případná výstavba amerického protiraketového radaru, podporu pro rozvoj kraje. Připravovaný rozpočet podle něj dovoluje "alokovat peníze na rozvoj Brdska". Oblast byla podle jeho názoru zanedbávána dlouhá desetiletí. S návrhem na finanční podporu rozvoje infrastruktury prý "váhal, aby nevznikl dojem, že si lidi kupuje". Návrhem tak nyní reaguje na požadavky podpory, které vzešly od některých starostů. Plán bude podle Topolánka realizován bez ohledu na to, zda tam nakonec radar bude, nebo ne. Investice do infrastruktury regionu obecně vítá starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek (nezávislý). V obcích podle něj chybí kanalizace, vodovody, nejsou územní plány. Změnit by se také měl způsob získávání peněz z daní, který malé obce s několika sty obyvateli znevýhodňuje. Zástupci obcí minulou středu založili Ligu starostů nesouhlasících s umístěním radaru USA v České republice. Zakládací listinu podepsalo 30 starostů ze Středočeského a Plzeňského kraje.

Parlamentní komise si prohlédla Temelín

Skupina devíti českých poslanců a senátorů z česko-rakouské parlamentní skupiny si v pondělí prohlédla Jadernou elektrárnu Temelín. Šlo o první podobnou exkurzi členů tohoto výboru, který má pomoci vyřešit spory kolem jihočeské elektrárny. Na prohlídku byli pozváni i rakouští poslanci, ti však nabídku setkat se přímo v elektrárně odmítli. Uvedl to předseda české části skupiny Jan Kasal (KDU-ČSL). Kasal je však připraven rakouské kolegy znovu do Temelína pozvat. Pondělní návštěva Temelína měla podle Kasala jasný cíl. Zákonodárci se chtějí dobře připravit na další kolo rozhovorů, proto se vydali přímo do elektrárny, aby se seznámili s jejím zázemím a fungováním. Absolvovali asi tříhodinovou prohlídku, při níž navštívili nejdůležitější části elektrárny. "Pro mne a pro mé kolegy je to bezesporu posílení našich argumentů a naší pozice před blížícím se jednáním," dodal šéf české části skupiny. Čeští a rakouští poslanci se znovu sejdou za dva týdny ve Vídni. Ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej nedávno v rakouském tisku uvedl, že Temelín žádné nebezpečí nepředstavuje. Rakouští odpůrci Jaderné elektrárny Temelín z hornorakouské organizace Atomstopp přesto hrozí obnovením blokád hranic, které přerušili právě kvůli jednání česko-rakouské komise.

ČEZ chce postavit elektrárnu v Makedonii

Energetická společnost ČEZ uvažuje o výstavbě vodní elektrárny v Makedonii. Společnost proto podala přihlášku do tendru na koncesi pro stavbu přehrady a vodní elektrárny Boshkov Most. Potvrdila to mluvčí společnosti Eva Nováková, výši investice ale neuvedla. Projekt vodní elektrárny Boshkov Most v západní části Makedonie počítá s výkonem 68 megawatt. Pro srovnání: výkon vodní elektrárny Lipno I, kterou provozuje rovněž ČEZ, je dvakrát 60 MW. Země jihovýchodní Evropy se letos díky uzavírání výrobních kapacit potýkají s nedostatkem elektřiny. Například Bulharsko muselo při vstupu do EU z bezpečnostních důvodů odstavit dva bloky jaderné elektrárny Kozloduj. Makedonie je čistý dovozce elektrické energie. Především v letních měsících je zřejmý nedostatek elektřiny, který je potřeba řešit formou dodávek ze zahraničí. Loňská spotřeba byla v Makedonii 8,4 terawatthodiny, v makedonských elektrárnách se však vyrobilo jen 6,5 TWh.

Ministerstvo zdravotnictví důrazně varuje před šamponem Sport line

Ministerstvo zdravotnictví varovalo spotřebitele před používáním šamponu proti lupům Sport line s balzámem. Výrobek obsahuje vysoké množství látky, která patří mezi karcinogeny a u citlivých osob může přispět k rozvoji nádorového onemocnění. V pondělí to sdělil hlavní hygienik ČR Michael Vít. Varování se týká šamponu Sport line, Antidandruff Shampoo & Balsam, 150 ml. Odborníci zjistili, že v přípravku se vyskytuje karcinogenní látka N-nitrosodiethanolamin, která je v kosmetických přípravcích zakázána. Vzhledem k mimořádné závažnosti škodlivých účinků této látky na člověka prohlásilo ministerstvo zdravotnictví výrobek za nebezpečný. Distributorem šamponu je portugalská společnost COLIM Lda. Všichni spotřebitelé, kteří zdravotně závadné zboží zakoupili, jej mohou na náklady distributora vrátit. Distributor je také povinen okamžitě stáhnout nebezpečný šampon z trhu.

Jihomoravští zemědělci budou od státu chtít kompenzace za neúrodu

Jihomoravští zemědělci budou od státu a kraje požadovat kompenzace za letošní neúrodu. Hlavně Znojemsko, Břeclavsko a Hodonínsko postihlo letos sucho a zemědělci tam sklidili v průměru 3,9 tuny obilovin z hektaru. Ještě před třemi roky dosahovaly výnosy 5,6 tuny na hektar a od té doby klesají, řekl v neděli v Brně na dožínkových oslavách Václav Hlaváček z jihomoravské agrární komory. I okresy, kde je kvalitní půda s vysokou bonitou, postihují podle něj v posledních letech sucha a pěstování se tam stává stejně rizikovým podnikem jako například na horách. Proto by podle agrárníků měly být tyto okresy zařazeny mezi oblasti se zhoršenými přírodními podmínkami. Stejně by se prý mělo pohlížet třeba na srážkově podprůměrné Lounsko a další regiony.

Brněnští zelení nepodpoří přesun nádraží z centra města

Brněnské hlavní nádraží je podle Strany zelených výhodnější ponechat v centru města. V případných hlasováních proto zelení nepodpoří přestavbu železnice s nádražím v odsunuté poloze. Sdělil to primátorův náměstek Martin Ander. Zelení se tak jako první z brněnských politických stran vyjádřili k analýze dvou variant přestavby železničního uzlu. Za hlavní přínosy varianty s nádražím v centru považují zelení jeho dostupnost a přímé napojení na většinu brněnských tramvajových linek. "Za hlavní rizika varianty s odsunutým nádražím považují zelení výrazné snížení atraktivity veřejné dopravy a obrovské vyvolané náklady pro město. Projekt rekonstrukce brněnského železničního uzlu, jenž zahrnuje stavbu nového nádraží v jižní části Brna, téměř kilometr od jeho současné polohy, prosadila minulá brněnská koalice ODS a KDU-ČSL. Kromě občanských demokratů ho podporují také opoziční komunisté a lidovci, kteří po volbách zasedli v nové brněnské koalici.

Podnikatel odmítá chyby při skladování chemikálií v Libčanech

Osmačtyřicetiletý podnikatel Václav Etlík, který je podle obžaloby zodpovědný za skladování a manipulaci s nebezpečnými chemikáliemi v Libčanech na Hradecku, tvrdí, že zákony neporušil. Etlík v pondělí před Krajským soudem v Hradci Králové řekl, že celá obžaloba je vykonstruovaná a účelová. Viní jej z trestného činu obecného ohrožení a nakládání s odpady, v případě prokázání viny hrozí osm až 15 let vězení. Sklad v Libčanech policisté objevili v dubnu 2006, pracovníci společnosti Dekonta následně do spaloven odvezli přibližně 600 tun toxických látek. Experti v bývalé továrně našli extrémně hořlavé látky, výbušniny či chemikálie s vysokým obsahem těžkých kovů. Likvidace skladu stála přibližně 30 milionů korun, hlavní líčení v případu je naplánováno do pátku 7. září.

Ministerstvo souhlasí, aby na Pankráci stály mrakodrapy

Ministerstvo kultury uzavřelo správní řízení ohledně výškových staveb na pražské Pankráci. Potvrdilo rozhodnutí magistrátu, které budovy povoluje. Informoval o tom server Euro Online. Podle mluvčí ministerstva kultury Marcely Žižkové rozhodnutí ještě nenabylo právní moci, ministerstvo jej rozesílalo účastníkům řízení až koncem minulého týdne. Budovy podle úřadu nenaruší hodnoty pražské památkové rezervace, zapsané na seznam UNESCO. Výbor UNESCO se ale touto otázkou nyní zabývá a Praha má do února příštího roku popsat, jak v této záležitosti postupuje. Spor o výškové budovy na Pankráci se vede od roku 1999. Loni magistrátní odbor památkové péče jejich výstavbu povolil, občanská sdružení ale proti tomu protestovala u ministerstva kultury a obrátila se i na UNESCO. Výbor UNESCO zasedal letos v červnu na Novém Zélandu. Podle předsedy českého národního komitétu ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel) Josefa Štulce, který se jeho jednání zúčastnil, výbor vyjádřil vážné znepokojení nad navrženou podobou staveb. To je první krok, za kterým může následovat zápis na seznam světových památek v ohrožení. Podle ministerstva výbor sice vyjádřil znepokojení nad možným ohrožením hodnot pražské památkové rezervace, ale na rozdíl od jiných kauz - například Drážďan, Rigy nebo Petrohradu - se k zamýšleným stavbám nevyjádřil zamítavě.

Do Prahy přijedou angličtí holmesologové

Šest desítek zástupců Londýnské společnosti Sherlocka Holmese přijede koncem tohoto týdne do Prahy. Podle prezidenta České společnosti Sherlocka Holmese Aleše Kolodrubce se členové společnosti z celého světa každé září scházejí na místě spjatém nějakým způsobem s příběhy Sherlocka Holmese. Čechy souvisejí hned se dvěma holmesovskými příběhy. Autor Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle odkazuje na české země například v příběhu Skandál v Čechách, ve kterém byla část důležitého důkazu napsána na "papír z Čech". "Papírna v roce 1904 vyhořela, později byla zatopena při stavbě přehrady Skalka u Chebu," uvedl Kolodrubec. Členové londýnské společnosti také zhlédnou loutkové představení "Pes Baskervillesský" souboru Buchty a loutky, projedou se Prahou historickou tramvají a lodí po Vltavě, navštíví Muzeum policie s výstavou zaměřenou na historii ilustrací příběhů Sherlocka Holmese v ČR. Na zámku Ctěnice uvidí kočárovnu a expozici Za císaře pána - Habsburkové v českých zemích.

V Sobotíně budou s předstihem slavit Vánoce

Do vánoční atmosféry se s zhruba tříměsíčním předstihem dostane v sobotu odpoledne část obce Sobotín na Šumpersku. Návštěvníky recesistické akce Vánoce a sníh v létě v restauraci U Pařeza čeká nejen smažený kapr s bramborovým salátem či vánoční punč a cukroví, ale i prodej živých kaprů, výstavka lidových betlémů, koledy a lití olova. Děti se kromě dárků mohou těšit i na největší sněhovou koulovačku v létě. Cílem je podle pořadatele akce Petra Hradila hlavně pobavit místní lidi. Loňská recesistická vánoční akce měla velký úspěch, proto ji letos organizátoři chtějí zopakovat. Loni na akci přišlo téměř 500 lidí, letos se očekává zájem ještě vyšší. Lidé, kteří přijdou ve vánočním či zimním kostýmu, dostanou podle Hradila dárek.

Sionko byl dodatečně nominován na kvalifikační zápasy

Záložník Libor Sionko byl dodatečně nominován do české fotbalové reprezentace pro nadcházející kvalifikační zápasy se San Marinem a Irskem. Třicetiletý fotbalista se do týmu vrací po krátké odmlce poprvé jako hráč FC Kodaň, kam přestoupil v průběhu letní přestávky. Informoval o tom mluvčí mužstva Lukáš Tuček.

Bohemians remizovali s Žižkovem 2:2

Až v pátém ligovém kole vstřelili fotbalisté Bohemians 1905 první gól a v pondělním pražském derby s Viktorií Žižkov nakonec vybojovali remízu 2:2. Bohemians jsou s třemi body čtrnáctí, Žižkovu patří dvanácté místo.

Hlaváčová chce překonat rekord na La Manche

S odvážným cílem vyrazí v úterý do britského Doveru dálková plavkyně Yvetta Hlaváčová. Tento týden se pokusí o nejrychlejší přeplavání kanálu La Manche v historii. Hlaváčová je zatím držitelkou ženského maxima, před rokem přeplavala úžinu mezi Anglií a Francií v čase 7:25:16. Nyní chce absolutní rekord, který je téměř o půl hodiny lepší.

Biker Prokop vyhrál potřetí prestižní zámořský seriál

Český biker Michal Prokop se potřetí za sebou stal v zámoří celkovým vítězem seriálu Jeep King of the Mountain v dual slalomu. Po vítězství v Utahu sice jezdec týmu Author vynechal závod v Kalifornii, ale celkový triumf završil vítězstvím v Beaver Creek v Coloradu. Prokop se nyní přesune do dějiště mistrovství světa bikerů ve skotském Fort William, kde v pátek bude usilovat o obhajobu duhového trikotu ve fourcrossu.

Srpen byl teplotně nadprůměrný

Měsíc srpen byl podle statistik Českého hydrometeorologického ústavu o 0,7 stupně Celsia teplejší, než činí průměr pro tento měsíc. Srpen se tak stal třináctým měsícem v řadě s kladnou teplotní odchylkou. Vychýlení do jednoho stupně nicméně řadí měsíc ještě mezi teplotně normální. Druhá polovina prázdnin tak přetrhla řadu teplotně nadnormálních měsíců, kterou nastartovalo loňské září. Od té doby byly průměrné teploty vždy o více než stupeň vyšší, než činí dlouhodobý normál z let 1961 až 1990. Loňské září bylo o 2,7 stupně teplejší, říjen o 2,1 stupně, listopad o 2,9 stupně a prosinec o 3,3 stupně. Leden vykázal odchylku dokonce 5,8 stupně, únor 4,2 stupně, březen 2,7 stupně, duben 3,2 stupně. V červenci odchylka činila už "pouze" plus 1,1 stupně Celsia.

Počasí

V úterý bude proměnlivá oblačnost, na většině území přeháňky, ojediněle i bouřky. Teploty 12 až 16 stupňů Celsia, na horách kolem 6.

03-09-2007