Denní souhrn zpráv Zprávy

06-09-2007

Na celém Jesenicku je vyhlášen kvůli vodě stav ohrožení

Hladiny řek na území Moravskoslezského, Olomouckého a Jihočeského kraje vlivem vytrvalého deště stoupají. Na celém Jesenicku je vyhlášen kvůli vodě stav ohrožení. Nejhorší situace i nadále platí na řece Vidnávce a Bělé, kde je třetí povodňový stupeň. Voda už na některých místech zasáhla nejen sklepy a zahrady, ale i samotné objekty. Vytrvalý déšť bude podle meteorologů pokračovat v jižních Čechách, na Moravě a ve Slezsku do pátečního rána, na severovýchodě Moravy a Slezska pravděpodobně až do pátečního poledne. Nejvíce vody naprší zřejmě v Jeseníkách a Beskydech. Nepříznivé počasí zaměstnávalo hasiče v několika krajích, především na východě Čech a na severu Moravy. Silný vítr tam kácel stromy, které trhaly elektrické vedení. Výpadky proudu nejvíce zasáhly horské oblasti Krkonoš, Orlických hor, Svitavsko a Náchodsku a části Olomouckého kraje. Většinu poruch se havarijním četám podařilo odstranit.

V současném deštivém počasí a nebezpečí lokálních záplav se zároveň koná druhý den protipovodňového cvičení Vltava a Labe 2007. Cvičení, které se koná v šesti krajích ČR a Praze, začalo ve středu a skončí v pátek a počasí ho zatím nijak nenarušilo. Jeho cílem je především procvičit vzájemnou komunikaci mezi složkami, které v případě povodní zasahují. Na základě cvičení hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík upozornil, že případné zrušení několika armádních záchranných praporů, o kterém uvažuje ministerstvo obrany, by mohlo zkomplikovat záchranné práce během povodní. Hasiči ani krajské úřady totiž podle něho nejsou schopny zajistit dostatečnou pomoc při likvidaci následků záplav.

Nová smlouva Evropské unie má podle české diplomacie řadu bílých míst

Takzvaná reformní smlouva EU, která má nahradit zamítnutou euroústavu, obsahuje podle české diplomacie ještě řadu bílých míst. Prezident Václav Klaus se členy vlády odpovědnými za zahraniční politiku jednal o tom, jak bude sedmadvacítka dál postupovat při schvalování tohoto dokumentu upravující fungování unie. Reformní smlouva nemá obsahovat zmínku o symbolech EU a odkládá navrhovaný způsob hlasování v unii. Dosavadní návrh ale přebírá z euroústavy prakticky všechny hlavní institucionální reformy, například zavedení funkce prezidenta unie, snížení počtu eurokomisařů či funkci ministra zahraničí unie pod názvem "vysoký představitel". Česká diplomacie považuje za nezbytné vyjasnit, kdy budou konkrétní reformy institucí vstupovat v platnost. Nová smlouva by měla být ratifikována před volbami do Evropského parlamentu v červnu 2009. Časový harmonogram má pro Českou republiku značný význam, protože v první polovině roku 2009 bude unii předsedat.

Havarijní cvičení v Dukovanech sledovali i Rakušané a Slováci

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany na Třebíčsku cvičili likvidaci havárie spojené s hrozbou úniku radiace do okolí. Kvůli tomu byla evakuována převážná část z 1000 zaměstnanců. Cvičení sledovalo asi 50 pozorovatelů, mezi nimi i zástupci obcí a odborníci ze Slovenska a Rakouska. Slováci se podobných akcí v Dukovanech účastní pravidelné, hosté z Rakouska přijeli po třech letech, řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka. Devítičlenná rakouská delegace přijela hlavně z Dolních Rakous a tvořili ji převážně odborníci a specialisté na krizové řízení.

S Američany je shoda na polovině bodů smlouvy k radaru

Čeští a američtí vyjednavači se zatím shodli na zhruba polovině bodů v návrhu smlouvy o případném umístění radaru v Česku. Je mezi nimi například pasáž o ochraně životního prostředí a to, že informace z radaru bude mít k dispozici vedle Američanů také česká armáda. První náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar a vysoce postavený americký diplomat John Rood se shodli, že jednání výrazně postoupila. Stále však zbývá se domluvit na polovině textu, což může zabrat ještě několik měsíců, doplnil náměstek.

Dohoda bude definovat funkce systému protiraketové obrany, účel zřízení radaru, vymezení velení a kontroly operací. Bude řešit vlastnictví majetku, charakterizovat součásti stanice či její správu a základní zajištění bezpečnosti. Podrobněji smlouva řeší složení personálu, návštěvy zařízení, náklady na výstavbu, údržbu a provoz radaru či případné nároky na náhradu škody. Rood doplnil, že příští týden se chystá do Ázerbájdžánu a do jižního Ruska, aby se podíval na radarové základny, které pro protiraketovou ochranu nabízejí Rusové.

KSČM: Vláda chce korumpovat brdské obce, chystáme další protesty

Vládní sliby finanční podpory brdským obcím jsou podle KSČM pokusem o politickou korupci. Vláda podle komunistů nabízí pomoc regionu proto, že chce zlomit odpor starostů, kteří nesouhlasí s umístěním amerického radaru blízko svých obcí. Mluvčí strany Monika Hoření zároveň oznámila, že komunisté chystají na Brdsku další protesty, tentokrát formou symbolické blokády celého vojenského újezdu Brdy. Vláda po středečním jednání se starosty brdských obcí rozhodla o vzniku komise pro rozvoj Brdska, v níž budou zástupci vlády, obcí, Středočeského a Plzeňského kraje. Do regionu mají jít řádově stovky milionů korun, a to bez ohledu na to, zda v oblasti nakonec Američané postaví radar.

Zástupce Afghánistánu: ČR by mohla vyškolit afghánské policisty

Afghánská policie má zájem na tom, aby se její příslušníci vyškolili v České republice, řekl v rozhovoru s ČTK afghánský policejní prezident a hlavní poradce ministra vnitra Záhir Aghbar. Neklidná země, roky zmítaná boji, svoji policii nyní reformuje. "Začínáme zcela od nuly," podotkl Aghbar, který se neformálně sešel s náměstkem ministra zahraničí Jaroslavem Baštou. Afghánistán policii buduje pod hlavním dohledem USA a EU. Tamní policisté potřebují ekonomickou pomoc, školení, dobrou výzbroj a kvalitní oblečení, uvedl Aghbar. O konkrétní formě školení, které by zajistila Česká republika, chce policejní prezident ještě diskutovat.

Most přes Labe vojáci postavili za necelých 40 minut

Ženisté na vodním cvičišti v Litoměřicích během necelých 40 minut postavili pontonový most přes 142 metrů široký tok Labe. Stavbou mostu vyvrcholilo čtrnáctidenní cvičení, kterého se na litoměřickém cvičišti účastnilo 220 vojáků několika ženijních útvarů. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek řekl, že podobná cvičení jsou velmi potřebná, protože vojáci nesmí ztratit znalost stavby mostů. Mohou ji využít nejen v nějaké vojenské akci, ale ještě častěji pro pomoci civilistům. Česká armáda naposledy v ostré akci upotřebila své znalosti stavby mostů při povodních v roce 2002, kdy po celé republice postavila 68 různých mostů jako náhradu za ty, které poničily povodně.

Havel byl v Polsku jmenován Člověkem Střední Evropy

Bývalý český prezident Václav Havel získal na ekonomickém fóru v jihopolské Krynici ocenění Člověk Střední Evropy. Stalo se tak ve chvíli, kdy si jinak v Polsku oblíbený český politik vysloužil vlnu opatrné kritiky. Negativní reakci vyvolalo Havlovo prohlášení, že by na případné předčasné volby v Polsku měli dohlížet zahraniční pozorovatelé. Řada politiků byla dotčena tím, že by na volby měli být přizváni experti, kteří bývají obvykle vysíláni do zemí, kde má demokracie ještě problémy. Premiér Jaroslaw Kaczynski a někteří další politici Havla omlouvali tím, že je špatně informován o aktuální politické situaci v zemi. Havel posléze napsal ve svém vyjádření pro polský deník Gazeta Wyborcza, že pokud jeho okrajovou zmínku někdo pochopil jako útok na polskou demokracii, pochybnost o polské demokracii či dokonce urážku Poláků, tak se za to velmi omlouvá.

Vláda souhlasila s navázáním diplomatických vztahů s Monakem

Česká vláda souhlasila s navázáním diplomatických styků s Monakem na úrovni velvyslance. Vláda soudí, že to může vést k otevření možností v obchodu a finančnictví. To jsou oblasti, které patří mezi tradičně silné devizy monackého hospodářství. Monako, které má rozlohu dva kilometry čtvereční, bude mít na starosti nadále velvyslanec ve Francii, přímo v Monte Carlu je honorární konzul.

Ministr Nečas chce, aby práce načerno byla trestným činem

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chce podle serveru Lidovky.cz prosadit, aby se práce načerno stala trestným činem. Příslušný paragraf je už součástí připravovaného trestního zákoníku. Nečasovi vadí hlavně lidé, kteří jsou registrovaní na úřadu práce a zároveň si přivydělávají. Tvrdí, že v Česku pracuje načerno až 250.000. Nový trestný čin by se podle servru zpočátku měl vztahovat jen na zaměstnavatele. Otázkou ale podle Nečase je, jaký postih má zaměstnavateli za nelegální zaměstnávání hrozit. Nečas by preferoval podmíněný trest doplněný velmi vysokou finanční pokutou. V případě opakování by se už jednalo o trest nepodmíněný. Pro svůj návrh získal podporu premiéra Mirka Topolánka, ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a ministra vnitra Ivana Langra, píšou Lidovky.cz. Nečas argumentuje i tím, že nelegální zaměstnávání je trestné v 17 ze 27 zemí EU.

Ministr Langer: odchody policistů ustaly

V letních měsících se zastavil trend masivního odchodu policistů ze služby do civilu. V červenci a v srpnu nastoupilo poprvé po řadě měsíců k policii více lidí, než od ní odešlo. Uvedl to ministr vnitra Ivan Langer na tiskové konferenci věnované hodnocení činnosti managementu za uplynulý rok. Podle Langra si také 94 procent všech policistů v prvním pololetí letošního roku oproti loňsku platově polepšilo. Ministr současně představil své náměstky, včetně náměstkyně pro ekonomiku Blanky Vysloužilové. Zdůraznil, že sloučením ministerstva vnitra a ministerstva informatiky klesl počet náměstků z deseti na čtyři. Díky sloučení se sníží i počet úředníků o 14 procent. Langer představil i deset základních projektů, které byly za jeho působení spuštěny. Jeho prioritou je nová policie. "Naším cílem je dobře placený policista, který je hrdý na svoji práci, na svoji uniformu," uvedl Langer. Zmínil se i o modernizaci policejních služeben, na niž byly vyčleněny více než tři miliardy korun. Za významný považuje i projekt boje proti korupci.

Případ napadení Romy v Přerově byl smyšlený

Pětačtyřicetiletý Slovák, kterého prý v pátek večer napadla v Přerově skupina Romů a vážně jej zranila, si okolnosti případu vymyslel. Policisté nyní oznámili, že muže napadl jiný pachatel v Oplocanech na Kojetínsku. Verze o romských útočnících se tak nezakládá na pravdě. Pravého útočníka policisté zanjí, ale dosud ho neobvinili. Případ rozjitřil v Přerově emoce. Stal se v době, kdy vedení města řeší problémy s údajně vzrůstající agresivitou zdejších Romů.

Muž policistům nejprve tvrdil, že ho v pátek v podvečer napadla skupinka mladíků, kteří jej kvůli cigaretám zbili baseballovými holemi. "Vzhledem k závažnosti zranění, zejména zlomeninám rukou, byl hospitalizován v nemocnici Přerov. Lékař policistům povolil výslech poškozeného až v úterý, kdy změnil svoji původní výpověď," uvedla mluvčí. Policisté poté zjistili, že muž si svůj příběh částečně vymyslel. Ve skutečnosti jej udeřil jeden muž domácky vyrobenou dřevěnou holí ve tvaru pálky. Případ policie nadále vyšetřuje.

ODS obnovila svůj náskok

Volby do Poslanecké sněmovny by v současné době vyhrála ODS s 35,2 procenta hlasů. Strana si od července polepšila, ČSSD na ni ztrácí 3,5 procentního bodu. V koalici s lidovci a Stranou zelených by teď občanští demokraté získali ve sněmovně většinu. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Median, o kterém informovaly zpravodajské servery Novinky a iDnes. Na třetím místě by se ve volbách umístili komunisté s 12,6 procenta, čtvrtí by byli zelení s 6,6 procenta a jako poslední by se do Sněmovny dostali lidovci s 6,1 procenta.

Veterinární správa zmírní opatření proti ptačí chřipce

Státní veterinární správa od pátku zmírní opatření proti ptačí chřipce. Důvodem je fakt, že se už delší dobu nevyskytly žádné případy ptačí chřipky v chovech, ani nebyli zjištěni žádní volně žijící ptáci, kteří by na tuto nákazu uhynuli. Potvrdil to mluvčí SVS Josef Duben. Od pátku se tak budou moci opět konat výstavy drůbeže a ostatních ptáků, výkonnostní zkoušky a chovatelské soutěže na celém území republiky. Chovatelé a podnikatelé mají však nadále povinnost hlásit krajské veterinární správě, poklesne-li v jejich chovu produkce vajec nebo příjem potravy a vody, případně když stoupne úmrtnost drůbeže o více než tři procenta týdně. Podle Dubna nelze vyloučit, že se ptačí chřipka v ČR opět objeví. V Evropě jsou totiž stále hlášeny další případy onemocnění.

Pražský taxikář vyhrál spor s ministerstvem financí o cenu jízdného

Městský správní soud v Praze rozhodl ve prospěch taxikáře, který dostal téměř stotisícovou pokutu za to, že účtoval vyšší cenu, než stanoví vyhláška. Skupina taxikářů si účtovala až 90 korun za kilometr. Podle platné vyhlášky magistrátu mohou za kilometr jízdy chtít nejvýše 28 korun. "Ten člověk nebyl žádný podvodník, vyšší cenu měl vyznačenou na dveřích, tutéž účtoval a vždy podle pravidel vydal na tuto cenu podepsanou stvrzenku," řekl serveru Novinky.cz právní zástupce taxikáře advokát Kolja Kubíček. Taxikář podal žalobu na ministerstvo financí a soud napadené rozhodnutí ministerstva zrušil. Ministerstvo se nevypořádalo s námitkou, že cena může být vyšší než stanovená, a to o rozdíl v ekonomicky oprávněných nákladech, který odpovídá odlišným podmínkám poskytované služby, sdělil mluvčí soudu Jan Ryba. Soud dále konstatoval, že městská vyhláška regulující cenu jízdného nemůže být nadřazená zákonu. Primátorův náměstek Rudolf Blažek (ODS) s názorem městského soudu nesouhlasí a doufá, že se ministerstvo financí odvolá.

Podle předsedy Odborového sdružení Taxi Praha Pavla Jelínka je možné říci, že rozsudek je průlomový. Zákon o cenách dává podle něho možnost navýšit regulovanou cenu o vyšší oprávněné náklady. Rozhodně to ale podle Jelínka neznamená, že si každý řidič může jezdit, za kolik chce. Magistrát v cenovém nařízení vychází z kalkulace nákladů automobilu Škoda Octavia. Pokud má někdo Mercedes, může navýšit náklady, ale musí je doložit, uvedl Jelínek. "Po dnešním rozhodnutí soudu je to možné," dodal.

Rozhodnutí soudu ostře kritizuje Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. "Dnešní rozsudek bohužel legalizoval chování taxikářů, kteří tak budou moci beztrestně pokračovat v bezohledném 'okrádání' turistů, kteří samozřejmě netuší, že si někdo může dovolit legálně naúčtovat 90 Kč i více za kilometr, tedy mnohem více než v nejvyspělejších státech EU," sdělil ČTK mluvčí asociace Tomio Okamura.

Bývalá diplomatka vysoudila milion korun kvůli nerovnému zacházení

Bývalá diplomatka Adriana Bašovská, která působila na velvyslanectví v Libyi, vyhrála spor s ministerstvem zahraničí kvůli nerovnému zacházení v práci. Stát jí má zaplatit odškodné milion korun. Průlomový rozsudek, zatím nepravomocný, vynesl Obvodní soud pro Prahu 1. Bašovská pracovala na velvyslanectví v Libyi krátce v roce 1999 a poté znovu od roku 2000. V lednu 2002 se musela vrátit zpět do Prahy na ministerstvo zahraničí. Podle hodnocení vedoucího totiž prý porušila bezpečnostní zásady, proto jí bylo odebráno pověření k nakládání s utajovanými skutečnostmi. Bez něj nemohla dále pracovat jako diplomatka a dostala výpověď. V podobné situaci jako Bašovská se ocitl i jiný diplomat v Kazachstánu. Vyšlo najevo, že i když se u muže také zjistilo bezpečnostní riziko a musel se vrátit do Prahy, o oprávnění bezpečnostního ředitele nepřišel. Vedení čekalo až na rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu a diplomat zůstal zaměstnancem. V jeho případě tedy ministerstvo postupovalo jinak než u Bašovské. Členky Českého svazu žen rozhodnutí soudu uvítaly.

V ČR žilo v srpnu 510 stoletých a starších - 428 žen a 82 mužů

V Česku žilo ke konci srpna 510 stoletých a starších lidí. V roce 1907 či ještě dříve se narodilo 428 žen a 82 mužů. Nejstarším člověkem v ČR je Marie Kráslová z jižních Čech, která loni v listopadu oslavila 108. narozeniny. Nejstarší muž má ve svých dokumentech rok narození 1902. Stoletých a starších lidí v ČR pomalu přibývá. Na prodlužování života má podle odborníků vliv moderní medicína i změna životního stylu. Nejvíc sto- a víceletých lidí žije v Praze, kde jich bydlí 76. Naopak nejméně lidí narozených v roce 1907 či před ním žije v Karlovarském kraji - šest žen. Po svých stých narozeninách dostávají obyvatelé ČR vyšší důchod. Zvedá se jim o 2000 korun. Částka má pokrýt výdaje na náročnější péči.

Výškové budovy na Pankráci jsou investicí za 2,5 miliardy korun

Investice do výškových budov na Pankráci, kterými je bytový dům City Epoque a hotel Epoque, dosáhne 2,5 miliardy korun. Obě stavby jsou součástí projektu City v hodnotě osm miliard korun a měly by být postaveny koncem roku 2010. "K dispozici máme všech 50 potřebných povolení nutných pro zahájení realizace staveb," uvedl viceprezident investora stavby ECM Tomáš Vlček. Třicetipatrový rezidenční dům City Epoque, který dosáhne výšky 104 metrů, nabídne 150 bytů. Čtyřhvězdičkový hotel Epoque bude mít k dispozici více než 300 pokojů. Každá z budov počítá s 320 parkovacími místy.

Plánovaná výstavba výškového bytového domu a hotelu je provázená stížnostmi kulturních institucí, podle kterých by mimo jiné výškové domy ohrozily památkové hodnoty Prahy. Developer připomíná historické souvislosti. "Pankrácká pláň je historicky předurčena pro výškové stavby. Již v letech 1920 a 1930 architekti Hlaváček či Krise plánovali výstavbu výškových budov, v roce 1960 vznikla další studie a další v roce 1999, kdy padla podmínka, aby nové budovy nepřesáhly výšku 104 metrů," uvedl architekt Radan Hubička, který je autorem projektů City Epoque a Epoque.

Zelenou stavbám dalo po osmi letech diskusí v uplynulých dnech ministerstvo kultury, když uzavřelo správní řízení a potvrdilo v něm rozhodnutí magistrátu, které budovy povoluje. Podle ministerstva budovy nenaruší hodnoty pražské památkové rezervace, zapsané na seznam UNESCO.

V Praze 1 bude slavnostně pojmenována ulice Ve Stínadlech

Představitelé Jarka Metelky, Jindry Hojera, Rychlonožky a Červenáčka v neděli slavnostně pojmenují dosud bezejmennou ulici mezi Haštalským náměstím a ulicí U Obecního dvora v Praze 1. Bude se jmenovat Ve Stínadlech a odkazovat na příběhy z knih spisovatele Jaroslava Foglara. "Osobu spisovatele Jaroslava Foglara vnímáme jako úzce spjatou s Prahou 1, a také proto jsme se rozhodli, že v roce nedožitých Foglarových stých narozenin připravíme akci, která mu jako autorovi nezapomenutelných dětských knih vzdá patřičný hold," sdělil radní první městské části Filip Dvořák (ODS). Název ulice vybrali místní obyvatelé v anketě.

Vít: V ČR se šíří syfilis, mezi pornoherci jsme odhalili 23 nákaz

V Česku se zvyšuje výskyt pohlavní nemoci syfilis. Ministerstvo zdravotnictví na to upozornila Národní referenční laboratoř pro syfilis ze Státního zdravotního ústavu v Praze. K červenci letošního roku laboratoř evidovala 334 nakažených, ve stejném období loni jich bylo o 59 méně. Skutečnost však bude zřejmě ještě horší, řekl hlavní hygienik ČR Michael Vít. Jen v komunitě pornoherců, na niž se hygienici zaměřili v srpnu, přibylo 23 nových nákaz. "Zdroj nákazy se dosud nepodařilo vypátrat a nelze vyloučit zdroj v zahraničí," řekl Vít. O šíření syfilis mezi pornoherci úřady informoval producent pornofilmů Robert Rosenberg. Podle něj za "epidemii" mohou falešné testy, kterými se někteří herci prokazovali při najímání nových tváří do filmů.

Obžalovaní z korupce v kauze Liberec byli zproštěni obžaloby

Liberecký okresní soud osvobodil trojici obžalovaných z korupce v kauze fotbalového klubu Slovan Liberec. Bývalý sportovní ředitel klubu František Mysliveček byl zproštěn obžaloby z uplácení, rozhodčího Václava Zejdu a svazového delegáta Christose Čanaklise zprostil soudce obžaloby z přijímání úplatku. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Podle policejního vyšetřování Zejda obdržel od Myslivečka 50.000 korun za ovlivnění prvoligového zápasu mezi Libercem a Zlínem v březnu roku 2004 ve prospěch domácího Slovanu a Čanaklis dostal dalších 20.000 korun. "V policejních odposleších není žádný důkaz, že by se Mysliveček se Zejdou a Čanaklisem dohodli na úplatku ještě před zápasem Liberec - Zlín. Možná naštvu policisty, ale když věděli, kde se chystá Mysliveček úplatek předat, měli ho při tom chytit," zdůvodnil rozsudek soudce Richard Skýba. Součástí spisu se stala také videokazeta se záznamem střetnutí Liberce se Zlínem.

Čeští hasiči vyhráli evropský šampionát v požárním sportu

Družstvo českých hasičů vyhrálo evropský šampionát v požárním sportu, který se od středy koná v Ostravě. Tým byl přitom po prvních dvou disciplínách až na čtvrtém místě. Nakonec ale obhájil mistrovský titul, který v Ostravě získal před dvěma lety. Na druhém místě skončili reprezentanti Ruska a na třetím družstvo z Běloruska. Reprezentanti Česka jsou řadoví hasiči, kteří běžně slouží a vyjíždějí k zásahům. "Rusové jsou naopak profesionálové, kteří se věnují jen sportu," vysvětlil mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela s tím, že dlouhodobě jsou čeští hasiči nejlepší v královské disciplíně, kterou je požární útok. Během ní tým musí rozmotat hadici, zapnout stříkačku a pak proudem vody deseti litry vody naplnit terče vzdálené 100 metrů.

Pavarottiho úmrtí zasáhlo i Karla Gotta

Úmrtí světového operního pěvce Luciana Pavarottiho zasáhlo i českého populárního zpěváka Karla Gotta. ČTK řekl, že pro něho, jako lyrického tenora, znamená Pavarottiho odchod velkou ztrátu. "V jeho zpěvu zněla touha a prožitek. Miloval hudbu i publikum," uvedl. Pavarotti podle Gotta přicházel na jeviště s jistotou vítěze, která se u publika proměňovala ve výjimečné vnitřní prožitky. "Pavarotti tento dojem u lidí zanechával. Znám mnoho tenorů, kteří mají dobré hlasy, ale projev řady z nich zůstává neosobní. Osobně se nikdy nesetkali. Gott však byl na tiskové konferenci, která se konala u příležitosti Pavarottiho pražského vystoupení. "Pro mne to bylo něco neuvěřitelného. Působil na mne jako by dělal jógu. Byl to člověk, který uměl pracovat se svým nitrem a vnitřním klidem," svěřil se zpěvák. Před svými vystoupeními si prý občas pouštěl Pavarottiho koncerty, aby se dobře rozezpíval.

Dny evropského dědictví nabídnou stovky nepřístupných památek

Čtyři stovky běžně nepřístupných památek se výjimečně otevřou veřejnosti v rámci Dnů evropského dědictví. Akce se v České republice bude konat od 8. do 16. září na 300 místech. Celkem si budou moci lidé vybírat z téměř tisícovky památek. Prohlídku architektonických, technických, sakrálních i přírodních památek doplní kolem 500 akcí. Katalog všech zpřístupněných památek je na internetové adrese www.ehd.cz. Národní téma letošních dnů jsou Památky, řemesla a lidová kultura.

Veřejnosti se po letech otevře interiér Berglerova paláce v Brně

Veřejnosti se tuto sobotu otevřou běžně nepřístupné reprezentační prostory Berglerova paláce neboli Muzejky na Moravském náměstí v Brně. Do některých místností se lidé u příležitosti Dnů evropského dědictví podívají poprvé po 70 letech. Navštívit mohou například někdejší slavnou Biberovu kavárnu, která stále čeká na nového majitele. "Berglerova vila je cennou ukázkou brněnské novogotické architektury z poloviny 19. století," řekla historička Milena Flodrová. Připomněla, že interiéry v roce 1934 modernizoval věhlasný architekt brněnského funkcionalismu Bohuslav Fuchs. Mezi historiky nepanuje shoda, zda palác nazývat Berglerův či Berglův. Není totiž jasné, jak se přesně jmenoval brněnský továrník a obchodník s kůží, jenž dům nechal v roce 1848 vystavět.

Lidé si poprvé budou moci prohlédnout Světelský oltář

V kostele sv. Barbory v Adamově na Blanensku si lidé budou moci poprvé prohlédnout unikátní Světelský oltář. Přes 500 let staré řezbářské dílo, které nemá podle znalců ve střední Evropě obdoby, bylo v uplynulém roce zrestaurováno. Vůbec poprvé se budou v rámci současných Dnů evropského kulturního dědictví konat komentované prohlídky tohoto uměleckého díla. Prohlídky budou probíhat až do 16. září a budou zdarma. Oltář vytvořila mezi lety 1515 a 1526 skupina šesti řezbářů. Původně byl pouze jedním křídlem z mnohem většího oltáře z chrámu cisterciáckého opatství ve Zwettlu v Dolních Rakousích. Část oltáře získal v roce 1857 pro nově vytvořený kostel v Adamově kníže Alois Lichtenštejn. Dílo bylo v uplynulých dnech ošetřeno proti dřevomorce. Při slavnostní bohoslužbě mu 25. listopadu požehná brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Martinický palác se otevírá veřejnosti

Martinický palác v Praze se otevírá veřejnosti. Návštěvníci renesančního domu v Kanovnické ulici si mohou prohlédnout množství fresek i jedinečné deskové stropy. Průvodci jim také přiblíží, jak lidé žili v období renesance. Čtyřkřídlý palác z druhé poloviny 16. století je součástí Pražské památkové rezervace a je zapsaný na listině UNESCO. Největší rozmach čekal palác za 40 let, kdy ho koupil Martinicové. Jaroslav Bořita z Martinic přerušil práce na domě po pražské defenestraci, kdy musel prchnout ze země. Jeho majetek byl zkonfiskován, po bitvě na Bílé hoře se ale vrátil a s přestavbou pokračoval.

Praha hostí členy Londýnské společnosti Sherlocka Holmese

Obdivovatelé jednoho z nejslavnějších literárních bojovníků se zločinem, který si díky svému důvtipu, pozorování a logickému myšlení získal milovníky detektivek na celém světě, mají v Praze dostaveníčko. Přes šedesát členů Londýnské společnosti Sherlocka Holmese (SHSL) se sjelo do pražského hotelu Pyramida, aby v příštích dnech uspořádali "pátrací" akci. Postavy v typických kostkovaných čepicích, pláštích a s dýmkou chystají expedici nazvanou Meet Me in Bohemia. V holmesovských příbězích je povídka nazvaná Skandál v Čechách. Proto je na programu i návštěva Chebu, kde bývala papírna, která je tam zmiňována. Zájem o slavného detektiva v Česku je stále vysoký navzdory záplavě moderních detektivek v knihkupectvích.

Pardubický hokejový obránce Čech zemřel při autonehodě

Hokejový obránce Martin Čech tragicky zemřel při autonehodě na cestě po tréninku Pardubic domů do Havlíčkova Brodu. Jedenatřicetiletý hráč působil v Pardubicích od roku 2006 a v nadcházející sezoně měl být jednou z klíčových postav Moelleru. Člen širšího reprezentačního kádru podlehl následkům nehody, kterou měl u Golčova Jeníkova.

Horváth dostal za zdviženou paži pokutu 200.000 korun

Sparťanský fotbalový záložník Pavel Horváth, který během utkání 4. ligového kola na Žižkově pokynul zdviženou pravicí způsobem připomínajícím fašistický pozdravu směrem k fanouškům, zaplatí pokutu 200.000 korun. Disciplinární komise fotbalového svazu rozhodla o peněžitém trestu s tím, že Horváth znevážil jméno fotbalu. Sparťanského záložníka výše trestu zaskočila a nechtěl rozsudek příliš komentovat. "Já znovu zdůrazňuji, že to celé gesto bylo nešťastné a i přes tu pokutu musím zopakovat, že to nebylo myšlené nacisticky nebo rasisticky," prohlásil Horváth.

Počasí

Bude oblačno, místy přeháňky. Teploty 15 až 19 stupňů, tam kde bude vytrvale pršet kolem 13 stupňů Celsia.

06-09-2007