Denní souhrn zpráv Zprávy

07-09-2007

Povodně nejvíce hrozí na severu Moravy, jinde hladiny klesají

Vytrvalý déšť dramatizoval i během pátku povodňovou situaci na severu Moravy. Vodohospodáři varují, že na některých místech Moravskoslezského kraje by mohla do soboty stoupnout hladina až na úroveň stoleté vody, nejvíce ohroženy jsou obce v Beskydech. Na řadě míst platí stav ohrožení. Ochromena je také doprava. Na některých tratích nejezdí vlaky a několik silnic je zatopených. Na mnoha místech byla přerušena dodávka elektřiny. Silné deště trápí i východní Moravu, i když ve Zlínském kraji není situace tak kritická, jako na severu Moravy. Nejvíce je ohrožováno Vsetínsko. Předpověď počasí je ale relativně příznivá. V sobotu by měly hladiny klesat. Regionu pomáhá armáda. Dva stupně ohrožení zatím trvají na jihu Čech, řeky tam ale už kulminovaly. Výjimkou je Lužnice, která bude ještě stoupat do soboty.

Současné deštivé počasí a lokální záplavy nenarušily protipovodňové cvičení Vltava a Labe 2007, které trvalo od středy a v pátek skončilo. Cvičení se konalo v šesti krajích a v Praze a jeho cílem bylo především procvičit vzájemnou komunikaci mezi složkami, které v případě povodní zasahují. Podle hasičů ho lze označit za úspěšné.

ČSSD podá na žádost ČLK stížnost na sankci 50.000 pro lékaře

Sociální demokraté ve své ústavní stížnosti proti vládní reformě veřejných financí napadnou také sankci 50.000 korun, která lékařům hrozí, když nebudou vybírat poplatky od pacientů. Na pátečním jednání se na tom shodli předseda ČSSD Jiří Paroubek a prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle komory je protiústavní, aby zdravotní pojišťovny mohly tak vysokou částkou pokutovat lékaře, kteří jsou jejich obchodními partnery. Kubek upozornil přitom na to, že pokud zdravotní pojišťovna pokutu lékaři uloží, tak se vybrané peníze stanou jejím příjmem. Protože komora sama nemůže ústavní stížnost na tento bod reformního balíku podat, požádala o to poslance ČSSD, dodal Kubek.

Reforma počítá s tím, že od ledna příštího roku budou platit pacienti 30 korun u lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Podle Kubka lékaři nejsou proti poplatkům jako takovým, vadí jim ale vysoká pokuta za jejich nevybírání. Špatně je podle něj nastavena také výše poplatků a nedostatečné jsou i výjimky pro sociální slabší. Poplatky pacientů a vysokou sankci pro lékaře považuje za protiústavní i ČSSD. O ústavní stížnosti uvažují také komunisté, podat ji chce i Národní rada osob se zdravotním postižením. Poplatky kritizují rovněž pacientská sdružení.

Hejtman: Dopis karlovarské rady primářů má zastrašovat veřejnost

Hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel se dnes v prohlášení ohradil proti informacím, které ve čtvrtek rozeslala médiím primářská rada karlovarské nemocnice. Dopis primářů, který varuje před krachem zdravotní péče v kraji, podle hejtmana jen zastrašuje veřejnost, uvádí v prohlášení. "Pisatel tohoto textu vyhrožuje blížícím se kolapsem zdravotní péče v Karlovarském kraji, a to v souvislosti s kroky managementu nemocnice. Žádný takový kolaps však nehrozí," uvádí Pavel. Systém krajského zdravotnictví podle něj funguje, a dokonce se i průběžně zdokonaluje. "Chápu to proto jako snahu o vzbuzení paniky a obávám se jediné věci, totiž že někdo začne dávat pacientům najevo, že jim nemůže poskytnout odpovídající péči," uvedl hejtman. Primáři naopak tvrdí, že zdravotnictví kraje dosáhlo takového stupně rozpadu, že v případě dalšího pokračování nesystematického řízení a chodu nemocnic může být ohroženo zdraví a životy pacientů.

Praktičtí lékaři chtějí 19. září na celý den zavřít své ordinace

Praktičtí lékaři se chystají 19. září na celý den zavřít své ordinace. Chtějí tak protestovat proti výši úhrad za péči, které jsou podle nich nízké. Praktici své ordinace na protest proti výši úhrad za péči od pojišťoven uzavřeli letos už dvakrát. Podle Sdružení praktických lékařů do primární péče plyne málo peněz. I když náklady na ni rostou, podíl výdajů z pojištění se snižuje.

Dohoda ČR a USA: Pracovník uhradí sociální pojištění v jedné zemi

Češi, kteří pracují v USA pro české firmy, nejspíš už brzy nebudou muset platit sociální pojištění současně ve vlasti i v Americe. Hradit by ho mohli jen v jedné z obou zemí. Stejně budou moci postupovat i Američané, kteří působí v ČR u amerických společností. I oni musí nyní platit pojistné v obou státech. Změnu má zajistit dohoda, kterou v pátek podepsali vicepremiér Petr Nečas a velvyslanec USA v Česku Richard Graber.

USA mají v současnosti podobné smlouvy o vzájemném sociálním zabezpečení s 21 zeměmi. Česko je prvním z nových členských států EU i ze států střední a východní Evropy, s nímž Spojené státy takovou dohodu uzavírají. Podle vicepremiéra a ministra práce Petra Nečase vyjednávání trvala dva roky.

ČSSD, lidovci a zelení zúžili výběr kandidátů na Hrad na tři

Předsedové ČSSD, KDU-ČSL a Strany zelených zúžili ve čtvrtek podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka výběr společného prezidentského kandidáta na tři jména. Paroubek novinářům řekl, že jde o exministra zahraničí Jiřího Dienstbiera a ekonoma Jana Švejnara. Třetí jméno nechtěl s ohledem na politické partnery prozradit. Schůzku ČTK potvrdil vicepremiér a předseda zelených Martin Bursík. Koho strany chtějí nominovat, však nechtěl komentovat. "Platí, že pokud společného kandidáta najdeme, oznámíme ho koncem září," uvedl Bursík.

Zatím jediným kandidátem prezidentských voleb, které začnou počátkem února, je současná hlava státu Václav Klaus, nominuje ho ODS. Je nejsilnější stranou ve sněmovně a v Senátu má dokonce nadpoloviční většinu, dohromady má 122 zákonodárců. To staví Klause do role favorita, protože při třetím volebním kole by při účasti všech poslanců a senátorů potřeboval už jen dalších 19 hlasů. Podporu mu už vyjádřili někteří senátoři mimo ODS. Pokud má být kandidát lidovců, zelených a sociálních demokratů úspěšný, musí se opřít ve sněmovně i o komunisty. Navíc někteří lidovci Klause neodmítají.

Bém: Praha v roce 2009 spustí pilotní výběr mýtného

Magistrát hlavního města Prahy chce v roce 2009 spustit pilotní projekt zpoplatnění vjezdu do historické části města mýtným. O rok později chce vedení města spustit reálný provoz systému. V rozhovoru pro server iDnes to uvedl primátor Pavel Bém. Motoristé by měli mýtné platit prostřednictvím čipových karet. Cena by se podle Bémova odhadu měla pohybovat od 50 asi do 150 Kč za den. Neplatiče budou čekat tvrdé sankce.

Železničtí odboráři pozastavili Duškovi výkon funkce předsedy

Vedení Odborového sdružení železničářů rozhodlo o tom, že s okamžitou platností zastavuje výkon funkce předsedovi odborářů Jaromíru Duškovi. ČTK to řekl výkonný tajemník OSŽ Zdeněk Jílek. Důvodem mají být mimo jiné majetkové operace z minulých let. Součástí Duškova obvinění mají být investice do hotelových zařízení sdružení, které se uskutečnily v roce 2006. Podle Duška šlo o schválenou transakci, která byla i součástí účetní závěrky, kterou vedení OSŽ odsouhlasilo. Podle předsedy OSŽ stojí za jeho odstavením snaha některých vedoucích představitelů sdružení o zamaskování vlastních pochybení. Předseda podle svých slov již několik měsíců upozorňuje na porušování zákonů i vnitřních stanov sdružení. O dalším osudu Duška by měly rozhodovat odborářské orgány 3. října.

Dušek je v čele nejsilnější odborové centrály na železnici 12 let. Pod jeho vedením si odboráři v roce 1997 pětidenní stávkou vymohli zastavení privatizace drah a odchod generálního ředitele.

Špidla: Přerozdělování je zdrojem konkurenceschopnosti

Přerozdělování je zjevně zdrojem konkurenceschopnosti ekonomiky. Na konferenci o sociální odpovědnosti firem to řekl komisař EU pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti Vladimír Špidla s tím, že na prvních místech žebříčků konkurenceschopnosti jsou země jako Finsko, Dánsko nebo Švédsko, tedy státy s vysokou mírou sociálních výdajů. Řada ekonomů s tím ale nesouhlasí. Špidla prohlásil, že Evropa je konkurenceschopná a evropská lisabonská strategie funguje. Jejím cílem je obnova hospodářského růstu EU a omezení nezaměstnanosti. Špidla to doložil poklesem míry nezaměstnanosti. "Nikdy nebylo na evropském pracovním trhu zaměstnáno tolik lidí, dokonce na něm chybí kvalifikovaní pracovníci," dodal. Evropští ekonomové lisabonskou strategii spíše kritizují, protože se podle nich málo projevuje v praxi. Příkladem je hlásání konkurenceschopnosti, ale bránění liberalizace služeb i volnému pohybu pracovníků.

Ústí chce omezit hrací automaty

Město Ústí nad Labem připravuje vyhlášku, která omezí provozování herních automatů ve městě. Její návrh už projednali radní, brzy se jím bude zabývat zastupitelstvo. Provozování automatů by podle vyhlášky nebylo povoleno ve školách, školských zařízeních, v zařízeních sociální a zdravotní péče, v budovách státních orgánů a církví a 100 metrů od těchto budov. Vyhláška by zakázala provozování hracích přístrojů i na veřejně přístupných místech, jako jsou herny, restaurace, bary, kavárny či kluby. Knotek dodal, že výherní automaty, jejichž provozování bylo povoleno před dnem nabytí účinnosti této vyhlášky, by mohly fungovat jen do doby stanovené vydaným povolením. Podle Knotka město chce vyhláškou mimo jiné vymýtit trestnou činnost, která je nezřídka doprovodným jevem u většiny provozoven heren i kasin. Dodal, že hernu navštěvují i lidé, kteří od státu pobírají různé sociální dávky, a nezaměstnaní. Nelze údajně vyloučit, že v hernách utrácejí sociální dávky a příspěvky v nezaměstnanosti. Závislost na automatech podle názoru radnice také často rozvrací rodiny.

ČSSD požaduje prošetření údajného pobytu katarského prince v ČR

Sociální demokracie požaduje okamžité prošetření údajného pobytu katarského prince Hámida bin Abdal Sáního v Praze. Princ byl v Česku nepravomocně odsouzen za ohrožování mravní výchovy mládeže a sexuální obtěžování. Poté byl vydán do Kataru. Princ měl být zadržen, protože Katar neplní podmínky vydání, řekl na páteční tiskové konferenci předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Princ byl vydán do Kataru s podmínkou, že tam bude souzen. Ministerstva zahraničí a spravedlnosti ale nejsou podle ČSSD schopny získat informaci, zda byl tento závazek splněn. Pokud Katar podmínky vydání neplní, může být kdykoliv na území České republiky jeho případ otevřen, tvrdí stínová ministryně spravedlnosti ČSSD Marie Benešová. O přítomnosti Sáního v Praze v pátek informoval deník Právo s odvoláním na svědectví jedné ženy. Ta tvrdí, že viděla Sáního v srpnu na Václavském náměstí. Ministerstvo zahraničí ale uvedlo, že rozhodně nebyl členem žádné oficiální delegace. Podle právního experta ale princ mohl bez problémů přicestovat, pokud má platný pas. Z Česka totiž nebyl vyhoštěn, ani mu nebyl zakázaný pobyt. "Pokud mu v Kataru dali platný pas, tak je na něj česká policie krátká," řekl Právu expert, který si nepřál být jmenován.

Člen katarské královské rodiny byl Obvodním soudem Prahy 2 nepravomocně odsouzen za sex s 16 nezletilými a mladistvými dívkami ke 2,5 roku vězení. Soud vynesl verdikt přesto, že tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec několik dní po podání obžaloby rozhodl o předání stíhání Sáního do Kataru. Soud a posléze i Městský soud v Praze konstatovaly, že ministrovo rozhodnutí bylo nezákonné. Nejvyšší soud však uvedl, že zákon ministrovi umožňuje takové rozhodnutí učinit. Sání byl propuštěn z vazby a odcestoval do Kataru.

Česko je už půl století v jaderné klubu

Česká republika je už půl století v jaderném klubu. V úterý 24. září 1957 krátce před půlnocí spustili vědci v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži v tehdejším Československu poprvé řízenou štěpnou řetězovou reakci. Republika tak vstoupila do atomového věku. Vedoucím reaktoru byl tehdy Pavel Kovanic, Československo se tak zařadilo do první desítky zemí provozujících takové zařízení. Před ním byly USA, Kanada, SSSR, Velká Británie, Francie, Švédsko, Belgie a Indie. Výzkumný reaktor řežského ústavu s novým označením LVR-15 a maximálním povoleným výkonem deset megawatů se v současné době řadí mezi významná evropská experimentální pracoviště. Zkoumá se na něm vliv radioaktivního záření na materiály, z nichž jsou nebo budou zhotovena jaderná zařízení. V současné době má provozní licenci Státního úřadu pro jadernou bezpečnost do roku 2014. Počítá se ale s tím, že by mohl být v provozu ještě déle.

Příští týden vyjde zatím nejrozsáhlejší edice o Chartě 77

Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd v těchto dnech vydává první souborné vydání všech textů známých jako dokumenty Charty 77. Třísvazková vědecká edice Charta 77: Dokumenty 1977-1989 je výsledkem mnohaletého výzkumného projektu. Publikace bude představena pozvaným hostům 11. září v pražské kavárně Mánes, širší veřejnost ji bude moci získat od 12. září v prodejně Ústavu pro soudobé dějiny. Vycházející publikace je podle něj zatím nejrozsáhlejším dílem o Chartě 77 a nejobsažnějším zdrojem informací o jejím působení v posledních třinácti letech komunistického Československa. Přináší množství informací ze života chartistů, o jejich komunikaci se zahraničními partnery nebo o perzekuci občanských aktivit, nezávislé literatury a umění ze strany komunistických aparátů.

Č. Budějovice chtějí otevřít Masné krámy do konce roku

Legendární českobudějovická pivnice Masné krámy by se měla otevřít do konce roku. Restauraci, která patřila mezi nejnavštěvovanější památky ve městě, poškodily před pěti lety povodně. Opravu pak komplikovaly nevyjasněné majetkové vztahy mezi 14 vlastníky, po začátku rekonstrukce zpozdilo práce odvolání majitelky sousední hospody U Tří sedláků. Město do obnovy investuje 16 milionů korun, jednotlivé podíly pak budou městu splácet majitelé boxů. Město vlastní 21 procent ve společné části budovy, která je nyní ve velmi špatném stavu. Jeden z podílníků v minulosti napadl prodej podílu města Budějovickému Budvaru. Spor vyhrál a soud v listopadu 2003 smlouvu zrušil. Loni v červenci město podepsalo s Budvarem smlouvu na provoz pivnice. Pivovar obnoví interiér a bude pak Masné krámy provozovat po dobu 15 let. V pivnici by se mělo točit pivo přímo z velkých pivních tanků. "Znamená to, že se nepasterované neupravované pivo přiveze v tanku na místo a přetlačí se do tanku, který je instalován přímo v restauraci," řekl sládek Budějovického Budvaru Josef Tolar.

Masné krámy vděčí za svůj vznik Karlu IV., který v roce 1364 zakázal městským řezníkům prodávat maso v boudách na náměstí a přikázal postavit Masné krámy, kde byl prodej masa soustředěn. Přestavbou v 16. století dostala budova renesanční podobu. V roce 1952 se přikročilo k její asanaci, postranní vchody byly zazděny a kotce se změnily v restaurační boxy.

Brněnským náměstím Svobody se line vůně vína

Na brněnském náměstí Svobody začaly v pátek Slavnosti vína, které potrvají do 3. října. Centrem oslav je degustační stan s více než 150 vzorky vín od dvacítky moravských vinařů. Více než polovina vzorků, které se budou postupně obměňovat, tvoří vína přívlastková. Nechybí ani stánky s burčákem, ukázkami lidových řemesel a občerstvením.

Klára Mauerová odmítá spekulace o svém zapojení do pornobyznysu

Klára Mauerová, podezřelá z týrání svých dvou synů v Kuřimi na Brněnsku, odmítla spekulace, podle nichž týrání mohlo z její strany souviset s pornobyznysem. Úvahy o sexuálním podtextu násilí vůči chlapcům se objevily v médiích. Mauerová je již od května ve vazbě. Za týrání jí hrozí 12 let vězení. Nařčení odmítá a prostřednictvím obhájce vydala prohlášení. Společně s Klárou Maureovou jsou kvůli týrání jejích dvou malých synů stíháni ještě další čtyři lidé. "Věc nemá žádnou souvislost s pornografií ani žádný sexuální podtext. Pokud toto sledovaly jiné osoby, pak mi o tom není nic známo. Veškeré mé jednání, z něhož jsem obviněna, bylo vedeno a směrováno jinými osobami, jejichž totožnost mi byla tajena, a které přitom využívaly můj velmi špatný psychický stav, do něhož mě přivedly, a v němž mne udržovaly," uvádí se v prohlášení.

V případu se spekuluje o tom, že pachatelé byli spojeni v náboženské sektě, kterou vedl Josef Škrla. Jeho syn Jan byl v uplynulých dnech obviněn z týrání obou hochů. Dcera Barbora Škrlová, která asi trpí infantilismem a cítí se v roli dítěte lépe než ve skutečnosti, žila po nějaký čas v rodině Mauerové. Na týrání chlapce Ondřeje přišla policie v květnu. Matka jej podle policie zavírala do temné komory pod schody v pronajatém rodinném domku v Kuřimi. Dítě v ní bylo nahé, svázané, hladové. Později se ukázalo, že byl týrán i Ondrův bratr Jakub. Kromě Kláry Mauerové je stíhána i její sestra Kateřina, rodinná známá Hana Bašová a dále Jan Škrla a Jan Turek. Většinu hlavních aktérů celé kauzy se poznala v minulosti ve skautském oddílu Mravenci a scházela se v náboženské komunitě.

Fotbaloví reprezentanti vyrazili za povinnou výhrou do San Marina

Čeští fotbaloví reprezentanti v pátek krátce po půl jedenácté dopoledne vyrazili do San Marina na další misi v rozehrané evropské kvalifikaci. Do leteckého speciálu směr italské Rimini si svěřenci Karla Brücknera přibalili tři základní cíle: zajistit si povinnou výhru, vyvarovat se žlutých karet a střelci Janu Kollerovi pomoci k jubilejní padesáté brance v národním dresu. V kompletní jednadvacítce hráčů odcestoval i Kollerův parťák v útoku Milan Baroš, byť do sobotního utkání kvůli zranění zad určitě nezasáhne. "Milan je ale oproti zranění v Německu hrozně moc pozitivní. Je vidět, že strašně moc chce. Je dobře, že jede s klukama," řekl ČTK reprezentační lékař Petr Krejčí

San Marinu půjde o zázrak, Češi chtějí příjemnou generálku

Souboj fotbalového obra s trpaslíkem. Jinak ani nelze charakterizovat sobotní kvalifikační zápas českých fotbalistů v San Marinu. V něm by mělo jít svěřencům Karla Brücknera pouze o výši skóre a o získání sebevědomí pro závěr kvalifikace. Jenže domácí tým tvořený urputnými amatéry se chce pokusit o zázrak, kterým by pro něj byla i těsná prohra. Stejný plán měli fotbaloví zástupci malého státečku poblíž italského letoviska Rimini i loni v Liberci. Jenže moc jim to nevyšlo, protože prohráli vysoko 0:7, a Češi tak zaznamenali jeden ze dvou nejvýraznějších výsledků své samostatné historie. San Marino má ale i jinou tvář - tu ukázalo už i letos, kdy jim Irové rozhodující vítěznou branku vstřelili až v nastaveném čase. Trenér Brückner věří, že jeho svěřenci nenapodobí Iry v tom, že by bojovného soupeře podcenili. "To nemíváme ve zvyku, snad s jedinou výjimkou jsme se proti papírově slabším soupeřům netrápili," připomněl kouč, že v posledních letech jeho svěřenci tyto zápasy bravurně zvládali. Tou výjimkou byl červnový domácí duel s Kyprem. Nahlas to říct kouč nechce, ale i on by rád, aby si tým po dvou remízách v posledních zápasech zvednul sebevědomí a především chytil střeleckou formu. Dva góly z posledních tří duelů není zrovna skvělá vizitka týmu, který kdysi vyprovázel soupeře čtyřmi, pěti inkasovanými góly. "Je to pravda, každý gól může pomoci útočníkům získat sebevědomí. V tom jim musíme pomoci," řekl na rovinu kapitán mužstva Tomáš Rosický, že vedle klidné výhry je právě toto hlavní úkol.

Větší nebezpečí než samotný soupeř tak představuje hrozba druhé žluté karty a tím stop pro středeční duel s Iry. S tímto rizikem půjdou podle oficiálních stránek UEFA v sobotu na trávník hned tři obránci - Rozehnal, Kováč a Jankulovski, ale také Galásek, Polák a Koller. Navíc hráči soupeře se svou jižní náturou mají hodně blízko k tomu, aby nevinné fauly přehrávali. "Tomu se musíme vyhnout. Jak? Musíme být všude dříve, než oni. Pak se k podobné činnosti nedostanou," našel jednoduchý recept záložník Jan Polák.

Fotbalová "Lvíčata" začnou v Arménii cestu do Švédska

V dalekém arménském Jerevanu pod bájnou horou Ararat vstoupí v sobotu fotbalová reprezentace do jednadvaceti let na trnitou kvalifikační cestu, která má za necelé dva roky skončit na závěrečném turnaji mistrovství Evropy ve Švédsku. Nový kouč týmu "Lvíčat" Vítězslav Lavička doufá, že v jednadvacítce oživí také duch úspěšné reprezentace do dvaceti let, která přivezla ze světového šampionátu v Kanadě stříbrné medaile a jejíž základ by měl táhnout za úspěchy i starší reprezentační výběr. První ostrá zkouška ho čeká v sobotu v Arménii, úvodní kvalifikační blok zakončí úterní duel v Praze s Lichtenštejnskem. "Musíme to stoprocentně zvládnout, i kvůli tomu, aby z nás spadl určitý tlak a my na startu kvalifikace nabrali nějaké sebevědomí. Český tým si dobře uvědomuje, že každá bodová ztráta s papírovým outsiderem by se ve skupině, v níž by Češi měli svést boj o postupová místa s Ukrajinou a Tureckem, mohla vymstít.

Sáblíková by se mohla dočkat nové kryté haly, ve Velkém Oseku

Nejlepší česká rychlobruslařka Martina Sáblíková by se přece jen mohla doma dočkat nové kryté haly. O tom, že by v České republice vyrostlo víceúčelové rychlobruslařské zařízení se mluví již od loňských olympijských her v Turíně, kde obsadila čtvrté místo. Nyní to vypadá, že se hala opravdu začne stavět. Nikoliv v Brně, Žďáru nad Sázavou, Pardubicích či Praze, ale ve Velkém Oseku u Kolína. "Mohlo by se tam začít stavět ještě v tomto roce. Projekt je připravený a pozemky jsou v pořádku," řekl Sáblíkové trenér Petr Novák, který v uplynulých měsících absolvoval řadu jednání v různých částech České republiky. Nyní to podle něj vypadá, že nedaleko Kolína opravdu hala bude. "Neměla by tam stát jen rychlobruslařská dráha, ale celý sportovní areál. Samotnou dráhu by poté mohlo využívat sedm až osm sportů," uvedl Novák. Kdo za celým projektem stojí, však zatím nechce prozradit. Na financování stavby by se měly v ideálním případě podílet různé instituce - stát, Český olympijský výbor, Evropská unie, ale i sponzoři a banky.

Vsetínští hokejisté už společně netrénují

Patrně už za pár dnů bude minimálně pro nadcházející sezonu definitivně odzvoněno seniorskému hokeji ve Vsetíně. Neúspěšné dohadování o dodatečném zařazení šestinásobného českého mistra do druhé nejvyšší soutěže vedlo k tomu, že mužstvo už zrušilo společné tréninky a většina hráčů včetně realizačního týmu si shání jiné angažmá. Poslední šance Vsetína na připojení k 16 prvoligových klubům zhasla ve čtvrtek. Výkonný výbor svazu na mimořádném zasedání potvrdil, že soutěž začne příští týden bez Valachů. Nyní už se bude celá kauza zřejmě dohrávat pouze u soudu. "Vůbec nevíme, co bude, ale podle toho, jak to všechno probíhá a pokračuje, tak to bude asi na hodně dlouhé lokte. Každé rozhodování se vleče a trvá týdny," řekl ČTK trenér Rostislav Vlach. Mezitím mužstvo rezignovalo na společnou přípravu. Pár hráčů trénuje individuálně a zbytek hledá nové zaměstnavatele. Kádr už se rozptyluje po okolí. Útočníci Jan Fadrný s Romanem Stantienem získali angažmá v Žilině, obránci Michal Nedbálek, Jan Zapletal a forvard Marek Knebl jsou na zkoušce v Olomouci.

Cyklista Kulhavý získal na MS do 23 let bronz v cross country

Jaroslav Kulhavý vybojoval na světovém šampionátu jezdců na horských kolech ve skotském Fort Williamu bronzovou medaili. V cross country mužů do 23 let nestačil pouze na vítězného Dána Jakoba Fuglsanga a Švýcara Nina Schurtera. Jiří Friedl skončil na čtvrtém místě, Jan Škarnitzl, jehož mladší sestra Jana se postarala v závodě juniorek o první českou medaili na šampionátu, dojel mezi 93 startujícími devátý.

Počasí:

V sobotu čekají meteorologové oblačnou až zataženou oblohu, na většině území občas slabý déšť. Teploty vystoupí na 13 až 17 stupňů Celsia.

07-09-2007