Denní souhrn zpráv Zprávy

08-09-2007

Hladiny řek dál klesají, další vzestup se nečeká

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) nepředpokládá, že by deště v příštích dnech zhoršily současnou povodňovou situaci. ČHMÚ to uvedl ve své sobotní předpovědi pro Jihočeský, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj. V neděli by mělo napršet do pěti milimetrů srážek, na horách do deseti. V pondělí a úterý očekávají hydrometeorologové na horách souhrnné srážky do 20 milimetrů. V noci na sobotu se ale již významné deště nevyskytovaly a díky tomu poklesly hladiny na horních i dolních tocích zasažených povodní. V sobotu byl třetí stupeň povodňové aktivity ještě na řece Opavě v městě Opavě. Poklesla hladina na Odře ve Svinově. Odra v Bohumíně zůstala na druhém stupni povodňové aktivity a hydrometeorologové neočekávají její další vzestup. Hladina dolní Moravy ve Strážnici a Lanžhotě, kde vystoupila na druhý stupeň, je momentálně setrvalá a ČHMÚ nepředpokládá další vzestup. Naopak stoupala ještě horní Lužnice. Ostatní toky postižené povodňovou situací z předešlých dnů nadále klesají.

ČSSD chce díky nové image získat ve volbách až 40 procent hlasů

Sociální demokracie se chce modernizovat a změnit svou podobu. V sobotu o tom rozhodl ústřední výkonný výbor strany. Strana chce díky změně své image získat až 40 procent voličů. Podle předsedy strany Jiřího Paroubka chce také rozbít mýty, které kazí její obraz. Těmito mýty jsou údajný kryptkomunismus a údajné napojení na organizovaný zločin. O modernizaci a změnách v podobě strany budou jednat i krajské konference. Nový obraz strany mají podpořit akční plán, brožury, diskuse, semináře a také úzké vazby se zahraničními partnery. Paroubek uvedl, že strana podepíše smlouvu o partnerství s německou sociální demokracií, která se tak vedle slovenských sociálních demokratů stane nejsilnějším zahraničním partnerem ČSSD.

Schwarzenberg: Jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova by bylo nešťastné

Pokud by Kosovo vyhlásilo jednostrannou nezávislost na Srbsku, šlo by o nešťastný krok. Z Portugalska, kde o budoucím statusu Kosova jedná se šéfy diplomacie evropské sedmadvacítky, to v telefonickém rozhovoru pro ČTK uvedl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Jednostranným vyhlášením nezávislosti Kosova v poslední době hrozí někteří představitelé kosovských Albánců. Etničtí Albánci tvoří asi 90 procent obyvatel Kosova. To je sice součástí Srbska, od roku 1999 však tuto oblast formálně spravuje OSN. NATO tehdy bombardováním přinutilo srbské síly, které Albánce pronásledovaly, aby se z Kosova stáhly. Západ podporuje plán, aby dvoumilionová provincie získala nezávislost, zprvu pod mezinárodním dohledem. Proti je však jak Srbsko, tak jeho tradiční spojenec Rusko. Moskva před časem pohrozila, že bude vetovat přijetí návrhu v Radě bezpečnosti OSN. Srbsko navíc varovalo, že jestli jiné země uznají provincii za samostatný stát, pak Bělehrad podnikne protiopatření. Evropské unii, Rusku a USA, které OSN pověřila, aby jednaly o zablokované situaci, se zatím nepodařilo najít řešení. Zprávu o výsledcích jednání by měli vyjednavači předat OSN do prosince.

Státní zastupitelství potvrdilo nové stíhání v kuřimské kauze

Z týrání svěřené osoby a těžkého ublížení na zdraví v kuřimské kauze policie koncem srpna obvinila Jana T., pravděpodobně Jana Turka z brněnského skautského oddílu Mravenci. Hrozí mu až osm let vězení. Obětí Turka měly být podle dostupných informací malí synové Kláry Mauerové - Ondřej a Jakub. Muž je již čtvrtou osobou stíhanou v kuřimské kauze, je však stíhán na svobodě. Někdejší kolegové hovoří o Turkovi jako o člověku, který by nebyl schopen ublížit dětem. Podle státního zastupitelství je však stíhán za těžkou újmu na zdraví, své oběti tedy musel podle policie nejen týrat, ale i vážně poranit. Na celý případ je však uvaleno informační embargo. Kauza souvisí s týráním synů Kláry Mauerové. Ta svého sedmiletého syna Ondru zavírala nahého a navíc svázaného do tmavé komory pod schody v domku v Kuřimi na Brněnsku. Následné vyšetřování ukázalo, že byl trýzněn i jeho starší bratr Jakub. Policie tvrdí, že se na tom podílelo více osob. Počet stíhaných se rozrůstá a patrně není konečný. V uplynulých dnech se objevily informace, podle nichž týrání hochů souviselo s pornobyznysem. Proti tomu se v pátek matka hochů rázně ohradila. Z jejího krátkého prohlášení vyplývá, že se sama stala obětí jiných osob.

Příští týden vyjde zatím nejrozsáhlejší edice o Chartě 77

Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd v těchto dnech vydává první souborné vydání všech textů známých jako dokumenty Charty 77. Třísvazková vědecká edice Charta 77: Dokumenty 1977-1989 je výsledkem mnohaletého výzkumného projektu. Publikace bude představena pozvaným hostům 11. září v pražské kavárně Mánes, širší veřejnost ji bude moci získat od 12. září v prodejně Ústavu pro soudobé dějiny. Vycházející publikace je zatím nejrozsáhlejším dílem o Chartě 77 a nejobsažnějším zdrojem informací o jejím působení v posledních třinácti letech komunistického Československa. Přináší množství informací ze života chartistů, o jejich komunikaci se zahraničními partnery nebo o perzekuci občanských aktivit, nezávislé literatury a umění ze strany komunistických aparátů.

Na Točníku probíhá festival proti základnám

Festival s názvem Ne základnám byl v sobotu po poledni zahájen na hradě Točník na Berounsku. Akce pořádaná stejnojmennou iniciativou je dalším z protestů proti plánovanému vybudování radarové základny Spojených států nedaleko Míšova na Plzeňsku. Petici za vyhlášení referenda o radaru, kterou iniciativa vydala, dosud podepsalo zhruba 60 000 lidí. Podle mluvčího iniciativy Jana Májíčka je smyslem akce na Točníku poskytnout lidem informace, ke kterým se běžně nedostanou, a také prostor k debatám o současné politice. Hudební program festivalu zahájila skupina Silencium, která uvádí gotickou a renesanční hudbu. Bez nároku na honorář se tu představují i rocková skupina Dragon, soubor Yellow Sisters, bývalá členka skupiny Holki Klára Kolomazníková či písničkář Slávek Janoušek. Májíček připustil, že někteří oslovení hudebníci pozvání pořadatelů odmítli, protože s radarem souhlasí.

Jiří Bělohlávek jako první neanglický dirigent uzavírá Proms v Londýně

Český dirigent Jiří Bělohlávek uzavřel v sobotu večer jako první neanglický dirigent v jejich stojedenáctileté historii letní promenádní koncerty BBC Proms. Tradice vyžaduje, aby se během silně emotivního Posledního večera hrála Elgarova skladba Země naděje a slávy, k níž se připojí celá Royal Albert Hall. Podle tradice má také dirigent přednést krátký a vtipný projev. Jiří Bělohlávek se na poslední večer Proms připravuje vlastně už rok. Jako šéfdirigent Symfonického orchestru BBC už ale má na britské hudební scéně pevné kořeny a dirigoval v Royal Albert Hall i koncert k narozeninám královny Alžběty II. za přítomnosti panovnice. Své působení v Británii zahájil Bělohlávek loni právě letní koncertní sérií Proms v Royal Albert Hall.

O víkendu se otevírají stovky památek

Stovky běžně nepřístupných památek se o tomto víkendu výjimečně otevírají pro veřejnost. Děje se tak při příležitosti Dnů evropského dědictví, které začínají tuto sobotu a na třech stovkách míst v celé republice potrvají až do 16. září. Během Dnů se otevře přes 500 památek státních, krajských a obecních, 367 církevních, ale i skoro stovka památek v soukromém vlastnictví. Prohlídku architektonických, technických, sakrálních i přírodních památek doplní kolem 500 akcí. Dny evropského dědictví se v Evropě a zároveň i v ČR konají od roku 1991. Národní zahájení se každým rokem koná v jiném městě. Letos proběhlo v Uherském Hradišti. Národním tématem letošních dnů jsou Památky, řemesla a lidová kultura.

Na zámku v Rájci se vystavují květiny

Stovky rozkvetlých jiřin jsou k vidění na zámku v Rájci na Blanensku. Tradiční výstava potrvá až do příští neděle. Rájec má jednu z největších kolekcí jiřin v České republice. Ve zdejších sklenících se je tu v 19. století učil pěstovat i syn Boženy Němcové Karel. Pořadatelé očekávají, že letošní výstavu jiřin navštíví až 2000 lidí. Jiřina se do Evropy dostala v 18. století z Ameriky. Kolem roku 1784 ji v podhorských oblastech Mexika objevil botanik Vincent Cervantes. V Německu pak v roce 1795 dostala jméno georgina, z čehož po překladu vznikl již tradiční český název jiřina.

Pálavské vinobraní přilákalo do Mikulova rekordní počet lidí

Rekordních 15.000 lidí navštívilo v sobotu Mikulov na Břeclavsku. O tomto víkendu tam probíhá tradiční Pálavské vinobraní. Kulturní akce vyvrcholily v sobotu po poledni průvodem, který vedl král Václav IV. s družinou. Doprovázelo jej téměř 600 lidí - většina z nich v historických kostýmech a krojích. Návštěvníci mohli koštovat víno nejen na mikulovském centrálním náměstí nebo v zámeckém parku, ale i v jeho sklepích u obřího sudu. Památkáři tvrdí, že sud je největší nádobou na víno ve střední Evropě; na délku měří 6,5 a na výšku 4,5 metru. Režie celého vinobraní se letos ujal po domluvě s radnicí režisér Jan Hřebejk. Pálavské vinobraní je již tradičně nejen oslavou sklizně hroznů, ale také připomínkou osvobození krále Václava IV. ze zajetí ve Vídni. Na podzim roku 1403 jej osvobodila jednotka z mikulovského hradu vedená rytířem Janem z Lichtenštejna.

Fotbalová jednadvacítka remizovala s Arménií 1:1

Čeští fotbaloví reprezentanti do 21 let v sobotním úvodním utkání kvalifikace mistrovství Evropy remizovali v Arménii 1:1. Domácí vedli po brance Petrosjana, vyrovnávají gól Čechů dal útočník Tomáš Pekhart. Další zápas sehrají Češi v úterý, kdy v Praze hostí Lichtenštejnsko.

Komrsková se rozloučila s kariérou

Sedmým místem v přeskoku se na mistrovství světa ve Stuttgartu se svou kariérou rozloučila sportovní gymnastka Jana Komrsková. Byl to poslední závod, v němž startovala. Dvojnásobná olympionička převedla skoky bez výraznějších chyb, ale kvůli nižší obtížnosti se pohybovala až v závěru finálové osmičky. Světový titul na tomto nářadí potřetí za sebou získala Číňanka Čcheng Fej, která porazila Hong Su-čong z KLDR a Američanku Alicii Sacramoneovou.

Mistrovství ČR plošinářů vyhrál Slovák Vaculík

Slovenský jezdec Martin Vaculík vyhrál ve Slaném finálový závod mistrovství České republiky jednotlivců na ploché dráze. Teprve sedmnáctiletý plošinář se tak stal prvním zahraničním závodníkem, jemuž se to podařilo, navíc je i nejmladším vítězem šampionátu v historii. Vaculík, který za Slaný jezdí v extralize, prohrál v základní části pátečního závodu pouze rozjížďku s předloňským mistrem republiky Lukášem Drymlem a nasbíral 14 bodů, nejvíce ze všech jezdců. Ve finále pak Dryml při útocích na vedoucího Josefa France upadl, a třebaže si stěžoval na soupeřovy manévry, byl vyloučen. V opakované jízdě už Vaculík nezaváhal. Franc je už potřetí za sebou vicemistrem, obhájce titulu Adrian Rymel skončil třetí. Jednodenní finále domácího šampionátu se jelo naposledy. V příštím roce určí plochodrážního mistra republiky seriál závodů, do kterého se ze Slaného kvalifikovalo osm jezdců. Další osmička pak vzejde z jarních kvalifikačních bojů.

Dlouhý s Víznerem titul na US Open nezískali

Čeští deblisté Lukáš Dlouhý a Pavel Vízner ani ve druhém letošním finále nedosáhli na premiérový grandslamový titul. Stejně jako na pařížském Roland Garros ztroskotali v posledním zápase i na US Open, tentokrát na švédsko-rakouské dvojici Simon Aspelin, Julian Knowle, které dnes v New Yorku podlehli 5:7 a 4:6.

Hlaváčová se pokouší o rekordní přeplavání La Manche

Česká plavkyně Yvetta Hlaváčová odstartovala v sobotu v 10:45 v britském Doveru ke svému pokusu o nejrychlejší překonání kanálu La Manche. Hlaváčová chce zlepšit absolutní rekord, který letos 25. srpna vytvořil bulharský plavec Petar Stojčev časem 6:57:50. Sama Hlaváčová drží nejlepší ženský čas, když před rokem přeplavala kanál za 7:25:16. Tohoto výkonu přitom dosáhla při pokusu zdolat La Manche oběma směry.

Soutěž horských služeb vyhráli záchranáři z Jizerských hor

Mezinárodní soutěž horských služeb v okolí Kořenova na Jablonecku vyhrála domácí hlídka z Jizerských hor Jan Jirák a Pavel Horký. V chladném a deštivém počasí si nejlépe poradila se dvěma disciplinami - s 25 kilometrů dlouhou etapou v terénu a s ošetřováním zraněného na čas. Potvrdil to náčelník záchranářů z Jizerských hor René Mašín. Do terénní etapy patřila také časovka, kdy záchranáři předváděli své umění při záchraně horolezce na 1122 metrů vysoké hoře Jizera. Vítězové ji zvládli asi za čtyři hodiny. V kategorii nad 40 let získali první místo Petr Likavec a Josef Hepner z Orlických hor. Při zdravotnické části dvojboje závodníky známkovali lékaři ze zdravotnické záchranné služby a z horské služby. Mezinárodní soutěž horských služeb se letos uskutečnila již podevětadvacáté. Soutěžící při ní překonali celkové převýšení zhruba 1800 metrů. V soutěži se utkalo 18 hlídek z Česka, Slovenska, Německa a Polska.

Rakouští záchranáři pátrají po českém potápěči

V jezeře Attersee na západě Rakouska zmizel v sobotu český potápěč. Po pohřešovaném pátralo padesát lidí. Pokud se jej nepodaří najít v nejbližších hodinách, bude se po něm v příštích dnech pátrat za pomoci speciálních kamer.

Počasí:

Noc bude oblačná, s občasným deštěm a teplotami od 13 do 9 stupňů. V neděli čekáme proměnlivou oblačnost s přeháňkami. Teploty jen 12 až 16 stupňů Celsia.

08-09-2007