Denní souhrn zpráv Zprávy

10-09-2007

Lidovci zatím kandidáta na Hrad nemají, budou jednat dál

Lidovci zatím nevybrali kandidáta na prezidenta republiky. Předsednictvo KDU-ČSL bude o vhodných osobnostech dále jednat s předsedy demokratických politických stran i se zákonodárci, kteří budou prezidenta vybírat začátkem příštího roku. Po poondělním výjezdním zasedání celostátního výboru KDU-ČSL v Lipnici nad Sázavou to novinářům řekl předseda strany Jiří Čunek. Špičky lidovců diskutovaly o všech jménech včetně současného prezidenta a kandidáta ODS Václava Klause. Ve hře je podle dostupných informací také exministr zahraničí Jiří Dienstbier, ekonom Jan Švejnar a předseda Akademie věd Václav Pačes, o nichž lidovci jednají se zelenými i s opoziční ČSSD. Podle stanice Českého rozhlasu Radiožurnál jsou ale Švejnar a Pačes pro lidovce nepřijatelní. Podle Radiožurnálu se na druhou stranu při jednání setkal s velkou podporu současný místopředseda Senátu Petr Pithart. Ten o křeslo prezidenta republiky neúspěšně usiloval již v roce 2003.

Křesťanští demokraté podle svých lídrů odmítají hledat antiklause. "Chceme volit kandidáta, který bude požívat důvěry většiny občanů České republiky... Termín antiklaus je pro KDU-ČSL nepřijatelný," uvedl Čunek. Klaus podle Čunka "rozhodně nedělá České republice ostudu". "Některá Klausova vyjádření směrem k Evropské unii nejsou pro KDU-ČSL příliš libozvučná, ale v širším rámci proti němu odpor není," řekl Čunek. Někteří lidovci se netají názorem, že když se nepodaří najít silného a kvalitního protikandidáta, bylo by lepší podpořit současného prezidenta. Lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek rovnou řekl, že Klaus by měl na Hradě zůstat i dalších pět let. Čunek připomněl, že volba prezidenta je tajná, stranické příkazy jsou proto zbytečné.

Předseda vlády a ODS Mirek Topolánek v pondělí připomněl, že dohoda o prezidentovi není součástí koaliční smlouvy s lidovci a zelenými. Pokud by tedy nebyl Klaus zvolen, nemusí to podle něj nutně znamenat rozpad vládní koalice. První místopředseda ODS Pavel Bém si ale myslí, že neúspěch současného prezidenta by vedl k pádu Topolánkova kabinetu.

Předseda ČSSD v sobotu řekl, že sociální demokraté začnou zjišťovat mezi zákonodárci podporu prezidentským kandidátům, o nichž jednají s lidovci a zelenými. Paroubek věří, že se svými partnery na společném kandidátovi dohodne. Aby měl takový kandidát proti Klausovi šanci, musí se podle Paroubka počítat i s hlasy komunistických poslanců a senátorů. Paroubek již dříve uvedl, že společný prezidentský kandidát opozice a části vládních stran pro prezidentské volby by mohl být znám v září nebo nejpozději v říjnu. Zákonodárci budou volit nového prezidenta příští rok v únoru.

Českým ženám v budoucnu zákon nezakáže práci v dolech a podzemí

Českým ženám v budoucnu nebude zákon zakazovat práci v dolech a v podzemí. Vláda se totiž chystá ve středu vypovědět úmluvu Mezinárodní organizace práce z roku 1935 a s ní související část Evropské sociální charty, které omezují ženskou práci ve fyzicky obtížném prostředí. Důvodem je rozpor úmluvy i zákoníku práce, který z ní vychází, s principem rovných příležitostí pro muže a ženy. K prosazování rovných příležitostí žen a mužů se Česko zavázalo při vstupu do Evropské unie. Evropský soudní dvůr vynesl už v minulosti několik rozsudků, které napadly obsah úmluvy. Podle jeho rozhodnutí je nepřípustné, aby byly ženy vyloučeny z určitého typu zaměstnání s odůvodněním, že by jim měla být poskytnuta větší míra ochrany než mužům, píše se v předkládací zprávě pro vládu.

Odbory neuspěly, vláda chce zvýšit platy ve veřejné sféře o 1,5 %

Odbory na jednání se zástupci ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstva financí neuspěly s požadavkem na výraznější růst příjmů ve veřejném sektoru, než jaký navrhla vláda. Platy zaměstnanců státu a veřejných služeb by se tak od ledna měly zvýšit o 1,5 procenta. Víc by se zvedly, pokud resorty propustí část zaměstnanců. Novinářům to po jednání s odbory řekl ministr práce Petr Nečas (ODS). Odboráři s tímto postupem nesouhlasí. Ve veřejném sektoru působí 750.000 lidí. Zhruba 450.000 dostává plat ze rozpočtu, zbytek z rozpočtů veřejných.

Paroubek se rozhodne, zda v Ústí půjde do voleb, podle průzkumu

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se ještě nerozhodl, zda bude příští rok kandidovat v krajských volbách v Ústeckém kraji. Možnost své kandidatury naznačil v minulém týdnu. Paroubek v pondělí novinářům v Ústí nad Labem řekl, že bude záležet na výsledcích průzkumu veřejného mínění a volebních analýzách, které si sociální demokraté nechávají dělat. Pokud by se ukázalo, že ČSSD ve volbách v regionu vyhraje nebo bude mít podobný výsledek jako ODS, Paroubek údajně kandidovat nebude. V opačném případě by se pokusil svoji kandidaturou výsledek zvrátit. Tvrdí, že je nelogické, aby v levicově zaměřeném regionu vyhrávala pravicová ODS.

Premiér vzkázal praktickým lékařům: Stávka není adekvátní

Rozhodnutí praktických lékařů uzavřít 19. září ordinace na protest proti výši úhrad od pojišťoven je podle premiéra Mirka Topolánka nepřiměřené situaci. Na pondělní tiskové konferenci vyjádřil zklamání z toho, že praktici oznámili protest ještě před ukončením dohodovacího řízení. Věří nicméně, že nakonec protest nebude a spor se podaří vyřešit. Vláda podle premiéra nemá zájem situaci vyhrocovat. Situaci lékařů mají od příštího roku ulehčit nově stanovené standardy péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění a změna pojišťovnického systému. "Navýšení nebude tak vysoké, jak si (praktici) představují, možné to není. Bude dáno přirozeným navýšením plateb všeobecného zdravotního pojištění a poplatků, které budou lékaři vybírat," uvedl premiér.

Chystaný protest vnímá jako nepřiměřený. "Termín stávka je u praktických lékařů jako fakticky podnikatelů trochu mimo realitu, není adekvátní situaci," soudí Topolánek. "Pikantní je, že v čele tohoto hnutí jdou ti, kteří tento stav zavinili," dodal Topolánek.

Václav Klaus jmenoval nové soudce

Prezident Václav Klaus jmenoval v pondělí na Pražském hradě nové soudce. Jmenovací listiny z rukou hlavy státu převzalo 22 mužů a žen. Podle dřívějších informací médií byli všichni jmenovaní soudci z řad justičních čekatelů, ale někteří z nich nedovršili věk 30 let, což byla v minulosti prezidentova podmínka pro jmenování soudců. Včetně dnešní skupiny Klaus za dobu svého působení na Hradě jmenoval již 440 soudců. "Je to velká obměna našeho soudnictví," řekl Klaus. Prezident však věří, že nová krev přinese do české justice něco pozitivního. Považuje za nešťastné, aby spor soudců s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS) byl jen o penězích.

Klausův postup při jmenování soudců vzbudil pozornost před více než dvěma lety. Tehdy prezident odmítl jmenovat čekatele, kterým bylo méně než 30 let. Jeho krok vyvolal kritiku ministerstva spravedlnosti i soudů. Někteří neúspěšní čekatelé se obrátili na soudy.

Pospíšil: Peníze na provoz soudů jsou zajištěny

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v pondělí ujišťoval, že peníze na provoz soudů jsou zajištěny. Výdaje na justici podle něho stále rostou a počet soudců se blíží plánovanému stavu. Soudy však mají rezervy v organizaci práce a využití pracovních sil, řekl. Pospíšil tak reagoval na výtky soudců, že mají málo peněz na svůj provoz, a justici proto hrozí kolaps. Podle některých soudců se kvůli nedostatku peněz prodlužuje doba soudního řízení. Pražský městský soud například dluží advokátům a znalcům přes deset milionů korun. Chybí prý také peníze na vyšší soudní úředníky. Pospíšil řekl, že soudy mají stále volných 673 míst pro administrativní pracovníky, které zatím neobsadily. Odmítl také stížnosti na nedostatek soudců. V současné době pracuje v ČR 3004 soudců, plánovaný stav je 3063. Ministerstvo již nechce počet soudců zvyšovat. Podle Pospíšila patří už nyní Česko k zemím s největším počtem soudců na počet obyvatel.

Američtí a čeští experti projednají právní rámec radaru

Budoucí přístup Čechů na americkou radarovou základnu, podmínky provozu automobilů, využívání zbraní a právní postavení základny a jejích pracovníků budou v úterý posuzovat čeští a američtí experti. Do středy budou v budově ministerstva obrany jednat o bilaterální smlouvě SOFA. Ta se zabývá právním rámcem pro základnu a případný pobyt americké obsluhy radaru na českém území. Minulou středu se na ministerstvu zahraničí uskutečnilo jednání o druhé smlouvě, která řeší podmínky a okolnosti pro umístění radaru. Podle informací ČTK z jednání vyplynulo, že Američané, kteří by případně pracovali na základně, nechtějí bydlet v kasárnách po sovětské armádě, které Češi nabízejí. Američtí vojáci upřednostňují možnost, aby si postavili vlastní novou budovu, což by znamenalo vykácení některých stromů v lese. Podle Lidových novin by smlouvy měly dát Česku právo kdykoliv požádat Američany, aby radar odvezli. Smlouvy mají být uzavřené na dobu neurčitou a obě strany je budou moci kdykoliv vypovědět.

MO chce do roku 2010 ročně snižovat počet zaměstnanců až o 1200

Ministerstvo obrany chce v letech 2008 až 2010 v rámci transformace armády každý rok snížit počet zaměstnanců až o 1200. Podle mluvčího ministerstva Andreje Čírtka je však zatím předčasné říct, kterých součástí armády se budou personální změny týkat. V armádě podle loňských údajů působí asi 25.000 profesionálních vojáků a 20.000 občanských zaměstnanců. Redukce počtu zaměstnanců armády je jednou z částí materiálu, který plánuje ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) předložit vládě do konce září. Opoziční sociální demokraté ale viní Parkanovou, že neplní vládní programové prohlášení, podle kterého armádní rozpočet v letech 2008 a 2009 neklesne pod 1,55 procenta HDP.

Vláda znovu projedná zákaz klamavých obchodních praktik

Vláda ve středu znovu projedná novelu zákona o ochraně spotřebitele, která by měla zakázat obchodníkům klamavé či agresivní praktiky. Hlasování o tomto návrhu ministerstva průmyslu a obchodu vláda v polovině července odložila a nařídila MPO, aby novelu zjednodušilo. Novela podle MPO odpovídá evropské směrnici týkající se nekalých obchodních praktik. Za klamavou obchodní praktiku je podle MPO obecně považována každá praktika včetně klamavé reklamy, která uvádí spotřebitele v omyl. Agresivní obchodní praktika podle Bartovského výrazně narušuje možnost svobodné volby spotřebitelů; například formou obtěžování či donucování.

Premiér vyčítal novinářům neprofesionalitu, pak jim dal čokoládu

Premiér Mirek Topolánek uspořádal v pondělí další pravidelný briefing, kterým chce zlepšit komunikaci s novináři. Přitom vyjmenoval sérii případů z minulého týdne, kdy se podle něj média dopustila lží, neprofesionality či povrchnosti. Už předem si byl vědom toho, že jeho vystoupení nebude vůči zástupcům sdělovacích prostředků zrovna vstřícné - jako "náplast" jim proto nechal rozdat čokoládky. "První část je trochu nakyslá, tak aby si trochu osladili život," vysvětlil nezvyklé gesto.

Za povrchní označil například zpravodajství o výjezdním zasedání vlády v Brdech. Vyčetl novinářům, že místo informací o možné výstavbě radaru referovali jen o protestech odpůrců americké základny, o jeho ironické poznámce na adresu zpěvu ministryně obrany Vlasty Parkanové či o výpravě ministrů na houby. O okolnostech výstavby radaru prý nenašel "ani větu". Za nebezpečnou považuje ministerský předseda polemiku o tom, zda v době nedávných povodní neměl v maskáčích a vrtulníkem (jako jeho předchůdce Stanislav Gross z ČSSD) dorazit na severní Moravu a tam "vlastním tělem bránit protržení hráze". V takových situacích podle něj dobře funguje integrovaný záchranný systém. Nelíbilo se mu ani to, že si média z jeho nedávné návštěvy Karlovarského kraje údajně vybrala jen to, že si na zrekultivované výsypce zahrál golf, i když měl několik důležitých jednání a setkání o budoucnosti a rozvoji tohoto regionu. A největší mýtus uplynulého týdne pak je podle předsedy vlády to, že by usiloval o svůj lepší mediální obraz. Pravidelné pondělní setkání se "sedmou velmocí" se rozhodl Topolánek pořádat ne proto, aby zlepšil svůj mediální obraz - ten pokládá za dobrý, ale kvůli lepší komunikaci s novináři. Vzájemné vztahy před týdnem označil za narušené. Po úvodním vystoupení pak Topolánek odpovídal na otázky novinářů s výjimkou jediné. Na dotaz, zda se už s manželkou Pavlou dohodl na rozvodu, odpověděl: "Jsou otázky chytré a blbé, a na ty blbé já neodpovídám".

Zdeněk Mácal bude i nadále dirigovat Českou filharmonii

Zdeněk Mácal, který v sobotu rezignoval na funkci šéfdirigenta České filharmonie, se s ředitelem tělesa Václavem Riedlbauchem dohodl na dalším uměleckém působení v České filharmonii. Plánované tuzemské i zahraniční koncerty budou i nadále pokračovat pod Mácalovou taktovkou. Společně se dohodli, že se Mácal bude věnovat především dirigování a umělecké činnosti v České filharmonii, ale ubudou mu organizační povinnosti. Podle Riedlbaucha je za Mácalovým rozhodnutím pouze rozhořčení z kritiky v Lidových novinách. Terčem ostré kritiky se stalo zejména Mácalovo středeční provedení symfonické básně Josefa Suka Zrání na zahajovacím koncertu České filharmonie s názvem Pocta české hudbě. Podle pátečních Lidových novin nepůsobilo dojmem zvláštní propracovanosti ani výrazného pojetí a skladba se rozpadala na sérii nesouvislých epizod.

V polích za Prahou se ozvala první klapka filmu Koruna Vyšehradu

Spřežení strakatých volů, poselstvo a především Přemysl Oráč, který podle bájí "zatkne otku" a vydává se za Libuší, byli hlavními aktéry jedné ze scén americko-českého koprodukčního filmu Koruna Vyšehradu, jehož první klapka se v pondělí ozvala na rozbahněné louce za Prahou. Nad místem natáčení občas burácela letadla z blízké Ruzyně, ale režiséra a producenta Constantina Wernera nevyrušil z práce ani déšť; se svým štábem dlel hluboko v pohanských dobách české historie. Celovečerní snímek nezávislé produkce, jehož hnacím motorem je právě Wernerova společnost, přenese diváky do dob úsvitu českých dějin. Scénář historického projektu s mytologickými prvky na motivy legendy o kněžně Libuši čerpá z divadelních her Franze Grillparzera, Clemense Brentana a próz Aloise Jiráska. "Snímek natáčený v angličtině vzniká v koprodukci s českou firmou Starlite Productions. V roli Libuše se objeví americká herečka s českými kořeny Winter Ave Zoliová, Přemysla ztvární Csaba Lucás, jehož původ je maďarský," řekl ČTK výkonný producent Vladimír Lhoták a upozornil na mezinárodní obsazení - roli Vlasty ztvární chorvatská herečka Lea Molnarová a na plátně se objeví i Marek Vašut, Pavel Kříž, Veronika Bellová a Ivo Novák. Režisér prý staví svůj umělecký záměr na příběhu milostného trojúhelníku na pozadí změn společenského řádu z matriarchálního rodového systému na patriarchální raně feudální.

Ostatky klavíristy Firkušného jsou už uloženy v Brně

Ostatky klavíristy Rudolfa Firkušného a jeho manželky Taťány, kteří zemřeli ve Spojených státech, jsou od pondělí uloženy na čestném místě brněnského Ústředního hřbitova. Děti slavného hudebníka tak splnily přání svých rodičů, 13 let po smrti Firkušného a dva roky po skonu jeho ženy. Uložení ostatků na čestném pohřebišti musela schválit městská rada, byla potřeba i řada dalších povolení, řekl novinářům rektor Janáčkovy akademie múzických umění Václav Cejpek. Na hrob tvořený dvěma prostými leštěnými deskami položili v pondělí květiny Firkušného syn i dcera, která se neubránila slzám. Poté stejným způsobem uctili památku klavíristova učitele, skladatele Leoše Janáčka, jenž je pohřben nedaleko.

Ďáblovu bibli uvidí návštěvníci ve zvláštním režimu

Speciální návštěvnický režim s časovými vstupenkami připravují pořadatelé výstavy, na které se představí slavný a legendami opředený rukopis Codex Gigas, známý též jako Ďáblova bible. Unikátní kniha se do Česka vrátí po mnoha stech letech a vystavovat ho bude Národní knihovna ČR v pražském Klementinu od 20. září do 6. ledna. Zvláštní výstavní režim, výdej a platnost vstupenek bude připomínat třeba výstavu děl z doby Lucemburků na Pražském hradě či velké výstavy v zahraničí. Ďáblova bible vznikla na přelomu 12. a 13. století v benediktinském klášteře v Podlažicích u Chrudimi, později se dostala do klášterů v Břevnově a Broumově. Nakonec ji Švédové za třicetileté války odvezli z rudolfinských sbírek jako válečnou kořist své panovnici. Rukopis opustil Švédsko od té doby jen dvakrát - v roce 1970 byl zapůjčen do USA, před osmi lety cestoval do Berlína. Kromě samotné Ďáblovy bible, kterou návštěvníci výstavy uvidí v bezpečnostní vitríně dovezené ze Švédska, bude možné listovat jejími stránkami v digitální podobě. V Klementinu budou vystaveny i desítky dalších exponátů objasňujících dobové souvislosti a promítat se bude dokumentární film, který byl natočen u příležitosti výstavy.

Pražské nařízení o zákazu reklamních plachet budí otazníky

Historické centrum metropole by mělo být od září bez reklamních plachet, některé dlouhodobé smlouvy mezi majiteli domů a zadavateli reklamy ale s novou vyhláškou nepočítaly. Podle prezidenta Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace Pavla Brabce by tyto plachty na domech měly zůstat. V opačném případě by město muselo zaplatit ušlý zisk. Podle ředitele magistrátních památkářů Jana Kněžínka je problém, že vyhláška nemá přechodná ustanovení. Podle Kněžínka ale mnoho reklam visí načerno. "Mají pouze smlouvu s majitelem objektu," uvedl. Nařízení se nelíbí některým majitelům domů, pro které odstranění plachet znamená snížení výnosů.

Na Horvátha bylo kvůli zdvižené pravici podáno trestní oznámení

Člen pravicové extrémní Národní strany Leoš Vacek podal trestní oznámení na sparťanského záložníka Pavla Horvátha, který při zápase fotbalové ligy pokynul fanouškům zdviženou pravicí způsobem připomínajícím fašistický pozdrav. "Kdyby nedošlo k souzení a odsouzení fotbalisty, pak by se jednalo o precedentní postup, který by musel být vztažen na všechny mladíky, kteří kdy kde hajlovali či 'skoro hajlovali'," píše se na internetových stránkách NS. Horváthovi udělila minulý týden disciplinární komise fotbalového svazu pokutu 200.000 korun. Hráč podle ní svým gestem v utkání na Žižkově znevážil jméno fotbalu. Komise vycházela z televizního záznamu jeho činu a znaleckého posudku odborníka na extremismus Miroslava Mareše. Horváth se ale od jakékoliv spojitosti s fašismem distancoval. "Šel jsem tam s úmyslem uklidnit fanoušky. Musím vyloučit, že by se jednalo o jakékoliv gesto s nějakým podtextem," tvrdil. "Omluvil jsem se za to, jestli jsem někomu nevědomky ublížil. Mrzí mě to," dodal.

Baroš trénoval s mužstvem, jeho start proti Irům je pravděpodobný

Pondělní uzavřený trénink fotbalové reprezentace před kvalifikačním utkáním s Irskem absolvoval s týmem téměř bez úlev i útočník Milan Baroš. Jeho start ve středečním kvalifikačním duelu na Letné je podle zpráv z realizačního týmu velmi pravděpodobný. Baroš si přivodil zranění před šesti dny během přípravy na první duel proti San Marinu. Na tréninku si při nekoordinovaném pohybu hnul se zády a ultrazvuk prokázal přítomnost nepříjemného hematomu. Lékaři nedávali při první diagnóze Barošovi příliš šancí, že by mohl do kvalifikačního bloku zasáhnout, ale dnešní zprávy byly už optimističtější. "Pokud bych měl soudit podle dnešního stavu, k utkání zřejmě bude připraven nastoupit, dokonce bez obstřiků," prohlásil lékař týmu Petr Krejčí, podle kterého Baroš trénoval bez zjevných potíží. "Já jsem skoro přesvědčen, že po zdravotní stránce bude jeho start možný," uvedl Krejčí. Připomněl však, že v tréninku nelze plně simulovat například souboje a případné údery do postiženého místa.

Češi nacvičovali mimo jiné i rychlé přízemní kombinace, které by měly platit na soupeře sázejícího na vysoké hráče. "Trenér vyzkoušel několik variant jak se vypořádat s absencí Honzy Kollera," uvedl Tomáš Sivok.

Irové trénovali na Strahově, proti Česku jim bude chybět Ireland

Dvacítka irských fotbalistů, středečního soupeře českého reprezentačního celku v evropské kvalifikaci, už se připravuje v Praze. Svěřenci kouče Steva Stauntona v pondělí absolvovali na Strahově přibližně hodinový uzavřený trénink, na němž nacvičovali herní varianty pro klíčový souboj s Čechy. Irský kouč šetřil unaveného Kevina Doylea, zpátky na ostrovy se vrátil z rodinných důvodů záložník Steven Ireland. Z Irů čišelo velké sebevědomí, vůbec si nepřipouštěli, že by ve středu nevyhráli. "Sobotní zápas, který jsme měli vyhrát, jsme jen zremizovali. Proto musíme Čechy porazit, pak bychom byli v silné pozici, protože nám zbývají dva domácí zápasy," připomněl Staunton duely s Kyprem a Německem.

Čeští fotbalisté mají v bilanci s Irskem k dobru jednu výhru

Již jen o jednu výhru víc mají čeští fotbalisté ve vzájemné bilanci s Irskem. První tři zápasy sice skončily českým vítězstvím, poté se však dvakrát radoval soupeř z britských ostrovů a poslední měření sil skončilo loni v říjnu nerozhodně. Pošesté se oba týmy utkají ve středu v Praze v rámci kvalifikace ME 2008 a tento souboj může hrát důležitou roli v konečném účtování. Loni v Dublinu přitom nechybělo mnoho k tomu, aby Irové vyhráli potřetí za sebou. Pár minut před koncem totiž domácí kanonýr Robbie Keane nevyužil slibnou příležitost. Také českoslovenští hráči mají s Iry příznivější bilanci, z 12 zápasů si připsali sedm výher oproti čtyřem irským, jednou se hrálo nerozhodně. Nejnepříjemnější byla pražská prohra 1:2 z roku 1967, jež Československo stála účast na ME.

Plašil: Budeme se snažit, aby lidi na Letné nepískali

Zmírnit mediální kritiku a udobřit si náročné fanoušky, to je podle záložníka Jaroslava Plašila jeden z cílů české fotbalové reprezentace před klíčovým utkáním evropské kvalifikace proti Irsku. Nedávná posila španělské Osasuny Pamplony připouští, že hra Brücknerova výběru není v poslední době ideální, ale právě důležitý středeční duel prý může být psychickou vzpruhou. Hráči podle Plašila udělají vše pro to, aby na ně diváci na Letné nepískali. O situaci a atmosféře okolo národního celku se otevřeně rozpovídal. "Pod kritikou jsme už delší dobu, jen se teď ještě prohloubila. Proti Irsku se budeme snažit, aby se zmírnila. Sami všichni víme, že ta hra neodpovídá tomu, jak by měla vypadat," připustil pětadvacetiletý středopolař. "Všichni jsme ale na stejné lodi, v mužstvu nevidím sebemenší problém. Jen to musíme zlepšit na hřišti," uvedl. Úspěch proti Irům prý může tým hodně nakopnout. "Jsou tu zkušení hráči, kteří působí v zahraničních ligách, a tak by se měli s tlakem srovnat. Výhra by nám hodně pomohla po psychické stránce a dostala nás na koně," řekl Plašil.

"Lvíčata" budou napravovat s Lichtenštejnskem ztrátu z Arménie

Na první výhru v evropské kvalifikaci hodlají v úterý tvrdě zaútočit fotbaloví reprezentanti do jednadvaceti let. Tým "lvíčat" si před úterním domácím zápasem v pražských Horních Počernicích proti Lichtenštejnsku nepřipouští nic jiného než tříbodový zisk a přesvědčivé vítězství, které by alespoň částečně odčinilo sobotní rozpačitý kvalifikační start a remízu 1:1 v Arménii. Rychle na sobotní duel v rozpáleném Jerevanu zapomenout, ale zároveň se také poučit z chyb, které české mladíky stály vítězství. To byl hlavní úkol v uplynulých dvou dnech pro vedení českého týmu. "Spokojenost se vstupem do kvalifikace být určitě nemůže, chtěli jsme přivézt jiný výsledek, ale neřekl bych, že je nálada v týmu nějaká skleslá. Spíš v něm cítím vůli a odhodlání v úterý udělat ten první vítězný krok," uvedl trenér Vítězslav Lavička na pondělním setkání s novináři v Roztokách u Prahy, kde se jednadvacítka na duel s Lichtenštejnskem chystá.

Tenista Berdych zůstal devátý ve světovém žebříčku

Nejlepší český tenista Tomáš Berdych si i přes osmifinálové vyřazení na US Open udržel devátou pozici ve světovém žebříčku. Dál bezpečně vede Švýcar Roger Federer, k druhému Rafaelu Nadalovi se přiblížil srbský finalista Novak Djokovič. V žebříčku čtyřhry se finalista posledního grandslamu sezony Pavel Vízner posunul na šesté místo.

Vaidišová je po US Open ve světovém žebříčku čtrnáctá

I přes brzké vyřazení na US Open si česká tenistka Nicole Vaidišová v žebříčku polepšila a po posledním grandslamu sezony je čtrnáctou hráčkou světa. O jedno místo výše se posunula i Lucie Šafářová, která je dvaadvacátá.

Neumannová stále věří, že se do přípravy MS vrátí řada odborníků

Nové prezidentce organizačního výboru mistrovství světa v klasickém lyžování 2009 v Liberci Kateřině Neumannové stále chybí klíčoví manažeři ve sportovní sekci. Po odchodu bývalého prezidenta OV Romana Kumpošta, který si koncem července vynutilo ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy, se rozpadl i několikasetčlenný tým ze sportovní sekce - ředitelů závodů, vedoucích kanceláří závodů, mezinárodních rozhodčích nebo technických pracovníků. Věřím ale, že se k nám mnoho z nich vrátí, řekla ČTK Neumannová. "Situace se během několika následujících týdnů uklidní, horké hlavy vychladnou a nepředpokládám, že by se v Čechách nenašlo dost rozhodčích a dalších lidí se zájmem o spolupráci s námi," uvedla Neumannová. Nadále jí chybí stálý sportovní ředitel mistrovství světa, jehož práci prozatímně dělá výkonný ředitel OV Marek Rejman. Pokud Neumannová nesežene sportovního ředitele sama do 27. září, pomůže jí s výběrem Mezinárodní lyžařská federace (FIS).

Počasí:

V úterý má být proměnlivá oblačnost s přeháňkami. Teploty přes den 11 až 15 stupňů Celsia.

10-09-2007