Zprávy

Mirek Topolánek: Jednání o radaru s USA jsou bez vážnějších problémů

Premiér Mirek Topolánek nemá signály o tom, že by se při jednáních o umístění radarové základny v Česku mezi českou a americkou stranou objevily vážnější problémy. Řekl to po pátečním setkání s tříčlennou delegací amerického Kongresu. Podle předsedy vlády by se další rozhovory měly odehrát nejspíš ještě v září. Topolánek se s předsedkyní sněmovního podvýboru pro strategické síly, demokratkou Ellen Tauscherovou a dalšími dvěma kongresmany sešel v Kramářově vile. Delegace předtím jednala s vicepremiérem Alexandrem Vondrou i šéfem opoziční ČSSD Jiřím Paroubkem. Do Česka kongresmani dorazili z Bruselu a z Polska, kde by mělo stát silo s raketami. Topolánek již dříve uvedl, že jednání s americkou stranou jsou tvrdá. Nyní řekl, že po české odpovědi na americké návrhy "se řada problémů, těch klíčových, odstranila".

Protiraketový systém chránící proti nepřátelským střelám musí být plně včleněn do NATO a musí chránit Evropu a Spojené státy, zdůraznila v Praze kongresmanka zastupující demokraty Ellen Tauscherová. Míní, že i když Kongres nyní seškrtal část peněz na stavbu sila v Polsku a dal je na jinou věc, zbývající finance mohou být dodány později, až budou hotovy dohody s Českem a Polskem o umístění základen protiraketového systému. "Škrtání peněz není to správné slovo...neřekli jsme ne," uvedla s tím, že Kongres vyčlenil peníze na jinou prioritu, ale současně americké administrativě řekl, že o zbytek může požádat později v příštím rozpočtu. Podle agentury AP Kongres hodlá odebrat 85 milionů dolarů z 310 milionů (6,2 miliardy korun) určených na štít. Podle Tauscherové by radar v Česku nemohl fungovat bez raketové základny v Polsku.

Strašičtí si po dubnové anketě prosadili referendum o radaru

Obyvatelé Strašic na Rokycansku si peticí prosadili konání místního referenda o plánovaném americkém radaru. Základnu přitom odmítli již v dubnu v anketě. Vedení obce proto považuje referendum za zbytečný výdaj. Petici podepsalo 845 občanů, ve vsi je 1900 lidí oprávněných hlasovat; výsledky referenda jsou závazné při nadpoloviční účasti voličů. Zastupitelé obce schválili, že všelidové hlasování bude v sobotu 10. listopadu, řekl ČTK místostarosta František Nerad. Jde o sedmnáctou obec z okolí vojenského újezdu Brdy, kde se bude referendum konat. Všude radar odmítli. Největší účast, 99 procent voličů, měly Vísky; nejnižší, 23 procent, Spálené Poříčí. Ani ve Strašicích neočekávají vysoký počet lidí u uren. Obec, jejíž vedení se nebrání jednání s ministry a experty, což se nelíbí odpůrcům radaru, navštívila ve čtvrtek ministryně obrany Vlasta Parkanová. O základně diskutovalo přes 30 starostů a místostarostů. Téměř 20, zejména z ligy proti radaru, jich odešlo, údajně na protest pro nevpuštění novinářů do sálu.

Výsledky lokálních referend nejsou pro vládu ani parlament závazné. Občané budou v referendu odpovídat na standardní obecnou otázku, zda má obec podnikat veškerá zákonná opatření k zamezení stavby základny. Starostové z oblasti ale dosud neví, jakými zákonnými prostředky mohou proti radaru vystupovat. "Neexistuje zákonný prostředek, který lze použít proti radaru nebo pro něj," uvedla Martina Děvěrová z ministerstva vnitra. Možností je vstup obcí do stavebních řízení.

Rakouští lidovci kritizují kancléře za účast na jednání v Praze

Účast rakouského kancléře Alfreda Gusenbauera na pražské schůzce lídrů sociálnědemokratických stran zemí střední Evropy, na níž se jednalo o plánech USA na vybudování částí systému protiraketové obrany v Česku a Polsku, kritizoval místopředseda dolní komory rakouského parlamentu Michael Spindelegger. Podle tohoto představitele Rakouské lidové strany (ÖVP), která s Gusenbauerovou sociální demokracií (SPÖ)tvoří koaliční vládu, by si měl Gusenbauer "dobře rozmyslet, kdy vystupuje jako šéf rakouské vlády a kdy jako šéf SPÖ".

Účastníci pražské schůzky ve společném dokumentu odmítli americké základny v Česku a v Polsku jako součást systému protiraketové obrany a žádali v této věci společný postup zemí Evropské unie a NATO i konzultace s Ruskem. Protiraketový deštník není podle mínění rakouských sociálních demokratů jedinou možností obrany. Věci týkající se Evropy by měly být předmětem diskuse v celé Evropě a neměly by být ponižovány na bilaterální úroveň, uvedl v české metropoli mimo jiné rakouský kancléř a předseda rakouské sociální demokracie (SPÖ). Spindelegger však kancléři vytkl, že se svou účastí v Praze "nechal dobrovolně zatáhnout do vnitropolitických sporů v Česku a Polsku". V těchto státech se podle něj odehrává velmi citlivá diskuse a nevyžádané rady zvenčí jsou v ní kontraproduktivní.

Den NATO v Mošnově představil armádní techniku sedmi států

Vojenskou přehlídku Den NATO v Mošnově na Novojičínsku v sobotu navštívilo rekordních 60.000 lidí, což je o 5000 návštěvníků více než loni. ČTK to potvrdil organizátor akce Zbyněk Pavlačík. Sedmý ročník představil nejmodernější armádní techniku sedmi zemí Severoatlantické aliance. Diváky přilákaly hlavně vojenské letouny, na prohlídku palub i pilotních kajut čekali v padesátimetrových frontách. Sedmého ročníku Dne NATO se poprvé zúčastnilo Německo a Španělsko. Po pěti letech se návštěvníkům opět představilo Slovensko, jež doplnilo tradiční zahraniční účast Poláků, Američanů a Britů. "V příštím roce chceme mezinárodní účast ještě rozšířit," dodal předseda sdružení Jagello 2000.

Podle vicepremiéra Alexandra Vondry mezinárodní rozměr přehlídky dokazuje spojenectví v rámci Severoatlantické aliance. "Den NATO také ukazuje, jak se změnila interakce mezi armádou a občany. Do roku 1989 byla armáda schovaná za mohutnými zdmi," řekl. Lidé podle něho vidí, že armádní technika není určena k rozpoutání agrese, ale k obraně země a ochraně jejích obyvatel. Celodenní show slavnostně zahájili výsadkáři, kteří po dobu seskoku drželi vlajky členských států NATO. Návštěvníci mohli vidět například napadení vězeňské eskorty při převozu vězně nebo společný zásah tankového praporu, vrtulníků i pěších průzkumníků. Osvobození rukojmích z uneseného letadla jim předvedly společně česká a polská protiteroristická policejní jednotka. Silným lákadlem se letos staly letecké ukázky a prohlídky bojových letounů. Premiéru měl společný průlet dvou britských nadzvukových letounů Tornado F3 a českých gripenů. Vrcholem letecké přehlídky bylo půlhodinové vystoupení amerického osmičlenného týmu Viper East Demo Team, známého jako Zmije, který létá v nadzvukové stíhačce F-16CJ Fighting Falcon.

V Kovářské se sešli letečtí veteráni druhé světové války

V Kovářské na Chomutovsku se v sobotu sešli letečtí veteráni druhé světové války na svém 14. mezinárodním setkání. Akce se již tradičně zúčastnili letci druhé světové války z USA, Německa a České republiky, mezi americkými a německými letci i přímí účastníci bitvy z 11. září 1944 a rodinní příslušníci některých padlých letců. Součástí setkání jsou i oslavy desátého výročí založení muzea letecké bitvy nad Krušnohořím. Přítomní hosté zavzpomínali při slavnostní ceremonii u pomníku padlých letců na všechny oběti války. "Chceme, aby se na modrém nebi nad námi létalo jen v míru. Jsme rádi, že se tu setkávají bývalí spojenci i nepřátelé, což dává akcím protiválečný a humanistický charakter," řekl hlavní pořadatel akce a ředitel muzea Jan Zdiarský. Návštěvníci měli možnost prohlédnout si vojenskou techniku, vydat se na místo, kam dopadly sestřelené letouny, vyzkoušet si letecké simulátory, zhlédnout leteckou akrobacii a seskok výsadkářů nebo pobesedovat přímo s válečnými veterány.

Přímý účastník bojů nad Krušnohořím, třiaosmdesátiletý německý pilot Helmut Detjens se účastnil setkání již po osmé. Během války létal na letadlech Me - 109 a Me - 262 a sestřelil dva spojenecké letouny B-17, z toho jeden přímo nad Kovářskou. "Teď už vím, že válka je strašná. Létání mě ale bavilo už od dětství. Po válce mi nejvíc vadilo, že jsem nesměl už nikdy létat," řekl ČTK Detjens. Po válce se věnoval svému povolání strojního inženýra a letadlo pilotoval jen několikrát a tajně. Setkání se účastnil i třiaosmdesátiletý Vladimír Paleček, který za války působil jako mechanik u 311. bombardovací perutě britského královského letectva (RAF). "Těsně před válkou jsme odešli do Polska a poté jsem se dostal přes Francii až do Anglie. Tam jsem se v 18 letech přihlásil do armády," uvedl Paleček. "Byl jsem mladý, válku jsme nebrali vážně, byla to má nejhezčí léta života," vzpomíná válečný veterán. Podle něj žije už jen asi 41 Čechů, kteří působili v RAF.

Tradice setkávání leteckých veteránů v Kovářské se zrodila v roce 1994, kdy byl za účasti československých letců RAF odhalen památník obětem letecké bitvy 11. září 1944. Mezinárodní charakter setkávání získalo v roce 1997, kdy byli otevření muzea přítomni také bývalí protivníci z této bitvy, američtí a němečtí letci. Od tohoto roku se v Kovářské pravidelně setkávají bývalí spojenci i nepřátelé.

Na modré housle zahrál Pavel Šporcl na podporu ČR do RB OSN

Na modré housle zahrál český houslový virtuóz Pavel Šporcl v newyorském sídle Organizace spojených národů na sólovém koncertě věnovaném kandidatuře České republiky do Rady bezpečnosti OSN. "Jsem rád, že můžu reprezentovat Českou republiku, protože jsem velice pyšný na to, že jsem Čech. Doufám, že to kandidatuře pomůže," řekl ČTK. Český velvyslanec při OSN Martin Palouš považuje koncert za vhodnou příležitost, jak na kandidaturu upozornit. Šance na zvolení své země za nestálého člena Rady bezpečnosti vidí jako dobré, i když připouští, že nic není předem jisté. O stejné křeslo se uchází i Chorvatsko, které si účast v radě vytklo za nejvyšší zahraničně-politickou prioritu. Hlasovat se bude v polovině října. Česká republika nebo Chorvatsko vystřídá v příštích dvou letech v RB OSN Slovensko.

Velvyslancům a dalším diplomatům i českým krajanům Šporcl na pátečním večeru pořádaném českou misí při OSN, Českým centrem a českým Generálním konzulátem v New Yorku přednesl skladby evropských klasiků Johanna Sebastiana Bacha, Nicoly Paganiniho, Eugena Ysayeho a Nathana Milsteina. Publikum, zjevně mile překvapené Šporclovým civilním projevem i vtipnými glosami v dokonalé angličtině, houslistu odměnilo nadšeným potleskem. Housle v modré barvě, která je shodou okolností i oficiální barvou OSN, si objednal před třemi roky u předního českého houslaře Jana Špidlena. Hraje na ně už rok.

Šporclův koncert nebyl prvním, který česká diplomacie v New Yorku připravila v rámci kampaně za zvolení do Rady bezpečnosti. V únoru 2005 na své ambice upozornila sólovým recitálem primáše cimbálové muziky Hradišťan Jiřího Pavlici.

Nespokojení policisté dorazili před úřad vlády, tam se rozešli

Sobotní demonstrace dvou až tří set policistů a dalších příslušníků bezpečnostních sborů proti dopadům nového služebního zákona se v klidu rozešla před úřadem vlády, kam protestující dorazili ze Staroměstského náměstí. Před sídlem kabinetu účastníci demonstrace přečetli prohlášení, které na místě předali přítomnému stínovému ministru vnitra Františku Bublanovi (ČSSD). Bublan slíbil, že ho postoupí ministru vnitra Ivanu Langrovi (ODS), kterého nespokojení policisté v projevech na shromáždění často kritizovali.

Nespokojeným zaměstnancům bezpečnostních složek nejvíc vadí, že musí odpracovat prvních 150 přesčasových hodin zdarma. Kritizují také údajné porušování mnoha dalších práv příslušníků bezpečnostních složek. Řada policistů si po zavedení nového služebního zákona stěžovala i na to, že kvůli změněným pravidlům berou méně peněz než dříve. Langer normu hájí. Na tiskové konferenci počátkem září řekl, že 94 procentům policistů platy vzrostly. Bublan řekl, že s výhradami kritiků zákona souhlasí a že už podal návrh na zrušení sporného ustanovení o 150 přesčasových hodinách. Pokud tento opoziční návrh parlament nechválí, hodlají se nespokojení policisté obrátit prostřednictví právníků se svými výhradami na Ústavní soud.

Nový zákon přinesl nejen policistům, ale všem příslušníkům bezpečnostních sborů, tedy i hasičům a dozorcům ve věznicích, mnoho změn. Celkem jde o zhruba 72.000 lidí. Největší část tvoří policisté, kterých je asi 47.000. Byly jim sice plošně zvýšeny platy, na druhou stranu přišli o příplatek za práci o svátcích, víkendech a za noční služby. Nárok na vysoký výsluhový příplatek nyní mají pouze déle sloužící policisté. Ministerstvo vnitra a zástupci odborů se však v srpnu shodli na tom, že služební zákon za letošní první pololetí ukazuje pozitivní trend.

Dohoda má usnadnit osvojování ukrajinských dětí žijících v Česku

Osvojit si ukrajinské dítě, které žije například v českém kojeneckém ústavu, má být v budoucnu jednodušší. Zatímco podle původní smlouvy musely dát k adopci dítěte žijícího v Česku souhlas ukrajinské úřady, v budoucnu mají o osvojení rozhodovat české soudy. Vyplývá to z dohody, kterou podepsali český ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a jeho ukrajinský protějšek Oleksandr Lavrynovyč. Smlouva by mohla začít platit od poloviny příštího roku.

Praha se připojí k Evropskému týdnu mobility

Praha se i letos připojí k Evropskému týdnu mobility (ETM), jeho letošním heslem jsou Ulice pro lidi. Magistrát chce svými akcemi od 16. září do 22. září propagovat hromadnou dopravu i nové úseky cyklostezek. Radní Radovan Šteiner (ODS) na páteční tiskové konferenci podepsal Chartu ETM, kterou se metropole do týdne oficiálně přihlásila. Za formální označila plán týdne mobility v Praze platforma Auto*Mat, která trvale upozorňuje na špatnou dopravní situaci v metropoli. Opatření magistrátu ke zklidňování pražské dopravy jsou podle ní neúčinná.

Vyvrcholením celého týdne bude v sobotu 22. září Evropský den bez aut. "Jako tradičně bude probíhat v prostoru Palachova náměstí, Křížovnické ulice a Smetanova nábřeží. Tam bude pro ten den zakázán vjezd automobilů, prostor bude dán veřejné a alternativní dopravě," řekl Šteiner. Radnice připravila různé akce po celý týden. "Každý den je zaměřen na jeden druh evropské dopravy, který chce město propagovat," řekl Šteiner. V neděli odstartují cyklojízdy pod názvem Pražské cyklozvonění, pondělí bude v Praze ve znamení železnice. Středa bude dnem dopravní výchovy, čtvrtek bude patřit městské policii a pátek informacím o dopravě.

Plzeň chce být hlavním městem kultury

Plzeň se bude ucházet o prestižní titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Získá tím šanci nově formulovat vizi plzeňské kultury, do jejíž tvorby se zapojí i veřejnost. První průzkumy toho, jak lidé vnímají současný kulturní život ve městě, už si nechala radnice zpracovat. Na listopad chystá setkání se čtyřmi evropskými městy, které mají se soutěží zkušenost. Plánuje i diskuse odborníků z kulturní oblasti i napříč obory a počítá se zapojením veřejnosti. Novinářům to řekl Roman Černík z týmu, jenž připravuje rámcový program.

V boji o titul musí Plzeň splnit velké množství kritérií Evropské komise. Například zaručit trvalou udržitelnost kulturních akcí. Titul Evropské město kultury získala z českých měst zatím jen Praha. V Česku se o něj podle zatím neoficiálních informací budou ucházet ještě asi Brno, Pardubice a Hradec Králové. "Titul má nakonec získat jedno české a jedno belgické město. Výhodu Plzně vidíme i v tom, že si Belgie zvolila Lutych, což je naše partnerské město," dodala náměstkyně primátora Marcela Krejsová. Úspěch by Plzni mohl přinést peníze na investice do výstavby galerie, muzea loutek, nové divadelní budovy.

České rodiny počtvrté poobědvají s rodinami přistěhovalců

Ke společnému nedělnímu obědu se již počtvrté sejdou desítky českých rodin s rodinami cizinců, kteří žijí v Česku. Akce je součástí projektu Rodina od vedle a má přispět k začlenění přistěhovalců do české společnosti. Setkání se uskuteční 18. listopadu ve všech krajích ČR. Na svých internetových stránkách o tom informovali pořadatelé ze sdružení Slovo 21. Poprvé spolu Češi s lidmi ze zahraničí poobědvali v roce 2004. "Cílem projektu je napomoci cizincům, kteří si vybrali Českou republiku jako svůj nový domov, zapojit se do české společnosti, nalézt nové přátelé, tedy integrovat se," uvedli pořadatelé.

Poprvé pozvaly k nedělnímu obědu české rodiny své sousedy z ciziny. Ve druhém ročníku naopak navařili přistěhovalci a představili svou kuchyni a zvyky Čechům. Loni nedělní tabuli chystali cizinci i domácí. Programu se od roku 2004 zúčastnilo několik stovek rodin. Lidé z Česka i cizinci, kteří chtějí do letošní podzimní akce zapojit své rodiny, nebo chtějí být sami při tom jako dobrovolníci, se mohou přihlásit na telefonním čísle 222 522 070. Použít mohou také elektronickou poštu s adresou [email protected] či internetový formulář na stránkách www.slovo21.cz v odkazu Rodina od vedle.

Inscenace Othella završila Letní shakespearovské slavnosti

Představením Othella skončily v pátek večer v areálu Nejvyššího purkrabství Pražského hradu Letní shakespearovské slavnosti. Začaly už v červnu a její inscenace přilákaly na dvě pražské scény a přírodní jeviště na hradech v Brně a Bratislavě rekordních 87.000 diváků. Jen v Praze, kde se letos poprvé hrálo i na letní scéně nádvoří Hudební fakulty na Malostranském náměstí, přišlo na slavnosti asi 57.000 diváků. Kvůli dešti bylo nakonec zrušeno jen minimum představení. V Praze odpadlo osm večerů ze 116 plánovaných, v Brně jeden z 15 večerů a v Bratislavě dvě ze 34 připravených produkcí.

Vedle Bouře, v níž ztvárnil otroka Kalibana Jan Tříska a Martin Huba, Emil Horváth a Dušan Jamrich alternovali roli Prospera, a Othella se hrál i Večer tříkrálový, Kupec benátský a komedie Jak se vám líbí. Festival se poprvé dostal až do Košic, kde se v červenci uskutečnila tři mimořádná představení nového a na Slovensku nastudovaného Snu noci svatojánské. Tato inscenace se v Čechách objeví příští rok.

Harfenistka Newsomová poprvé zahrála českému publiku

Českým posluchačům se v pátek večer poprvé představila americká písničkářka a harfenistka Joanna Newsomová. Umělkyně, kterou kritika řadí k nové vlně freak-folkových písničkářů nacházejících inspiraci v jazzu i folkových a psychedelických písních ze 60. let minulého století, si pro svou premiéru vybrala pražské Divadlo Archa. Dívku, která vedle svého objemného nástroje působila o to křehčím dojmem v úvodu koncertu, překvapil velký zájem fotografů pod podiem. "To jsem ještě nezažila," prohlásila. Zpěvačku doprovázenou kapelou složenou z copaté houslistky, bubeníka a hráče střídajícího mandolínu s bendžem odměňoval po každé písni potlesk zaplněného sálu. Pětadvacetiletá Newsomová pochází z Nevady. S vlastní tvorbou začala před čtyřmi lety při studiu hudby. Po neoficiálních raných nahrávkách vydala v roce 2004 debutové album The Milk-Eyed Mender, následující nahrávku Ys loni. Pro rocková pódia netypickou harfu si Newsomová vybrala proto, že v ní vyvolávala představy pohádek a magie. Pro její desky jsou charakteristické dlouhé skladby s obraznými texty, jejichž smysl ovšem nerada vysvětluje. "Kdyby šlo mé písně vysvětlit během jednoho rozhovoru, nebyl by pak důvod, aby byly písněmi," uvedla již dříve pro média.

Ze sportu:

Výsledky 1. kola extraligy ledního hokeje: Plzeň-Vítkovice 5:4 po samostatných nájezdech, Zlín-Sparta 2:1, Karlovy Vary-Pardubice 7:2, Třinec-Kladno 3:4 po samostatných nájezdech, Litvínov-Znojmo 4:2, Liberec-Ústí nad Labem 6:1 a Slavia-České Budějovice 4:3 po samostatných nájezdech.

České tenistky se ve Světové skupině II Fed Cupu znovu utkají se Slovenskem. Losování v dějišti finále týmové soutěže v Moskvě určilo, že se po roce bude opakovat zápas zemí z někdejšího společného státu. V dubnu české tenistky na Slovensku vyhrály jednoznačně 5:0, tentokrát Daniela Hantuchová a spol. přijedou do České republiky. Utkání se uskuteční 2. a 3. února a jeho vítězky postoupí do baráže o účast v elitní Světové skupině I. V ní letos Češky bez nemocné jedničky Nicole Vaidišové prohrály ve Španělsku.

Jednu zlatou a tři bronzové medaile vytěžili čeští sportovní gymnasté z úvodního finálového dne na premiérovém Světovém poháru v Ostravě. Prvenství z kvalifikace potvrdila na bradlech Kristýna Pálešová a prvenstvím vylepšila své dosavadní maximum v elitním seriálu, kterým bylo druhé místo z březnové soutěže v Chotěbuzi. Na stejném nářadí se podělila o bronz Jana Šikulová, jež byla třetí i na přeskoku, a kov stejné hodnoty získal i David Vyoral na prostných.

Lukáš Pešek se strojem Derbi vystartuje do nedělní Velké ceny Portugalska silničních motocyklů ze druhého místa. V kvalifikaci kubatury do 125 ccm předčil českého jezdce pouze vítěz předchozí Velké ceny San Marina Mattia Pasini z Itálie, který bude v sedle Aprilie stát na pole position už posedmé v sezoně.

Osm měsíců po pádu v Zakopaném, který jej málem stál život, skokan na lyžích Jan Mazoch opět závodil. Na sobotním Kontinentálním poháru ve Villachu předvedl jednadvacetiletý reprezentant dva vyrovnané skoky dlouhé 92,5 metru a obsadil sedmé místo. Mazoch upadl 20. ledna v druhém kole závodu Světového poháru v Zakopaném poté, co ho srazil silný poryv větru. Deset dní byl v komatu, teprve potom mohl být převezen z Polska do Čech a v polovině února propuštěn do domácího ošetřování. Až na začátku června začal Mazoch, který se v té době stal také otcem dcery Viktorie, trénovat. Počátkem srpna už poprvé obul skokanské boty a sjel poprvé od pádu dojezdový kopec ve Frenštátu pod Radhoštěm.

Česká vytrvalkyně Anna Pichrtová poprvé v kariéře zvítězila na neoficiálním mistrovství světa v běhu do vrchu. Po několika druhých místech čtyřiatřicetiletá běžkyně vyhrála ve švýcarském středisku Ovronnaz na osmikilometrové trati před obhájkyní titulu Rakušankou Andreou Mayrovou, kterou porazila o 41 sekund. Pichrtová, která má ve sbírce také dva evropské tituly, rozhodla závod v závěrečném seběhu na čtyřkilometrovém okruhu s převýšením 310 metrů.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Jasno, teploty 17 až 21 stupňů Celsia.