Denní souhrn zpráv Zprávy

02-10-2007

Ministr vnitra dostal pokutu za únik informací z Kubiceho zprávy

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) dostal od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) pokutu 9000 korun za to, že loni umožnil únik části údajů z takzvané Kubiceho zprávy. Langer zdůraznil, že to nebyl on, kdo utajovanou zprávu vynesl a předal někomu k okopírování. Pokutu již zaplatil, vnitřně se s ní prý ale neztotožňuje. Langer uvedl, že v době, kdy se příslušný poslanecký výbor Kubiceho zprávou zabýval, odešel na několik minut na toaletu a zprávu nechal na stole. Přítomní lidé tak podle něj mohli zkopírovat jen jednu stránku z materiálu. Soudí, že rozhodnutí NBÚ je tedy vlastně potvrzením toho, co říkal od začátku - že obvinění na jeho adresu a odposlechy nařízené v souvislosti s kauzou úniku dokumentu nebyly důvodné. V době, kdy se věc stala, Langer ještě nebyl ministrem vnitra. Do médií po jednání výboru unikly desítky stránek z Kubiceho zprávy, podle NBÚ ale Langer umožnil únik informací jen z jedné strany textu. "Za polehčující okolnost vzal správní orgán především charakter zavinění jmenovaného, kdy zcela vyloučil nejen jeho úmysl zpřístupnit dokument neoprávněným osobám, ale i vědomou nedbalost," uvedl ve svém stanovisku šéf odboru právního a státního dozoru NBÚ Lubomír Prchal.

Sociální demokraté naopak považují závěr NBÚ za důkaz Langrovy nedůvěryhodnosti. "Pokuta, kterou ministr vnitra obdržel, je sice s ohledem na skutek směšná, podstatné je však to, že bylo prokázáno, že Langer loni umožnil novinářům, aby se dostali k informacím z takzvané Kubiceho zprávy. Tedy to, co Langer mnohokrát v médiích vyvracel - že zprávu novinářům nepředal a ani neumožnil její kopírování," uvedl předseda bezpečnostní komise ČSSD Jeroným Tejc. Média letos v létě uvedla, že z úniku zprávy je podezřelý lidovec Pavel Severa. Poslanec ale obvinění označil za absurdní. Severu podle tisku usvědčuje z předání zprávy novinářům znalecký posudek a konkrétně porovnání rukou psaných poznámek. Znalec porovnal jednotlivé výtisky Kubiceho zprávy rozdané poslancům s fotografiemi, které se loni 29. 5. krátce po skončení sněmovního jednání objevily na internetových stránkách Českého rozhlasu.

Podle Čunka lidovci zatím nemíní podpořit Dienstbierovu kandidaturu

KDU-ČSL podle jejich předsedy Jiřího Čunka zatím nemíní podpořit prezidentskou kandidaturu někdejšího ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera. Nic na tom nezměnilo ani Dienstbierovu úterní jednání s lidoveckými senátory. Exministr zahraničí patří mezi adepty na společného prezidentského kandidáta ČSSD, KDU-ČSL a Strany zelených; navzdory Čunkovu vyjádření má určitou podporu i mezi lidovci. Pro Dienstbiera by hlasoval například místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL), který nabídku kandidovat odmítl a s Dienstbierem ho pojí činnost v disentu. Novinářům řekl, že by se podepsal i pod Dienstbierovu nominaci a také by pro něj agitoval. Čunek k tomu uvedl, že podle jeho názoru se KDU-ČSL dohodne a bude vystupovat jednotně. Podle šéfa lidovců bude diskuse o kandidátech ještě pokračovat. Sám Dientsbier nechtěl po jednání se senátory KDU-ČSL své šance na úspěch odhadovat; v podstatě jen uvedl, že debata s nimi byla přátelská.

Poslanci zelených jsou pro setrvání ve vládě

Všichni poslanci zelených jsou jednoznačně pro setrvání své strany ve vládě. V šestičlenném sněmovním klubu na tom podle předsedkyně frakce Kateřiny Jacques panuje naprostá shoda. "Nemáme tady ani jeden hlas, který by to reflektoval jinak," řekla ČTK po úterním zasedání. Klub tak navázal na debatu, kterou zelení vedou poté, co jejich stranická kolegyně a ministryně školství Dana Kuchtová ohlásila rezignaci na vládní funkci. Někteří krajští politici zelených totiž za jejím odchodem vidí špatné vztahy v koalici a zástupci liberecké organizace hovoří o odchodu z vlády.

Většina ostatních krajů je ale pro setrvání v kabinetu. "Některé krajské organizace zneužívají postup Kuchtové a snaží se torpédovat setrvání v koalici," řekl ČTK již v pondělí náměstek brněnského primátora Martin Ander ze Strany zelených. Situací se bude v neděli zabývat republiková rada. Poslanecký klub se podle Jacques znovu sejde opět v pátek a své stanovisko k roli zelených v koalici zformuluje i do písemného usnesení.

Většina Čechů stále žije v nevyhovujícím ovzduší

Téměř dvě třetiny obyvatel Česka žijí v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší. Oproti roku 2005 sice ubylo míst, kde lidé dýchají znečištěný vzduch, míra znečištění je ale stále nevyhovující. Oblasti se zhoršenou kvalitou vzduchu představují 29 procent území státu, zatímco loni to bylo o šest procent víc, postiženy nicméně zůstávají nejlidnatější lokality. Stále větší problémy způsobuje doprava. Konstatuje to Zpráva o životním prostředí za rok 2006, kterou ve středu vládě předloží ministr Martin Bursík (SZ). Nejzávažnější situace je podle zprávy v Moravskoslezském kraji, kde jsou producenty znečištění velké průmyslové podniky, a v Praze. Problémy způsobují hlavně jemné prachové částice, jejichž plošné limity dané Evropskou unií překračuje Česko druhým rokem. Zpráva obsahuje varování, podle něhož je už nyní jasné, že limity se nepodaří dodržet ani letos. Státu tak hrozí sankce od Evropské komise.

Agentura S&P zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky. Hlavní rating, který hodnotí dlouhodobé devizové závazky a schopnost je splácet, zvýšila na stupeň A z dosavadní známky A minus. Podobně rating závazků v místní měně agentura zvýšila na stupeň A plus z dosavadní známky A. "Zvýšení ratingu odráží zavedení reformy veřejných financí, která pomůže České republice snížit relativně vysoký vládní deficit," zdůvodnil krok agentury její analytik Kai Stukenbrock. Ke zvýšení ratingu nicméně pomohly i dobré vyhlídky na další hospodářský růst. Ratingová známka ukazuje, do jaké míry je země bezpečná pro zahraniční investory. Obecně platí, že čím vyšší je rating, tím snáze si může země půjčovat na devizových trzích. Zpravidla tak dosahuje i lepších podmínek a může si půjčovat levněji než země s nižší ratingovou známkou.

Rath se s Cabrnochem dohodl na omluvě

Bývalý ministr zdravotnictví a místopředseda poslanců ČSSD David Rath se dohodl s europoslancem Milanem Cabrnochem (ODS) na tom, že se mu omluví. Podle Cabrnochova právníka Petra Tomana Rath uznal, že jeho výroky o propojení Cabrnochovy soukromé firmy s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) byly lživé. Jejich právníci uzavřeli smír na chodbě těsně před jednáním odvolacího senátu pražského vrchního soudu. Podle dohody musí Rath poslat europoslanci osobně podepsaný dopis s omluvou ve znění: "Omlouvám se panu doktoru Cabrnochovi... za svá nepravdivá tvrzení uveřejněná ve sdělovacích prostředcích, že do jeho soukromé firmy plynuly z VZP desítky až stovky milionů korun a že tuneloval veřejné peníze VZP." Smír oficiálně schválil i vrchní soud.

Bývalý ministr se ale vyhne zaplacení odškodného ve výši 50.000 korun a zveřejnění omluvy v tisku, jak mu to nařídil Krajský soud v Praze. Rath se proti původnímu rozsudku odvolal, protože byl údajně přesvědčen, že v souvislosti s projektem internetových zdravotních knížek pacienta (IZIP) plynuly do Cabrnochovy soukromé firmy peníze Všeobecné zdravotní pojišťovny. Soudů má letos Rath více. Už jako ministr vznesl řadu obvinění, především na adresu členů ODS, a čelí několika žalobám na ochranu osobnosti.

Nemocenské dávky se mohou opozdit, správa přechází na nový systém

Nemocenské dávky, jako je nemocenská, mateřská či podpora při ošetřování člena rodiny, se mohou v říjnu o něco opozdit. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) je totiž začne vyplácet centrálně z jednoho místa, a to ze svého pražského ústředí. Přechod na nový systém pak může výplatu posunout. ČTK o tom informovala mluvčí ČSSZ Štěpánka Filipová. "Může dojít k posunutí některých výplatních termínů především začátkem října. O své finanční prostředky však klienti rozhodně nepřijdou, správa je vyplatí v nejbližším možném termínu do konce října," uvedla Filipová. Podle ní od listopadu budou lidé nemocenské dávky dostávat už v obvyklém termínu.

Psychiatr Stanislav Grof je autorem holotropní terapie

Jednou z metod transpersonální psychologie je holotropní dýchání. Jde o techniku, která kombinací řízeného dýchání, hudby a cíleného uvolnění blokované tělesné energie umožňuje dostat se bez použití psychedelických látek do běžně nedostupných oblastí lidské psychiky. Autor této metody sebepoznání a přední odborník v oblasti změněných stavů mysli, americký psychiatr českého původu Stanislav Grof (76), se letos stal laureátem ceny Havlovy nadace Vize 97.

Stanislav Grof se narodil 1. července 1931 v Praze. Medicínu vystudoval na Univerzitě Karlově a jako lékař začínal v psychiatrické léčebně v Kosmonosích. Odborně pak vzešel z Výzkumného ústavu psychiatrického v Praze-Bohnicích, který začátkem 60. let spoluzakládal. Už zde se zabýval změněnými stavy vědomí a prožívání. Zkoumal účinky LSD na lidskou psychiku a také možnosti využití této drogy v psychoterapii. Ve výzkumu pak pokračoval i ve Spojených státech, kde po své druhé studijní cestě v roce 1967 zůstal už natrvalo. Působil pak ve Výzkumném ústavu psychiatrickém pro stát Maryland a zároveň jako profesor na Univerzitě Johna Hopkinse v Baltimore. Několik let vedl státní výzkum psychedelik v USA. V roce 1972 se stal vědeckým pracovníkem Esalen Institutu v kalifornském Big Suru.

Grof díky svým zkušenostem s psychedelickými látkami dospěl k závěru, že při mimořádných stavech vědomí vykazuje lidská duše spontánní léčivou aktivitu. Byla to sice známá věc, do západní psychoterapie však vnesl tímto staronovým poznatkem nový prvek. Protože aplikace LSD či jiných halucinogenů s sebou nesla rizika, zaměřil se Grof spolu se svou ženou Christinou na zkoumání bezpečnější, alternativní metody. Vytvořil a rozvinul tak techniku zrychleného, takzvaného holotropního dýchání. Grof patří ke světově uznávaným autoritám relativně mladého oboru transpersonální psychologie. Autor mnoha publikací, například Dobrodružství sebeobjevování, Holotropní vědomí či Kosmická hra, se také koncem 70. let podílel na vzniku Mezinárodní transpersonální společnosti a byl zvolen jejím předsedou. Se svými názory, že lidské vědomí je propojené s celou biosférou a univerzem, našel Grof příznivou odezvu v alternativních kruzích nebo mezi ochránci přírody. U mnoha vědců mu ale vynesly i pověst šarlatána. Český klub skeptiků Sisyfos ho před šesti lety "odměnil" za "přetavení šamanských praktik hyperventilace do takzvaného holotropního dýchání" bronzovým Bludným balvanem.

Češi mohou i letos zkusit štěstí v loterii o americká víza

I tento rok mohou Češi prostřednictvím loterie usilovat o stálé přistěhovalecké vízum do Spojených států. Registrace účastníků vízové loterie pro rok 2009 z celého světa začne tuto středu a skončí 2. prosince. Zájemci se musí registrovat na webové stránce www.dvlottery.state.gov. Registrace je bezplatná a odehrává se výhradně na této internetové adrese. "Žadatelé, jejichž jména budou náhodně vybrána, budou mít šanci získat jedno z 50.000 permanentních pobytových víz, která se každoročně poskytují osobám ze zemí s nízkým počtem přistěhovalců do Spojených států, to znamená i z České republiky," informovalo americké velvyslanectví v Praze.

Policie a operátoři budou blokovat kradené mobily

Policie bude společně s mobilními operátory blokovat kradené telefony. Databáze čísel kradených mobilních telefonů sice existuje na internetu od roku 2001, mobilní operátoři však až dosud nezavedli společný systém blokování telefonů podle jejich výrobního čísla, takzvaného IMEI. Nyní bude policie spolupracovat se všemi operátory, kteří budou z jejího podnětu telefony blokovat. "Člověk kterému ukradnou mobil, předloží policii jeho výrobní číslo, doklad o jeho koupi nebo čestné prohlášení a policie zavede telefon do databáze operátorů. Ti ho zablokují a nikdo se z něj již nedovolá," popsal princip Řepka z tiskového odboru ministerstva vnitra. Služba bude pro zákazníka zcela zdarma. Telefon bude zablokován v řádu minut, od chvíle, kdy policie nahlásí výrobní číslo ukradeného telefonu. Blokace přes policii se netýká odcizené nebo ztracené SIM karty. Tu si může každý nechat zablokovat přímo u svého operátora, který ji provádí okamžitě po nahlášeni ztráty. Krádeže mobilních telefonů patří mezi nejběžnější trestné činy či přestupky. Ročně zloději odcizí několik desítek tisíc přístrojů.

Památník hrdinů heydrichiády dostane od Prahy víc peněz

Pražský magistrát zvýší příspěvek na provoz Národního památníku hrdinů heydrichiády v Resslově ulici. Pravoslavná církevní obec na něj bude dostávat 600.000 korun ročně, o 200.000 více než doposud, informoval magistrát. Město podporuje provoz památníku od roku 1996. Z příspěvku se hradí třeba voda, teplo a elektřina. "Je pochopitelné, že tyto náklady za deset let vzrostly. Je naší povinností zajistit, aby toto místo bylo dále provozováno bez komplikací a na úrovni," uvedl radní Milan Richter (ODS).

V Mikulčicích vznikla při požáru škoda deset milionů korun

Při požáru, který v Mikulčicích na Hodonínsku zničil minulý týden objekt archeologů, vznikla škoda deset milionů korun. ČTK to řekl archeolog Lumír Poláček. Částka představuje jen ztráty spojené se shořením objektu a jeho vybavení. Škody vzniklé spálením části historických předmětů nalezených na někdejším velkomoravském hradišti Valy, jsou podle něj nevyčíslitelné. "Co nejdříve chceme zahájit jednání o výstavbě nového objektu. Zatím nás ale stále zaměstnává péče o exponáty, které jsme zachránili z trosek budovy," uvedl archeolog. Podle něj by se s výstavbou nové provozní budovy nemělo příliš otálet. Vědcům bude podle hrubých odhadů trvat měsíc až dva, než ošetří desetitisíce historických předmětů vytažených z trosek někdejší budovy. Zákrok předpokládá jen jejich hrubé očištění, popřípadě omytí. Kvalitní konzervace exponátů může trvat i léta. Tvoří je nejen keramika, ale také předměty a nástroje z kovu a v menší míře také výrobky z kostí a paroží.

Raně středověké velkomoravské hradiště Valy o rozloze deset hektarů je nejrozsáhlejším a unikátně zachovaným slovanským archeologickým nalezištěm v republice. Podle některých pramenů v něm působili i věrozvěstové Cyril a Metoděj. Přáním představitelů Jihomoravského a sousedního slovenského Trnavského kraje je, aby byly Mikulčice i s okolím zapsány v budoucnu na seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO.

Termín, kdy začnou vysílat nové digitální televize, zatím není znám

Termín, kdy začnou vysílat nové digitální televize, které na základě novely několika mediálních zákonů mají získat dočasnou kompenzační licenci, zatím není znám. Jiří Balvín, předseda Asociace digitálních televizí a ředitel hudební televize Óčko, ČTK řekl, že bude záviset na každé stanici, jaký si zvolí plán a strategii. "V zájmu televizí je začít vysílat co nejrychleji," podotkl nicméně. Pokud novela mediálních zákonů, které mají odblokovat nástup digitálního zemského televizního vysílání, vstoupí v platnost 1. ledna 2008, budou mít tyto televize rok na to, aby spustily vysílání. Novelu však ještě musí podpořit Senát a podepsat prezident.

Pivovar Rohozec začal dodávat pivo krajanům do Austrálie

Pivovar Rohozec začal dodávat pivo krajanům do Austrálie. První kontejner plný lahví se světlým dvanáctistupňovým ležákem odeslala firma v minulých dnech do Hamburku, odkud šest týdnů poputuje po moři do Mitchamu nedaleko Melbourne. Zatímco v Česku rohozecké pivo patří k těm levnějším a pivovar láhev dvanáctky prodává zhruba za devět korun, Australané si budou muset dost připlatit. Tam bude mezi pivy patřit k těm drahým, řekl ČTK ředitel Pivovaru Rohozec František Jungmann. Pivovar Rohozec stál ještě před čtyřmi lety na pokraji likvidace. V roce 2004 uvařil jen 10.000 hektolitrů piva. Zákazníci kritizovali hlavně kvalitu. Situace se ale změnila, když areál koupil Pivovar Svijany. Od roku 2005 se výroba znovu postupně zvyšuje.

Miss World složila akademický slib

V diplomatických službách vidí svou budoucnost nejkrásnější žena světa Taťána Kuchařová. Titul Miss World 2006 letos vyměnila za index vysoké školy, kde začíná studovat obor mezinárodní vztahy a evropská studia. V úterý vykonala akademický slib. Slavnostní imatrikulaci provázely jako tradičně tóny studentské hymny Gaudeamus igitur i státní hymny. "Bylo to dojemné. Člověk se opravdu cítí, že vstupuje do něčeho nového, do nové etapy života. Bylo to velmi důstojné a tak se to budu také snažit brát," řekla Kuchařová ČTK. Školu si vybrala pro její zaměření na diplomacii. Nehodlá však opustit ani své dosavadní aktivity. Studovat bude dálkově. Jako prezidentka nadačního fondu Bohemia má působit v zahraničí v roli vyslankyně soutěže Miss ČR, která jí vynesla na trůn krásy. Zároveň prý chystá charitativní projekty.

Nejvyšší purkrabství Pražského hradu ožije výstavami

Vnitřní prostory Nejvyššího purkrabství na Pražském hradě oživí výstavy fotografií, obrazů či komiksových kreseb. Agentura Schok chystá také komorní výstavu betlémů či velikonoční výstavu lidových zvyků a řemesel. ČTK to oznámila Magdalena Bičíková, mluvčí Letních shakespearovských slavností, které se v areálu Nejvyššího purkrabství konají od konce června do září. Agentura Schok vyhrála před třemi lety výběrové řízení na pronájem prostoru. Předtím zde působila Galerie Leica, která patřila k nejnavštěvovanějším v Česku. Mezi její nejúspěšnější projekty patřila třeba přehlídka díla fotografa Helmuta Newtona. Správa Pražského hradu pak ale galerii neprodloužila smlouvu. Neoficiálním důvodem údajně bylo, aby výstavy pořádané v areálu Pražského hradu především vypovídaly o české státnosti. Agentura Schok se zavázala k velkorysé rekonstrukci celého areálu. Plánovaná přestavba na kulturně-informační centrum s celoročním provozem se však zatím neuskutečnila. Agentura tvrdí, že o ni ve spolupráci se Správou Pražského hradu i nadále usiluje.

Aby vnitřek purkrabství s galerií a malým divadelním sálem do té doby nebyl prázdný, rozhodli se ho současní nájemci prozatím poskytnout i dalším kulturním subjektům. Dohodli se s občanským sdružením Pro Photo, jehož prvním počinem je právě zahájená výstava s názvem ARSkontakt: Bilance představující autory Akademie výtvarných umění, Vysoké školy uměleckoprůmyslové a Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického z Brna. Letošní ročník zahrne vítěze z minulých let, expozice potrvá do 28. října. Po této výstavě by se v Nejvyšším purkrabství měla představit ještě současná komiksová tvorba. Na jaře na ni navážou cestopisné snímky fotografa Eduarda Ingriše. Podle Bičíkové projevili o využití divadelního sálu předběžně zájem i organizátoři chystané výstavy o Františku Vláčilovi, kteří hledají místo pro pořádání filmových projekcí. Do příštího ročníku Letních shakespearovských slavností chce agentura Schok v purkrabství sama uspořádat komorní výstavu betlémů a na jaře má v plánu velikonoční výstavu lidových zvyků a řemesel.

Hranický betlém s ovečkami ozdobí Královskou kapli Alžběty II.

Pasáčky, ovečky i malé jezulátko z dílny hranického sochaře budou moci již během letošních vánočních svátků obdivovat návštěvníci Královské kaple Alžběty II. v Londýně. Betlém z lípy zaujal zástupce anglikánské církve natolik, že si jejich delegace dílo odveze přes kanál La Manche. Atmosféra českých Vánoc se tak dostane touto cestou až do londýnského paláce Hampton Court. "V betlému je zachycena Panna Marie, Josef a jezulátko, nechybí zde ani osel, vůl a tři ovečky, Tři králové a pasáček s ovečkou. Vysoký je 32 centimetrů, vyroben je z lípy a na povrchovou úpravu jsem použil vosk," řekl ČTK autor betlému, sedmadvacetiletý řezbář Jan Vincker. Na betlému pracoval půldruhého měsíce. Pohrál si podle svých slov především na detailech.

Mladí designéři se v Praze představili veřejnosti

Výstava a soutěž Studentský design 2007, která již třetím rokem dává šanci mladým designérským talentům představit veřejnosti svoji práci, začala ve Veletržním paláci v Praze. Odborná porota, která hodnotila výtvory 163 autorů ze 14 středních a devíti vysokých škol, ocenila 25 nejlepších mladých tvůrců. Úspěšné studentské práce, vystavené v rámci mezinárodní přehlídky Designblok, si mohou zájemci prohlédnout do 7. října. "Ze zkušenosti vím, že neznámé tváře v minulosti jsou dnes významnými designéry současnosti," řekl odborný spolupracovník akce Jiří Cicvárek. Zároveň uvedl, že Design centrum České republiky chce organizací této akce pomoci mladým talentům prosadit se a zviditelnit svá díla na designérském trhu.

Dokumentární cyklus o Pražském jaru míří i do klubových kin

Dokumentární film Psáno pro Pražské jaro, Opus č. 3 vypráví příběhy dvou skladeb, které byly vytvořeny speciálně pro tento festival. Snímek je završením třídílného dokumentárního cyklu o Pražském jaru, jenž režírovali zesnulý Pavel Koutecký a Jaroslav Hovorka. Česká televize ho uvedla již před 14 dny, vysílání trilogie zopakuje příští rok před začátkem Pražského jara. Producenti na novinářské projekci třetího dílu uvedli, že se snaží cyklus umístit i do kin Světozor a dalších pražských klubových scén. Režisér Jaroslav Hovorka převzal natočených 35 hodin materiálu po zesnulém dokumentaristovi Pavlu Kouteckém, který zmapoval vznik a provedení skladeb. Film sleduje přípravu oratoria Juda Maccabeus od Sylvie Bodorové k jejímu uvedení v katedrále svatého Víta a experimentální skladbu Subida od Petera Grahama, která byla představena v bývalé tovární hale v Karlíně. Obě skladby se dynamicky prolínají příběhem dokumentu. Obě skladby jsou velmi vzdálené klasickému repertoáru a laik se může díky nim podívat, jak se tvoří hudební umělecké dílo a jaká úskalí ho doprovázejí. "Film je úžasně dynamický, živý a líbí se i lidem, kteří neholdují vážné hudbě," dodal Vladimír Válek, který oratorium dirigoval.

Státní české památky jsou pojištěny na 400 milionů korun

Stovka českých památek ve správě státu je pojištěna na 400 milionů korun. Národní památkový ústav (NPÚ) hodnotu veškerých nemovitostí odhaduje na 64 miliard korun a cenu mobiliářů přes 160 miliard korun. Jen na zámku Český Krumlov pracovníci pojišťoven odhadli hodnotu komplexu na 4,5 miliardy. Pokud by ale na něj třeba spadlo letadlo, s čímž také pojistka počítá, nedostal by Krumlov více než zmíněných 400 milionů. Pokud by smlouva měla zaručit plnění pojistné události v plné výši, musela by roční pojistka být mnohem vyšší. NPÚ jedná s ministerstvem kultury o případném navýšení pojistky, kdy by jen pojištění proti živelní pohromě bylo na 650 milionů, zatímco dnes je sjednáno na 80 milionů z celkové sumy. "Roční pojistka by pak činila 8,5 milionu korun a šlo by o náhradu totální ztráty. Vše ale záleží na rozpočtu ministerstva," řekl ČTK generální ředitel NPÚ Pavel Jerie. Na škody "menšího" rozsahu ale podle Jerieho pojistka stačí. Vzpomněl případ vyhořelého hradu Pernštejn, na kterém vznikla škoda za 50 milionů korun. Tehdy ale byl hrad pojištěn jen dílčím způsobem, takže pojistné plnění bylo malé, finančně pak vypomohl kraj a stát. Dnes by byla škoda hrazena v plné výši.

Roční pojistka, kterou NPÚ nyní platí, činí 3,5 milionu korun za pojištění objektů i jejich mobiliáře. K tomu se platí 1,5 milionu korun za pojištění aut, která ústav vlastní. Novinářům to řekli zástupci NPÚ. Zatímco pojistná událost týkající se předmětů od uzavření smlouvy zatím nenastala, v případě nemovitostí již pojišťovny hradily několik škod způsobených vichřicemi či záplavami. Pojištění je však podle Jerieho až krajním opatřením v případě ochrany kulturního dědictví ve správě státu. Kromě klasického zabezpečení uzamčením, mříží či fyzickou ostrahou se NPÚ zaměřuje na elektronickou ostrahu objektů. Na tu od roku 2003 ročně NPÚ vydá 12 milionů korun.

Mladá česká zástupkyně poprvé zvítězila v psím parkuru

Vítězkou Mistrovství světa v agility ve psím parkuru se o víkendu v norském Hamaru stala čtrnáctiletá Adéla Králová z Opavy se šeltií Baby. V kategorii small získala historicky první titul mistra světa v jednotlivcích pro Českou republiku v konkurenci asi 70 soutěžících. Agility, psí parkur, vznikl v roce 1978 v Anglii. Do České republiky se dostal začátkem 90. let. Základy pocházejí z klasického koňského parkuru. Psovod vede psa po dráze přes překážky, nesmí ho však mít na vodítku ani se ho dotknout. Povolené jsou pouze slovní nebo neverbální pokyny. "Chtěla jsem psa. Maminka mi ho pořídila, ale podmínkou bylo, že s ním musím něco dělat, abych se také hýbala," řekla Králová ČTK. Vydala se tedy na výcvikové hřiště, kde se seznámila s parkurem. Prvního většího úspěchu dosáhla na loňském Mistrovství světa v agility ve švýcarské Basileji. Vybojovala tam titul mistryně světa v družstvech.

Vaněk postoupil do 2. kola turnaje v Tokiu

Český tenista Jiří Vaněk postoupil do druhého kola turnaje v Tokiu, kde porazil domácího hráče Satošiho Iwabučiho dvakrát 6:4. Nyní ho čeká zápas s nejlepším českým hráčem Tomášem Berdychem, který měl jako druhý nasazený v prvním kole volný los.

Počasí

Převládá oblačno, teploty ve středu vystoupí 14 až 18 stupňů Celsia.

02-10-2007