Denní souhrn zpráv Zprávy

11-10-2007

Vláda rozjíždí druhou fázi reformy penzí: vzniká rezervní účet

Rezervní účet na důchody možná vznikne dříve, než se plánovalo. Sněmovna totiž v září v prvním čtení schválila novelu zákona o rozpočtových pravidlech, který to umožňuje. Na speciálním účtu se mají shromažďovat peníze z vybraného důchodového pojištění i výnosy z případných privatizací. Vytvoření rezervního fondu je součástí druhé etapy vládní reformy penzí. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas odhadl, že by se na důchodovém kontě mohlo do roku 2010 sejít až 40 miliard korun. Novinkou bude, že výnosy z rezervního fondu se budou moci dále zhodnocovat, například investicemi do dluhopisů. Navrhovaná třetí etapa důchodové reformy má umožnit přesměrovat část odvodů ze státního sytému do soukromých fondů. O první části reformy, která obsahuje další postupné zvyšování důchodového věku na 65 let nebo prodloužení povinné doby pojištění z 25 na 35 let, mezitím diskutují zástupci pěti parlamentních stran ve společné komisi. Ministr si myslí, že existuje šance na dohodu vládní trojkoalice s ČSSD, i když některé sporné otázky přetrvávají. Už dříve dávali vládní politici najevo, že společnou řeč s komunisty najdou jen těžko.

ČR otevřela Český dům, svou základnu pro předsednictví

Česká republika otevřela ve čtvrtek svou základnu pro blížící se předsednictví Česka v Evropské unii v první polovině roku 2009. V sedmipatrové budově vedle současného stálého zastoupení ČR v Bruselu sídlí nejen předsednictví, ale také velvyslanectví ČR v Belgii, zastoupení osmi krajů či firmy jako CzechInvest a CzechTourism. Česko má nájemní smlouvu na devět let s možností prodloužení. "Náš hlavní záměr je výrazně zviditelnit Českou republiku v Bruselu, využít všech kapacit, předpokladů a možností, které máme k dispozici, dát je pod jednu střechu, a tím výrazně posílit image (ČR)," řekl ČTK český velvyslanec při EU Jan Kohout. Podle něj má Česká republika zájem na dlouhodobém pronájmu budovy, která leží na křižovatce ulic Rue de Trône a Rue Caroly, blízko centra města a nedaleko institucí EU a Belgie. Z toho, že tam přemisťujeme českou ambasádu, se dá vyvodit, že náš zájem se netýká několika málo let, ale že je to zájem dlouhodobý," dodal velvyslanec.

Národní knihovna možná nebude stát na Letné

Návrh architekta Jana Kaplického na výstavbu nové budovy Národní knihovny v Praze na Letné by bylo možné upravit. Pokud by ani potom nebylo možné knihovnu na tomto místě postavit, hledalo by se patrně jiné. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek. Proti výstavbě knihovny podle Kaplického návrhu na Letné je většina městských zastupitelů ODS, kteří mají ve sboru naprostou převahu. Pokud je tomu podle Ježka skutečně tak, Národní knihovna není schopna stavbu prosadit. Posun v debatách se očekává od schůzky primátora Pavla Béma, náměstka ministra kultury Františka Mikeše a Ježka. Podle ředitele knihovny bude patrně velmi brzy. "Řešení najít musíme," řekl Ježek. Podotkl také, že v soutěži nebyl závazek, že se musí postavit budova podle vítězného projektu.

Bém: Umístění Kaplického knihovny na Letné je nešťastné

Umístění nové budovy Národní knihovny podle návrhu Jana Kaplického na Letné je podle pražského primátora Pavla Béma (ODS) nešťastné. Bém zdůraznil, že se jedná o jeho soukromý názor a dodal, že je návrh podle něj architektonicky zajímavý. Osobně soudí, že budova by mohla zatraktivnit severní část města na Proseku nebo v Letňanech či pankráckou pláň. "Ale v bezprostřední blízkosti Pražského hradu ji skutečně nepotřebujeme. Proto už nejméně tři měsíce hledáme pro Blob jinou lokalitu," sdělil Bém.

ČKA: Posuzování návrhů knihovny nebylo v souladu s právem

Porota, která posuzovala návrhy na stavbu nové budovy Národní knihovny, přestoupila údajně podle Mezinárodní unie architektů některá závazná ustanovení soutěžních podmínek. "UIA potvrdila stanovisko České komory architektů. V něm komora uvedla, že posuzování soutěžních návrhů porotou neproběhlo v souladu s platným právem," řekla ČTK mluvčí komory Markéta Pražanová. Údajně porušená ustanovení se týkají zejména umístění archivu národního konzervačního fondu. Vítězný návrh Jana Kaplického jej má pod zemí, zatímco v propozicích soutěže stálo, že musí být v nadzemní části stavby.

"Prohlášení UIA vzniklo na základě tvrdého nátlaku některých českých architektů, kteří přesvědčovali UIA, aby zrušila soutěž nebo nakázala revidovat výsledky soutěže, což se nestalo," řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek. Požadavek umístit konzervační fondy nad zem mohl podle něj ovlivnit stavební část projektu. "Ale podle právního rozboru (stanoviska UIA), který jsme si nechali udělat, se to výsledku soutěže v ničem nedotýká," řekl Ježek.

TIC: ČR nedokáže korupci trestat, vzorem by mohlo být Slovensko

Česká republika selhává v boji s korupcí mimo jiné kvůli časté reorganizaci protikorupčních útvarů, kariérní nejistotě v policejním sboru a neefektivní práci soudů. K těmto závěrům dospěla studie české pobočky nevládní organizace Transparency International. Česko by se podle studie mělo vydat cestou sousedního Slovenska, které zřídilo speciální protikorupční soud i prokuraturu a policii dovolilo využívat občany jako agenty při dokazování korupce. Náměstek policejního prezidenta Jiří Houba na čtvrteční konferenci pořádané TIC připustil, že policie odhalí jen minimální počet korupčních případů. Například loni jich podle něj bylo asi 138 a letos je to zatím asi 70. Předseda Obvodního soudu pro Prahu 1 Libor Vávra ČTK řekl, že k účinnému potírání korupce nejsou speciální instituce nezbytně nutné. Místní vazby by se podle něj daly "odstínit" například tím, že by závažné korupční činy spáchané na Moravě vyšetřovaly a soudily orgány z českých krajů a obráceně. Čeští politici by se ale podle Vávry měli inspirovat slovenskou vůlí rázně proti korupci zakročit. Sporná je podle Vávry možnost využívat civilní osoby jako agenty, kteří policii pomohou získat důkazy o korupční nabídce. Právě tento institut je podle zástupců slovenské protikorupční policie klíčovým nástrojem, o který se nyní opírají. Česká vláda nedávno schválila novelu, která má umožnit při odhalování úplatkářství nasadit policejní agenty, kteří budou v korupčním prostředí tajně získávat informace a důkazy.

Kuchtová trvá na Lužném a tom, že velké chyby se nestaly

Odstoupivší ministryně školství a první místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová trvá přes námitky premiéra Mirka Topolánka na tom, aby ji v úřadě nahradil její náměstek Dušan Lužný (SZ). Topolánek ve středu uvedl, že úřad pod vedením Kuchtové manažersky selhal, a proto nechce, aby ministerstvo řídili stejní lidé. Kuchtová ale velké chyby nepřipouští. Ani na těch menších se Lužný nepodílel, tvrdí. Kuchtová ČTK řekla, že Lužný pracoval zejména na reformě vysokého školství a jakmile se zapojil do práce na kritizovaném programu Věda a výzkum pro inovace, okamžitě se podle ní "všechno hnulo k lepšímu". Výhrady mají vedle Topolánka k Lužnému lidovci v čele s šéfkou sněmovního školského výboru Michaelou Šojdrovou.

Sociální partneři proti návrhu svěřit víc peněz na školy krajům

Zástupci odborů a zaměstnavatelů odmítají záměr vlády přesunout peníze určené na krajské školství přímo do rozpočtu krajů. Obávají se mimo jiné, že některé regiony by prostředky mohly použít na jiné věci. "Sociální partneři nepodpořili návrh vlády," uvedl po čtvrtečním jednání tripartity vicepremiér Petr Nečas (ODS). Kabinet schválil návrh příslušné novely minulý týden, rozhodne o něm ale až parlament. Proti tomu, co vláda doporučila, se přitom postavila i bývalá ministryně školství Dana Kuchtová (Strana zelených). Poslance chce proto přesvědčovat, aby tuto novinku odmítli. Obává se toho, že pokud se stát vzdá kontroly nad větší částí peněz na krajské školství, vznikne 14 krajských školských systémů, na které by mělo ministerstvo jen omezený vliv. "Nikoho také nenapadne v této zemi vytvořit 14 armád," řekla již dříve.

Topolánek s Bursíkem poletí do New Yorku podpořit členství v RB

Vicepremiér a šéf zelených Martin Bursík v neděli doprovodí předsedu vlády Mirka Topolánka za zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Diplomatům chce pomoct při prosazování kandidatury Česka na nestálého člena Rady bezpečnosti. Bursík tvrdí, že nedávné vystoupení prezidenta Václava Klause na téma klimatických změn na půdě OSN vedlo k tomu, že některé tichomořské státy přešly na stranu druhé kandidátské země, kterou je Chorvatsko. O možnosti, že ostrovní státy, které ohrožuje stoupající hladina oceánů, po vystoupení Klause upřednostní ve volbě Chorvatsko, hovořil Bursík už před prezidentovým odjezdem do New Yorku. Česko usiluje o zvolení za nestálého člena rady na příští dva roky. Volby se budou konat v úterý.

Prezident Václav Klaus na konferenci, která předcházela zahájení Valného shromáždění OSN, prohlásil, že zvýšení globálních teplot v posledních letech, desetiletích a stoletích bylo v historickém porovnání velmi malé a jeho důsledky na člověka a jeho aktivity jsou zanedbatelné. Hrozba spojená s hypotetickým budoucím globálním oteplováním podle něj není vědecky podložena a vychází jen ze spekulativních prognóz.

Komise: Do brdských obcí má směřovat až 1,2 miliardy korun

Do rozvoje brdského regionu mohou směřovat investice v celkové hodnotě zhruba 1,2 miliardy korun. První peníze by obce mohly dostat v příštím roce, řekl novinářům po prvním zasedání vládní komise pro rozvoj Brdska její předseda a náměstek ministra financí Ivan Fuksa. Ministerstvo financí už na tyto účely vyčlenilo 200 až 250 milionů korun, zbytek prostředků by měly tvořit peníze z evropských fondů a dotace jednotlivých ministerstev. Vláda už dříve slíbila, že investice půjdou do brdských obcí bez ohledu na to, zda nedaleko Míšova na Plzeňsku vyroste americký radar. Komise rozšířila seznam obcí, kterých se mají projekty týkat, o některé obce z Příbramska a Rokycanska. Celkem jich je tedy více než dvacet. Leží zhruba v okruhu deset kilometrů od plánovaného místa americké protiraketové základny.

Týden.cz: Gross prodal podíl v Moravia Energo za desítky milionů

Bývalý premiér Stanislav Gross prodal 31 procent společnosti Moravia Energo slovenskému finančníkovi Pavlovi Krúpovi, který si firmu si cení na 700 až 800 milionů korun. Gross sice nedostal poměrnou část, ale rozhodně na obchodu vydělá desítky milionů korun, uvedl zpravodajský server Týden.cz.

Gross před téměř třemi lety opustil premiérskou funkci kvůli tomu, že nedokázal věrohodně vysvětlit, kde vzal 1,2 milionu korun na pořízení bytu. Po odchodu z čela vlády i ČSSD se stal advokátním koncipientem.

Vědci: Krávy přezimující na pastvinách zhoršují skleníkový efekt

Volně pasoucí se krávy a dobytek přezimující na pastvinách může přispívat ke zhoršování skleníkového efektu. Nejen, že zvířata při přežvykování běžně produkují značné množství plynů, které zatěžují světové klima, ale jihočeští odborníci z Akademie věd přišli na to, že na skleníkovém efektu se mohou podílet i mikroorganismy z trusu. Vědci spolu s bavorskými kolegy dva roky zkoumali vliv exkrementů přežvýkavců z podhorských luk na půdu a zjistili, že mikroorganismy odcházející z těla jsou při optimální teplotě a vlhkosti v zemi velkým zdrojem metanu a oxidu dusného. Tyto plyny patří s oxidem uhličitým mezi největší původce globálního oteplování.

Vše je přitom podle vědců zcela jednoduché. Dobytek pasoucí se přes zimu na jednom místě významně mění půdní mikroflóru. S exkrementy vylučuje i mikroorganismy, které přetváří nadbytečný dusík z trusu a další živiny na takzvané skleníkové plyny. Stačí pak, když se na jaře oteplí, zaprší a z promrzlé země odcházejí "škodlivé plynné emise". Pastviny jsou tak paradoxně podle odborníků nejen častým místem spotřeby skleníkových plynů, ale i jejich producenty.

Teprve soud rozhodne, jak vlastně zmizel Horváthův kufřík

Až soud bude muset rozhodnout spor o tom, jak vlastně letos v květnu zmizel kufřík se spisy k případu Radovana Krejčíře z auta někdejšího šéfa odboru závažné hospodářské kriminality Nejvyššího státního zastupitelství v Brně Milana Horvátha. ČTK to řekl hodonínský okresní státní zástupce Antonín Budiš, který se kauzou zabývá. Poukázal na to, že v případu jsou dvě protichůdné verze. Horváth tvrdí, že vůz, který zloději v Brně vykradli, měl řádně uzamčen. Za ztrátu důležitých dokumentů přišel Horváth záhy po krádeži o funkci a Vrchní soud v Olomouci jej za ni ve středu potrestal ještě tříměsíčním snížením platu o 15 procent. Druhá verze je ta, že auto zaparkované v brněnské Jaselské ulici zapomněl Horváth uzamknout, a svojí nezodpovědností tak vlastně celou věc zapříčil. Pokud by se tato verze potvrdila, hrozí zlodějům pokuta u přestupkové komise. V opačném případě může mladý muž se svojí partnerkou dostat až dva roky vězení.

Broža není otcem dítěte, které vychovával

Libor Broža není otcem dítěte, které devět měsíců vychovával společně s partnerkou Jaroslavou Trojanovou. Je ale biologickým otcem dítěte, které stejně dlouho vychovávali manželé Čermákovi. Vyplynulo to ze čtvrtečního rozhodnutí Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou. Jenom díky tomu, že se Broža u soudu domáhal vyvrácení otcovství, vyplynula na povrch výměna novorozenců v třebíčské nemocnici. Čtvrteční rozhodnutí soudu je prvním oficiálním rozhodnutím v tomto případu. Přestože testy DNA už dříve ukázaly, že Broža a Trojanová nejsou rodiči Nikoly, bylo podle právníků nutné právoplatné rozhodnutí soudu, od něhož se budou odvíjet další právní úkony, například změna jména. "Další soudy nebudou třeba, bude stačit prohlášení všech zúčastněných před soudem, že jsou rodiči druhých dětí, a výměna by měla být právně v pořádku," míní jihlavský advokát Pavel Kasal.

ČR podepsala s Tchaj-wanem dohodu o letových službách

Zástupci českého Úřadu pro civilní letectví podepsali se svými tchajwanskými kolegy dohodu o výměně přepravních leteckých práv. Dohoda usnadní letecké spojení mezi oběma zeměmi a dá právní rámec zvažované dálkové lince z Prahy do Tchaj-peje. Podobnou dohodu má Česká republika s více než 70 zeměmi. Na seznamu však stále chybějí některé ekonomicky rozvinuté státy, například Japonsko, kde se zatím žádná smlouva nechystá. Naopak, v nejbližší době by měla být na žádost australské strany podepsána dohoda s Austrálií. Na rozdíl od Tchaj-wanu je však letecké spojení k protinožcům v nedohlednu.

Československý jazzový festival chce stále dostát svému jménu

Setkáním jazzmanů z obou částí bývalého společného státu dodnes zůstává Československý jazzový festival v Přerově, jehož 24. ročník se uskuteční od 24. do 27. října. "Požadavkem je, aby adjektivum československý v názvu zůstalo oprávněné," řekl v Praze novinářům dramaturg přehlídky Aleš Benda. Hlavní zahraniční hvězdou festivalu bude americký big band Clayton-Hamilton Jazz Orchestra, který podle organizátorů patří ke špičkovým současným zástupcům žánru. Kvůli orchestru proto dokonce posunuli obvyklý termín konání přehlídky o několik dní. Dalšími hosty ze zahraničí budou americký zpěvák Mark Murphy a původem kamerunský baskytarista Richard Bona. Československý jazzový festival má v Přerově dlouholetou tradici. Akce vznikla v roce 1966 nejprve jako amatérský jazzový festival. Roku 1975 jej přerovští kulturní normalizátoři z města vyhnali, obnoven byl roku 1985 pod názvem Přerovský jazzový festival. K původnímu jménu se pořadatelé vrátili před 11 lety.

Divadlo Spejbla a Hurvínka uvedlo v premiéře hru pro dospělé

Třem kulatým jubileím věnovalo čtvrteční premiéru hry nazvané Žeryk padá vzhůru pražské Divadlo Spejbla a Hurvínka. Inscenací pro dospělé diváky připomnělo nedožité osmdesátiny Miloše Kirschnera, 50 let, které uplynuly od úmrtí zakladatele této scény Josefa Skupy, a také padesátiny třetího "táty" Spejbla a Hurvínka Martina Kláska. Hra uváděná s podtitulem Příběh o těch, kteří se vyšinuli do vyšších vrstev, je společným dílem ředitelky divadla Heleny Štáchové a její dcery Denisy Kirschnerové. Napsaly spolu už řadu scénářů a také text inscenace pro děti nazvané Jak si Hurvínek s Máničkou hráli na doktora. "Změna tohoto pádu do vyšších vrstev mnoho lidí převálcuje a my jsme se to rozhodli na tom nevinném pejskovi demonstrovat. Končí to tím, že na rozdíl od mnoha jiných má to zvíře rozum a včas od toho uteče," řekla Štáchová před premiérou ČTK. Inscenaci označila za pokroucené zrcadlo, které loutky lidem nastavují. Hru obě autorky pojaly jako veselou alegorii na to, co se kolem nás děje, co stále vidíme, co nás rmoutí a štve. "Nejlepší cesta jak se s tím vyrovnat, je povznést se nad to s humorem a umět se tomu zasmát," dodala Štáchová. Na mušku si vzala televizní hvězdy, psychiatry, reklamy i telenovely.

Národní galerie představí Hollarovo dílo v kontextu doby

Od pátku 12. října budou moci návštěvníci paláce Kinských v Praze navštívit výstavu nazvanou Václav Hollar a Evropa mezi životem a zmarem. Expozici připravila Národní galerie při příležitosti 400 let od Hollarova narození a 330 let od jeho smrti. Výstava kromě Hollarových děl nabídne také některá díla jeho současníků, které Hollar patrně znal a kteří údajně ovlivnili jeho tvorbu.

Pražský rodák Václav Hollar (1607 - 1677) se řadí k nejvýznamnějším rytcům a grafikům 17. století a mnohé jeho lepty jsou jedinečné - jak umělecky, tak historicky. Svůj další život prožil v cizině - působil v německých městech, v Holandsku a především v Anglii, kde se v roce 1652 usadil a oženil. Získal zde šlechtický titul. Pohřbený je u kaple sv. Markéty ve Westminsteru. Hollar se vždy cítil být Čechem, jak to ostatně dosvědčuje dodatek Bohemus, který často připojoval za své jméno. Václav Hollar je autorem více než 4000 rytin a leptů, vypracovaných s věcnou, až vědeckou důsledností, vzácnou čistotou a jemností. Tvořil volné grafické listy, mapy, portréty, žánrové kresby, zátiší s přírodopisnými motivy a knižní ilustrace. K vrcholům jeho tvorby však patří panoramatické městské veduty.

Soubor Státní opery Praha odjíždí na turné do Japonska

V pátek odjede soubor Státní opery Praha již poosmé na měsíční turné po Japonsku. Ve 23 městech představí inscenaci La Traviaty od Giuseppa Verdiho v režii Arnauda Bernarda. Turné bude trvat do 13. listopadu. Soubor navštíví jak hlavní město Tokio, tak i například Ósaku či Sapporo. Na zájezd odjíždí se souborem dva dirigenti - Enrico Dovico a Tvrtko Karlovič. V hlavních rolích budou mimo jiné alternovat Simona Procházková a Anna Todorovová jako Violetta či Tomáš Černý a Martin Šrejma jako Alfredo. Orchestr bude účinkovat i v samostatném koncertu s Rekviem a Symfonií g moll od Wolfganga Amadea Mozarta.

V lednickém zámku vznikne expozice historického nábytku

Památkáři chtějí do příští sezony vytvořit v zámku v Lednici na Břeclavsku expozici, která představí historický nábytek. K vidění v ní bude mobiliář ležící léta v depozitářích. Expozice bude prezentovat hlavně nábytek uměleckého směru biedermeier z první poloviny 19. století, jenž se těšil oblibě u Lichtenštejnů - někdejších majitelů Lednice, řekla ČTK kastelánka Ivana Holásková. "Je škoda nechat tyto krásné předměty nemalé umělecké a historické hodnoty nevyužité," doplnila kastelánka. Před dvěma roky se podařilo ve druhém patře zámku vytvořit obdobným způsobem galerii romantických obrazů. Soubor asi 70 portrétů a krajinek, pochází nejen z Lednice, ale i z dalších zámků, které kdysi měli ve svém majetku Lichtenštejnové. Památkáři nechali díla před dvěma lety zrestaurovat a vystavili je. Vznikl tak třetí návštěvnický okruh lednického zámku. Expozici obrazů by měla rozšířit výstava s nábytkem.

Archeologové objevili v Předmostí dvoumetrový kel mamuta

Téměř dvoumetrový mamutí kel objevili tento týden archeologové v jednom z nejznámějších evropských archeologických nalezišť starší doby kamenné v přerovské části Předmostí. Část ostatků zvířete stará až 30.000 let byla ukryta 80 centimetrů pod zemí a odborníci na ni narazili při záchranném archeologickém výzkumu. Podle nich jde o největší kus klu za posledních sto let, který se tam našel. V cenné lokalitě Předmostí navíc posouvá hranice dosavadního výzkumu. Odborníci nad nálezem neskrývají radost. Navíc jde v této oblasti o novou lokalitu. Z Předmostí pochází největší nalezený soubor lidských ostatků archaické formy homo sapiens sapiens. Na hromadný hrob narazil v roce 1894 archeolog Karel Jaromír Maška. Nejvýznamnější část pravěkého naleziště je ale již zastavěna sídlištěm.

Brückner doplnil nominaci o Kladrubského

Trenér českých fotbalistů Karel Brückner doplnil kádr připravující se na kvalifikační duel s Německem o univerzálního hráče Jiřího Kladrubského ze Sparty. Jednadvacetiletý ofenzivní levý obránce se dočkal premiérové pozvánky do národního týmu, v němž se po jeho příchodu bude připravovat dvacítka hráčů. Kladrubský dosud patřil k oporám jednadvacítky, za kterou odehrál osm zápasů, a patřil k nejlepším českým hráčům na nevydařeném červnovém mistrovství Evropy v Nizozemsku. Nastoupit může v obraně či záloze, tedy na místech, kde má reprezentace momentálně nejvíc otazníků vzhledem k trestu Marka Jankulovského a ke zdravotnímu stavu Tomáše Zápotočného a Libora Sionka, kteří dorazili na sraz s nachlazením. V rekonvalescenci po svalovém zranění je také kapitán Tomáš Rosický. Český tým se připravuje v Teplicích.

Česká republika porazila Teplice

Čeští fotbaloví reprezentanti ve čtvrtečním přípravném utkání porazili druhý celek nejvyšší fotbalové soutěže Teplice 3:1. Za národní tým se dvakrát trefil Kulič a jednu branku přidal Vlček, za domácí snížil Kroupa. Reprezentační výběr se v pátek přesune na soustředění do rakouského Seefeldu, příští středu se představí v utkání evropské kvalifikace v Německu.

Fotbalisté Slavie vypadli z poháru po prohře s divizní Líšní

Fotbalisté pražské Slavie nečekaně vypadli z Poháru ČMFS. Ve čtvrtečním utkání třetího kola prohrál účastník Ligy mistrů a vedoucí tým prvoligové tabulky na stadionu divizní Líšně 3:4. Brněnský celek se v osmifinále utká s Viktorií Žižkov.

Vaidišová je v Moskvě ve čtvrtfinále a čeká ji Serena Williamsová

Tenistka Nicole Vaidišová postoupila na turnaji v Moskvě mezi nejlepších osm do čtvrtfinále. Osmnáctiletá česká hráčka, jež naposledy startovala začátkem září na US Open, ve čtvrtek ve druhém kole Kremlin Cupu porazila 6:3 a 6:4 domácí Jelenu Vesninovou. Po dvou zápasech s relativně slabšími soupeřkami čeká v ruské metropoli Vaidišovou bývalá světová jednička Serena Williamsová. S mladší z amerického sesterského dua se česká fedcupová reprezentantka utkala letos dvakrát a oba zápasy ve dvou setech prohrála.

V Praze prý zahájí NHL Pittsburgh a Ottawa, Češi to nepotvrdili

Hokejový magazín The Hockey News oznámil, že příští ročník zámořské hokejové NHL začne v Praze dvěma zápasy mezi Pittsburghem a Ottawou. Společnost Česká sportovní, jež je pro připravovaný start příští zámořské sezony v české metropoli partnerem pro jednání s NHL, však informace nejmenovaného zdroje listu nepotvrdila. Podle jejího mluvčího Karla Tejkala nemá zdroj kvalitní informace. "Platí to, co jsme deklarovali v Londýně, kde začal letošní ročník NHL. Jednání o tom, že by příští ročník začínal v Praze, jsou hodně daleko, ale rozhodně ještě neskončila," řekl ČTK Tejkal s tím, že nejnovější rozhovory se zámořskou stranou proběhly v noci na čtvrtek. "Vše by mělo být uzavřeno do konce října. A pokud jde o mužstva, naší prioritou jsou stále New York Rangers (s Jaromírem Jágrem), dále jsou ve hře Pittsburgh a Tampa."

Počasí

V pátek čekají meteorologové zpočátku oblačno až polojasno, místy, hlavně na jihu zataženo nízkou oblačností, ojediněle mlhy. Během dne od severu přibývání oblačnosti a postupně na většině území přeháňky nebo občasný déšť. Teploty 13 až 16 stupňů Celsia.

11-10-2007