Zprávy

Klaus apeluje, aby se nekonal pochod extremistů židovským městem

Prezident Václav Klaus je znepokojen snahami extremistických skupin, které chtějí 10. listopadu u příležitosti výročí takzvané křišťálové noci v nacistickém Německu zorganizovat pochod historickou pražskou židovskou čtvrtí. Apeluje na všechny odpovědné orgány, aby nedopustily konání takovéto politicky a morálně nepřijatelné akce. Informoval o tom mluvčí Hradu Petr Hájek. "Prezident obdržel v této souvislosti dopis Centra Simona Wiesenthala, jemuž odpověděl v duchu výše zmíněného prohlášení," uvedl Hájek. Magistrát už dvakrát pochod neonacistů, kteří ho ohlásili na protest proti účasti českých vojáků v Iráku, zakázal. Městský soud jeho rozhodnutí ale pokaždé zrušil kvůli procesním chybám. Neonacisté tak pravděpodobně budou moci pražskou židovskou čtvrtí pochodovat. Pražská radnice chce však podniknout všechny reálné kroky k tomu, aby byl pochod nakonec zakázán. Uvažuje o kasační stížnosti, která ovšem nemá odkladný účinek. Jestliže se městu nepodaří dosáhnout opětovného zákazu, jsou úředníci připraveni v případě potíží demonstraci na místě rozpustit. Židovská obec chce neonacistům v pochodu zabránit. U Staronové synagogy uspořádá 10. listopadu ve 14.00 hod. pietní shromáždění na památku obětí křišťálové noci. K aktivnímu odporu vyzvala v úterý již Židovská liberální unie.

Zaorálek: Gatesovy nabídky Rusku jsou ohrožením české suverenity

Nabídku amerického ministra obrany Roberta Gatese, aby ruská strana mohla být přítomna na plánované americké základně v Brdech, považuje sociálně demokratický místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek za nepřijatelnou. Tento postup podle něj může ohrozit českou suverenitu. Zaorálek proto ve středu vyzval vládu Mirka Topolánka, aby sněmovnu informovala, zda věděla už dříve o této nabídce Američanů a proč v kladném případě o možné účasti cizích vojsk na českém území neinformovala parlament. Čeká, že premiér se k této věci vyjádří nejpozději ve čtvrtek, kdy bude ve sněmovně mluvit o stavu vyjednávání o radaru. Zaorálkovi vadí, že se rodí dvoustranná dohoda mezi Washingtonem a Moskvou, která úplně obchází NATO i Evropskou unii. Nabídku jako Rusko podle něj Česká republika nedostala, i když patří mezi blízké spojence USA. Gatesův slib, že veškeré kroky v jednání s Ruskem bude americká strana konzultovat s Prahou, považuje Zaorálek za nedostatečný. Přitom mu nevadí účast ruských vojáků na českém území, ale samotný princip amerického návrhu. Pro mnohé vládní politiky je ale nepřijatelná myšlenka, že by se Rusové vrátili na české území. Například předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) označil případnou účast ruských vojáků na americké základně za obrovský problém pro Česko a prakticky nepřijatelnou možnost.

Lucembursko otevře Čechům svůj pracovní trh

Od 1. listopadu otevře Lucembursko svůj pracovní trh Česku a ostatním unijním "nováčkům", kteří do Evropské unie vstoupili v roce 2004 a letos. Potvrdilo to tiskové středisko lucemburské vlády. Čeští občané zatím mohou bez povolení pracovat v Británii, Irsku, Švédsku, Řecku, Finsku, Španělsku, Portugalsku, Itálii a Nizozemsku. Omezení v různé míře ještě platí v Německu, Rakousku, Francii, Belgii a Dánsku. To ale slíbilo otevřít pracovní trh během roku 2008. U Německa a Rakouska lze předpokládat, že restrikce vůči Česku a ostatním východoevropským členům unie ponechají v platnosti pravděpodobně až do roku 2011. Obávají se totiž přílivu levné pracovní síly do svých zemí.

Stát za rodiče dlužné alimenty hradit nebude

Stát nebude za rodiče hradit dlužné výživné na děti. V závěrečném hlasování neuspěla tuto středu ve sněmovně předloha ČSSD, která počítala s tím, že některým neúplným rodinám by alimenty vyplácel stát. Proti návrhu byli koaliční poslanci. Rozhodnutí předcházela bouřlivá rozprava, která místy přerůstala v osobní výpady. Poslanci se shodli pouze v tom, že situace některých neúplných rodin je skutečně velmi tíživá. Koalice ale návrh sociálních demokratů považuje ve svém důsledku za asociální, protože znevýhodňuje sociálně slabé úplné rodiny a naopak je vstřícný vůči rodičům, kteří na své děti neplatí. Podle poslankyně ODS Evy Dundáčkové je pro rodiny v nouzi určen "propracovaný systém sociálních dávek". Politici se přeli i o to, zda ČSSD správně odhadla náklady na případné zavedení zákona, o legislativní kvalitu normy a řadu dalších věcí. Podobný zákon prosadili zejména socialisté a komunisté již loni. Krátce po červnových volbách ho ale prezident vetoval. Podle Václava Klause by podporoval nezodpovědnost rodičů. Minulá dolní komora už o vetu nemohla znovu hlasovat, a proto ČSSD předložila novou verzi uvedené normy, opět ale neuspěla.

ČSSD se nepodařilo kvůli energetice rozdělit koalici

Energetickou koncepci státu, a tím i případnou výstavbu nových jaderných bloků, bude i nadále schvalovat vláda. Poslanci odmítli návrh ČSSD, aby rozhodnutí o koncepci přešlo na sněmovnu. Sociálním demokratům se tímto hlasováním nepodařilo rozdělit vládní koalici. Někteří poslanci ODS v minulých dnech vyjádřili nespokojenost s tím, že se kabinet na přání zelených zavázal v tomto volebním období nestavět další jaderné bloky. Návrh poslance ČSSD Milana Urbana ale nikdo z koalice nepodpořil. Levice přesto přesun schvalování energetické koncepce na sněmovnu málem prosadila. Podpořil ji totiž i exposlanec ČSSD Miloš Melčák. Koalici nakonec zachránil druhý bývalý sociální demokrat Michal Pohanka, který s levicí nehlasoval. Téma jaderné energie ve sněmovně otevřeli socialisté při projednávání zákona o hospodaření energií. Podle zelených i ministra průmyslu Martina Římana (ODS) to byl účelový krok, kterým chtěli rozbít soudržnost koalice. Z věcného hlediska se podle něj nic nemění. I aktualizovaná energetická koncepce státu bude vycházet z toho, že Česko bude nadále vyrábět energii především z uhlí, jádra a dalších doprovodných zdrojů. Platí současně i závazek z vládního prohlášení, že do roku 2010 se nebudou stavět nové jaderné bloky.

Návrh na vyrovnání majetku církví má být do konce listopadu

Na definitivním znění návrhu majetkového vyrovnání s církvemi se vláda a církve chtějí shodnout do konce listopadu. Tehdy se mají sejít komise zastupující obě strany. Po středečním jednání na ministerstvu kultury to řekl jeho šéf Václav Jehlička a arcibiskup Jan Graubner. Stát navrhuje, že církvím vyplatí za majetek zabavený za minulého režimu 83 miliard korun. Graubner, který předsedá církevní komisi, spolu se šéfem Ekumenické rady církví Pavlem Černým představili Jehličkovi své připomínky. O některých bodech chtějí církve se státem ještě jednat, Graubner ale neupřesnil, kterých oblastí se to týká. Jehlička zdůraznil, že oběma stranám jde o kompromisní řešení. Chce, aby vláda dostala návrh k posouzení v prosinci, poté by se jím měli zabývat poslanci. Již dříve Jehlička uvedl, že církevním řádům navrhuje stát vrátit třetinu majetku, dvě třetiny by tvořila uvedená finanční náhrada 83 miliard korun, která by se vyplácela po dobu 60 až 70 let. Řeholním řádům a kongregacím by byla umožněna naturální restituce majetku, u církví a náboženských společností by stát podle stávajícího návrhu postupoval cestou paušální finanční náhrady, jež by zahrnovala odškodnění za majetek, který nelze vydat.

Rada zelených trvá na nominaci Lužného, rozpad koalice ale nechce

Republiková rada zelených trvá na nominaci Dušana Lužného do čela ministerstva školství, přestože předseda zelených a vicepremiér Martin Bursík ve středu uvedl, že hledá i dalšího kandidáta. Podle předsedy republikové rady Dalibora Stráského nicméně kvůli sporu nehrozí rozpad koalice či vyslovení nedůvěry předsedovi strany. "Vystupování z koalice není otázkou dne," řekl Stráský ČTK. Rada podle něj ví, že si nemůže od premiéra jmenování Lužného vynutit, na druhou stranu by podle zelených mělo být v silách nejmenší koaliční strany nominaci prosadit. Bursík podle některých zelených neplní dostatečně roli vyjednavače a příliš podléhá diktátu občanských demokratů. Vyčítají mu, že se ve sporu s koaličními partnery o práci na evropských programech nezastal nyní už exministryně Dany Kuchtové a podobně se chová i v případě nominace Lužného. Bursík tvrdí, že Topolánkovy námitky vůči Lužnému jsou nepřekonatelné.

Vojenská základna v Přerově zůstane

Premiér Mirek Topolánek tuto středu oznámil vojákům i civilním zaměstnancům, že vojenská základna v Přerově zůstává. Ukončil tak nejistotu pracovníků vrtulníkové základny, které hrozilo zrušení a přemístění do Náměšti nad Oslavou. Přesto však do Náměšti bude muset odejít asi čtvrtina z 1200 zaměstnanců, protože se tam přemístí například i bitevní vrtulníky takzvané Tygří letky. Podle Topolánka vláda zachování letiště posuzovala nejen z vojenského, ale i z regionálního hlediska. "Kdyby základna nevyhověla nárokům na základnu 21. století, nemohla by zůstat a nepomohly by ani legitimní ohledy na rozvoj regionu," řekl Topolánek. O osudu přerovské vrtulníkové základny se začalo mluvit poté, co byla v listopadu 2003 schválena koncepce reformy armády. Ta z úsporných důvodů počítala pouze se dvěma leteckými základnami v Náměšti nad Oslavou a Čáslavi. Vojáci se měli z Přerova do Náměšti přestěhovat do konce letošního roku. Vláda poté své rozhodnutí pozastavila. Bylo to i kvůli nátlaku hejtmanů okolních krajů i starostů tamních obcí. Tento týden kabinet vyhověl doporučení komise, která možnost zachování základny v regionu několik měsíců zkoumala.

Kubice chce opustit policii

Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice a jeho tři náměstci Hynek Vlas, Jiří Sadílek a Evžen Vesecký chtějí opustit policii. Do konce roku požádají o propuštění ze služebního poměru. Ve středu o tom informoval náměstek policejního prezidenta Jiří Houba. Média spekulovala o odvolání Kubiceho v srpnu, a to kvůli dvěma důtkám. Dostal je za to, že Houbu neinformoval o výsledku výběrového řízení na místo svého náměstka a že se na poradě pohádal s ředitelem protidrogové centrály Jiřím Komorousem. O tom, že Kubice zřejmě ve své funkci skončí, se mluvilo již od konce loňského května, kdy čtyři dny před volbami předložil na zasedání sněmovního branného výboru svou zprávu. Z ní vyplynulo že tehdejší premiér Jiří Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých případů, mimo jiné vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka či kauzy biolíh. Kubice v ní uvedl, že organizovaný zločin prorostl do státní správy. Přestože část jednání poslanců byla uzavřená, dokumenty v režimu utajení unikly do médií. Sociální demokraté to tehdy označili za zneužití policie k politickému boji. Inspekce ministra vnitra chtěla původně Kubiceho, Vlase a Hrušku obvinit ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, z pomluvy a z neoprávněného nakládání s osobními údaji. Žalobce Michal Zachystal z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 ale v prosinci loňského roku rozhodl, že je trestně stíhat nebude.

Policie případ zaměněných dětí v Třebíči patrně odloží

Policejní vyšetřovatelé zřejmě odloží případ zaměněných novorozenců v třebíčské nemocnici. Dozorující okresní státní zástupce Zdeněk Špaček ve spisu dosud neshledal žádné náznaky spáchání trestného činu. S postupem policie je spokojen. Vyšetřovatelé ve středu provedli poslední plánovaný výslech lékaře. Trestním oznámením nemocnice se zabývali od 3. října. Nejdříve provedli testy DNA u postižených rodin, které potvrdily výsledky soudních znalců v kauze otcovství Libora Broži. Následovaly výslechy rodičů a celkem osmi zdravotníků. Vyšetřovatelé také prostudovali zdravotnickou dokumentaci, jež se případu týkala. Podle nemocnice pochybilo sedm zdravotníků, za záměnu dětí padly v nemocnici personální tresty. Ředitel nemocnice Petr Mayer dal výpověď primáři dětského oddělení Janu Kozákovi a vrchní sestře Jitce Pospíšilové. Druhá dětská sestra, jež děti koupala a přepsala dokumentaci, byla okamžitě propuštěna. Další, jež hrubě chybovala, běží dvouměsíční výpovědní lhůta. Krajští radní již prostudovali závěry nemocniční i krajské kontroly. Čekají na oponenturu nezávislých odborníků. Hejtman Miloš Vystrčil slíbil, že v úterý rozhodnou o eventuálních personálních změnách. Rodiče požadují odvolání ředitele Mayera.

Spor o Kaplického "chobotnici" může skončit dohodou

Vzájemnou dohodou by mohly skončit bouřlivé spory o konečné podobě i umístění nové budovy Národní knihovny podle návrhu Jana Kaplického. Ve čtvrtek by se na společném řešení mohli dohodnout pražský primátor Pavel Bém a generální ředitel Národní knihovny v Praze Vlastimil Ježek. Kaplického "chobotnice" by přeci jen mohla stát na Letenské pláni. Světově proslulý architekt českého původu navíc připouští i možné úpravy svého návrhu. Bližší podrobnosti chystané dohody však nikdo z účastníků zatím nechce zveřejnit. Návrh Jana Kaplického před dvěma týdny odmítla většina pražských zastupitelů z ODS, jeho umístění na Letné se nelíbilo ani primátoru Bémovi. Ten argumentuje tím, že nová budova je projektovaná částečně na jiných pozemcích, nežli které Praha Národní knihovně chtěla prodat. Útvar hlavního architekta potvrdil, že skutečně bylo třeba část pozemků na jedné straně přidat a jinde zase ubrat. Byl proto zahájen proces změny územního plánu. Podle nového stavebního zákona se zahájením změn musí souhlasit zastupitelstvo. Radou ani zastupitelstvem ale nový podnět už neprošel, protože k němu mezi městskými politiky nebyla vůle.

Kritici soutěže na knihovnu chtějí, aby ji ministr zrušil

Kritici průběhu mezinárodní soutěže na stavbu nové budovy Národní knihovny požadují, aby výsledky soutěže byly prohlášeny za neplatné. Dvaadvacet českých i zahraničních architektů napsalo ministrovi kultury Václavu Jehličkovi otevřený dopis, ve kterém požadují, aby úřad jako zřizovatel Národní knihovny převzal odpovědnost za nakládání s výsledky soutěže. Podle ředitele NK Vlastimila Ježka může ale soutěž zrušit jedině Mezinárodní unie architektů. Kritikům vadí zejména údajné porušení podmínky soutěže, podle níž měl být národní konzervační fond knihovny umístěn nad zem. Vítězný návrh Jana Kaplického jej má pod zemí. Podle Ježka ale tento návrh prý přinesl nové a bezpečné řešení pro umístění vzácného fondu. Proto se měnily podmínky během soutěže. Kritici ostře kritizují i práci poroty. Soutěž podle nich "prodaná", řada architektů byla podvedena. V porotě údajně zasedli lidé, kteří jsou s Kaplickým úzce spojeni. Někteří čeští architekti si stěžovali i k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, ten dvakrát jejich podnět zamítl s tím, že pravidla pro mezinárodní architektonické soutěže vytváří UIA, a případ tedy náleží do její kompetence. Podle zástupce ČKA někteří čeští architekti chtějí ve sporu pokračovat soudní cestou.

Na pomník v Brně se vrátí srp a kladivo

Na pomník rudoarmějců v Brně-Králově Poli se vrátí symbol komunistického režimu srp a kladivo. Ve středu o tom rozhodli radní města. Podle primátora Romana Onderky se znak na pomník obnoví proto, že tam byl i v minulosti a radní nechtějí přepisovat historii. Při osvobozování Brna v roce 1945 padlo mnoho ruských vojáků a část z nich je pochována právě v Králově Poli. Podle Onderky jim lidé za peníze ze sbírky vybudovali památník a umístili na něj srp a kladivo. Symboly z památníku nechal letos v červnu odstranit místostarosta městské části René Pelán. Policie ho kvůli tomu obvinila pro trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele, poškozování cizí věci a výtržnictví. Pokud se věc dostane k soudu, hrozí mu šest měsíců až tři roky vězení. Proti odstranění srpu a kladiva protestovali jak obyvatelé Brna, tak ruský konzulát a české ministerstvo zahraničí. Zástupci ruského konzulátu v Brně už dřív čin označili za vandalství a žádali prošetření, potrestání viníků a uvedení do původního stavu. Oprava památníku si vyžádá 400.000 korun, které zaplatí Brno. Škodu bude město případně vymáhat na Pelánovi.

Stovky lidí nacvičují, jak se zachovat při havárii v Temelíně

Simulovaná havárie v Jaderné elektrárně Temelín, při níž unikla radiace, zahájila ve středu ráno v elektrárně a ve 32 jihočeských městech a obcích cvičení Zóna 2007. Největší manévry za posledních pět let, jichž se postupně zúčastní na 500 lidí včetně vojáků, mají ověřit, zda je vnější havarijní plán elektrárny připraven na podobné závažné události, i když jejich pravděpodobnost je podle energetiků téměř nulová. Manévry sledují pozorovatelé ze Slovenska a Švýcarska. Cvičení vyvrcholí ve čtvrtek. Cvičit se bude evakuace obyvatel a komunikace mezi starosty, krizovými štáby a záchranáři. Jihočeští ekologičtí aktivisté cvičení nevnímají příliš pozitivně. Bezpečnostní zóna podle nich dosahovala dříve do 20 kilometrů, ale ČEZ ji zmenšil a Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) i přes jejich odpor vše schválil. Lidé bydlící vně zóny tak údajně nevědí, jak se chovat při havárii. Sdružení proto podala stížnost k Ústavnímu soudu i k mezinárodnímu soudu ve Štrasburku.

Harrach nemá podle soudu nárok na pozemky na Hradecku

Ernst Harrach nezíská rozsáhlé pozemky na Hradecku. Potomek šlechtického rodu se domáhal zrušení rozhodnutí Pozemkového úřadu v Hradci Králové z roku 2005, který mu pozemky odmítl v restituci vydat. Okresní soud v Hradci Králové však jeho žalobu zamítl. Potvrdil, že správní orgán při konfiskaci majetku v roce 1947 postupoval správně. Rozsudek dosud není pravomocný, účastníci sporu se proti verdiktu mohou odvolat. Hradecký soud jednal i o jiné Harrachově žalobě týkající se pozemků. I zde však rozhodl, že pozemky například v okolí Sadové či Radíkovic byly zkonfiskovány před rokem 1948 a nárok na jejich vydání je neodůvodněný. Ani tento rozsudek není dosud pravomocný. Harrach se domáhá bývalého majetku hraběcího rodu také v dalších soudních sporech, v pondělí Krajský soud v Hradci Králové potvrdil rozsudek semilského okresního soudu a nevydal Harrachovi rozsáhlé pozemky v Krkonoších či zámek a městské lesy v Jilemnici. Ernst Harrach usiluje podle některých odhadů o majetek v řádech stovek milionů korun. Jeho předek Jan Nepomuk Harrach přišel o majetek na základě Benešových dekretů kvůli údajnému členství v nacistické straně a pomoci německým okupantům.

V Jihlavě se naplno rozběhl filmový festival

Po úterním zahájení se v Jihlavě v pěti projekčních sálech naplno rozjel program 11. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. V sekci Průhledné bytosti začala rozsáhlá retrospektivní přehlídka filmů jednoho z nejvýznamnějších francouzských režisérů druhé poloviny 20. století Chrise Markera. V kině Sokol probíhá projekce nejlepších českých dokumentů uplynulých deseti let. Další z dílen představí současný český amatérský film. V sekci pro filmové profesionály otevřel Institut dokumentárního filmu už sedmý ročník akce East European Forum, která prezentuje dokumenty vznikající ve střední a východní Evropě. Mezi lektory je letos poprvé i Adriek Van Nieuwenhuyzenová, ředitelka profesionální sekce největšího evropského dokumentárního festivalu IDFA v Amsterodamu. V doprovodném programu festivalu se filmovým divákům nabízí například představení jihlavského studentského divadla Hobit či unikátní koncertní spojení pěveckého sdružení Campanula a beatové skupiny China Blue.

Počasí

Bude převážně zataženo s občasným deštěm. Denní teploty 5 až 9, na horách kolem 2 stupňů Celsia.