Denní souhrn zpráv Zprávy

25-10-2007

Ruští vojáci v ČR nebudou, prohlásil Topolánek ve sněmovně

Ruští vojáci u americké radarové základny v Brdech nebudou. Novinářům to řekl premiér Mirek Topolánek. Podobně se vyjádřil i před poslanci při sněmovních interpelacích. Premiér připouští, že by ruští inspektoři mohli mít možnost monitorovat a kontrolovat výstavbu i provoz americké radarové stanice. O případném přístupu ruských kontrolorů k radaru se ale teprve vyjednává a ve finále o něm rozhodne český parlament nebo referendum, zdůraznil premiér. O možné přítomnosti Rusů na amerických základnách v Polsku a Česku hovořil při návštěvě Prahy ministr obrany USA Robert Gates. Uvedl zároveň, že žádná americko-ruská dohoda se neobejde bez souhlasu české strany. O možnosti postavit v Brdech protiraketový radar se zatím stále jedná. Protiraketový systém má chránit USA a Evropu proti případné raketě vystřelené například z Íránu.

Prezident Václav Klaus dnes zdůraznil, že Gatesovy návrhy byly širší než jeden návrh, který zaujal média i občany. "Já bych tomu rozuměl tak, že k těmto návrhům by mělo být vážné politické jednání, myslím že i Bezpečnostní rada státu je pro to vhodná a ten komplex těch návrhů vzít prostě v úvahu," řekl prezident novinářům.

Václav Havel odmítá ústupky Rusku v otázce americké základny v ČR

Bývalý český prezident Václav Havel je proti ústupkům Rusku v otázce vybudování amerického radaru na území České republiky. Pro agneturu DPA snahu Moskvy o zasahování do dění ve střední Evropě označil za neblahý pozůstatek studené války. Odmítl také zlehčování nebezpečí ze strany diktátorských režimů, které si snaží opatřit atomové zbraně a používají je ke "státnímu terorismu". Výstavbu protiraketového radaru v Česku považuje Havel za důležité bezpečnostní opatření pro Spojené státy i pro Evropu, a to i z psychologického hlediska. Rusko podle Havla na středoevropský prostor stále pohlíží jako na zpola své vlastnictví. Nedokáže prý ale určit hranice míry svého zasahování do dění v oblastech bývalého sovětského bloku a jen obtížně se smiřuje s pronikáním jiné mocnosti, v tomto případě Spojených států.

Randák: Informace uniklé z BIS mohou být stále zneužity

Podle bývalého ředitele civilní rozvědky (ÚZSI-Úřad pro zahraniční styky a informace) Karla Randáka stále hrozí, že informace uniklé z Bezpečnostní informační služby (BIS) budou zneužity. Randák zmizelé dokumenty prý sice osobně neviděl, jde prý ale o údaje týkající se privatizace a výběrových řízení. Randák to řekl po jednání sněmovní komise pro kontrolu BIS, kam si ho poslanci pozvali.

BIS již dříve přiznala, že téměř dva roky byly informace mimo její kontrolu. Přesto ale tvrdí, že se nemohly dostat do nepovolaných rukou. Randák to ale považuje za absurdní. Ani technologie, kterými disponují tajné služby, prý nemůžou zaručit, že data nebyla zkopírována. Únik informací BIS oficiálně potvrdila minulý týden. Data prý před třemi lety vynesl bývalý pracovník BIS, v době úniku byly informace již tři roky staré. Tajné informace byly údajně ohroženy, ale nikoli zneužity. V současnosti jsou prý opět pod kontrolou tajné služby.

Státy V4 vyzvali Barmu k osvobození politických vězňů

Ministři zahraničí takzvané visegrádské skupiny (V4) na zámku ve Štiříně u Prahy ve společném prohlášení vyzvali Barmu k propuštění politických vězňů včetně nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Novinářům prohlášení přednesl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Čtyři středoevropské státy také požadují, aby barmská vláda poskytla plné informace o osudu buddhistických mnichů a demokratických aktivistů, kterých se dotkly nedávná represivní opatření v zemi. Schwarzenberg doplnil, že prohlášení Česka, Polska, Slovenska a Maďarska je plně v souladu s politikou EU a OSN.

Zastupitelstvo Prahy je proti pochodu extremistů židovskou čtvrtí

Pražští zastupitelé nesouhlasí s tím, aby se v Praze konaly demonstrace extremistů. Vyjádřili politování nad právním výkladem městského soudu, který zrušil úřední zákaz pochodu pravicových radikálů někdejší židovskou čtvrtí plánovaný na 10. listopadu. Pochod kritizoval prezident Václav Klaus a řada židovských organizací. Odpůrci extremistů se jim chystají přehradit cestu. Přidají se k nim i někteří zastupitelé. Primátor Pavel Bém (ODS) zdůraznil, že v případě konfrontace bude demonstrace pravicových radikálů rozpuštěna. Záměr extremistů vyvolává negativní reakce českých krajanských sdružení v Izraeli a dění kolem pochodu popisuje podrobně izraelský tisk. Magistrát podá proti rozhodnutí městského soudu stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Při takzvané křišťálové noci byly v roce 1938 v Německu zavražděny desítky Židů, desetitisíce jich byly odvlečeny do koncentračních táborů. Pochod extremistů byl ohlášen jako protest proti účasti České republiky na okupaci Iráku. Magistrát dospěl na základě posudků k závěru, že oznámený účel je zástupný. Soud však uvedl, že magistrát nemá pravomoc zkoumat, zda oznámený účel shromáždění je, nebo není fiktivní a dovozovat, jaký je nebo mohl být skutečný důvod. Úřad může podle soudu posuzovat pouze účel, který byl oznámen.

Pardubický strážník označený za neonacistu u policie končí

Strážník pardubické městské policie Michal Kašpar, který byl ve středeční reportáži televize Nova označen za aktivního neonacistu, svlékne na konci října služební uniformu. Na výpovědi se dohodl s vedením policie. "Protože se jedná o velmi zásadní obvinění a byli bychom neradi, aby bylo spojováno se jménem městské policie, čehož si je vědom i pan Kašpar, tak aby se mohl očistit, dohodli jsme se na ukončení pracovního poměru, protože u nás není možnost postavit jej mimo službu," uvedl ředitel Městské policie Pardubice Petr Kvaš. Fotografie Kašpara v nacistických uniformách nebo pod hákovým křížem se objevily na internetu. Podle organizace Antifašistické akce, která televizi na případ upozornila, je členem organizace POW, která pomáhá vězněným neonacistům.

Ředitel Kvaš považuje televizní reportáž na zkreslenou. Strážník Kašpar byl členem klubu vojenské historie a fotografie pocházejí z jeho účinkování v různých ukázkách bitev nebo například z natáčení hraného dokumentu z doby druhé světové války v Pardubicích. Vyvozovat z toho jeho neonacistickou činnost je podle Kvaše nekorektní interpretace. Kašparova e-mailová adresa, která na webu organizace POW figuruje, je údajně pozůstatkem jeho jiných aktivit a dostala se prý na internet kvůli jeho neobratnosti při práci s počítačem.

V ČR a na Slovensku je prý porušováno právo na bydlení u Romů

V Česku, na Slovensku a v některých dalších evropských zemích je podle poznatků Rady Evropy (RE) a OSN porušováno právo na bydlení u Romů. Vlády těchto států by měly přijmout opatření k lepší ochraně tohoto základního práva obyvatel. Ve společném prohlášení to uvedli komisař RE pro lidská práva Thomas Hammarberg a zvláštní zpravodaj OSN pro slušné bydlení Milún Kothari. V poslední době se zvýšil počet stížností ohledně ubytování Romů. Většinou se jedná o úřední vystěhování romských skupin a rodin.

V textu zveřejněném tiskovým střediskem RE se jako další země porušující práva na ubytování Romů uvádějí Británie, Francie, Španělsko, Řecko, Irsko, Maďarsko, Itálie, Rusko, Slovinsko, Turecko, Albánie, Bosna, Srbsko a Bulharsko. Kothari z Rady OSN pro lidská práva a jeho kolega z RE Hammarberg kromě jiného navrhují, aby města a obce vyčlenily pozemky pro stěhující se Romy a vybavily je tak, aby zde Romové měli důstojné podmínky pro život.

ČSSD předložila návrh, aby snížená daň z přidané hodnoty zůstala na pěti procentech

Opoziční sociální demokracie ve sněmovně předložila návrh, aby snížená sazba daně z přidané hodnoty zůstala i v budoucnu na pěti procentech. Současně navrhuje, aby sazba daně z příjmu firem setrvala v příštím roce na 24 procentech místo na 19 procentech, jak předpokládá zákon. Návrh ve formě novely zákona o DPH by měl přijít na program na některé z příštích schůzí sněmovny. Sociální demokraté tak chtějí zrušit změny vyplývající ze schválené reformy veřejných financí. Od ledna má snížená sazba DPH, kam spadají například potraviny, léky nebo bydlení, vzrůst na devět procent. ČSSD se obává, že řada zboží a služeb v této sazbě zdraží a příjmově slabší skupiny na to doplatí. Podle daňového odborníka vládní ODS Michala Doktora však návrh ČSSD směřuje proti praxi všech vyspělých evropských zemí, které obě sazby DPH spíše sbližují.

Premiér Topolánek hájil rušení záchranných praporů, opozici ale nepřesvědčil

Rušení vojenských záchranných praporů nebude podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) znamenat nižší úroveň ochrany obyvatel při případných katastrofách. Vše bude v novém systému zabezpečeno buď stejně, nebo lépe než nyní, řekl předseda vlády v rámci projednávání odpovědí na písemné interpelace poslanců. Opozici ale nepřesvědčil. Poslanec Richard Dolejš z ČSSD si myslí, že kabinet v tomto případě šetří na nepravém místě. Na ministerstvu obrany podle něj nemají o problematice záchranných praporů přehled, jde prý o rozhodnutí od zeleného stolu. Pokud při nějaké pohromě nebudou síly ostatních složek integrovaného záchranného systému na její zvládnutí stačit, měla by být vyvozena odpovědnost vůči politikům odpovědným za zrušení záchranných praporů, naznačil další sociální demokrat Jeroným Tejc.

Záchranných praporů je v republice šest, ministerstvo obrany však chce v nynější podobě zachovat dva. Měly by zůstat v Rakovníku a Olomouci. Přeměnou záchranných útvarů chce ministerstvo obrany mimo jiné snížit náklady na jejich provoz. Hejtmani ale tvrdí, že to žádné úspory nepřinese, prý to bude právě naopak. Ochranu obyvatel lze podle nich sice zajistit i bez záchranných vojenských praporů, bude ale nutné povolávat při mimořádných událostech na pomoc soukromé firmy. Tito lidé však nejsou vycvičeni a nemají potřebné vybavení, upozornil již ve středu hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský (ODS).

Tým Národní knihovna má hledat řešení dva až tři měsíce

Řešení situace kolem nové budovy Národní knihovny je nyní na týmu složeném ze zástupců zainteresovaných institucí a tří expertních skupin. Primátor Pavel Bém uvedl, že tým Národní knihovna by měl pracovat asi dva až tři měsíce. Do konfrontací podle něj nemají nyní vstupovat politici, ale odborníci - vedle architektů a památkářů právníci, kteří musejí některé návrhy řešení posoudit. Osoby do týmu navrhovala Národní knihovna po konzultaci s architektem Kaplickým a představitelé města.

Pražští zastupitelé debatovali o knihovně déle než dvě hodiny. Převládala odmítavá stanoviska. Pavel Žďárský (ODS), který aféru rozpoutal, zopakoval, že návrh je strašný. Také Petrovi Hulinskému (ČSSD) se studie nelíbí, ale časem by si údajně na budovu zvykl. Podle Jana Habrnala (ČSSD) se některé chobotnice v Praze nedají jíst a smrdí. Naopak pro výstavbu se vyslovila Jana Ryšlinková (SNK ED). "Praha nemůže být skanzen," zdůraznila. Věž Klementina je 81 metrů vysoká a ve své době také převyšovala všechny okolní stavby, podotkla. Její stranický kolega Jiří Witzany se zase obává, že expertní tým chobotnici na Letné postupně zabije. Podle Marty Semelové (KSČM) by mělo být o knihovně vypsáno v Praze místní referendum.

Na jednání zastupitelstva přišli zastánci výstavby budovy podle Kaplického návrhu na Letné, kteří před tím demonstrovali před úřadem. Měli transparenty "Bém škodí Praze" a "Bém ano, ale jinde". Projevy zastupitelů občas přerušovali výkřiky a pískotem i hlasitým vyjádřením souhlasu.

Poslanci zelených nedoporučují Lužného na ministra školství

Poslanecký klub Strany zelených se jednomyslně shodl na tom, že nedoporučuje Dušana Lužného na funkci ministra školství. Šestičlenná vládní frakce to uvedla v prohlášení. Lužného naopak jako jediného kandidáta nominovala Republiková rada zelených.

Svůj postoj zdůvodnili zelení tím, že i když si Lužného váží jako vzdělaného akademika a člena předsednictva strany, nenašel podle nich dostatečnou podporu politických partnerů. Lužný nepřesvědčil podle poslanců Strany zelených ani svým veřejným vystupováním. Za šťastný nepovažují ani způsob nominace, kdy je širší vedení postavilo před hotovou věc.

Centrální banka odhaduje příští rok vyšší inflaci

Česká národní banka v nové prognóze zvýšila odhad růstu inflace. V září 2008 by se měla celková inflace pohybovat mezi 4,4 až 5,8 procenta. V březnu 2009 by pak měla klesnout na 3,1 až 4,5 procenta. Nová prognóza nemění zásadní pohled na ekonomiku, a i nadále počítá s růstem úrokových sazeb, uvedl guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Dodavatel 40 procent mléka vypověděl Madetě smlouvu

Největšímu tuzemskému zpracovateli mléka, jihočeské Madetě, vypověděl smlouvu dodavatel asi 40 procent suroviny - Mlékařské a hospodářské družstvo Jih. Majitel Madety Milan Teplý uvedl, že producenti mléka požadují vyšší cenu, přestože prý dostali nejvyšší nabídku v republice. O velkou část suroviny by firma mohla přijít od konce března příštího roku, což by mohlo znamenat propouštění. Za září podle něj Madeta platila dodavatelům mléka zhruba 8,7 koruny za litr, za říjen již nabídla 9,5 koruny. Zástupci družstva Jih ale prý žádali o 40 haléřů méně než je v německém Chamu, kde se podle Teplého platí nejvíc v Evropě - 10,5 až 10,6 koruny za litr mléka. Ceny mléka táhne podle mlékařů vzhůru převis poptávky na mezinárodním trhu. Spotřeba mléka roste prý například v Číně a Indii. Mlékárenské produkty zdražují i na pultech českých obchodů.

V Čečensku byla zadržena Češka a obviněna z podvodu

Česká charitativní pracovnice Hana Demeterová byla zadržena v čečenské metropoli Grozném a obviněna z podvodu. S odvoláním na místní zdroje to oznámila agentura AP. Na dotaz ČTK zástupci českých nevládních organizací, Člověk v tísní, Charita Česká republika a sdružení Berkat, které v Čečensku působí, řekli, že Hanu Demeterovou neznají a že pro ně nikdy nepracovala. Dagmar Ostřanská z Charity Česká republika uvedla, že má za to, že Demeterová pracovala pro mezinárodní humanitární organizaci Dětské srdce a že v Čečensku pořádala různé dětské sbírky. Zahraniční charitativní pracovníci v Čečensku opakovaně čelili a čelí nátlaku až šikanování ze strany ruských federálních i místních orgánů.

Odvolací soud na Bahamách rozhodl, že Koženého nelze vydat do USA

Bahamský vrchní soud v odvolacím řízení rozhodl, že bývalý český občan, nyní irský finančník Viktor Kožený nemůže být vydán do Spojených států, kde je obžalován z korupce v Ázerbájdžánu. S odvoláním na justiční zdroje to uvedl dopisovatel ČTK, který Koženého případ sleduje na místě v bahamském hlavním městě Nassau. Kožený v telefonickém rozhovoru řekl, že obžaloba po přednesení verdiktu naznačila, že se proti němu odvolá, což považuje za běžný postup.

Soudce ve svém verdiktu konstatoval, že ustanovení bahamského trestního řádu, na jehož základě nižší soud s vydáním do USA více než před rokem souhlasil, se vztahuje pouze na bahamské občany, citoval dopisovatel ČTK prokurátora. Kožený ovšem bahamské občanství nemá, i když na ostrovech žije už déle než deset let. Před vrchním soudem prý také nebylo prokázáno, že Kožený podplácel ázerbájdžánské veřejné činitele. Soudce odmítl i snahu využít v případu meziamerickou protikorupční konvenci, jejímiž účastníky jsou USA i Bahamy, a uvedl, že Spojené státy při jednání nepřiznaly veškerá rozhodnutí newyorského soudu týkající se Koženého. "Americká strana zamlčela podstatné skutečnosti, které jednoznačně poukazují na moji nevinu," řekl finančník ČTK. Podle něho Američané zatajili, že se na něho zákon o podplácení v zahraničí nevztahoval, že svědci před americkým soudem lhali a že celé obvinění "vyfabrikovali".

Ozbrojený muž si v Plzni vzal rukojmího, policie ho ale zadržela

Šestatřicetiletý ozbrojený muž v Plzni u vysokoškolských kolejí na Lochotíně vyhrožoval, že zabije dvaadvacetiletého mladíka, kterého si vzal jako rukojmího. Ještě předtím zavolal na tísňovou linku 112 a nahlásil, že přepadne nějaký peněžní ústav v Plzni. Muž, který zavolal na operační středisko, řekl, že je ve finanční tísni. "Chvíli po něm volal na linku 112 muž, který tvrdil, že je rukojmí a že únosce požaduje částku tři miliony korun, později až deset milionů korun," vysvětlila policejní mluvčí Ilona Týmlová. Pod pohrůžkou použití krátké střelné zbraně přinutil pak únosce rukojmího, aby se s ním pohyboval po Plzni. Muže se podařilo dopadnout v restauraci, nikdo zraněn nebyl.

Firma Potamon chce zkoumat zlato v Kašperských Horách

Česká firma Potamon, složená z 16 geologů a těžařů, čeká na povolení průzkumu zlatonosných dolů na Kašperskohorsku. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) by mělo vydat verdikt v nejbližších dnech. "Průzkum nezahrnuje žádné terénní práce na povrchu. Jde o přehodnocení existujících dat, čili o kancelářskou činnost na počítačích," řekl výkonný ředitel Rudolf Řepík. V této fázi nejde o těžbu, ani žádost o ni. K ní by vedlo dalších až sedm let, během kterých by Potamon musel získat dvě složitá povolení.

ČEZ jde do soutěže o výstavbu jaderné elektrárny v Rumunsku

Energetická společnost ČEZ předložila nabídku v tendru na plánovanou výstavbu a provoz dvou bloků rumunské jaderné elektrárny Černavoda. Orientační scénář předpokládá uvedení bloků do provozu v letech 2014 a 2015 po zhruba pěti letech výstavby. Podle informací agentury Reuters další nabídky předložily belgická společnost Electrabel, italská firma Enel, španělská Iberdrola, německá RWE a rumunský závod společnosti Arcelor Mittal.

Česko opět prohrálo u evropského soudu kvůli léčivům

Česká republika opět u Evropského soudního dvora prohrála spor s Evropskou komisí, který se týká léčiv. Nejvyšší soud Evropské unie dospěl k závěru, že ČR nepřevedla do svého právního řádu směrnici upravující pravidla používání tradičních rostlinných produktů v lékařství. Nyní ji Česko musí do svého práva aplikovat pokud možno co nejrychleji, jinak může být vystaveno dalšímu soudu a poté vysoké finanční sankci. Druhou prohru Česka během několika týdnů způsobil časový skluz při schvalování zákona o léčivech, který v současnosti projednávají čeští poslanci. Součástí zákona mají být právě evropské směrnice, které zemi přivedly až k soudu.

Celníci zaznamenali vysoký nárůst dovozu kokainu do ČR

V letošním roce zaznamenali celníci výrazný nárůst dovozu kokainu do České republiky. Za prvních devět měsíců zadrželi téměř 27 kilogramů této drogy, což je čtyřikrát více než v celém loňském roce, sdělil ředitel sekce pátrání a dohledu celní správy Miroslav Nováček. Podle něj se ČR při pašování kokainu stává cílovou zemí, na jeho nelegálním dovozu se podílejí Češi i cizinci.

Hasiči evakuovali kvůli úniku plynu u hotelu Hilton 2500 lidí

Hasiči kvůli úniku plynu evakuovali 2500 lidí z pražského hotelu Hilton a okolních budov. Plyn se do hotelu dostal klimatizací z nedalekého výkopu, kde stavební firma narušila potrubí. Z pětihvězdičkového hotelu se muselo uchýlit na ulici 1700 hostů, další stovky lidí musely opustit okolní kancelářské budovy. Řada lidí vyběhla ze zamořených budov bez teplého oblečení, zaměstnanci Hiltonu proto evakuovaným venku rozdávali deky. Zásahu hasičů se zúčastnila i speciální chemická jednotka, která měřila koncentraci plynu ve vzduchu. Po několika desítkách minut se evakuovaní mohli začít postupně vracet zpátky. Mluvčí pražských hasičů Vít Pernica uvedl, že šlo o nejrozsáhlejší letošní evakuaci v Praze.

Češi dle průzkumu chtějí do bydlení investovat nejvíce z regionu

Z obyvatel střední a východní Evropy chtějí do svého bydlení v následujících třech letech investovat nejčastěji Češi. O pořízení vlastního bydlení nebo rekonstrukci uvažují dvě třetiny obyvatel ČR. Zlepšení svého bydlení plánuje pouze 40 procent Maďarů nebo Rumunů. Vyplývá to z průzkumu GE Money Bank. Pokud jde o výběr místa pro nové bydlení, více než polovina Čechů by chtěla bydlet nejčastěji na okraji města. Rumuni preferují bydlení na venkově a Poláci v centru měst. Rusové pak dávají přednost bydlení ve městě, a to na jeho okraji i v centru.

Sněmovna navrhla kandidáty do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů

Kandidáty sněmovny do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů se stali někdejší ministr životního prostředí Ivan Dejmal, historik, archivář a bývalý poslanec ČSSD Vladimír Cisár, rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala a děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík. O tom, kdo v radě zasedne, rozhodne Senát, který z těchto čtyř uchazečů vybere dva.

Do rady ani do vedoucích funkcí ústavu se ze zákona nesmí dostat lidé, kteří byli členy či kandidáty předlistopadové komunistické strany nebo příslušníky Státní bezpečnosti a bezpečnostních složek bývalého režimu. Politici ČSSD a KSČM při projednávání vzniku ústavu tuto podmínku členství ostře kritizovali, obávají se, že půjde o "novodobý ústav marxismu-leninismu naruby". Pravicoví poslanci ale míní, že ústav bude lépe než dosud shromažďovat, analyzovat a zpřístupňovat dokumenty o době nesvobody včetně materiálů o činnosti komunistických tajných služeb.

Ve středu zemřel ve věku 78 let skladatel Petr Eben

Ve středu zemřel ve věku 78 let český skladatel, hudební pedagog a mistr klavírní improvizace Petr Eben. "Zemřel doma krátce před půlnocí. Bylo to po dlouhé nemoci," řekl jeho syn Marek Eben.

Petr Eben patřil k propagátorům soudobé hudby a sám byl autorem více než 170 skladeb různých hudebních žánrů. Pětatřicet let působil jako pedagog. V roce 1994 složil pochod a fanfáry ke vztyčení prezidentské standarty a praporu Hradní stráže. "Mezi současnými českými skladateli vážné hudby se řadil k nejvýznamnějším a i v cizině k nejhranějším a ceněným osobnostem, zejména díky řadě skvělých varhanních skladeb a vděčných skladeb pro pěvecké sbory," řekl hudební kritik Petr Veber. Podle něho má Eben šanci se jednou v budoucnu zařadit mezi takové skladatele, jakými jsou Leoš Janáček, Bedřich Smetana, Antonín Dvořák i Bohuslav Martinů.

Po Paříži má Tigrid pamětní desku i v Praze

Spisovatel, novinář a politik Pavel Tigrid, který by v sobotu oslavil devadesátiny, má ode dneška pamětní desku na domě, v němž bydlel během svých pobytů v Praze. Slavnostního odhalení v židovské čtvrti se zúčastnila Tigridova žena Ivana, bývalý i současný prezident, zástupci vlády a parlamentu, kulturního života, Židovské obce v Praze či města Prahy. "Byl jednou z nejvýznamnějších osobností naší země v celém 20. století. Roli, kterou sehrál ve výrazně antikomunistickém exilu, nemůžeme nikdo zamlčet," řekl prezident Václav Klaus novinářům. Podle jeho předchůdce Václava Havla byl Tigrid milý, skromný, bezprostřední, dokonce plachý člověk, zásadový džentlmen. "Byl celoživotním optimistou, celý komunismus věřil, že se dožije změn a po těchto změnách nepropadal zoufalství nad postkomunistickými zmatky," uvedl Havel.

Kundera a Přidal dostali státní cenu za literaturu a překlad

Spisovatel Milan Kundera dostal státní cenu za literaturu. Ceremoniálu v Českém muzeu hudby se však nezúčastnil, cenu za něj převzal jeho přítel a ředitel agentury Dilia Jiří Srstka. Společně udílenou státní cenu za překlad letos porota udělila Antonínu Přidalovi, který stejně jako Kundera dostal odměnu 300.000 korun. Milan Kundera si pro cenu nepřijel ze zdravotních důvodů a diváci v sále na závěr ceremoniálu slyšeli jen pětiminutovou nahrávku jeho hlasu. Ve svém pozdravu vzpomněl zejména na Zdenu Škvoreckou, v jejímž nakladatelství 68 Publishers prvně česky vyšla Kunderova kniha, za níž státní cenu dostal.

Podle poroty Přidal výrazně přispěl ke vnímání kultury překladu, jeho překlady se vyznačují bohatostí výrazů i novátorskými postupy. Kromě překladů je Přidal také autorem řady básnických sbírek, divadelních, rozhlasových a televizních her, má zkušenosti s prací scenáristy, režiséra i moderátora televizních debat.

Módní návrhářka Helena Fejková představí v Pekingu svou tvorbu

Tři kolekce na motivy Prahy barokní, kubistické a romantické představí příští týden v Pekingu přední česká módní návrhářka Helena Fejková. Na zastupitelském úřadě v čínské metropoli se zúčastní kulturní prezentace pod názvem Česká republika - křižovatka Evropy. "Bude to samostatná módní přehlídka, která vznikla ve spolupráci s baletem Národního divadla a modelingovou agenturou Czechoslovak Models. Loni byla uvedena v Paříži," řekla návrhářka. Akce se uskuteční 30. října na zahradě české ambasády. Podle Fejkové je Čína pro českého návrháře "neznámé území".

Mladí designéři představí svoji tvorbu na veletrhu v Tokiu

Čeští designéři představí na začátku listopadu svoji tvorbu na veletrhu Blickfang 2007 v Tokiu. "Výstavaje zaměřena na oblast střední Evropy. Je to velmi výběrová výstava a nám se tam podařilo dostat," řekl vedoucí ateliéru Design výrobků III. Michal Froněk, který je známý svojí tvorbou v pražském studiu Olgoj Chorchoj. Deset mladých designérů představí v Japonsku od 31. října do 4. listopadu užitkové sklo.

Tvůrci v Praze představili nový český film Václav

Příběh muže s lehkou mozkovou dysfunkcí, kterého konflikt s bratrem dostane do vězení, natočil podle autentického příběhu režisér Jiří Vejdělek. K námětu se spolu se scenáristou Markem Epsteinem dostali díky svému spolužákovi z FAMU, který měl vazbu na prezidentskou kancelář. Tam se seznámil s několika příběhy lidí, jimž bývalý prezident Václav Havel udělil milost.

Václav Vingl je vesnický outsider, který ve svých 40 letech žije s maminkou. Přestože je vnímán jako místní šašek, hlupák a problematický kluk, má duši citlivého, vnímavého dobráka s klukovskou duší a s hlavou plnou milých lumpáren. Celá vesnice v něm vidí jen problém. Dokonce i bratr František, který celý život soupeří s Václavem o lásku rodičů. Tyto dva světy na sebe neustále narážejí, a tak Václav lítá z jednoho průšvihu do druhého. Drama vrcholí soubojem bratrů o lásku Frantovy milenky Lídy, který končí trestným činem. Václav je uvězněn. Stává se obětí útoků spoluvězně i traumatických vzpomínek na otce. Pomalu umírá. Matka se rozhodne požádat prezidenta o milost. Ta je podmíněna peticí spoluobčanů. Do hlavní role Václava obsadil režisér Ivana Trojana. Jde podle něj v tomto případě o stěžejní úlohu, kdy herec prakticky nezmizí z plátna.

Počasí

Bude zataženo až oblačno, v Čechách místy slabý déšť nebo mrholení. Teploty 7 až 11 stupňů, na horách kolem 5 stupňů Celsia.

25-10-2007