Denní souhrn zpráv Zprávy

26-10-2007

Sněmovna odmítla zákon o referendu k radarové základně

Poslanecká sněmovna podle očekávání odmítla návrh zákona o speciálním referendu, v němž by lidé rozhodli o umístění americké radarové základny v ČR. Lidové hlasování o základně zatím neúspěšně prosazuje KSČM a ČSSD. Návrh zákona o zvláštním referendu k základně, který připravili poslanci ČSSD a KSČM, měl již předem minimální šance na schválení. K jeho přijetí by totiž bylo třeba ústavní většiny 120 poslanců a sociální demokraté s komunisty takovým počtem hlasů nedisponují. Pro návrh v pátek hlasovalo 76 ze 144 přítomných poslanců. Pro byli všichni přítomní komunisté a sociální demokraté. Podpořil ho i bývalý sociální demokrat Miloš Melčák a lidovec Ludvík Hovorka. Zelení se hlasování zdrželi.

Návrh ČSSD na uzákonění obecného referenda ve sněmovně neuspěl

Návrh ČSSD na uzákonění obecného celostátního referenda v závěrečném sněmovním hlasování neuspěl. Poslanci tak během jednoho dne odmítli další normu, která mohla otevřít cestu k lidovému hlasování o umístění americké základny v ČR. Zákon o plebiscitu je ústavní normou, k jejímuž přijetí ve sněmovně je třeba souhlasu alespoň 120 poslanců. Vzhledem k tomu, že návrh ČSSD neměl podporu vládní koalice, byly jeho šance na úspěch předem minimální. Sociální demokraté se pokusili svou předlohu zachránit tím, že navrhli její vrácení do druhého čtení. To by znamenalo, že by sněmovna definitivní rozhodnutí o zákoně odložila a dále ho mohla upravovat. ČSSD se ale v těsném hlasování nepodařilo prosadit ani další projednávání návrhu.

Magistrát: Oznámení pochodu na výročí Křišťálové noci je neplatné

Oznámení pochodu bývalou židovskou čtvrtí v Praze na den výročí Křišťálové noci 10. listopadu je podle magistrátu neplatné. Svolavatel, kterým je sdružení Mladí národní demokraté, v den podání ohlášení akce právně neexistoval a neexistuje do současnosti, sdělil v pátek ČTK mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Pokud by chtěli pravicoví radikálové pochod uskutečnit, museli by podat nové oznámení. Úřad demonstraci již dříve zakázal, městský soud ale rozhodnutí magistrátu zrušil. Město hledalo další způsob, jak akci překazit. Úředníci zjistili, že sdružení Mladí národní demokraté v den podání oznámení 27. srpna nebylo registrováno. Ministerstvo vnitra sdělilo, že 13. září byl registrován subjekt s názvem Občanské sdružení Mladí národní demokraté, uvedl Wolf.

ČSSD vadí, že korupci má policie vyšetřovat až po svolení šéfů

Sociální demokraty pobouřila informace o příkazu policejního prezidia, podle něhož detektivové z protikorupční policie nesmí bez svolení svých nadřízených na centrále začít nikoho prověřovat. Poslanci nejsilnější opoziční strany se obávají cenzury a politického ovlivňování. Vysvětlení chtějí slyšet přímo od ministra vnitra Ivana Langra a policejních šéfů, a proto je pozvali na úterní mimořádné zasedání bezpečnostního výboru sněmovny. Novinářům to v pátek oznámil předseda výboru a bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD). "To, co nyní vzniká, je cenzura na nejvyšší politické úrovni," prohlásil šéf bezpečnostní komise ČSSD Jeroným Tejc. Vedení policejního sboru chce podle něj suplovat práci státních zástupců a dostává se i do rozporu s trestním řádem.

Klaus i vojáci pojmenovali airbusy po válečných veteránech

Prezident Václav Klaus, ministryně obrany Vlasta Parkanová, náčelník generálního štábu Vlastimil Picek i další představitelé armády v pátek na letišti v pražských Kbelích slavnostně pojmenovali dva letouny Airbus A-319 CJ, které mají přepravovat politiky a vojáky do zahraničních misí. Stroje ponesou jména válečných veteránů z druhé světové války Karla Janouška a Josefa Ocelky. Klaus si myslí, že pojmenování letadel je symbolické. "Je velmi dobře, že si armáda zvolila právě tato dvě jména. Jména dvou významných letců naší minulosti, letců druhé světové války. Je dobře, abychom na ně nezapomínali," řekl novinářům.

Sněmovna je pro zrušení přijímacího řízení mezi stupni gymnázia

Studenti víceletých gymnázií, kteří úspěšně ukončili nižší stupeň školy, budou zřejmě postupovat do vyššího stupně automaticky. Nečekalo by je tedy přijímací řízení. Počítá s tím novela, kterou v pátek hlasy 114 ze 145 přítomných schválila sněmovna. Nyní ji posoudí Senát. Přijímací řízení do vyššího stupně zavedl školský zákon již před několika lety. Mělo to umožnit žákům devátých ročníků základních škol zapojit se do víceletých studijních programů a odhalit gymnazisty, kteří na studium nestačí. Letos se řízení poprvé dotklo studentů šestiletých gymnázií, podle dosavadní normy ale v budoucnu čeká i na studenty osmiletých gymnázií. "Ohlasy z praxe od učitelů a ředitelů škol na tento zavedený institut jsou jednoznačně negativní," uvedla již dříve bývalá ministryně školství Dana Kuchtová (Strana zelených).

Vězni již nebudou moci odmítat práci pro obce a kraje

Vězni již nebudou moci odmítnout práci pro obce a kraje. Vyhýbat se tak nebudou moci zaměstnání například ve školách či nemocnicích, které obce či kraje spravují. Počítá s tím vládní návrh, který v pátek drtivou většinou hlasů schválila Poslanecká sněmovna. Změna zákona má přispět k tomu, aby se v Česku zvýšil počet zaměstnaných vězňů. Předlohu nyní posoudí ještě Senát a prezident. "Vězeň bude moci i nadále odmítnout práci v soukromém sektoru, neznamená to však, že by neplatil náklady za pobyt ve věznici. Vězeň, který je uznán schopným práce, a práci odmítne, musí náklady za svůj pobyt splácet po skončení výkonu trestu odnětí svobody," uvedl v pátek ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Poslanci zelených pověsili na fotky z olympijské Číny pouta

Na některé fotografie, které v kuloárech sněmovny zachycující přípravu Číny na olympiádu v příštím roce, v pátek poslanci Strany zelených pověsili pouta. Chtěli tím protestovat proti tomu, že se prezentace her v Pekingu na půdě parlamentu důsledně vyhýbá problematice lidských práv a i přes jejich nesouhlas stále pokračuje. "Principy olympijského hnutí pozbývají smysl v zemi, kde cynický a nedemokratický režim soustavně porušuje lidská práva svých občanů," řekla novinářům šéfka šestičlenné vládní frakce Kateřina Jacques.

Bursík: Zpráva OSN by měla pomoct prosazovat nové technologie

Za nástroj, který mohou použít politici v tlaku na využívání nových technologií, považuje ministr životního prostředí Martin Bursík ve čtvrtek publikovanou zprávu Programu OSN na ochranu životního prostředí (UNEP) Geo-4. Souhrn informací o stavu životního prostředí konstatuje, že lidstvo má k dispozici důkazy o dosud nikdy nepozorovaných změnách životního prostředí na globální i místní úrovni. Změny způsobené globalizací nyní zasahují i ty nejizolovanější populace. Zprávu Bursíkův úřad přeloží do češtiny a bude šířit mezi zákonodárci.

Na farmě na Jičínsku objeveni brojleři se zakázanými antibiotiky

Státní veterinární správa (SVS) našla na farmě ve Vysokém Veselí na Jičínsku v kuřecích brojlerech zakázané antibiotikum chloramfenikol. Zhruba 10.000 kusů brojlerů bylo utraceno a do obchodní sítě se nedostalo. ČTK to řekl mluvčí veterinární správy Josef Duben. Podle zjištění ČTK farma patří společnosti Volanická zemědělská. Firma se k případu odmítla vyjádřit. Zbytky antibiotika chloramfenikol veterináři zjistili v mase kuřat. Podávání chloramfenikolu a jiných antibiotik zvířatům je zakázáno, uvedl Duben. Veterináři nyní zjišťují, jak se chloramfenikol do masa brojlerů dostal. "Toto téměř detektivní pátrání není jednoduché. Nemusí jít o nedovolené použití, nicméně ani tuto možnost nelze předem vyloučit," uvedl Duben. Farmu, kde se nedovolené léčivo zjistilo, budou nyní veterináři po dobu jednoho roku sledovat. Za utracení a likvidaci rizikových kuřat chovatel žádnou náhradu nedostane, uvedl Duben.

Právníci z kauzy zaměněných dětí začali jednat o odškodnění

Do konce roku by mělo být jasné, zda bude o odškodnění pro rodiny zaměněných dětí z Vysočiny rozhodovat soud nebo se právníci na satisfakci dohodnou. ČTK a Lidovým novinám to řekl advokát obou rodin Igor Veleba. V pátek se poprvé sešel s právním zástupcem třebíčské nemocnice, kde byla novorozeňata zaměněna. Oba jsou přístupni mimosoudnímu vyrovnání. O jakou částku půjde, zatím neuvedli. Podle Veleby se suma bude vypočítávat především podle újmy rodin. Jak, to neupřesnil. "Rozhodně ale nepůjdeme nějakým systémem bodování útrap a bolestí," poznamenal s tím, že částka by měla především zlepšit kvalitu života obou rodin. Jeden z otců avizoval, že bude po nemocnici požadovat odškodné deset milionů korun, za každý měsíc, co vychovávali cizí dítě, milion. Rodiče vyměněných holčiček se nyní postupně seznamují se svými biologickými dětmi. Veleba míní, že teď je čekají ty nejtěžší okamžiky. Upozornil také, že při stanovování výše odškodného ještě nemusí být zřejmé všechny dopady záměny. Natahovat rozhodnutí o způsobu odškodnění ale nemá význam, doplnil.

Kopicová: Ministerstvu školství chybí lidé pro čerpání z fondů EU

Ministerstvu školství chybí více než stovka pracovníků k tomu, aby mohlo zajistit účelné čerpání peněz z evropských fondů. Novinářům to v pátek řekla bývala šéfka úřadu a vyjednavačka operačních programů v Evropské komisi Miroslava Kopicová. Podle ní by mělo ministerstvo, které skoro před měsícem opustila právě kvůli problémům s přípravou programů Dana Kuchtová (SZ), co nejdříve získat nového ministra, který by si vytvořil spolehlivý tým na přípravu čerpání. Evropská komise sice schválila mezi prvními třemi českými program ministerstva školství Vzdělávání pro konkurenceschopnost, podle Kopicové to ovšem neznamená, že bude možné z něj ihned čerpat peníze. Řekla, že v současnosti se na ministerstvu věnuje problematice pouze asi 30 lidí, příprava proto vázne. Dodala, že úřad zřejmě stihne do konce roku vypsat výzvy, peníze však může Česko očekávat až v příštím roce.

Policie obvinila vysoké armádní důstojníky z podvodu

Policie ve čtvrtek obvinila dva vysoké armádní důstojníky generálního štábu kvůli údajným podvodům. Jeden z nich skončil ve vazbě, další je vyšetřován na svobodě. Závažné nedostatky v hospodaření se svěřenými prostředky na generálního štábu objevila vnitřní finanční kontrola v červnu 2007. ČTK to sdělili mluvčí armády Andrej Čírtek a mluvčí Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování (ÚSKPV) Pavla Kopecká. Věc nejdříve šetřila vojenská policie, která zahájila úkony trestního řízení proti celkem čtyřem vysokým důstojníkům. V srpnu 2007 vojenská policie ukončila dokumentaci případu a předala ho policii. U zbývajících dvou důstojníků zatím policie prověřuje, zda se nedopustili trestného činu. Jeden z nich má být podle informací ČTK generálmajor v záloze. Podle Čírtka jsou důstojníci stále ve služebním poměru a o jejich dalším osudu rozhodne armáda podle dalšího vývoje případu.

Koruna posunula rekordy na 26,85 Kč/EUR a 18,68 Kč/USD

Česká měna během dne několikrát dále vylepšila vůči oběma hlavním světovým měnám své historické rekordy. Vůči euru se okolo 16:30 obchodovala až na 26,85 Kč/EUR, proti dolaru na 18,68 Kč/USD. Poté lehce ztratila a po 17:00 stál kurz na 26,88 Kč/EUR a 18,80 Kč/USD. Vyplývá to z informací serveru Patria Online. Koruna k euru za posledních 12 měsíců posílila o téměř pět procent. Před rokem se obchodovala na 28,32 Kč/EUR. Vůbec nejslabší vůči jednotné evropské měně byla v březnu 1999, kdy stála 38,69 Kč/EUR, uvedl analytik Patria Online Tomáš Vlk. "Na trhu není žádné nové téma, česká měna se nadále veze na vlně zájmu o region. Nákupy středoevropských měn souvisejí s nedůvěrou v americká aktiva," vysvětlil Vlk.

Exportéři: Posilování koruny nemá důvod, stojí za ním spekulanti

Nynější posilování koruny na nové rekordní hodnoty vůči euru i dolaru nemá podle Asociace exportérů žádný reálný důvod a stojí za ním spekulanti. ČTK to v pátek řekl předseda Asociace exportérů Jiří Grund. Česká národní banka a vláda by proto podle něj měly vystoupit s ústní intervencí a jasně říci, že posilování kurzu nemá opodstatnění a poškozuje českou ekonomiku.

Šéf dozorčí rady Škody Auto Vratislav Kulhánek končí ve funkci

Dlouholetý šéf mladoboleslavské automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek končí ve funkci předsedy dozorčí rady automobilky. Oznámil to v pátek koncern Volkswagen Group, jehož je česká firma součástí. "Je to moje rozhodnutí a dohoda s koncernem," řekl ČTK Kulhánek. Z funkce podle svých slov odchází kvůli tomu, že se nechce dostat do podezření ze střetu zájmů. Přechází totiž jako neexekutivní člen do představenstva nizozemské mateřské firmy největšího tuzemského prodejce ojetých vozů AAA Auto. "Sice by to nebyl jednoznačný konflikt zájmů, ale mohl by být. Dohodli jsme se na tomhle řešení," uvedl. Dodal, že ve funkci předsedy správní rady ho ještě musí potvrdit valná hromada. K 31. říjnu Kulhánek dozorčí radu opustí a ujme se jiných úkolů "v zázemí" výroby automobilů, oznámil koncern.

Průmysloví giganti na Ostravsku slíbili do čtyř let lepší ovzduší

Hutní a strojírenské firmy, které v Moravskoslezském kraji nejvíce zatěžují životní prostředí, chtějí do roku 2011 zlepšit ovzduší v Ostravě. Kvalitnější odsiřování a snížení prachu přislíbil ArcelorMittal Ostrava (AMO), lepší čistírnu podzemní vody ostravská chemička BorsodChem MCHZ, řekl ČTK náměstek ostravského primátora Dalibor Madej (ODS). Zástupci firem o tom informovali politiky, hygieniky i zdravotníky na pátečním společném jednání. Konkrétní projekty na zlepšení ovzduší předloží průmysloví giganti do konce ledna 2008 městu, dodal náměstek. Nejméně dvacetičlenná pracovní skupina, jejímž úkolem je jednat o lepším ovzduší na Ostravsku, se v pátek na ostravském magistrátu sešla podruhé.

O významného dodavatele mléka přijde Madeta i olomoucká Olma

Olomoucká mlékárna Olma, druhý největší výrobce mléčných výrobků na českém trhu, přijde stejně jako jihočeská Madeta o významného dodavatele mléka. Obchodní partner Olmy bude nově dodávat svou produkci polskému závodu koncernu Danone. Pro mlékárnu to bude znamenat výpadek asi 35.000 litrů mléka denně, což představuje více než čtyři procenta denního nákupu Olmy. ČTK to v pátek řekl její obchodní ředitel Jan Vařeka. Náhradu zatím olomoucká mlékárna nenašla. Její vedení nicméně věří, že se mu to v následujícím období podaří. "I kdyby se tak nestalo, výpadek nebude znamenat žádné propouštění," řekl Vařeka. Olma nakupuje zhruba 800.000 litrů mléka denně.

Karlovy Vary mají po 20 letech průtah, odvede z města tranzitní dopravu

V Karlových Varech byla v pátek otevřena po více než 20 letech celá trasa zhruba deset kilometrů dlouhého silničního průtahu, jenž odvede z města tranzitní dopravu. První část průtahu se stavěla v letech 1986 až 1992, druhá od roku 2004 do letošního října a stála 4,5 miliardy Kč. Průtah je jedna z nejdůležitějších staveb v novodobé historii města, uvedl náměstek primátorky Petr Keřka. Celý průtah byl otevřen rok poté, co začali řidiči využívat v omezeném rozsahu jeho první polovinu. Na západní části průtahu dlouhé přibližně šest kilometru je 12 mostů, z toho dva železniční, a dvě estakády v celkové délce jeden kilometr. Patrně nejsložitější částí celé stavby je segmentová estakáda dlouhá 640 metrů vedoucí nad hypermarketem Tesco. Její cena byla přes 300 milionů korun.

Při neštěstí na stavbě v Německu zemřel jeden Čech a dva Slováci

Jeden Čech a dva Slováci zahynuli ve čtvrtek při neštěstí v západoněmeckém Grevenbroichu, kde se zřítila část konstrukce kotelny a lešení na stavbě tepelné elektrárny. Informovaly o tom v pátek české a slovenské ministerstvo zahraničí. Čtyři čeští občané jsou i mezi zraněnými, z toho tři z nich jsou zraněni těžce. To, že jednou ze tří obětí čtvrtečního neštěstí je český občan, potvrdila ČTK mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Podle ní jsou čtyři Češi i mezi zraněnými.

Advokát: Policie Zelenku viní ze sedm vražd a deseti pokusů

Policie uzavřela podle advokáta obviněného Petra Zelenky vyšetřování vražd v havlíčkobrodské nemocnici. Advokát Jan Herout ČTK řekl, že podle vyšetřovatelů spáchal jeho klient sedm vražd a deset pokusů o vraždu. Proti původnímu obvinění jedna vražda ubyla a naopak přibyl jeden pokus o vraždu. Mluvčí východočeské policie Iva Marková jeho informaci nepotvrdila, o uzavření případu prý není informována. Soudní znalci podle Herouta dospěli k závěrům, že Zelenka je naprosto zdravý, má zachovalé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Nezjistili u něj ani žádnou poruchu. Znalci míní, že nepotřebuje ani žádné léčení, shrnul Herout. "Já se domnívám, že je to výrazně nemocný člověk, minimálně typu hasiče-pyromana. Co jsou pro hasiče, který se zbláznil, sirky, to byl pro něj heparin," uvedl.

Za zneužívání pacientek soud lékaře poslal na 2,5 roku do vězení

Okresní soud v Litoměřicích poslal bývalého lékaře litoměřické nemocnice Ivana Drnka na 2,5 roku do vězení za sexuální zneužívání devíti mladých pacientek. Třem ještě nebylo 15 let. Zároveň Drnkovi zakázal pět let provozovat lékařskou praxi. Rozsudek není pravomocný, Drnek se proti němu odvolal.

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu byla zpřístupněna turistům

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu, která ukrývá unikátní protiatomový kryt velení někdejší československé komunistické armády, je od pátku ve zkušebním provozu zpřístupněna veřejnosti. Prohlédlo si ji 110 turistů. Skupina dalších 80 návštěvníků si zamluvila mimořádnou prohlídku podzemí na Silvestra. "Poslední úpravy v krytu jsme dělali ještě ve čtvrtek v noci," řekl ČTK vedoucí správy Výpustku Robert Dvořáček. Nápor turistů očekává o víkendu. O zpřístupnění jeskyně usilovali speleologové dlouhé roky. Nejprve vedli vleklá jednání s armádou o převedení dříve velmi přísně utajovaného vojenského komplexu s Výpustkem do svého majetku, pak neměli na stavební úpravy potřebné peníze.

Návštěvnost kin letos roste, na kontě už mají deset mil. diváků

Česká kina letos zřejmě budou mít jednu z nejvyšších návštěvností za posledních několik let. Od letošního ledna do září totiž do tuzemských kinosálů zavítalo více než deset milionů diváků a ve srovnání s loňskem jich bylo o 1,4 milionu více. Loňský rok přitom z pohledu návštěvnosti i tržeb kin patřil mezi ty úspěšnější. Anna Černá z Unie filmových distributorů (UFD) ČTK řekla, že díky vyšší návštěvnosti letos kinům výrazně vzrostly i tržby ze vstupného. Zatímco za devět měsíců loňského roku kina za vstupenky utržila 796,6 milionu korun, od letošního ledna do září v jejich pokladnách skončilo 966 milionů Kč. Češi letos chodí do kin hlavně na české filmy. Kasovním trhákem je snímek Vratné lahve Jana a Zdeňka Svěrákových, který měl do konce srpna na kontě 1,222 milionu diváků a tržby přesahující 122 milionů korun. Vratné lahve měly premiéru v březnu a jsou po šesti letech prvním českým filmem, který překročil hranici jednoho milionu diváků v domácích kinech. Naposledy se to podařilo právě Janu Svěrákovi s filmem Tmavomodrý svět, který vidělo 1,196.279 diváků.

Boží Dar vzpomíná na Kazantzakise, vystaví v muzeu jeho Odyssea

Boží Dar si v pátek připomíná 50 let, které uplynuly od úmrtí nejvýznamnějšího řeckého prozaika a básníka Nikose Kazantzakise, který žil několik let v tomto krušnohorském městečku. Řeckého spisovatele bude připomínat jeho epos Odysseus, který doplní Kazantzakisovu expozici v místním muzeu. Božímu Daru knihu věnoval prozaikův nevlastní syn. ČTK to oznámil starosta Jan Horník. Kazantzakis rád cestoval a koncem dvacátých let minulého století zamířil do Československa. Ve vlaku cestou do Prahy mu náhodný spolucestující, český horník, doporučil, aby vystoupil v Jáchymově a dále pokračoval pěšky na Boží Dar, uvedl Horník. "Útočiště našel v Myslivnách v domku pana Filipa Krause. Kazantzakis pak strávil na Božím Daru dvě období, a to od roku 1928 do roku 1930 a poté od roku 1931 do roku 1932," řekl starosta. Při božídarském pobytu se Kazantzakis věnoval hlavně práci na druhé a třetí verzi eposu Odysseus, na němž začal poprvé pracovat v roce 1924 už na Krétě. Třetí verze dokončená při jeho druhém pobytu je základem konečné podoby tohoto díla, poznamenal starosta. Dům, kde Kazantzakis pobýval, ale nestojí. Slavného Řeka tak připomíná památník na Tržním náměstí.

Počasí

V sobotu zataženo až oblačno, v Čechách ojediněle, na Moravě a ve Slezsku místy déšť nebo mrholení. K večeru na východě vydatnější srážky. Teploty 8 až 12 stupňů Celsia, na horách kolem 6 st. Slabý proměnlivý vítr.

26-10-2007