Denní souhrn zpráv Zprávy

29-10-2007

Picek: Bezpečností rizika kvůli výcviku cizích vojáků nehrozí

Česku v souvislosti s britským výcvikem zahraničních vojáků ve Vyškově nehrozí bezpečnostní rizika. ČTK a ČT to řekl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Podle informací časopisu Týden Vojenské obranné zpravodajství varovalo poslance před výcvikem vojáků z Blízkého východu a severní Afriky, který se ve Vyškově chystá. VOZ mělo členy sněmovního branného výboru upozornit, že mezi cvičence by mohli proniknout teroristé. Picek uvedl, že na výběru cvičenců by se kromě Britského poradního a výcvikového týmu měla podílet také česká strana. "Oni (Britové) si budou v první řadě vybírat vojáky. Ale samozřejmě také do toho budou vstupovat i naše orgány, které jsou k tomu určeny: Vojenské zpravodajství a další," zdůraznil Picek. Doplnil, že zatím neví příslušníci jakých národů, by ve Vyškově mohli cvičit. "V současné době se to diskutuje," řekl. Podle VOZ by mohli bezpečnost ČR ohrozit zejména vojáci z Alžírska, Iráku či Afghánistánu. "Případná infiltrace protivládních a teroristických elementů do ozbrojených sil daných zemí představuje pro Českou republiku zásadní bezpečnostní hrozbu," stojí v hodnotící zprávě, kterou VOZ v polovině října předalo členům sněmovního výboru pro obranu. Předseda poslaneckého výboru pro obranu Jan Vidím (ODS) byl ale klidný. "První prověření vojáků dělají sami Britové, další podniknou naši zpravodajci. Je to tedy dvojí jištění, že se mezi vojáky z těchto zemí nedostanou teroristé," řekl serveru Týden.cz.

Říman: Výstavba nových zdrojů se stala součástí politického boje

Výstavba nových jaderných a uhelných zdrojů v České republice se kvůli "větičce v programovém prohlášení vlády" stala součástí politického boje mezi vládou a opozicí, řekl v pondělí na semináři Hospodářské komory ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Lednové prohlášení Topolánkova kabinetu počítá s tím, že vláda nebude plánovat a podporovat výstavbu nových jaderných bloků a že zůstanou zachovány územní limity těžby hnědého uhlí. "Nebýt toho, že se stala součástí politického boje mezi vládou a opozicí, nebyla by dnes debata tak vyhrocená," řekl ministr. Zahájit výstavbu jaderné elektrárny by podle něj kvůli časově náročné přípravě i tak nebylo možné zahájit v tomto volebním období. Co bude dál, to je dáno energetickou koncepcí z roku 2004, která je platná, dodal ministr. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce koncepci do konce roku 2008 aktualizovat v souvislosti se závěry vládní Pačesovy komise pro energetickou budoucnost. "Nemyslím si, že aktualizovaná energetická koncepce bude diametrálně odlišná od té stávající. Základní věci, například to, že elektroenergetika v ČR je založena na takzvaném energetickém mixu, který zahrnuje uhlí a jádro, to v ní bude i nadále," řekl Říman.

"Pačesova komise pravděpodobně nedojde k jiným závěrům, než dnes je předepsáno v současné energetické koncepci. Budou tam dílčí doporučení, drobné změny, ale nebude to razantní," prohlásil ředitel České energetické agentury Josef Bubeník. Podíly jednotlivých zdrojů se podle něj nemohou příliš lišit od současného, pouze lze dosáhnout o něco větších úspor. Růst spotřeby je přitom podle ministra nevyhnutelně spojený s bohatnutím společnosti, lidé si pořizují stále více domácích spotřebičů. "Chceme šetřit ... ale že spotřeba poroste, to je jasné, jako že zítra vyjde slunce," dodal ministr.

K budoucnosti energetiky v Česku se v neděli v projevu k výročí vzniku Československa vyjádřil i prezident republiky Václav Klaus. "Elektrickou energii potřebujeme a potřebovat budeme. Vyrábět ji můžeme jen s těmi zdroji, které máme k dispozici a které jsou pro nás ekonomicky únosné. Jaderná energetika mezi ně patří," prohlásil Klaus. Rovněž člen vládní nezávislé expertní komise a ekonom Vladimír Dlouhý v neděli v Otázkách Václava Moravce řekl, že dlouhodobě se Česko bez jaderné energetiky neobejde. "Vláda musí přijmout kroky, které v roce 2008 umožní zahájit práce na budování nových zdrojů energie, aby kolem roku 2020 byla v rovnováze nabídka a poptávka po elektřině. Budeme muset kousnout do kyselého jablka, tedy vyjádřit se buď k jádru, či k prolomení územních limitů na těžbu hnědého uhlí," řekl v pořadu Dlouhý.

Gandalovič:Na čistírny je třeba rychle začít čerpat peníze z EU

Pokud se v krátké době nepodaří schválit operační program životní prostředí a uvolnit tak evropské peníze na budování čistíren odpadních vod, Česko do roku 2010 těžko splní závazek daný v tomto směru Evropské unii. Po jednání vlády to uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Kabinet se zabýval zprávou Nejvyššího kontrolního úřadu, podle nějž Česku stále více hrozí, že závazku vůči EU v čištění odpadních v termínu nedostojí. V takovém případě by následovaly sankce.

Vláda v roce 2000 schválila plán, který počítal s finančními částkami i s uskutečněním jednotlivých vodohospodářských staveb. Podle NKÚ však stát neplní ročně aktualizované strategie financování a řada akcí se posouvá na léta 2008 až 2010. Podle příslušné evropské směrnice musí být například všechna sídla nad 2000 ekvivalentních obyvatel vybavena kanalizací pro svod odpadních vod. Městské odpadní vody v sídlech a aglomeracích do 2000 ekvivalentních obyvatel musí být před vypuštěním přiměřeně čištěny, v celcích nad 10.000 obyvatel musí být čištěny podle ještě přísnějších požadavků.

Někteří lidé budou muset platit z letos koupeného bytu vyšší DPH

Zvýšení pětiprocentní sazby daně z přidané hodnoty na devět procent se dotkne i některých bytů, které si lidé pořídí ještě v letošním roce. Dřívější návrh předpokládal, že pro zachování sazby pěti procent bude stačit podání žádosti o převod bytu na katastru nemovitostí do konce prosince. V konečné verzi vládní reformy veřejných financí už pouhé podání nestačí, řekla ČTK Miluše Netolická ze společnosti Central Group. Kvůli dlouhým lhůtám katastrálních úřadů, zejména ve velkých aglomeracích, mohou podle Central Group některé převody fakticky nastat až v příštím roce. Tím bude uplatněna nikoliv pětiprocentní, ale devítiprocentní sazba DPH. "Není zřejmé, zdali se jedná jen o nedopatření, nebo skrytý záměr navrhovatele zákona," uvedl ředitel Central Group Aleš Novotný.

Topolánek představil "pět premiérských priorit"

Premiér Mirek Topolánek představil pět priorit, které hodlá ve funkci osobně prosazovat. Klíčová témata pojmenoval zdravé veřejné finance, moderní a efektivní stát, bezpečný občan v bezpečném státě, odstranění bariér a podpora vědy a vzdělanosti. "Je to pět premiérských priorit, takzvané PPP," řekl Topolánek na tiskové konferenci, na níž nebyl prostor pro otázky novinářů. Kampaň nazvanou Změny pro budoucnost odstartoval před Strakovou akademií - s hosteskami zapózoval u mikrobusu polepeného slogany a stylizovanými dopravními značkami symbolizujícími "PPP".

Vláda dá nemocnicím na investice o téměř půl miliardy korun méně

Vláda ubrala nemocnicím z peněz na investice téměř půl miliardy korun a zkrátila o dva roky termíny dokončení staveb, které finančně podpoří. Novinářům to po jednání kabinetu řekl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Peníze chce jeho resort soustředit na dokončení rozestavěných akcí na úkor zahajovaných. Julínek řekl, že je to jedno z opatření, jak efektivněji využívat peníze plynoucí do zdravotnictví. Peníze půjdou například na rekonstrukci dětské části Fakultní nemocnice Motol či na projekt Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně.

Extremisté už nemohou jít v původní trase, zabrala ji Židovská liberální unie

Pravicoví radikálové už nebudou moci 10. listopadu na den výročí Křišťálové noci projít bývalou židovskou čtvrtí v Praze. Trasu zabrala i na tento den Židovská liberální unie. Magistrát již v pátek sdělil, že ohlášení pochodu, které podali extremisté, je neplatné. Svolavatel akce, sdružení Mladí národní demokraté, právně neexistuje. Toto sdružení je však rozhodnuto demonstraci v Praze uskutečnit. "Oznamujeme, že 'protest proti účasti České republiky na okupaci Iráku' dne 10. listopadu proběhne bez ohledu na veškeré tlaky a represe, jimž jsme v současné době vystaveni," napsal na webu mluvčí sdružení Jan Peterka. O přesné formě, době a místě konání protestu bude podle něj sdružení včas informovat.

Magistrát původně pochod bývalou židovskou čtvrtí zakázal. Zdůvodnil to tím, že účel shromáždění je fiktivní. Soud ale verdikt zrušil. V rozsudku uvedl, že to úřad nemůže zkoumat. Také se nemůže zabývat souvislostí zástupce sdružení Erika Sedláčka s ultrapravicovým hnutím Národní odpor, jeho prý neonacistickými názory a souvislostmi pochodu s výročím protižidovským pogromem v nacistickém Německu v roce 1938. Soud také poukázal na další formální pochybení magistrátu. Magistrát podal na rozsudek stížnost, kterou se bude zabývat Nejvyšší správní soud.

Kardinál odsoudil pochod Židovským městem, nechápe postup úřadů

Pochod pravicových radikálů, kteří chtějí 10. listopadu na den výročí Křišťálové noci projít bývalou židovskou čtvrtí v Praze, považuje kardinál Miloslav Vlk za přímé ohrožení základních demokratických principů. Primas český a arcibiskup pražský vyjádřil solidaritu s lidmi židovského vyznání i rozladění nad postupem úřadů, které se podle něj místo věcného rozhodování řídí formálními důvody. "Stojím za našimi staršími židovskými bratry ve víře a jsem ochoten se účastnit akcí proti tomuto pochodu," uvedla hlava české katolické církve na svých webových stránkách www.kardinal.cz. Přidal se tak k dalším veřejných osobnostem, které protestují proti akci extremistů a chtějí pochodu zabránit.

Říman přijal rezignaci ředitele CzechInvestu Čermáka

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman přijal rezignaci generálního ředitele agentury CzechInvest Romana Čermáka, který ale nadále zůstane zaměstnancem agentury a od prosince bude mít na starost přípravu společného zastoupení CzechInvestu, CzechTrade a České podnikatelské reprezentace v Bruselu. Čermák stál v čele CzechInvestu od letošního dubna. Tehdy ve funkci vystřídal Tomáše Hrudu, kterého Říman odvolal. Říman v pořadu České televize Dobré ráno řekl, že personální změna ve vedení CzechInvestu nebude mít nepříznivý vliv na chod agentury, která hraje důležitou roli i při čerpání peněz z evropských fondů.

Po svém jmenování do funkce generálního ředitele CzechInvestu se Čermák potýkal s personálními problémy, protože zhruba třetina ze tří stovek pracovníků agentury včetně jejího desetičlenného vedení podala na protest proti odvolání Hrudy výpověď. Vláda pak musela na nátlak opozice situaci v CzechInvestu vysvětlovat na jednání Poslanecké sněmovny. Čermák neměl šťastnou ruku při výběru některých nových členů vedení agentury. Dva noví ředitelé odborů agentury totiž byli trestně stíháni, ale pro nedostatek důkazů byli nakonec osvobozeni.

CVVM: Nejdůvěryhodnější stranou je ČSSD, SZ je druhá a ODS třetí

Nejdůvěryhodnější stranou je ČSSD, které důvěřuje polovina respondentů. Na druhém místě je Strana zelených, která si získala 38 procent oslovených. ODS důvěřuje 34 procent lidí, KDU-ČSL 30 procent a KSČM čtvrtina občanů. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Oproti obdobnému průzkumu v roce 2005 vzrostla důvěra v ČSSD o 22 procentních bodů. Naopak ODS tehdy důvěřovalo o osm procent více než letos. Pouze občanští a sociální demokraté pak podle větší části oslovených dokážou obhajovat zájmy České republiky v zahraničí. ODS a ČSSD jsou také vnímány jako strany s ekonomickým programem.

Vědci připomenou prvního premiéra svobodného Československa

Osobnost prvního předsedy vlády svobodného Československa bude od 31. října náplní mezinárodní vědecké konference Karel Kramář (1860 - 1937). Na tři dny se do Prahy sjedou čeští i zahraniční odborníci na pozvání historických ústavů Akademie věd, Univerzity Karlovy, pražského archivu a Vysoké školy CEVRO Institut. Součástí konference bude rovněž výstava o Karlu Kramářovi, která bude otevřena v den zahájení. Kramář je vedle prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka osobnost, bez které si nelze představit českou politiku konce 19. století a prvních desítiletí minulého století.

V Paříži byl podán návrh na zápis Mikulčic a Kopčan do UNESCO

V Paříži byl v centru UNESCO podán minulý pátek návrh na zápis Mikulčicko-kopčanského archeologického parku na moravsko-slovenském pomezí na seznam světových památek. ČTK to řekl vedoucí expozice Slovanské hradiště Mikulčice František Synek. Podrobný hodnotící proces, v němž se rozhodne, zda si po historické stránce ojedinělý areál zápis skutečně zaslouží, bude zahájen v nadcházejícím roce.

Zápis areálu, jehož centrem je velkomoravské hradiště Valy, mezi památky UNESCO, je přáním nejen archeologů, historiků a památkářů, ale i představitelů Jihomoravského a Trnavského kraje. Pokud záměr vyjde, stanou se Mikulčice po Lednicko-valtickém areálu a brněnské vile Tugendhat již třetí jihomoravskou památkou UNESCO. Hradiště Valy v Mikulčicích bylo jedním z významných center Velkomoravské říše. Památku tvoří vlastní hradiště s předhradími a přilehlou sídelní aglomerací. Hlavní hrad se zvedá téměř sedm metrů nad okolní terén. Podle některých pramenů v něm působili i věrozvěstové Cyril a Metoděj. Výsledek dosavadních výzkumů prezentuje stálá expozice v archeologickém areálu. Naprosto ojedinělý je nedaleký kostel svaté Margity Antiochijské v Kopčanech. Vznikl v devátém století a je považován za nejstarší stojící církevní stavbu ve střední Evropě.

Orchestr Českého rozhlasu se z turné vrátí do Karlína

Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) ukončí v úterý šestnáctidenní turné po Řecku. V Praze se ale nevrátí do budovy Českého rozhlasu na Vinohradech, nýbrž do karlínského studia. Historická budova ČRo je totiž od září v rekonstrukci, která bude asi trvat dva roky. Podle klavíristy a ředitele SOČR Jana Simona hledání vhodných prostor pro těleso potvrdilo, že Praha nemá odpovídající prostory ani nahrávací studia pro práci symfoniků. "Považuji za velkou ostudu, že Praha a celá republika není schopna postavit moderní koncertní sál se všemi potřebnými parametry, jak to dokázaly jiné metropole střední a východní Evropy," řekl ČTK Simon. Podle něho v Praze existují relativně velké sály. Neposkytují však dobré zázemí celému orchestru, které je pro provoz bezpodmínečně nutné. "A to nehovořím o akusticky vhodných sálech, které by umožňovaly natáčení hudby na zvukový záznam v odpovídající kvalitě," dodal Simon.

Volba karlínského rozhlasu byla podle něho jednoznačná, protože nenutí ansámbl slevovat z jeho nároků. Kapacitně je menší, ale umožňuje prý plnit umělecké úkoly a neomezovat práci orchestru. Studio by mělo podle Simona disponovat špičkovou nahrávací technikou. Akusticky bude upraveno tak, aby naplňovalo náročná kriteria tuzemských i zahraničních produkcí. "Budoucí zázemí na Vinohradech i Studia 1 je pak plánováno tak, aby bylo důstojným pracovištěm pro všechny, kteří zde budou natáčet," dodal.

Bývalý policista, který dával gangu informace, vyvázl s podmínkou

Bývalý policista z Českolipska Jiří Fiala dostal u Krajského soudu v Liberci podmíněný trest tři roky vězení se zkušební dobou pět let za to, že prý jako vedoucí obvodního oddělení poskytoval vyděračům informace o jejich budoucích obětech. Fiala rovněž nesmí šest roků pracovat jako veřejný činitel. ČTK to řekl předseda senátu krajského soudu Jiří Malinovský. Obžaloba Fialu vinila ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a z neoprávněného nakládání s osobními údaji a hrozilo mu až deset let vězení. Původně Fiala čelil i trestnímu stíhání z napomáhání k vydírání a podvodu. Proti rozsudku krajského soudu z minulého týdne již není odvolání. Fiala pracoval jako velitel policie ve Cvikově. Z důkazů, zajištěných kriminalisty, vyplynulo Fialovo spojení se skupinou čtyř mužů stíhaných kvůli zločinnému spolčení, vydírání a podvodům. Údajně způsobili škodu nejméně 20 milionů korun. "Trest jsme Fialovi nemohli zvýšit, protože státní zástupkyně se proti rozsudku okresního soudu neodvolala. Odvolal se pouze Fiala," vysvětlil Malinovský.

Žaloba: Kulínský souložil se šesti ze 49 zneužitých sboristek

Bývalý sbormistr dětského pěveckého sboru Bambini di Praga Bohumil Kulínský podle obžaloby souložil se šesti členkami sboru. Nová informace zazněla při zahájení procesu před Krajským soudem v Hradci Králové. Kulínský obžalobu, která ho viní ze zneužívání 49 sboristek, odmítl. Soud poprvé projednává všechny případy společně. "Nedovedu si představit, proč to vzniklo. Sborem prošlo několik tisíc dětí, které byly ve sboru spokojené a šťastné. Nechápu, jak je možné, že 49 z nich je nespokojených," řekl před soudem Kulínský, který tvrdí, že ve sboru nikdo nikoho k ničemu nenutil. Přiznal však, že měl mezi členkami sboru milenky a také se s členkami souboru objímal a líbal. "V žádném případě to ale nemělo sexuální podtext," tvrdí Kulínský.

Zpracování žaloby na zdravotníka Zelenku bude trvat několik týdnů

Zpracování obžaloby na bývalého zdravotníka Petra Zelenku, podezřelého ze série vražd v havlíčkobrodské nemocnici, bude zřejmě trvat několik týdnů. Policie již vyšetřování ukončila a Zelenka a jeho advokát se nyní seznamují s jeho výsledky. ČTK to řekla dozorující státní zástupkyně Lenka Faltusová. Potvrdila páteční informaci Zelenkova advokáta Jana Herouta, že Zelenka je viněn ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu. Státní zástupkyně také potvrdila, že Zelenka je podle znalců duševně zdráv a trestně odpovědný. Advokát Herout však tvrdí, že Zelenka je nemocný člověk, minimálně typu hasiče-pyromana. Zelenka údajně zabíjel tím, že pacientům ARO od května do září 2006 podával heparin, lék na ředění krve, a lidé vykrváceli. Zelenka, kterého policie zatkla loni 1. prosince, se k vraždám přiznal. V případě prokázání viny Zelenkovi hrozí až doživotní trest.

Drinks Union uvařil pro německý trh jedenadvacetistupňové pivo

Ústecká společnost Drinks Union uvede na předvánoční německý trh speciální jedenadvacetistupňové pivo Březňák. Takto silné pivo zatím žádný ze sedmi největších českých pivovarů nevaří. Piva s deseti procenty alkoholu společnost vyrobí 500 hektolitrů, řekl ČTK výrobně technický ředitel Daniel Váša. Drinks Union, který loni vyrobil přes jeden milion hektolitrů piva, čtvrt produkce vyváží. Do Německa směřuje 95 procent celého vývozu. Nové pivo společnost vyrobila na základě požadavku německých odběratelů, kteří podle prokuristy Josefa Vejlupka měli o takovou specialitu velký zájem. Firma jedná i o jeho vývozu do USA. Na přípravě receptu se podíleli sládci ze čtyř pivovarů. Pivo kvůli technologii musela společnost vyrobit v pivovaru Kutná Hora a kvůli speciálním požadavkům na obaly ho stáčí v Lounech. Podle Váši se bude jmenovat Doppel - Doppel Bock, což znamená Dvojitý - dvojitý kozel.

Drinks Union navázal na období první republiky, kdy pivovar Velké Březno vařil osmnáctistupňové pivo Doppelbock. Z pivovarů, které nyní patří do skupiny Drinks Union, vyráběl silnější pivo pouze v meziválečném období dnešní pivovar v Krásném Březně a to dvaadvacetistupňového Patriota.

Slavia zůstává v čele tabulky s náskokem tří bodů před Teplicemi

V dohrávaném zápasu 11. kola první fotbalové ligy remizoval Slovan Liberec se Slavií Praha 1:1. Slávisté hráli od 27. minuty bez vyloučeného Krajčíka, o osm minut později skóroval Dřížďal. Remízu domácím zajistil v závěru Papoušek.

Sáblíková v Calgary porazila špičkové kanadské soupeřky

Dva cenné skalpy získala v neděli v Calgary rychlobruslařka Martina Sáblíková. Dvojnásobná mistryně světa dokázala na své oblíbené pětikilometrové trati porazit Kanaďanky Claru Hughesovou i Cindy Klassenovou, několikanásobné medailistky z olympijských her v Turíně. Sáblíková tak před startem nového ročníku Světového poháru, který bude zahájen 9. listopadu v Salt Lake City, dokázala, že je dobře připravena. Sáblíková se stejně jako další členové Novis týmu v Calgary zúčastnila závodů, které byly pro kanadské rychlobruslaře kvalifikací na Světový pohár. Obhájkyně celkového prvenství v pohárové soutěži si na nich dokázala zlepšit osobní rekord na trati 500 metrů, těsně zaostala za svým maximem na kilometru a v závěrečném závodě triumfovala na "pětce", na které byla nejlepší i na posledním mistrovství světa.

V Calgary se však vedle Sáblíkové dařilo i dalším českým rychlobruslařům. Všichni až na Andreu Jirků si vytvořili nová osobní maxima. Osmnáctiletý Zdeněk Haselberger vytvořil nové národní rekordy na pět a deset kilometrů (6:47,57 respektive 14:09,28), o dva roky mladší Milan Sáblík se stal novým rekordmanem ve čtyřboji. Překonáno bylo i několik juniorských rekordů, o což se zasloužil i třetí mužský člen výpravy Pavel Kulma.

Vaidišová se po semifinále v Linci posunula na 12. místo žebříčku

Česká tenistka Nicole Vaidišová se na sklonku roku opět přiblížila k první desítce světového žebříčku, z níž především kvůli zdravotním problémům vypadla. Po semifinálové účasti v Linci se posunula ze čtrnácté na dvanáctou pozici. V této sezoně ji ještě čeká turnaj v Québeku, kde je tento týden nejvýše nasazenou hráčkou. Pak už mají tenistky před sebou jen Turnaj mistryň pro nejlepších osm hráček sezony. Ten nic nezmění na tom, že na postu světové jedničky stejně jako loni zakončí rok Belgičanka Justine Heninová.

Berdycha dělí sedm bodů od Turnaje mistrů

Českého tenistu Tomáše Berdycha po postupu do čtvrtfinále turnaje v Basileji dělí pouhých sedm bodů od účasti na Turnaji mistrů pro osm nejlepších hráčů sezony. Daviscupový reprezentant je v klíčovém žebříčku Champions Race dvanáctý, ale na osmého Němce Tommyho Haase má minimální ztrátu.

Čekal jsem více, přiznal po neúspěchu boxerů na MS trenér Žáček

Neúspěchem skončilo pro české barvy mistrovství světa v boxu, které se koná v Chicagu. Ve Spojených státech amerických se představil rekordní počet devíti reprezentantů, ale nikdo z nich nedokázal přejít přes druhé kolo. Světový šampionát byl přitom hlavní kvalifikací na olympijské hry v Pekingu a pro Čechy teď povede cesta do Číny jen přes dodatečné kvalifikační turnaje v příštím roce. "Věděli jsme, že tady bude velká konkurence, ale je pravda, že jsem čekal více. Doufal jsem, že alespoň jeden boxer na olympiádu postoupí," řekl reprezentační šéftrenér Svatopluk Žáček v telefonickém rozhovoru s ČTK. Žádný z devíti českých boxerů však nedokázal postoupit ani do čtvrtfinále, což byla u většiny kategorií podmínka postupu do Pekingu. Pouze Lukáš Viktora a Vladimír Průša navíc dokázali alespoň jednou vyhrát, ostatní neuspěli hned ve svých prvních zápasech. V solidním světle se v Chicagu podle Žáčka představili jen Zdeněk Chládek a Štěpán Horváth, který vypadl v neděli jako poslední z Čechů.

Čeští golfisté skončili jedenáctí v neoficiálním MS amatérů

Čeští golfisté vybojovali jedenácté místo na neoficiálním mistrovství světa smíšených amatérských družstev, které se uskutečnilo v Houstonu pod názvem Spirit International Amateur Golf Championship. V Texasu obhájili triumf Angličané, kteří ve čtyřdenní soutěži dosáhli o dvě rány lepšího výsledku než týmy Koreje a USA. Česká republika dostala pozvání na základě výsledků z loňského MS poprvé v historii a reprezentovali ji Jessica Kordová, Kateřina Růžičková, Stanislav Matuš a Marek Nový.

Počasí

V úterý má být oblačno až zataženo se slabým deštěm nebo mrholením. Nejvyšší denní teploty 7 až 11, na východě místy do 13, na horách kolem 5 stupňů Celsia.

29-10-2007