Denní souhrn zpráv Zprávy

30-10-2007

Čunek se chce bránit proti reportáži ČT o příjmech své rodiny

Vicepremiér a šéf KDU-ČSL Jiří Čunek se chce bránit proti pondělní reportáži České televize. Oznámil, že reportáž je "předmětem trestního oznámení", k případu se proto nehodlá více vyjadřovat. Podle České televize Čunkova rodina pobírala od státu sociální dávky a příspěvky na bydlení v době, kdy Čunek zároveň do bank uložil celkem 3,5 milionu korun. Pokud někdo vědomě neoprávněně pobírá sociální dávky, jde o trestný čin. Čunek tvrdí, že kromě přídavků na děti a za narození dítěte nebral žádné sociální dávky. Podle něj redaktor ČT použil informace z trestního spisu. Čunek byl dříve podezřelý z toho, že jako vsetínský starosta přijal před pěti lety od realitní společnosti půlmilionový úplatek. Jeho stíhání bylo letos v srpnu zastaveno.

Únikem informací o majetkových poměrech vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) se zabývá Inspekce ministra vnitra."Kvůli tomu co se nyní odehrává, zabýváme se věcí z úřední povinnosti. Inspekce šetří, zda nedošlo k trestnému činu úniku informací od policisty," řekl ČTK mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Kdyby se policie začala zabývat tím, zda vicepremiér a šéf KDU-ČSL Jiří Čunek pobíral neoprávněně sociální dávky, pravděpodobně by dospěla k závěru, že možný trestný čin je již promlčený. ČTK to řekla pražská policejní mluvčí Eva Miklíková.

Opozice v úterý ve sněmovně neúspěšně žádala, aby premiér Mirek Topolánek (ODS) poslancům řekl, jak se hodlá vypořádat s nejnovějším podezřením kolem Jiřího Čunka. Předsedkyně lidoveckého klubu Michaela Šojdrová tento návrh jménem zákonodárců KDU-ČSL a ODS vetovala, což jednací řád dolní komory umožňuje. Podle místopředsedy klubu ODS Jana Bürgermeistera není správné zařazovat takový bod na základě jedné informace v ČT a navíc v situaci, kdy ani Topolánek ani Čunek ve sněmovně nejsou.

Předsedkyně senátorů ČSSD Alena Gajdůšková tentýž den prohlásila, že Čunek by měl kvůli novým informacím o finančních poměrech své rodiny odejít z vlády. Pokud se podle ní prokážou informace o tom, že Čunkova rodina pobírala od státu sociální dávky a příspěvky na bydlení v době, kdy nynější senátor a vicepremiér do bank uložil celkem 3,5 milionu korun, měl by se také vzdát mandátu senátora.

Generální ředitel České televize Jiří Janeček a odcházející ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal označili trestní oznámení Jiřího Čunka kvůli za nedůvodné. ČT podle nich poskytne autorům reportáže veškerou právní a další potřebnou podporu v souladu s Kodexem ČT, který také stanovuje hranici nezbytnou k zachování nezávislosti zpravodajství a aktuální publicistiky

Bývalý Čunkův vyšetřovatel chystá právní kroky proti státnímu zástupci Salichovi

Bývalý přerovský vyšetřovatel v údajné korupční kauze uplácení vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) Milan Šošovička se chystá v nejbližších dnech obrátit na soudy kvůli výrokům jihlavského státního zástupce Arifa Salichova. Žalobce, který zastavil Čunkovo trestní stíhání, tehdy uvedl, že Šošovička při vyšetřování závažně pochybil. Salichov v srpnu zastavil Čunkovo trestní stíhání kvůli řadě procesních a skutkových vad v policejním vyšetřování a nesrovnalostem ve výpovědích hlavní svědkyně Marcely Urbanové. Za nejzávažnější pochybení označil právě počínání vyšetřovatele Šošovičky. Salichov uvedl, že vyšetřování v Přerově bylo vedeno jednostranně a tendenčně.

Kriminalista ČTK řekl, že v listopadu podá zřejmě žalobu na ochranu osobnosti. "Čekám ještě na rozhodnutí našeho vedení ohledně případné kázně. Předpokládám, že něco podám během listopadu. Nepůjde o trestní oznámení, spíše půjde o žalobu na ochranu osobnosti. Chci se bránit plným jménem u soudu," řekl ČTK Šošovička. Podotkl také, že se chce právní cestou bránit i proti výrokům šéfa brněnského státního zastupitelství Petra Coufala, který podnět k vyšetřování postupu Šošovičky podal. "Ještě to zvážím po dohodě s právníkem," uvedl vyšetřovatel.

Postup Šošovičky v této kauze již dříve zkoumala Inspekce ministra vnitra, která dospěla k závěru, že Šošovička ani jeho podřízení nespáchali žádný trestný čin. Ke stejnému závěru nedávno došli i zástupci olomouckého okresního státního zastupitelství. Šošovičkův postup v kauze Čunka nyní ještě zkoumá vedení protikorupční policie, které má zjistit, zda se vyšetřovatel nedopustil kázeňského přestupku.

Ústavní soud se bude zabývat trestním oznámením na Čunka

Romka Claudie Laburdová podala ústavní stížnost proti rozhodnutí policie, která odložila trestní oznámení na vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) za jeho výroky na adresu Romů. Hromadné oznámení podalo letos v dubnu čtrnáct romských organizací a zhruba stovka jednotlivců. Podle nich Čunek svým vyjádřením o tom, že kvůli získání peněz od státu by se člověk musel opálit a dělat binec a ohně na náměstích, mohl podněcovat k nenávisti k romské menšině a k omezování jejích práv a svobod. Policie přestala případ prošetřovat koncem června se závěrem, že nejde o trestný čin. "Policie odložením věci rozhodla o vině, což přísluší pouze soudu. Přisvojila si tím obrovskou moc, která jí nenáleží. Tím porušila základní lidské právo nás všech, aby stát činil pouze to, co mu zákon dovoluje," uvedl právní zástupce Laburdové Martin Čonka.

Česko zahájilo další kolo vyjednávání s USA o radaru

Čeští a američtí představitelé v úterý zahájili další kolo vyjednávání o bilaterální smlouvě SOFA, která má upravit právní rámec případné stavby protiraketového radaru na českém území. Podle Jana Pejška z tiskového oddělení ministerstva obrany však součástí rozhovorů nebyla diskuse o možné přítomnosti ruských zástupců na amerických základnách v ČR a Polsku. Zámořskou delegaci vede vyjednavač amerického ministerstva zahraničí Jackson McDonald, v čele české skupiny je šéf sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Ivan Dvořák. Jednání by měla trvat do čtvrtka. Návrh dohody SOFA například řeší budoucí přístup Čechů na základnu, podmínky provozu automobilů, využívání zbraní a právní postavení základny a jejích pracovníků včetně případného pobytu americké obsluhy radaru na českém území. Příští týden v pondělí a úterý by měly následovat schůzky ke druhé propojené dohodě, kterou sjednávají diplomaté obou zemí.

Poslanci se znovu přeli o jednání o radaru a roli Ruska

Poslanecká sněmovna v úterý absolvovala další kolo debaty o umístění americké radarové základny v Česku. Levice přitom vládu znovu ostře kritizovala za to, že údajně tají klíčové informace o vývoji jednání. Poslanci se s ministry přeli i o to, jak se České republiky dotkne americká nabídka Rusku, aby protiraketový projekt v Česku a Polsku kontrolovalo. Premiér Mirek Topolánek (ODS), který měl poslance o jednáních souvisejících s radarem informovat, byl z jednání omluven. Zastoupili ho vicepremiér Alexandr Vondra (ODS) a ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL). Nepřítomnost Topolánka opozici popudila. Sněmovna nakonec na její přání debatu o americké základně přerušila s tím, že ji dokončí až za přítomnosti premiéra.

Parkanová i Vondra před poslanci mimo jiné znovu zdůraznili, že návrat ruských vojáků na české území nepřichází v úvahu. O možné přítomnosti Rusů na amerických základnách v Polsku a Česku hovořil nedávno při návštěvě Prahy ministr obrany USA Robert Gates. Topolánek připustil pouze to, že by ruští inspektoři mohli mít možnost výstavbu a provoz americké radarové stanice kontrolovat. "Evidentní je, a tím narážím na debatu, která se tu odehrávala minulý týden, že přítomnost takovýchto pozorovatelů nebo styčných důstojníků v počtu dvou, tří, je samozřejmě možná jenom za předpokladu, že by s ní vyslovila souhlas hostitelská země," řekl Vondra.

Volba prezidenta začne asi 8. února

Poslanci a senátoři se kvůli volbě prezidenta republiky sejdou zřejmě v pátek 8. února příštího roku. Den předtím by se na Pražském hradě mělo chystat potřebné zázemí pro společnou schůzi obou komor parlamentu. Novinářům to řekl předseda sněmovny Miloslav Vlček, který 281 zákonodárců podle ústavy svolává. Oficiálně zatím termín neoznámil, stále podle něj připadají v úvahu jak sedmý, tak osmý únorový den. Připomněl nicméně, že poslanci budou podle všeho zasedat ve středu 6. února až do večera. Bylo by pak složité připravit Španělský sál a další prostory na parlamentní zasedání. Dodal, že na Pražský hrad se musí přestěhovat technika a vytvořit vhodné podmínky pro práci společné volební komise, složené ze zástupců obou komor.

Paroubek vyzval lídry ODS, aby zveřejnili účty "svých" sdružení

Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek soudí, že lídři ODS mají se sponzory větší problémy než jeho bývalá žena Zuzana. Vyzval je ke zveřejnění účtů organizací, na jejichž vedení se podílejí nebo podíleli. "Mirek Topolánek, Ivan Langer či Tomáš Julínek a další by měli dát nyní karty na stůl se 'svými' občanskými sdruženími, míč je na jejich straně," uvedl v tiskové zprávě. Konstatoval, že sdružení jeho exmanželky, které je v médiích kritizováno za neprůhledné financování, pomáhá dětem z dětských domovů. "Nepořádá golfové turnaje, ani nákladné rauty. Od července do října tohoto roku, kdy je na internetu k dispozici účet, dalo sdružení manželů Topolánkových Becario na dobročinné účely pouhé 3000 korun, přičemž provoz sdružení si vyžádal během těchto tří měsíců půl milionu korun," uvedl. Vzhledem k angažmá Topolánkovy manželky v tomto sdružení se podle Paroubka nabízí otázka, kde tyto peníze skončily. Současně Paroubek zpochybnil příjmy sdružení eStat, ve kterém se Topolánek též angažoval.

Mimo poplatku za položku se v lednu v lékárnách nic nezmění

Mimo třicetikorunového poplatku za položku na receptu se pro pacienty od 1. ledna příštího roku v lékárnách nic nezmění. Náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň novináře ujistil, že ministerstvo nechystá žádné zvyšování cen léků ani růst doplatků. Lidé si nemusejí kupovat léky do zásoby. První změny cen a doplatků se dají očekávat až ve druhém čtvrtletí a budou jen mírné. "Pokud se něco drobného změní, tak klesnou mírně doplatky na některé léky," řekl Hroboň. V každé ze 300 lékových skupin bude dál alespoň jeden lék bez doplatku. Růst DPH na léky z pěti na devět procent se vyrovná poklesem marže, ceny mohou stoupnout nanejvýš o jedno procento, dodal první náměstek ministra Marek Šnajdr.

Dráhy změní tarify, velká část cestujících zaplatí více peněz

České dráhy se začátkem nového jízdního řádu 9. prosince výrazně změní tarify. Největší novinkou je výpočet jízdného podle skutečně ujetých kilometrů, a nikoli podle pásem, jak je tomu dosud. Dráhy ale ruší příplatky na vlaky vyšších kategorií EuroCity a InterCity. O změnách informovali na tiskové konferenci zástupci ČD. "Pro většinu našich zákazníků je to změna k lepšímu, určitá část zákazníků si zachová status quo, část zaplatí mírně více," uvedla ředitelka odboru osobní dopravy Luďka Hnulíková. Podle zatím známých čísel cestující zaplatí více především na středně dlouhých rychlíkových tratích, například na trase Praha - Olomouc nebo Cheb - Ústí nad Labem. Důvodem je nový přístup k výpočtu zákaznické slevy, kterou využívá drtivá většina cestujících. Dráhy zavedou jediný základní tarif a zákaznické jízdné z něj bude o čtvrtinu nižší.

Radikálové ohlásili další pochody Prahou, magistrát je zakázal

Pravicoví radikálové ohlásili pražskému magistrátu další pochody Prahou na den výročí Křišťálové noci 10. listopadu. Magistrát je zakázal, řekl ČTK primátorův náměstek Rudolf Blažek (ODS). Svolavatel, sdružení Mladí národní demokraté, může podat proti verdiktu úřadu žalobu k městskému soudu. Extremisté ohlásili osm tras. Zákazy pochodů magistrát zdůvodnil opět tím, že oznámený účel pochodů, "protest proti účasti České republiky na okupaci Iráku", je fiktivní, uvedl Blažek. Opíral se o posudky odborníků a policie. "Je evidentní, že v tomto případě se jedná o provokaci, kterou nepřipustíme, a uděláme vše proto, abychom takovouto provokaci znemožnili," zdůraznil náměstek. Městský soud již jednou uvedl, že město může posuzovat pouze účel shromáždění, který svolavatel oznámil. Zrušil zákaz pochodu, který extremisté ohlásili na 10. listopadu do ulic bývalé židovské čtvrti. Magistrát však uvedl, že oznámení tohoto pochodu je neplatné. Podalo je sdružení, které právně neexistovalo a neexistuje. Zároveň úřad podal stížnost na soudní rozhodnutí k Nejvyššímu správnímu soudu.

Klaus navštíví příští týden Británii

Prezident Václav Klaus s chotí Livií odcestuje příští týden na třídenní pracovní návštěvu Británie. V Buckinghamském paláci by český prezidentský pár měla přijmout královna Alžběta II. Klaus by měl také mimo jiné hovořit s premiérem Gordonem Brownem, ministrem zahraničí Davidem Milibandem nebo šéfem konzervativní opozice Davidem Cameronem. Ve středu 7. listopadu, v první den návštěvy, se prezident zúčastní ceremonie položení věnce v české části vojenského hřbitova v Brookwoodu. Klaus se chce mimo jiné poklonit u hrobu generála Josefa Ocelky, po kterém byl nedávno pojmenován jeden z airbusů pro přepravu politiků a vojáků. Měl by se také setkat s českými veterány druhé světové války, kteří žijí v Británii. Součástí programu je podle mluvčího Hradu Petra Hájka prezidentův oběd s významnými představiteli finančních kruhů londýnské City. V Královském institutu pro mezinárodní otázky (Chatham House) by Klaus měl vystoupit s přednáškou na téma globálního oteplování.

Kraj potrestal ředitele třebíčské nemocnice a dá peníze rodičům vyměněných dětí

Ředitel třebíčské nemocnice, kde zdravotní sestry loni zaměnily dva novorozence, přišel o polovinu osobního ohodnocení. Měsíčně jde řádově o desítky tisíc korun. Ve funkci ale zůstane. O trestu novináře informoval hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil. Podle radních ředitel Petr Mayer o případu špatně informoval jak zaměstnance, tak veřejnost. Udělal chybu, když primáře a vrchní sestru dětského oddělení propustil, měl je přeřadit na jiné místo.

Radní také rozhodli, že hejtman maminkám obou dětí ve středu předá po 100.000 korunách. Kraj peníze posílá rodinám jako náhradu výdajů, které jim chybou nemocnice vznikla, a přispět na zaplacení případného společného pobytu v rekreačním zařízení. "Oběma rodinám pomůže každá koruna, oba otcové si museli vzít dovolenou, potom volno," řekl ČTK k daru mluvčí rodin Milan Smejkal. Výše odškodnění za psychickou újmu, kterou rodiny budou požadovat po nemocnici, je teď věcí právníků.

České a čínské textilky podepsaly dohodu, která má omezit padělky

Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu ČR v úterý podepsala s čínskou textilní a oděvní asociací dohodu o ochraně duševního vlastnictví v textilním průmyslu. Úmluva by měla přispět k omezení výroby padělků. České firmy z různých oborů kvůli padělkům či napodobeninám svého zboží, které jsou vyráběny především v Číně, ročně přicházejí o stamiliony korun. "Obě asociace se budou pravidelně vzájemně informovat o případech porušování práv duševního vlastnictví, které se týká českých a čínských společností, a poskytnou si vzájemnou součinnost v rámci svých možností při řešení nevyřízených případů," řekl ČTK mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský. V ČR se podle něj jedná vůbec o první dohodu tohoto typu. Podobné dohody již dříve s čínskou stranou podepsaly asociace v Německu, Rakousku a Francii, které si podle Bartovského pochvalují její pozitivní přínos pro výrobce.

Ve Škodovce se bude pracovat nejspíš většinu sobot

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto plánuje v roce 2008 zavést téměř 50 mimořádných směn. V případně náležitého finančního ohodnocení jsou na to odbory ochotny přistoupit, řekl radiu Impuls předseda škodováckých odborů Jaroslav Povšík. Zároveň připustil, že pokud by firma na mimořádných směnách trvala, ale nevyhověla požadavkům, jsou odboráři připraveni stávkovat. Mladoboleslavská automobilka plánuje v roce 2008 vyrobit zhruba 800.000 vozů, což je o 200.000 více než letos. Podle Povšíka vedení firmy hodlá zavést 48 mimořádných směn, což znamená, že by zaměstnanci šli do práce téměř každou sobotu v roce. "Jsme ochotni přistoupit na zhruba 42 mimořádných směn, ovšem pouze za předpokladu odpovídajícího finančního stimulu," řekl Povšík s tím, že směny také musejí být dobrovolné.

Známé osobnosti propagovaly projekt na podporu dětského čtení

Několik osobností ze světa české kultury a sportu v úterý přišlo do prostoru Pražská křižovatka v kostele sv. Anny přečíst ukázky ze svých oblíbených knížek pro děti. Cílem setkání bylo podpořit projekt Celé Česko čte dětem, který rozvíjí dětské čtenářství. Jeho tvůrci chtějí vést rodiče ke snaze nahlas číst svým ratolestem a přivést je tak ke vztahu ke čtení, knihám a vědění vůbec. Akce se zúčastnili bývalý prezident Václav Havel a jeho manželka Dagmar, kteří představili Havlovu pohádku Pižďuchové. K vlastní tvorbě se uchýlili rovněž scenárista a herec Zdeněk Svěrák, jenž přečetl ukázku ze své knihy Tatínku, ta se ti povedla, a spisovatel Michal Viewegh, který vybral ukázku ze svých Krátkých pohádek pro unavené rodiče. Během večera vystoupili také písničkář Jaromír Nohavica a oštěpařka Barbora Špotáková. Zpěvačka Aneta Langerová dala přednost Líné pohádce od Jana Wericha, oblíbenou dětskou knihou textaře Michala Horáčka je podle výběru čteného textu Bible. Filmový režisér Jan Hřebejk přečetl ukázku z Nových Mikulášových patálií francouzského autora Reného Goscinnyho. "Tahle knížka je klasika a myslím si, že potěší jak děti, tak dospělé," řekl ČTK Hřebejk. Podle Hřebejka je důležité vzbuzovat v dětech již odmalička vztah k literatuře a příběhům. "Myslím, že nějakým způsobem to později určuje jejich myšlení. Člověk potom sám hledá vyprávění a je schopen se z něj nějakým způsobem poučit. Myslím si, že kdo k tomu nemá vztah, je o něco podstatného ochuzen," konstatoval Hřebejk, který by však před čtením dal přednost přímému vyprávění příběhů.

Děti se musejí učit číst nejen proto, aby se mohly samy vzdělávat, ale společné hlasité čtení s rodiči i učiteli je nezbytné pro jejich emocionální a psychické zdraví. O tom je přesvědčena Eva Katrušáková z Ostravy, která kampaň na podporu dětského čtenářství Celé Česko čte dětem odstartovala loni v březnu. V rámci kampaně například chodí dobrovolníci předčítat dětem v nemocnicích. Informace o projektu jsou uvedeny na internetové stránce www.celeceskoctedetem.cz.

Yves Bonnefoy dostal v Praze Cenu Franze Kafky

Přední francouzský básník, esejista a překladatel Yves Bonnefoy dostal Cenu Franze Kafky. Bonnefoy se v Brožíkově síni pražské Staroměstské radnice stal sedmým laureátem jediné mezinárodní literární ceny udílené v Česku. Ocenění básníkovi předali primátor Pavel Bém, předseda Senátu Přemysl Sobotka a ředitelka Společnosti Franze Kafky Markéta Mališová. Yves Bonnefoy uvedl, že pražský německý spisovatel Franz Kafka patří k osobnostem, které nejvíce ovlivnily jeho uvažování o poezii - a to přesto, že poezie užívá úsporný až zjednodušující jazyk, zatímco Kafkova díla se vyznačují složitostí myšlenek, která umožňuje četné, až protichůdné interpretace. Společnost Franze Kafky chce udílením své ceny vyzdvihovat významné osobnosti světové literatury, jež se svým dílem zasloužily o hodnoty demokracie, tolerance a humanismu.

Yves Bonnefoy je jedním z předních francouzských a evropských básníků současnosti. Narodil se 24. července 1923, debutoval v roce 1947 cyklem básní Anti-Platon. Mezi jeho stěžejní sbírky, přeložené i do češtiny, patří O pohybu a nehybnosti Jámy, Psaný kámen či Oblá prkna. Bonnefoy je vlivným esejistou, historikem umění a literárním kritikem.

Kaplický dostane čestný doktorát VŠUP

Architekt Jan Kaplický, autor návrhu nové budovy Národní knihovny v Praze, dostane od Vysoké školy uměleckoprůmyslové čestný doktorát. Společně s ním obdrží čestné ocenění za svou práci výtvarnice Adriena Šimotová. V novodobé historii školy půjde teprve o třetí udílení čestných doktorátů. ČTK to řekla mluvčí školy Kamila Stehlíková. Škola zatím nezdůvodnila, proč udělí čestné doktoráty právě těmto dvěma tvůrcům. Vysokou školu uměleckoprůmyslovou vystudovali oba dva - Šimotová v ateliéru Josefa Kaplického, malíře, sochaře, architekta a otce Jana Kaplického. Předchozí dva čestné doktoráty dostali v roce 2001 sklářský výtvarník Stanislav Libenský a v roce 2002 scénograf Josef Svoboda.

Freudova socha bude hotova koncem roku; kde bude, se neví

Socha zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda by mohla být hotova na přelomu letošního a příštího roku. Autor pomníku, sochař Michal Gabriel, obdržel od společnosti Communications Works, s níž má smlouvu, další splátku a začal sochu odlévat. Jestli ale bude pomník stát na Kozím plácku v centru Prahy, se dosud neví. O místě zatím všichni mlčí, řekl ČTK Gabriel. Gabrielův návrh sochy představuje vědce sedícího za stolem, přičemž na stole stojí další stůl se sedící postavou. Podle kritiků je plastika dobrá, ale měla by stát jinde.

Se zesnulým Petrem Ebenem se na mši rozloučila rodina i věřící

V pražském kostele sv. Jakuba se v úterý uskutečnila zádušní mše za skladatele Petra Ebena, který minulý týden zemřel po dlouhé nemoci ve věku 78 let. Mši sloužil pražský arcibiskup a kardinál Miloslav Vlk a kromě pozůstalých se na ni se zesnulým přišly rozloučit stovky lidí, jež zcela zaplnily kostel. Během obřadu zazněla řada Ebenových duchovních skladeb. Místo rozloučení nebylo vybráno náhodně, právě zde zesnulý Eben často koncertoval a jeho skladby se zde hrály již mnohokrát. Během mše vystoupil rovněž soubor Schola Gregoriana Pragensis zaměřený na gregoriánský chorál, který založil a vede Ebenův syn David.

Počasí

Je zataženo, teploty ve středu vystoupí na 7 až 11 stupňů Celsia.

30-10-2007