Denní souhrn zpráv Zprávy

03-11-2007

ČSSD: Pokud vláda nepodá demisi, vyvoláme hlasování o nedůvěře

Pokud vláda Mirka Topolánka (ODS) sama nepodá demisi, opoziční ČSSD vyvolá ve sněmovně hlasování o nedůvěře koaličnímu kabinetu. Řešením současné politické situace je vypsání předčasných voleb. Uvedl to v sobotu ústřední výkonný výbor sociální demokracie a oznámil její místopředseda Milan Urban. Nejsilnější opoziční strana soudí, že už nelze protahovat údajnou vládní krizi, kterou prohlubují aféry odcházejícího vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Občanští demokraté říkají, že volání po předčasných volbách či vyslovení nedůvěry vládě je legitimním krokem opozice. Kabinet však podle nich rozhodně nemá důvod skončit předčasně.

Šéf lidovců Čunek je nadále vyšetřován pro podezření z korupce. Už v červnu kvůli tomu opozice vyvolala hlasování o nedůvěře, položit vládu se jí ale nepodařilo. Čunek se nyní po tlaku z vlastní strany a koalice rozhodl odejít z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj.

ČSSD a zelení chtějí na Hradě ekonoma Švejnara

Kandidátem ČSSD do funkce prezidenta je ekonom Jan Švejnar. Musí se pro něho ale do 8. prosince vyslovit i další politické strany. Návrh předsednictva nejsilnější opoziční strany v sobotu schválil Ústřední výkonný výbor ČSSD. Švejnar by se tak mohl postavit ve volbě hlavy státu příští rok současnému prezidentu Václavu Klausovi, který má podporu ODS. Širší vedení ČSSD přijalo usnesení, že podpoří Švejnara jako společného kandidáta, pokud se pro jeho podporu vysloví strany na levici, ve středu a pravém středu politického spektra. Podmíněná podpora potrvá do 8. prosince. Pro zvedla ruku drtivá většina sociálních demokratů, jeden byl proti a jeden se zdržel.

Ekonom Jan Švejnar bude mít při své případné kandidatuře na prezidenta podporu i Strany zelených. Rozhodla o tom na svém sobotním jednání v Praze republiková rada zelených. ČTK to řekla mluvčí strany Eva Rolečková. Švejnar tak získal podporu již dvou parlamentních stran. Nominaci potvrdil i Ústřední výkonný výbor ČSSD. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka je předností Švejnara to, že má dobrou šanci získat ve volbě i hlasy několika zákonodárců ODS, čímž by nahradil případné chybějící hlasy jiných politických stran. Volba prezidenta se uskuteční v únoru příštího roku. Zatím jediným jistým kandidátem je současný prezident Václav Klaus, kterého navrhuje ODS.

Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka má pouze Švejnar šanci prezidentskou volbu v únoru příštího roku jako Klausův protikandidát vyhrát. Další možný kandidát, někdejší ministr zahraničních věcí Jiří Dienstbier je pro levici sice nejvíce přijatelný a může mít dobrý výsledek, ale bude to porážka, uvedl šéf nejsilnější opoziční strany. Stejné by to bylo i s předsedou akademie věd Václavem Pačesem, dodal. Z Paroubkova vyjádření vyplynulo, že hodně bude záležet na postoji KSČM. Komunisté mají o prezidentském kandidátovi jednat 7. prosince. "Komunisté vyčkávají a chtějí hovořit o více jménech, Švejnara nevylučují," uvedl Paroubek. Pokud by se pro něho vyslovili, ČSSD by změnila podmíněnou podporu za podporu definitivní, sdělil šéf sociální demokracie.

Ministr Pospíšil odvolal vrchního žalobce v Olomouci

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) vyhověl návrhu nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké a odvolal vrchního státního zástupce v Olomouci Ivo Ištvana. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová. Vesecká svůj návrh zdůvodnila tím, že Ištvan nepřijal opatření proti únikům závažných informací z neukončených kauz ani ke zjištění zdroje těchto informací, tak aby k nim již nedocházelo. Olomoucké vrchní státní zastupitelství dozorovalo mimo jiné vyšetřování korupční kauzy místopředsedy vlády a předsedy lidovců Jiřího Čunka. Kromě toho Ištván podle Vesecké nezvládal ani koordinační roli vůči krajským zastupitelstvím. Jejich spory ventilované v médiích prý snižovaly důvěru ve státní zastupitelství a poškozovaly je, dodala Kuncová. Místo Ištvana ministr do funkce jmenoval Milenu Hojovcovou, která dosud zastávala funkci městského státního zástupce v Brně.

ČSSD pobouřilo odvolání vrchního žalobce v Olomouci

Vedení sociální demokracie pobouřilo odvolání vrchního státního zástupce v Olomouci Ivo Ištvana. Olomoucké vrchní státní zastupitelství dozorovalo vyšetřování korupční kauzy odstupujícího místopředsedy vlády a předsedy lidovců Jiřího Čunka. Odvolání Ištvana a demise jeho náměstka Igora Stříže vzbuzuje podezření, že dochází k dalším zásahům do nezávislosti vyšetřování a k porušování základních principů právního státu, řekl šéf ČSSD Jiří Paroubek. "Vládní koalice prokázala opět vysokou míru arogance moci a despekt k hodnotám, jakými jsou nezávislost justice, rovnost před zákonem a právní stát," prohlásil.

Paroubek uvedl, že neví, zda je zrovna Ištvan za únik údajů odpovědný. "Je to hon na čarodějnice než něco jiného," soudí. Za "donucený odchod" pokládá šéf ČSSD i podle něho urychlenou rezignaci ředitelky protikorupční policie Renaty Strnadové. "Celá situace budí dojem pomsty za to, že tito lidé měli odlišný názor na kauzu Čunek od představitelů vlády," řekl Paroubek. Důvěra ve vyšetřovací úřady může být otřesena, soudí.

Středočeskou ODS povede hejtman Bendl, Tlustý nekandidoval

Předsedou středočeské ODS se v sobotu stal středočeský hejtman a místopředseda občanských demokratů Petr Bendl. Jeho soupeř a dosavadní šéf vlivné krajské organizace Vlastimil Tlustý se ještě před volbou na regionálním sněmu ODS v Kladně vzdal kandidatury. Poslanec a bývalý ministr financí, který si znepřátelil stranické vedení svým chováním při projednávání reformy veřejných financí, tak přišel o poslední vlivnou funkci, která mu zbyla. Bendl podle oficiálních výsledků získal na sněmu 105 hlasů, volby se zúčastnilo 155 z 163 přítomných delegátů.

Tlustý své rozhodnutí zdůvodnil tím, že se na sněmu "mělo hlasovat o všem možném, jen ne o předsedovi regionu". "Dospěl jsem k závěru, že chce-li Petr Bendl stoprocentní mandát pro krajské volby, tak jako lídr pro krajské volby ho má mít. A ustoupil jsem mu," řekl Tlustý. Z diskuse před volbou předsedy bylo podle něj patrné, že v regionálním sdružení existují dva stejně silné bloky. "My si ve středních Čechách nemůžeme dovolit rozpůlení sil," dodal. Bendl řekl, že Tlustý zřejmě do poslední chvíle kandidovat chtěl, ale nakonec se rozhodl, že nepodstoupí riziko. Regionálnímu sněmu v Kladně předcházela rozhodování oblastních sdružení, která nominovala své kandidáty do vedení organizace. Podle počtu nominací byly šance Bendla a Tlustého vyrovnané.

Tlustý v létě vládě zkomplikoval prosazení reformy veřejných financí, když žádal výraznější snížení daní pro fyzické osoby. Nakonec reformu podpořil jen pod podmínkou, že koalice připraví novelu, podle níž daně v roce 2009 nebudou vyšší než příští rok. Bendl byl dosud naopak vůči vedení strany a jejímu šéfovi Mirku Topolánkovi loajální. Výsledek sněmu je tak do jisté míry příznivým vzkazem pro premiéra před nadcházejícím kongresem ODS, byť nevolebním. Bendl i Tlustý ale takovou interpretaci odmítají. "Myslím si, že to není směrem ke kongresu žádné sdělení. Je to sdělení směrem do celé České republiky uvnitř ODS, že Středočeši se snaží sjednotit," uvedl Bendl.

Zelení rozšířili tým pro výběr ministra školství o Stráského

Strana zelených rozšířila tým, který má vybrat kandidáty na nového ministra školství o předsedu republikové rady Dalibora Stráského. Konečný výběr ministra nechá širší vedení strany na předsednictvu zelených, poslancích a předsedovi rady, řekl šéf zelených Martin Bursík po zasedání stranické republikové rady. Na sobotním jednání širšího vedení zelených prý padlo několik jmen. "Není to ale podmínka tak omezující, že to mají být právě tako jména," řekl Bursík. Kromě něj nyní tvoří tým pro výběr kandidátů Stráský, bývalá ministryně školství Dana Kuchtová, původní kandidát Dušan Lužný a poslanec Ondřej Liška. Republiková rada navrhla před třemi týdny na ministra školství Lužného navzdory Bursíkovu nesouhlasu. Člen předsednictva zelených Lužný však nezískal důvěru premiéra Mirka Topolánka (ODS). Někteří zelení vidí za jeho neúspěchem neochotu Bursíka podporovat ho. Kuchtová podala demisi začátkem října kvůli kritice za práci na operačních programech. Mezi tím byl jeden z dvou schválen Evropskou komisí v trojici prvních českých. Nyní je řízením ministerstva pověřen Bursík.

Kardinál Vlk vedl tradiční dušičkovou mši na pražském Vyšehradě

K tradiční mši na památku zesnulých se v pátek v podvečer na pražském Vyšehradě sešli katoličtí věřící v čele s kardinálem Miloslavem Vlkem. Po obřadu v bazilice svatých Petra a Pavla Vlk vedl i bohoslužbu na hřbitově Slavíně, pohřebišti významných českých osobností. Při svých promluvách upozornil na to, že svátek Památky všech věrných zemřelých, lidově zvaný Dušičky, není jen o smrti, ale i o životě. Naději na věčný život prý symbolizují svíce, které lidé v tento den na hrobech svých blízkých rozsvěcují. "S nadějí na život věčný jděme na naše hřbitovy a setkávejme se se smrtí. Rozsvícení svíce mluví o životě právě tam, kde se zdá, že všechno skončilo," řekl Vlk.

Vlk také vzpomněl oběti válek, přírodních katastrof, dopravních nehod a teroristických útoků. Věřící šli po mši spolu s duchovními v procesí na Slavín, k místu posledního odpočinku významných českých osobností, kde kardinál vedl bohoslužbu. Následně obešel hřbitov a požehnal hrobům. Kardinál na Slavíně vzpomněl i významné osobnosti, které si prošly utrpením. "Tam, u zdi baziliky, je symbolický hrob Milady Horákové," připomněl Vlk právničku a političku, která byla v červnu 1950 popravena po vykonstruovaném procesu.

Skončila Generální konference UNESCO, ČR ve čtyřech výborech

Schválením programu a rozpočtu organizace na další dva roky skončilo v Paříži 34. zasedání Generální konference Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Česká republika na něm byla zvolena do čtyř výborů a organizace zařadila mezi světová kulturní výročí na příští dva roky tři výročí spojená s Českou republikou a dvě spojená se Slovenskem. Mezi schválenými dokumenty je také deklarace o holokaustu, která klade důraz na roli UNESCO při uchovávání památky této tragedie a v boji proti pokusům o její popírání. Deklarace byla přijata z podnětu Austrálie, Izraele, Kanady, Ruska a USA a mezi sponzory návrhu byly i ČR a Slovensko.

Další rezoluce, navržená Ukrajinou a zaštítěná mimo jiné i Českou republikou, vyzývá členské země organizace, aby do svých učebních osnov začlenily připomínku hladomoru na Ukrajině, na severním Kavkazu, v Kazachstánu a v dalších oblastech bývalého Sovětského svazu ve 30. letech. Účastníci zasedání odhlasovali seznam 67 světových kulturních výročí na léta 2008 a 2009. Z České republiky to bude 100. výročí úmrtí architekta Josefa Hlávky (1831-1908), 50. výročí smrti skladatele Bohuslava Martinů (1890-1959) a 400. výročí úmrtí spisovatele a filosofa Jehudy Löwa (1512?-1609). Na Slovensku se UNESCO přidruží k oslavám stých výročí narození skladatele Eugena Suchoně (1908-1993) a spisovatelky Margity Figuli (1909-1995).

Česká republika na zasedání kandidovala do čtyř výborů a do všech se prosadila. Bude mimo zasedat ve výboru pro ustavení Nubijského muzea v Asuánu, což je potvrzením dobrého jména české egyptologie. Český velvyslanec při UNESCO Petr Janyška ČTK řekl, že hlavními tématy pařížského jednání byly kulturní rozmanitost a její zabezpečení do budoucna, nehmotné kulturní dědictví, vývoz kulturních předmětů a také práce muzeí a podpora zakládání muzeí v rozvojovém světě.

Zuzana Paroubková zveřejnila místo sponzorů sdružení jen jeho výdaje

Zuzana Paroubková, bývalá manželka předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, nezveřejnila sponzory svého občanského sdružení. Médiím poskytla jen výčet výdajů své organizace. Vyplývá to z tiskového prohlášení, které Paroubková zaslala ČTK. Paroubkova exmanželka již dříve odmítla podrobit sdružení procesnímu auditu. Podle Paroubkové nepřesáhnou provozní náklady sdružení za letošní rok 14 procent z celkové výše přijatých finančních prostředků. Paroubková zdůraznila, že organizace Pomoc pro budoucnost našim dětem plně dodržuje právní předpisy.

Paroubková již dříve odmítla hovořit o sponzorech sdružení, protože si to údajně nepřáli. Odtajnění mecenáši Jan Dostál a Eduard Harant ovšem její slova popřeli - zveřejnění svých jmen se prý nebránili. Vyšlo také najevo, že Paroubková jeden z peněžitých darů Haranta nezdanila. V pátek oznámila, že tento nedostatek napravila. Paroubek své exmanželce doporučil, aby nechala ve sdružení udělat procesní audit. Paroubková to prý ale odmítla s tím, že prostředky sdružení byly využity v souladu se zaměřením organizace, tedy na pomoc dětem.

Krajané budou mít v Praze svůj první folklorní festival

Krajané se představí příští týden v Praze na svém 1. folklorním festivalu. Jeho dějištěm bude Salesiánské divadlo v pražských Kobylisích, kde 17 souborů předvede své hudební, pěvecké i taneční umění. ČTK to řekla manažerka festivalu Věra Doušová z občanského sdružení Sedm paprsků. Podle ní na festival přijedou téměř tři stovky krajanů, například z Ukrajiny, Chorvatska, Rumunska, Slovenska, Bulharska, Rakouska, Srbska a z USA. "Cestou do Prahy se mnoha krajanům splnil jejich dlouholetý sen. Jejich předkové odcházeli do ciziny před 100 až 150 lety, aby začali nový život. Přesto vždy s nostalgií vzpomínali na svůj původní domov, učili své děti česky, uchovávali české tradice, zakládali české spolky," uvedla Doušová. Podotkla, že jejich potomci v tom pokračují, se stejnou energií vedou spolkový život, nacvičují české písně a tance.

Součástí festivalu bude podle Doušové také výuka lidových tanců, ukázka lidových řemesel, přehlídka dokumentárních filmů o krajanech v zahraničí, autorská čtení a společná setkání u tradiční české kuchyně. Na čtvrtek pro účastníky festivalu jeho organizátoři naplánovali zabijačkové hody, nabízejí jim i výlety po Praze, do Karlových Varů a do Českého Krumlova. Program přehlídky, která bude slavnostně zahájena v pondělí v Senátu, je uveden na internetové adrese www.krajanskyfestival.cz. Festival se podle organizátorů v duchu dokumentů UNESCO řadí do světového hnutí za záchranu a uchování lidových tradic a jejich předávání dětem a mládeži. Myšlenka uspořádat krajanský festival vznikla na základě iniciativy krajanů, loni v září ji v rezoluci podpořili účastníci Týdne zahraničních Čechů.

Slavný Paco de Lucía zahrál v pražském Kongresovém centru

Legendární Paco de Lucía vystoupil v pátek večer ve vyprodaném pražském Kongresovém centru. Festival Kytara napříč žánry tím podle jeho dramaturgyně Vladany Rýdlové oslavil své 10. jubileum. S "králem flamenkové kytary" přijela i sedmičlenná kapela; zpěvačky Montse Cortesová, Chonchi Neredisová, La Tana i bubeník El Pirana, kytarista Nino Josele, basista Alain Perez a flétnista Domingo Patricio. Dva dny před koncertem museli kvůli velkému zájmu o vstupenky organizátoři navýšit kapacitu sálu. Paco de Lucía je výjimečný tím, že obohatil flamenko o nové prvky a také o peruánský lidový nástroj - cajón, což je dřevěná bedna, na níž se sedí a rukama bubnuje do přední ozvučné desky.

Za necelé dva měsíce šedesátiletý hudebník hraje na kytaru od pěti let a ve dvaceti letech vydal první sólovou desku. Od té doby se díky pozoruhodnému osobitému stylu řadí mezi přední interprety kytarového flamenka. Konec 70. let pro něho znamenal období experimentů a improvizace s jazzem, popem a rockem. Tehdy se jeho spolupracovníky se stali jazzoví kytaristé John McLaughlin, Larry Corryel a Al Di Meola. Spolupracoval také s jazzovým pianistou Chickem Coreou. Během své umělecké dráhy natočil celkem 25 alb. Například v albu Zyryab (1990), na němž se podílel slavný Chick Corea, se pustil i do klasické hudby a odehrál několik koncertů se symfonickým orchestrem.

V Nasavrkách se slavil keltský Nový rok

Nasavrky na Chrudimsku se v sobotní podvečer proměnily v malou keltskou vesnici. Asi dvacítka lidí, která staré zvyky oživuje, společně s návštěvníky oslavila keltský svátek Samhain. Keltové jej slavili na podzim, kdy končilo období plodnosti a nastávala zima, řekla ČTK organizátorka akce Blanka Zelená. "Samhain je vlastně keltský Nový rok," řekla Zelená. Mladí lidé získali na oživování keltské historie peníze z grantového programu Make and Connection a navazují na práci občanského sdružení Boii, které v Nasavrkách vybudovalo expozici a stezku ke keltskému oppidu. "Abychom přitáhli veřejnost, slavíme keltské svátky. Všechno je zábavnější formou, než jsou strohé přednášky nebo čtení z knih," řekla Zelená. Především děti si zkoušely vyrábět šperky, lampiony zdobily lístky ze stromů, z olova razily mince. Pokud jim to rodiče dovolili, nechávaly si i barvivem indigo namalovat na ruce ornamenty. V podvečer si také zájemci vyslechly přednášku o životě Keltů. Podobnou oslavu pořádali zájemci o keltskou kulturu také v létě. Na konci července oslavili svátek léta Lughnasad, kterým Keltové děkovali bohu slunce Lugh za první úrodu.

Ze sportu:

V předehrávaném utkání 12. kola první fotbalové ligy zvítězila Slavia Praha na Strahově nad Teplicemi 1:0. Branku vstřelil po půlhodině hry Ladislav Volešák a domácí se tím vzdálili v čele tabulky druhým teplickým na šest bodů. Jejich náskok se nesníží ani po případných nedělních úspěších třetí Ostravy nebo čtvrté Sparty.

Výsledky 18. kola extraligy ledního hokeje: Kladno - Vítkovice 5:1, Litvínov - Zlín 4:2, Pardubice - Sparta Praha 3:2, České Budějovice - Ústí nad Labem 4:1, Třinec - Slavia Praha 4:0 a Znojmo - Plzeň 4:2. Tabulku vede Liberec přes Slavii, poslední je stále Kladno.

Dvojnásobná mistryně světa v rychlobruslení Martina Sáblíková má po pádu v tréninku velké množství pohmožděnin a natrhlý sval v rameni, takže je ohrožen její start v úvodním závodě Světového poháru. Během přípravy v Severní Americe na ledě zhruba v padesátikilometrové rychlosti upadla společně s kolegou z Novis týmu Pavlem Kulmou, který si naštípl kost v rameni a v Salt Lake City bude určitě chybět. "Vypadalo to hodně špatně. V prvních momentech po pádu oba leželi nehybně na ledě. Naštěstí zranění nejsou příliš vážná," komentoval incident trenér Petr Novák v tiskové zprávě. Pro Českou televizi dodal, že Sáblíková byla otřesena, ocitla se krátce i v bezvědomí a v první chvíli vůbec nevěděla, kde je. "Urval se s námi led, spadli jsme s Pavlem do mantinelu, bylo štěstí, že ne bruslema do sebe. Spadli jsme asi pět metrů od sebe," popsala incident na oválu v americkém Salt Lake City Sáblíková pro Českou televizi s tím, že vědomí ztratila na dvě minuty.

Motocyklový závodník Lukáš Pešek odstartuje do nedělní Velké ceny Valencie, jež uzavře sezonu i Peškovo působení v kategorii do 125 ccm, z první řady. Jednadvacetiletý pražský rodák se dokázal oproti páteční první části kvalifikace o tři místa zlepšit a obsadil čtvrtou pozici.

Ani jeden z kvarteta českých stolních tenistů, kteří se dnes představili na turnaji Pro Tour v Toulouse, se nedokázal probojovat mezi nejlepší šestnáctku. Alespoň prvním kolem prošli Petr Korbel a překvapivě i mladý Lubomír Jančařík, jenž po dramatickém boji vyřadil favorizovaného Němce Christiana Süsse. V boji o postup do sobotního osmifinále však ani jeden z nich neuspěl. Šestatřicetiletý Korbel podlehl Adrianu Crisanovi z Rumunska 1:4 a Jančařík nestačil na Dána Michaela Mazeho, s nímž prohrál rovněž v pěti setech. Český stolní tenis tak budou v Toulouse zastupovat už pouze mladí hráči v kategorii do 21 let Kateřina Pěnkavová, Jančařík, Michal a Jakub Kleprlíkové, kteří se probojovali do hlavní soutěže ve dvouhře.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Oblačno, místy přeháňky. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia.

03-11-2007