Denní souhrn zpráv Zprávy

04-11-2007

Petr Nečas: Švejnarova kandidatura na prezidenta je střetem zájmů

Podle místopředsedy ODS Petra Nečase by byla kandidatura Jana Švejnara na prezidentský post "exemplárním střetem zájmů". Švejnar je od roku 2003 předsedou dozorčí rady Československé obchodní banky (ČSOB), s níž vede ČR arbitrážní spory o téměř 30 miliard korun. Nečas na to upozornil v nedělním diskusním pořadu České televize. "Jsem velmi v šoku, že někdo může kandidaturu Švejnara myslet vážně," prohlásil Nečas s tím, že Švejnar měl vzhledem ke své zvažované kandidatuře dávno odstoupit z funkce předsedy dozorčí rady ČSOB. Zároveň ale dodal, že i pokud by odstoupil, střet zájmů bude trvat. Připomněl, že prezident republiky má přístup k dokumentům o arbitrážních sporech vedených státem a že také jmenuje členy Bankovní rady České národní banky. "Jaký bude další krok? Vládu nahradí představenstvo ČSOB?" zeptal se Nečas.

Nečas prohlásil, že poslanecký klub ODS Švejnara vůbec nepřijme a nedá mu šanci jeho vztah k ČSOB vysvětlit. "Je to prezidentský kandidát ČSOB. Nevidíme důvod, proč naslouchat jednotlivým silným zájmovým finančním skupinám," řekl. Podle něj je krajně nepravděpodobné, že by někdo z ODS dal Švejnarovi hlas. Kandidátem ODS je Václav Klaus.

Ministerstvo financí ČSOB letos u pařížského arbitrážního soudu zažalovalo o 26,7 miliard korun. Peníze žádá jako kompenzaci v souvislosti s očištěním Investiční a Poštovní banky (IPB), kterou ČSOB převzala v červnu 2000 za symbolickou korunu. Stát chce dokázat, že převzetí se uskutečnilo nekalým způsobem. ČSOB údajně ovlivňovala politiky, aby jednali v její prospěch. Žalobou ministerstvo reagovalo na skutečnost, že se na soud předtím obrátila samotná ČSOB. Ta po státu v arbitráži požaduje 1,7 miliardy korun za transakce související s převodem IPB.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) se ke kandidatuře Švejnara vyjádřil mnohem smířlivěji než Nečas. Fakt, že vládní zelení chtějí prosadit na Hrad Švejnara, podle něj nemůže ohrozit koalici. "Volba prezidenta není součástí koaliční dohody," řekl televizi Prima. Za pikantní označil to, že levice nepřišla s kandidátem, který by reprezentoval levicové hodnoty. Domnívá se, že prezidentský kandidát ODS Václav Klaus neselhal za svého působení na Hradě ani v jedné z krizových situací. Pro předsedu KSČM Vojtěcha Filipa je otázka vztahu Švejnara k ČSOB velmi závažná, ale nechce ji hodnotit, protože s ekonomem zatím nemluvil. Z pohledu Filipa je Švejnar relevantním kandidátem na prezidentský post.

Ekonom Švejnar zváží kandidaturu na prezidenta do konce příštího týdne

Ekonom Jan Švejnar zváží svou kandidaturu na prezidenta podle toho, zda se mu podaří získat podporu dalších politických stran. Rozhodnout by se chtěl do konce příštího týdne. Uvedl to v telefonickém rozhovoru pro Českou televizi (ČT). Švejnarovu kandidaturu po dnešku podporují ČSSD a Strana zelených, hlasovat pro něj chce i většina členů senátorských klubů SNK ED a Klubu otevřené demokracie. Švejnar v ČT prohlásil, že by mu nevadily hlasy KSČM. S komunisty bude jednat v úterý. Čtyřiapadesátiletý Švejnar zdůraznil, že navržení na funkci prezidenta je pro něj velkou ctí. "Nyní se hodlám sejít s dalšímu kluby a zjistit, jestli je opravdu možné získat dostatečný počet hlasů. Potom bychom se samozřejmě rozhodli, zda má smysl kandidovat či ne," sdělil ČT.

Jan Švejnar sice v roce 1970 emigroval z komunistického Československa, ale hlasy komunistů by mu obecně nevadily. "Myslím, že je opravdu důležité se s tímto klubem sejít, zjistit jeho postoj a vidět, jestli by to mohlo fungovat," prohlásil. "KSČM získává velký počet hlasů v demokratických volbách, takže je ji potřeba brát jako politický subjekt, se kterým se musí jednat," dodal. Ekonom by svou případnou kandidaturu rád vyřešil do konce příštího týdne, komunisté ale budou o kandidátovi na prezidenta jednat až 7. prosince. Sociální demokraté podmiňují svou podporu Švejnarovi tím, že se mu do 8. prosince podaří najít příznivce v celém politickém spektru.

Renata Vesecká žádá premiéra, aby BIS prověřila úniky zpráv z kauz

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká chce požádat premiéra Mirka Topolánka, aby pověřil Bezpečnostní informační službu (BIS) prošetřením úniků informací z policie a státních zastupitelství. Vesecká to řekla v České televizi (ČT) v souvislosti s případem údajné korupční aféry místopředsedy vlády a šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka. Topolánek v televizi Prima uvedl, že nehodlá zasahovat do práce ani Vesecké ani policejního prezidenta. Je v jejich pravomoci, aby si "udělali pořádek ve vlastním domě" - k tomu budou mít absolutní podporu, dodal. Úniky informací totiž podle Vesecké slouží k politickému boji. "Podle mého názoru se už vůbec nejedná v kauze Čunek o vicepremiéra nebo o Veseckou, ale jedná se skutečně o politický boj a zneužívání státního zastupitelství k tomuto mocenskému boji," řekla Vesecká.

Vesecká označila masový únik informací útokem na důvěryhodnost orgánů činných v trestním řízení. Kromě vynášení podrobností z Čunkova případu nejvyšší žalobkyně připomněla podobné dění v údajné korupční kauze bývalého poslance Zdeňka Kořistky, případu týrání dětí v Kuřimi či uplácení ve fotbale. Všechno to jsou případy v dozorové působnosti Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Odvolaný vrchní státní zástupce Ištván se nechtěl ke slovům Vesecké vyjadřovat. "Své stanovisko zveřejním příští týden," řekl ČTK.

Paroubek a Tejc nesouhlasí s tím, aby BIS šetřila úniky informací

Případné využití Bezpečnostní informační služby (BIS) k vyšetřování úniků informací v souvislosti s kauzou vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) by bylo v rozporu se zákonem o zpravodajských službách. V tiskovém prohlášení to uvedl předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Jeroným Tejc (ČSSD). Podobného názoru je i předseda ČSSD Jiří Paroubek. V tiskovém prohlášení napsal, že v případě nasazení BIS by šlo o "zneužití pravomoci vlády". "BIS není od toho, aby řešila věci, které mají v kompetenci jiné orgány a odpovídají za ně policejní prezident, nejvyšší státní zástupkyně a ministři vnitra a spravedlnosti. Pokud to nezvládají, mohou rezignovat a přenechat místo schopnějším. Nikoliv úkolovat BIS něčím, co jim zákon neumožňuje," uvedl Tejc v prohlášení.

Podle Paroubka to je právě ODS, kdo využívá úniky informací z trestních spisů v politickém boji. Předseda ČSSD připomněl například takzvanou Kubiceho zprávu nebo kauzu Biolíh. "Nyní v případě Jiřího Čunka, kdy je podezření o manipulaci s vyšetřováním, které směřuje k vládním politikům, okamžitě jednají, aniž vyčkají na výsledky řádného vyšetřování. Nasazení BIS na základě nejasných podezření by tak nyní bylo zneužitím pravomoci vlády podle hesla "účel světí prostředky"," uvedl Paroubek.

Jiří Čunek chce zjistit, zda má v KDU-ČSL jako předseda důvěru

Odstupující vicepremiér Jiří Čunek chce zjistit, zda má v KDU-ČSL jako předseda důvěru. Bude o tom jednat v úterý celostátní stranická konference. Na zasedání by naopak nemělo padnout konečné jméno Čunkova nástupce v koaličním kabinetu, mělo by být známo do dvou týdnů. Řekli to Jiří Čunek a první místopředseda lidovců Roman Línek v nedělním diskusním pořadu České televize. Čunek, který čelí podezření z korupce, uvedl, že chce, aby o důvěře nebo nedůvěře celostátní konference jednala. "Já samozřejmě nechci být předsedou stranu, kdy většina si myslí, že bych tam být neměl," prohlásil. Čunkův nástupce ve vládě, kde má na starosti ministerstvo pro místní rozvoj, by měl být znám do jednoho až dvou týdnů. Jedním z možných kandidátů je Línek. Ten řekl, že by se chtěl věnovat nadále práci v Pardubickém kraji, kde je zástupcem hejtmana. "O nabídce bych ale přemýšlel," řekl Línek.

Zelení mohou vyvolat stranické referendum o radaru

Strana zelených může vyhlásit vnitrostranické referendum k umístění amerického protiraketového radaru na českém území. Umožňuje to obecná směrnice o referendu, kterou schválila republiková rada. ČTK to po jednání řekla ministryně Džamila Stehlíková. Referendum o radaru chtějí ve straně někteří její členové. O samotném radaru se ale podle Stehlíkové v souvislosti se směrnicí dnes na jednání širšího vedení nemluvilo. "Návrh prošel rozdílem jednoho hlasu," řekla ministryně. Směrnice podle ní například určuje, kolik členů strany může k referendu vyzvat, za jakých podmínek či jak musí být dané téma formulováno.

Desítky lidí pochodovaly Prahou, aby podpořili barmský lid

Několik desítek lidí se v neděli v Praze zúčastnilo pochodu proti násilí v Barmě. Se svíčkami v rukou dorazili na Václavské náměstí hlavně Barmánci žijící v Evropě. Položili je k památníku Jana Palacha a Jana Zajíce u Národního muzea. Průvod vyrazil z Havlíčkových sadů, objevily se v něm transparenty s nápisy "Zastavte násilí v Barmě" a další v angličtině a barmštině nebo fotografie nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Zúčastnili se ho zejména lidé, kteří před vojenským režimem v Barmě utekli do Británie, Německa nebo Finska. V čele průvodu kráčel mnich v oranžovém rouchu. "Cílem pochodu je vyjádřit solidaritu s lidmi v Barmě," řekla ČTK Sabe Amthor Sou z Barmského centra v Praze. Účastníci pochodu cestou neustále opakovali požehnání všem lidem světa, které mniši zpívali na zářijových demonstracích v barmských městech. Pochod uspořádali barmští aktivisté na závěr pražské víkendové konference. Už v pátek se před tím někteří z nich zúčastnili vernisáže politických karikatur, které vytvořil barmský výtvarník Harn Lay.

Česko by podle Gašparoviče nemělo ignorovat vznik Národní gardy

Česko by mělo reagovat na vznik polovojenské organizace Národní garda, kterou koncem října v Praze založila krajně pravicová Národní strana. Ve vysílání Slovenského rozhlasu to řekl slovenský prezident Ivan Gašparovič. Zároveň znovu kritizoval podobné sdružení Maďarská garda, které podle něj představuje hrozbu pro celý svět. "Česká strana nemůže bez povšimnutí akceptovat, že něco takového vzniká," uvedl prezident. Podle něj podobná sdružení mohou povzbudit extremisty i na Slovensku. "Takováto akce může vyvolat reakci i na slovenské straně. A proto si musíme dávat pozor," prohlásil.

Národní gardu založili 28. října v Praze, na mítinku k oslavě vzniku samostatného československého státu v roce 1918, členové Národní strany, která vystupuje mimo jiné proti Evropské unii a proti zahraničním přistěhovalcům.

Policejní zásah ukončil koncert extremistů na Karlovarsku

Policisté v noci na neděli násilím ukončili koncert v Nových Hamrech na Karlovarsku, na kterém se v místním hotelu Zívr sešlo asi 120 příznivců hnutí skinheads. Policisté zasáhli, protože tam zněla píseň s protižidovským textem. Účastníci koncertu se aktivně bránili a dva policisty lehce zranili. Ošetřeno bylo pět návštěvníků koncertu. Šest účastníků akce policie vyslechla, pak byli propuštěni, nikoho policie nezadržuje. ČTK to řekla mluvčí krajských policistů Ilona Týmlová. Při zákroku házel dav na policisty popelníky, sklenice, stoly a vytvořil barikády. "Policisté proto přistoupili k použití donucovacích prostředků, použily slzotvorné prostředky a zásahové výbušky," uvedla mluvčí. Pět návštěvníků koncertu bylo ošetřeno v nemocnici, pak byli propuštěni. Jeden mladík, který prodělal astmatický záchvat, zůstává v lékařské péči. Do akce bylo nasazeno 130 policistů pořádkové policie a 30 kriminalistů. Případ policie vyšetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu podněcování nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a pro trestný čin útok na veřejného činitele.

Ministr Říman dostane cenu za boj proti byrokracii

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) bude letošním držitelem ceny pro antibyrokratickou osobnost a čin. Ocenění získá za systematický a účinný boj proti nadměrné byrokratické zátěži, zejména pak proti přeregulovanosti celého podnikatelského prostředí, řekl ČTK Ivo Brokeš z občanského sdružení eStat.cz, které cenu uděluje. Sdružení, jehož cílem je zeštíhlení a zefektivnění státní správy, se tak rozhodlo odměnit Římana i za návrh novely živnostenského zákona. "Ta po dlouhých letech omezí nadměrnou moc živnostenských úřadů, které mnohdy s oblibou rozhodovaly o úspěchu či neúspěchu toho či onoho živnostníka, a navrátí tuto pravomoc přirozeným tržním mechanismům," uvedl Brokeš.

Antibyrokratické ocenění nese jméno Michala Tošovského, spoluzakladatele sdružení a tvůrce návrhu antibyrokratické reformy, který předloni tragicky zahynul. Sdružení svou cenu poprvé udělovalo loni, získal ji prezident Václav Klaus za trvalý životní přístup a postoj k odstraňování byrokracie. Ocenění dostal mimo jiné za to, že v letech 1996 až 1997 jako premiér inicioval vytvoření komise pro odstraňování byrokratické zátěže občanů a podnikatelů.

V Brně chtějí vztyčit náhrobky 342 židovským obětem holocaustu

Vybudovat náhrobky 342 dosud bezejmenným obětem holocaustu si dali za cíl brněnští dobrovolníci spolu se správou židovského hřbitova v městské části Židenice. Kameníci v těchto dnech dokončují prvních 32 náhrobních kamenů za více než 215.000 korun. Na zhotovení a vztyčení zbývajících náhrobků je třeba získat ještě asi 1,8 milionu korun. Chystá se benefiční koncert a další akce. "Doufáme také v pomoc Nadačního fondu obětem holocaustu," řekl ČTK správce pohřebiště Petr Špunar. Nyní dobrovolníci připravují benefiční koncert z díla Heinricha Wilhelma Ernsta. Uskuteční se 25. listopadu v Mozartově sále divadla Reduta. Komponista a houslista Ernst, rodák z brněnské Křenové, byl současníky v půli 19. století považován za nástupce virtuózního Paganiniho.

Brněnský židovský hřbitov je největší na Moravě, odpočívá tam asi 11.500 lidí. Nedávné bádání v archivech přineslo poznatek, že za druhé světové války bylo v Židenicích pohřbeno více než 800 Židů, kteří z různých příčin zemřeli ještě před transportem do koncentračních táborů. Někteří zemřeli vyčerpáním, další podlehli nemocem, nemálo jich pod tlakem událostí spáchalo sebevraždu. "Zjistili jsme, že 342 z nich náhrobek buď nikdy nemělo, nebo se už rozpadl," uvedl Špunar. V záznamech se podařilo najít i jména mrtvých a přiřadit je k jednotlivým rovům.

Reprezentační prostory Hradu přilákaly hlavně turisty

Reprezentační prostory Pražského hradu, které se v sobotu otevřely veřejnosti, navštívilo zhruba 4000 lidí. Převažovali mezi nimi cizinci, řekl ČTK David Šebek ze Správy Pražského Hradu. Například Francouzi, Rakušané ale i další Evropané měli tento týden delší "dušičkový" víkend a mnozí z nich jej využili k návštěvě Prahy. Naopak Češi se rozjeli navštívit hřbitovy po celé zemi, aby si zde připomněli památku svých blízkých zemřelých. Reprezentační prostory si lidé mohli prohlédnout již podruhé. Na jaře to bylo při příležitosti Dne osvobození od fašismu.

Tradici zavedl první polistopadový prezident Václav Havel. "Vůbec poprvé se prostory otevřely veřejnosti v listopadu 1964, když byl Antonín Novotný podruhé zvolen prezidentem. Za Ludvíka Svobody se při oslavách státního svátku 9. května pořádal na Hradě týden otevřených dveří. Gustáv Husák tradici zrušil," připomněl Šebek.

V divadle Archa byly uděleny komiksové ceny Muriel

Udělením cen Muriel v deseti kategoriích skončil festival Komiksfest. Podle organizátora Tomáše "Hibiho" Matějíčka mají ceny pomoci široké veřejnosti orientovat se v české komiksové tvorbě. Čestné uznání si z pražského divadla Archa odnesl také Francouz David B., autor série Padoucnice, která podle Matějíčka významně ovlivnila řadu českých autorů. Cenu za nejlepší původní českou knihu převzala Lucie Lomová, autorka komiksu Anna chce skočit. "Ceny Muriel vznikly proto, aby ukázaly co kvalitního se u nás objevuje, aby byly majákem pro širší publikum, o co kvalitního se zajímat," řekl ČTK Matějíček. Věří, že možnost získat ocenění bude motivovat další autory k tvorbě komiksů a v dalších letech bude možné vybírat ještě z většího množství děl. Komiksfest představuje největší soustředění komiksových tvůrců a projektů v tuzemsku. Kromě toho, že prezentuje aktuální domácí projekty, snaží se důsledně představovat i zajímavé projekty ze zahraničí.

Skleněnou sošku od Františka Kocourka si odnesli například autoři nejlepšího scénáře Džian Baban, Vojtěch Mašek a Jan Šiller za dílo Za vším hledej doktora Ženu. Za nejlepší kresbu dostali cenu Muriel Štěpán Kopřiva a Jiří Grus za dílo Nitro těžkne glycerinem. Ceny pojmenovány po legendární postavě komiksu Káji Saudka byly uděleny také za nejlepší latering, tedy použití písma v komiksu, nebo strip, což jsou krátké komiksy, které se objevují například v novinách. Do síně slávy vstoupil autor Čtyřlístku Jaroslav Němeček."Pan Němeček měl na českou scénu velmi podstatný vliv, naprostá většina českých výtvarníků a českých komiksových čtenářů začínala právě na Čtyřlístku. Ve většině rozhovorů je uváděn jako takový první kontakt s komiksem," zdůvodnil rozhodnutí Matějíček.

Francouzský pianista Alexandre Tharaud zahrál v Rudolfinu

Francouzský pianista Alexandre Tharaud zahrál v sobotu večer v ne zcela zaplněné Dvořákově síni pražského Rudolfina. V první části koncertu představil Sonatinu fis moll a cyklus Zrcadla od Maurice Ravela. Koncert vyvrcholil výběrem z valčíků od Fryderyka Chopina. Publikum odměnilo Tharauda, který se snažil mluvit česky, mohutným aplausem a dočkalo se třech přídavků. Vystoupení patřilo do cyklu Světová klavírní tvorba, kterou organizuje FOK. "V Rudolfinu koncertuji poprvé a jsem nadšen. Skladby, které jsem představil, pocházejí z mého posledního alba," řekl ČTK po koncertu klavírista. Osmatřicetiletý Tharaud je sólistou i komorním hráčem, který se s oblibou věnuje interpretaci francouzské hudby. Jako sólista vystupoval s mnoha evropskými orchestry, například bavorskými symfoniky a japonskými filharmoniky. V poslední době koncertoval jak v Paříži, tak i Buenos Aires, Amsterodamu, Washingtonu, Bernu a Soulu.

Plzeň se chystá na vyprodaný koncert finské kapely Apocalyptica

Plzeň se připravuje na úterní vystoupení finské rockové skupiny Apocalyptica, které je prologem 28. ročníku největšího plzeňského hudebního festivalu Smetanovské dny. Koncert, jenž se uskuteční v Domě kultury Inwest, je už několik dnů vyprodaný. Provázet ho budou přísná bezpečnostní opatření. Poznámky k bezpečnosti i další konkrétní požadavky obdržela produkce na dvacetistránkovém seznamu. Zajistit musí speciální pokrmy, ale například i 110 ručníků, z nichž deset má být čistě bílých, řekla produkční Pavla Kormošová. "Je to úplně jiný kalibr managementu, než na jaký jsme zvyklí. Vyjmenovány jsou přesně i specifické alergie jednotlivců z více než 30 členného týmu, který přijede. Podle toho zajišťujeme stravu," vysvětlila. Přesně vypsány jsou druhy chleba, mléka i značky požadovaných potravin. O vystoupení finské trojice výborných violoncellistů, kteří svých nasazením konkurují formacím jako je Metallica, Faith No More nebo Sepultura, usilovali pořadatelé Smetanovských dnů asi dva roky.

Pražané si vyzkoušeli originální český sport woodkopf

Přímo v centru města v ulici Na Příkopě si v neděli mohli Pražané vyzkoušet originální český sport nazvaný woodkopf. Sport, při kterém se utkávají dva soupeři s dřevěným prknem na hlavě, zaujal kolemjdoucí všech věkových kategorií, včetně poslankyně Kateřiny Jacques, která si ho společně se svými dětmi také vyzkoušela. Recesistickou akci uspořádali herci pražských divadel, kteří usilují o zařazení tohoto sportu na program letních olympijských her v roce 2016, na jejichž uspořádání Praha kandiduje. Herci, kteří tento sport aktivně provozují, věří, že woodkopf čeká velká budoucnost. "Chceme, aby se stal naším národním sportem. Je součástí české kultury stejně jako pivo nebo knedlo zelo vepřo. Myslím, že nebude trvat dlouho a cizinci budou považovat slovo woodkopf za české slovo," řekl Vladimír Čech, který byl asi čtyři roky aktivním hráčem.

Ze sportu:

Bez svého kapitána a nejlepšího střelce týmu Stanislava Vlčka nastoupí fotbalisté Slavie Praha ve středu na Strahově v utkání Ligy mistrů proti Arsenalu. Kvůli svalovému zranění však bude Vlček trenéru Karlu Jarolímovi určitě chybět i v pražském derby proti Viktorii Žižkov v dalším ligovém kole. Slávistický útočník nedohrál sobotní ligové utkání proti Teplicím, v závěru byl střídán kvůli zranění lýtkového svalu.

Český reprezentant Lubomír Petruš vyhrál na mistrovství Evropy cyklokrosařů ve švýcarském Hittnau závod juniorů. Druhý za ním skončil Arnaud Jouffroy z Francie a bronz získal Slovák Peter Sagan. Další medaili pro české barvy pak přidal Lukáš Klouček, který skončil třetí v závodě do 23 let.

Český cyklokrosař Zdeněk Štybar se opět prosadil v souboji se světovou elitou. V belgickém Hamme-Zogge skončil stříbrný v druhém závodu seriálu Superprestige a stejně jako před třemi týdny prohrál jen s domácí hvězdou Svenem Nijsem. V průběžném pořadí tak na něj ztrácí dva body. Petr Dlask projel cílem na sedmém místě, Radomír Šimůnek byl dvanáctý. Dlaskovi po dvou závodech Superprestige patří pátá pozice, Šimůnek je šestnáctý.

Lukáš Pešek skončil v letošním ročníku mistrovství světa silničních motocyklů čtvrtý. V nedělní Velké ceně Valencie, která šampionát kubatury do 125 ccm uzavřela, dojel do cíle na pátém místě. Závěrečný závod roku vyhrál Španěl Hector Faubel, mistrem světa se stal Maďar Gábor Talmacsi. Pro Peška tento závod znamenal loučení s nejslabší kubaturou MS i se strojem Derbi. Od příští sezony bud estartovat v kubatuře do 250 ccm na stroji Aprilia.

Český brankář Ondřej Pavelec dostal na ledě Tampa Bay poprvé příležitost chytat v NHL od úvodní minuty. Dvacetiletý nováček se podílel na výhře Atlanty v poměru 6:4 třiceti úspěšnými zákroky a k premiérovému vítězství v NHL mu vydatně pomohl spoluhráč Ilja Kovalčuk, který vstřelil hattrick ve druhém utkání v řadě.

Čeští florbalisté prohráli v posledním utkání na Škoda Floorball Cupu v Ostravě s favorizovaným Švédskem 2:5 a skončili na posledním čtvrtém místě. Švédové rozhodli zápas hned v úvodním dějství, které vyhráli 4:0. Vítězi turnaje se stali Finové, kteří na závěr zdolali Švýcarsko 3:2, Švédové skončili druzí.

Čeští šachisté prohráli v šestém kole mistrovství Evropy družstev v krétském Heraklionu s Ukrajinou 1,5:2,5. Rozhodlo vítězství Alexandra Areščenka na čtvrté šachovnici nad Tomášem Polákem, v partii týmových jedniček remizoval David Navara s druhým hráčem současného světového žebříčku Vasilijem Ivančukem. Tým tak vypadl z první desítky a klesl až na 14. místo. Vedou Rusové, kteří vyhráli i nad Izraelem a udržují si dvoubodový náskok před Slovinskem. Také v ženském turnaji se do čela dostaly Rusky, český tým porazil Finsko a připsal si druhou výhru na turnaji. V průběžném pořadí patří českým šachistkám 21. příčka.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, místy dešťové nebo sněhové přeháňky. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia.

04-11-2007