Denní souhrn zpráv Zprávy

08-11-2007

Prezidenta Klause přijala britská královna

Českého prezidenta Václava Klause a jeho ženu Livii ve čtvrtek v Buckinghamském paláci přijala královna Alžběta II. "Rozhovor byl přátelský, jak osobní, tak přeci jen o vztazích mezi našimi zeměmi," řekl po audienci v Buckinghamském paláci Klaus. Královna podle něj velmi vzpomíná na svou návštěvu v Praze v roce 1996. "Navíc byla velmi dojata darem, který byl vybrán jako doplněk ke svatebnímu daru, který dostala od československé vlády," řekl Klaus. Livie Klausová vysvětlila, že Alžběta II. nyní dostala poháry z dílny firmy Moser, na nichž byl stejný monogram, jako na servisu darovaném před 60 lety. Tyto poháry byly úmyslně navrženy tak, aby byly jeho doplňkem. Královna právě tento měsíc oslaví diamantovou svatbu s princem Philipem. "Inspirovali jsme se skutečným darem od československého prezidenta, který dostala Její Výsost ke svatbě," řekla Klausová. "Velmi nás potěšilo a překvapilo, že si královna na svatební dar prezidenta Beneše velmi dobře pamatuje, používá ho, takže to není věc, která někam zapadla do neznáma," doplnil Klaus.

Návštěvu Londýna český prezident ukončil jednáním s ministerským předsedou Gordonem Brownem. Rozhovoru dominovalo české předsednictví v Evropské unii a zejména otázky, co lze během půlroku, kdy bude Praha unii předsedat, zvládnout či kde je možno spolupracovat. "Samozřejmě jsme pokračovali v diskusích, které jsme spolu s Gordonem Brownem vedli v minulosti jako s ministrem financí, na téma evropské deregulace, na téma společné měny v Evropě," řekl Klaus.

Pravicoví extremisté jsou rozhodnuti jít bývalou židovskou čtvrtí

Pravicoví extremisté jsou rozhodnuti pochodovat v sobotu bývalou židovskou čtvrtí v Praze. Oznámili to na svých internetových stránkách. Městský soud předtím potvrdil úřední zákaz pochodů sdružení Mladí národní demokraté po dvou jiných trasách. V Praze tak hrozí střety mezi pravicovými radikály a členy a příznivci Židovské liberální unie, kteří jsou připraveni extremisty zastavit. V ulicích budou také anarchisté. Policie nasadí 1100 policistů, v terénu bude i 300 strážníků. Město už deklarovalo, že zakázané akce radikálů rozpustí na místě. "Nedovolíme, aby 10. listopadu byl nějakým závažným způsobem narušen veřejný pořádek," zdůraznil před novináři primátorův náměstek Rudolf Blažek (ODS).

Sdružení na webu uvedlo, že rozhodnutí soudu bude respektovat. "Zákazy veškerých náhradních tras i dat průvodu chápeme jako přání magistrátu, abychom prošli původně ohlášenou trasou," sdělilo na webu. Mladí národní demokraté tvrdí, že průvod ulicemi někdejšího Židovského Města mají povolen dřívějším verdiktem městského soudu navzdory proklamacím magistrátu o tom, že ohláška nebyla platná. Podle některých informací přijedou české pravicové radikály podpořit i jejich soukmenovci ze zahraničí, hlavně z Německa. Cizinecká policie oznámila, že zabrání vstupu "nežádoucích osob" do České republiky. Na zpřísněný dozor na hranicích nasadí stovky příslušníků.

Pavlát: Případ neonacistů ukáže, že demokratické principy fungují

Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát si myslí, že záměr pravicových extrémistů zneužít výročí Křišťálové noci nakonec přinese kladný efekt. "Ukáže se, že občanská společnost a demokratické principy fungují," řekl novinářům po schůzce se členy vlády Alexandrem Vondrou a Cyrilem Svobodou. Představitelé vlády na ní ubezpečili zástupce židovské obce, že považují všechny formy útoků na její příslušníky za naprosto nepřijatelné. Sobota bude podle šéfa legislativní rady Svobody testem toho, zda je Česko právním státem. Očekává, že policie splní svou roli a pořádek bude udržen. Pavlát čeká, že na shromáždění ke Staronové synagoze, které v sobotu pořádá židovská obec, přijdou neonacistům na provokaci odpovědět tisíce lidí.

Pavlát se se Svobodou a Vondrou shodují, že není třeba měnit kvůli podobným excesům zákony. Svoboda míní, že v tomto případě nelze přihlížet pouze k zákonu o shromažďování, ale je nutné řídit se Listinou základních práv a svobod. "Nikdo nemůže zneužívat svobodu slova a svobodu shromažďovací k tomu, aby pošlapával principy demokracie a útočil na svobody druhých," uvedl Svoboda.

Romea vyzvala Romy k účasti na shromáždění proti pochodu radikálů

Romští aktivisté ze sdružení Romea vyzvali Romy, aby se v sobotu zúčastnili pietního shromáždění k uctění památky obětí Křišťálové noci. Chtějí tak podpořit židovskou komunitu a vyjádřit svůj odpor k pravicovým extremistům, kteří se chystají ve stejnou dobu pochodovat bývalou židovskou čtvrtí. ČTK to sdělili zástupci sdružení Romea. "Romové jsou podobně jako Židé a další národnosti i v dnešní době šikanováni, a dokonce zabíjeni příslušníky a sympatizanty těchto part," uvedli aktivisté ze sdružení Romea. Podle nich je účast Romů důležitá i proto, že nacistická éra patří k "nejtemnějším obdobím také jejich dějin".

Česko bude zodpovědné za vnější bezpečnost radaru

Česko bude zodpovědné za vnější bezpečnost radaru, který chtějí Američané umístit ve vojenském újezdu Brdy, zatímco USA budou mít na starosti vnitřní ostrahu stanice. Podle náměstka ministryně obrany Martina Bartáka se na tom již shodly delegace obou států při vyjednávání o dohodě o protiraketové obraně, která má určit podmínky pro případné vybudování radaru v ČR. Barták to řekl členům sněmovního výboru pro obranu. "Přístup americké strany hodnotíme jako vstřícný," uvedl náměstek.

Američané a Češi se již dohodli, že případné návštěvě radaru zástupců třetí strany musí předcházet souhlas obou států. Představitelé také odsouhlasili opatření zabezpečující on-line předávání informací o činnosti radaru příslušným orgánům řízení letového provozu. Ministerstvo obrany by také mělo mít on-line informace o činnosti stanice 24 hodin denně. USA také podle Bartáka souhlasí s tím, aby na stanici měl neomezený přístup zástupce ministerstva obrany i jeho tým. Náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar již dříve uvedl, že na základně v Česku by měl být neustále přítomen český velitel se svým týmem. Náklady na stavbu stanice by měli hradit Američané. Vyjednavači si také určili pravidla pro nakládání s utajovanými informacemi a hovořili také o zapojení českých subjektů do výstavby a provozu radaru.

S radarem by podle průzkumu mohlo souhlasit až 55 procent lidí

S umístěním americké radarové základny na českém území mohlo souhlasit až 55 procent obyvatel pod podmínkou, že ČR obdrží "zvýšené bezpečnostní záruky". Vyplývá to z říjnového průzkumu, který agentura Factum Invenio zpracovala pro ministerstvo zahraničních věcí. Respondenti podmiňují svou ochotu souhlasit s radarem také tím, že radarová stanice nebude mít negativní dopady na životní prostředí a zdraví obyvatel. Po poskytnutí důkazu o tomto tvrzení je s umístěním radaru v ČR ochotna souhlasit nadpoloviční většina dotázaných (55 procent). Podle tohoto průzkumu zůstává poměr příznivců a odpůrců radaru dlouhodobě stabilní - s radarem souhlasí čtvrtina obyvatel, 68 procent lidí s ním nadále nesouhlasí. V září s umístěním radaru souhlasilo o dvě procenta obyvatel více než v říjnu.

Kritici základny obviňují podobné průzkumy z toho, že jsou zmanipulované a otázky tendenčně položené. Vláda se podle nich snaží vyvolat dojem, že odpor lidí k radaru klesá. Podle jiného průzkumu agentury STEM, který si v září nechal vypracovat vládní koordinátor pro komunikaci o protiraketové obraně Tomáš Klvaňa, souhlasí s výstavbou radaru 22 procent lidí. Srpnový průzkum americké společnosti Opinion Research Corporation přinesl informace o tom, že radar v ČR nechce 51 procent obyvatel Česka. Podle červnového průzkumu společnosti CVVM byly proti radaru téměř dvě třetiny obyvatel.

Architekti píší kvůli knihovně prezidentovi, vládě a parlamentu

Architektonické studio HŠH Architekti, které skončilo třetí v soutěži na stavbu nové budovy Národní knihovny, si stěžuje prezidentovi republiky, předsedovi vlády, Senátu a Poslanecké sněmovny. Předmětem stížnosti je údajná neregulérnost soutěže, na níž poukazují i další architekti, ale především postoj Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na ten se HŠH obrátili již dvakrát - a dostali dvě protichůdná vyjádření. ČTK to řekl Tomáš Hradečný za HŠH. Kritikům soutěže vadí zejména údajné porušení její podmínky, podle níž měl být národní konzervační fond knihovny umístěn nad zem. Vítězný návrh Jana Kaplického jej má pod zemí. Národní knihovna uvádí, že porota nevyřadila jeho návrh proto, že si vyhlašovatel při zadávání soutěže neuměl představit bezpečné umístění fondu pod zemí. Kaplického návrh prý přinesl nové a bezpečné řešení pro umístění vzácného fondu. Proto se podle Národní knihovny měnily podmínky během soutěže. Mezinárodní unie architektů připustila, že komise některé soutěžní podmínky porušila. Soutěž však nebyla zrušena.

V prvním vyjádření ÚOHS konstatoval, že veřejná soutěž o návrh není zahrnuta mezi druhy zadávacích řízení a úřad tak nemá pravomoc zasahovat do průběhu soutěže o návrh. Podle Hradečného ale tehdy úřad zmínil, že se může případem zabývat, až bude zahájena veřejná zakázka, tedy příprava stavby knihovny a později samotná stavba. Na druhý podaný podnět ale úřad sdělil, že pro vytváření pravidel architektonických soutěží byla od UNESCO zmocněna Mezinárodní unie architektů, a případ tedy náleží do její kompetence. Protože vnímáme tato dvě vyjádření úřadu jako rozdílná, obracíme se na čtyři zákonodárné instituce a čekáme jejich vyjádření k tomu, jak ÚOHS interpretuje zákon, řekl Hradečný.

Kaplický dostal čestný doktorát VŠUP, svůj návrh knihovny představí zastupitelstvu

Architekt Jan Kaplický a výtvarnice Adriena Šimotová dostali čestné doktoráty Vysoké školy uměleckoprůmyslové (VŠUP). Ocenění autora návrhu nové budovy Národní knihovny ale podle školy nesouvisí s jeho vítězstvím v mezinárodní architektonické soutěži. "Vybrali jsme ho již předtím, ale kvůli onemocnění paní Šimotové jsme čekali s ceremoniálem několik měsíců," řekl prorektor školy Filip Suchomel.

Architekt Kaplický 29. listopadu osobně představí pražským zastupitelům svůj návrh nové budovy Národní knihovny. Dohodli se na tom členové pracovního týmu Národní knihovna. Podle Kaplického bylo jednání úspěšné, osobně představit svou stavbu zastupitelům si přál již dlouho. "Knihovna na Letné bude. Možná, že bude o půl metru nižší nebo širší," vyjádřil po jednání Kaplický svůj optimismus. Další člen týmu, primátor Pavel Bém po jednání uvedl, že problém, zda bude knihovna podle Kaplického na Letné stát, či ne, je podle něj příliš velký na to, aby ho bylo možné jej "bagatelizovat do otázky ano a ne". "Čili počkejme," řekl.

Národní knihovna zajímá většinu lidí, jen polovině se návrh líbí

O dění kolem zamýšlené stavby nové budovy Národní knihovny (NK) se zajímají tři čtvrtiny lidí. Jen polovině se vítězný návrh architekta Jana Kaplického líbí a pouze třetina občanů je pro umístění budovy podle tohoto návrhu na pražské Letné. Vyplývá to ze dvou průzkumů agentury STEM. Koncem října učinila jeden mezi občany ČR a druhý mezi Pražany. Názory obou skupin se v některých aspektech liší.

Asi polovině lidí se návrh stavby líbí - čísla jsou přibližně stejná v celé zemi (48 procent) jako v Praze (49 procent). Lidem do 29 let se návrh většinou líbí, řekly to tři pětiny z nich. Naopak lidem nad 60 let se ve většině nelíbí. Kladné názory na Kaplického studii jsou častější u lidí s vyšším vzděláním. Příznivci návrhu mají zřetelně navrch mezi sympatizanty ODS a Strany zelených, naopak drtivé většině příznivců KSČM se návrh nelíbí. Jen třetina lidí z ČR je pro umístění NK podle Kaplického návrhu na Letnou, v Praze se takto vyjadřuje 39 procent dotázaných.

Inflace v říjnu vzrostla na čtyři procenta, je nejvýše od ledna 2002

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v říjnu zrychlilo na čtyři procenta ze 2,8 procenta v září. To je nejvyšší růst od ledna 2002. Oznámil to Český statistický úřad. Proti předchozímu měsíci se ceny zvýšily o 0,6 procenta. Na meziročním růstu se podílelo hlavně zdražení potravin a nealkoholických nápojů, ale i bydlení a dopravy. Ekonomové očekávali růst inflace mezi 3,5 a 3,8 procenta.

Ceny pohonných hmot letí strmě vzhůru

Pohonné hmoty začaly u tuzemských čerpacích stanic v posledních dnech rychle zdražovat. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 vyjde podle údajů společnosti CCS v průměru na 30,29 koruny, což představuje nárůst o 30 haléřů za poslední tři dny. Nafta od pondělí zdražila o 54 haléřů na průměrných 30,30 koruny za litr. Litr nafty je tak nyní poprvé od letošního února dražší než natural. "V nejbližší době to tak s největší pravděpodobností ještě zůstane. V dalších dnech očekáváme další zdražování pohonných hmot, které by v případě nafty mohlo dosáhnout až jedné koruny na litr," řekl analytik Colosseum Petr Čermák. Na vině jsou podle něj rostoucí ceny ropy na světových trzích, které se promítají i do cen pohonných hmot na burze v Rotterdamu. V Česku se k celosvětovému růstu cen pohonných hmot, které částečně tlumí slábnoucí dolar, ještě přidalo prodloužení plánované odstávky v litvínovské rafinerii.

Míra nezaměstnanosti v říjnu 5,8 procenta, nejnižší za devět let

Míra nezaměstnanosti v Česku v říjnu klesla na 5,8 procenta ze zářijových 6,2 procenta. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí. Jde o nejnižší údaj za posledních devět let. Analytici pokles pod šestiprocentní hranici čekali. "Říjnové snížení nezaměstnanosti jde především na vrub sezónnímu vývoji, kdy ještě do práce nastupují absolventi škol, a velmi příznivému vývoji ekonomiky zajišťující silný růst nabídky nových pracovních míst," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Pokles nezaměstnanosti lze podle něj očekávat i v listopadu. Naopak zvýšení míry nezaměstnanosti přinese jako obvykle až prosinec, dodal. Podle ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka je za rychlým poklesem míry nezaměstnanosti přetrvávající hlad průmyslu i služeb po nových pracovních silách, jenž česká nabídka práce není s to nasytit. "Řešením je proto stále rostoucí dovoz pracovních sil ze zahraničí," uvedl Mertlík.

ČR opět prohrála u evropského soudu kvůli léčivům

Česká republika opět u Evropského soudního dvora prohrála s Evropskou komisí spor, který se týká léčiv. Nejvyšší soud Evropské unie dospěl k závěru, že ČR dosud nepřevedla do svého právního řádu směrnici týkající se technických požadavků pro krev a krevní komponenty. Učinit tak měla již v roce 2005. Tato prohra neznamená pro Prahu žádné sankce, musí ale přijmout příslušný zákon.

Stát nemůže rušit zakázky pro ČSOB jen kvůli arbitráži

Stát nemůže rušit výběrová řízení, která vyhrála Československá obchodní banka, jen proto, že s ním banka vede arbitráž. Vyplývá to z verdiktu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Zkoumal soutěž ministerstva financí na správu 15 miliard korun určených na protipovodňová opatření. Tendr vyhrála ČSOB, ministerstvo ho ale následně zrušilo. Nemělo k tomu však objektivní důvod, řekl ČTK mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Ministerstvo za to dostalo pokutu 10.000 Kč, může se odvolat. Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba se ale úřad zřejmě proti rozhodnutí neodvolá.

Čeští vojáci asi budou cvičit irácké tankové vojsko

Čeští armádní instruktoři se příští rok asi budou účastnit iráckého tankového výcviku i cvičení na bojových vozidlech. Členům sněmovního branného výboru to řekl náměstek ministryně obrany Martin Barták. Podle něj by se výcviku mělo zúčastnit asi 20 Čechů, využita bude irácká bojová technika. Iráčané podobně jako Češi mají ve výzbroji tanky T-72. Již v současnosti se však česká armáda na výcviku Iráčanů podílí. Několik Čechů totiž v Bagdádu na mezinárodním velitelství výcvikové mise NATO školí důstojníky irácké armády.

Zrušení kontrol na hranicích ČR má podporu zemí EU

Evropská unie učinila důležitý krok k rozšíření schengenského prostoru volného pohybu bez hraničních kontrol o devět zemí EU, včetně Česka a Slovenska. Ministři vnitra uzavřeli neformální politickou dohodu o jeho rozšíření na pozemních hranicích od 21. prosince. Pro Česko, které bude po rozšíření obklopeno jen státy zapojenými do prostoru, to znamená, že by v něm od tohoto data kromě letišť neměly být hraniční kontroly. Výjimkou budou mezinárodní letiště. Na nich kontroly budou dál pokračovat. Pro přílety ze zemí schengenského prostoru by měly skončit koncem března 2008. Rozšíření prostoru o devět zemí, o které se Evropská unie rozšířila v roce 2004 s výjimkou Kypru, bude muset být na ministerské úrovni ještě formálně schváleno.

Počet nehod oproti roku 2006 mírně klesl, vzrostl ale počet obětí

Za prvních deset měsíců letošního roku zemřelo při dopravních nehodách o 155 osob více než ve srovnatelném období roku 2006. Od ledna do konce října zahynulo na českých silnicích celkem 936 lidí, z toho 21 dětí. Nehod se ovšem stalo o pět procent méně než v loňském roce. Vyplývá to ze statistiky, kterou na svém webu zveřejnilo ministerstvo vnitra. Nejvíce nehod se stalo na území Prahy, nejméně v Jihočeském kraji. Čtyři procenta z celkového počtu nehod způsobili lidé pod vlivem alkoholu. Nejrizikovějším dnem na silnicích zůstává pátek, následuje pondělí a středa.

Výstavu o Valdštejnovi bude provázet vědomostní soutěž pro školy

Součástí programu chystané výstavy Albrecht z Valdštejna a jeho doba bude vědomostní soutěž pro žáky základních a studenty středních škol. Nejúspěšnější soutěžící postoupí do celostátního finále, které se uskuteční v únoru příštího roku ve Valdštejnském paláci v Praze. "Budeme mít nejlepší znalce Albrechtova života, díla, působení a stop, které zanechal v Evropě," řekl novinářům za organizátory soutěže Jan Kovařík. Valdštejnská soutěž je novinkou a zároveň doprovodnou hrou letošního 13. ročníku vědomostní soutěže Eurorebus, která se snaží v souladu se školskou reformou podporovat propojování jednotlivých studijních oborů - zeměpisu, dějepisu, společenských věd. Kurátorka výstavy o Valdštejnovi Eliška Fučíková uvedla, že kdysi byl Albrecht z Valdštejna ve školách popisován jako "hrubý voják, který byl negramotný a neuměl se ani pořádně podepsat". Výstava má ale dokládat opak. "Albrecht z Valdštejna byl sice osoba začínající jako lump, ale díky své píli a ctižádosti se velmi intenzivně kultivoval a vyrostl z něj člověk s velkým citem pro umění," uvedla kurátorka. Podle ní přispěl k významnému rozvoji kultury a architektury v českých zemích. Výstava, která bude zahájena za týden ve Valdštejnské jízdárně, bude ojedinělá mimo jiné svým rozsahem. Bude vypovídat o vojevůdci, který byl také obratným politikem, podnikatelem, stavitelem a diplomatem.

Premiéra hry Pavla Kohouta zahájila festival německého jazyka

Světovou premiérou hry Pavla Kohouta Malá hudba moci začal ve čtvrtek večer ve Stavovském divadle Pražský divadelní festival německého jazyka. Inscenace, kterou nastudoval umělecký šéf činohry Národního divadla Michal Dočekal, vstoupí v pátek do repertoáru české první scény. Kohoutova hra nazvaná v německém originále Eine kleine Machtmusik je fiktivním příběhem z nedávné současnosti. Jejím hrdinou je typický příslušník západoněmecké umělecké levice, který se v mocensky rozděleném světě konce 20. století zaplete do stále neprůhlednější politické hry a postupně přestává být pánem svého osudu. "Hru jsem napsal na téma, které mě jak doma, tak v rakouském exilu, kam jsem byl násilím vynesen, zasáhlo osobně: problém intelektuálů, kteří ve svatém nadšení často naletí cynikům moci," řekl na setkání s novináři Pavel Kohout a nezastíral, že s průběhem zkoušek je vrcholně spokojen.

Radikální fanoušci Sparty hrozí bojkotem

Radikální fanoušci fotbalové Sparty vyhlásili bojkot domácích zápasů svého klubu. Skupina Ultras tím na své internetové stránce reagovala na soubor opatření, které vedení klubu v úterý vyhlásilo s cílem skoncovat s projevy antisemitismu v hledišti a zabránit používání pyrotechniky během utkání. Ultras označují tuto snahu klubu za nehorázná represivní opatření. Protestují především proti plánovanému zavedení evidence fanoušků v kotli a chystaným zákazům vstupu na stadion. Nelíbí se jim ani už dříve zavedená opatření v podobě zákazu pyrotechniky, postavení plotu napříč sektorem a přítomnosti ochranky a policie přímo v sektoru. Vedle bojkotu obsahuje prohlášení Ultras i další nespecifikované výhrůžky. "Současný trend a postup vedení vnímáme jako útok na samotnou naši existenci. Naším cílem rozhodně není škodit klubu, ale jsme k tomuto činu tlačeni, a jestliže nedojde ke změně situace, budou z naší strany následovat další kroky," píše se v prohlášení. Ultras věří, že najdou podporu i u ostatních fanoušků Sparty.

Brückner poprvé povolal gólmany Daňka se Zítkou a beka Kadlece

Brankář Petr Čech a obránce Marek Jankulovski chybějí kvůli zranění v nominaci fotbalové reprezentace před závěrečnými kvalifikačními zápasy se Slovenskem a na Kypru. Trenér Karel Brückner poprvé povolal brankáře Michala Daňka z Plzně, dalšího gólmana Daniela Zítku z Anderlechtu Brusel a obránce pražské Sparty Michala Kadlece. Česká reprezentace, která si postup na závěrečný turnaj mistrovství Evropy 2008 zajistila už v říjnu díky výhře v Německu, hraje se Slovenskem v Praze na Letné 17. listopadu. O čtyři dny později uzavře tým kvalifikační cyklus duelem na Kypru.

Počasí

Je převážně zataženo, místy přeháňky, na horách sněhové. Teploty v pátek vystoupí na 3 až 7 stupňů Celsia, na horách bude kolem nuly.

08-11-2007