Denní souhrn zpráv Zprávy

14-11-2007

Vláda nepodpořila návrh ČSSD na přímou volbu prezidenta

Návrh sociálních demokratů na zavedení přímé volby prezidenta vláda podle očekávání nepodpoří. Premiér Mirek Topolánek (ODS) novinářům po zasedání kabinetu řekl, že takováto změna je bez předchozího projednání na politické scéně nemožná, návrh proto považuje za demonstrativní a účelový. Vláda chce na toto téma nicméně debatovat, i kvůli tomu, že dvě ze tří koaličních stran pro přímou volbu jsou, připomněl postoj lidovců a zelených. "Je napsán navíc tak špatně, že naráží na ústavní právo, na ústavu," řekl Topolánek o návrhu ČSSD. Diskuse o přímé volbě, k níž se vládní strany zavázaly v koaliční smlouvě, už podle něj začala zářijovou konferencí zástupců všech parlamentních stran v Senátu. Nyní zamíří poslanecká iniciativa do parlamentu, který o ní rozhodne. Lze předpokládat, že o navržené změně budou sněmovna a Senát jednat přinejmenším řadu měsíců. Ke schválení ústavní novely je třeba nejméně třípětinové většiny zákonodárců.

Vláda zamítla návrh zákona, který by urychlil vyvlastnění pozemků

Vláda zamítla poslanecký návrh zákona, který by urychlil vyvlastňování pozemků pro stavbu silnic a dálnic. Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) by norma znamenala výrazný průlom do vlastnického práva. Premiérovi na zákonu, který měl urychlit vyvlastění pozemků, vadila hlavně jeho zpětná účinnost. Zároveň podle něj bylo zpochybněno vlastnictví tím, že rozhodnutí soudu by nemělo odkladný účinek. Vláda proto představí vlastní návrh, který průtahy u soudů eliminuje. Podle navrhovatelů dnes trvá až několik let, než soud definitivně rozhodne o stížnosti majitele, což výrazně brzdí stavbu dálnic.

Ministři také rozhodli o tom, že stát nebude obcím doplácet peníze na stavbu či renovaci čistíren odpadních vod, pokud kvůli příliš dlouhým smlouvám se soukromými vodárenskými společnostmi nedosáhnou na evropské peníze.

Premiér chce problém s chybějícími ministry vyřešit do 14 dnů

Premiér Mirek Topolánek (ODS) připustil, že neobsazená křesla ministrů školství a pro místní rozvoj komplikují činnost jeho vlády. Tuto situaci chce proto do 14 dnů vyřešit. Novinářům řekl, že v nejbližší době hodlá navrhnout prezidentovi, aby řízením ministerstva pro místní rozvoj, které tento týden opustil Jiří Čunek (KDU-ČSL), pověřil některého z nynějších členů kabinetu. Lidovci se dohodli, že než najdou řádného ministra, měl by resort dočasně řídit šéf legislativní rady vlády Cyril Svoboda. "Pokud to má být Cyril Svoboda, tak to jde vstříc mému návrhu," dodal premiér.

Zelení hledají ministra školství už více než měsíc. Úřad po odchodu Dany Kuchtové provizorně spravuje vicepremiér a předseda Strany zelených Martin Bursík, který je navíc ministrem životního prostředí. Topolánek si nemyslí, že by absence ministrů činnost obou resortů ochromila, nicméně současný stav ho netěší. "Taky sdílím pocit, že chybějící dva ministři ne že destabilizují, ale komplikují činnost vlády," prohlásil.

ČSSD chce hlasovat o nedůvěře vládě

Premiér Mirek Topolánek (ODS) není podle šéfa opoziční ČSSD Jiřího Paroubka schopen řídit vládu, v koalici je napětí a ministerstva školství a místního rozvoje jsou v rozvratu. Tyto věci podle něj vedou k rozkladu celé vlády, proto sociální demokracie trvá na tom, aby Poslanecká sněmovna hlasovala o nedůvěře Topolánkovu kabinetu. "Myslím, že tahle vláda to za poměrně krátkou dobu dotáhla do smutných konců," řekl šéf ČSSD. Vládě sociální demokraté vytkli, že nedokáže zajistit peníze z Bruselu, kterých by mohlo Česko každoročně dostat kolem 100 miliard korun, čistky ve zdravotnictví a na státních zastupitelstvích, "rozchvácení" majetku nemocnic "takzvanou privatizací", rozvrat policie, začínající lavinu zdražování, kterou vyvolává reforma veřejných financí, nebo zastavování programů bytové politiky či rezignaci na obnovitelné zdroje energie.

Premiér se v kauze sloučení nemocnic postavil za Julínka

Za krok správným směrem pokládá premiér Mirek Topolánek (ODS) záměr ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) sloučit Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze. K plánu, který minulý týden odstartoval odvoláním profesora Pavla Klenera z čela ústavu, řekl, že není iracionální, pouze komunikačně nezvládnutý. V úterý požádali v souvislosti s Julínkovým záměrem o svolání schůzky lidovci, zelení označili Julínkovy kroky za unáhlené a neodůvodněné už minulý týden. Topolánek si ale ve shodě s ministrem myslí, že v Praze je fakultních nemocnic příliš a výzkum by měl být přesunut na univerzity. Jde podle něj o organizační změnu, nikoli změnu zásadní.

Proti plánovanému sloučení ústavu a nemocnice protestují zdravotníci. Nelíbí se jim ani, že Julínek odvolal osm ředitelů zdravotních ústavů a sloučil 14 těchto zařízení do sedmi. Kvůli Julínkovým záměrům ohlásili na čtvrtek demonstraci. Obávají se zániku světově uznávaného ústavu hematologie.

Podle STEM se stranické preference ODS a ČSSD vyrovnaly

Stranické preference dvou největších českých politických stran se vyrovnaly. Občanské demokraty nyní upřednostňuje 27,5 procenta lidí, sociální demokraty 26,9 procenta. Vyplývá to z listopadového průzkumu společnosti STEM. Minulý měsíc podle ní v oblibě vedla ČSSD, která oproti říjnu ztratila více než tři procenta příznivců. Rozdíly mezi současnými preferencemi ODS a ČSSD jsou zanedbatelné, protože se pohybují v pásmu statistické chyby, která tvoří 2,5 procentního bodu. Vedle ODS ve stranických preferencích mírně posílili také komunisté (12,1 procenta) a zelení (9,4 procenta), naopak ztratili lidovci (5,7 procenta).

Školský výbor chce rychlejší růst platů učitelů

Školský výbor sněmovny doporučil navýšit rozpočet školství na příští rok. Pokud by mu poslanci vyhověli, rostly by rychleji platy učitelům, školy by dostaly více peněz na pomůcky a další vzdělávání pedagogů. Více financí by také plynulo do rozpočtu vysokých škol. Se stávajícím návrhem rozpočtu na rok 2008 ve výši 118,3 miliardy korun opakovaně vyjádřily nespokojenost školské odbory. Nelíbí se jím plánovaný růst platů pracovníků školství o 1,5 procenta. Pokud by byl vládní návrh schválen, chyběly by školám peníze například na učebnice a další profesní rozvoj učitelů, tvrdí odboráři. Jestliže se rozpočet dostatečným způsobem nenavýší, chtějí stávkovat. Nespokojené jsou i vysoké školy, jejich rozpočet by prý nepokryl výdaje na nově přijaté studenty. Návrhy školského výboru posoudí rozpočtový výbor, definitivně však o rozpočtu rozhodne sněmovna jako celek na nadcházející schůzi.

Koalice chce přidat peníze ústavu studia totalit, opozice ne

Ústav pro studium totalitních režimů bude mít možná v příštím roce na výdaje víc peněz, než vláda původně navrhla. Koaliční poslanci v ústavně právním výboru sněmovny přes nesouhlas opozice prosadili doporučení, aby dostal oproti navrženým 163 milionům dalších deset milionů. V případě potřeby by navíc podle koalice mohl v průběhu příštího roku požádat ministerstvo financí o dalších 50 milionů korun. O návrhu na desetimilionové navýšení by měla sněmovna rozhodnout na své nadcházející schůzi, kdy má také schvalovat rozpočet jako celek. Doporučení ústavně právního výboru ještě předtím posoudí rozpočtový výbor dolní komory a také jeho stanovisko může být důležité.

Ekumenická rada církví se bojí omezovaní náboženské svobody

Ekumenická rada církví (ERC) se v souvislosti s úterním zamítnutím ústavní stížnosti na spornou novelu církevního zákona obává rostoucí snahy omezovat náboženskou svobodu v České republice. Ústavní soud zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení normy. Zákon prosazený levicí omezuje podle církví jejich práva. Rozhodnutí již odsoudila Česká biskupská konference (ČBK) římskokatolické církve, posléze i ERC sdružující ostatní církve. Kritikům normy vadí povinnost evidovat na ministerstvu kultury církvemi zřizované duchovní a jiné instituce. "Církvím se jeví jako nepřijatelné odtrhovat od jejich existence diakonie, charity a církevní školství. Sociální služba potřebným a vyučování jsou neoddělitelnou součástí života církve. Nelíbí se nám, že úřednický aparát dostává do rukou nikoli pouze evidenci, ale rozhoduje o registraci těchto zařízení. Je zde potenciální možnost k rušení těchto zařízení a zamlžování církevního charakteru právnických osob založených církvemi ke službě," sdělil ČTK šéf ERC Pavel Černý.

V Praze bude kvůli demonstracím v pohotovosti 800 policistů

Na státní svátek 17. listopadu bude v Praze v pohotovosti 800 policistů a strážníků. Na Palackého náměstí chystá na sobotu demonstraci skupina Autonomní nacionalisté a uskuteční se i další shromáždění. Bezpečnostní opatření budou standardní, řekl po jednání pražské policie, strážníků a magistrátu jeho mluvčí Jiří Wolf. Akci nacionalistů policisté sledovat. Na místě bude městský úředník, který bude připraven shromáždění v případě porušování zákonů rozpustit, uvedl Wolf. Autonomní nacionalisté uvádějí, že to bude "poslední rozloučení se svobodou slova". Kritizují postup úřadů a policie proti pochodu neonacistů, který byl plánován na minulou sobotu. Na Palackého náměstí nikdo nemusí shromáždění oznamovat. Magistrát z něho zřídil již dříve takzvaný pražský Hydepark.

Další akce se uskuteční na Václavském náměstí. Iniciativa Ne základnám bude "u koně" demonstrovat proti případné výstavbě amerického radaru v České republice. Na Můstek je ohlášeno shromáždění "připomenutí si důsledků sametové nedůslednosti roku 1989". Na Národní třídě má být "vzpomínkové shromáždění k zachování demokracie". Navíc se uskuteční kvalifikační utkání českých fotbalistů se Slovenskem.

Nesprávný postup při revizi odstavil na 16 hodin první blok JETE

První blok Temelína byl v úterý na 16 hodin mimo provoz. Elektřinu přestal vyrábět kvůli výpadku hlavního cirkulačního čerpadla, které zajišťuje oběh chladící vody mezi reaktorem a parogenerátorem. Výpadek zavinili pracovníci dodavatelské firmy, kteří prováděli kontrolu blokové elektrorozvodny. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Jihočeští odpůrci atomu označili úterní událost za evergreen temelínské elektrárny. "Opět na Temelíně sehrál negativní roli všudypřítomný lidský faktor," uvedl Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí.

Ceny průmyslových výrobců v říjnu vzrostly o 4,4 procenta

Ceny průmyslových výrobců v říjnu meziročně stouply o 4,4 procenta, v září přitom vzrostly o čtyři procenta. Proti předchozímu měsíci se jejich ceny v říjnu zvýšily o 0,4 procenta. Růst ovlivnily zejména vyšší ceny elektřiny, plynu a vody. Uvedl to Český statistický úřad. Ceny průmyslových výrobců se odstupem promítají i do cen pro konečné spotřebitele. "Inflační tlaky v ekonomice jsou tak vyšší, než se očekávalo. To by měla být klíčová zpráva z celé statistiky pro finanční trhy a centrální bankéře. Spekulace na brzké zvýšení úrokových sazeb proto nabírají na síle," komentoval výsledky analytik Next Finance Vladimír Pikora.

Dovozní ceny v září klesly, vývozní se zvýšily

Ceny dováženého zboží v září meziročně opět klesly, tentokrát o 1,1 procenta. Ceny vývozu naopak vzrostly o 0,7 procenta. Proti předchozímu měsíci se snížily dovozní ceny o 0,9 procenta, vývozní o 0,6 procenta, uvedl Český statistický úřad. Hlavní příčinou meziročního růstu vývozních cen byly vyšší ceny potravin (o 17,2 procenta) a polotovarů. V potravinách podražily zejména obilné a mléčné výrobky. Dovozní ceny se snížily podruhé za sebou zejména vlivem posilující koruny a poklesu cen strojů a dopravních prostředků o 3,5 procenta.

Růst maloobchodních tržeb v září zpomalil na 5,9 procenta

Meziroční růst maloobchodních tržeb ve stálých cenách zpomalil v září na 5,9 procenta ze srpnových 6,9 procenta. Jde o nejnižší meziroční přírůstek v letošním roce. K růstu přispěly hlavně nespecializované prodejny s převahou potravin a také specializované prodejny elektroniky, elektrických přístrojů, stavebnin, nábytku a dalšího zboží pro domácnost, oznámil Český statistický úřad. Nejrychleji rostly tržby v prodejnách textilu a obuvi, dále pak v prodejnách potřeb pro domácnost. Specializované prodejny potravin zaznamenaly poprvé v letošním roce pokles tržeb. V motoristickém odvětví se tržby ročně zvýšily o procento.

S cenou elektřiny není spokojeno 93 procent lidí

S cenou elektřiny není spokojeno devět z deseti obyvatel České republiky. Pro 55 procent lidí je cena elektrické energie "strašně vysoká", 38 procent ji považuje za o něco vyšší, než by měla být. Vyplývá to z průzkumu agentury Factum Invenio. Jen sedm procent respondentů říká, že cena elektrické energie je přiměřená. Na zdražování elektrické energie reaguje 46 procent obyvatel pouze zamezením plýtvání, aniž by svou spotřebu snižovali. Odběry omezuje 39 procent lidí. Jeden ze sedmi respondentů se rostoucími cenami elektřiny vůbec nezabývá. O nahrazení elektřiny levnějším typem energie, například pro vytápění či ohřev vody, uvažuje 27 procent lidí. Tuto změnu již provedlo 12 procent obyvatel. Agentura Factum Invenio průzkum provedla na přelomu září a října, na její otázky odpovídalo 1006 českých občanů starších 18 let.

Akademie věd obtížně hledá peníze na start zařízení k výzkumu jaderné fúze

Akademie věd (AV) se potýká s nedostatkem peněz na rozjezd nového tokamaku, tedy zařízení, které bude základnou pro hledání nových zdrojů energie na základě termojaderné fúze. Chybí zhruba 95 milionů korun, akademie peníze musí najít a také je najde ve svém rozpočtu, bude to ale na úkor jiných věcí. Poslancům ze školského sněmovního výboru to řekli předseda této vědecké instituce Václav Pačes a člen předsednictva akademické rady Jiří Rákosník. Výbor nakonec velkou většinou hlasů doporučil schválit rozpočet Akademie věd na příští rok v takové podobě, v jaké ho vláda navrhla, tedy s výdaji ve výši 5,529 miliardy. Pačes uvedl, že jde o výdajovou stagnaci. Tokamak potřebuje podle něj například vlastní budovu. V rozhovoru s ČTK Pačes řekl, že Česká republika, respektive Československo, bylo již dříve jednou ze zemí, která tokamak měla. Zařízení sovětské výroby ze 70. let už ale dosloužilo. I vzhledem k předchozím zkušenostem s touto prací však země dostala z Británie zadarmo nový tokamak, který bude zmenšenou verzí obřího zařízení vznikajícího ve Francii. Do České republiky by tak podle Pačese mohli jezdit zahraniční vědci, aby se před startem tokamaku ve Francii připravovali v tuzemsku. S pomocí tokamaků se vědci pokoušejí provést kontrolovanou jadernou fúzi, jejíž zvládnutí by přineslo prakticky nevyčerpatelný a ekologicky přijatelný zdroj energie. Při jaderné fúzi dochází ke sloučení atomových jader za současného uvolnění obrovského množství energie - jde o proces, jaký se odehrává v jádrech hvězd. V jaderných elektrárnách se nyní vyrábí energie štěpením jader. Fúze je opačný proces.

Pokuta 113 milionů za kartel velkodistributorů léčiv potvrzena

Antimonopolní úřad potvrdil pokutu 113 milionů korun pro čtyři přední české velkodistributory léků. Firmy Alliance UniChem CZ, GEHE Pharma Praha, Pharmos a Phoenix loni na několik dní přerušily dodávky léčiv do nejzadluženějších fakultních nemocnic. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se dopustily zakázané kartelové dohody. Novinářům to řekl předseda ÚOHS Martin Pecina. Jeho rozhodnutí je pravomocné, firmy tak pokutu i v případě, že podají žalobu, musí zaplatit. Všechny čtyři firmy podle Peciny kontrolovaly přes 95 procent trhu. Distibutoři se obrátí na soud, řekl ČTK šéf sdružení AVEL Pavel Suchý.

Seitlová: Stížnosti na zdravotní péči jsou vyřizovány pomalu

Stížnosti pacientů na zdravotní péči jsou v Česku vyřizovány v mnoha případech pomalu a se značnými prodlevami. ČTK to řekla zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová. Důvodem je podle ní to, že neexistuje obecný předpis, který by jasně stanovil, za jak dlouho má být stížnost vyřízena. Příslušné orgány zabývající se zdravím se podle Seitlové odmítají řídit správním řádem. Stížnosti by měly být vyřízeny nejpozději do čtvrt roku, jsou ale případy, kdy to trvá i dvakrát déle. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt ČTK řekl, že k 1. lednu 2009 nastanou ve stížnostní agendě změny. "Jednak chceme práva pacientů deklarovat v zákoně o zdravotních službách, jednak v něm chceme jasně stanovit postup stížností," upřesnil. Právníci nyní analyzují, jak zpřístupnit občanům institut mimosoudního vyrovnání. Pacient se tak dostane rychleji k penězům. Další problém vidí Cikrt v tom, že lidé nejsou zvyklí stěžovat si u toho, kdo péči platí a má smlouvu s daným zařízením, což je zdravotní pojišťovna.

Seitlová také požádala ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), aby začal co nejdříve koncepčně řešit problém s nedostatkem zubařů v Česku. Kancelář veřejného ochránce práv totiž dostala stížnosti obyvatel části Opavska, kterým nemá kdo ošetřit chrup. Není jim tak poskytnuta zákonem zaručená zdravotní péče. Obdobné potíže jsou ale i jinde - například na Karlovarsku, řekla Seitlová.

V sokolovské nemocnici našly sestry odloženého novorozence

V sokolovské nemocnici našly zdravotní sestry na chodbě odložené novorozeně. Chlapeček je zcela zdráv a sestry mu daly jméno Martin. Zatím zůstává v sokolovské nemocnici, rodiče hledá policie. Podle lékařů byl chlapec objeven krátce po narození. „Porod byl asi kolem půlnoci," řekla mluvčí nemocnice Hildegarde Bejlková. Chlapečka lékaři důkladně prohlédli a nezjistili žádné zdravotní problémy. "Je to zdravé donošené dítě," doplnila lékařka novorozeneckého oddělení Hana Brožová.

Na kobyliské střelnici v Praze 8 je nový kříž

Na kobyliské střelnici v Praze 8, kde nacisté po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha popravili stovky lidí, je od středy nový kovový kříž s trnovou korunou. Nahradil původní dřevěný, který shnil a byl letos na jaře odstraněn. Libeňská radnice zaplatila za výrobu a instalaci nového kříže 200.000 korun, sdělila ČTK její mluvčí Helena Šmídová. Zprvu se myslelo, ze kříž někdo ukradl. Teprve později se zjistilo, že uhnil. Účastníci letošní květnové vzpomínkové akce na oběti nacismu museli pokládat věnce k obelisku. Nový kříž je pět metrů vysoký a váží 800 kilogramů.

Albrecht z Valdštejna se vrátil do svého pražského paláce

Vévodu Albrechta z Valdštejna jako jednu z nejvlivnějších evropských osobností 17. století představuje unikátní výstava, která začíná ve Valdštejnské jízdárně v Praze. Expozice evropských rozměrů přibližuje Valdštejna nejen jako vojevůdce, ale také jako diplomata, stavitele, manažera a sběratele umění, který se zasloužil o rozvoj kultury i školství. Organizátorům výstavy se o něm a jeho době podařilo shromáždit skoro 1200 exponátů. "Představujeme Albrechta z Valdštejna zbaveného toho všeho balastu, kterým prošel zejména v 19. a 20. století, tedy toho nacionálního, třídního," řekl novinářům při představení výstavy jeden z jejích kurátorů Ladislav Čepička. Valdštejn podle něj nebyl "jediný ďábel mezi samými anděly". Podle kurátorky Elišky Fučíkové by byl v současnosti nejspíš někým jako Bill Gates, také se z malých poměrů vypracoval na jednu z nejvýznamnějších osobností. Organizátoři nabídli exponáty, které se v Česku objevují od 17. století poprvé na jednom místě a v jednom čase. Do Prahy se tak alespoň na tři měsíce dostaly předměty, které v době třicetileté války byly z Čech vyvezeny jako válečná kořist. Většina exponátů pochází z českých a moravských hradů, zámků a muzeí, šest desítek bylo dovezeno ze zahraničí - ze Švédska, Dánska, Německa, Rakouska, Itálie, Maďarska či Nizozemska.

V jihlavské zoo se narodilo 18 mláďat hroznýšovce jamajského

Zoologická zahrada v Jihlavě dostala předčasnou vánoční nadílku v podobě 18 mláďat hroznýšovců jamajských. Ošetřovatelka plazů našla v teráriu větev ověnčenou malými hady jako vánoční stromeček, řekla ČTK mluvčí zoo Kateřina Kosová. Odchov hroznýšovců jamajských není podle mluvčí nijak náročný, nicméně jihlavská zoo je chová jako jediná v Česku.

Energetici vyhlásili v hradeckém a Libereckém kraji kalamitu

Energetici v Královéhradeckém a Libereckém kraji vyhlásili kvůli padajícím stromům do vedení kalamitní stav. Zejména na Semilsku, Novopacku a v Podkrkonoší sněhem zatížené stromy způsobily desítky poruch, přičemž poruchy během dne přibývaly. Bez proudu se ocitly stovky domácností. ČTK to řekla mluvčí společnosti ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková.

Počasí

Je oblačno až zataženo, místy sněží. Noční teploty od nuly do mínus 4 stupňů Celsia, přes den -2 až +2 stupně.

14-11-2007