Denní souhrn zpráv Zprávy

19-11-2007

Ministerstvo spravedlnosti představilo reformu justice

Česká justice má být v budoucnu rychlá, komfortní a transparentní. K tomu má vést reforma, kterou vypracovalo ministerstvo spravedlnosti. Vládní priority pro oblast soudnictví a hlavní body reformy představili premiér Mirek Topolánek a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (oba ODS). Pospíšil zdůraznil, že ke změna nebude vyžadovat ani větší počet soudců ani více peněz ze státního rozpočtu. Podle mezinárodních statistik Česko se svými 3028 soudci patří k zemím s největším počtem soudců na počet obyvatel. Ministerstvo chce snížit některé kategorie zaměstnanců a naopak navýšit počet vyšších soudních úředníků. K efektivnějšímu fungování soudů má přispět chystaný personální audit, který se má zaměřit především na administrativní pracovníky.

Proces elektronizace české justice má zase usnadnit přístup občanů k soudům a urychlit soudní řízení. První fáze projektu, jako je například E-podatelna nebo InfoSoud, začaly fungovat již letos, v lednu příštího roku by chtělo ministerstvo zprovoznit insolvenční rejstřík. Završením projektu má být kompletní elektronický soudní spis. Ten by měl podle ministra začít fungovat v druhé polovině volebního období, tedy od léta 2008 do roku 2010. Dalším pilířem reformy je úprava norem. Největších změn se mají občané podle ministra dočkat od připravované velké novely občanského soudního řádu, která obsahuje 150 novinek. Změny mají přinést i novely profesních norem, jako jsou zákon o soudech a soudcích nebo zákon o znalcích a tlumočnících. Například zákon o soudech soudcích má přinést několik novinek urychlujících soudní řízení. Chystá se i novela trestního řádu, notářského a exekučního řádu a zákona o mediacích.

Ústavní soud možná spojí projednávání návrhů KSČM a ČSSD

Ústavní soud možná spojí projednávání návrhu KSČM na zrušení vládní reformy veřejných financí, který obdržel v pondělí, s dříve doručeným podnětem podaným sociálními demokraty. ČSSD i komunisté totiž napadají totožný zákon. Druhou variantou je, že soudci ze stejného důvodu zastaví řízení o návrhu KSČM, dokud se nerozhodne o podnětu sociálních demokratů. Zatím Ústavní soud neuvedl, zda návrhy projedná přednostně před jinými stížnostmi, což požaduje jak ČSSD, tak komunisté. Obě opoziční parlamentní strany budou v příštích dnech vyčkávat, zda Ústavní soud přizná jejich návrhům právo na přednostní projednání. Dělává to prostřednictvím zvláštního usnesení v případě, že řešená otázka má zásadní dopad nebo právní význam, popřípadě by odkladem vznikly značné škody. Prakticky to znamená, že soud o stížnosti rozhodne v řádu měsíců, v opačném případě mohou navrhovatelé čekat na verdikt i několik let.

Čunek podá žalobu na deník Právo

Předseda KDU-ČSL a bývalý vicepremiér Jiří Čunek se rozhodl podat žalobu na deník Právo. Tento krok je reakcí na pondělní článek listu, podle něhož policie údajně zná důvod, proč mohl Čunek jako někdejší starosta Vsetína dostat v roce 2002 půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real. Čunek tyto informace považuje za lživé. "Článek s názvem 'Podle policie existoval motiv k údajnému Čunkově úplatku' je lživý s jednoznačným cílem pošpinit a poškodit osobu Jiřího Čunka, a tím i celou KDU-ČSL," uvedl Čunek v prohlášení, které zveřejnil na stránkách www.kdu.cz. Šéf lidovců dodal, že v policejním spise, z něhož autor článku podle něj zjevně čerpal, je jednoznačný posudek od znaleckého ústavu potvrzující, že firma H&B Real zaplatila městu Vsetín adekvátní cenu.

Julínek slíbil zachování péče

Slovem ministra se zavázal pacientům s vážnými krevními chorobami ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), že o léčbu nepřijdou. Ústav hematologie a krevní transfuze (UHKT) o ně bude pečovat i po sloučení s Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN). Julínek slíbil pacientům analýzu přínosu sloučení. "Ujistil jsem pacienty, že jejich obavy jsou liché a že péče bude ve stejném rozsahu a stejné kvalitě jako dosud, možná může být i lepší, a dal jsem na to slovo ministra," řekl Julínek po tříhodinovém jednání s pacienty novinářům.

"Věřit mohu, ale co to je věřit, musel bych vědět, jak takový model funguje," reagoval otec jedné z pacientek Václav Trojan. Novinářům řekl, že věří, že ministr udělá, co bude moci. "Ale nemám žádný důvod věřit, že kvalitní fungující instituci, která si získala světové renomé, je rozumné teď takovým způsobem transformovat," dodal. Ministr přiznal, že vysvětlování nebylo snadné, snažil se vyvrátit obavy nemocných. Napravuje nyní prý to, že pacienti byli nepřesnými informacemi vystrašeni. To vytýká profesoru Pavlu Klenerovi, kterého kvůli tomu odvolal před dvěma týdny z funkce ředitele ÚHKT. Julínek poznamenal, že zatím nevidí důvod, proč by svůj záměr se slučováním ústavu s VFN do univerzitního zařízení měnil. Nemá prý indicie, že by toto spojení ohrozilo provoz.

Do Bangladéše zamíří česká pomoc

České humanitární organizace vysílají pomoc do Bangladéše, který ve čtvrtek zasáhl ničivý cyklon Sidr. Česká organizace Adra vyslala do jižního Bangladéše svého zástupce a vypsala veřejnou sbírku. Peníze na Bangladéš chce od úterý vybírat také Člověk v tísni a Česká katolická charita. Pomoc přijde i od státu, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg už rozhodl o uvolnění částky 1,5 milionu korun. Česká vládní pomoc do Bangladéše poputuje prostřednictvím Mezinárodního výboru Červeného kříže, který operuje přímo na zničeném jihu země. Na místě je i zástupce Adry, který monitoruje situaci a zjišťuje, jak nejlépe pomoci. Lidé mohou peníze na pomoc Bangladéši posílat na účet Adry 211211211/0300, variabilní symbol je 161.

Katolická charita i Člověk v tísni už mají sbírky připravené, čekají jen na schválení a administraci. Vedle sbírky chce Člověk v tísni zároveň uvolnit prostředky ze svého Klubu přátel. Vlastní lidi na místo ale zatím nepošle.

Polský ministr obrany chce zvážit výhody americké základny

Nový polský ministr obrany Bogdan Klich chce zvážit, zda umístění americké protiraketové základny v Polsku je pro zemi výhodné. Doposud byla Varšava nakloněna záměru Spojených států, které chtějí část štítu umístit v Polsku a část v Česku. Liberálové, kteří se nyní ujali vlády společně s lidovci, však chtějí klást Američanům tvrdší podmínky při vyjednávání. Donald Tusk, který usedl na premiérské křeslo po Jaroslawu Kaczynském, nedávno řekl, že otázka umístění části americké protiraketové základny v Polsku je otevřená. Zároveň zdůraznil, že polští představitelé zamýšlejí konzultovat záležitost se svými partnery v Evropské unii. "Musíme si udělat přehled výhod a nákladů projektu pro Polsko. Pokud bilance pro nás bude nevýhodná, vyvodíme z toho závěry," řekl Klich v rozhovoru pro list Dziennik.

"Rozhodně neočekávám nějakou fundamentální, nějakou fatální změnu polského postoje," řekl v reakci český vicepremiér Alexandr Vondra, který o tom v Bruselu jednal s polskými představiteli. "Nevidím žádnou diskontinuitu této polské vlády, stejně jako ta minulá bude mít zájem na tom, aby NATO zůstalo silné a aby byla dobrá transatlantická spolupráce," poznamenal Vondra. Dodal, že nový polský kabinet si zřejmě chce stanovit vlastní vyjednávací strategii, kterou nicméně bude konzultovat s Prahou.

S politickou situací je spokojena jen pětina občanů

Téměř rok a půl po sněmovních volbách je se současnou politickou situací spokojena jen pětina občanů. Činnost vlády a parlamentu za poslední měsíc hodnotí kladně zhruba třetina dotázaných, konstatuje aktuální průzkum společnosti STEM. Tradičně nejlépe vychází z hodnocení prezident, s jehož prací je nyní spokojeno 70 procent lidí. Prezident Václav Klaus si v očích veřejnosti podle zjištění STEM mírně pohoršil v minulém, říjnovém průzkumu. Tehdy ho pozitivně hodnotilo 65 procent lidí, zatímco před prázdninami s ním bylo spokojeno 73 procent respondentů. Nyní se hodnocení hlavy státu opět dostalo na obvyklou úroveň. Na zlepšeném hodnocení se podle analytiků podíleli svými příznivými odpověďmi hlavně stoupenci opozičních stran.

Spokojenost s nynější politickou situací vyjádřilo 22 procent občanů, zbylých 78 procent mělo opačný názor. Vládu ocenilo za práci v uplynulém měsíci 30 procent veřejnosti, parlament o jedno procento méně. Spokojenost s politickou situací i hodnocení institucí je podle STEM významně podmíněno věkem, vzděláním, politickou orientací, stranickými preferencemi a materiálním zajištěním dotázaných. Vyšší míru spokojenosti s děním na politické scéně dlouhodobě vyjadřují lidé mladí, s úplným středoškolským a vysokoškolským vzděláním a dobře zajištění.

AMF Václava Fischera chce svá letadla

Česku hrozí další arbitráž. Německá společnost Aircraftleasing Meier und Fischer (AMF), ve které má většinový podíl podnikatel Václav Fischer, bude požadovat náhradu škody za to, že její dva letouny Boeing 737 jsou od roku 2005 zadržovány na pražském ruzyňském letišti. Podle Fischera škoda, která tím společnosti vznikla, neustále narůstá a nyní dosahuje stovek milionů korun. "Společnost AMF využije všech dostupných prostředků a bude samozřejmě požadovat náhradu škody. Jednou z možností je mezinárodní arbitráž na základě smlouvy o ochraně investic uzavřené mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo," uvedl Fischer ve vyjádření pro ČTK.

Agrární komora chce, aby se zvýšil podíl biosložky v naftě

Agrární komora chce, aby se přimíchávání biosložky do nafty od příštího roku zvýšilo na 3,5 procenta z nynějších dvou procent. Podle zemědělců je ČR schopna vyprodukovat dostatek řepky na výrobu biopaliva a zpracovatelské kapacity již značně převyšují nynější potřebu povinného přimíchávání. Uvedl to ředitel AK Martin Fantyš. Podle platné úpravy má podíl biosložky v naftě vzrůst až v roce 2009 na 4,5 procenta. Požadavek na vyšší přimíchávání podporují i výrobci biopaliva - metylesteru řepkového oleje. "Od 1. ledna se to už nestihne, protože navýšení podléhá notifikaci v Bruselu," uvedl obchodní ředitel Agropodniku Jihlava Rastislav Trecák. Reálným termínem je podle něj 1. červenec příštího roku. Přimíchávání metylesteru začalo v Česku letos v září a v cenách nafty u čerpacích stanic se to projevilo zdražením řádově o desetihaléře.

Biskup Církve československé husitské Karel Bican končí

Pražský biskup Církve československé husitské Karel Bican abdikoval. V minulosti čelil kárnému řízení kvůli homosexuálnímu skandálu. Loňská aféra ale podle jeho slov odchod neovlivnila. Rozhodl se odejít dobrovolně a bude pracovat jako farář ve svém původním působišti. O abdikaci informovala Církev československá husitská na internetu. "Na pravidelných nedělních bohoslužbách 18. listopadu 2007 v chrámu sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze (...) předal Karel Bican písemnou abdikaci," píše se ve zprávě. Podle serveru iDnes musí být rozhodnutí ještě potvrzeno vedením.

Pětapadesátiletý ženatý duchovní požadoval loni sex po muži, jemuž pomáhal po návratu z vězení. Po zveřejnění faktů v médiích Karel Bican nejprve lhal a přiznal se až později pod nátlakem. Poté tvrdil, že "věc" se odehrávala jen v citové a slovní rovině a že mu lidé v diecézi jeho selhání už odpustili. Biskupská rada a ústřední rada církve počátkem roku vyzvaly biskupa, aby z funkce odstoupil, Bican však abdikovat odmítl. Husitská církev je v Česku se zhruba 100.000 členy třetí nejpočetnější.

Počasí

Je zataženo nízkou oblačností a mlhavo, ojediněle mrznoucí mlhy nebo mrholení. Noční teploty od nuly do mínus čtyř stupňů Celsia, v úterý vystoupí na plus čtyři stupně.

19-11-2007