Denní souhrn zpráv Zprávy

20-11-2007

Zastavení Čunkova stíhání oživilo úvahy o jeho návratu do vlády

Úterní rozhodnutí státního zástupce Arifa Salichova, který znovu zastavil trestní stíhání předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka kvůli obvinění z korupce, oživilo úvahy o možném návratu expremiéra do koaliční vlády. Sám Čunek mluví opatrně, rezervovaně se zatím vyjadřují i jeho straničtí kolegové. Premiér Mirek Topolánek (ODS) podle severu Aktuálně.cz velmi vážně uvažuje o Čunkově "comebacku" do vládních funkcí. Klíčová je ale podle něj podpora takového kroku od KDU-ČSL a jasné stanovisko úřadů, zda Čunek neporušil žádný zákon při pobírání sociálních dávek. Rezignaci lidoveckého šéfa totiž předcházelo zveřejnění informací, podle nichž Čunkova rodina v 90. letech pobírala sociální dávky a současně měla na účtech uložených 3,5 milionu korun. Lídři KDU-ČSL soudí, že mluvit teď o Čunkově návratu do vlády je předčasné. Je podle nich nutné počkat, až Salichovovo rozhodnutí znovu posoudí a potvrdí nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, a kauza se tak definitivně uzavře.

MMF: Vládní reformní balík je nedostatečný pro konsolidaci financí

Schválený balíček reformních opatření není dostatečným opatřením ke konsolidaci veřejných financí ve střednědobém období. Proto by měla Česká republika urychlit své reformní úsilí a provést i zásadní reformy sociálního, důchodového a zdravotního systému, uvedl v úterý šéf mise Mezinárodního měnového fondu v ČR Subhash Thakur. Česká ekonomika podle něj dosud těžila z cyklického vývoje ekonomiky. "Je třeba ambiciózně omezit výdaje tak, aby ČR dosáhla fiskální konsolidace," uvedl Thakur. Podle něj něj je současné omezení výdajů nedostatečné a krátkodobé. Do budoucna tak podle něj nelze vyloučit kvůli vývoji veřejných financí a stárnutí populace i zvýšení daní místo plánovaného snížení. "ČR si nebude moci dovolit daňové škrty, pokud neomezí výdaje," upozornil Thakur. Reformní balíček má ovšem podle Thakura i pozitivní prvky, jako například posun od přímého zdanění k nepřímému a snížení daňové zátěže právnických osob.

Topolánek: ČR by mohla mít v roce 2014 vyrovnané rozpočty

Česká republika by mohla mít v roce 2014 vyrovnané státní i veřejné rozpočty. V rámci kulatého stolu pořádaného společností Economist Conference to v úterý uvedl premiér Mirek Topolánek. Podmínkou je ovšem úspěšné završení prvních dvou fází reformy veřejných financí naplánovaných do roku 2010. V jejich rámci by se měla uskutečnit i reforma důchodového, sociálního a zdravotního systému. "Chceme v roce 2014 vyrovnané rozpočty, nejen státní, ale i obecné," uvedl v úterý Topolánek. Podle něj ovšem tento krok čeká až na další politickou reprezentaci. Ve stejném roce by podle něj mělo být díky reformám i podstatně nižší celkové zdanění než v roce 2006. K privatizačním plánům vlády Topolánek uvedl, že se nechystá prodej elektrárenské skupiny ČEZ. "Míníme ČEZ v této chvíli neprivatizovat. Za prvé nevíme přesně jak a nevíme přesně komu," uvedl premiér s tím, že rozhodnutí souvisí i s energetickou bezpečností. K privatizaci naopak vláda připravuje Letiště Praha, Českou poštu, Budvar nebo například Technoexport a Škodaexport.

Odboráři se postavili proti zvýšení důchodového věku na 65 let

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) se postavila proti zvyšování důchodového věku na 65 let, s nímž počítá vládní návrh důchodové reformy. Shodl se na tom úterní sněm ČMKOS. Podle odborů politici nepředstavili řešení pro lidi, kteří ze zdravotních důvodů nebudou moci pracovat tak dlouho. Novinářům to řekl předseda ČMKOS Milan Štěch. Odborářům se nelíbí ani zelené karty pro pracovníky z ciziny, které kabinet nedávno schválil. O posunu důchodového věku jedná komise zástupců parlamentních stran, která by se na podobě reformy měla shodnout. Ministr práce Petr Nečas (ODS) tak chce zákonu se změnami penzijního systému, který připravil jeho úřad, zajistit ve sněmovně podporu koalice i opozice. "Jednoznačně odmítáme posouvání důchodového věku. Vláda a komise vůbec nepokročily v hledání řešení, aby byla ošetřena skupina zaměstnanců, kteří se hranice 65 let ani nedožijí," uvedl Štěch. Podle něj například horníci žijí v průměru do 58 let. Do 65 let nevydrží pracovat ani lidé v dalších "těžkých profesích", řekl předák. Na trhu práce navíc není o starší pracovníky zájem, dodal Štěch. Podle něj ale reforma řešení zatím neobsahuje.

Hašek: ČSSD shromáždila podpisy poslanců pro hlasování o nedůvěře

Sociální demokracie na úterním zasedání poslaneckého klubu shromáždila potřebný počet podpisů poslanců a během nadcházející schůze sněmovny vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Na tiskové konferenci po zasedání klubu ČSSD to řekl jeho předseda Michal Hašek. O nedůvěře se bude hlasovat na mimořádné schůzi sněmovny. Ta by se přitom měla konat někdy během řádné schůze, která začíná v úterý 27. listopadu, vysvětloval Hašek. Přesný termín hlasování o nedůvěře kabinetu Mirka Topolánka (ODS) tak zatím není znám. Sociální demokraty k tomuto kroku zavázal Ústřední výkonný výbor ČSSD na návrh užšího stranického vedení.

Švejnar má šanci získat nominaci od senátorských klubů SNK a KOD

Profesor Jan Švejnar má velkou šanci získat nominaci na prezidenta republiky od senátorského klubu SNK a Klubu otevřené demokracie (KOD). Obě frakce by ho navrhly společně s ČSSD, Stranou zelených či KDU-ČSL, s nimiž nominaci společného kandidáta dojednávaly, řekl novinářům po úterní schůzce se Švejnarem předseda klubu SNK Josef Novotný. "Celou řadu z nás znovu ujistil o tom, že je správným kandidátem na úřad prezidenta republiky," řekla předsedkyně KOD Soňa Paukrtová po společném setkání zástupců obou senátorských frakcí s profesorem ekonomie na Michiganské univerzitě. Švejnar zopakoval, že se rozhodne přijmout nominaci až v prosinci podle toho, jakou v bude mít v parlamentu podporu.

Koalice se liší v názoru, co by znamenal Klausův odchod z Hradu

Koaliční politici se neshodují v názoru, jaké důsledky by měl případný neúspěch Václava Klause při volbě prezidenta na další osud společné vlády. Pražská ODS v čele s prvním místopředsedou strany Pavlem Bémem soudí, že volbu hlavy státu a fungování koalice občanských demokratů, lidovců a zelených nelze oddělovat. Klausův odchod z Pražského hradu by vedl k pádu kabinetu premiéra Mirka Topolánka, tvrdí Bém a jeho stoupenci. Další politici ODS jsou sice zdrženlivější, i když i podle nich by Klausovo nezvolení mělo vážné důsledky pro koaliční vládnutí. Stejně jako Topolánek ovšem upozorňují na to, že prezidentská volba není součástí koaliční smlouvy, a nelze tedy od obou menších stran "vymáhat" podporu současnému prezidentovi.

Zemědělci demonstrovali v Praze za podporu pro chov prasat

Stovky chovatelů prasat v úterý dopoledne v Praze demonstrovaly před ministerstvem zemědělství. Chovatelé si stěžují na krizi kvůli nízkým výkupním cenám a růstu nákladů a chtějí od státu zvláštní pomoc. Požadavky už dříve vyčíslili na miliardu korun. Ministr zemědělství Petr Gandalovič protestujícím rolníkům vyjmenoval kroky, které pro ně hodlá udělat. Miliardu na dorovnání nízkých cen vepřů ale podle něj stát nemá. Farmáři, kterých se podle odhadu pořadatelů sjelo do Prahy až 1500, přivezli transparenty jako "Rovnoprávnost pro česká prasata" nebo "Nedopusťte, aby se české zemědělství stalo českým Titanikem." Některé texty ale byly mnohem jadrnější. Přivezli také vůz jitrnic; nechyběly ani vepřové kýty a hlavy, jimiž později rolníci obdarovali zástupce MZe i samotného ministra. "Už třetí odvětví českého zemědělství se propadá," prohlásil prezident Agrární komory Jan Veleba s tím, že po cukrovce a lnu je nyní na řadě chov prasat. Farmáři podle něj chtějí varovat před trvalým poklesem domácí zemědělské produkce. Pokud stát chovatelům nepomůže tak jako jiné země v okolí, klesne výroba vepřového ve prospěch dovozů a maso podraží, tvrdí Veleba. Sám je přitom spolumajitelem firmy zaměřené na chov prasat.

Brusel chce razantně škrtat dotace pro velké farmy, ČR je proti

Evropská komise uvažuje o razantním seškrtání zemědělských dotací pro velké farmy a velká zemědělská družstva. Vyplývá to z revize společné zemědělské politiky, kterou v úterý schválila Evropská komise. Tento krok by se výrazně dotkl České republiky, která má jednu z nejvyšších koncentrací velkých zemědělských podniků v EU. České ministerstvo zemědělství s myšlenkou seškrtání dotací nesouhlasí. Také podle Zemědělského svazu je záměr nepřijatelný. Výdaje na společnou zemědělskou politiku dosahují 40 procent celého rozpočtu EU. Nejvíce se škrty mají dotknout farem, které dosud dostávaly z unie více než 300.000 eur ročně, tedy více než osm milionů korun."ČR dlouhodobě vystupuje proti stanovení horní hranice plateb, protože jej považuje za diskriminační a neodůvodněné. Stavíme se proti opatřením a omezením, které mají za následek znevýhodňování některých typů subjektů na základě uměle vytvořených hledisek " řekl v úterý ČTK Petr Habáň z odboru komunikace MZe.

EU zvažuje návrhy na liberalizaci trhu s autodíly, ČR je proti

Dodavatelé v EU možná budou moci vyrábět náhradní díly používané k opravám automobilů, které budou identické s těmi originálními od automobilek, aniž by tím porušovali normy týkající se duševního vlastnictví. Jeden z výborů Evropského parlamentu v úterý schválil návrh Evropské komise, proti němuž se však staví řada členských zemí včetně Česka a Slovenska. Obávají se toho, že uvolnění trhu by mohlo vést k odlivu výroby do zahraničí. Týkat by se to mohlo například blatníků či dalších součástek. Oproti návrhu komise ale zpráva, kterou v úterý jednomyslně podpořil výbor pro právní záležitosti EP, počítá s pětiletým přechodným obdobím. Až po uplynutí této doby od vstupu směrnice v platnost by tak byl trh s těmito součástkami plně uvolněn. Podmínkou však je souhlas celého EP a hlavně Rady EU, přičemž tam mohou nastat hlavní komplikace.

Česká republika návrh EK nepodporuje, protože se domnívá, že rozmělňuje ochranu duševního vlastnictví. Navíc se podobně jako další země obává, že by mohlo dojít k odlivu výroby do zahraniční a možná i mimo EU. Podobně se k tomu staví i Německo, Francie, Švédsko i další země. Česku se zřejmě návrh nebude příliš líbit ani v případě, že se podaří prosadit ono pětileté přechodné období.

Bursík odvolal Martina Tichého z postu náměstka ministra školství

Vicepremiér a šéf zelených Martin Bursík, který s pověřením prezidenta spravuje ministerstvo školství, odvolal z funkce náměstka na tomto ministerstvu svého stranického kolegu Martina Tichého. ČTK to bez bližších podrobností řekl Tichý. Člen předsednictva nejmenší vládní strany Tichý měl na úřadu mimo jiné na starosti evropské fondy, do funkce ho krátce před svým odchodem z postu ministryně jmenovala Dana Kuchtová (SZ). O dalším působení na ministerstvu bude Tichý uvažovat, nicméně si myslí, že další spolupráce je nejistá. Kuchtová s Bursíkovým krokem nesouhlasí. ČTK řekla, že ministerstvo je nyní třeba stabilizovat, čemuž časté výměny ve vedoucích funkcích neprospívají.

Afghánci odmítli české samopaly, vrtulníky však převezmou

Afghánistán letos v červenci oznámil, že nemá zájem o 20.000 samopalů a 650 kulometů, jejichž darování na začátku roku schválila vláda. ČTK o tom v úterý informovalo ministerstvo obrany. Důvodem pro odmítnutí českých zbraní bylo podle ministerstva to, že se Afghánistán chce orientovat na západní typy výzbroje. Ve středu by však mimo jiné ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) nebo náčelník generálního štábu Vlastimil Picek měli afghánským představitelům předat první tři vrtulníky, které Česko věnovalo tamním ozbrojeným silám. Celkem Afghánci obdrží 12 nepotřebných helikoptér z výzbroje české armády.

Firmy napadly většinu miliardových tendrů Lesů ČR u ÚOHS

Lesnické firmy napadly u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) většinu tendrů státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce pro roky 2008 až 2010. Smlouvy tak nepůjde uzavřít dříve, než antimonopolní úřad o námitkách rozhodne. ČTK to v úterý řekla mluvčí LČR Šárka Kubelková. Lesnické firmy tendry za asi 11 miliard korun kritizují jako netransparentní a špatně připravené. Celkem LČR vypsaly 257 tendrů, které rozdělily podle způsobu prodeje dřeva do dvou skupin. Ze 159 tendrů, kde by si vytěžené dřevo měly zobchodovat firmy, je u antimonopolního úřadu napadeno 155 tendrů. Lepší je situace u 98 tendrů, kde si dřevo budou obchodovat LČR. "U těchto tendrů je již možno nyní uzavřít smlouvy na 35 jednotkách," řekla Kubelková. Kolik tendrů z této skupiny bylo napadeno u antimonopolního úřadu, mluvčí neuvedla.

ÚOHS: Určování přesných adres pro hrací automaty je diskriminační

Antimonopolní úřad chce, aby ministerstvo vnitra prověřilo postup obcí při určování míst, kde mohou být výherní hrací automaty. Některé obce, nedávno například Zlín, uvádějí seznam ulic i s čísly domů, kde je provozování automatů povoleno. Dle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) je tento postup diskriminační a omezuje konkurenci, řekl v úterý ČTK šéf sekce hospodářské soutěže ÚOHS Robert Neruda. Města prý mají zvolit jiný systém. Úřad ale s vyhláškami nemůže nic dělat, na obce se nevztahuje zákon o hospodářské soutěži. Podle vnitra je postup obcí v pořádku.

Topolánek čelí kritice, že kvůli němu airbus stavěl v Innsbrucku

Premiér Mirek Topolánek (ODS) čelí kritice médií i opozice za to, že před dvěma týdny cestou z oficiální návštěvy Bulharska vystoupil z vládního airbusu v Innsbrucku. Úřad vlády vysvětluje mezipřistání v alpském středisku jednáním s českým velvyslancem ve Vídni Janem Koukalem. Kritici ale předsedovi vlády vyčítají, že zneužil služeb vládní letky, aby si přes víkend mohl zalyžovat. Zastávka v Rakousku podle časopisu Týden mohla prodražit vládní let až o 150.000 korun. ČSSD považuje Topolánkovu cestu za důkaz sílící arogance vládních politiků. Sociální demokraté v úterý premiéra vyzvali, aby se veřejnosti omluvil a zaplatil náklady "výletu do Innsbrucku", jehož cílem podle nich bylo lyžování s přítelem Markem Dalíkem. "Pokud tak neučiní, vystavuje se podezření ze spáchání trestného činu porušení povinností při správě cizího majetku," uvedla v prohlášení sociální demokracie. Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD David Rath řekl, že si dal předložit dokument, jímž vláda premiérovu cestu koncem října schválila. Hovoří se v něm pouze o návštěvě Bulharska a programu premiéra v této zemi, o zastávce v Innsbrucku nebo o jednání v Rakousku tam podle něj není ani slovo. Jo to "v podstatě zcizení" několika set tisíc korun, dodal.

PwC: Ve výhodnosti daňového systému je ČR 113. na světě

V letošním žebříčku 178 zemí s nejvýhodnějším daňovým systémem obsadilo Česko 113. místo. K nelichotivému pořadí přispěla administrativní náročnost, v níž skončila ČR na 168. příčce. Firmy v tuzemsku totiž potřebují na splnění daňových povinností 930 hodin (asi 39 dní) ročně, což je nejvíce ze všech zemí EU. Vyplývá to ze studie společnosti PricewaterhouseCooper´s (PwC) a Světové banky. "Srovnání času nutného na splnění všech daňových povinností podniků působících v ČR s ostatními státy ukazuje na to, že právě administrativní náročnost daňového systému je jednou z největších slabin podnikatelského prostředí ČR," uvedl manažer PwC ČR Petr Hájek. Daňová reforma, která začne platit na začátku příštího roku, podle něj tuto administrativní náročnost nesníží.

Julínek dal lidem návod, kdy a za co mají u lékaře platit

Pacient neušetří třicetikorunový poplatek za návštěvu lékaře, když si ho zavolá domů. Naopak za telefonickou konzultaci nic platit nebude. Novinářům to v úterý řekl náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň při představování brožury, v níž lidé najdou návod, kdy a kolik mají platit od ledna 2008. Za návštěvu lékaře to bude 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Platit se bude také 30 korun za položku na receptu. Poplatky mají podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) omezit zbytečné návštěvy u lékaře. Ministr předpokládá, že po jejich zavedení klesnou návštěvy u lékaře o deset procent, vychází přitom ze zahraničních zkušeností. Výše poplatků je podle tabulek v brožuře proti skutečným výdajům na léčení nemocných jen symbolická.

Hroboň připomněl, že platit se bude jen za návštěvu, při níž lékař pacienta vyšetří. Poplatek 30 korun bude lékař požadovat i v případě, že vyšetření neprovede v plné šíři. Regulační poplatky budou lidé hradit jen tehdy, když je výkon hrazen ze zdravotního pojištění. Když si přijdou pro potvrzení na řidičský průkaz či zbrojní pas, zaplatí za potvrzení, ale poplatek 30 korun už platit nebudou, uvedl. Poplatek 30 korun se podle informací v brožurce platí u praktického a dětského lékaře, gynekologa, ambulantního specialisty, psychologa, logopeda a zubaře. Neplatí se v případě, že lékař neprovede vyšetření, například pacient si jen přijde pro recept. Neplatí se ani při preventivních prohlídkách, za laboratorní a diagnostické vyšetření, dispenzární péči, hemodialýzu a při darování krve. Poplatek 60 korun se platí za den v nemocnici, odborném léčebném ústavu, LDN a na lůžku následné péče, v lázních, dětských odborných léčebnách a ozdravovnách. Neplatí se ve stacionáři a v době, kdy je pacient "na propustce".

Nejvyšší správní soud pozastavil činnost pěti politickým stranám

Nejvyšší správní soud v úterý na návrh vlády pozastavil činnost pěti politickým stranám a hnutím. Důvodem bylo to, že subjekty nepředkládaly výroční zprávy o hospodaření. Jde o Romskou občanskou iniciativu ČR, Sdružení pro zdraví, sport a prosperitu, Zlínské sdružení živnostníků a podnikatelů, Národní sjednocení a Sebeobranu voličů. ČTK to řekla mluvčí soudu Sylva Dostálová. Vláda letos v září rozhodla o podání návrhů na pozastavení činnosti či rozpuštění 31 stran a hnutí. Na Nejvyšším správním soudu tak na verdikt čeká ještě zbývajících 26 podnětů. Mezi nimi jsou například návrhy na pozastavení činnosti Republikánů Miroslava Sládka, strany Rovnost šancí nebo Strany venkova - Spojených občanských sil.

Firmě Hyundai hrozí, že bude muset zbourat tři nošovické haly

Firmě Hyundai hrozí, že bude muset zbourat tři haly nově stavěné továrny v Nošovicích. Firma je totiž začala stavět v rozporu s projektovou dokumentací, která byla podkladem pro vydání stavebního povolení. Stavební úřad v Dobré na Frýdecko-Místecku proto zahájil v pondělí správní řízení, řekl v úterý ČTK vedoucí stavebního úřadu Václav Kocich. Podle zástupců automobilky je správní řízení důsledkem plánovaných změn při stavbě. Kocich připustil, že hrozba zbourání hal je spíše teoretická. Ohroženy jsou dvě výrobní haly, lisovna se svařovnou a převodovkárna, a Energo centrum. "U výrobních hal změnili počty polí, takže haly jsou například o deset metrů kratší a naopak o deset širší. Při stavbě Energo centra se odchýlili více - původní tvar byl protáhlý obdélník, který ve skutečnosti otočili o 90 stupňů, čímž jeho rozměry značně změnili," upřesnil Kocich.

Hranický závod Multidisplay zahájil výrobu LCD monitorů

Hranický závod společnosti Multidisplay, dříve LG.Philips Displays, v úterý obnovil po zhruba půlroční odstávce provoz. Továrna, která původně produkovala vakuové obrazovky do klasických televizorů, zahájila zkušební výrobu LCD monitorů. Ročně by jich mohlo závod v Hranicích na Přerovsku opustit 1,5 milionu až dva miliony kusů. ČTK o tom informoval vlastník Multidisplay, společnost CTP Invest v tiskové zprávě.

Kvůli drahé naftě zvýší dopravci ceny až o desetinu

Kvůli rostoucím cenám motorové nafty zvýší tuzemští silniční dopravci cenu přeprav až o deset procent. ČTK to v úterý řekl mluvčí největšího tuzemského sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martin Felix. Nafta od začátku roku zdražila zhruba o pět korun na 32 korun za litr. "Je to takové skokové zdražení (nafty), že se jistojistě projeví ve zvýšení cen dopravy," uvedl Felix. Náklady na pohonné hmoty podle něj tvoří zhruba třetinu celkových nákladů dopravců.

Německo chce vrátit českým studentům zájem o němčinu

Zájem českých studentů o výuku německého jazyka stále klesá. Německo se proto pokouší o zvýšení atraktivity němčiny na tuzemských školách. Na tiskové konferenci na ministerstvu školství to v úterý řekl německý velvyslanec v ČR Helmut Elfenkämper. Zároveň předal zástupcům osmi škol techniku pro výuku němčiny v hodnotě 4,2 milionu korun. "Naším cílem je zajistit kvalitu a intenzitu německé výuky na vybraných státních školách s jazykovým diplomem, a tím podtrhnout význam němčiny jako kulturního, ekonomického a vědeckého jazyka," uvedl velvyslanec.

Labe je letos rekordně nesplavné, rejdaři se stěhují do zahraničí

Labe letos lodním dopravcům nepřeje. Za prvních devět měsíců byla řeka nesplavná 130 dní, což je vůbec nejvíce za poslední léta. Téměř stejné číslo bylo za celý loňský rok, v roce 2005 nemohly lodě na vodu 111 dní. Rejdaři tak hromadně přesouvají své lodě do zahraničí, kde vykazují více než polovinu přepravních výkonů českých říčních lodí. Vyplývá to z údajů ministerstva dopravy. Za tři čtvrtletí přepravili čeští rejdaři téměř 1,6 milionu tun zboží, tedy přibližně o 100.000 tun více než loni, výrazně však narostl podíl přepravy mezi třetími zeměmi. Z necelých 110 lodí české říční flotily již jezdí dlouhodobě v zahraničí 60 procent plavidel. Na Labi tak zůstali pouze dva velcí přepravci - Československá plavba labská a Evropská vodní doprava.

Výstava mapuje sedmisetletou historii Židů v Jihlavě

Zajímavosti z historie židovské komunity v Jihlavě od roku 1270 do roku 2003 přibližuje zájemcům výstava Šlépěje staletími, která v úterý začala v obřadní síni místního židovského hřbitova. Doplňují ji výtvarné práce dětí základních škol. Jejím kurátorem je archivář Ladislav Vilímek, který se mapování historie Židů v regionu věnuje 15 let. "Obracejí se na mě lidé z různých zemí, kteří hledají své předky. V počítači mám už asi 27.000 jmen Židů, kteří prošli Jihlavou," řekl při vernisáži ČTK. Data hledá v asi 40 kilometrech dokumentů jihlavského archivu. Až bude seznam hotový, nabídne ho Židovskému muzeu v Praze. Kvůli ochraně osobních dat nevyjde knižně. Dokončit ho chce tak za tři roky a budou tam i Židé, kteří bydleli jistou dobu nejen v Jihlavě, ale také v Třešti, Telči, Dačicích, v Brtnici, či v Batelově.

Dana Kyndrová fotografovala bezdomovce pro primátora

Loňská držitelka Grantu Prahy fotografka Dana Kyndrová vystavila práce vzniklé díky tomuto stipendiu. Grant Prahy udílí primátor v rámci soutěže Czech Press Photo, je spojen s odměnou 120.000 korun a určen na dokumentaci proměn hlavního města během jednoho roku. Kyndrová se zaměřila na organizace pomáhající lidem bez domova. Výstava se koná v Komorní galerii Josefa Sudka v Maiselově ulici do konce ledna. Dvaapadesátiletá fotografka vystudovala ruštinu a francouzštinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Fotografovat začala v roce 1973 a vždy se věnovala černobílé humanistické fotografii, od roku 1992 je volnou fotografkou. Uspořádala sedm desítek samostatných výstav a vydala pět autorských publikací.

Divadlo Kolowrat bude místem české premiéry hry Anglická milenka

Činohra Národního divadla v Praze uvede 22. listopadu v Divadle Kolowrat českou premiéru hry Marguerity Durasové Anglická milenka, v níž tiché šílenství zdánlivě nezajímavé hrdinky vyústí do nevysvětlitelného a nevysvětleného zločinu. V režii Daniela Špinara a výpravě Lindy Jiříkové se v ní objeví Jiří Štěpnička, Kateřina Burianová a Vladislav Beneš. Dramaturgyně Iva Klestilová na úterním setkání s novináři upozornila, že se autorka ke svému románu, z něhož hra vznikla, inspirovala soudničkou Jeana-Marka Théolleyra. "Pro herce je velkou hereckou příležitostí k detailnímu prokreslení psychologických hlubin postav," uvedla.

Iva Frühlingová vydala třetí album s názvem Stript Twist

Zpěvačka Iva Frühlingová vydala v polovině listopadu své třetí album s názvem Strip Twist. Na konci minulého týdne se začalo prodávat a do tuzemských rádií byl nasazen první singl Waterbed. "Celé album je o duševním vysvlékání. Myslím, že je mnohem pestřejší a barevnější než předchozí desky," řekla ČTK Frühlingová. Turné po Česku chystá příští rok v únoru a březnu. Album připravovala v Paříži se stejným francouzským producentem Jeromem Degeyem jako desku Litvínov. Při natáčení se jí prý splnil sen. S legendárním francouzským hercem Pierrem Richardem totiž připravila duet La Chanson De Pierre.

Jan Saudek nafotil knihu, kalendář i výstavu Národního divadla

V pražském Divadle Kolowrat byla v úterý otevřena výstava fotografických portrétů, v níž Jan Saudek přiblížil sezonu Národního divadla 2006/2007. Současně byla představena jeho publikace i kalendář činohry české první scény na příští rok, který z těchto snímků čerpá. Zisk z jeho prodeje podpoří opravu legendární Hynaisovy opony. Podle ředitele Národního divadla Ondřeje Černého uzavírá Saudkův projekt pětiletý cyklus, v němž z podnětu jeho předchůdce Daniela Dvořáka uplynulé divadelní sezony přiblížili Bohdan Holomíček, Viktor Kronbauer, Karel Cudlín a Štěpánka Stein se Salimem Issou. "Ze svého pohledu zachytili divadelní život, události, postavy či třeba divadelní zaměstnance. Jan Saudek je tou správnou tečkou za tímto úsilím," uvedl a dodal, že Saudkova spolupráce s českou první scénou se odvíjela na výsostně nekomerční úrovni. Saudek věnoval této práci bezmála rok. Stodvacetistránková reprezentativní publikace, která vyšla ve spolupráci s nakladatelstvím Gallery, obsahuje stovku portrétů umělců spjatých s českou první scénou. "Přicházeli do mého ateliéru a já je zaznamenával prizmatem obdivu a optikou víry. Obdivu, který chovám ke všem, co něco umějí lépe než já," komentoval svůj úkol Saudek.

Sáblíková přijela ze zámoří opět jako adeptka na prvenství v SP

Ověnčena dvěma triumfy v závodech Světového poháru se v úterý ze zámoří vrátila rychlobruslařka Martina Sáblíková. Ve Spojených státech a Kanadě nenechala nikoho na pochybách, že se bude ucházet o obhajobu celkového prvenství v prestižním seriálu na dlouhých tratích. Ve dvou závodech na tříkilometrové trati nedala soupeřkám šanci, přestože ji limitovalo nepříjemné zranění. Před pokračováním sezony jí díky tomu narostlo sebevědomí. "Doufám, že se mi podaří Světový pohár opět vyhrát. Teď mě čeká pětka v Moskvě, kterou doufám, že vyhraji. Kdyby se to nepovedlo, byla bych hodně zklamaná," řekla Sáblíková po příletu do Prahy. Na trati 5000 metrů je totiž úřadující mistryní světa a drží i světový rekord. "Pak už se ale pojede jen jedna pětka a dvě trojky. Věřím, že by to mohlo vyjít, ale je to sport. Stát se může všechno," podotkla závodnice ze Žďáru nad Sázavou. Maximálně spokojený byl se vstupem do sezony i její trenér Petr Novák, který si cenil, že Sáblíková hned na začátku nového soutěžního ročníku potvrdila výkony z předešlé zimy.

Limberský za porušení smlouvy s agentem zaplatí milionovou pokutu

Fotbalista pražské Sparty David Limberský musí zaplatit jeden milion korun jako pokutu svému agentovi Zdeňku Nehodovi za porušení smlouvy o zastupování. Čtyřiadvacetiletý záložník uzavřel v létě smlouvu se Spartou bez oficiálního agenta, s nímž měl platnou smlouvu a který přestup z Plzně pro něj připravil. Arbitrážní komise ČMFS hráčův postup zhodnotila jako porušení smlouvy a rozhodla o udělení smluvní pokuty. Výrok komise právníci označují za průlom v dosud vedených sporech a za možný precedens, na jehož základě se bude postupovat v podobných případech v budoucnu. Arbitrážní komise vyslala signál, že uzavřené smlouvy s agenty se musejí dodržovat.

Do poloviny prosince budou teploty pod průměrem

Teplotně podprůměrných bude podle Českého hydrometeorologického ústavu příštích 30 dní. Srážkově bude období od středy do 20. prosince průměrné. Ke konci tohoto období, tedy v době krátce před vánočními svátky, by mělo být v noci pod nulou a i denní teploty by se měly pohybovat kolem nuly. Usuzovat z měsíční výhledové předpovědi na to, zda letos budou Vánoce na sněhu či na blátě, ještě meteorologové vzhledem k dlouhému časovému úseku nechtějí.

První dekádu od 21. do 30. listopadu bude zpočátku většinou zataženo s nízkou oblačností, mlhavo, ojediněle mrholení. V dalších dnech tohoto období by mělo být oblačno až zataženo, občas déšť nebo déšť se sněhem, od vyšších poloh a přechodně i v nížinách by mělo sněžit. Nejnižší noční teploty se mají pohybovat mezi jedním a minus pěti stupni Celsia, v první polovině dekády přechodně i kolem čtyř stupňů nad nulou. Nejvyšší denní teploty by měly být mezi dvěma a osmi stupni Celsia, v druhé polovině dekády minus jeden až pět stupňů Celsia.

Od 1. do 10. prosince by měla panovat převážně velká oblačnost, občas se sněžením, v nižších polohách přechodně déšť se sněhem nebo déšť. Ke konci období má srážek ubývat. Nejnižší noční teploty budou mezi jedním a minus pěti stupni Celsia, nejvyšší denní teploty mezi minus jedním až pěti stupni Celsia.

Poslední podzimní dekáda od 11. do 20. prosince bude opět ve znamení převážně velké oblačnosti, místy s deštěm nebo deštěm se sněhem, ve vyšších polohách bude sněžit. Koncem tohoto období by mělo být méně oblačnosti a srážek. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi dvěma a minus čtyřmi stupni Celsia, později mezi minus jedním a minus sedmi stupni a nejvyšší denní by měly být mezi minus jedním a pěti stupni Celsia.

Počasí ve středu

Nízká oblačnost, místy mlhy, ojediněle mrholení, ráno mrznoucí. Na horách a místy i v nížinách polojasno. Teploty 0 až +4 stupně Celsia.

20-11-2007