Denní souhrn zpráv Zprávy

21-11-2007

Koalice se dohodla na konzultacích reforem, Čunka neřešila

Lídři vládních stran se ve středu dohodli na tom, že budou častěji konzultovat chystané reformní kroky jednotlivých ministrů. Současně chtějí klíčové změny prezentovat veřejnosti jako celá vládní koalice, a nenechat komunikaci jen na jednotlivých členech kabinetu. Reagovali tak na výhrady lidovců a zelených vůči nedávným krokům ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Špičky koaličních stran se na společném zasedání nezaobíraly případným návratem šéfa lidovců Jiřího Čunka do kabinetu. Účastníci schůzky včetně Čunka novinářům řekli, že se jeho návratem nezabývali, protože zatím není aktuální.

Julínek uvedl, že je s výsledkem schůzky spokojen, protože mohl koaličním partnerům vysvětlit své záměry. Předseda zelených Martin Bursík řekl, že koaliční partneři nechtějí a nemohou Julínkovi mluvit do personálních kroků včetně odvolání profesora Pavla Klenera z čela Ústavu hematologie a krevní transfuze, ale potřebovali slyšet jeho zdůvodnění. Lídři se dohodli, že se budou kvůli reformám scházet pravidelně každé tři týdny.

BIS: Ruská rozvědka se nejvíce zajímá o českou ekonomiku

Ruská rozvědka se v České republice nejvíce zajímá o ekonomiku. Tvrdí to Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své výroční zprávě za rok 2006. "Ruské straně jde o dosažení a udržení výhodnějšího postavení v rámci česko-ruských hospodářských vztahů a získání kontroly nad českými subjekty usilujícími o vstup na ruské trhy," konstatuje zpráva. V této souvislosti BIS považuje za zvlášť nebezpečné různé komory a sdružení, které se zaměřují na obchodní a kulturní vztahy se zeměmi a národy bývalého Sovětského svazu. Zpravodajské služby Ruské federace mají podle BIS své pracovníky v oficiálních, tedy legálních pozicích, ale také pod krytím. Řada z nich v ČR působí jako diplomaté nebo technický personál ambasády. Zpravodajské důstojníky lze najít mezi ruskojazyčnými novináři akreditovanými v ČR i v různých ekonomických podnicích.

Zpráva BIS také konstatuje, že skupiny organizovaného zločinu regionálního i celostátního formátu loni zesílily tlak na státní orgány a snaží se získat peníze pomocí veřejných zakázek nebo dotací. Uvádí rovněž, že neonacistické hnutí v České republice je decentralizované a funguje spíše na principu malých regionálních skupin, které vystupují z vlastní iniciativy. Tento princip "autonomního nacionalismu", tedy fungování bez jednoho silného vůdce, je charakteristický pro neonacisty v řadě evropských zemí, konstatuje BIS ve své výroční zprávě za rok 2006.

Vláda souhlasila s vypovězením dohody o důchodech s Ruskem

Vláda ve středu souhlasila s tím, aby Česká republika vypověděla dohodu s Ruskem o vzájemném sociálním zabezpečení občanů. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas řekl, že smlouva byla pro Českou republiku dlouhodobě neudržitelná. Její vypovězení musí ještě potvrdit parlament, dodal. Pokud se tak stane, Rusové trvale žijící v ČR by přišli o automatickou možnost získat český důchod, i když neplatili důchodové pojištění. Stejně by na tom byli i Češi v Rusku.

Dohodu o sociálním zabezpečení podepsalo v roce 1959 tehdejší Československo se Sovětským svazem. Podle ní Rusům v Česku k získání české penze stačí to, že tu trvale žijí. Důchodové pojištění odvádět nemusí. Penze se stanoví podle aktuálního příjmu ruského žadatele o důchod. Stejně by měli důchod v Rusku získávat Češi, kteří tam trvale pobývají. Dohoda byla sjednána podle sovětského vzoru, že občan má být plně zabezpečen ve státě trvalého pobytu a pouze tímto státem. Na konci září v Česku podle údajů cizinecké policie legálně pobývalo 22.093 Rusů. Povolení k trvalému pobytu mělo 10.443 z nich. Podle ministerstva práce a sociálních věcí asi tisícovka z osob, které v Česku trvale žijí, je starší 60 let. A podle Nečasova úřadu lze předpokládat, že již pobírají český důchod. Další tisícovce lidí je nad 50 let.

Alexandr Vondra: Řešení klimatických změn nepůjde bez využívání jádra

Česko bude jako předsednická země EU usilovat o odtabuizování tématu využívání jaderné energie. Uvedl to vicepremiér pro záležitosti EU Alexandr Vondra (ODS) na středečním veřejném slyšení Senátu o opatřeních v oblasti globální změny klimatu. "Bude nutné otevřeně diskutovat na téma jaderné energie, bez které se dnes v řešení klimatických změn neobejdeme," prohlásil Vondra. Připomněl v této souvislosti vytvoření jaderného fóra, jehož první setkání se uskuteční příští pondělí v Bratislavě za účasti předsedů vlád. České předsednictví EU v roce 2009 by se podle Vondry mělo soustředit také na dosažení mezinárodního konsenzu v boji proti změnám klimatu, bez kterého bude snažení unie odsouzeno k neúspěchu. EU se podle vicepremiéra podílí na světových emisích pouze 13 procenty, k největším světovým znečišťovatelům patří Čína, USA a Indie.

Náměstek ministra průmyslu Martin Tlapa pokládá využívání energie z jádra za nejvýhodnější pro Česko. "To, co se nám zdá jako cesta, která v modelu České republiky vychází jako schůdná, reálná, přijatelná, je využití jaderné energie jako jednoho z důležitých faktorů toho, jak plnit závazky a snižovat emise v České republice," uvedl náměstek. Vybudování dvou bloků jaderné elektrárny o výkonu 800 megawattů by podle Tlapy mělo udržet současnou cenu energie a Česko by splnilo závazky v oblasti obnovitelných zdrojů a také by zabezpečilo energetickou soběstačnost české ekonomiky.

Podíl jaderné energie celosvětově klesá, v ČR naopak

Podíl jaderné energie na výrobě elektřiny ve světě klesá. Česko je však jednou z deseti zemí světa, kde podíl naopak stoupá. Jednu nebo více jaderných elektráren má přitom 31 států. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve středu zveřejnila frakce Zelených v Evropském parlamentu. Podíl jaderné energie na výrobě elektřiny v Česku letos údajně dosáhl 32 procent, což Čechy řadí na 13. místo v celosvětovém srovnání podílu jádra na celkové produkci. Nejvíce jaderné energie využívá tradičně Francie, kde podíl dosahuje 78 procent. Přes polovinu produkce elektřiny jádro zajišťuje v celkem čtyřech zemích světa, včetně Slovenska.

Vicepremiér Vondra: Vláda chce zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na 8,6 pct

Česko by podle vlády mohlo zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie na výrobě elektřiny na 8,6 procenta do roku 2020. Oznámil to vicepremiér pro záležitosti EU Alexandr Vondra s odvoláním na středeční dohodu kabinetu. Výsledek dohody představí zástupci ČR na prosincovém jednání v Bruselu. Nyní podíl obnovitelných zdrojů v ČR představuje zhruba pět procent, podle jarního závazku EU by se měl v celounijním měřítku zvýšit do roku 2020 na pětinu. Dosažení hranice 20 procent je ale při všech výpočtech v českých podmínkách nereálné, podotkl Vondra na senátním slyšení o globálních klimatických změnách. Vládní postoj kritizoval senátor Martin Mejstřík, který se obnovitelným zdrojům energie věnuje. "Podskakovat pomyslnou laťku a místo 20 procent si dávat 8,6 procenta, se mi zdá tristní a ostudné, zejména pro zemi, která bude předsedat Evropské komisi," uvedl.

MŽP: ČR by mohla emise skleníkových plynů snížit o 30 procent

Česko by mohlo do roku 2020 snížit emise skleníkových plynů o 30 procent ve srovnání s rokem 1990. Při středečním senátním veřejném slyšení o opatřeních ke zmírnění globálních změn klimatu to uvedl náměstek ministra životního prostředí Aleš Kuták. Připomněl, že EU se letos v březnu zavázala snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů, které jsou považovány za jednu z příčin globálního oteplování, o nejméně 20 procent. snížení by mohlo být vyšší v případě, že se připojí další průmyslové země. Česko by s tím nemělo mít problémy. "Při použití některých dodatečných opatření by emise v roce 2020 mohly být vcelku bez nějakých významnějších potíží o 30 procent nižší než v roce 1990," řekl Kuták. O podobném závazku uvažuje i Německo, dodal.

Emise oxidu uhličitého se v ČR pohybují asi 25 procent pod úrovní roku 1990, na druhou stranu ovšem Česko patří k největším znečišťovatelům v přepočtu na jednoho obyvatele. Zatímco ČR v roce 2005 vypustila do ovzduší 82,5 milionu tun CO2, srovnatelně lidnatá Belgie jen 55 tun a Maďarsko necelých 26 tun.

Parkanová a Picek předali Afgháncům vrtulníky

Ministryně obrany Vlasta Parkanová a náčelník generálního štábu armády Vlastimil Picek ve středu na letišti v pražských Kbelích slavnostně předali afghánským představitelům první tři vrtulníky, které Česko darovalo tamním ozbrojeným silám. Celkem Afghánci obdrží 12 nepotřebných bitevních a transportních helikoptér z výzbroje české armády. Stroje by se měly stát součástí nově vznikajícího letectva afghánské národní armády. Vrtulníky však museli ještě opravit a modernizovat pracovníci v Leteckých opravnách Malešice. Vláda darování helikoptér schválila v dubnu. Cena generálních oprav, které mimo jiné hradilo NATO, je přibližně 650 milionů korun. Všech 12 strojů by mělo být do Afghánistánu dodáno do poloviny roku 2009. Česko však kromě helikoptér chtělo Afghánistánu pomoci i darováním nepotřebných zbraní. Afghánistán však letos v červenci oznámil, že nemá zájem o 20.000 samopalů a 650 kulometů, jejichž darování na začátku roku schválila vláda.

ENAR: Situace v ČR v souvislosti s rasismem se loni zhoršila

Problémy související s rasismem se v loňském roce v České republice zhoršily, zejména pokud jde o přístup k romské menšině. Uvádí to zpráva neziskové organizace Evropská síť proti rasismu (ENAR), která připomíná vystěhování Romů ze Vsetína, sterilizaci romských žen a přístup romských dětí ke vzdělání. Problémy přetrvávají i na Slovensku, ale podle ENAR se potíže s rasismem týkají celé Evropy. Zpráva také připomíná, že ČR po svém vstupu do unie v roce 2004 stále nepřevedla do svého práva směrnici EU o rasové rovnosti. Evropská komise proto v červnu letošního roku zahájila s ČR a také Slovenskem a dalšími 12 zeměmi řízení. Česká vláda již nový antidiskriminační zákon v červnu schválila, od září jej mají na stole poslanci.

Nečas hájil Topolánkův let do Innsbrucku, poukázal na Zaorálka

Místopředseda vlády a ODS Petr Nečas je přesvědčen o tom, že premiér Mirek Topolánek (ODS) nezneužil své pravomoci, když při nedávné cestě z oficiální návštěvy Bulharska vystoupil z armádního speciálu v rakouském Innsbrucku. Současně poukázal na sociálního demokrata Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který se podle něj ve funkci předsedy sněmovny nechal pravidelně vozit vrtulníkem ministerstva vnitra mezi Prahou i Ostravou. "Jako dlouholetý stínový ministr obrany vím, že armádní letka a její piloti musí nalétat určitý počet hodin a musí absolvovat určitý počet startů a přistání podle určitých norem. Z toho pohledu je jedno, a teď se nechci pana premiéra dotknout, zda létají prázdní, s pytlem písku nebo s panem premiérem," řekl Nečas po zasedání kabinetu.

Úřad vlády vysvětluje mezipřistání v Rakousku schůzkou předsedy vlády s českým velvyslancem Janem Koukalem. Stejně jako Nečas tvrdí, že o optimálním způsobu přepravy do značné míry rozhodnuje ochranná služba. Média ale upozornila na to, že pro diplomata by bylo mnohem výhodnější, kdyby se s premiérem setkal v Praze. Na schůzku jel totiž z Vídně, která je od Prahy vzdálena 270 kilometrů a od Innsbrucku 480 kilometrů. Po innsbrucké schůzce s Topolánkem prý navíc Koukal stejně ihned odjel do Prahy na další jednání.

Aktuálně.cz: Baťa junior chce žádat náhradu za zabavený majetek

Dvaadevadesátiletý Tomáš Baťa junior chce po České republice vyžadovat odškodnění za majetek, zabavený jeho rodině po druhé světové válce. Řekl to v rozhovoru, který uveřejnil zpravodajský server Aktuálně.cz. "Máme zájem o to, aby nám byla vyplacena náhrada, jak podle Benešových dekretů byla slíbená hodnota podniků. Nejen nám, ale všem ostatním," řekl vnuk zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati v rozhovoru pro server. Možnost domáhat se odškodnění zmínil česko-kanadský podnikatel již poté, co pražský městský soud v červnu obnovil trestní řízení v 60 let starém případu jeho strýce, zlínského podnikatele Jana Antonína Bati. Zrušil tak rozsudek Národního soudu, který J. A. Baťu počátkem května 1947 odsoudil k mnohaletému vězení a k propadnutí celého jmění ve prospěch státu, a vrátil případ žalobcům k došetření. Žalobci v listopadu Baťovo jméno očistili.

Jan Antonín Baťa byl nevlastním bratrem zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati. Když Tomáš v roce 1932 zahynul, zaujal v podniku jeho místo. Za jeho vedení továrna i město Zlín vzkvétaly. V roce 1941 odjel do Brazílie, kde v roce 1965 zemřel. Nyní tam žije osm desítek členů jeho rodiny a s Tomášem Baťou juniorem, který žije v kanadském Torontu, údajně nemají nejlepší vztahy.

WIIW pro ČR zvýšil odhad růstu pro letošní rok, snížil pro 2008

Vídeňský institut pro mezinárodní hospodářská srovnání (WIIW) ve své aktualizované prognóze ekonomického vývoje pro země střední, východní a jihovýchodní Evropy na roky 2007 a 2008 zvýšil odhad růstu pro Českou republiku v letošním roce a naopak mírně snížil pro příští rok. Zatímco v poslední prognóze ze začátku července tohoto roku předpokládal v případě ČR růst HDP o pět procent, v nové zprávě, zveřejněné ve středu, uvádí růst ve výši 5,8 procenta. Pro rok 2008 naopak snížil odhad z 5,2 na rovných pět procent.

Pro srovnání ministerstvo financí v říjnu odhadovalo růst tuzemské ekonomiky v letošním roce o 5,9 procenta, v roce 2008 pak o pět procent. Česká národní banka v říjnové prognóze očekávala letošní růst mezi 5,8 až 6,6 procenta a v příštím roce mezi 3,9 až 6,1 procenta. Podle OECD se tempo růstu tuzemské ekonomiky letos sníží na 5,5 procenta a v příštím roce na pět procent.

Ruský TVEL a Škoda JS Plzeň představily nové palivo pro Temelín

Ruská korporace TVEL a plzeňská Škoda JS, představily nové palivo pro Jadernou elektrárnu Temelín. Plzeňský podnik provede od prosince do března 2008 hydraulické zkoušky makety zdokonaleného ruského jaderného paliva, které od roku 2010 nahradí v Temelíně palivo od americké firmy Westinghouse. ČTK to řekl mluvčí TVEL Andrej Buchovcev. Rusové zvítězili v tendru pro Temelín loni. Dodávky paliva začnou od roku 2009, zavážení do reaktoru o rok později. Jeho výrobcem bude Mašinostrojitělnyj zavod Elektrostal z korporace TVEL, která ovládá 17 procent světového trhu s jaderným palivem. Hodnota kontraktu pro Temelín se odhaduje na několik miliard korun. Smlouva s ČEZ zajišťuje dodávky pro oba bloky na pět let s pětiletou opcí. TVEL by měl dodat 400 tun paliva. TVEL je už dlouholetým dodavatelem pro druhou českou jadernou elektrárnu v Dukovanech.

Průzkum: ČSSD by nyní vyhrála volby, ODS je druhá

ČSSD vede žebříček volebních preferencí, zjistil aktuální průzkum agentury Factum Invenio. Kdyby se nyní konaly volby, získala by nejsilnější opoziční strana ve dvousetčlenné sněmovně 76 křesel. Vládní ODS by obhájila 62 mandátů a KSČM by získala 30. Vládní Strana zelených by obsadila 18 míst a koaliční KDU-ČSL 14. Trend nárůstu podpory ČSSD tedy pokračuje, konstatují autoři průzkumu. Nárůst voličské přízně KSČM se podle nich zastavil. "KDU-ČSL se zotavila z krátkodobého poklesu. Podpora Strany zelených, která je dlouhodobě nestabilní, překonala hranici 10 procent." Většinu ve sněmovně by stejně jako před měsícem získala levostředová koaliční vláda ČSSD, SZ a KDU-ČSL, levicová koalice ČSSD a KSČM nebo velká koalice ČSSD a ODS, uvedla agentura.

Na mýtném se vybralo 5 miliard, víc než stát čekal za celý rok

Výběr elektronického mýtného přesáhl ve středu pět miliard korun. ČTK to řekla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková. Státní fond dopravní infrastruktury, který je jediným příjemcem mýtného, počítal za celý letošní rok s výnosem 4,6 miliardy. Elektronický mýtný systém v ČR funguje od 1. ledna. "Po rekordním říjnu, kdy mýto přineslo za jediný měsíc přes půl miliardy korun, pokračují vysoké výběry i v listopadu," řekla Vápeníková. Dodala, že na čtvrtou miliardu řidiči kamionů jezdili 64 dní, zatímco na pátou 59 dní. Odborníci, které nedávno ČTK oslovila, připisují výběry především ekonomickému růstu a vysoké spotřebě zboží. Nárůstu přepravy údajně napomohou také předvánoční nákupy. Celoroční výnos z mýtného ekonomové a dopravní experti nyní většinou odhadují na 5,5 miliardy.

Ruzyně letos odbaví 12,4 mil. cestujících, o osm procent více

Ruzyňským letištěm letos projde 12,4 milionu cestujících, což je o osm procent (900.000 cestujících) více než loni. Na setkání s novináři to řekl ředitel letiště Miroslav Dvořák. Příští rok by měl podle Dvořáka počet cestujících překročit hranici 13 milionů. Pomoci tomu mají nové linky do šesti měst, kam se z Prahy dosud nelétá. "Je to více, než jsme plánovali, což nás těší," řekl Dvořák. Počátkem roku vedení letiště odhadovalo zhruba pětiprocentní růst počtu cestujících. S růstem cestujících souvisí i nárůst počtu pohybů letadel, tedy vzletů a přistání. Během letní sezony zaznamenalo Řízení letového provozu na letišti téměř 95.000 letadel, což je zhruba o tři procenta silnější provoz než loni v létě.

V Beskydech by mohla vzniknout rezervace s výskytem velkých šelem

V okrajových pohořích Karpat na Moravě by v budoucnu mohla vzniknout rozsáhlá chráněná území s výskytem většího počtu velkých šelem. Ty se do těchto lokalit stěhují ze Slovenska. Ochránci přírody nyní chtějí terén zmapovat a vytipovat vhodná území pro život medvědů, vlků a rysů na Moravě. ČTK to řekl odborný garant programu Ochrana velkých šelem Českého svazu ochránců přírody Ludvík Kunc. Podle odhadů ochránců žije nyní v Beskydech minimálně pět medvědů, do 15 rysů a dvě smečky, tedy asi deset jedinců, vlků. Na Slovensku je to asi 800 medvědů, 300 rysů a desítky smeček vlků. Vzhledem k tomu, že jejich počet stále stoupá, stěhují se do dalších oblastí. Výzkum, jenž by mohl trvat deset až 15 let, by měl podrobně zmapovat pohyb šelem, jejich potravinářské možnosti i podmínky pro přezimování.

Největší solární elektrárna v Česku zahájila provoz

Firma Energy 21 spustila v Jaroslavicích na Znojemsku provoz největší solární elektrárny v České republice. Elektřina, kterou zdroj na ploše 4,3 hektaru s předpokládaným instalovaným výkonem 0,9 megawattu vyrobí, postačí na roční spotřebu zhruba 300 domácností. Na tiskové konferenci v Praze to řekli zástupci firmy. Největší sluneční elektrárna dosud fungovala v Ostrožské Lhotě na Uherskohradišťsku. Její instalovaný výkon činí 0,7 MW, provozovatel ji ale chce příští rok rozšířit až na 1,5 MW. Firma při stavbě použila jako první v Česku technologii, která není založena na křemíku. "Na rozdíl o klasických křemíkových umějí amorfní panely pracovat i s difuzním světlem. To znamená, že vyrábějí energii, i když je pod mrakem," řekl Tomáš Buzrla z Energy 21. Elektrárna se skládá z 15.000 panelů, jež mění světelné částice na elektrickou energii.

Státní opera Praha vystoupila 23krát s La Traviatou v Japonsku

Státní opera Praha se vrátila z osmého turné po Japonsku, kde představila operu La Traviata od Giussepe Verdiho. Odehrála 23 představení a navštívila 15 měst, mimo jiné Tokio, Ósaku, Nagoyu i Sapporo. Dekorace v současné době cestuje lodí a do Česka dorazí na začátku ledna. La Traviata se proto v pražské opeře uvede až 14. března. V letošní sezoně už opera zahraniční turné neplánuje, řekla ČTK její šéfka Ingeborg Žádná. Od roku 1996 přivezla pražská opera do Japonska také představení Aidy, Tosky, Kouzelnou flétnu a Netopýra. Letos měla podle rakouských kritik úspěch i v Salcburku, kde již potřetí vystoupila v rámci podzimních kulturních dnů s inscenací Lazebník sevillský od Gioacchina Rossiniho. Příští rok zde plánují uskutečnit Pucciniho Turandot.

Vánoční strom přivezou na Staroměstské náměstí z Krkonoš

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí bude letos zdobit dvacetimetrový smrk z Krkonoš. Strom pokácejí lesníci tuto sobotu v Dolním Dvoře u Vrchlabí, do Prahy by měl být přivezen v noci z 26. na 27. listopadu, sdělila ČTK mluvčí trhů Hana Jurášková. Smrk se rozsvítí v den zahájení vánočních trhů, tedy v sobotu 1. prosince. Zhruba osmdesátiletý smrk ztepilý vybrali pracovníci Krkonošského národního parku. Strom zkontrolovali minulý týden také dendrologové z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Posoudili jeho zdravotní stav, vitalitu a kvalitu dřeva. Smrk má ve výšce 1,3 metru průměr kmene 72 centimetrů. Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí letos začnou 1. prosince a potrvají dvaatřicet dnů.

Ze sportu:

Čeští fotbalisté zvítězili v závěrečném kvalifikačním utkání o postup na EURO 2008 nad Kyprem 2:0 po brankách Daniela Pudila a Jana Kollera. Na evropský šampionát se tak kvalifikovali z prvního místa skupiny D.

Jedním z adeptů na post trenéra bundesligového HSV Hamburk pro příští sezonu je i kouč Slavie Praha Karel Jarolím. Současný trenér třetího týmu nejvyšší fotbalové soutěže v Německu Huub Stevens z Nizozemska se po sezoně vrátí do své vlasti, kde převezme PSV Eindhoven, a Jarolímovo jméno se objevilo podle deníku Bild na seznamu jeho možných nástupců. Syn Karla Jarolíma, český reprezentant David Jarolím, patří v dresu Hamburku k nejlépe hodnoceným hráčům celé bundesligy. "I když mi David něco takového říkal, z vedení klubu mě neoslovil nikdo. Takové informace vnímám jedním uchem a druhým je zase pouštím. Soustřeďuji se na práci ve Slavii, kde jsem nadmíru spokojený," řekl ČTK Karel Jarolím. Osmadvacetiletý David Jarolím Bildu řekl, že si příliš nedovede představit, že by jej trénoval vlastní otec.

Basketbalistky Brna porazily v utkání třetího kola Evropské ligy Košice 85:68 a jsou bez porážky v čele skupiny C. Ve vyrovnaném utkání rozhodly české mistryně o svém jasném vítězství až v poslední čtvrtině, ještě jedenáct minut před koncem vedl slovenský tým 62:61. Nejlepší střelkyní Brna byla Vítečková s 20 body.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Zataženo nízkou oblačností, místy mlhy a mrholení. Teploty 2 až 6 stupňů Celsia.

21-11-2007