Denní souhrn zpráv Zprávy

24-11-2007

Topolánek vytkl ODS sváry, převzal odpovědnost za úspěch Klause

Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek na sobotním kongresu varoval před nejednotou strany, která podle něj ohrožuje její nynější vládnutí i budoucí volební vítězství. Delegátům oznámil, že všech 122 zákonodárců ODS se už podepsalo pod prezidentskou kandidaturu Václava Klause. Za znovuzvolení současné hlavy státu převzal Topolánek osobní odpovědnost jako předseda ODS, nikoliv jako předseda vlády. Odmítl ale názory části spolustraníků, že případné Klausovo nezvolení by vedlo k demisi vlády s lidovci a zelenými.

Od některých spolustraníků si Topolánek vyslechl kritiku za to, že neumí komunikovat s médii nebo že ODS nedokáže výsledky svého vládnutí "prodat" veřejnosti. Skupina delegátů nebyla spokojena ani s tím, že kongres je na rozdíl od minulosti jen jednodenní - prostor tak dostali hlavně lídři a ministři, zatímco na diskusi řadových členů podle nich moc času nezbylo.

Premiér pochválil ministry za ODS i činnost vlády jako celku. Byť je kabinet kvůli těsné většině ve sněmovně křehký, sílu už prokázal tím, že prosadil v parlamentu všechny zásadní zákony, prohlásil. Otevřeně ale kritizoval vnitrostranické poměry a kritiku, která přichází z poslaneckého klubu či regionů. Budoucí úspěch a volební vítězství ohrožují veřejné spory a nenaplněné ambice některých politiků ODS, uvedl. "Neuměli jsme veřejně táhnout za jeden provaz," řekl Topolánek. Dotkl se i stranické platformy exministra financí Vlastimila Tlustého - uvedl, že v některých jazycích znamená platforma nástupiště. "Obávám se, že vlak už z vašeho nástupiště odjel," řekl na adresu "rebelů".

ODS podle svého předsedy loni přebrala řízení "oslabeného" státu a vyvedla ho z "marasmu" bývalých vlád ČSSD. Sociální demokraty obvinil z toho, že nechali státní správu prorůst mafií. "Nejde pouze o propojení zločinu a státní správy, o bezprecedentní manipulace s orgány činnými v trestním řízení, ovlivňování výběrových řízení, rozdělování dotací. Jde také o masivní korupci novinářů a účelové zneužívání médií," řekl.

První místopředseda ODS Pavel Bém vyzval své kolegy k větší semknutosti a přiostření "ideového brusu", který by občanské demokraty odlišil od lidovců a zelených. Nejsilnější vládní strana podle něj platí v posledních měsících daň ve prospěch obou menších stran. I místopředseda Petr Bendl považuje před krajskými volbami v příštím roce za nezbytně nutné, aby ODS voličům lépe vysvětlovala své kroky a záměry. Středočeský hejtman by přivítal i lepší komunikaci vlády s kraji o zákonech, které se jich bezprostředně týkají.

V diskusi ODS zaznělo přání jednat se SZ a KDU-ČSL o volbě Klause

K otevření debaty s menšími vládními partnery o podpoře prezidenta Václava Klause vyzvala na kongresu občanských demokratů místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Bývalá místopředsedkyně strany delegátům sjezdu řekla, že respektuje koaliční smlouvu, která o volbě prezidenta nehovoří. ODS však podle jejího názoru zeleným a lidovcům několikrát ukázala vstřícná gesta, teď je má vyžadovat od nich. "Pokud jejich podporu nezískáme, platí pouze to, co je (v koaliční smlouvě) psáno, a budeme hledat podporu pro změnu volebního systému," konstatovala. Předseda ODS a premiér Mirek Topolánek ČTK řekl, že takové náměty znějí sice slibně, ale za současného rozložení sil ve sněmovně nejsou realizovatelné. "Na to potřebujete 120 poslanců a my je v tuto chvíli nemáme," konstatoval.

Občanští demokraté byli podle Němcové ke koaličním partnerům nadstandardně citliví v případě korupční kauzy šéfa lidovců Jiřího Čunka. Chovají se vstřícně i k problémům, které mají zelení na ministerstvu školství. Vyjednat dodatek ke koaliční smlouvě o společné podpoře Klausovi by bylo vhodné i podle poslance Vlastimila Tlustého.

Současný prezident a čestný předseda ODS jako první host sjezdu delegátům řekl, že opětovná nominace do čela státu je pro něj důkazem toho, že své stranické kolegy nezklamal - i když ví, ne všechny jeho kroky se setkaly s pochopením jeho mateřské strany. "Ale to není žádná tragédie," uvedl Klaus, který před únorovou volbou ještě nemá protikandidáta. Ostatní strany nejvíce uvažují o nominaci ekonoma Jana Švejnara. Předsedové obou menších koaličních stran - šéf lidovců Jiří Čunek a zelených Martin Bursík, kteří na kongresu vystoupili, se k prezidentské volbě prakticky vůbec nevyjádřili. Topolánek soudí, že nelze spojovat osud vlády a snahu ODS udržet současného prezidenta na Hradě.

ČLK chce změny ve zdravotnictví, Julínkovu reformu ale kritizuje

Čeští lékaři chtějí razantní změny ve zdravotnictví, reforma ministra Tomáše Julínka (ODS) se jim ale nelíbí. Česká lékařská komora (ČLK) na víkendovém sjezdu v Brně poslechla jeho návrhy, zároveň odsouhlasila vlastní. Chce třeba upravit systém placení úhrad tak, aby lékařům neplatily pojišťovny, ale přímo pacienti, kteří by pak zpětně inkasovali od pojišťoven. Zároveň požaduje delší smlouvy s pojišťovnami nebo například změny ve vzdělávání. V ČLK je povinně 40.000 lékařů, na sjezd přijelo kolem 300 delegátů. Někteří ve svém vystoupení vyjádřili podporu protestům proti reformě, hovořilo se i o podpoře ústavní stížnosti na ministerské reformní zákony. První část reformy má platit od ledna. Zavádí například poplatky pacientů u lékaře a mění doplatky na některé léky. Hovoří se také delším pracovním týdnu. Mělo by to být 48 hodin a k tomu ještě dalších osm hodin přesčasů. Julínek naznačil, že chce o systému s lékaři jednat. Jejich návrhy jsou prý blízké tomu jeho.

Na podobné vlně jsou ministr a komora také v otázce vzdělání. Shodují se třeba na redukci specializací, nyní jich je přes 80, polovinu z toho přitom neuznává Evropská unie. ČLK ale tvrdí, že Julínkův návrh neřeší všechny problémy. Proto chce komora vznést prostřednictvím opozice protinávrh. Ten hovoří o jediné atestaci namísto stávajících dvou a požaduje, aby stát financoval další vzdělávání absolventů. Právě nedostatek mladých lékařů by mohl ohrozit české zdravotnictví. Praktičtí lékaři postupně stárnou, jejich průměrný věk je teď podle jedné z analýz 52,2 roku. Nástupců přitom přibývá jen pomalu. Komora také upozorňuje na nedostatek peněz v resortu. Nemocnice mají výdaje několikanásobně vyšší než jsou úhrady zdravotních pojišťoven. To přiznává i ministr, tvrdí ale, právě jím prosazované změny mají situaci zlepšit.

Julínek původně na sjezd přijet nechtěl, tvrdil, že nedostal odpovídající pozvání. V sobotu se ale komora usnesla, že Julínka pozve bez invektiv, kterými byla podle některých delegátů dosavadní komunikace doprovázena. Impulsem bylo vystoupení někdejšího prezidenta komory Bohuslava Svobody, velkého kritika současného prezidenta Milana Kubka. Právě Kubek pak ministra telefonicky pozval.

ČLK také volila viceprezidenta. Nemá ho už skoro dva roky a podle všeho bez něj bude i další rok, do příštího sjezdu. Delegáti v sobotu totiž žádného ze tří kandidátů nevybrali. Ve funkci se udržel prezident komory Kubek, přestože ho chce část lékařů už delší dobu svrhnout.

Median pro MfD: "Vulgární" Topolánek zklamal třetinu voličů

Premiér Mirek Topolánek (ODS) zklamal ve funkci premiéra třetinu lidí. Vyplývá to z průzkumu, který pro sobotní Mladou frontu Dnes (MfD) vypracovala agentura Median. Téměř polovina dotázaných (43,5 procent) soudí, že se Topolánek na post předsedy vlády nehodí. Respondentům se na premiérovi nejvíce nelíbí to, že je vulgární (54 procent). Necelá polovina lidí (46,5 procent) si myslí, že Topolánek není schopen řešit problémy, a pětině dotázaných vadí premiérův neuspořádaný soukromý život. Nadpoloviční většina respondentů (55 procent) se ovšem shodla na tom, že Topolánek je mnohem lepším předsedou vlády než expremiér Jiří Paroubek (ČSSD). Průzkumu se zúčastnilo 753 osob.

Dvě poslankyně zelených váhají s podporou rozpočtu

Poslankyně Strany zelených Olga Zubová a Věra Jakubková uvažují o tom, že nepodpoří návrh státního rozpočtu na příští rok. Nedostatečně podle nich podporuje školství a nezohledňuje priority zelených v dopravě. Zubová to řekla ČTK. Rozmýšlet si prý bude i to, zda Topolánkovu vládu podpoří při případném hlasování o vyslovení nedůvěry kabinetu. "To, že mám já osobně problém s rozpočtem je pravda. Já jsem to avizovala již dříve," řekla Zubová. Nejvíce jí prý vadí "podfinancování" školství. Jakubková má podle ní výhrady zase ke kapitole týkající se dopravy. "Dopravní resort dostal naopak velkou posilu, ale naše priorita, jako jsou železnice, na to se tam příliš peněz nedostává," řekla.

Na definitivní rozhodnutí o rozpočtu je podle Zubové dost času, protože o jeho případných úpravách bude teprve jednat poslanecký klub zelených i celá sněmovna. "Ještě bude druhé čtení rozpočtu, budou tam pozměňovací návrhy. Já sama jsem už některé podala, tak uvidíme jak rozpočet dopadne. Rozhodneme se až ve třetím čtení," řekla. Zcela rozhodnuta zatím není ani o tom, zda by vládu podpořila v hlasování o vyslovení nedůvěry, které chce v nejbližších týdnech vyvolat ČSSD. "Nevím, jak bude ta vláda vypadat. Zatím tam chybí dva ministři, tak uvidíme, jak bude vláda v době hlasování o důvěře vypadat," řekla. Zubová byla zmiňována jako možná kandidátka na neobsazený post ministryně školství, o který vedou zelení vnitrostranický spor. Tvrdí ale, že její postoj k rozpočtu s tímto sporem nesouvisí. Výhrady prý měla již dříve.

Bursík si je jist, že se před zelenými obhájí

Předseda zelených a vicepremiér Martin Bursík si je jist, že obhájí kroky, které podnikl na ministerstvu školství před svými stranickými kolegy. Reagoval na vystoupení odvolaného náměstka ministerstva školství Martina Tichého (SZ), podle kterého stojí za Bursíkovými kroky politické a vnitrostranické důvody. Tichý připomněl, že vedle Kuchtové z ministerstva odešel nedávno i další zelený náměstek a člen předsednictva zelených Dušan Lužný. Je to podle něj výsledek špatné komunikace předsedy zelených se spolustraníky.

Bursík novinářům řekl, že republikové radě zelených i předsednictvu je schopen vysvětlit, proč Tichého odvolal. Nesouhlasí s jeho prací na evropském programu Výzkum a vývoj pro inovace. Pátečním vystoupením vygradoval spor, který se táhne od chvíle, kdy rezignovala na funkci ministryně školství Dana Kuchtová. I ona tento pátek Bursíka obvinila z toho, že špatně komunikuje se stranickými kolegy. Tichý a Kuchtová se rovněž ohradili proti informaci, že na ministerstvu školství byly uzavírány nevýhodné smlouvy. I toto je Bursík ochoten stranickým kolegům objasnit.

Sloučením ÚHKT s VFN zanikne mezinárodní akreditace ústavu

Mezinárodní akreditace Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) zanikne sloučením s Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN) a novou bude problém získat. ČTK to řekl Václav Trojan, jehož dcera se v ústavu léčí. Akreditaci by totiž musel obhajovat nejen ÚHKT, ale celá nemocnice, tlumočil stanovisko předsedy České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví Davida Marxe. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) plánuje vznik zhruba desítky univerzitních nemocnic. Jedna by měla vzniknout sloučením VFN s ÚHKT a Revmatologickým ústavem. Oba ústavy jsou zatím samostatné. Pacienti ÚHKT uspořádali zhruba před týdnem protestní demonstraci proti slučování ústavu, v petiční akci získali přes 4000 podpisů. K obavám pacientů ministr tehdy uvedl, že nebude problém akreditace doplnit. Známku Joint Commission International (JCI) má v Česku zatím jen pár zařízení, mezi nimi například Nemocnice Na Homolce, Ústřední vojenská nemocnice a právě ÚHKT.

Dřevorubci skáceli vánoční smrk pro Staroměstské náměstí v Praze

V Dolním Dvoře na Trutnovsku v sobotu dřevorubci skáceli smrk ztepilý, který bude dominantou vánočních trhů na Staroměstském náměstí v Praze. Osmdesát let starý strom měří po ořezání 22 metrů. Ozdobený krkonošský smrk se poprvé rozsvítí v sobotu 1. prosince, tedy v den zahájení trhů. Podle Petra Hozáka ze společnosti Taiko, která vánoční trhy provozuje, má smrk na Staroměstském náměstí svou tradici, a proto dostal i letos přednost před jinými jehličnany. "Odborník nám vždy vytipuje několik stromů a my vybereme ten nejhezčí," prozradil.

Celníci zabavili na tržnici v Železné padělky za 36 milionů korun

Téměř 40.000 kusů padělaného zboží zabavili v pátek celníci při rozsáhlé kontrole tržnice Železná na Domažlicku, blízko hranic s Německem. Zabaveným zbožím naplnili lodní kontejner. Prodejem těchto padělků by majitelům ochranných známek vznikla škoda za 36 milionů korun, řekla v sobotu ČTK mluvčí plzeňského Celního ředitelství Jitka Blahutová. Kontrolou akce celníků v tržnici neskončila, začali zde držet nepřetržitý dohled. Budou kontrolovat příjezdové cesty a hlídat, aby trhovci nenaváželi v autech další padělky.

Vědci budou diskutovat o osobnosti Kryštofa Haranta a jeho díle

Osobnost a dílo českého šlechtice Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic bude náplní vědecké konference "Kryštof Harant - skutečnost a mýty", která se sejde v pražském Clam-Gallasově paláci. Konat se bude při příležitosti 400. výročí dokončení Harantova cestopisu Putování aneb cesta z Království českého do Benátek, odtud po moři do země Svaté, země judské a dále do Egypta. Informovalo o tom tiskové oddělení Akademie věd. Konference, kterou pořádá Nadace pro dějiny kultury ve střední Evropě ve spolupráci s Archivem a Galerií hlavního města Prahy a Akademií věd, se koná v pondělí 26. listopadu, tedy přesně v den, kdy Kryštof Harant signoval dopis císaři a králi Rudolfu II. Věnoval mu v něm svůj právě dokončený cestopis. Tiskem vyšel v následujícím roce. Konferenci uzavře koncert ze skladeb Kryštofa Haranta ve slavnostním sále domu U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí.

Vilu Rusalka by měl podle dědice kraj získat i s mobiliářem

Dvořákova vila Rusalka ve Vysoké u Příbrami, o jejíž koupi má zájem Středočeský kraj, by měla na nového vlastníka přejít jako celek, tedy i s vnitřním vybavením. ČTK to řekl skladatelův vnuk Antonín Dvořák. Dědicové dospěli k názoru, že se o údržbu chátrajícího objektu nedokážou postarat. Středočeští radní už záměr jednat s Dvořákovými potomky o koupi vily schválili. Cenu nemovitosti se zahradou znalec odhadl na 2,5 milionu korun, cena vnitřního vybavení odhadnuta není. "Trvám na tom, že tento objekt, to jest movitý i nemovitý majetek, by měl zůstat zachován v této formě, jakožto celek, nedílný a nedělitelný," uvedl Dvořák. Nepovažuje za vhodné, aby se část mobiliáře prodala třeba Národnímu muzeu. Dvořák je jedním z pěti dědiců, kteří se rozhodli s krajem jednat o prodeji vily. "Je třeba si uvědomit, že generace Dvořákových vnuků končí a že nastupují pravnuci a prapravnuci. A ať chceme nebo nechceme, citové a morální vazby k vile se tím oslabují," dodal.

Pražské Divadlo na Vinohradech si připomnělo sto let existence

Slavnostní představení hry Čechoameričanky Mileny Jelínkové o kontroverzní herečce a předválečném filmovém idolu Adině Mandlové připomnělo dnes večer 100 let existence pražského Divadla na Vinohradech. V inscenaci, jejíž oficiální premiéra je ohlášena na 30. listopadu, ztvárnila hlavní roli Veronika Žilková. Vinohradská scéna uvede v jubilejní sezoně ještě další čtyři novinky včetně nejnovějšího textu Václava Havla Odcházení. Hru Adina zvolila dramaturgie proto, že je působivou dobovou freskou, která osudy této ženy přibližuje na pozadí historických událostí.

Divadlo na Vinohradech bylo otevřeno 24. listopadu 1907 na tehdy ještě samostatných Královských Vinohradech s cílem konkurovat již existujícímu Národnímu divadlu. Před druhou světovou válkou ho ovlivnili režisér a šéf činohry Karel Hugo Hilar a po jeho odchodu dramatik a režisér Jaroslav Kvapil. Na jevišti se prosadili například František Smolík, Zdeněk Štěpánek, Olga Scheinpflugová a Hugo Haas. Výraznou osobností byl od roku 1945 Jiří Frejka, kdy tu hráli Jaroslava Adamová, Antonie Hegerlíková, Dana Medřická, Vlastimil Brodský či Rudolf Hrušínský. V 50. letech převzala scénu pod svá "křídla" armáda a na jevišti se objevovaly hry budovatelské a sovětské. Začátkem 60. let byla další éra spjata s režisérem Lubošem Pistoriem.

V Praze se konala Noc reklamožroutů

Zábavu, poučení i recesi nabídla v pátek večer zhruba dvěma tisícovkám fanoušků v zaplněných sálech multikina ve Slovanském domě v Praze Noc reklamožroutů. V šestihodinové show se na plátnech objevily stovky reklam ze sbírky Jeana Marii Boursicota. Společnost Palace Cinemas, která uskuteční reprízu v sobotu a 30. listopadu ji představí ve Velkém Špalíčku v Brně, tak navázala na úspěch obdobných přehlídek z let 1996, 1997, 1999 a 2006, kdy francouzský sběratel představil v Praze rovněž svou kolekci. Tu každým rokem obměňuje, protože má z čeho vybírat. V ojedinělé filmotéce, největším archivu reklamních filmů a spotů na světě, opatruje přes 700.000 reklam. Každým rokem mu přibývá na 25.000 nových titulů včetně českých.

V pražském klubu Delta začal festival Alternativa

V pražském klubu Delta v pátek večer začal mezinárodní hudební festival Alternativa. Akce je letos spojena hned se dvěma výročími - koná se popatnácté a její hlavní pořadatel sdružení Unijazz v těchto dnech slaví 20. výročí existence. Cílem organizátorů je představovat posluchačům dosud neznámá a přesto zajímavá jména umělců stojících mimo hlavní hudební proudy. Zahajovací večer patřil skupině Ještě jsme se nedohodli doplněné neortodoxním bubeníkem a avantgardním muzikantem Pavlem Fajtem. Poté vystoupili saxofonista Mikoláš Chadima s kytaristou Pavlem Richtrem. Součástí zahajovacího večera, který byl takzvaně pamětnický, neboť jeho protagonisté hráli i při zahájení prvního festivalového ročníku v roce 1993, byla také projekce filmového dokumentu, který o festivalu tehdy natočil Jiří Synáček. Hlavní hvězdou letošní přehlídky bude francouzský hudební skladatel a experimentátor Hector Zazou, který vystoupí se smyčcovým orchestrem v neděli 25. listopadu v Divadle Archa.

Ilja Hurník, přední osobnost české hudby, oslaví 85. narozeniny

Umělec širokého záběru Ilja Hurník je stále plný sil a v aktivním tvůrčím procesu, i když 25. listopadu oslaví těžko uvěřitelné 85. narozeniny. Koncertní i pedagogickou činnost sice vitální rodák ze Slezska již ze svého diáře vyškrtl, skládáním hudby či psaním laskavých knížek se však Hurník pořád baví a udržuje ve formě. Odmalička se u něj projevoval talent nejen hudební, ale i literární. Jako šestnáctiletý v Praze zakotvil na celé válečné období u legendárního klavírního pedagoga Viléma Kurze, pod dohledem Vítězslava Nováka studoval v letech 1941 až 1944 skladbu. U profesorky Ilony Štěpánové-Kurzové absolvoval poté hru na klavír na mistrovské škole konzervatoře (1948) a později i na Akademii múzických umění (1952). Coby klavírista Hurník vynikl v interpretaci skladeb Clauda Debussyho či Leoše Janáčka. Hurník-skladatel je autorem rozsáhlého operního, symfonického, komorního a vokálního díla, důležitá je u něj - uznávaného pedagoga - též tvorba pro děti. Vášní je Hurníkovi vedle komponování stále i psaní: má na kontě rozhlasové hry, libreta, filmové scénáře i četné krátké prózy. Poslední z nich - Růžový notýsek - vyšla čerstvému držiteli medaile Za zásluhy před pár týdny.

Běžec na lyžích Bauer zahájil sezonu druhým místem

Českému běžci na lyžích Lukáši Bauerovi se mimořádně vydařil vstup do nové sezony Světového poháru, v norském Beitostölenu skončil na trati 15 km volnou technikou druhý. Třicetiletý stříbrný medailista z olympijských her v Turíně v sobotu nestačil pouze na Němce Alexe Teichmanna, na nějž ztratil 6,3 sekundy. Bauer si dojel pro jubilejní desáté umístění na stupních vítězů v individuálních závodech rovnoměrným tempem, na žádném z mezičasů kromě úplně prvního na jednom kilometru nechyběl mezi nejlepšími pěti. Lyžař z Božího Daru se pak v závěru přetahoval s Teichmannem o první místo. Ještě tři kilometry před cílem měl blízko ke svému čtvrtému triumfu v SP a před německým soupeřem vedl o více než čtyři sekundy, nakonec měl však více sil právě vítěz Světového poháru za rok 2005. Třetí skončil se ztrátou dalších sedmi sekund Švéd Anders Södergren.

FIFA potvrdila, že Češi budou pro losování v prvním koši

Světová fotbalová federace FIFA den před losováním kvalifikace o postup na mistrovství světa do Jihoafrické republiky potvrdila rozdělení zemí do košů. Česká republika bude podle očekávání zařazena hned do prvního koše, takže se s výjimkou Anglie vyhne evropským velmocím typu Itálie, Německa či Francie. FIFA v sobotu v jihoafrickém Durbanu zveřejnila také detaily ohledně cen vstupenek na šampionát 2010 a potvrdila dějiště a časy zápasů. První mistrovství světa na africkém kontinentu tak začne 11. června 2010 a bude trvat přesně měsíc do 11. července. Začátky zápasů jsou naplánovány na 13:00, 16:00 a 20:00 místního času, jenž se v létě kryje se středoevropským.

Českým cyklokrosařům se v Koksijde nevedlo, vyhrál opět Nijs

Českým cyklokrosařům nevyšel čtvrtý závod Světového poháru. Na písčité trati v belgickém Koksijde v sobotu skončil jako nejlepší ze sedmičlenného týmu až patnáctý Zdeněk Štybar, další kandidát na přední umístění Radomír Šimůnek závod nedokončil. Druhého triumfu při čtvrtém pokračování seriálu se dočkal vedoucí muž světového žebříčku Belgičan Sven Nijs.

Počasí

Zataženo, na Moravě a ve Slezsku místy déšť, v Čechách déšť jen ojediněle. Nejvyšší teploty 3 až 7 stupňů Celsia.

24-11-2007