Zprávy

Poslanci asi budou řešit možné napojení Ruska na odpůrce radaru

Sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství se možná bude zabývat možným napojením ruských tajných služeb na odpůrce umístění amerického radaru v Česku, o němž informovala Česká televize. Podle ČT existuje podezření, že ruská zpravodajská služba financuje či jinak podporuje české odpůrce radaru. Naznačovat to měly výroční zprávy BIS (civilní kontrarozvědky) a Vojenského zpravodajství. Odpůrci radaru z iniciativy Ne základnám dnes ale popřeli, že by je Rusové podporovali. Televizní reportáž označili za vykonstruovanou a podali kvůli ní stížnost Radě ČT. "Reportáž byla zcela vykonstruovaná a jak nám řekla samotná autorka rozhovoru Lucie Komňacká, byla dělána na 'příkaz shora'. Způsob, jakým byl rozhovor s námi veden, zcela jasně ukazoval záměr zdiskreditovat iniciativu v očích veřejnosti," uvedli mluvčí iniciativy v tiskové zprávě pro ČTK. Podle nich se tak iniciativa připojila k dřívější stížnosti na politické tlaky uvnitř ČT, kterou podali před dvěma týdny reportéři ČT Michael Fiala a David Havlík.

Vládní koordinátor pro radar Tomáš Klvaňa uvedl, že nebude případné napojení ruských tajných služeb na odpůrce radaru komentovat. "Nemůžu to potvrdit ani vyvrátit," řekl ČTK Klvaňa. Podle něj však iniciativa využívá například billboardů, které nejsou ani součástí vládní kampaně. Členové iniciativy Ne základnám však odmítají, že by čerpali finanční prostředky z Ruska. Podle mluvčího iniciativy Jana Tamáše peníze na činnost sdružení z větší části pocházejí z dobrovolných příspěvků. "Jedná se o snahu pošpinit iniciativu (Ne základnám). Je to uměle vytvořené. Většina z nás dotuje činnost sdružení z vlastní kapsy," uvedl Tamáš. Doplnil, že iniciativa kvůli tomu zřídila otevřený bankovní účet, na kterém je v současnosti asi 100.000 korun.

Zdroj ČTK z komunity zpravodajských služeb řekl, že podpora z ruské strany nemusí být pouze finanční, ale především ideologická. Přesto nevyloučil, že některá sdružení můžou dostávat menší částky. Podle zdroje ale v mnoha případech tato sdružení o podpoře ruských zpravodajců vůbec nemusí vědět. Může se totiž odehrávat skrytě, pomocí prostředníků a nastrčených osob.

Ministr Lavrov ostře kritizuje postoj USA k protiraketové obraně

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ostře kritizoval americké návrhy na spolupráci v oblasti protiraketové obrany. Tvrdil, že Washington prý ve svých postojích učinil výrazný krok zpět oproti tomu, co bylo řečeno na schůzce ministrů obrany a zahraničí Ruska a USA začátkem října v Moskvě. Formální návrhy, které Spojené státy nyní předložily, představují značný odklon od toho, co potvrdily v Moskvě začátkem října, když na schůzce "dva plus dva" jednali ministři obrany a zahraničí obou zemí. Řekl to Lavrov na úterním briefingu ve Washingtonu, o němž informovala agentura ITAR-TASS. Podle Lavrova Spojené státy i nadále chtějí jednostranně rozmístit prvky protiraketové obrany v Polsku a České republice. "Už nejde o transparentní opatření a posílení důvěry ve vztahu k těmto objektům," dodal Lavrov. Rusku se americké plány na vybudování evropských prvků protiraketové obrany - sil v Polsku a radaru v České republice - dlouhodobě nelíbí. Americkému ujišťování, že systém není namířen proti Rusku, ale proti eventuálním hrozbám ze zemí, jako je Írán, Moskva nevěří. Naopak tvrdí, že protiraketová obrana je hrozbou pro ruskou bezpečnost a porušuje strategickou rovnováhu v Evropě.

Premiér Lišku do vlády chce, o Čunkově návratu bude uvažovat

Premiér Mirek Topolánek je přesvědčen o tom, že kandidát Strany zelených na ministra školství Ondřej Liška je schopen tuto funkci zvládnout. Novinářům řekl, že po dohodě s prezidentem Václavem Klausem bude Liška jmenován členem koaliční vlády příští týden. Po víkendu také od lidovců očekává rozhodnutí, zda má ministerstvo pro místní rozvoj po demisi Jiřího Čunka dočasně řídit někdo ze současných ministrů, nebo zda mu předloží jiné jméno. Pokud se Čunek rozhodne do vlády vrátit, bude tento požadavek zvažovat, i když přiznal, že takové rozhodování by nebylo jednoduché. "Dlouhodobě jsem tvrdil, že pokud se Jiří Čunek očistí, tak se do vlády vrátit může. Teď je jenom otázka pro média, pro veřejnost a pro koaliční partnery, jestli by takovou situaci zvládli, protože já bych měl své slovo plnit," prohlásil Topolánek.

Liška: Jako ministr bych prosazoval navýšení rozpočtu školství

Kandidát na funkci ministra školství Ondřej Liška (Strana zelených) by se ve vládě snažil prosadit navýšení školského rozpočtu. Řekl to ČTK a Radiožurnálu. Lišku v pondělí do funkce ministra navrhlo předsednictvo zelených. Jeho nominaci ale provázejí vnitrostranické spory. Proti byla například místopředsedkyně strany a bývalá ministryně školství Dana Kuchtová. Bursík ale míní, že Liškova nominace situaci uklidní. Prezident Václav Klaus poznamenal, že ho zaráží Liškův nízký věk. Třicetiletého poslance prý bude jmenovat "s třesoucíma rukama" při vědomí, že "on bude nade všemi pány rektory".

ČSSD chce hlasování o nedůvěře kabinetu koncem příštího týdne

Sociální demokracie chce vyvolat hlasování o nedůvěře kabinetu premiéra Mirka Topolánka příští týden mezi středou a pátkem. O načasování tohoto kroku dnes rozhodl poslanecký klub ČSSD. Na tiskové konferenci to řekl jeho předseda Michal Hašek. Poslanecká frakce ČSSD tak podle Haška rozhodla proto, že ve středu bude s největší pravděpodobností třetí čtení zákona o státním rozpočtu na příští rok. Sociálnědemokratičtí poslanci to považují za vhodnou chvíli k tomu, aby odevzdali předsedovi sněmovny potřebný počet podpisů zákonodárců se žádostí, aby svolal mimořádnou schůzi, na které by se o nedůvěře hlasovalo.

Jaderná energie je zelená, souhlasí Topolánek s Moorem

Jaderná energie je zelená, souhlasí český premiér Mirek Topolánek se slovy bývalého šéfa ekologického hnutí Greenpeace Patricka Moora, kterého v úterý přijal v Kramářově vile. Kanaďan, který tvrdí, že nukleární energie je čistá a pomůže světu snížit množství skleníkových plynů v ovzduší, podle Topolánka vnesl "správný vítr" do české debaty o energetické politice a pokračování jaderného programu. V podvečer Moore navštíví také prezidenta Václava Klause. Moore chce pro jadernou energetiku získat zelené politiky. Nevyloučil schůzku s předsedou zelených a vicepremiérem Martinem Bursíkem, ten se s ním však setkat nemíní. Pro Bursíka zůstává jaderná energetika nepřijatelnou, protože nepokročil vývoj v technologii ukládání vyhořelého paliva a trvá riziko selhání lidí.

Moore hnutí Greenpeace opustil v roce 1986. Postoj k jádru podle svých slov přehodnotil s ohledem na klimatické změny. Podle evropského koordinátora Greenpeace Jana Beránka se Moore objevuje tam, kde chce někdo prosadit nějaký kontroverzní projekt a zpochybňuje kritiku občanů a ekologických organizací.

Miliardy za prodej emisních kreditů investuje ČR do úspor energií

Miliardy, které získá Česká republika prodejem nadbytečných emisních povolenek, investuje země do podpory obnovitelných zdrojů energie a úspor. Pravidelná zpráva Evropské komise potvrdila, že Česko patří k zemím, které nebudou mít problémy se splněním kjótského závazku na snížení emisí skleníkových plynů. Slíbilo snížit emise o osm procent ve srovnání s rokem 1990, nyní se rozdíl pohybuje okolo 26 procent. "Naším problémem není Kjóto, ale vysoká energetická náročnost hospodářství," řekl ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar. Česko závazku dostojí vzhledem k hospodářskému propadu 90. let, země je nicméně téměř se 14 tunami na jednoho obyvatele jedním z největších znečišťovatelů oxidem uhličitým v Evropě. Prodejem emisních povolenek, které nespotřebuje, Česko získá částku do deseti miliard korun. Už nyní vyjednává spolu s dalšími zeměmi střední Evropy o odprodeji přebytečných povolenek Japonsku.

USA dále vyšetřují možné úplatky kolem gripenů, ČR zatím okrajově

Aféra s případnými úplatky kolem výběru švédsko-britské stíhačky Jas-39 Gripen pro letectva zemí střední Evropy se v těchto dnech znovu rozvířila. Americký tisk přinesl nové poznatky k vyšetřování, které vede americké ministerstvo spravedlnosti. Šetření se sice zaměřuje zejména na prodej gripenů do Saúdské Arábie, na okraj toho se však znovu objevují informace o údajných úplatcích pro české a maďarské politiky za pořízení právě těchto stíhaček. Pomoc Američanům již přislíbily švýcarské orgány vysledováním možných toků peněz z britské zbrojovky BAE přes prostředníky "k veřejným činitelům Saúdské Arábie, Jižní Afriky, Maďarska a Česka", napsal renomovaný deník New York Times. Podle tohoto zdroje mají prý americké orgány důkazy o úplatcích z BAE velkým maďarským stranám v řádu milionů dolarů. Pokud se týče Česka, jsou Američané přesvědčeni, že problém bude obdobný, o konkrétních důkazech se ale nezmiňují.

Maďarský ministr spravedlnosti Albert Takács v reakci na článek New York Times požádal americkou CIA o poskytnutí důkazů o korupci. Česká strana zatím necítí, že by se jí záležitost týkala. "Nikdo z (amerických) oficiálních míst se na nás neobrátil. Článek veliký ohlas nevzbudil, protože se týká především kauzy spojené se Saúdskou Arábií," řekl České televizi velvyslanec ČR v USA Petr Kolář. Podobný názor zastává i ministerstvo obrany ČR. Americká justice se začala problémem úplatků jdoucích údajně přes BAE zabývat proto, že tento koncern je jedním z největších subdodavatelů amerických zbrojovek, a je třeba vyšetřit, zda nezákonné praktiky neprovozuje i na území USA.

Lidovci pozvou Klause na poslanecký klub, Švejnara mezi senátory

Lidovci se chystají pozvat na zasedání svého poslaneckého klubu prezidenta Václava Klause, který se příští rok bude jako kandidát ODS ucházet o znovuzvolení. Šéfka frakce Michaela Šojdrová řekla, že možný Klausův protikandidát Jan Švejnar, který už poslanecký klub KDU-ČSL navštívil, se má ještě představit senátorům lidové strany. Poté předsednictvo KDU-ČSL doporučí svým poslancům a senátorům, jak mají při únorové volbě hlavy státu postupovat. "Předsednictvo dá určité doporučení volitelům, tedy oběma klubům, poslaneckému i senátorskému, které se sejdou a rozhodnou o své podpoře pro jednotlivé kandidáty," uvedla Šojdrová. Zatímco zelení Klause považují za nepřijatelného a jednají s ostatními stranami včetně opozičních o podpoře Švejnara, lidovci tak vyhraněný názor nemají.

Čeští a slovenští vědci zkoumající vesmír se sešli v Praze

Čeští a slovenští vědci, kteří se v minulosti podíleli na kosmickém výzkumu, se sešli v Praze v hlavním sídle ministerstva kultury. Řada z nich dnes spolupracuje s americkou kosmickou agenturou NASA a evropskou ESA. Setkání se koná při příležitosti 50. výročí zahájení kosmické éry letem prvního sputníku do kosmického prostoru. Do Prahy se sjeli astronomové, astrofyzikové, biologové, lékaři, technici a další odborníci, kteří se aktivně podíleli či podílejí na vytváření projektů, konstrukci přístrojů a družic i na zpracování dat získaných unikátními přístroji umístěnými v sérii českých či slovenských družic. Již první umělá družice Země z podzimu roku 1957 poskytla data o dynamice své dráhy. Využil je český astronom Emil Buchar ke zpřesnění tvaru Země. Své výpočty publikoval v následujícím roce a Mezinárodní astronomická unie je přijala za oficiálně uznávaný tvar modré planety. Čeští astronomové totiž byli tradičně zaměřeni na výzkum meziplanetární hmoty, to znamená na pozorování komet a meteoritů a na sledování a výpočty jejich drah.

Českobudějovická pivnice Masné krámy se znovu otevře příští týden

Legendární českobudějovická pivnice Masné krámy se po pěti letech znovu otevře příští středu. Restaurace, která patřila mezi nejnavštěvovanější památky ve městě, je uzavřena od zaplavení při povodních v roce 2002. Opravu pak zbrzdily nevyjasněné vztahy mezi 15 vlastníky. Rekonstrukce si vyžádala přes 30 milionů korun. Pivnici bude provozovat Budějovický Budvar, který bude v restauraci čepovat svůj kroužkovaný ležák. "Masné krámy se v minulosti staly jedním ze symbolů Českých Budějovic. Pevně věříme, že nové Masné krámy úspěšně naváží na svou slavnou tradici a brzy se opět bude říkat, že 'kdo nebyl v Masných krámech, nebyl v Budějovicích'," řekl mluvčí Budvaru Petr Samec. Hlavním lákadlem pivnice by měl být právě kroužkovaný ležák, který se bude v Masných krámech jako na jediném místě na světě točit přímo z pivních tanků. Kroužkovaný ležák se točí jen v několika desítkách českých restaurací, ale k dispozici je pouze sudový. Kroužkovaný ležák vzniká tak, že se do hotového piva přidává určité množství takzvaných kroužků, tedy nové kultury pivovarských kvasinek a nový podíl extraktu. Díky kvasinkám má pivo lepší chuťové vlastnosti.

Interiér památky z roku 1554, jejíž půdorys musel být zachován, zdůrazňuje historický charakter stavby. V přístavbě pak vzniklo sociální zařízení a zcela nová kuchyně. Masné krámy vděčí za svůj vznik Karlu IV., který v roce 1364 zakázal městským řezníkům prodávat maso v boudách na náměstí a přikázal postavit Masné krámy, kde byl prodej masa soustředěn. Přestavbou v 16. století dostala budova renesanční podobu. V roce 1952 se přikročilo k její asanaci, postranní vchody byly zazděny a kotce se změnily v restaurační boxy.

Češi patří mezi největší fanoušky mobilů v Evropské unii

Češi patří mezi největší fanoušky volání z mobilních telefonů v Evropské unii. Vyplývá to z nové statistiky Eurostatu, která vychází z počtu vydaných SIM karet, včetně těch předplacených. V Česku koluje v přepočtu mezi 100 obyvateli 115 mobilních telefonů. Více mobilů je v oběhu pouze v Lucembursku, Litvě a Itálii. ČR se navíc drží na druhém místě pomyslného žebříčku sestaveného podle počtu domácností, které používají pouze mobilní telefon a vůbec nemají takzvanou pevnou linku.

Výrobce pianinových skříní Piana Týniště končí, propustí 50 lidí

Společnost Piana Týniště z Týniště nad Orlicí na Rychnovsku, která dříve byla největším výrobcem pianinových skříní v Evropě, končí. Do konce měsíce skončí pracovní poměr asi 50 zaměstnancům. Část pracovníků odchází do výrobce pian a klavírů Petrof Hradec Králové.

Zámek ve Vranově nad Dyjí zůstane státu, rozhodly soudy

Barokní zámek ve Vranově nad Dyjí zůstane státu. Nejvyšší soud s konečnou platností potvrdil rozsudky, podle kterých nemá rodina posledních šlechtických majitelů Stadnických nárok na vydání památky a dalších nemovitostí i pozemků. Skupina devatenácti potomků a příbuzných se u soudů domáhala určení, že Stadničtí nikdy o zámek právoplatně nepřišli, a proto stát drží majetek neoprávněně. "Poskytnutím ochrany tvrzenému vlastnickému právu, které zaniklo před téměř 60 lety, by byla narušena právní jistota osob, které v průběhu této doby věci nabyly od státu nebo od předchozího vlastníka a mohly spoléhat pouze na zásadu důvěry v katastrální zápis," uvedl v rozhodnutí senát s předsedou Josefem Rakovským. Potvrdil tak shodné verdikty Okresního soudu ve Znojmě z roku 2005 a Krajského soudu v Brně z letošního ledna. Potomci Stadnických nyní žijí po celém světě, aktivní ve snaze o získání majetku byla například Polka Alžběta Sobaňská z Varšavy, která se před lety přijela na zámek vdát. Žalobu podali potomci v roce 2000.

Zámek ve Vranově nad Dyjí je vrcholnou ukázkou baroka na Moravě. Tyčí se na mohutném ostrohu nad řekou Dyjí. Vznikl přestavbou ze starého románsko-gotického hradu, poprvé připomínaného jako zeměpanská pohraniční pevnost v roce 1100. Současnou podobu mu vtiskla po ničivém požáru v roce 1665 hrabata z Althannu. Polský rod Stadnických získal zámek od spřízněného rodu Mniszků.

Filharmonici města Prahy hráli v sídle UNESCO

Orchestr Filharmoniků města Prahy spojil v pondělí síly se čtyřicítkou hráčů na tradiční lidové nástroje z celého světa na hudebním večeru, který pořádala ve svém pařížském sídle Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Slavnostní večer uzavřel sympozium UNESCO na téma dialog mezi kulturami prostřednictvím hudby. Na pořadu byla díla klasiků Sergeje Rachmaninova a Johanna Sebastiana Bacha, světová premiéra skladby současného amerického skladatele Anthonyho Paula De Ritise Melodie pro mír a také zkrácená verze opery Gioacchina Rossiniho Italka v Alžíru.

Muzeum a Činoherní studia představují slavné ústecké osobnosti

Ústecké muzeum a Činoherní studio v pondělí začalo se sérií kavárenských setkání, ve kterých chce veřejnosti představit projekt Ústecká Nej. Mapuje význačné osobnosti a fenomény města Ústí nad Labem. Během prvního večera se autoři rozhodli představit osobu slavného autora románů z Divokého západu Karla Maye. Spisovatel s Ústeckem přišel poprvé do kontaktu počátkem roku 1870, když ho zatklo rakousko-uherské četnictvo ve Valkeřicích. May se podle Houfka pokoušel vydávat za zbloudilého plantážníka z ostrova Martinik Albina Wodenbacha. Četníky se mu ale přesvědčit nepodařilo, a proto byl vydán zpět do Německa. Byl odsouzen k několika letům vězení za drobné krádeže a podvody. Po svém propuštění pracoval krátce jako redaktor ústeckého odborného časopisu Schacht und Hütte. Ústí nad Labem již jako známý spisovatel navštívil v roce 1888, kdy si oblíbil restauraci Srdíčko v Brné. V listopadu 1897 zde napsal první kapitoly románu, ve kterém lze najít odkazy na obyvatele Ústecka. V restauraci, která dodnes existuje, bývalo i Mayovo minimuzeum.

Cenu Jarmily Jeřábkové dostaly choreografky z ČR, Řecka a Srbska

Vítězkou devátého ročníku mezinárodní choreografické soutěže Cena Jarmily Jeřábkové se stala česká choreografka Klára Alexová. Druhou cenu si odveze řecká autorka Katerina Papageorgiouová a třetí z osmi soutěžících skončila choreografka Milena Ugrenová Koulasová původem ze Srbska a nyní působící na Kypru. Všechny tři oceněné autorky uvedly při slavnostním ukončení soutěže svá oceněná díla. Alexová vyhrála s duetem Hidden Rooms, který sama interpretovala spolu s Terezou Lenerovou, a sólem K13OMNATA. Mezinárodní porota ocenila její schopnost vytvořit silnou a napínavou atmosféru, velkou tělesnost jejího projevu a celkový tanečně-divadelní koncept. Součástí večera byl i koncert z díla Luboše Fišera - tradicí ceny je, že část soutěžních děl musí vzniknout na hudbu některého českého moderního autora vážné hudby. Soutěž nese jméno významné české moderní tanečnice. Jejím cílem je podle pořadatelů probudit v mladých tanečních tvůrcích vědomí vzájemných kulturních vazeb, společných kořenů a historické zkušenosti a přispět k nastartování jejich tvůrčí kariéry.

Slavia si v Bukurešti může zajistit jarní pohárové pokračování

Fotbalisty Slavie Praha dnes v Bukurešti čeká zápas pátého kola skupiny H Ligy mistrů, v němž si mohou zajistit účast v jarních bojích Poháru UEFA. K tomu potřebují alespoň remizovat s domácí Steauou, v případě vítězství mohou dokonce ještě pomýšlet na postup do vyřazovací fáze Ligy mistrů. V prvním vzájemném duelu vyhrála Slavia 2:1 a pak ještě na Strahově získala bod s Arsenalem, zatímco Steaua má na kontě čtyři porážky. V rumunské metropoli však budou hosté značně oslabeni. V Praze zůstali kapitán a nejlepší střelec týmu Vlček, který má problémy se stehenním svalem, i zkušený záložník Šmicer s naraženým kolenem. Dlouhodobě chybějí Švento, Dřížďal, Kalivoda a Janda, na zápas se necítí ani Latka.

Fotbalisté Ostravy dostali za výkon na Kladně pokutu

Třígólová pondělní porážka v Kladně se fotbalistům Baníku Ostrava prodraží. Vedení klubu oznámilo, že celý tým byl za výkon ve 14. kole první ligy potrestán blíže nespecifikovanou finanční pokutou. Baník si venku podobnou ostudu uřízl podruhé za sebou. Důrazné pohovory s vedením museli hráči absolvovat už před třemi týdny, kdy Ostravané v Českých Budějovicích podlehli stejně jako v Kladně 0:3. „Takové výpadky mít prostě nemůžeme. Je teď na nás, abychom se z toho sebrali," řekl po pondělním utkání novinářům kapitán Tomáš Marek. Prohru může Baník odčinit v neděli proti Spartě. Nad ní však doma už čtyři a půl roku nevyhrál.

Kladenští měli radost nejen z jasného vítězství a přerušení propadu tabulkou, ale také z prvního čistého konta v sezoně. "Konečně jsme hráli na nulu, ale odpovídá to naší hře. Hráli jsme zodpovědně, byli dostatečně odolní a šli za vítězstvím více než Ostrava. Jen věřím, že nám to dodá přesvědčení, abychom tímto způsobem získávali body i v dalších zápasech," řekl trenér Jaroslav Šilhavý. Skromně bral svůj životní zápas Ondřej Szabo, který je u Středočechů na hostování z Teplic a kterému se poprvé v životě podařilo vstřelit dva ligové góly v jednom duelu. "Byl to asi opravdu můj nejlepší zápas, ale utkání zlomil už první gól. A proč jsem se nebál střílet? Na tomhle terénu zvlášť nemáte moc šancí přemýšlet a mířit - jen jsem to napálil a bylo to," pochvaloval si hrdina zápasu.

Po 14. kole vede ligovou tabulku Slavia před Teplicemi a Spartou, poslední jsou Bohemiast 1905.

Izvestija: Petržela se možná vrátí trénovat do Ruska

Fotbalový trenér Vlastimil Petržela se možná vrátí pracovat z Ázerbájdžánu do Ruska. Podle deníku Izvestija by kouč, který v minulosti pracoval v petrohradském Zenitu, mohl usednout na lavičku FK Moskva. Ten letos skončil v lize na čtvrtém místě. Petržela má v Baku na starosti tamní klub Něftči, smlouvu podepsal letos v srpnu na rok.

Počasí:

Proměnlivá oblačnost, místy sněhové přeháňky. Teploty minus 1 až plus 3 stupně Celsia.