Denní souhrn zpráv Zprávy

02-12-2007

Zelení schválili Liškovu nominaci na ministra školství

Republiková rada Strany zelených schválila nominaci Ondřeje Lišky na funkci ministra školství. Novinářům to řekl předseda strany Martin Bursík. Liškovu nominaci podpořilo 29 členů širšího vedení strany, nikdo nebyl proti a 12 se zdrželo hlasování. Premiér Mirek Topolánek (ODS) již dříve uvedl, že po dohodě s prezidentem by Liška mohl být jmenován členem koaliční vlády příští týden. Koaličním partnerům zelených i opozici se politik se zkušenostmi z Bruselu zamlouvá. Klaus však vyjádřil obavy nad tím, že je mu teprve 30 let. Schválení Liškovy nominace předcházelo dlouhé jednání. Zhruba šedesátičlenný orgán v jednu chvíli zasedání přerušil a zároveň se sešlo užší stranické vedení.

Kritici šéfovi strany Bursíkovi vyčítají, že obchází některé stranické orgány a soustřeďuje ve svých rukách příliš velkou moc. Bursík nařčení odmítá. Napětí ve straně vyvolal i způsob, jakým prosadil Liškovu nominaci. Například exministryně školství a místopředsedkyně strany Dana Kuchtová chtěla, aby se dnes spolu s Liškou jako kandidátka radě představila i poslankyně Olga Zubová. V pondělí ale předsednictvo zelených rozhodlo o Liškově nominaci, Zubová od záměru ustoupila.

Dobšík: Školské odbory budou po úterním protestu vyčkávat

Školské odbory budou po úterní stávce vyčkávat, jak se k problémům v regionálním školství postaví nový ministr. Od kandidáta na tuto funkci Ondřeje Lišky (SZ) i šéfa zelených Martina Bursíka dostaly vážný příslib, který je zaujal. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl předseda školských odborů František Dobšík. Případné další protesty, které odboráři plánovali na jaro, se podle něho zatím odkládají. Bursík v sobotu uvedl, že Liška se hned po nástupu do čela úřadu "podívá" na rozpočtovou kapitolu školství a zkusí najít vnitřní rezervy. Budoucí ministr podle něho rovněž dokáže získat prostředky z evropských fondů. Už před jednáním ale zdůraznil, že nepřišli s vyšší nabídkou peněz, než je zvažovaná miliarda, o kterou sněmovna pravděpodobně rozpočet školství na příští rok posílí. Odbory přitom žádají celkem tři miliardy.

Úterní protest je podle Dobšíka přes nejnovější příslib potřebný - má upozornit na problémy, které ve školství přetrvávají. V některých krajích předvídají účast 80 až 90 procent učitelů. Podle Dobšíka půjde o masový protest, protože se k akci připojila i řada škol, v nichž nejsou odbory. Nová jednání mezi odboráři a vedením resortu o financování regionálního školství mají podle Dobšíka začít v únoru.

Poslanec Hašek: Zákon s pravidly řetězcům by mohla po lednu předložit ČSSD

Návrh zákona, který by měl nastavit pravidla chování obchodních řetězců vůči dodavatelům, by mohla na konci ledna předložit zákonodárcům opoziční ČSSD jako poslaneckou iniciativu. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD a stínový ministr zemědělství Michal Hašek. Nyní by o podmínkách na trhu měli jednat zástupci politických stran s dodavateli i obchodními řetězci. Nový zákon má zabránit odběratelům, zejména obchodním řetězcům, ve zneužívání tržní síly vůči dodavatelům. Úprava má například zamezit uplatňování rozdílných podmínek vůči jednotlivým dodavatelům, nebo vynucování jednostranně výhodných smluv či nepřiměřených podmínek.

Vykolejené Pendolino je v debu, začínají opravy

Rychlovlak Pendolino, který v sobotu před polednem vykolejil nedaleko pražských Dolních Počernic, se železničářům podařilo dostat na koleje. Poté byl odtažen do depa. Nyní soupravu prohlédnou odborníci, aby zjistili nutný rozsah oprav. Železničáři odhadují výši škod na soupravě rychlovlaku na 25 milionů, na poškozené koleji zhruba na 100.000. Nehodu způsobila zřejmě poškozená kolejnice, mluvčí Českých drah Ondřej Kubala v sobotu nevyloučil možnost sabotáže. Kolejnici podle něho někdo nařízl. Podle Drážní inspekce je však zatím jasné pouze to, že kolejnice byla zlomená. Případem se nyní zabývá policie. Kriminalisté zahájili trestní řízení proti neznámému pachateli kvůli podezření z trestného činu obecné ohrožení.

Týden: Vláda ČSSD odpustila miliony hoteliérovi Dvořákovi

Bývalá vláda vedená sociálními demokraty odpustila na daních 26 milionů korun Vlastimilu Dvořákovi, majiteli hotelu, ve kterém se letos v listopadu podruhé oženil předseda ČSSD Jiří Paroubek. Rozhodnutí podepsal někdejší ministr financí Bohuslav Sobotka, a to v srpnu 2006; těsně před tím, než opustil funkci. Napsal to týdeník Týden ve svém pondělním vydání. "Opravdu si na to nepamatuji," cituje týdeník Sobotku. "Vždy jsem se jistil tím, že jsem chtěl mít souhlasná stanoviska všech orgánů. Pokud v dokumentech chyběla, žádosti jsem nevyhověl," vysvětlil nynější stínový ministr financí ČSSD. Odpuštění Dvořákova dluhu podle Týdne schválili všichni ministrovi podřízení. Nynější mluvčí ministerstva Ondřej Jakob potvrdil, že finanční úřad, finanční ředitelství i komise na ministerstvu souhlasila. Podle Týdne jde ale o výsadu, které se většině poplatníků nedostane. Sám Paroubek to označil za "strašlivou konstrukci". "Vy si myslíte, že když někdo tisícům mých známých, kteří pobíhají po světě, něco odpustí berní úřad, tak je to s mým vědomím, nebo dokonce na můj popud?" řekl Týdnu.

Experti: Lidé zaplatí od ledna za plyn o 8 až 10 procent více

Domácnosti zaplatí od ledna za zemní plyn o osm až deset procent více. Odhadují to experti, které ČTK oslovila. To by znamenalo navýšení plateb o stokoruny až tisíce ročně. "Plyn bude muset reagovat na rostoucí ceny ropy v posledních měsících, kdy ropa dosahovala historických rekordů," uvedl již dříve mluvčí Transgasu Martin Chalupský. Osmiprocentní nárůst očekává například konzultant a bývalý předseda dozorčí rady Pražské plynárenské Vratislav Ludvík. U lednového zdražení zřejmě nezůstane. Dá se očekávat nárůst cen i v průběhu roku, odhadl Jan Zaplatílek z ministerstva průmyslu a obchodu. Ceny ropy a jejích derivátů se totiž do cen plynu promítají asi s tříměsíčním zpožděním.

Studie: ČR stále mezi zeměmi, kde se nejvíc krade v obchodech

Česko nadále patří mezi evropské země, ve kterých se v obchodech nejvíce krade. Vyplývá to ze studie britské společnosti Centre for Retail Research, která zkoumala 22 evropských zemí. Průměrné ztráty zaviněné kriminalitou zákazníků, zaměstnanců a vlastními chybami činily 1,26 procenta obratu. V Česku to bylo 1,41 procenta. V českých obchodech se letos ztratilo či ukradlo zboží za 490 milionů dolarů (8,7 miliardy korun). Vyšší procento než Česko mají pouze pobaltské státy. Nejnižší úbytky obratů v Evropě vykazují obchodníci v Rakousku (0,94 procenta) a Švýcarsku (0,96 procenta).

Rada osob se zdravotním postižením chce podat ústavní stížnost proti poplatkům u lékaře

Národní rada osob se zdravotním postižením chce podat ústavní stížnost kvůli zavedení poplatků ve zdravotnictví. Schválené poplatky jsou podle ní nepřiměřeně tvrdé vůči některým skupinám osob, zejména dětem do šesti let a lidem žijícím v domovech důchodců. V diskusním pořadu Nedělní partie to řekl předseda rady Václav Krása. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) však soudí, že strop poplatků u lékaře a doplatků na léky, který bude činit ročně 5000 korun, bude nižší, něž kolik mnozí lidé vynakládají za léky nyní. Za návštěvu lékaře budou pacienti platit od Nového roku 30 korun, za den hospitalizace v nemocnici 60 korun a za ošetření na pohotovosti 90 korun. Poplatky mají podle Julínka omezit zbytečné návštěvy u lékaře.

Topolánek na billboardu říká "Mám vás rád", zadavatel není známý

U tramvajové zastávky Otakarova v pražských Nuslích se objevil velkoplošný billboard s fotografií předsedy vlády a ODS Mirka Topolánka a nápisem "Mám vás rád". Mluvčí ODS Milan Boušek řekl, že neví, kdo je jeho zadavatelem a co má plakát znamenat. ODS si podle něho žádný takový billboard neobjednala. Jízlivé a ironické billboardy se staly v Česku nedílnou součástí loňské předvolební kampaně. Politici, jejichž fotografie se na plakátech nedobrovolně objevily, se mohou bránit u soudu a podle právníků by v některých případech měli šanci uspět. Jenže politici to většinou ani nezkusí - podle nich je to ztráta času a navíc jsou autoři billboardů většinou anonymní.

Jiří Macháček vypráví dětem pohádky pomáhající nevidomým

Pohádky vyprávějí dětem rodiče, prarodiče, televize či rozhlas, ale mohou si je také stáhnout z internetu. Pohádky o Matějovi, Rozárce, o Bimbovi v čokoládovém městečku či přitoulané Čičolíně, které namluvil herec a zpěvák Jiří Macháček, lze nalézt na www.svetluska.net. Je to webová stránka projektu Světluška, který vytvořil Nadační fond Českého rozhlasu na pomoc nevidomým. Světluška provází děti a dospělé s těžkým zrakovým postižením na jejich cestě k samostatnosti. Přispívá na speciální pomůcky, jako jsou mluvící počítače či optické lupy, na vodicí psy či na osobní asistenci pro zrakově postižené děti integrované do běžných škol. Podporuje zrakově postižené studenty a financuje projekty, které rozvíjejí talent a tvořivé schopnosti lidí se zrakovým postižením.

Štýrského obraz se prodal za více než 10 milionů korun

Obraz Jindřicha Štyrského Krajina v oblacích se na aukci uměleckých děl v Praze na Žofíně prodal za 10,25 milionu korun. Jeho vyvolávací cena byla sedm milionů korun. Obraz je nejdražším dílem autora prodaným na aukci v ČR a čtvrtým nejdražším dílem prodaným na aukci v ČR vůbec.

Jméno Jindřicha Štyrského patří k těm, která v žebříčku nejdráže prodaných děl na českých aukcích figurují několikrát. Krajina v oblacích je podle odborníků jedno z nejvýznamnějších děl Štyrského. "Jedná se o stěžejní obraz meziválečného malířství. Mohl by být zařazen do kterékoli veřejné kolekce evropského malířství," říká o díle galerista, který jej prodal. Nevyčíslitelnou sběratelskou hodnotu díla podle Martina Kodla ještě podtrhuje původ z významné pražské sbírky, ve které se nacházel až doposud. Obdobná díla takto vysoké galerijní hodnoty se na trhu s uměním podle něj takřka nevyskytují.

Česká televize odvysílá oceněný dokument o knězi bojujícím proti potratům

Česká televize odvysílá dokumentární film Filipa Remundy Pulec, králík a Duch svatý, který letos v říjnu získal diváckou cenu na festivalu v Jihlavě. Pojednává o problematice potratů, hlavním hrdinou je známý brněnský pravoslavný kněz Libor Halík, jenž už několik let takřka denně protestuje proti interrupcím před porodnicí na Obilním trhu a zpívá biblické žalmy. Autory snímku zajímalo, jak dnešní liberální společnost reaguje na Halíkovy konzervativní postoje. Natáčeli například setkání kněze s primářem porodnice Pavlem Ventrubou. Oba muži společnou řeč nenašli. Další záběry dokumentují diskuzi anarchisty Ondřeje Slačálka, jenž se účastnil protestu proti Halíkovi, a hlavy české pravoslavné církve, vladyky Kryštofa.

Dnes je první neděle adventní, začíná duchovní příprava na Vánoce

Dnes je první neděle adventní - výjimečný den pro věřící všech církví. Začíná nový církevní rok. Křesťané se připravují na Vánoce, kdy si připomenou první příchod Vykupitele do lidských dějin. Kromě duchovní stránky má advent ale také výrazně komerční charakter. Právě v této době vrcholí snahy obchodníků nalákat na své zboží co největší množství lidí. V adventní době se při bohoslužbách používá fialová barva a oltáře se nezdobí květinami. K předvánoční výzdobě patří tradičně adventní věnec se čtyřmi svícemi, které se postupně zapalují, takže na konci adventu svítí všechny čtyři. Tento zvyk nepřímo navazuje na židovskou tradici starou více než 2000 let - slavení svátků světel zvaných Chanuka, které spadají většinou na přelom listopadu a prosince.

Karlštejnské muzeum betlémů nabídlo i mikulášské nadělování

Mikulášské nadělování a vystoupení dětského folklorního sboru Chorus Angelus zpestřilo prohlídku Muzea betlémů na Karlštejně. Nejatraktivnějším exponátem této celoročně otevřené expozice je takzvaný královský betlém. Podle ředitele muzea Ladislava Trešla zaujímá plochu 80 metrů čtverečních a jeho kulisou je hrad Karlštejn. Je osazen 46 pohybujícími se dřevěnými loutkami o velikosti od 35 do 65 centimetrů, oblečenými do dobových oděvů. "Zajímavostí je, že Ježíškovi přináší dary deset nejvýznamnějších českých panovníků od sv. Václava přes Karla IV. až po prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Ve vzácné shodě se zde prolínají historické události, pověsti i smyšlené příběhy. Předvádění betlému doplňujeme vyprávěním pohádky, úryvky ze Smetanovy Mé vlasti a českou hymnou," řekl Trešl. Loni poprvé se mezi desítkami historických exponátů objevil jako zápůjčka unikátní betlém, který Václav Havel ještě v roli prezidenta dostal darem od palestinského vůdce Jásira Arafata. Pozoruhodný orientální betlém je bohatě zdobený perletí.

Zástupci ambasád se kvůli charitě proměnili v trhovce

Diplomatky, diplomaté a další pracovníci několika desítek ambasád se na několik hodin proměnili v trhovce a v pražském hotelu Hilton prodávali různé pochutiny, výrobky, oblečení, kosmetiku či dekorativní předměty typické pro své země. Vánoční charitativní bazar přilákal stovky koupěchtivých lidí, kteří zcela zaplnili kongresovou halu hotelu. Ceny na vánočním bazaru byly velmi různé. Například íránské bonbóny a kuvajtské papírové kapesníky šlo pořídit za pět korun, naproti tomu asijské dekorativní předměty či perské koberce stály několik tisíc korun. Největší nával byl u stánku vietnamské ambasády, která za pár korun prodávala různé nealkoholické nápoje v plechovkách, ponožky či utěrky. Kdo si ale chtěl domů odnést například vietnamskou lampu, musel si připravit šest až sedm tisíc korun. V nabídce stánků se občas promítla globalizace. Například francouzská ambasáda stejně jako stánek České republiky prodávala oplatky Opavia, které v Česku vyrábí francouzská společnost Danone. Mezinárodní atmosféru bazaru umocňovaly rozličné vůně a lidé mohli ochutnat speciality několika národních kuchyní.

Tradiční vánoční bazar, na kterém bylo k dostání dárkové zboží a speciality z více než 50 zemí, pořádala Asociace žen diplomatického sboru. Z akce budou mít zisk české charitativní organizace.

Třešťští betlémáři zvou návštěvníky do výstavní síně i domů

V Třešti na Jihlavsku začala vánoční výstava betlémů. V Schumpeterově domě jich je sedm, největší z nich zabírá skoro 30 metrů čtverečních. Ve městě s více než 200 let trvající betlémářskou tradicí mohou lidé za výjevy z dřevěných figurek tradičně také do domácností. Od Božího hodu najdou otevřené dveře u 15 rodin. Vánoční výstavy betlémů ve městě potrvají do 2. února. "Tradice betlémů je v Třešti pořád živá," řekla Marie Roháčková z místního Spolku přátel betlémů. Kvůli lidovým řezbářským dílům, která připomínají narození Ježíška, přijíždějí čeští i zahraniční turisté po celý rok. Stálou výstavu ale betlémáři vždy měsíc před adventem rozeberou a postaví znovu. Některé z vystavených betlémů vznikaly od začátku 20. století, a to po několik desetiletí, tak jak byly v rodinách postupně vyřezávány další díly. Asi deset řezbářů z Třeště se výrobou figurek zabývá po celý rok. Betlém už vyráběli pro apoštolského nuncia v České republice, pro muzeum betlémů v Římě, i pro zájemce v USA, Nizozemsku, Německu, Francii či Velké Británii. Betlémy z Třeště chtějí tamní spolky, ale i kostely nebo rodiny.

Pražané si mohou prohlédnout největší slámový betlém v Čechách

Dvacet biblických postav v životní velikosti ze sena a slámy si mohou prohlédnout návštěvníci Muzea Karlova mostu. Tři králové, svatá rodina, anděl, pastýři, velbloudi a další zvířata jsou součástí největšího slámového betlému v Čechách. Lidem je přístupný v zádušní kapli svatého Ducha do konce ledna. "Je to můj největší betlém, pracoval jsem na něm půl roku," řekl na vernisáži autor slaměného díla Andrzej Wrzecionek. Vystudovaný filozof se svou manželkou Joannou vyrábí betlémy sedm let. Jde o ručně sešívané provazy ze sena a slámy, které upevňují na dřevěnou konstrukci postav. Betlém vyrobený pro Prahu je v pořadí třetí, další mohou lidé objevit v Německu a na jihu Francie. Pražskému betlému dnes požehnal velmistr Řádu křížovníků s červenou hvězdou Jiří Kopejsko.

Návštěvníky zaujme také výstava 16 betlémů Vojtěcha Kubašty. Malíř je situoval do prostředí Karlova mostu. Lidé mají možnost si prohlédnout i jeho první betlém z roku 1939.

Buchtičky se šodó budou mít ve středu v Praze svůj den

Buchtičky se šodó, které zná většina Čechů ze školních jídelen, budou mít ve středu 5. prosince svůj den. Na polední menu je zařadí 17 pražských restaurací, které nabídnou nejen jejich klasickou verzi, ale také například buchtičky po francouzsku s ovocem, uvádí na svých stránkách pořadatel akce, server PragueOut.cz. Tradice buchtiček se šodó je podle něj v paměti Čechů hluboce zakořeněna, a toto jídlo si tak zaslouží svůj vlastní svátek. "Lidi, kteří se o akci dozvěděli, reagovali vesměs pozitivně. Očekáváme tedy vysokou účast, a pokud se naše představy naplní, některé restaurace buchtičky zařadí i na stálé menu," řekl jeden z pořadatelů akce Tomáš Urban. Kombinace kynutých buchet s vanilkovým krémem je podle PragueOut.cz pokrmem pouze českým a bavorským. Ve Francii sice připravují vanilkový krém chodeau, v Itálii horké či chlazené zabaglione, ale obojí je jenom variací na pudink. Schází v něm základ - křehké a dozlatova upečené buchtičky, píše server.

České fotbalisty čekají na ME Švýcarsko, Portugalsko a Turecko

České fotbalisty čekají na Mistrovství Evropy v červnu příštího roku v základní skupině A celky Švýcarska, Portugalska a Turecka. Rozhodlo o tom losování v Lucernu. Z každé skupiny postoupí do čtvrtfinále dva nejlepší týmy. Svěřencům trenéra Karla Brücknera připadla čest zahájit šampionát 7. června v 18:00 v Basileji proti domácímu Švýcarsku. O čtyři dny později bude jejich soupeřem v Ženevě Portugalsko a na stejném stadionu Češi zakončí skupinu 15. června zápasem s Tureckem. Skupina podle prvních reakcí není nejtěžší. Přívlastek "skupina smrti" patří céčku, v němž jsou finalisté posledního mistrovství světa Itálie a Francie spolu s Nizozemskem a Rumunskem. Pokud by se českým fotbalistům podařilo postoupit, narazí na některý tým ze skupin B, v níž jsou Rakousko, Chorvatsko, Německo a Polsko.

Čeští fotbaloví reprezentanti si na nepřízeň osudu při losování mistrovství Evropy rozhodně nestěžují. Z ankety, kterou mezi nimi uspořádala ČTK, vyplývá, že jsou se soupeři spokojeni a věří v postup. Většinou jsou rádi, že se vyhnuli "skupině smrti", v níž se sešly Nizozemsko, Itálie, Franci a Rumunsko. Stoper David Rozehnal si v telefonickém rozhovoru výsledek losování pochvaloval. "Myslím, že to je hratelná skupina," shrnul zadák anglického Newcastlu své první dojmy. Už teď prý se těší na zahajovací zápas celého Eura, v němž se Češi utkají se Švýcary. Podle Rozehnala bude především důležité, jestli česká reprezentace na ostře sledovaný turnaj přijede ve formě, v níž v listopadu končila kvalifikační cyklus. Středopolaře Libora Sionka potěšilo hlavně to, že se Češi v základní skupině nepotkají s Nizozemskem, Francií a Itálií. Kapitán Tomáš Rosický tak optimistický jako jeho spoluhráči nebyl. "Mohli jsme se sice dostat i do těžší skupiny, ale teď si veřejnost může myslet, že máme papírově lehčí soupeře a skutečnost může být úplně jiná," varoval Rosický. On by se prý nebránil konfrontaci s Nizozemskem či Francií.

Diváci na ostravských Bazalech neviděli góly, ale řádění chuligánů

Jeden z hitů fotbalového podzimu se na Bazalech obešel bez gólů, Baník se Spartou remizoval 0:0. Kvalitní zápas tak nejvíc poznamenalo řádění ostravských chuligánů, kteří se v prvním poločase neúspěšně dobývali do sektoru pražských fanoušků a jejich ataky přerostly v bitku s policií. I když sudí Jílek v 30. minutě pohrozil předčasným ukončením zápasu, duel se nakonec dohrál a těžkooděnci ve spolupráci s policií na koních útočníky o přestávce rozehnali.

Běžec na lyžích Bauer vyhrál po čtvrté v kariéře závod SP

Běžec na lyžích Lukáš Bauer potvrdil skvělou formu v úvodu sezony svým čtvrtým triumfem ve Světovém poháru. Třicetiletý český reprezentant vyhrál závod na 15 kilometrů klasickou technikou ve finském Kuusamu a navázal na druhé místo z minulého víkendu v norském Beitostölenu. Bauer se díky tomuto vítězství dostal do čela Světového poháru s náskokem 20 bodů před Němcem Axelem Teichmannem. Bauer se dočkal triumfu v elitním seriálu po více než dvou letech, naposledy vyhrál v březnu 2005 volnou patnáctku v Lahti. Jediný český mužský vítěz závodu SP, jenž za poslední půlrok absolvoval operaci mandlí, pravého kolena a trhání zubů moudrosti, si dojel pro čtvrtý triumf suverénním způsobem. Do vedení se dostal v polovině trati a postupně ho zvyšoval až na 20 sekund. Druhý skončil Nor Eldar Roenning těsně před Teichmannem, jenž v prvním distančním závodě sezony v Norsku jako jediný dokázal Bauera porazit.

Rychlobruslařka Novotná skončila na SP v Turíně pátá

Kateřina Novotná obsadila ve čtvrtém závodu Světového poháru v rychlobruslení na krátké dráze v Turíně páté místo na patnáctistovce a dosáhla svého nejlepšího výsledku v sezoně. V hale, v níž uspěla i loni při olympijských hrách, postoupila česká reprezentantka do finále, v něm však předčila jen jednu soupeřku.

Sáblíková se na patnáctistovce vešla do elitní desítky

Martina Sáblíková obsadila na Světovém poháru v rychlobruslení v Kolomně deváté místo v závodu na 1500 metrů, což je její nejlepší výsledek v sezoně na této doplňkové trati. V sobotu vyhrála Sáblíková v Rusku závod na pět kilometrů.

Krasobruslař Verner skončil v závodu Grand Prix v Sendai druhý

Krasobruslař Tomáš Verner skončil v závodu Grand Prix v japonském Sendai druhý, což mu však k postupu do finále prestižního seriálu nestačilo. Český reprezentant neudržel ve volných jízdách vedení z krátkého programu a s domácím favoritem Daisukem Takahašim prohrál o necelých pět bodů. Verner tančil na hudbu z filmu Tygr a drak. V posledním závodě Grand Prix před prosincovým finále v Turíně hájil před stříbrným medailistou ze světového šampionátu Takahašim náskok 26 setin bodu. Třebaže neuspěl, vylepšil si v Sendai osobní rekord v bodovém součtu svých jízd na 229,45 a druhé místo bylo zcela jasně jeho: třetí Američan Stephen Carriere na něj totiž ztratil téměř 25 bodů. Jednadvacetiletý českobudějovický krasobruslař doplatil na selhání z předchozího vystoupení v Paříži, kde nezvládl roli největšího favorita a skončil až šestý.

Skokan na lyžích Jakub Janda po dvou druhých místech vede Kontinentální pohár

Skokan na lyžích Jakub Janda obsadil druhé místo i v druhém závodu Kontinentálního poháru a ujal se vedení v průběžném pořadí. Na olympijském můstku v italském Pragelatu vítěz Světového poháru z roku 2005 prohrál jen s Rakušanem Thomasem Thurnbichlerem. V sobotu porazil Jandu další rakouský skokan Manuel Fettner. Devětadvacetiletý Janda právě v Pragelatu nezvládl minulý týden nominační závod a nevešel se pro úvod sezony do reprezentačního družstva pro Světový pohár. V Kontinentálním poháru startuje po téměř pěti letech. Do první desítky se vešel ještě sedmý Jan Matura.

Počasí

Meteorologové varují před silným větrem, který může v nárazech dosahovat až rychlosti 90 kilometrů za hodinu. Bude oblačno, ojediněle přeháňky, na horách sněhové. Teploty vystoupí maximálně na 4 až 8 stupňů, na horách bude kolem 2 stupňů Celsia.

02-12-2007