Denní souhrn zpráv Zprávy

03-12-2007

Podle české diplomacie se v ruských volbách neuplatnil svobodný a spravedlivý přístup

Podle českého ministerstva zahraničí nelze na ruské parlamentní volby uplatnit kritéria "svobodného a spravedlivého přístupu". Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzany Opletalové předběžné výsledky voleb naznačují, že povolební vývoj v Rusku se bude ubírat očekávaným směrem, "tedy pod vlivem politických sil reprezentujících zájmy současné kremelské administrativy". Podle ministerstva zahraničí nelze na volby v Ruské uplatnit kritéria svobodného a spravedlivého přístupu, protože ruské orgány neumožnily jejich nezávislé pozorování ze strany OBSE. Ani předvolební kampaň se podle české diplomacie nevedla v souladu s demokratickými standardy, o čemž svědčí nepřiměřené zásahy ruských státních orgánů proti opozičním silám. "Budoucí složení ruského parlamentu proto bude vždy ve stínu pochybností o okolnostech, které k němu vedly," míní ministerstvo zahraničí.

Do stávky podle odborů vstoupí 100.000 pracovníků škol

Úterní stávky se zúčastní zhruba polovina pracovníků ve školství, oznámil šéf školských odborů František Dobšík. Přesná čísla uvádět nechtěl, protest nicméně podle něj podpoří zhruba 100.000 lidí. Dodal, že vychází ze statistik ze dvou třetin okresů. Řada škol bude úplně zavřena, další se připojí symbolicky či omezeným provozem. "Jsou to stovky zařízení a budou to tisíce zaměstnanců," konstatoval Dobšík. Do stávky se zapojí i mateřské školy, s ohledem na věk dětí a možnosti jejich hlídání ale v omezenější míře. Stávku vyhlásily odbory 17. listopadu, nespokojeny jsou s přípravou rozpočtu na příští rok. Peníze podle nich budou chybět regionálnímu školství, tedy mateřským, základním a středním školám, a to na platy pracovníků, pomůcky a další vzdělávání učitelů.

Prezident jmenuje Lišku ministrem školství v úterý

Místopředseda a poslanec Strany zelených, třicetiletý Ondřej Liška bude jmenován novým ministrem školství v úterý před polednem. Nový ministr tak stihne i úterní stávku pracovníků školství, řekla mluvčí zelených Eva Rolečková. Minulý týden se prezident pozastavil nad věkem budoucího ministra školství. Tehdy Klaus řekl, že ho sice jmenuje, ale s "třesoucíma" se rukama. Nový ministr se bude muset bezprostředně po uvedení do úřadu vyrovnat s požadavky školských odborů, které vyhlásily na úterý stávku kvůli nízkým platům pracovníků ve školství. Liška slíbil, že v nejbližší době představí svou koncepci řízení resortu.

Na Bali začala konference OSN o změně klimatu

Na indonéském ostrově Bali začala zatím největší konference OSN o změnách klimatu. Zástupci 190 zemí se budou do závěru setkání 14. prosince hlavně snažit položit základy dohody, která by nahradila Kjótský protokol o omezování emisí skleníkových plynů poté, co v roce 2012 tento dokument vyprší. Úvodní aplaus sklidila Austrálie, jejíž nová vláda v pondělí protokol ratifikovala. Nyní jsou jedinou rozvinutou zemí, jež zůstává stranou, Spojené státy. Administrativa George Bushe americký podpis pod protokolem v roce 2001 zrušila, především proto, že dokument nepožaduje snižování emisí po rychle se rozvíjejících velkých ekonomikách, jako jsou Čína, Indie, Brazílie či Rusko.

Souhrnná zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) před dvěma týdny došla k závěru, že klima planety se jednoznačně mění a dopad těchto změn může být prudký a nevratný. S více než devadesátiprocentní pravděpodobností experti tvrdí, že hlavní příčinou jsou emise skleníkových plynů. OSN chce na Bali dosáhnout toho, aby se účastníci shodli na zahájení rozhovorů o dohodě nahrazující Kjóto. Tato dohoda, která by měla vést ke snížení emisí skleníkových plynů do poloviny století o 50 procent, by měla být dokončena na podzim 2009.

Na konferenci je očekáváno 130 ministrů životního prostředí a několik hlav států a premiérů či nositel Nobelovy ceny za mír, bývalý americký viceprezident Albert Gore. Českou republiku má od 9. prosince zastupovat ministr životního prostředí Martin Bursík. Českou delegaci čeká mimo oficiální program celá řada bilaterálních jednání, především rozhovory s Francií a Švédskem k přípravě společných 18 měsíců předsednictví v EU. Mluvit se bude také o zájmech ČR v oblasti flexibilních mechanismů Kjótského protokolu, což je důležité vzhledem k tomu, že 1. ledna 2008 začíná takzvané kontrolní období Kjótského protokolu, kdy může ČR obchodovat s přebytkem emisních redukcí, který má vůči aktuálnímu kjótskému závazku.

Jiří Paroubek vybídl komunisty, aby volili Jana Švejnara

Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek vybídl komunisty, aby nevolili prezidentem na příští funkční období Václava Klause, ale aby dali přednost ekonomovi Janu Švejnarovi. Udělal to otevřeným dopisem šéfovi KSČM Vojtěchu Filipovi, jehož text poskytl ČTK. Otevřený dopis prý zvolil proto, aby se o prezidentské volbě a kandidátech rozpoutala otevřená diskuse a předešlo se spekulacím o zákulisních obchodech, o kterých píší média.

Ceny plynu vzrostou domácnostem od ledna v průměru o 7,4 procenta

Společnost RWE Transgas, která je dominantním prodejcem zemního plynu v České republice, zvýší od ledna ceny plynu pro domácnosti v průměru o 7,4 procenta. Například domácnostem, jež používají plyn na topení, ohřev vody a vaření, se měsíční platba zvýší průměrně o 132 korun. Vyplývá to z materiálů společnosti před tiskovou konferencí. Analytici čekali zdražení až o deset procent. U průměrného zákazníka z řad domácností, který na plynu pouze vaří, se zvýšení ceny na měsíčních platbách projeví nárůstem o 12 korun včetně DPH. Domácnost, která zemní plyn používá navíc k ohřevu vody, zaplatí o 42 korun více. Provoz rodinného domku, v němž se zemní plyn používá k vaření, ohřevu vody a topení, se prodraží přibližně o 159 korun měsíčně. Maloodběratelům, což jsou například živnostníci, vzrostou ceny pro 1. čtvrtletí v průměru o 8,7 procenta a středním odběratelům o 7,4 procenta.

Počet aut v ČR a SR vzrostl od rozdělení federace o třetinu

O třetinu až polovinu se zvýšil počet aut registrovaných v Česku a na Slovensku za 15 let od rozdělení společného státu. Zatímco v ČR je nyní kolem 4,2 milionu aut, tedy o 1,6 milionu více než v roce 1993, Slováci zvýšili počet aut o třetinu na 1,33 milionu. Vyplývá to ze statistik obou zemí. Češi jsou na tom lépe i v porovnání počtu lidí na jeden vůz. Zatímco v tuzemsku se o jedno auto dělí 2,5 člověka, na Slovensku jsou to čtyři lidé, tedy stejně jako před 15 lety v Česku. Na Slovensku tehdy jeden vůz připadal na 5,4 lidí.

Ministr Schwarzenberg dostal na Slovensku cenu za antikomunismus

Český ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg na Slovensku převzal Mezinárodní cenu Jána Langoše, kterou získal za celoživotní dílo a protikomunistické postoje v období československé totality. Cenu pojmenovanou po bývalém československém ministrovi vnitra, který v roce 2006 zemřel při autonehodě, udílí nově vzniklá Nadace Jána Langoše a Nadace Pontis. "Myslíme si, že (Schwarzenberg) přesně naplňuje odkaz Jána Langoše," zdůvodnil výběr prvního nositele ceny zástupce nadace Filip Vagač.

Projekt přilákal do Česka zatím 862 odborníků, hlavně z východu

Do projektu ministerstva práce, který má do Česka přilákat vzdělané lidi ze zahraničí, se dosud zapojilo 862 cizinců. Do programu se mohli hlásit lidé z 12 zemí a zahraniční absolventi českých středních a vysokých škol. Nejvíc účastníků pochází z Ukrajiny. Informoval o tom Jan Schroth z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ministerstvo odstartovalo pětiletý pilotní projekt k získávání odborníků z ciziny, na kterém se IOM podílí, v roce 2003. Má vyzkoušet možnosti přistěhovalecké politiky. Cizincům stát za jejich znalosti nabízí šanci žít v ČR na trvalo za kratší lhůtu. Vysoce kvalifikovaní lidé mohou povolení k trvalému pobytu dostat už po roce a půl, ostatní účastníci za 2,5 roku. Podle zákona je lhůta pětiletá. Program se soustředí na vzdělané cizince z Východu. Zájemci musí mít minimálně maturitu. Sami si musí obstarat v ČR legální práci. Hodnotí se jejich praxe, kvalifikace a jazykové znalosti. Posuzuje se rodina.

Vysokoškolské vzdělání mělo 672 účastníků projektu. Dvě pětiny z vybraných tvořily ženy. Podle zprávy o projektu je přírůstek počtu uchazečů nižší, než se předpokládalo. Do letošního léta se do něj mohly zapojit až 3000 lidí. Důvodem může být nezájem cizinců o usazení v ČR, zkrácení původně desetileté zákonné lhůty k získání trvalého pobytu na pět let i složité vyřizování povolení, uvedli autoři zprávy. Od letošního pololetí do konce června 2008 se může přihlásit až 2000 osob.

Zelení proti odprodeji lesů, chtějí prosazovat státní vlastnictví

Širší vedení Strany zelených se v neděli postavilo proti zvažovanému odprodeji části státních lesů do soukromého vlastnictví, jak o tom hovoří ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS). Republiková rada zelených požádala předsednictvo a poslance za tuto stranu, aby při koaličních jednáních prosazovali princip zachování státního vlastnictví lesů, řekla novinářům místopředsedkyně rady Jana Drápalová. Gandalovič nedávno uvedl, že podle jeho názoru by měl stát v budoucnu část lesů prodat. Ministrovo vyjádření se nelíbilo opoziční ČSSD, ani některým lesnickým odborníkům. Lesy v České republice pokrývají 33 procent území a zásoba dřeva na hektar patří k nejvyšším v Evropě. Soukromí vlastníci v tuzemsku spravují asi 23 procent lesů, zhruba 16 procent patří obcím.

EU rozhodne, zda Česko bude mít dále výjimku u DPH na bydlení

Ministři financí Evropské unie v úterý rozhodnou, zda si Česko bude moci ponechat výjimku na sníženou sazbu DPH u bydlení. Vzhledem k reformě veřejných financí sazba vzroste tak jako tak, záleží ale na tom, zda pouze na devět, nebo až na 19 procent. Pokud ČR požadavek neprosadí, což kvůli postoji Německa a Dánska skutečně hrozí, nejvíce na to doplatí lidé, kteří si chtějí koupit byty a domy o velké výměře. Díky výjimce, jejíž platnost ale v závěru letošního roku skončí, se nyní na bydlení v České republice vztahuje snížená sazba pěti procent. Vládní reforma veřejných financí ale předpokládá, že snížená sazba vzroste na devět procent, takže ceny za bydlení stoupnou i v případě, že Česko při hlasování v úterý požadavek obhájí. Snížená sazba DPH by se po neúspěšné obhajobě požadavku nadále vztahovala na takzvané sociální bydlení, které předpokládá nejvýše 350 metrů čtverečních podlahové plochy u domů a maximálně 120 metrů čtverečních u bytů. Podmínku by podle odhadů odborníků splnilo asi 90 procent nových bytů a domů. Zdražily by tak hlavně luxusní byty a domy s velkou obytnou plochou, některé až o miliony korun. Proti prodloužení výjimek se dosud stavěli Němci a Dánové. Obě země nemají nic proti tomu, aby Češi měli ještě další roky levnější bydlení, ale vadí jim celkový přístup k daňovým výjimkám v unii. Je jich prý moc a do budoucna by bylo lepší ponechat sníženou DPH jen u předmětů každodenní potřeby - potravin či léků. Zatím neexistují žádné náznaky, že by se jejich přístup k celému problému změnil.

Státní rozpočet měl koncem listopadu přebytek 12,8 miliardy Kč

Stát hospodařil ke konci listopadu s přebytkem 12,8 miliardy korun. Loni ke stejnému datu skončil státní rozpočet deficitem 30,9 miliardy Kč. Informovalo o tom ministerstvo financí. Za celý letošní rok původně ministerstvo plánovalo schodek 91,3 miliardy Kč, počátkem října však díky lepší hospodářské situaci odhadlo letošní schodek rozpočtu na 81 miliard korun. Díky dobrému vývoji ekonomiky tak ke konci listopadu byly státní příjmy o 24,2 miliardy korun vyšší oproti původním plánům. Zároveň přebytku pomohly nižší než plánované výdaje státu, a to o 72,8 miliardy korun. "V prosinci lze však očekávat zhoršení schodku vlivem již tradičního zvýšeného čerpání výdajů (především kapitálových výdajů a převodů do rezervních fondů, jakož i vyšších výdajů na důchody)," upozornil úřad.

Policie žádá obžalovat Starku a spol. za únos bankéře Roselliho

Policie po víc než čtyřletém vyšetřování navrhla žalobkyni, aby poslala k soudu kauzu údajného únosu šéfa finanční společnosti Union Group Giuseppe Roselliho. V případu je stíhán šéf fotbalového klubu Marila Příbram Jaroslav Starka, jeho tehdejší osobní strážce Zdeněk Karnoš a příbramský podnikatel Roman Kolář. Policie doručila návrh na podání obžaloby, řekla státní zástupkyně. Trojice byla původně kvůli údajnému únosu Itala v dubnu 2003 obviněna z vydírání. Vyšetřovatelé ale nakonec podle zdroje ČTK právní kvalifikaci změnili a Starku, Koláře a Karnoše navrhli obžalovat z omezování osobní svobody. Hrozí jim dva roky až osm let vězení. Podle zdroje ČTK se policii nepodařilo odhalit pachatele, kteří únos přímo provedli. Obviněná trojice mužů od počátku vyšetřování vinu popírala.

Pokuta 15.000 Kč pro slavkovské muzeum platí, rozhodl soud

Historické muzeum ve Slavkově u Brna neuspělo u soudu s požadavkem na zrušení pokuty 15.000 korun od antimonopolního úřadu. Městská instituce ji dostala za to, že rozdělila projekt Napoleonské expozice na dvě zakázky. Vyhnula se tak vypisování výběrového řízení. Brněnský krajský soud verdikt Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže potvrdil, zjistila ČTK z úřední desky soudu. Pokutu už zaplatila slavkovská radnice, muzeum se nyní může obrátit na Nejvyšší správní soud.

Napoleonská expozice s trojrozměrnou animací bitvy tří císařů přišla celkem na 2,7 milionu korun. Muzeum rozdělilo práce do dvou samostatných zakázek, ani jedna z nich nepřekročila hranici dva miliony korun. Nebylo proto podle zákona potřeba zadávat výběrové řízení. Dle antimonopolního úřadu nelze vyloučit, že kdyby zadavatelé podobně nepostupovali, naopak práce spojovali, mohli by například díky většímu množství prací ušetřit - některý z uchazečů tendru mohl předložit výhodnější nabídku než vybraná společnost E Com, která vyrábí počítačové vojenské simulátory. Firma dostala bez tendru obě zakázky, na projekční dóm i na softwarovou vizualizaci bitvy.

V Roudnici nad Labem vykolejil vlak

V Roudnice nad Labem v pondělí odpoledne vykolejil osobní vlak. Nikdo nebyl zraněn. Škoda na kolejích činí 2,5 milionu korun, na vlaku zatím nebyla vyčíslena. Během krátké doby jde už o druhý případ vykolejení vlaku. V sobotu u Dolních Počernic vykolejilo Pendolino. Drážní inspekce se domnívá, že za nehodu může zlomená kolejnice. České dráhy ale podle mluvčího Ondřeje Kubaly trvají na tom, že kolej pravděpodobně někdo naříznul.

Nebezpečné hračky by se měly likvidovat stejně jako padělky

Novela evropské směrnice o bezpečnosti hraček by měla obsahovat povinnost likvidovat závadné výrobky stejně jako v případě padělků. V daleko větší míře by se měly využívat exemplární pokuty až do výše 50 milionů korun tomu, kdo uvede závadný výrobek na trh, nebo zneužije jeho dokumentaci. Novinářům to po jednání v Jihlavě se zástupci výrobců hraček, Sdružení obrany spotřebitelů a dalších institucí řekla poslankyně Evropského parlamentu Zuzana Roithová. "Díky účinnému systému varování mezi členskými státy Evropské unie se všechny země včas dozví, že mají nebezpečný výrobek stáhnout z trhu, po čase se ale objeví jinde," řekla Roithová. O novele směrnice by podle ní měl Evropský parlament jednat v lednu 2008. V evropské databázi nebezpečných výrobků se podle Roithové stále častěji objevuje zboží nesoucí logo CE. Značka přitom má informovat o tom, že výrobek splňuje evropské normy. "Čínská značka na výrobcích znamenající zkratku China Export má stejný design písmen, liší se jen vzdáleností mezi nimi," uvedla poslankyně.

Nebezpečné a nekvalitní hračky se podle dostupných údajů dovážejí hlavně z Číny. Loni pocházela z Čína téměř polovina z 924 výrobků označených jako nebezpečné, a stažených z unijního trhu. Z toho čtvrtinu tvořily hračky.

Pracovník bezpečnostní firmy je podezřelý z krádeže půl miliardy

Policie podezírá zaměstnance pražské bezpečnostní agentury z toho, že v sobotu ukradl z její budovy půl miliardy korun v hotovosti. Muž je na útěku a je ozbrojen, zřejmě měl ještě komplice. Společností, které byly peníze ukradeny, je firma G4S Cash Services. V souvislosti s krádeží vypsala patrně rekordní odměnu dva miliony eur (asi 52 milionů korun). V případu jde asi o nejvyšší sumu, kterou kdy v Česku někdo ukradl. Pachateli hrozí až 12 let vězení. "G4S potvrzuje, že v sobotu došlo k loupeži značné sumy peněz na jedné z jejích provozoven v Praze," sdělil zástupce společnosti Radoslav Chmela. Policisté v souvislosti s případem vyhlásili celostátní pátrání po třiatřicetiletém Františku Procházkovi. Zaměstnanec agentury Procházka měl pravděpodobně při činu komplice. "Předpokládá se, že trestný čin spáchal v součinnosti s další osobou," řekl ČTK důvěryhodný zdroj. Podle serveru Aktuálně.cz komplic rovněž pracoval v G4S, a to jako řidič. Jeho totožnost zatím policisté neznají. Server Aktuálně.cz dodal, že pachatelé peníze vyvezli z budovy ve služebním autě, v němž se běžně přepravují peníze klientů. Proto prý zástupci agentury odhalili krádež až se značným zpožděním. Vozidlo sice bylo vybaveno vyhledávacím systémem, ten lze ale snadno vypnout, což zloději udělali.

Lidovky.cz: Zaměněné holčičky jsou asi definitivně u svých rodičů

Zaměněné holčičky z třebíčské nemocnice jsou nejspíš definitivně u svých biologických rodičů. Přestože ještě před několika dny byli rodiče dívek rozhodnuti, že si děti vymění symbolicky na Nový rok, na radu psychologa se nyní rozhodli jinak. Serveru lidovky.cz to sdělil příbuzný rodičovského páru z Jabloňova Milan Smejkal. Návratu děvčátek podle něj předcházela dlouhá nedělní debata s psychologem, píše server. Podle doktora prý děti už začínají velmi silně vnímat své okolí, zakotvují se v prostředí a začínají se fixovat na rodiče. Doporučil proto údajně, aby se návrat k biologickým rodičům uskutečnil nejpozději do tří dnů.

Kvůli aktivistům chovatelé už nevystavují kožešinová zvířata

Kampaně ochránců zvířat proti chovu kožešinových zvířat, čím dál přísnější normy v tomto oboru a pokles výkupních cen vedly v Česku k omezování chovů. Mluvčí veterinární správy Josef Duben řekl, že v zemi je nyní už pouze jedna velká farma. Ochranáři na svých internetových stránkách píšou o šesti. S ohledem na tlak aktivistů se už masožravá kožešinová zvířata neobjevují ani na pravidelných chovatelských výstavách. Nové farmy v Česku nevyrůstají, naopak spíše staré chovy postupně zanikají. "Nevyplatí se chov s neustálým rizikem, že někdo zvířata vypustí do přírody a policie nic nezjistí," soudí předseda ústřední odborné komise chovatelů kožešinových zvířat při Českém svazu chovatelů Jan Kaplan. V Česku má chov kožešinových zvířat nicméně tradici, první chovy byly zakládány ve 20. letech minulého století.

Oprava tunelu za 17 mil. Kč umožní Pacifiku zrychlit na 50 km/h

Od 20. prosince se v Jarovském tunelu opět po více než deseti letech bude moci prohánět motorový vlak, známý jako Posázavský pacifik, 50kilometrovou rychlostí. Umožní mu to rekonstrukce vranovského portálu tunelu, která vyjde na 17 milionů korun. Kvůli havarijnímu stavu portálu jezdily dosud vlaky v tunelu maximálně deset km/h. ČTK to řekl dozorčí železniční stanice Praha - Braník Petr Pavlík. Jarovský tunel, který je s téměř 400 metry nejdelší na trase, letos oslavil 110 let od svého otevření. Jeho rekonstrukce začala 5. listopadu a na její konec se těší nejen pravidelní cestující na trase motoráčku, nýbrž i turisté a trampové, kteří malebnou trať kolem Vltavy a Sázavy hojně využívají. Nyní jim nezbývá než využít náhradních autobusů mezi stanicemi Zbraslav a Vrané nad Vltavou.

Trať Posázavského pacifiku z Prahy - Modřan přes Davli a Čerčany do Světlé nad Sázavou vznikla na přelomu 19. a 20. století a díky divokosti místních scenérií se zařadila mezi legendy české železnice.

Vodárenská věž, dominanta Plzně, slaví sté narozeniny

Padesátimetrová vodárenská věž plzeňského pivovaru, která se objevuje na většině fotografií Plzně, slaví sté výročí. Objekt ve stylu holandských větrných mlýnů, jehož stavbou pivovar reagoval na rostoucí oblibu piva Pilsner Urquell ve světě, bude historicky poprvé celý slavnostně nasvícen 3000 žárovkami propojenými dvěma kilometry kabelů. Rozsvícená věž bude vidět až do konce února z celé Plzně. Vodárenská věž zásobovala vodou pivovar po většinu 20. století. Na jeho začátku prudce rostl zájem o plzeňské pivo a bylo nutné zajistit pivovaru dostatečné množství vody. "Tehdejší šéfinženýr závodu František Spalek stavbu projektoval. Cestoval po německých průmyslových závodech, kde hledal inspiraci," uvedl mluvčí. Jako místo stavby byl zvolen nejvýše položený bod v areálu pivovaru, bývalý plzeňský popravčí vrch, kde kdysi skončil svou životní cestu i Jan Sladký-Kozina. Stavba začala v roce 1901. Pivovar využíval věž nepřetržitě až do listopadu 2005. Z vrcholu věže shlíží na pivovar korouhev v podobě sochy pivního boha Gambrina. V kopuli jsou dvě nádrže. Větší s objemem 5530 hektolitrů je určena na varnou vodu přiváděnou z podzemních vrtů sousední městské části Roudná, menší má objem 2540 hl a využívala se pro říční užitkovou vodu. Dříve stačilo toto množství vody na uvaření 700 hl piva. Na konci roku 2005, kdy se věž zavírala, bylo možné díky výrobním úsporám vařit z vody až trojnásobný objem. Věž plzeňského pivovaru se minulý měsíc objevila také na poštovní známce.

Nikolaevův snímek ...a bude hůř se objeví i v kinech

Film režiséra Petra Nikolaeva natočený podle úspěšné knihy Jana Pelce ...a bude hůř se objeví od 3. ledna v kinech. Společnost Cinemart ho uvede v pěti kopiích. "Tato generační výpověď o hledání životních hodnot a jistot se nejprve promítala ve třech šestnáctimilimetrových kopiích jen po hospodách a klubech, kde ji zhlédlo 20.000 diváků. Pak ji uvedla letní kina pro dalších 6000 lidí," řekl na tiskové konferenci v Praze producent Čestmír Kopecký. Pelcova kniha přiblížila vadnoucí obraz vyšinutosti totalitního režimu mladé generaci a stala se jedním z kultovních undergroundových děl. Během posledních 15 let dosáhla na Českou republiku vysokého nákladu přesahujícího 120.000 kusů. Předlohou filmu byla část, která vyšla v exilu ve Svědectví v roce 1983 s názvem Děti ráje.

Hanušová-Nashová skončila v cyklokrosu v Portlandu druhá

Druhé místo vybojovala v šestém dílu cyklokrosového seriálu USGP Cup v americkém Portlandu česká závodnice Kateřina Hanušová-Nashová. V podniku druhé kategorie kalendáře UCI ji porazila o 48 sekund kolegyně z týmu Luna Američanka Georgia Gouldová, třetí skončila Kanaďanka Alison Sydorová.

Déšť a tání sněhu zvedlo hladiny některých řek

Déšť a tání sněhu zvedlo hladiny řek v jihozápadních a severovýchodních Čechách. Na horních a středních tocích odpoledne většinou vrcholily. Třetího povodňového stupně, tedy ohrožení, dosáhlo Labe v Brodu a krátce také Otava v Sušici. Stále stoupá Úhlava v Klatovech. Kulminaci na dolních tocích řek hydrologové očekávají až v noci nebo zítra ráno. V noci by měl také slábnout silný vítr.

Počasí v ČR

Je zataženo s přeháňkami, teploty 2 až 6 stupňů Celsia.

03-12-2007