Denní souhrn zpráv Zprávy

06-12-2007

Potvrzeno - kontroly na hranicích ČR padnou 21. prosince

Češi nebudou muset od 21. prosince na českých hranicích zastavovat a vytahovat pasy. Ministři vnitra členských zemí Evropské unie ve čtvrtek s definitivní platností stvrdili rozšíření schengenského prostoru volného pohybu bez hraničních kontrol uvnitř EU o devět nových států, mezi nimiž kromě ČR nechybí ani Slovensko. Prostor dosud tvořilo 13 starých zemí unie s výjimkou Británie a Irska a dále ještě Norsko a Island. Nyní k nim přibudou všichni nováčci unie z rozšíření roku 2004 kromě Kypru, který kvůli potřebě delší přípravy požádal o odklad svého vstupu.

Schengenský prostor je založen na tom, že když do něj někdo vstoupí, tak už při cestách do jiných zúčastněných států nemusí žádnými dalšími hraničními kontrolami procházet. Česko bude po jeho rozšíření sousedit pouze ze státy, které jsou do prostoru rovněž začleněny, takže nebude například na rozdíl od Slovenska navazovat na žádnou vnější hranici prostoru. Klasické pasové kontroly tak zůstanou prozatím jen na letištích. Unie ale plánuje, že koncem března se kontroly zruší u letů mezi novými a starými zeměmi schengenského prostoru a zůstanou pouze u příletů a odletů do jiných destinací.

Senát schválil novelu zákoníku práce, teď ji posoudí prezident

Napomoci liberalizaci pracovního trhu a odstranit nejasnosti a nepřesnosti platného zákoníku práce má jeho vládní novela, kterou přijal Senát. Novelu, která vychází z dohody vlády se zástupci zaměstnavatelů i zaměstnanců, musí ještě podepsat prezident. Začít platit by mohla počátkem příštího roku. Novela například ruší podmínku souhlasu všech zaměstnanců se zavedením flexibilního využívání konta pracovní doby. Tato podmínka způsobovala hlavně u velkých podniků značné administrativní potíže.

Kritizovaný radar NATO na slavkovském bojišti je hotov

Na slavkovském bojišti byl v těchto dnech u Sokolnic dostavěn kritizovaný radar NATO, jehož výstavba přišla na půl miliardy korun. Objekt je kompletní po stránce stavební i technické. Byl dokončen s měsíčním předstihem. Zkušební provoz radaru začne patrně v lednu 2008, řekl ČTK Jan Pejšek z ministerstva obrany. Členové napoleonských klubů tvrdí, že česká armáda výstavbou radaru s obří kopulí narušila pietu slavkovského bojiště, které je hrobem 27.000 padlých v bitvě tří císařů z prosince 1805.

"Stavbu radaru nikdo s občany neprojednával. Stojí uprostřed památkové zóny, v níž obyvatelé nesmí mít ani plastová okna, aby nenarušili krajinný ráz. Stojí na půdě, která byla komunisty ukradena právoplatným majitelům," zdůraznil Miroslav Jandora organizace Projekt Austerlitz, která každoročně pořádá známé vzpomínkové akce na slavnou bitvu u Slavkova. Podle Jandory je rozdíl mezi radary u Slavkova a v Brdech v tom, že o stavbě amerického radaru v Čechách se předem jedná s veřejností, zatímco sokolnický radar byl zpočátku utajován. Odpůrci radaru bojovali proti jeho výstavbě čtyři roky. Projektu se snažili zabránit ve stavebním řízení a následně i soudními žalobami. Budova radaru je 30 metrů vysoká. Objekt je vybaven nejmodernějšími technologiemi. Armáda poukazuje na to, že radar výrazně přispěje ke zvýšení bezpečnosti ve vzdušném prostoru České republiky i jejich spojenců ze Severoatlantické aliance. Radar NATO nahradí tři současné staré sovětské vysílače, které byly na bojišti postaveny již v 50. letech. Nový radar je ale vyšší.

Premiér: Čunek by měl návrat odložit, názor KDU ale budu ctít

Premiér Mirek Topolánek chce, aby šéf lidovců Jiří Čunek svůj návrat do vlády odložil. Měl by tak podle něj udělat proto, že je terčem mediálních útoků, které by kabinet poškozovaly. Topolánek ale zároveň uvedl, že bude ve věci Čunkova návratu do vlády respektovat rozhodnutí KDU-ČSL. Premiér to řekl při čtvrtečních sněmovních interpelacích.

Zelení hrozí odchodem z vlády, pokud bude Čunek opět ministrem

Mezi dvěma menšími stranami vládní koalice se ve čtvrtek vyostřil spor o návrat šéfa lidovců Jiřího Čunka do vlády. Zelení hrozí, že když znovu usedne do křesla vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj, všichni čtyři jejich ministři zváží demisi. Už nyní křehká koalice by tak měla namále. Možnost rezignace připustil podle tisku jako první už ve středu ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který ve vládě zasedá jako nestraník nominovaný zelenými. Vztahy mezi lidovci a zelenými se vyostřily potom, co v úterý vedení KDU-ČSL svého předsedu znovu nominovalo do vládních funkcí. Kabinet Čunek opustil kvůli opětovnému otevření korupční kauzy a pochybnostem kolem rodinných financí před měsícem. V druhé polovině listopadu pak Nejvyšší státní zastupitelství potvrdilo definitivně zastavení Čunkova trestního stíhání. Podle Bursíka to ale neznamená, že bývalý vicepremiér získal zpět důvěru. "Chce to určitý časový odstup, chce to získat důvěru veřejnosti, a to každopádně nebylo splněno," prohlásil s tím, že lidovci jednají unáhleně.

Čunek po čtvrtečním jednání s lidoveckými poslanci uvedl, že KDU-ČSL nebude jednat pod tlakem. "My se nad tyto záležitosti nezralé strany chceme povznést. Nikdo ze Strany zelených neřekl žádný důvod, jen to, že jsem možná mediálně pro ně nepřijatelný," uvedl Čunek. Soudí, že trojkoaliční vláda má perspektivu a její rozpad by nebyl dobrý. "Ale nikdo z nás si nemůže jen tak svévolně dupat nohou," dodal. Zelení podle něj hrají vabank, protože si myslí, že vždycky někdo "cukne".

Median: ČSSD opět před ODS, zelení pod pěti procenty

Strana zelených by v současné době získala ve volbách do sněmovny pouze 4,4 procenta hlasů rozhodnutých voličů. Vyplývá to z listopadového průzkumu agentury Median. Vzhledem k statistické chybě, která činí 1,5 procenta, to ale nemusí znamenat, že by zelení ve skutečnosti nepřekročili pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny. Nejvíce rozhodnutých voličů by podle Medianu volilo sociální demokraty (35,3 procenta), druhá by ve volbách skončila ODS (31,4 procenta). Komunisté by získali 14,2 procenta hlasů, následovali by lidovci s 7,6 procenta. Strana zelených dosáhla v listopadovém průzkumu vůbec nejslabšího výsledku od voleb do sněmovny, které se konaly v červnu roku 2006.

Při interpelacích to jiskřilo, schůze sněmovny pokračuje v pátek

Při čtvrtečních ústních interpelacích to mezi premiérem Mirkem Topolánkem a opozičními poslanci tradičně jiskřilo, místy politici sklouzli až k osobním výpadům. Následující interpelace ministrů se pak až na výjimky odehrály bez ministrů. Téměř všichni členové vlády, kterých se chtěli poslanci na něco ptát, totiž z různých důvodů chyběli. U řečnického pultu se tak střídali téměř jen zákonodárci, kteří v poloprázdném jednacím sále četli své dotazy. Odpoledne sněmovna schůzi přerušila do pátku, kdy by měla schvalovat návrhy zákonů.

Komunisté tápou, Klause nechtějí se Švejnarem si nevědí rady

Stále není jasné, jak se komunističtí poslanci zachovají při volbě hlavy státu. Předseda strany Vojtěch Filip proto ještě nebude s to dát ekonomovi Janu Švejnarovi, který by se mohl stát soupeřem Václava Klause, jednoznačnou odpověď, zda může počítat s hlasy komunistických poslanců nebo alespoň s podstatnou většinou z nich. Vedení strany vychází z názorů, které zaznívají z okresních komunistických organizací, a ten je: Klause nevolit. Ke Švejnarovi mají ale komunisté výhrady a jsou rozděleni zhruba na dva stejně početné tábory.

Švejnara jako případného kandidáta do prezidentských voleb navrhla Strana zelených. Podpořili ho sociální demokraté. Ke stejnému kroku vyzval otevřeným dopisem šéf ČSSD Jiří Paroubek i komunisty. Stejně jako komunisté s podporou Švejnarovi váhají i lidovci.

Děti převzaly v Praze ceny za Dětské činy roku 2007

Malí hrdinové dnes na pražské Staroměstské radnici převzali diplomy a dárky za Dětské činy roku 2007. Nejvíce hlasů od dětské poroty získal třináctiletý Slávek Laštůvka z varnsdorfského gymnázia, který se stará o mladšího brášku. V kategorii Záchrana lidského života zvítězil čtrnáctiletý Dalibor Bůček ze základní školy Milotice, který zachránil stařenku z hořícího domu. Ceny, které se udílely v šesti různých kategoriích, dětem předal pražský radní Jiří Janeček.

Česká Alta uzavřela v Jekatěrinburgu smlouvy za 40 milionů eur

Česká společnost Alta, která se už dlouhou dobu významně angažuje na ruském trhu, uzavřela ve čtvrtek v Jekatěrinburgu kontrakty za více než 40 milionů eur (více než miliardu korun). Podle šéfa českého Senátu Přemysla Sobotky, který byl podpisu přítomen, je to důkaz schopností českých podnikatelů prosadit se i na tak složitém trhu, jako je ten ruský. Alta je jednou z největších obchodních společností v ČR, 90 procent jejího obratu představují aktivity v Rusku, na Ukrajině a v Bělorusku. Zaměřuje se především na dodávky z těžkého strojírenství, těžebního průmyslu, hutnictví, energetiky a průmyslu stavebních hmot.

Inspekce: Dráhy porušily předpisy, Fittipaldi mohl ohrozit vlak

České dráhy vážně porušily předpisy, když umožnily bývalému závodníkovi formule 1 Emersonu Fittipaldimu řídit rychlovlak Pendolino. Oznámila to v tiskové zprávě drážní inspekce. Ta prokázala, že Fittipaldi manipuloval s pákou, která má i v režimu autopilota vliv na jízdu soupravy, a tím mohl ohrozit vlak i cestující. Fittipaldi a další závodníci cestovali pendolinem 11. října na motocyklové závody do Brna. Dráhy jim umožnili vstup na stanoviště strojvedoucího a jízdu závodníků využili marketingově.

V ČR se objevily iPhony, zastoupení Apple se od nich distancuje

I v České republice je již možné koupit si multimediální telefon iPhone amerického výrobce Apple. Jde však o ilegálně odblokované přístroje z šedého dovozu, od kterých se ve čtvrtek tuzemský distributor Apple CDS distancoval. Termín, kdy bude iPhone oficiálně uveden v Česku, ale firma nesdělila. V sousedním Německu se daly odblokované iPhony nějakou dobu koupit, tamní zemský soud ale nedávno rozhodl, že operátor T-Mobile, je může nabízet blokované pro svou síť. Odblokované přístroje je možné pořídit například ve Francii.

Greenpeace obsadili komín elektrárny, která vypouští nejvíc CO2

Skupina 11 aktivistů Greenpeace obsadila ve čtvrtek ráno třísetmetrový komín Elektrárny Prunéřov II, která patří společnosti ČEZ. Ve výšce 150 metrů chtějí vydržet přinejmenším do pátku, a protestovat tak proti globálnímu znečišťování Země skleníkovými plyny. Ministr životního Martin Bursík s protestem souhlasí. Prunéřovská elektrárna vypouští nejvíce oxidu uhličitého v zemi. Protestní akce v elektrárně se účastní lidé z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Rakouska, Německa a Británie. Greenpeace už začali na komínu ve výšce 150 metrů budovat komunikační centrum. Chtějí odtamtud navázat diskusi s politiky, případně i s prezidentem Václavem Klausem. ČEZ se podle mluvčího skupiny pro severní Čechy Oty Shneppa dohodla s účastníky protestu na jeho klidném průběhu a proti aktivistům nebude nijak zasahovat. Máme potřebné komunikační vybavení, jídlo, pití i improvizovaný záchod, ujistil vedoucí klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský a slíbil, že co si přinesli, také odnesou.

Odvolací soud potvrdil pět let vězení za granátový útok v Praze

Izraelec Jakov Mošajlov stráví za granátový útok v centru Prahy s definitivní platností pět let ve věznici s ostrahou. Rozhodl o tom ve čtvrtek pražský vrchní soud. V odvolacím jednání tak potvrdil červnový rozsudek městského soudu, který Mošajlovovi vyměřil i trest vyhoštění na dobu neurčitou. Výbuch v srpnu 2004 zranil na křižovatce ulic Na Příkopě a Havířská 17 lidí. K Nejvyššímu soudu už případ patrně nepůjde, protože Mošajlov je s verdiktem spokojen a podle žalobce Zdeňka Topinky není za dané situace dovolání reálné. Přesto Topinka trvá na tom, že trest je s ohledem na vysokou společenskou nebezpečnost činu nepřiměřeně mírný. Žádal proto zpřísnění v rámci trestní sazby do osmi let. "Docela dobře bylo možné, že při jeho (obžalovaného) jednání by tam nebylo 17 zraněných, ale 17 mrtvých. Stačilo, aby ty střepiny granátu šly jiným směrem, nebo aby zasáhly ty poškozené do jiných míst," řekl novinářům.

Mošajlov podle rozsudku hodil granát na pancéřovaný automobil Jeep Grand Cherokee, v němž jel majitel kasina Assaf Abutbul a další tři muži. Granát se skutálel po kapotě, a tak jej vhodil nebo kopl pod vůz. Policie případ charakterizovala jako vyřizování účtů mezi izraelským podsvětím. Podle soudů si obžalovaného někdo najal, aby Abutbula za finanční odměnu zastrašil. Mošajlov po činu uprchl a zadržely ho až izraelské úřady. Tamní soud jej vydal ke stíhání do Česka pod podmínkou, že si trest odpyká v Izraeli. Po odpykání dvou třetin trestu může v Izraeli žádat o podmínečné propuštění. Taková situace by mohla nastat už brzy - Mošajlov je totiž už tři a čtvrt roku ve vazbě, což se do výkonu trestu započítává.

Ruský hudebník dostal patnáctiměsíční trest za rasistické texty

Za písně s rasově nesnášenlivými texty dostal člen ruské neonacistické kapely Kolovrat Denis Gerasimov 15 měsíců ve věznici s dozorem. Koncem října o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 6. ČTK to sdělila mluvčí soudu Zuzana Barochová. Uprchlého hudebníka tak soud uznal vinným až napotřetí, předtím jej dvakrát osvobodil. Svůj trest si ovšem Gerasimov již odpykal: do svého propuštění po druhém osvobozujícím verdiktu strávil 15 měsíců ve vazbě. Soudkyně Kateřina Kohoutková nakonec dala za pravdu obžalobě, která Rusa vinila z toho, že kapela v Česku hrála písně s rasově nesnášenlivými texty na dvou koncertech pravicových extremistů.

Moskevské divadlo Olega Tabakova bude v Praze do 12. prosince

Do 12. prosince bude Praha místem hostování slavného Moskevského divadla Olega Tabakova známého jako Tabakerka. Jeden z nejlepších ruských divadelních souborů přivezl do metropole šest inscenací. Mezi nimi drama Leonida Andrejeva Povídka o sedmi oběšených, oceněné jako nejlepší ruská divadelní inscenace roku 2005. "Přivezli jsme repertoár nejnovější i nejstarší. Premiéra jedné inscenace byla loni, zatímco adaptaci Gončarovova Všedního příběhu hrajeme už 24 let," řekl Tabakov novinářům před čtvrtečním zahajovacím představením Ostrovského hry I chytrák se spálí v Divadle na Vinohradech. Tato hra měla premiéru v roce 1997. Na stejné scéně moskevští herci představí inscenace Všední příběh a ve dvou večerech Dobrodružství, které vzniklo podle Gogolova románu Mrtvé duše. V Divadle ABC bude 10. prosince uvedena zmiňovaná Povídka o sedmi oběšených a v Rokoku pak inscenace hry Divadelník rakouského dramatika Thomase Bernharda a Platonovovy Povídky o šťastné Moskvě. Dvě inscenace Tabakov nastudoval, ve Všedním příběhu a v Dobrodružství se objeví i na scéně. Doyen ruského divadelnictví zároveň uvedl, že by chtěl přijet i v budoucnu, protože jeho divadlo má co nabídnout. Poslední premiérou byl Kafkův Proces, hraje se například Ideální manžel Oscara Wildea či texty Galinovy.

Tabakerka často hostuje po celém Rusku, vystupovalo také v Itálii, USA, Japonsku, Německu, Francii i na mezinárodních divadelních festivalech v Římě, Torontu, Salcburku, Avignonu a Berlíně.

Zámek v Opočně zůstane státu, potvrdil Nejvyšší soud

Zámek v Opočně a další nemovitý majetek na Rychnovsku zůstane státu. Rozhodl o tom Nejvyšší soud, když odmítl dovolání dědičky původních majitelů Kristiny Colloredo-Mansfeldové proti rozsudku Krajského soudu v Hradci Králové. Verdikt z listopadu soud dnes zveřejnil v databázi rozhodnutí. Colloredo-Mansfeldová se vydání zámku domáhala od roku 1995 a na čtyři roky se renesanční památka dokonce vrátila do její správy. Národní památkový ústav ale podal stížnost k Ústavnímu soudu, který spor vrátil na začátek. V novém procesu soudy v Rychnově nad Kněžnou a Hradci Králové rozhodly ve prospěch státu a správnost jejich verdiktů nyní potvrdil Nejvyšší soud. Podle dnes zveřejněného rozhodnutí se nižší soudy dobře vypořádaly s požadavkem Ústavního soudu na doplnění dalších důkazů. Zámek Colloredo-Mansfeldům zkonfiskovali v roce 1942 Němci, po roce 1945 připadl dekrety prezidenta Beneše do majetku státu. Mansfeldové se po válce o majetek začali soudit, v roce 1948 po nástupu komunistického režimu emigrovali do Rakouska.

Dokument Občan Havel nabízí jiný pohled na politika než média

Jiný pohled na politika, než jaký nabízejí denně média, najdou diváci v celovečerním dokumentu Občan Havel režisérů Pavla Kouteckého a Miroslava Janka. První z nich ho začal natáčet v roce 1992 a sledoval prvního českého prezidenta ve funkci přes 13 let, druhý po Kouteckého tragické smrti loni na jaře snímek ze stopáže v délce 45 hodin se svou ženou Toničkou Jankovou ve střižně dokončil. Výsledek se objeví od 31. ledna v kinech, kam ho v 15 kopiích uvede distribuční společnost Aerofilms. Producenti ho chtějí představit na Berlinale.

Kalendář Pirelli se v Praze představil v čínském stylu

Za lehké děvy byly přestrojeny hostesky, které ve čtvrtek vítaly novináře na pražské premiéře proslulého kalendáře Pirelli. Na jeho stránkách pro rok 2008 jsou modelky vyfocené ve Francouzské čtvrti čínské Šanghaje. Tato městská část je pověstná svými nevěstinci. Exkluzivní exemplář podle pořadatelů akce obdrží již tradičně český prezident. "Je obecně znám jako milovník dobré kvalitní umělecké fotografie. Má k tomu určitě pozitivní vztah," řekl ČTK o Václavu Klausovi marketingový manažer společnosti Pirelli v ČR Zdeněk Vacl. Připomněl, že kalendáře dostávají po celém světě významné osobnosti. Vlastní je mimo jiné brunejský sultán, britský princ Charles nebo americký prezident. V Česku se kalendář představuje již posedmé.

Nejlepší rybí polévku v Plzni vaří restaurace U Salzmanů

Plzeňská restaurace U Salzmanů vyhrála soutěž o nejlepší rybí polévku v Plzni. Soutěž organizovala plzeňská restaurace U Mansfelda pod křídly regionální pobočky Asociace hotelů a restaurací. Příští, pátý ročník bude celokrajský. Porotce Václav Havlík, který hodnotil všechny ročníky, uvedl, že kvalita stoupá. "Objevují se nové druhy ryb, ale mrzí mě, že pravý kapr byl pouze ve čtyřech za 13 vzorků," dodal. Podle šéfstaurace Budino Davida Vavrocha byla většina polévek přechucená. Jeho kolega z hotelu U Zvonu a předseda poroty Václava Pach kritizoval ve většině polévek "moc zeleniny", více než rybích částí. Porotci nebyli příliš nadšeni z toho, že v jídle byli korýši. "Polévka musí být krémová a krásně voňavá se smetanovou chutí, dále hustá a musí z ní táhnout ryba a máslo. Dále tam musí být vidět jikry a mlíčí," řekl šéfkuchař největší plzeňské restaurace Na Spilce Luboš Loose. "Ryba a máslo k sobě patří jako revizor s odznakem," řekl Pach. Lososy a krevety do české rybí polévky nepatří. Podle Vavrocha už se rybí polévky připravují nejen na Vánoce, ale po celý rok. Kuchaři je připravují také z okounů a candátů, polévka z nich je jemnější. "To oceňují zejména ženy, které nemají rády silnější vůni ryb," dodal. České polévky jsou sytější a hustější, francouzské a italské řidší.

SZPI zakázala Kauflandu prodej ryb obsahujících červy

Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila v Kauflandu v Českých Budějovicích sledě v kyselém nálevu obsahující červy. Ryby pocházející od firmy Delimax z Hodonína nařídila inspekce okamžitě stáhnout z prodeje, celkem šlo o 26 kilogramů. Inspekce prověřila tři šarže sleďů, všechny obsahovaly červy. Obchodní řetězec Kaufland začíná infikované ryby stahovat ze všech poboček v zemi, řekla dnes ČTK mluvčí SZPI Martina Šmídtová. Inspekce se případem zabývala na podnět Mladé fronty Dnes. Výsledky šetření už předala veterinární správě v Hodoníně, která prověří výrobce potraviny.

Ščasný: Nemuseli jsme prohrát, doplatili jsme na jedinou chybu

Zklamání z nevyužité šance postoupit do vyřazovacích bojů v Poháru UEFA zavládlo v táboře mladoboleslavských fotbalistů po prohře 0:1 s AEK Atény. Středočeši mohli ve čtvrtek večer v případě výhry v předstihu mít postup v kapse, místo toho litovali, že jim body mezi prsty utekly po jejich jediné vážnější chybě v zápase. Sami vědí, že vyhrát v posledním zápase na hřišti italské Fiorentiny bude hodně složitý úkol. "V našich silách bylo AEK porazit. A když ne rovnou porazit, tak rozhodně neprohrát. Proto se mi vůbec nemluví lehce," uvedl na tiskové konferenci po utkání trenér Mladé Boleslavi Zdeněk Ščasný. Své hráče za předvedený výkon chválil, mrzela jej jenom chyba z úvodu první půle, která předcházela jedinému gólu v utkání. "Byla to naše jediná větší chyba v zápase a draze jsme za ni zaplatili.

Sami hráči se ještě nevzdávají, i když vědí, že šanci jako ve čtvrtek už možná dlouho nedostanou. "Ve Florencii se spíš pokusíme o zázrak, bude to složité," uvedl záložník Jan Rajnoch, podle kterého byl ve čtvrtek největší rozdíl mezi oběma soupeři v efektivitě. "Jim stačila na vítěznou trefu jediná povedená akce, my jsme je naopak potrestat nedokázali, i když jsme hlavně na konci měli šancí hodně," litoval Rajnoch.

Trenér AEK Llorenc Serra Ferrer si výhry, která jeho mužstvo přiblížila k postupu, hodně cenil, zatrnulo prý mu až na konci. "Celý zápas jsme odehráli velmi dobře, až v posledních 20 minutách jsme měli problémy. Naštěstí jsme to dokázali přestát," řekl Serra Ferrer.

Středočeši na svém stadionu už dávno nemají nedobytnou tvrz, přitom body získané na domácí půdě jsou pro úspěšné pohárové tažení vždy základem. Jenže Mladá Boleslav doma v Poháru UEFA nevyhrála už pětkrát za sebou. Letos tady, byť pokaždé jen o gól, prohrála všechny bitvy s Palermem, Villarrealem i AEK, což její hráči už jen těžko mohou svádět na pouhou shodu okolností. Zvláště když si sem přijely pro všechny body i ligové kluby ze Žižkova, Liberce a Zlína. Zatímco v minulé sezoně Mladoboleslavští v domácí soutěži prohráli na vlastním trávníku jen jednou, s pražskou Slavií, letos si vedou mnohem lépe na hřištích soupeřů. Výhry v Palermu a švédském Boraasu dávají jiskřičku naděje, že by mohli postup ještě zachránit vítězstvím v posledním kole ve Florencii.

Sáblíková bude v Heerenveenu útočit na čtvrtou výhru v SP

Česká rychlobruslařská hvězda Martina Sáblíková bude v pátek v nizozemském Heerenveenu útočit na svůj čtvrtý triumf v tomto ročníku Světového poháru na dlouhých tratích, kterým by si uchovala stoprocentní bilanci. Obhájkyni celkového triumfu z minulé sezony čeká letos potřetí tříkilometrová trať.

Hlavní nizozemské hvězdy Renate Groenewoldová i Ireen Wüstová dokonce kvůli lepší přípravě vynechaly minulý týden pětku v ruské Kolomně a pilně trénovaly v Heerenveenu. "Vyhrát doma je pro ně hodně důležité, je to i povinnost," uvedla Sáblíková, která by ráda atakovala své osobní maximum v tradičním dějišti Světových pohárů, na tamní dráze zajela nejlépe v čase 4:05 minuty. "A pak uvidíme, jak se s tím poperou další," uvedla dvojnásobná světová šampionka.

Krasobruslař Verner má po osobním rekordu jasno, co může zlepšit

Český krasobruslař Tomáš Verner si na víkendových závodech Grand Prix v japonském městě Sendai ziskem 229,45 bodu vytvořil nový osobní rekord, ale především ve volné jízdě stále vidí prostor pro zlepšení. Na vrcholné akce sezony, kterými budou příští rok mistrovství Evropy a světa, plánuje zařadit další obtížné prvky. Úřadující vicemistr Evropy chce postupně vystupňovat svou výkonnost. "Nejsme tak naivní, abychom si mysleli, že na mistrovství Evropy nám vystačí taková jízda jako v Japonsku," řekl na čtvrteční tiskové konferenci svěřenec Vlasty Kopřivové a Michaela Hutha.

Česko věří, že v neděli získá pořadatelství MS basketbalistek

S velkými nadějemi vzhlíží česká delegace k víkendovému zasedání federace FIBA v Chicagu, na kterém se rozhodne mimo jiné o dějišti mistrovství světa basketbalistek v roce 2010. Kandidatura České republiky má konkurenci v Austrálii, Francii a Lotyšsku, rozhodnutí padne v neděli. Českého ženského basketbalu se bude týkat i přidělení dodatečného kvalifikačního turnaje o postup na olympijské hry, který se uskuteční v Tokiu, nebo Madridu. Místopředseda České basketbalové federace Jiří Hamza, který se jednání v Chicagu zúčastní, považuje šance české kandidatury na organizaci světového turnaje za "skutečně veliké". "Myslím si, že tentokrát se budeme smát my," řekl ČTK Hamza s odkazem na nedávnou neúspěšnou kandidaturu na pořádání mistrovství Evropy v roce 2009, které poměrně nečekaně obdržel jediný protikandidát Lotyšsko.

Před 85 lety se narodil hokejista Václav Rosiňák

Osmdesáté páté narozeniny by 7. prosince oslavil někdejší vynikající hokejový útočník Václav Roziňák, mistr světa z let 1947 a 1949 a držitel stříbrné olympijské medaile ze Svatého Mořice z roku 1948. Na další světový šampionát se autor 39 reprezentačních branek už ale nepodíval - v březnu 1950 byl kvůli údajnému úmyslu ilegálně opustit republiku spolu s dalšími deseti spoluhráči zatčen a o půl roku později ve zinscenovaném procesu odsouzen k deseti letům vězení. Po pěti letech byl propuštěn a poté ještě krátce aktivně hrál domácí ligu, v níž strávil celkem 14 sezon. Do roku 1967 pak působil jako trenér v B mužstvu Sparty a potom odešel trénovat do švýcarského Curychu, kde žil až do své smrti. Zemřel 1. března 1997 po dlouhém boji s rakovinou.

Čech je podle novinářů nejlepším brankářem světa

Český fotbalový brankář Petr Čech získal další cenu. Mezinárodní asociace sportovních novinářů AIPS ho vyhlásila nejlepším gólmanem světa za rok 2007. Podobného ocenění se dočkal i jeho spoluhráč z Chelsea Didier Drogba, který kraloval útočníkům. "Jako každé ocenění mě velmi těší, toto má svou váhu zvláště proto, že v anketě hlasovalo deset a půl tisíc novinářů," uvedl Čech na svých internetových stránkách. "Novináře je vždycky těžké uspokojit, proto je tohle ocenění fantastické," dodal Drogba. Český brankář tak přidal do své sbírky další ocenění. V srpnu byl podruhé zvolen nejlepším gólmanem Ligy mistrů, před dvěma lety kraloval anketě federace historiků a statistiků IFFHS o nejlepšího brankáře světa. V Česku vyhrál ankety Fotbalista roku 2005 a Zlatý míč 2005, 2006 a 2007.

Panenka je mezi legendami vídeňského Rapidu

Český fotbalový internacionál Antonín Panenka se stal zakládajícím členem Klubu legend vídeňského Rapidu, za který hrál v letech 1981 až 1985. Klub byl tento týden založen z iniciativy bývalého brankáře Rapidu Herberta "Funkiho" Feurera a přizvány byly nejslavnější osobnosti klubu několika generací. Někteří přijeli na slavnostní večer do restaurace Goleador, kterou provozuje naproti Hanappiho stadionu ve čtvrti Hütteldorf proslulý střelec Hans Krankl, z ciziny. Vedle Panenky, který je ovšem ve Vídni častým hostem, dorazil například ze Záhřebu i legendární trenér Otto Barič, s jehož působením jsou spojeny největší poválečné úspěchy klubu. Nejstarším zakládajícím členem se stal jednaosmdesátiletý Manfred Körner, který hrál za Rapid už v roce 1942.

Počasí v ČR

Pátek má být podle meteorologů zatažený a deštivý, večer bude na horách sněžit. Teploty 6 až 10 stupňů, na horách mezi dvěma až 5 stupni Celsia. Jihozápadní vítr bude mít v nárazech rychlost do 90, na horách až do 110 kilometrů za hodinu.

Frontální systém, který v noci a během pátku ovlivní počasí na území Česka, přinese déšť a oteplení. Hladiny některých toků, především v Plzeňském kraji, se opět mají zvednout. Český hydrometeorologický ústav proto vydal výstražnou informaci s platností od pátečních ranních hodin do sobotního poledne. Lidé by se měli v pátek připravit i na silný vítr téměř na celém území České republiky. Třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení, platí pro Plzeňský kraj, druhý stupeň, tedy pohotovost, pro Jihočeský, Liberecký a Ústecký kraj a první stupeň platí pro Karlovarský a Královéhradecký kraj. Meteorologové uvádějí, že na začátku prosince prší tak, že mohou nastat v okolí vodních toků problémy. V zimním období k tomu dochází, když před deštěm a s tím souvisejícím oteplením napadl sníh, který v sobě zadržuje vodu, a ta pak může způsobit povodně. Podle meteorologů by lidé měli sledovat situaci a v případě potřeby zabezpečit svá obydlí proti silnému větru.

06-12-2007