Denní souhrn zpráv Zprávy

08-12-2007

Švejnar: Prostor pro mou kandidaturu na prezidenta existuje

Dosavadní jednání podle ekonoma Jana Švejnara ukazují, že prostor pro jeho kandidaturu na funkci prezidenta republiky existuje. Pokud se v následujících dnech potvrdí podpora politických stran i jednotlivců napříč politickým spektrem, bude se Švejnar o Hrad ucházet. Uvedl to v prohlášení, které poskytla jeho mluvčí Klára Jirovcová Pospíšilová. Jediným oficiálním kandidátem na prezidentskou funkci zatím zůstává Václav Klaus, kterého nominovala ODS. Švejnar ho vyzval k veřejné debatě. Klaus ale v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes televizní debatu odmítl. "V zájmu maximální průhlednosti této volební soutěže a vyjasnění jejího programového obsahu Jan Švejnar opakovaně vyzývá Václava Klause k přímé veřejné debatě," stojí v prohlášení. Klaus debatu považuje za kontraproduktivní. "V momentu, když je mým prostorem 281 volitelů, tak do televizních debat nepůjdu," řekl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.

KSČM přerušila jednání o podpoře prezidentskému kandidátovi

Výkonný výbor KSČM přerušil v pátek jednání o podpoře Janu Švejnarovi, který by se mohl stát soupeřem Václava Klause v prezidentských volbách. Komunističtí vyjednavači mají zjistit, jakou skutečnou podporu má Švejnar v klubu sociální demokracie. Řekl to během zasedání výboru místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Komunistické vedení se podle Dolejše obává, že mezi sociálnědemokratickými zákonodárci mohou být lidé, kteří nebudou pro Švejnara ochotni hlasovat. Tak by snaha komunistů přišla vniveč, popisoval Dolejš úvahy výkonného výboru. Vedení strany chce podle místopředsedy také vysvětlit členům komunistické strany způsob volby hlavy státu. Soudí totiž, že bojovná nálada proti Švejnarovi pramení z neznalosti, že jde v prvním kole o to, aby vůbec Klausův odpůrce postoupil do dalšího kola, dodal Dolejš. Švejnar v pátek oznámil, že příští týden definitivně zváží, zda se bude o křeslo na Hradě ucházet. Nicméně už po neděli hodlá sbírat podpisy zákonodárců potřebné pro podání kandidatury a už nyní skládá tým svých spolupracovníků.

Tři krajské organizace KDU-ČSL vybraly krajské volební lídry

Krajské organizace vládní KDU-ČSL se připravovaly na krajské volby, jež se uskuteční příští rok na podzim. Své volební lídry vybraly tři stranické organizace. Jihomoravské křesťanské demokraty povede v krajských volbách současný hejtman Stanislav Juránek, který bude kandidovat již potřetí. V čele kandidátky středočeské KDU-ČSL bude náměstek hejtmana Josef Vacek a lídrem moravskoslezské KDU-ČSL bude šéf krajské organizace strany a náměstek hejtmana Pavol Lukša. Na konferenci v Sudicích na Blanensku, kde se vybíral lídr jihomoravských křesťanských demokratů, vystoupil i předseda strany Jiří Čunek. Vytknul spolustraníkům, že ho někteří kritizovali v médiích. Nazval to "kopáním do vlastního předsedy". "I kdyby měli pravdu, tak si měli dát půst," řekl Čunek, který v uplynulých měsících čelil podezření z korupce.

Středočeští lidovci vyzvali své poslance a senátory k volbě proevropského prezidentského kandidáta

Kandidátku středočeské KDU-ČSL do krajských voleb, které se uskuteční příští rok na podzim, povede nynější náměstek hejtmana Josef Vacek. Rozhodli o tom delegáti nominační konference. Delegáti zároveň vyzvali lidovecké poslance a senátory, aby při nadcházející prezidentské volbě podpořili proevropského kandidáta, tedy pravděpodobně ekonoma Jana Švejnara, pokud kandidaturu přijme. Do voleb půjde lidová strana s největší pravděpodobností opět v koalici. O tom s kým, se zatím nerozhodlo, řekla krajská tajemnice Renata Milerová. Neúspěchem skončily primární volby pro předsedu krajské organizace Josefa Janečka. Vyvodil z toho osobní zodpovědnost a funkci položil. "Protože to nebyl první neúspěch, uznal, že jako předseda má oslabenou pozici, a odstoupil," uvedla Milerová. Úřadující předsedkyní krajského výboru se stala dosavadní místopředsedkyně Helena Langšádlová. "Stávající prezident Václav Klaus se delegátům jevil jako málo proevropský," uvedla k doporučení v prezidentské volbě Langšádlová. Koho doporučí poslancům a senátorům volit vedení strany, zatím není jasné. Mezi lidovci jsou Klausovi příznivci i odpůrci. Moravskoslezský krajský výbor už v půlce října doporučil volit současného prezidenta. Většina delegátů se podle Langšádlové vyslovila také pro umístění amerického radaru v Brdech.

Právo: Švýcarská banka asi vrátí ČR půlmiliardu ztracenou z ČKA

Česká republika podle deníku Právo zřejmě získá zpět půl miliardu korun, která se v březnu 2005 ztratila z účtu dceřiné firmy České konsolidační agentury (ČKA). Podle informací deníku by už příští týden měla být uzavřena dohoda mezi zástupci agentury a švýcarskou bankou UBS, v níž peníze českého státu nakonec skončily. ČKA informace Práva nepotvrdila s tím, že žádná dohoda se Švýcary zatím neexistuje. Zdroj z agentury ale listu řekl, že by dohoda mohla být uzavřena příští týden. List spekuluje, že návrat peněz byl předmětem mimořádné schůzky vlády během přestávky páteční schůze Sněmovny. "Šance, že nakonec zaplatí, tu skutečně je. Jednání je ve finální fází. Jistotu samozřejmě budeme mít, až to bude oficiálně uznané a peníze budou zpět," řekl internetovému deníku Aktuálně.cz rovněž státní úředník obeznámený s případem. UBS, která je jednou z největších bank na světě, dlouho odmítala stamiliony, jež byly podvodným způsobem vyvedeny z dceřiné firmy ČKA - společnosti Galileo Real, do Česka vrátit. Agentura proto banku loni v červnu zažalovala u soudu v Curychu. Podle zdroje Práva by se mělo do ČR nejdříve vrátit 420 milionů Kč, poté i zbylých 80 milionů. UBS by navíc měla uhradit všechny náklady, které ČKA vznikly v souvislosti se zmizením peněz a následnou snahou je získat zpět. Konsolidační agentura má pak Švýcarům postoupit všechna práva na vymáhání pohledávky na lidech, kteří za zmizením prostředků státu stojí. Půlmiliarda byla převedena do zahraničí bez vědomí vedení ČKA. Manažer Galilea Jan Šik dal k vyvedení peněz písemný souhlas, později to odůvodnil tím, že je chtěl v zahraničí zhodnotit. Otevření účtu ve švýcarské bance zprostředkovávali podnikatelé Miloš Skořepa a František Savov. Skořepa pak několik měsíců českým médiím tvrdil, že vyvedené peníze vrátí, uvedlo Právo. Na všechny tři hlavní účastníky transakce podala ČKA trestní oznámení.

Proces v kauze týkající se 24 lidí a stomilionového krácení daní nakonec proběhne

Proces v rozsáhlém případu 24 lidí, v němž jde o téměř stomilionový daňový únik související s dovozem a vývozem zboží, nakonec přece jen bude. Odvolací pražský vrchní soud totiž z podnětu žalobců zrušil rozhodnutí středočeského krajského soudu, který obžalobu vrátil k došetření. Obžaloba tak bude muset být projednána při procesu. Termín hlavního líčení zatím nebyl stanoven. Většině obviněných hrozí pět až 12 let vězení, škodu obžaloba vyčíslila na 97,8 milionu korun. Obvinění podle státní zástupkyně ošidili stát o asi 73 milionů korun, v případě dalších 24 milionů zůstalo u pokusu. Vedle 18 Čechů a jedné Němky jsou stíháni dva Arméni, jeden z nich bez státní příslušnosti, dva Češi arménské národnosti a jeden Rus. Skupina podle policie organizovala v dřívějších letech fiktivní obchody se zbožím zanedbatelné hodnoty. Obchodním artiklem byly neupotřebitelné elektrosoučástky a součástky pro auta. Obvinění se údajně umělým navyšováním hodnoty snažili neoprávněně získat od státu při vývozu zboží přes hranice vrácení nadměrného odpočtu daně z přidané hodnoty či snížení vlastní daňové povinnosti. Zboží sice existovalo, ale nemělo prý hodnotu uváděnou v daňovém řízení.

Lidové noviny: Část žen přijde o mateřskou

Na některé ženy čeká po Novém roce změna. Nedostanou mateřskou, kterou berou matky pět měsíců a vypočítává se jejich příjmů. Postihne to např. nezaměstnané ženy, které jsou v evidenci úřadů práce. Podle Lidových novin jde o novinku sociální reformy ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase, která začne platit od 1.ledna. Stejně dopadne nové nařízení i na studentky, podnikatelky, které si neplatí nemocenské pojištění a také matky, které jsou doma s dítětem a další potomek se jim narodí teprve po třech letech věku toho prvního. Ženy, kterých se nařízení týká, nezůstanou bez příjmů, začnou rovnou pobírat rodičovský příspěvek.

Vůz s Topolánkem měl při rallye nehodu, nikdo nebyl zraněn

Závodní vůz, ve kterém jel při rallye jako spolujezdec premiér Mirek Topolánek, měl v Praze na Strahově nehodu. Předseda vlády i Václav Pech, který vůz řídil, z ní vyvázli bez zranění. Na nehodu upozornil server Novinky.cz. Nehoda se stala v okolí strahovského stadiónu. Při rychlostní zkoušce motoristického rallyesprintu upadlo závodnímu vozu kolo. Server píše, že Topolánek se v roli spolujezdce mistra republiky objevil už potřetí. Nebyl ale jediným politikem v soutěži - lépe než premiér si vedl předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD), který byl spolujezdcem juniorského mistra světa Martina Prokopa a do cíle dojel.

Mladá fronta Dnes: Na Františka Procházku byl vydán evropský zatykač

Na bývalého zaměstnance bezpečnostní agentury G4S Františka Procházku, jehož policie podezřívá z krádeže 560 milionů korun z budovy této agentury, byl vydán evropský zatykač. Mladé frontě Dnes to řekl nejmenovaný policista obeznámený s vyšetřováním. Deník píše, že vyšetřovatelé v minulých dnech rozeslali Procházkovu fotografii evropským kolegům, aby jim ho pomohli dopadnout. Některé deníky navíc otiskly inzerát, v němž agentura G4S inzeruje svůj dřívější slib, že za informace vedoucí k dopadení Procházky a jeho případných kompliců vyplatí odměnu dva miliony eur (zhruba 52 milionů korun). Policie se už týden snaží zjistit, kdo řídil Procházkovu dodávku, v níž měl peníze ze sídla bezpečnostní agentury před týdnem odvézt, a jestli mu nepomáhali další komplicové. Policie na případ uvalila přísné informační embargo a ani státní zastupitelství nechce nic sdělit.

Národní památku ve Starém Městě čeká generální rekonstrukce

Generální rekonstrukci Památníku Velké Moravy chystá v příštím roce Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. Kromě celkové rekonstrukce národní kulturní památky počítá projekt také s výstavbou nové expozice. Investiční záměr na asi 30 milionů korun schválila již Rada Zlínského kraje. V případě, že se podaří získat dotace z takzvaných norských fondů, opravy začnou v květnu příštího roku, řekl ředitel muzea Ivo Frolec. Památník Velké Moravy patří mezi nejvýznamnější národní kulturní památky. Budova byla postavena v letech 1959 až 1960 nad základy první objevené a uznané stavby z doby velkomoravské, kostela Na Valách. Do plánované podoby a rozsahu ale areál památníku nebyl nikdy dostavěný. V objektu není možné zveřejňovat výsledky nových archeologických výzkumů, pořádat vědecká pracovní setkání, budova neposkytuje ani téměř žádné zázemí pro návštěvníky a badatele. "Není schopná provozu v zimních měsících, není totiž zateplená ani temperovaná. Díky rekonstrukci budeme moci vítat návštěvníky 365 dní v roce," upřesnil ředitel. Současná stálá expozice je navíc podle něj zastaralá, chybí možnosti využití multimediální techniky, nemá bezbariérový přístup. Vzniknout by zde měl prostor pro speciální dětské programy.

Po neděli se bude v českých městech konat Srdíčkový den

V pondělí a úterý se bude v městech ČR konat Srdíčkový den. Letos už třetí sbírku pořádá občanské sdružení Život dětem. Výtěžek ze všech tří akcí poputuje do vybraných nemocnic na nákup přístrojů na dětská oddělení. Stříbrné přívěsky se žetonem do nákupních vozíčků za 50 korun budou v ulicích prodávat studenti 250 středních škol. ČTK to řekla ředitelka sdružení Život dětem Anna Strnadová. Srdíčkový den se letos konal už v březnu a v září. Poprvé se uskutečnil v roce 2000. Za tu dobu se vybralo 63 milionů korun. Necelých 20 milionů korun získala Pediatrická klinika Fakultní nemocnice v Motole a téměř 15 milionů korun Klinika dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Půl milionu korun dostal Ústav pro péči o matku a dítě v Praze Podolí. Další prostředky sdružení věnovalo třicítce nemocnic po celé republice.

Zoo Dvůr Králové otevřela nový pavilon tropických bažin

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku otevřela nový pavilon tropických bažin. Podle ředitelky zoo Dany Holečkové objekt navazuje na dříve vybudovanou velkou ptačí voliéru a jeho součástí je i ptačí zimoviště. Dvorská zoo patří k největším turistickým lákadlům hradeckého kraje. Ročně ji navštíví kolem půl milionu lidí. V novém pavilonu za šest milionů korun bude žít v hejnech asi osm druhů ptáků, jejichž původním domovem jsou tropické mokřady. Lidé je nyní uvidí i v zimních měsících, protože dosud byli tito ptáci přes zimu zavření v jiných objektech. K nejzajímavějším ptákům patří ibis rudý, kolpík růžový či čáp simbil, uvedla Holečková. V pavilonu jsou i televizní obrazovky, na které bude zoo živě přenášet zajímavé odchovy ptáků a to, co se děje v zimovišti. Na informačních panelech se návštěvnicí mohou podrobně seznámit s životem v tropické bažině.

Boží Dar otevřel Ježíškovu cestu, trasa je určena především dětem

Boží Dar má ode dneška unikátní Ježíškovu cestu, o jejíž vznik usilovala obec už několik let. Trasa ve dvou délkách je určena především pro děti, ale vítáni jsou na ní i dospělí. Její vybudování stálo kolem 1,3 milionu korun a největším dílem přispěla Evropská unie. Otevření stezky je součástí projektu Boží Dar - Ježíškovo město, který má zvýšit zájem turistů o největší krušnohorské centrum. Řekl to starosta Jan Horník. Ježíškova cesta vznikala déle než rok a nyní má dva okruhy. Ježíškova cesta vznikla zčásti na současných turistických trasách a zčásti na obnovených lesních cestách. Jejich opravy si vyžádaly v uplynulých dvou letech zhruba 14 milionů korun. Všechny tyto opravy byly spolufinancovány z programu Iniciativy Společenství Interreg IIIA Česká republika - Svobodný stát Sasko. Na Ježíškovu cestu poskytla Evropská unie jeden milion korun, což bylo zhruba 75 procent nákladů. Karlovarský kraj přispěl částkou 200.000 korun a Boží Dar přidal z rozpočtu 100.000 korun. Inspirací k cestě byl mimo jiné úspěšný projekt České pošty se zasíláním vánočních přání pro Ježíška na poštu v Božím Daru. Tady jsou v předvánoční době desetitisíce zásilek označeny příležitostným razítkem. Ukončený projekt Ježíškova cesta je jeden z řady tamních úspěšných přeshraničních projektů, které jsou zaměřeny na široké spektrum aktivit. Od spolupráce Božího Daru s partnerským městem Oberwiesenthal při společné výuce předškolních dětí v mateřské škole přes projekty na rekonstrukce komunikací anebo obnovu skladby lesních porostů až po řadu projektů v oblasti cestovního ruchu. "Máme připravenu i řadu dalších projektů, které chceme realizovat v příštích letech," uvedl starosta.

Porotě nejvíc chutnal špikovaný kapr na teplém zeleninovém salátu

Špikovaný kapr na teplém zeleninovém salátu a sýrovým soufflé vyhrál mezi pokrmy uvařenými při 2. ročníku kuchařské soutěže Český kapr v moderní úpravě, kterou uspořádala Asociace kuchařů a cukrářů ve Zvíkovském Podhradí na Písecku. Vytvořila ho jediná žena mezi soutěžícími, studentka střední potravinářské školy v Klatovech Marta Vovsová, která tím zde obhájila své loňské vítězství. Do finále soutěže postoupilo 12 soutěžících. Jejich úkolem bylo připravit pět porcí hlavního jídla s přílohou v moderní úpravě. Základem byl filet z kapra. Na talířích se objevil například grilovaný kapr v houbové moučce, kapr plněný listovým špenátem, klobáska z kapra s houbovým kubou, kapří filátko pečené ve slaninovém kabátku, kapr s perníkovou krustou a mlíčím v bylinkovém těstíčku či duo filátek na bramborovém závinu s medovými jablíčky. Soutěž byla otevřená pro profesionály i amatéry, zapojili se i čtyři studenti. Porota složená ze špičkových kuchařů hodnotila kromě chuti, vzhledu a dalších kategorií také nápaditost a zručnost. Všichni museli stihnout práci za 50 minut.

Málka nahradil v nominaci českých hokejistů Mensator

Druhou změnu v nominaci na přípravné utkání proti Slovensku a následný turnaj Channel One Cup v Praze a Moskvě musel udělat trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik. Potíže s třísly vyřadily z týmu plzeňského brankáře Romana Málka a místo něj byl do výběru zařazen Lukáš Mensator z Karlových Varů. to řekl to tiskový mluvčí Českého svazu ledního hokeje Pavel Bárta.

Bauer v Davosu čtvrtý

Běžec na lyžích Lukáš Bauer skončil čtvrtý v závodě na 15 kilometrů klasickou technikou v Davosu a přišel o vedoucí pozici v celkovém hodnocení Světového poháru. Předstihl ho vítěz Axel Teichmann z Německa, který českého reprezentanta porazil o 23,7 sekundy. Bauer, který minulou neděli vyhrál klasickou patnáctku ve finském Kuusamu, po pěti kilometrech vedl a ještě 3,2 kilometru před cílem figuroval na druhé pozici. V závěru však výrazně ztratil a poprvé v této sezoně mu unikly stupně vítězů.

Sáblíková skončila na patnáctistovce jedenáctá

Specialistka na dlouhé tratě Martina Sáblíková skončila ve své doplňkové disciplíně závodu na 1500 metrů na Světovém poháru rychlobruslařek v nizozemském Heerenveenu jedenáctá. O dvě místa si tak pohoršila oproti minulému startu na této trati v ruské Kolomně. Sáblíková, která po třech triumfech na dlouhých tratích skončila v pátek na třech kilometrech druhá, v rozjížďce nastoupila právě se svou přemožitelkou Renate Groenewoldovou. S domácí hvězdou prohrála těsně o necelou půlsekundu. Groenewoldová nakonec obsadila osmé místo. Časem 1:58,89 minuty zaostala Sáblíková na své neoblíbené trati v Heerenvenu za vlastním českým rekordem o více než čtyři vteřiny. Z 48. vítězství v kariéře a druhého za sebou na této vzdálenosti se radovala Němka Anni Friesingerová, další medailové příčky patřily Kanaďankám.

Počasí:

Polojasno až oblačno, místy s přeháňkami. Teploty od +2 do -2 stupňů Celsia.

08-12-2007