Denní souhrn zpráv Zprávy

12-12-2007

Škromach: Váhání Švejnara nahrává Klausovi

Váhání ekonoma Jana Švejnara, zda se má ucházet o prezidentskou funkci, podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha nahrává Václavu Klausovi, který je favoritem ODS. Řešením by byla nominace někdejšího ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera, řekl dnes ČTK Škromach. O podpoře Švejnarovi bude rozhodovat v sobotu Ústřední výkonný výbor ČSSD, který je nejvyšším stranickým orgánem mezi sjezdy. Šéf ČSSD Jiří Paroubek na dnešní tiskové konferenci řekl, že je rozhodnut stranickým orgánům předložit návrh, aby se Švejnar stal i kandidátem sociální demokracie. "Škromach má možnost prosazovat svůj názor. O těch názorech se bude hlasovat, no a ten většinový názor získá víc hlasů a ten budeme pak prosazovat. Předpokládám, že pak všichni budeme hlasovat pro to, na čem se shodneme," uvedl Paroubek. Klause, který odmítl televizní konfrontaci se Švejnarem, Paroubek vyzval, aby svůj postoj přehodnotil. "Já to chápu. Nestačil by na něj. Je to zbabělost," uvedl šéf opoziční ČSSD a dodal, že by měl nynější prezident vyhovět 83 procentům občanů, kteří si takové debaty přejí. Bude-li mít Klaus zájem přijít do sociálnědemokratických parlamentních frakcí, ČSSD mu to umožní, dodal.

Vláda schválila dohodu s bankou UBS o navrácení 420 milionů Kč

Vláda dnes schválila dohodu se švýcarskou bankou UBS o způsobu navrácení 500 milionů korun, které před dvěma lety zmizely z České konsolidační agentury. Banka státu na základě smlouvy vrátí 420 milionů korun. Zbytek peněz až do 558,5 milionu včetně úroků a náhrady škod bude stát společně s bankou vymáhat na Miloši Skořepovi, který se na převodu peněz podílel. Po zasedání vlády to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. "Úsilí bylo úspěšné, těch 420 milionů získáváme v podstatě bezprostředně," řekl Kalousek. Do sedmi dnů od účinnosti dohody banka vrátí 404 miliony, po odblokování účtu dalších 16 milionů. Podle dohody stát přesunul zbytek pohledávky na švýcarskou banku, která bude peníze vymáhat. "Co bude vymoženo, bude rozdělováno poměrem 1:1, pro českou stranu až do výše 558,5 milionu," řekl Kalousek.

Půlmiliarda zmizela z účtu dceřiné firmy ČKA, společnosti Galileo Real, před více než dvěma lety. Manažer Galilea Jan Šik dal k vyvedení peněz písemný souhlas, později to odůvodnil tím, že je chtěl v zahraničí zhodnotit. UBS, která je jednou z největších bank na světě, dlouho odmítala stamiliony do Česka vrátit. Agentura proto banku loni v červnu zažalovala u soudu v Curychu.

Steyr bude o transportérech jednat ve čtvrtek v Praze

Zástupci rakouské firmy Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeuge (SSF), která měla být dodavatelem obrněných transportérů Pandur II pro českou armádu, budou ve čtvrtek odpoledne ve 14:00 SEČ jednat v Praze na českém ministerstvu obrany. Oznámil to dnes podle rakouské agentury APA mluvčí firmy ve Vídni. Předmětem jednání bude samozřejmě zakázka za více než 20 miliard korun, kterou v úterý vypověděla ministryně obrany Vlasta Parkanová. SSF se ale podle prohlášení mluvčího pro APA této zakázky "nehodlá jen tak lehko vzdát". Otázkou zůstává, zda zástupci firmy pojedou do Prahy s podporou rakouské vlády, dodává APA. Rakouský ministr obrany Norbert Darabos dnes před zasedáním vlády ve Vídni uvedl, že ztráta zakázky na dodávky pandurů do Česka by byla pro rakouský podnik těžkou ranou. Zvláště politováníhodná by podle něj byla případná ztráta asi 500 pracovních míst ve firmě SSF.

Topolánek: Transportéry potřebujeme, otázka je, jaké a kolik

Česká armáda podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) potřebuje nové transportéry. Předseda vlády dnes naznačil, že jejich počet a typ se ale může lišit od dohody s rakouskou firmou Steyr, která měla vojákům dodat 199 osmikolových obrněných vozidel. Kvůli nedodržení podmínek kabinet dvacetimiliardovou zakázku jednostranně vypověděl. "To, že transportéry potřebujeme, je evidentní. To, že skladba může být jiná, to věděli podle mě i ti, kteří to schvalovali před námi," řekl Topolánek novinářům po dnešním zasedání vlády. Také poslanci sněmovního výboru pro obranu předpokládají, že nyní čeká politiky i vojáky nové kolo diskusí o tom, kolik a jakých transportérů vlastně česká armáda potřebuje.

Picek: Transportéry mohly jezdit i v zahraničních misích

Vojsko chtělo nedodané kolové obrněné transportéry Pandur využívat nejen pro výcvik v Česku ale také pro nasazení v zahraničních armádních misích, například v Iráku nebo v Afghánistánu. ČTK to dnes řekl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Ministryně obrany Vlasta Parkanová v úterý oznámila, že vláda se rozhodla odstoupit od smlouvy s firmou Steyr, která měla armádě dodat 199 transportérů Pandur za více než 20 miliard korun. Picek uvedl, že armáda má v současnosti většinou pasové transportéry. "Těch kolových transportérů už tolik nejezdí," řekl ČTK Picek. Doplnil, že armáda bude pracovat s technikou, kterou má v současnosti k dispozici. Na začátku roku měli vojáci celkem 580 bojových vozidel, mezi něž patří pásové i kolové stroje. Zastaralé transportéry OT-64 jezdily dříve například v Kosovu. Podle Picka se počet armádní techniky řídí poptávkou vojenských útvarů. "Podle toho se (před třemi lety) spočítala potřeba a vyšlo toto číslo (199)," řekl. V zahraničních misích česká armáda může podle Picka kromě transportérů využívat i lehká obrněná vozidla nebo terénní vozidla Land Rover, které se například od transportérů liší v pancéřování. Úkoly vojska v jednotlivých misích jsou však podle něj různé. Armáda by proto měla být schopná přizpůsobit se odlišným podmínkám a mít možnost volby, jakou techniku nasadí.

Finská Patria má prý velký zájem jednat o transportérech pro ČR

Finská firma Patria údajně projevila zájem znovu jednat o dodávce transportérů pro českou armádu. Poté co v úterý česká ministryně obrany Vlasta Parkanová oznámila vypovězení dodávky 119 obrněných transportérů značky Pandur od rakouské společnosti Steyr, dnes manažer Patrie Jorma Wiitakorpi podle agentury APA prohlásil, že finská firma má velký zájem jednání obnovit. "Nejprve počkáme na další krok. (Češi) ještě neřekli, zda vypíšou nové výběrové řízení ve stejném rozsahu, nebo zda změní velikost či pravidla zakázky," citovala Wiitakorpiho finská tisková agentura STT.

Desítky signatářů vyzvaly k odmítnutí poplatků ve zdravotnictví

Několik desítek politiků, umělců, akademiků a dalších signatářů dnes vyzvalo občany, aby až do rozhodnutí Ústavního soudu neplatili regulační poplatky ve zdravotnictví. Zákon, který je od ledna příštího roku zavádí, je podle nich "hanebný a protiústavní". Premiér Mirek Topolánek k tomu poznamenal, že nikdo nemůže porušovat zákon. "V Listině základních práv a svobod, která je součástí Ústavy ČR, se říká, že občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči. Vyzýváme proto občany, aby až do konečného rozhodnutí Ústavního soudu poplatky odmítali platit," uvádí se v prohlášení, jež ČTK poskytl jeden z nich, novinář Alexandr Kramer.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt k tomu řekl, že podle ústavy je bezplatnost omezena dvěma faktory: systémem veřejného zdravotního pojištění a podmínkami, které stanoví zákon. Když nebudeme regulovat a dobře hospodařit, za pár let nebudeme schopni zajistit bezplatnou péči všem, zdůraznil. Ústavní soud má na stole opoziční stížnost na reformu financí, a tedy i na poplatky. Zda o ní rozhodne ještě letos, není jasné, řekl ČTK mluvčí soudu Michal Spáčil. Soudci podle něj zatím nerozhodli ani o přednostním projednání.

Změny nemocenské: Dávky v nemoci se sníží, platí strop na odvody

Nemocenská se od ledna výrazně změní. Lidé za první tři dny nemoci nebudou dostávat dávky vůbec. V prvních dvou měsících stonání pak budou nižší než dosud. Na odvodech pojistného zas ušetří lidé, kteří vydělají měsíčně přes 86.240 korun. Kvůli stanovení stropu totiž zaplatí méně. Na tiskové konferenci to dnes řekly představitelky České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Pokud lidé začali dávky pobírat letos a v příštím roce budou pokračovat, budou je dál dostávat podle letošních pravidel. Dosud dostávali nemocní v prvních třech dnech nemoci či karantény čtvrtinu z takzvaného denního vyměřovacího základu. Poté měli nárok na 69 procent základu. Nyní zůstanou v prvních třech dnech nemoci či karantény bez dávek. Pak do konce prvního měsíce stonání obdrží 60 procent z vyměřovacího základu. Od 31. do 60. dne nemoci jim připadne 66 procent základu, poté 72 procent.

Změny jsou součástí vládní reformy. Jejich cílem je snížit schodek státního rozpočtu a ušetřit. Ministr práce Petr Nečas (ODS) již dříve uvedl, že si od úprav slibuje méně nemocnosti a zneužívání dávek. Podle údajů ministerstva práce je v ČR výrazně vyšší míra nemocnosti než v ostatních zemích EU, a to i ve srovnání s podobnými státy jako Slovensko či Polsko. Podle studií je přitom zdravotní stav Čechů a Češek lepší než u těchto sousedů.

Komora: Pro pacienty se u zubaře nic nezmění, jen budou poplatky

Pro pacienty se od ledna u zubaře nemění nic kromě poplatku 30 korun za běžné ošetření a 90 korun za pohotovost. Dosavadní péči jim nadále budou ve stejném rozsahu hradit zdravotní pojišťovny. Novinářům to dnes řekl prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. Podle něj to pacienti zřejmě nevědí, protože v zubních ordinacích je nyní nával pacientů, kteří chtějí stihnout ošetření ještě do konce roku. "Téma třicetikorunových poplatků se stalo důvodem, aby pacienti stáli fronty na ošetření," řekl Pekárek a s trochou ironie lidem poradil, ať si nechají do zásoby vyvrtat všechny zuby, aby příští rok k zubaři nemuseli. Pekárek uvedl, že podrobný přehled situací, za jakých se u zubaře regulační poplatek hradí, najdou lidé na informačním letáku. Vydala ho stomatologická komora a poskytne ho všem zhruba 7000 zubařům jako přílohu komorového časopisu. Leták by měli zubaři vyvěsit v čekárně.

Ekonomové: Mzdy příští rok stoupnou průměrně téměř o osm procent

Mzdy v příštím roce zřejmě porostou v průměru téměř o osm procent, což by po odečtení inflace znamenalo reálný růst zhruba o tři procenta. Na odhadu se shodli odborníci i zástupci zaměstnavatelů a odborářů. Odbory minimálně osmiprocentní růst mezd požadují, zaměstnavatelé by jej raději viděli o něco nižší. Více by se měly zvyšovat mzdy v soukromé sféře. Nominální růst mezd za celou ekonomiku dosáhne příští rok podle odhadu 7,8 procenta, a nebude se tak téměř lišit od letošního, řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Hospodářská komora očekává růst mezd téměř o osm procent, ale měl by činit maximálně sedm procent, uvedl prezident komory Jaromír Drábek. Cílem Českomoravské komory odborových svazů je, aby v ČR vzrostly v roce 2008 nominální mzda a platy minimálně o osm procent, upozornila mluvčí odborů Jana Kašparová s tím, že tento cíl vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů pro kolektivní vyjednávání.

Odboráři DP se stále nedohodli na kolektivní smlouvě

Odboráři Dopravního podniku hlavního města Prahy se stále se zaměstnavatelem nedohodli na kolektivní smlouvě na rok 2008. Odpoledne proto budou demonstrovat před budovou ředitelství dopravního podniku. ČTK to řekl místopředseda Odborové rady DP Jiří Čada. Naplánovaná schůzka se protáhla o několik hodin, ani tak se zaměstnavatel s odboráři nedohodl. "Výsledky jsou takové, že jsme nedosáhli shody s předloženým návrhem," řekl ČTK Čada. Odboráři stále požadují 10,5procentní nárůst mezd. Dopravní podnik nabízí sedmiprocentní nárůst u řidičů a čtyřprocentní u dělníků. Technickohospodářští pracovníci by si podle návrhu polepšili o 1,5 procenta. Odborové radě se rozdílný nárůst u jednotlivých druhů profesí nelíbí.

ÚS: Současný systém rozpočtového určení daní není diskriminační

Současný systém rozdělování daní obcím není podle Ústavního soudu diskriminační. Na nerovnosti rozpočtového určení daní upozorňovala část senátorů a starostů menších obcí. Soud ale jejich návrh na zrušení pravidel zamítl, o metodice by podle něj měli rozhodovat právě politici. Nynější systém by měla příští rok bez ohledu na dnešní verdikt ÚS upravit novela, která malým obcím přinese víc peněz. Ministr financí navíc chystá zcela nový zákon. Podle senátorů i zástupců obcí se dal verdikt předpokládat. Zklamaní ale nejsou, podařilo se jim prý rozpoutat debatu o změnách výpočtu. Ústavní soud by systém považoval za diskriminační v případě, že by některé obce neměly dost peněž na to, aby mohly vůbec fungovat. Soud to ale nezjistil, uvedl soudce František Duchoň. Podle představitelů obcí to ale některým sídlům hrozí. "Nemáme ani na základní údržbu," řekl místostarosta Hory Svaté Kateřiny Petr Pakosta.

MF do března 2008 vypracuje řešení starých ekozátěží

Ministerstvo financí má do konce března příštího roku zpracovat strategii řešení starých ekologických zátěží vzniklých před privatizací. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Podle dnešní Mladé fronty Dnes by šlo o dosud největší státní zakázku, tendr na likvidaci ekologických škod by tak činil 120 miliard korun. Součástí návrhu má být i seznam dotčených firem. Podle serveru Euro OnLine jde o zhruba 800 podniků. Stát vlastníkům zamořených ploch slíbil, že jim za odstranění ekologických škod zaplatí. Dosud jim proplatil 36 miliard korun. Zbylé garance jsou odhadovány na dalších 123 miliard, uvedla dnes MfD.

Rada pro rovnost pohlaví se rozšíří o zástupce nevládního sektoru

Rada vlády pro rovné příležitosti žen a mužů se rozšíří o další zástupce neziskových organizací či o odborníky z akademické sféry. Kabinet dnes souhlasil s návrhem ministryně pro menšiny a lidská práva Džamily Stehlíkové, aby se počet členů rady zvýšil z nynějších 23 na 28. Stehlíková ČTK řekla, že rada by se měla v novém složení sejít na svém lednovém zasedání. Členy tohoto poradního orgánu vlády jsou zástupci ministerstev, samospráv i neziskových organizací. Rada se chce soustředit mimo jiné na přípravu opatření ke slaďování rodičovství a pracovní kariéry a na další ochranu před domácím násilím.

Nemocnice chtějí změnu systému úhrad za traumatologickou péči

Česká traumatologická společnost (ČTS) a nemocnice, které provozují oddělení pro pacienty s těžkými úrazy a popáleninami, považují současný systém úhrad za nevyhovující. Jednotlivá traumatologická centra vykazují trvale ročně až desetimilionové ztráty, které zatím nemocnice dotují. Pokud nedojde ke změně úhrad, zváží centra v polovině příštího roku omezení kapacit. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl předseda ČTS a primář ostravského traumatologického centra Leopold Pleva. Jednání s pojišťovnami jsou podle názoru traumatologů zatím neúspěšná. Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák se však domnívá, že jednání už přinesla výsledky, které by se měly v praxi projevit v příštím roce.

Klaus podepsal zákon, který cizincům zlepší přístup ke vzdělání

Prezident Václav Klaus dnes podepsal zákon, který umožní cizincům získat lepší přístup ke vzdělání. Za stejných podmínek jako čeští žáci a studenti budou chodit do škol nejen občané EU, ale i lidé s povolením k pobytu nad 90 dní. Základní školu budou moci navštěvovat i potomci cizinců, kteří žijí v tuzemsku nelegálně. Zákon na konci listopadu schválila dolní komora a to ve stejném znění, v jakém ji podpořila již v září. Odmítla totiž senátní pozměňovací návrhy, které měly podle horní komory uvedenou novelu školského zákona zpřesnit.

Břeclav si nechá zpracovat studii, jak integrovat Romy

Břeclav si nechá zpracovat studii, jak integrovat romské obyvatelstvo města. Najatá agentura by ji měla zpracovat do tří měsíců. Cílem je zlepšit vzdělávání Romů či jejich zaměstnanost, řekl dnes ČTK David Mahovský z radnice. Břeclavská romská komunita je jedna z nejpočetnějších na jihu Moravy. Ve městě s 26.000 obyvateli žije zhruba 1300 Romů. Podle Zdeňka Janíčka z odboru sociálních věcí břeclavské radnice jsou s Romy ve městě problémy. "Je to otázka školství, trhu práce, trestné činnosti. Výhoda je ale v tom, že radní a zastupitelé města chtějí tuto problematiku řešit," řekl ČTK.

Případ Vaškůje v Čunkově korupční kauze míří k soudu

Přerovský státní zástupce podal obžalobu na zlínského podnikatele Romana Vaškůje a Petra Šmiřáka, kteří se údajně letos pokusili ovlivnit korunní svědkyni v dnes již uzavřené korupční kauze lidoveckého předsedy Jiřího Čunka. Oba muži tak stanou před soudem kvůli podplácení, pokusu trestného činu nadržování a z přípravy ke křivému obvinění. ČTK to dnes řekl přerovský žalobce Miroslav Stoklásek. "Po zhodnocení dosud shromážděných důkazů jsem dospěl k závěru, že i nadále přetrvává důvodné podezření, že obviněný Vaškůj a Šmiřák se dopustili předmětného protiprávního jednání. Z tohoto důvodu byla na oba obviněné podána obžaloba," uvedl žalobce. Muži se podle žalobců koncem února 2007 pokusili uplatit hlavní svědkyni proti Jiřímu Čunkovi Marcelu Urbanovou. Požadovali prý po ní, aby změnila svou výpověď týkající se údajného uplácení Čunka. Podle médií jí za to údajně nabízeli 750.000 korun. Vaškůj tvrdí, že celou akci připravil jako cílenou provokaci.

Ochránci soukromí varují před zneužíváním kamerových systémů

Počet registrovaných kamerových systémů v Česku se podle ochránců soukromí v porovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Úřad pro ochranu osobních údajů, jak dnes jeho zástupci řekli novinářům, proto bude více kontrolovat, zda je sledování lidí pomocí kamer v některých institucích skutečně nezbytné a zda neporušuje právo na ochranu soukromí. Úřad už letos za neoprávněné používání kamer udělil několik sankcí. Například společnost Tiscali Telekomunikace dostala pokutu 200.000 korun za to, že používala kamery ke sledování svých zaměstnanců. Potrestání se nevyhnula ani bytová družstva nebo nejnověji královéhradecká Základní škola Štefánikova kvůli pořizování záznamů z kamer bez souhlasu všech sledovaných. Registraci podléhají kamerové systémy, jejichž záběry se nahrávají. Letos úřad zatím eviduje kolem 800 kamerových systémů, přičemž za celý loňský rok bylo zaregistrováno zhruba 350.

Pokud nebyl předpis EU v češtině, nemůže se podle něj postihovat

České úřady nemohou postihovat firmy i jednotlivce podle evropského práva, pokud daný předpis nebyl v době provinění publikován v českém jazyce. ČTK to dnes řekla mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová. Tuzemské soudy o tom informoval Evropský soudní dvůr, který řešil spor české společnosti Skoma-Lux a Celního ředitelství Olomouc. Dal za pravdu firmě, která tvrdila, že předpis, podle nějž byla pokutována, nebyl v době provinění publikován v češtině. Podle Dostálové jde o první rozhodnutí evropského soudního dvora k předběžné otázce položené českým správním soudem. Rozsudek by podle Aleše Roztočila Z NSS mohl mít vliv na desítky českých případů.

V kulturní grantové komisi jsou lidé, které nikdo nenominoval

V kulturní grantové komisi pražského magistrátu jsou dva lidé, které na tuto pozici nikdo nenominoval. Město kvůli návrhům do komise oslovilo odbornou veřejnost. Dostalo 87 jmen, ze kterých měl výbor pro kulturu komisi složit. Ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák a ředitel Tanečního centra Praha Antonín Schneider mezi nimi nebyli, přesto je rada města v úterý jmenovala. Proti tomu protestuje Rada uměleckých obcí, která kvůli přezkoumání zřízení komise oslovila kontrolní výbor města. Protestují i sdružení Iniciativa pro kulturu a Vize tance, ve kterém jsou třeba ředitelka Konzervatoře Duncan centre Eva Blažíčková, šéfka baletu ND Brno Lenka Dřímalová či ředitel divadla Archa Ondřej Hrab. "Je to naprosto nehorázné, ignorují pravidla, která si sami stanovili, mezi osmi desítkami návrhů bylo mnoho kvalitních odborníků, ze kterých bylo možné komisi sestavit," řekla ČTK zastupitelka Jana Ryšlinková (SNK ED).

Pražské jaro 2008 dnes zahájilo předprodej 35.000 vstupenek

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro dnes dopoledne zahájil předprodej 35.000 vstupenek na nadcházející 63. ročník. O vstupenky je podle pořadatelů festivalu od prvních minut prodeje velký zájem. Podle informací z dnešního dopoledne na zahajovací koncert a jeho opakování jich zbývají jen čtyři procenta. Největší český festival prodává vstupenky tradičně přes prodejní síť a prostřednictvím internetu. Novinkou předprodeje na rok 2008 je nákup vstupenek pomocí mobilního telefonu. "O zahajovací koncert bývá vždy enormní zájem, protože tvoří významnou součást pražské společenské sezony. Má i významný protokolární charakter, který spotřebovává velmi mnoho vstupenek, proto jich do volného prodeje zbývá méně," řekl ČTK ředitel festivalu Roman Bělor. Podle něho je každoročně zájem i o závěrečný koncert, vstupenky jsou prý ještě k dostání.

Plzeň hostí výstavu španělského génia Goyi a současného umělce

V Česku ojedinělou výstavu současného španělského autora Ricarda Calera, jejíž součástí je také 18 leptů světového génia - malíře Francisca Goyi, hostí ode dneška Plzeň. Expozice nazvaná Pošetilosti byla zatím představena jen v Římě a Benátkách. Po Plzni se přesune do Washingtonu. Novinářům to dnes řekl Roman Musil, ředitel Západočeské galerie v Plzni. Dvaapadesátiletý Calera se nechal inspirovat Goyou a jeho nedokončeným cyklem leptů nazvaných Pošetilosti. V průběhu roku 2005 přijal výzvu a rozhodl se v Goyově díle pokračovat. Chtěl navázat na cyklus slavného umělce, o jehož vzniku existuje jen málo pramenů, žádné komentáře ani původní autorské popisky. "Cyklus Pošetilosti vždy vyvolával mnoho otázek ohledně významu, datace, přesného pořadí listů a příčiny, proč zůstal nedokončen a nebyl během Goyova života vydán tiskem," uvedla kurátorka výstavy Ivana Jonáková.

Počasí v ČR

Zataženo, občas déšť, ve vyšších polohách sněžení. Teploty 1 až 5 stupňů, na horách kolem -2.

12-12-2007