Denní souhrn zpráv Zprávy

16-12-2007

Klaus má podle odborníků v prezidentské volbě větší šanci

Větší naději stát se hlavou státu má i po víkendu současný prezident Václav Klaus. Jeho protikandidát Jan Švejnar sice získal s konečnou platností opoziční ČSSD, komunisté ani lidovci se však dosud nerozhodli. Klaus naopak může počítat s hlasy všech zákonodárců ODS. Občanští demokraté mají v Senátu většinu, jejich čestný předseda má proto patrně zajištěn postup do druhého kola volby. Do druhého kola zřejmě postoupí i Švejnar. Hlasy socialistů, komunistů a zelených by mu k postupu stačily. Politologové jsou ale opatrní v odhadech, jak bude únorová volba vypadat. Hodně podle nich záleží na tom, co mohou vyjednavači z nejsilnější vládní strany ostatním stranám nabídnout. Současný postoj komunistů a lidovců označují za vyčkávací taktiku. Přitom u komunistů by měl mít podle expertů větší šance Švejnar, který neměl od začátku problém otevřeně jednat s KSČM. Klaus z pohledu komunistů nepřispěl k jejich větší legitimitě. Sám Švejnar, který oficiálně oznámil svou kandidaturu v pátek, je přitom přesvědčen, že ve volbě vyhraje. Říká, že pro komunisty může představovat menší zlo než Klaus.

Vláda projedná návrh ČSSD na zrušení poplatků ve zdravotnictví

Vláda ve středu posoudí sociálnědemokratický návrh na zrušení poplatků ve zdravotnictví, které mají lidé platit od ledna příštího roku. Kabinet předlohu ČSSD téměř jistě odmítne, o jejím osudu ale rozhodne až parlament a tam už asi nebude bez šance na úspěch. Podle některých informací by totiž ve sněmovně mohli návrh socialistů "podržet" i bývalý sociální demokrat Miloš Melčák a lidovec Ludvík Hovorka. Hovorka kvůli svým výhradám k poplatkům jako jediný koaliční poslanec v létě nepodpořil reformu veřejných financí. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek poplatky hájí, podle něj omezí plýtvání ve zdravotnictví. Socialisté ale soudí, že reforma přináší lidem i jiné náklady, a zatěžovat je ještě poplatky ve zdravotnictví nelze. Od ledna příštího roku mají pacienti platit 30 korun za návštěvu lékaře, stejnou částku dají i za položku na receptu, 60 korun uhradí za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost.

Nečas: důchodová reforma může být bez ohledu na ČSSD

Vládní koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených možná provede důchodovou reformu bez ohledu na opoziční ČSSD. V Nedělní partii televize Prima to uvedl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Současný důchodový systém by se podle něj mohl dostat do schodku kvůli inflaci už v roce 2010, a ne až o sedm let později, jak se očekávalo. Opozice se nemůže s vládní koalicí dohodnout na několika bodech reformy, jako je například prodloužení věku pro odchod do důchodu na 65 let, a to jak pro muže, tak pro ženy, dále na tom, aby lidé odcházeli do důchodu až po odpracování 35 místo současných 25 let. Opozici se také nelíbí, že by do doby nutné k získání starobního důchodu nebyla započítávána doba studia. Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha ale možnost dohody stále existuje. Škromach ale požaduje, aby vláda přestala uvažovat o vyvedení části peněz ze základního důchodového systému do kapitálového spoření. Podle něj by to byly desítky miliard korun, které by pak v základním systému chyběly na důchody už pro současné důchodce. Nečas pokládá postoj ČSSD za populistický. Sociální demokraté nechtějí podle něj dělat nepopulární změny, přestože jsou nezbytné.

Z Kosova se vrátili čeští vojáci

Do Česka se v neděli vrátila záložní rota české armády, která sloužila v misi KFOR v Kosovu. Jde o 116 vojáků, kteří jsou většinou příslušníky chrudimského výsadkového praporu. Vojáci na Balkán odjeli 5. listopadu na základě žádosti velitele sil KFOR Gerarda Hegartyho v souvislosti s listopadovými parlamentními a komunálními volbami. Působili na švédské základně Camp Victoria nedaleko Prištiny, mezi jejich úkoly patřily například prohlídky vozidel na kontrolních stanovištích. Volby skončily vítězstvím tábora, v jehož čele stojí někdejší povstalecký velitel kosovských Albánců Hashim Thači. Ten slibuje rychlé vyhlášení nezávislosti Kosova na Srbsku.

Neonacisté chtějí pochodovat Plzní při výročí transportu Židů do ghetta

Pravicoví extremisté na 19. ledna r. 2008 ohlásili pochod centrem Plzně. Jedná se údajně o protestní pochod za svobodu slova, podle odborníků si ale datum nezvolili náhodně. 18. ledna 1942 totiž vyjel z Plzně transport s plzeňskými Židy, který mířil do terezínského ghetta. Transport pro místní židovskou komunitu znamenal téměř absolutní likvidaci. Z více než 2600 osob přežilo válku jen 112 lidí. Podle antropoložky Věry Špirkové, která se zabývá historií plzeňské židovské komunity, je vidět, že extremistické skupiny jsou oproti minulosti poučenější a zcela jasně volí pro pořádání svých akcí zásadní a významná data. Pravicoví extremisté přiznávají, že se před ohlášeným pochodem chtějí ozbrojit. Úředníci magistrátu nevědí, jak jim mají v pochodu zabránit. Opakuje se tak v podstatě situace, kterou řešili pražští úředníci v listopadu, když si neonacisté naplánovali pochod pražskou židovskou čtvrtí v den výročí Křišťálové noci.

Policie rozpustila shromáždění skinheadů v Jirkově

Policie v Jirkově na Chomutovsku v neděli krátce po půlnoci rozpustila shromáždění 80 skinheadů, kteří se sešli v místní kuželkárně na údajné oslavě narozenin. Na akci vystoupilo šest hudebních skupin, lidé si stěžovali na hluk a rasisticky zaměřené texty. Policisté proto účastníky oslavy vyzvali k opuštění objektu. Čtyři lidi, kteří to odmítli, policisté předvedli na služebnu. Po výslechu, kde jim bylo sděleno podezření z přestupku, byli propuštěni. Nejedná se zdaleka o ojedinělý případ, kdy policie musela pro skinheadům zasáhnout. V lednu například ukončila pochod pravicových radikálů v Otrokovicích, v květnu pak těžkooděnci rozehnali několik set pravicových radikálů při pochodu Brnem. V červenci policisté zabránili střetu pravicových extremistů a anarchistů ve Vlašimi, v listopadu násilím ukončili koncert skinheadů v Nových Hamrech na Karlovarsku. Největší akcí policie proti pravicovým extremistům v letošním roce byl zásah proti zhruba tisícovce účastníků chystaného pochodu historickou židovskou čtvrtí v Praze k výročí Křišťálové noci. Od roku 2004 policie zasahovala při nepovolených koncertech příznivců hnutí skinheads v Chrástu u Plzně, v Petrovicích na Kutnohorsku, v Libavském Údolí na Sokolovsku, ve Zlaté Olešnici na Jablonecku nebo v Českých Budějovicích.

Lidé ve Dvorcích a Hubenově na Jihlavsku odmítli stavbu úložiště

Obyvatelé obcí Dvorce a Hubenov na Jihlavsku v sobotním referendu odmítli stavbu trvalého úložiště jaderných odpadů v lokalitě Rohozná. Ve Dvorcích se referenda zúčastnilo 110 ze 150 evidovaných voličů. V Hubenově bylo proti úložišti 94 hlasů ze 115 možných. Drtivá většina lidí v obou sídlech souhlasila s tím, aby obce využily všech svých zákonných pravomocí k tomu, aby výstavbě úložiště zabránily. O vybudování hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva se v Česku dlouhodobě uvažuje v šesti lokalitách. Jeho umístění na Jihlavsku letos již odmítli lidé v Hojkově, Dušejově, Opatově, Jedlově a Milíčově; referendum v Novém Rychnově bylo neplatné kvůli nízké účasti voličů. Už před několika lety drtivá většina občanů odmítla stavbu úložiště ve druhé lokalitě na Vysočině, která se nachází v okolí Budišova na Třebíčsku. Se stavbou nesouhlasily obce Budišov, Nárameč, Oslavička, Rudíkov, Hodov a Rohy. Vyhořelé jaderné palivo se zatím skladuje v areálech jaderných elektráren. Lokalita pro trvalé úložiště v Česku by měla být vybrána do roku 2025.

ČKA letos skončí v mírném zisku

Hospodaření České konsolidační agentury skončí letos s mírným ziskem. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl šéf ČKA Zdeněk Čáp. V zisku skončí agentura teprve podruhé; poprvé se tak stalo v roce 2005, kdy dosáhla přebytku 1,5 miliardy korun. Loni činila ztráta 1,33 miliardy korun. Agentura ke konci letošního roku ukončí svou činnost. Za 17 let existence jí prošla aktiva ve výši 590 miliard korun, kumulovaná ztráta je 236 miliard Kč. České konsolidační agentuře se tak podařilo získat ze všech aktiv, která spravovala, zhruba 60 procent, upozornil Čáp. V mezinárodním srovnání je to podle něj skvělý výsledek. Agentura byla přitom v minulosti často kritizována za malou výtěžnost pohledávek. Čáp však kritiku odmítá, neboť ta se prý zaměřovala pouze na jejich prodeje. Jejich výtěžnost byla pouze pětinová. Do výsledků agentury je podle něj třeba započítat i všechny ostatní metody vypořádání dluhů, jako jsou splátky klientů, exekuce, vymáhání, konkurzy a likvidace společností.

Letový provoz nad Českem od roku 2000 víc než zdvojnásobil

Provoz letadel nad územím České republiky narostl od počátku století na více než dvojnásobek. Zatímco v roce 2000 přes české území přelétlo 308.000 letadel, letos to bude 635.000. Vyplývá to z aktuálních údajů Řízení letového provozu. Strmý růst z posledních let však postupně ztrácí na dynamice a letecká doprava se přesouvá dále do východní Evropy. Podobnou dynamiku leteckého provozu (osm až deset procent), jakou měla Česká republika před několika lety, dnes zažívají především Ukrajina, Rumunsko, Bulharsko, Estonsko a Lotyšsko. Přesto ŘLP očekává, že letadel bude na českém nebi stále více. V roce 2008 půjde o 650.000 přelétajících strojů, v roce 2009 ještě o 15.000 více.

V hloubětínském babyboxu našli odloženou holčičku

V babyboxu GynCentra v Praze Hloubětíně našli zdravotníci v sobotu večer odložené dítě. Několik hodin stará holčička je desátým dítětem, které matky zanechaly v babyboxech, řekl zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Dítě je podle něj zdravé, byť se zřejmě narodilo v terénu a bylo ošetřena jen laicky. Žádný dopis ani doklady u sebe nemělo. Podle Hesse by mohlo být už do Vánoc u náhradní rodiny. Od otevření babyboxu v GynCentru v Hloubětíně uplynuly dva a půl roku a zatím pomohl zachránit sedm dětí. Třem zbývajícím pomohly babyboxy v Brně a v Olomouci. Do konce letošního roku bude mít Česká republika šest babyboxů pro nechtěné novorozence. K babyboxům v Praze, Brně, Olomouci, Kadani a Zlíně přibude 21. prosince v Pelhřimově. Příští rok se přidají další česká města: Ústí nad Orlicí, Mladá Boleslav a Sokolov. Podle Hesse je cílem je alespoň 21 babyboxů v Česku.

Na Tachovsku byl zadržen gang údajných kuplířů

Deset osob podezřelých z kuplířství zadržela v pátek při rozsáhlé razii v Rozvadově, Stříbře a Praze zásahová jednotka Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a západočeských policistů. Mezi zadrženými je osm Čechů a dva cizinci, jde o občany bývalé Jugoslávie. Osm zadržených bylo obviněno z kuplířství. Informovala o tom mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová. Skupina zadržených údajně pro noční kluby sháněla prostřednictvím inzerátů v novinách a na internetu prostitutky. Postupně zaměstnala ženy z Čech, Slovenska a Ukrajiny.Na Rozvadovsku se jedná již o třetí velkou razii od roku 2003. Skupina, postavená před soud v souvislosti s prvním zátahem, už byla pravomocně odsouzena.

Sbor Boni pueri koncertuje už 25 let

Chlapecký pěvecký sbor Boni pueri z Hradce Králové slaví svou 25. koncertní sezonu. Podle sbormistra Jakuba Martince jeho členové vystupovali na více než dvou tisících koncertů, zúčastnili se 106 zahraničních turné ve 23 různých zemích. Sbor dosud natočil 34 kompaktních disků a jedno DVD, podařilo se mu také založit soukromou školu sborového zpěvu. Své výročí si chce sbor připomenout novou nahrávkou. Posluchači na ní najdou například část koncertu připraveného v rámci sborového cyklu České filharmonie či nastudování mše Missa Adventus Petra Ebena. Nahrávka nazvaná Boni pueri a hosté vyjde na začátku příštího roku, na kompaktním disku se objeví například soubory Schola Gregoriana Pragensis či orchestry Musica Florea či Musica Bohemica. Na začátku příštího roku sbor vyrazí na měsíční turné do Kanady. V létě bude v Hradci Králové a v Praze hostit druhý ročník Světového setkání chlapeckých a mužských sborů, pozvání přijaly vyhlášené sbory z USA, Kanady, Anglie či sbor Národní opery z Estonska, který se řadí ke světové špičce chlapeckých sborů.

Nejvíce cen Elsa získal televizní film Operace Silver A

Dvojdílný televizní film České televize Operace Silver A letos získal nejvíce cen Elsa. Snímek o protifašistickém odboji za druhé světové války, který po svém uvedení na jaře vzbudil odmítavé reakce někdejších účastníků odboje, získal výroční cenu České filmové a televizní akademie (ČFTA) celkem ve čtyřech kategoriích. Operace Silver A bodovala nejen v kategorii nejlepší pořad v oblasti původní dramatické tvorby, ale byli oceněni i někteří její tvůrci. Cenu získali režisér Jiří Strach a herečka Klára Issová i scénáristé Lucie Konášová a Josef Konáš. Cenu v kategorii nejlepší herec si stejně jako v loňském roce odnesl Vladimír Dlouhý za roli ve filmu Swingtime. V kategorii nejlepší publicistický a diskusní pořad zvítězila talkshow Na plovárně. Ocenění si ve své kategorii odnesl také moderátor Marek Eben. Mezi zábavnými pořady dali akademici přednost Manéži Bolka Polívky. V kategorii magazín zvítězil pořad Divadlo žije, jako nejlepší dokument akademie vyhodnotila osmidílný projekt Soukromé století. Akademici oceňovali i snímky ze zahraničí. Za nejlepší dramatický televizní pořad označili trojdílný projekt Speer a Hitler, za nejlepší nehraný snímek považují dvojdílný dokument Goebbelsův pokus. Nejsledovanějším pořadem roku byl film Jiřího Stracha Anděl páně, který na televizních obrazovkách zhlédlo 2,44 milionu diváků.

Čeští hokejisté podlehli v Moskvě Rusku 1:5

Čeští hokejisté prohráli ve svém závěrečném utkání na Channel One Cupu v Moskvě s domácím Ruskem 1:5 a promarnili šanci na celkový triumf na turnaji. Ten stejně jako loni vyhráli Rusové, kteří také vládnou seriálu Euro Hockey Tour. Český tým znovu prokázal, že se mu v zápasech s ruskými hokejisty nedaří. V rámci evropské sérii prohráli Češi se sbornou už podesáté za sebou. Výhra Finska nad Švédskem v 3:2 odsunula český tým ve druhém dílu seriálu Euro Hockey Tour na třetí místo. Stejná pozice mu patří i v průběžném pořadí.

Enge bodoval v A1 GP v Číně

Tomáš Enge bodoval ve čtvrtém podniku formulového seriálu A1 Grand Prix v Číně v obou závodech. Na okruhu v Ču-chaji skončil v neděli pátý ve sprintu a osmý v hlavním závodu. Poprvé od loňského závodu v Brně se tak českému týmu podařilo bodovat v obou závodech. V průběžném pořadí A1 GP to znamenalo posun na 14. místo. "Tomáš odvedl při návratu do A1 GP skvělý výkon," prohlásil šéf týmu Antonín Charouz. Spokojený byl i sám jezdec, který se do seriálu vrátil po zranění lokte. "Bylo to lepší, než jsem čekal. Odstup na čelo byl relativně velký, takže to bylo hlavně o dokončení závodu," uvedl Enge.

Prsař Jedlička skončil na ME šestý

Až v posledním dnu soutěží na mistrovství Evropy v krátkém bazénu v Debrecínu se české plavání dočkalo finálové účasti. Jiří Jedlička postoupil do bojů o medaile na prsařské dvoustovce a obsadil šesté místo. Český rekord zlepšil na 2:08,47 minuty. Z českých rekordních listin tak vymazal Daniela Málka, který držel národní maximum (2:08,86) sedm let.

Florbalisté Střešovic obhájili domácí pohár

Florbalisté Tatranu Střešovice potřetí v historii vyhráli Pohár ČFbU. Porazili FBC Ostrava 8:7, přestože v polovině utkání prohrávali. Zápas zachránili, když šesti góly za sebou otočili stav z nepříznivých 2:5. Vítězové získali právo na účast v zářijovém předkole Poháru mistrů evropských zemí. Pokud by však Střešovičtí obhájili ligový titul, postoupili by přímo do hlavního turnaje a předkolo by připadlo Ostravě.

Mistry republiky v bleskovém šachu jsou Navara a Kulovaná

David Navara a Eva Kulovaná v sobotu v Praze vyhráli mistrovství republiky v bleskovém šachu. Nejvýše nasazený Navara sice postoupil do semifinále až ze čtvrtého místa, pak už ale nezaváhal a ve finále porazil Eduarda Medunu v obou partiích. Kulovaná v boji o titul přehrála juniorskou vicemistryni světa Kateřinu Němcovou rovněž 2:0.

Lyžaři strhli v Jeseníkách lavinu, jsou dva zranění

Dva lyžaři se v sobotu zranili po pádu laviny ve Velkém Kotli v Jeseníkách. Lavinu pravděpodobně utrhli poté, co se dostali při cestě z Ovčárny do Karlova do lavinového katastru. Lyžaři se z laviny dostali vlastními silami, pracovníci horské služby je poté ošetřili a předali záchranářům. Jeden z nich utrpěl vnitřní poranění. Uvedl to náčelník Horské služby Michal Klimeš. Mluvčí záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl řekl, že všichni byli při vědomí. Pracovníci horské služby varují, aby návštěvníci hor respektovali podmínky pobytu na horách a pohybovali se pouze po vyznačených trasách. V Jeseníkách i nadále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí. Pád lavin však hrozí pouze v místech mimo turistické oblasti. Lavinové riziko je přitom vzrůstající, je to i kvůli novému sněhu, který v uplynulých dnech na horách napadal. Přibylo jej až 20 centimetrů.

Počasí

Během pondělí čekáme polojasno až oblačno, ráno a dopoledne se mohou objevit mrznoucí mlhy. Teploty -3 až +1 stupeň, na horách bude kolem tří pod nulou.

16-12-2007