Denní souhrn zpráv Zprávy

17-12-2007

Vláda možná nestihne provést do roku 2010 všechny důchodové změny

Vláda možná nestačí do voleb v roce 2010 provést důchodovou reformu tak, jak si ji naplánovala. Nečas to řekl ČTK. Kabinet chtěl do roku 2010 změnit parametry systému, mezi něž patří prodloužení věku odchodu do důchodu na 65 let či povinné doby pojištění z 25 na 35 let. Kromě dalších úprav chtěl umožnit i takzvaný opt-out, tedy přesměrování části odvodů do fondů. Jednání komise parlamentních stran, která měla připravit politickou dohodu, uvízla na mrtvém bodě.

O změnách penzí jedná od léta nová komise stran. Podle Nečase má širší politická shoda zajistit to, aby se penze neměnily s každou vládou. Vyjednavači se z 12 okruhů neshodli na čtyřech klíčových - na prodloužení povinné doby pojištění z 25 na 35 let, na věku 65 let, na vyřazení studia z náhradních dob pojištění a na změně invalidních penzí. Nečas uvedl, že opoziční ČSSD předložil alternativní návrhy. Vedení ČSSD se v sobotu usneslo na tom, že by strana podpořila růst věku až po roce 2035, a to za určitých podmínek. Lidé z namáhavých profesí by pak měli mít šanci jít do penze od 55 let. Strana by snížila i věk pro předčasný důchod, a to o pět let před řádnou penzí. Nyní jsou to tři roky. ČSSD má výhrady i k opt-outu. Její vedení doporučuje dál jednat jen tehdy, pokud se vládní strany zavážou, že do zavedení eura nebudou možnost vyvázat část odvodů do fondů navrhovat.

Nečas považuje postoj socialistů za "výsledek vítězství radikálního, uřvaného, populistického křídla" ve straně. Podle něj za návrhy může být "mocenský kalkul". Podle posledních průzkumů by nyní volby vyhrála ČSSD. Ministr je přesvědčen o tom, že úpravy penzí by musela provést jakákoliv vláda. Pokud se opozice na reformě nebude podílet, vina za nepopulární kroky prý padne na hlavu současného kabinetu.

Prezident podepsal novelu zákoníku práce, platit bude od ledna

Prezident Václav Klaus podepsal novelu zákoníku práce, která má napomoci liberalizaci pracovního trhu a odstranit nejasnosti a nepřesnosti platné úpravy. Novela, která vychází z dohody vlády se zástupci zaměstnavatelů i zaměstnanců, začne platit počátkem příštího roku. Mladiství zaměstnanci například budou moci podle novely pracovat obvyklých 40 hodin týdně a osm hodin denně, zatímco dosud mohli pracovat nejvýše 30 hodin týdně při šestihodinové denní pracovní době. Novela také ruší třeba podmínku souhlasu všech zaměstnanců se zavedením flexibilního využívání konta pracovní doby. Tato podmínka způsobovala hlavně u velkých podniků značné administrativní potíže.

Nemocnice nepřesvědčily Julínka, aby změnil vyhlášku o platbách

Nemocnice nepřesvědčily v pondělí ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), aby změnil vyhlášku o úhradách péče v roce 2008. Chtějí více peněz. Ministr ČTK řekl, že vyhlášku vydá beze změn. Nemocnice hrozí, že budou muset omezit péči, některé prý možná zaniknou. Podle Julínka ale dostanou nemocnice dost peněz, vyhláška jim dává možnost dohodnout si i větší nárůst příjmů. Ministr byl hostem pondělního shromáždění Asociace českých a moravských nemocnic. V Česku je zhruba 200 nemocnic, spotřebují polovinu z dvousetmiliardového rozpočtu zdravotnictví.

Nemocnice ve Vrchlabí nebude vybírat poplatky od osob do 18 let

Soukromá Česko-německá horská nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí na Trutnovsku nebude od 1. ledna vybírat poplatky od osob do 18 let věku. Vybírání poplatků nemocnice považuje za asociální a v rozporu s dobrými mravy. ČTK to řekl ředitel nemocnice Vladimír Dryml. Dryml je kandidátem ČSSD pro senátní volby na Hradecku v příštím roce a hodlá za ČSSD, která se zavedením poplatků nesouhlasí, kandidovat i do krajského zastupitelstva. "Nemocnice odmítá vydělávat na novorozencích a dětech tímto nemravným způsobem," uvedl Dryml, který byl dříve náměstkem ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD). Vybírání poplatků je podle něj proti západoevropským právním normám, kultuře a tradicím. Osoby do 18 let věku nebudou ve vrchlabské nemocnici platit poplatek 60 korun za den v nemocnici, 30 korun za ošetření v nemocniční ambulanci a 90 korun za využití nemocniční pohotovosti. "Nemocnice nemá zájem, aby zabránila přílivu pacientů a znemožnila dětem přístup k lékařské péči," řekl Dryml. Dodal, že "dobře vedená nemocnice nemůže na nevybírání poplatků prodělat". Nemocnici za opakované a soustavné porušení povinnosti výběru poplatků hrozí od zdravotní pojišťovny udělení pokuty až do výše 50.000 korun, uvádí ministerstvo zdravotnictví ve svém Návodu na použití českého zdravotnictví v roce 2008. Dryml tvrdí, že smlouvy jeho nemocnice s pojišťovnami placení poplatků a pokuty neobsahují. "Jsme jako nemocnice s německým kapitálem připraveni se v této věci soudit u evropských soudů pro ochranu svých podnikatelských aktivit," řekl Dryml.

Svaz pacientů vyzval kvůli poplatkům k občanské neposlušnosti

Svaz pacientů vyzval lidi, aby proti regulačním poplatkům protestovali formou občanské neposlušnosti. Na rozdíl od opozičních politiků, kteří vyzvali občany k neplacení, svaz lidi od placení neodrazuje. Vyzývá je, aby se na to řádně připravili. Lidé by podle svazu měli mít v zásobě padesátníky a další drobné mince, aby částku lékaři či lékárníkovi "nasypali". Každý občan by si měl pořídit podle rady svazu Cikrtovo zdravotnické prasátko a Julínkovu zdravotnickou peněženku. Prasátko pojmenované po mluvčím ministerstva Tomáši Cikrtovi by sloužilo na sběr drobných a peněženka označená jménem ministra Tomáše Julínka (ODS) na papírové peníze. Nejlépe je podle Svazu pacientů ukládat do ní pětitisícové bankovky a nechat na zdravotnících, aby je při placení rozměnili. Za každou platbu radí svaz požadovat vydání účetního dokladu. Jen tak si člověk bude moci kontrolovat, zda už nedosáhl ročního limitu 5000 korun. Nad tento limit mu zdravotní pojišťovna musí vrátit třicetikorunové poplatky, které dal u lékaře, za položku na receptu a doplatky na léky, ale jen v nejlevnější variantě daného přípravku. Platby za den v nemocnici a pohotovost se do limitu nepočítají. "Nemáš-li s sebou dostatek drobných, navrhni a rozhodně trvej na splátkovém kalendáři třeba na tři roky; rozhodně řekni: Ne, já nemám drobné a ještě musím dětem koupit jídlo," radí Svaz pacientů na letáku nazvaném Jak protestovat proti poplatkům.

ČEZ oznámí ve čtvrtek akvizice; mluví se akciích MOL i koupi MUS

Energetická společnost ČEZ oznámí ve čtvrtek po jednání dozorčí rady společnosti nové akvizice. ČTK to v pondělí bez bližších údajů sdělil mluvčí firmy Ladislav Kříž. "Chystáme oznámení významných akvizic," řekl Kříž, konkrétnější ale být nechtěl. Firma tak zřejmě potvrdí odkup balíku akcií maďarské firmy MOL a vyjádří se k dohodě s akcionáři Mostecké uhelné společnosti. Objem obou transakcí se pohybuje kolem 50 miliard Kč. ČEZ je nejziskovější tuzemskou firmou. Vedení společnosti čeká, že letos stoupne čistý zisk o téměř 44 procent na 41,4 miliardy korun.

Bursík chce zveřejnit závěry zastupitelství ke svému případu

Předseda Strany zelených a vicepremiér Martin Bursík chce zveřejnit rozhodnutí, kterým žalobkyně konstatovala, že jeho policejní prověřování kvůli údajným daňovým únikům bylo neodůvodněné. Řekl to řekl v pondělí novinářům po návratu z indonéského ostrova Bali, kde se účastnil konference o změnách klimatu. Bursík rovněž oznámil, že policii požádá, aby mu vysvětlila, jak je možné, že informace o případu, kterým se policie zabývala na základě anonymního udání, hned unikly do médií. Na sdělovací prostředky se vicepremiér chce obrátit s žádostí, aby rozhodnutí státního zastupitelství zveřejnily na obdobném místě a v obdobném rozsahu, v jakém předtím o podezření referovala. "Já jsem si přečetl v těch médiích takové blbosti, s prominutím," řekl Bursík.

Informace o prošetřování anonymního trestního oznámení se objevily krátce potom, co zelení pohrozili odchodem z vlády v případě, že se do kabinetu vrátí šéf lidovců Jiří ČunekPolicie prošetřovala podezření, že v Bursíkově firmě Ecoconsulting docházelo k finančním a daňovým machinacím.

Rezoluce z Bali je podle Bursíka vzkazem pro skeptického Klause

Vicepremiér Martin Bursík (SZ) považuje za jeden z nejdůležitějších výsledků jednání konference OSN o změnách klimatu na indonéském ostrově Bali rezoluci, která ocenila závěry Mezivládního panelu pro změny klimatu. Na tiskové konferenci po návratu z Bali uvedl, že politici se shodli na tom, že jde o nejsolidnější základ debat o změnách klimatu, což je vzkaz pro Pražský hrad. Dotkl se tak skeptických názorů prezidenta Václava Klause na práci panelu.

Nové ruské zbraně prý překonají každou protiraketovou obranu

Nová bojová zařízení, která brzy začnou využívat ruská strategická vojska, budou schopna překonat každý systém protiraketové obrany, a to včetně těch teprve budovaných. Prohlásil to podle agentury ITAR-TASS velitel ruských strategických raketových vojsk Nikolaj Solovcov. Zopakoval, že ruské rakety mohou být namířeny na cíle, jimiž by byly prvky zamýšleného amerického protiraketového systému v ČR i Polsku. Moskva v pondělí také vyzkoušela novou mezikontinentální balistickou střelu. Raketa odstartovala z atomové ponorky třídy Tula ruské Severomořské flotily plující v Barentsově moři a hlavice neidentifikované střely dopadla do prostoru polygonu na Kamčatce, oznámila agentura ITAR-TASS. Solovcovovy výroky jsou dalším z vyjádření vrcholných představitelů ruské armády, kteří v poslední době obnovili své veřejné výhrady proti americkým plánům na vybudování prvků jejich protiraketového deštníku v ČR a Polsku.

MO bude s firmou Steyr o transportérech znovu jednat v úterý

Představitelé ministerstva obrany budou podle důvěryhodných zdrojů ČTK v úterý opět jednat se zástupci rakouské firmy Steyr o osudu zrušeného nákupu transportérů Pandur pro českou armádu. Od více než dvacetimiliardové zakázky česká vláda ustoupila kvůli tomu, že Steyr podle ministerstva obrany neplnil závazky vyplývající ze smlouvy - nestihl transportéry dodat včas. Rakouská zbrojovka Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeuge se však podle všeho nehodlá zakázky na 199 transportérů snadno vzdát. Rakouská média naznačují, že přijít o kontrakt za více než 20 miliard korun by mohlo znamenat konec firmy. Podle nedávných informací pražského zpravodaje rakouského deníku Die Presse Hanse-Jörga Schmidta důvody k vypovězení smlouvy se Steyrem jsou spíše záminkou. Opoždění dodávek transportérů mělo být způsobeno především tím, že česká strana přicházela se stále novými požadavky na jejich vybavení. Podle něj pravděpodobnější než nová dohoda s rakouskou firmou je to, že čeští vyjednávači v čele s Bartákem budou chtít ze smlouvy skutečně jednostranně vystoupit a velký kontrakt rozdělit na menší. Tyto jednotlivé zakázky by pak byly přiděleny různým zbrojařským firmám. Problém je pouze v tom, jak obejít evropské kontrolní mechanismy, napsal Die Presse.

Čeští a němečtí policisté budou společně hlídat Labe

Čeští a němečtí policisté začali v pondělí společně hlídat tok řeky Labe. Používat budou motorový člun, na kterém českou a saskou vlajku vztyčili český ministr vnitra Ivan Langer a jeho saský kolega Albrecht Butollo. Člun, který se jmenuje Europa, stál zhruba 22 milionů korun. Peníze na něj policisté dostali z Bruselu. Podle Langera spolu se vstupem Česka do schengenského prostoru prohloubí jedna z lidských svobod, kterou je pohyb osob. Zároveň je podle něho třeba zajistit lidem bezpečnost, která se nesmí zhoršit. Oba ministři tvrdí, že bezpečnost lidí se po otevření hranic naopak zvýší. Společné německo-české hlídky slouží na hranicích a v jejich okolí již několik let. Jejich počet se má ještě zvýšit. Oba ministři slíbili, že policisté, kteří v současnosti stráží společnou hranici, se jen stáhnou do vnitrozemí a budou svoji práci dělat zde. Jedním ze společných projektů je i smíšená vodní hlídka, která bude zajíždět až do hlubokého vnitrozemí, na české straně i k Roudnici nad Labem. Langer dnes uvedl, že na člunu budou čtyři policisté, vždy dva z každého státu. Čeští policisté mají kontrolovat české lodě, němečtí zase německá plavidla. Policisté budou hlídat i břehy řeky. Třeba v místech, kde Labe protéká národním parkem České Švýcarsko, budou dohlížet na to, zda někdo neničí přírodu.

Centrum bude z Petrovic koordinovat práci české a německé policie

Na hraničním přechodu Petrovice-Bahratal na Ústecku začalo v pondělí oficiálně fungovat společné česko-německé policejní centrum, které bude koordinovat práci obou policejních sborů po vstupu Česka do schengenského prostoru. Podobné centrum vzniká i v bavorském Schwandorfu. Podle severočeské policejní mluvčí Jarmily Hrubešové si v centru policisté budou navzájem předávat informace a plánovat společné operace. Centrum by například mělo řídit společné policejní hlídky, které oba policejní sbory budou vysílat do příhraničních oblastí. Díky centru bude výměna informací velmi rychlá. Kontroly na pozemních česko-německých hranicích skončí o půlnoci z 20. na 21. prosince. Schengenský prostor bez kontrol na vnitřních hranicích se rozšíří o devět zemí z deseti, o které se Evropská unie rozrostla 1. května 2004. Německo a Česká republika mají společnou hranici o délce 811 kilometrů.

V Plzni se zvedá vlna odporu proti chystanému pochodu neonacistů

V Plzni i na dalších místech republiky se zvedá vlna odporu proti chystanému pochodu pravicových extremistů plzeňským centrem, které je ohlášeno na 19. ledna. Rozhodný protest vyjádřila například Federace židovských obcí v ČR. Také plzeňská Liga proti antisemitismu důrazně vyzvala občany, spřízněné organizace, sdružení, právníky i příslušné úřady, aby společně zabránili pošlapání lidské důstojnosti. Pravděpodobně proto v den pochodu zorganizuje v Plzni protestní shromáždění. Podle Jiřího Daníčka z federace židovských obcí je skutečným cílem pochodu urážka a výsměch obětem holocaustu i těm, kdo nacistický masakr přežili. Datum pochodu, ohlášeného Václavem Burešem jako Protestní pochod za svobodu slova, si prý vybrali neonacisté záměrně. Souvisí s prvním transportem plzeňských Židů, který s nimi vyjel 18. ledna 1942 do Terezína a pro místní židovskou komunitu se zhruba 3000 lidmi znamenal téměř absolutní likvidaci.

Nedovolené telefonování vězňů mají řešit detekční systémy

Nedovolené telefonování vězňů mají v budoucnu vyřešit detekční systémy, které nahradí původně zamýšlené rušičky mobilů. Detekční systémy mají být nejdříve instalovány ve věznicích s nejpřísnějším režimem, tedy se zvýšenou ostrahou. V první fázi budou umístěny do věznic Valdice, Mírov a Plzeň. Na pondělní tiskové konferenci to novinářům řekl generální ředitel vězeňské služby Luděk Kula. Ve věznicích s mírnějším režimem se má ale telefonování vězňů spíše uvolnit. V ústavech s nejmírnějším režimem, tedy s dohledem a dozorem, budou vězni moci volně telefonovat z telefonních automatů. Možnost telefonování se má rozšířit i ve věznicích s ostrahou. Vězeňská služba má ale zároveň častěji a důkladněji kontrolovat, zda vězni nemají nelegálně mobilní telefony.

Knihovna prodlouží výstavu Codex gigas a ukáže i maketu

Maketa největší rukopisné knihy světa doplní od ledna až do 9. března prodlouženou výstavu Codex gigas v pražské Galerii Klementinum. Výstavu vidělo již více než 35.000 lidí, do konce roku je vyprodaná. Maketa původně vznikla pro olomoucký knižní veletrh Libri, kde byla také poprvé zpřístupněna veřejnosti. Má stejné rozměry, vazbu a podobný počet stran jako originál. Na rozdíl od něj však v ní lze listovat. Jiří Rudolf, který na projektu začal pracovat z vlastní iniciativy a kvůli obdivu k jedinečnému dílu středověku, spolupracoval při výrobě makety s odborníky z Národní knihovny. Kopii schválila i Královská knihovna ve Stockholmu, která Codex vlastní. Výroba makety zabrala 500 hodin a stála přibližně 350.000 korun. Není uměleckou kopií originálu, autoři se ale snažili vytvořit co nejvěrnější napodobeninu. Zatímco originál je z pergamenu, stránky makety jsou z papíru.

Slavný rukopis odvezený za třicetileté války z Čech do Švédska, je v prostorách pražského Klementina vystaven od září. Pořadatelům se ji nyní podařilo prodloužit o dva měsíce, jednání se týkala především prodloužení státní záruky, která nahrazuje soukromé pojištění exponátu. Ďáblova bible, latinsky Codex gigas, vznikla na přelomu 12. a 13. století v benediktinském klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Ve středověku byla přirovnávána k sedmi divům světa. Manuskript se po více než 300 letech na chvíli vrátil do země svého původu ze Švédska, kam ji jako válečnou kořist za třicetileté války odvezli švédští vojáci.

Historická Tatra se stěhovala z Kopřivnice do muzea v Ostravě

Z expozice Technického muzea v Kopřivnici na Novojičínsku do Hasičského muzea v Ostravě-Přívoze se v pondělí stěhoval historický hasičský vůz Tatra NW typ K vyrobený v roce 1910. Veterán, který na mezinárodní výstavě v Buenos Aires získal hlavní cenu v kategorii užitkových vozů, je na seznamu kulturních památek. V Hasičském muzeu bude exponát k vidění do konce roku 2008. Benzínový čtyřválec s plnými gumovými koly váží asi 1,5 tuny. K požáru mohl dojet až rychlostí 40 kilometrů za hodinu. Světlo světa spatřily pouze dva kusy. Jeden používali firemní hasiči v areálu kopřivnické tatrovky do 40. let minulého století let. Druhý se nezachoval.

Čeští fotbalisté zakončili rok na šestém místě světového žebříčku

Česká fotbalová reprezentace zakončila letošní rok na šestém místě žebříčku mezinárodní federace FIFA a proti loňskému prosinci si tak o čtyři místa polepšila. V novém vydání světového pořadí národních mužstev se proti listopadu prakticky nic nezměnilo, dál vede Argentina před Brazílií a Itálií. Češi se na šesté místo dostali po vydařeném závěru kvalifikace ME, mezi evropskými týmy jsou čtvrtí. Z kontinentálních rivalů jsou před svěřenci kouče Karla Brücknera jen italští mistři světa, Španělé a Němci. Ze soupeřů Česka v základní skupině evropského šampionátu je na tom nejlépe osmé Portugalsko, Turecku patří šestnácté a domácímu Švýcarsku 44. místo. V kvalifikační skupině MS 2010 je podle žebříčku nejvážnějším českým konkurentem dvaadvacáté Polsko.

Nymburk bude s Boloňou bojovat o zvýšení postupových šancí

Poslední zápas v Poháru ULEB před vánoční pauzou nymburským basketbalistům hodně napoví o jejich šancích na postup ze základní skupiny prestižní soutěže. Středočeši v pardubické ČEZ Areně přivítají Beghelli Boloňa, který má stejně jako oni na třetí pozici bilanci tří výher a tří porážek. Vítěz úterního souboje si před dramatickým finišem skupiny může hodně polepšit. "Je to pro nás klíčový zápas," potvrdil tiskový mluvčí nymburského klubu Jiří Zídek. Čeští šampioni minulý týden přivezli senzační výhru z Bělehradu, která hodně vylepšila jejich pozici ve vyrovnané skupině. Boloňa v druhém kole doma porazila Nymburk ve vyrovnaném zápase o 11 bodů, v posledním utkání se navíc blýskla výhrou nad silným Dynamem Moskva. Nymburk se ale italského týmu, jenž má bohaté zkušenosti i z Evropské ligy, nebojí. "Při našem působení v Poháru ULEB jsme se totiž už přesvědčili o tom, že stát se může všechno," uvedl kouč Muli Kacurin. "Ale úterní výsledek ještě nemusí nic rozhodnout o našem případném postupu. Pořád budou do konce skupiny zbývat tři zápasy. Nesmíme se zatěžovat myšlenkami na to, co by kdyby," upozornil Kacurin. Izraelský trenér v nymburských službách považuje za důležitý moment skutečnost, jakým způsobem jeho hráči ubrání hlavní hvězdu Boloni Horace Jenkinse. Ten v prvním vzájemném utkání nastřílel do nymburského koše 26 body a hlavní měrou se zasloužil o vítězství italského celku. Nymburští budou také doufat v podporu publika. V sázce je i pokoření rekordu v návštěvnosti: zatím nejvíc diváků přišlo v tuzemsku na basketbal před dvěma lety na zápas české reprezentace proti Polsku, kdy do pražské Sazka Areny zavítalo 6486 fanoušků. Nyní může být toto číslo pokořeno. Zápasy Nymburka totiž v Pardubicích táhnou, nejvyšší návštěvou bylo 5720 diváků na duel s Panelliniosem Atény. "Fanoušci nám umějí vytvořit úžasnou atmosféru," prohlásil uznale Kacurin.

Slávista Vlček odletí ve středu na testy do Anderlechtu

Do konce týdne by se mělo rozhodnout o tom, zda slávistický útočník Stanislav Vlček přestoupí do slavného belgického klubu Anderlecht Brusel. Ve středu fotbalista odletí se svým manažerem Pavlem Kukou do Bruselu, kde jej čekají zdravotní testy a případný podpis smlouvy. Na podzim byl Vlček nejlepším střelcem Slavie, ve čtrnácti ligových zápasech dal sedm gólů. Od srpna 2004, kdy Vlček přišel do Slavie z Dynama Moskva, odehrál za červenobílé 98 ligových utkání, v nichž nastřílel 38 branek. Výrazně se podílel i na historickém postupu Slavie do Ligy mistrů, když se v třetím předkole dvakrát trefil do sítě Ajaxu Amsterodam.

Počasí

V úterý má být podle meteorologů zataženo s ojedinělým slabým sněžením a s nejvyššími denními teplotami od -2 do +2 stupňů Celsia. Místy - hlavně na horách - ale bude vzhledem k inverznímu charakteru počasí polojasno s teplotou na nule.

17-12-2007