Denní souhrn zpráv Zprávy

20-12-2007

Soud nestačí projednat vládní reformu, ta tak vstoupí v platnost

Balík reformních změn, který prosadila vláda Mirka Topolánka, začne platit od 1. ledna 2008. Ústavní soud (ÚS) totiž nestihne do konce roku projednat návrh na zrušení reformního zákona, který podali poslanci ČSSD. Všichni soudci se tento čtvrtek sešli nad návrhem a došli k závěru, že k rozhodnutí potřebují více času. Na to, že soud nestihne návrh projednat, upozornil už minulý týden jeho předseda Pavel Rychetský. Reforma veřejných financí má více než 100 stran a mění se jí přesně 50 různých zákonů. Podle Rychetského je naivní si myslet, že tak zásadní materiál stihne soud projednat během jednoho nebo dvou týdnů. Znamená to, že reforma vstoupí v platnost. Lidé tak například začnou od ledna platit poplatky u lékařů. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek je rozhodnutím soudu zklamaný. Někteří opoziční poslanci a umělci vyzvali občany, aby poplatky ve zdravotnictví po Novém roce neplatili.

Začaly slavnosti ke vstupu ČR do Schengenu

Na česko-slovenské a česko-rakouské hranici byly ve čtvrtek večer zahájeny oslavy vstupu České republiky do schengenského prostoru. Slavnosti začaly na česko-slovenské hranici ve Starém Hrozenkově, kde v roce 2005 vznikl poslední hraniční přechod. Ministři vnitra ČR a Slovenska Ivan Langer a Robert Kaliňák tam symbolicky přeřízli hraniční závoru. Oslavy pokračovaly v Mikulově na česko-rakouské hranice. Zde se Langer setkal s rakouským ministrem vnitra Güntherem Platterem. Hlavní oslavy vstupu České republiky do schengenského prostoru se uskuteční v pátek na česko-polsko-německém trojzemí. Na hraniční přechody Žitava - Friedensstrasse - Hrádek nad Nisou kromě českého premiéra Mirka Topolánka dorazí i německá kancléřka Angela Merkelová, šéf polské vlády Donald Tusk a předseda Evropské komise José Barroso. Rozšíření schengenského prostoru volného pohybu bez hraničních kontrol uvnitř EU vstoupí v platnost 21. prosince.

Podle německých policejních odborů je zrušení kontrol neodpovědné

Několik posledních hodin před rozšířením schengenského prostoru kritizoval otevření hranic odborový svaz německých policistů (GdP). Předseda GdP Konrad Freiberg označil zrušení kontrol na hranicích s východními sousedy za nezodpovědné. "Poukazujeme na to, že to má i své důsledky, a považujeme toto předčasné otevření hranic za nezodpovědné z toho důvodu, že nebyla přijata bezpečnostní opatření, která byla dříve dohodnuta," řekl Freiberg rozhlasové stanici WDR 5. Podle něj nebyl včas dokončen modernizovaný pátrací systém, který ministři vnitra ještě před rokem požadovali. Také nebyla právně vyřešena možnost pronásledování zločinců přes hranice a komunikace s českými a polskými kolegy, neboť policisté na obou stranách hranice používají odlišné komunikační systémy. Z východních hranic Německa bude podle Freiberga staženo na 2000 policistů, takže například zloděje, kteří dosud byli odchyceni na hranici, už nikdo nezastaví. Rozšíření schengenské zóny považuje za politické rozhodnutí, které odsunulo stranou bezpečnostní otázky. Podle něj v blízkosti hranic vzroste počet krádeží a vloupání a zesílí obchod s lidmi i ilegální zaměstnávání.

Švejnar: ČR by měla přijmout euro co nejdříve, tedy v roce 2012

Česká republika by měla přijmout jednotnou měnu euro co nejdříve, jak to bude možné, tedy v roce 2012. Myslí si to ekonom a prezidentský kandidát Jan Švejnar. Česká ekonomika je podle něj velmi otevřená, podniky vyvážejí hlavně do zemí eurozóny a výkyvy kurzu jsou největším rizikem hospodářství. Ekonomika je na rychlé přijetí eura kromě schodku veřejných financí připravena. Dobrou zkušeností je prý Slovinsko, které vstoupilo do eurozóny 1. ledna 2007. Jeho ekonomika přitom byla na přijetí eura připravena přibližně stejně jako ta česká. Švejnar očekává v příštím roce v České republice značné zpomalení tempa růstu HDP, země se prý bude potýkat se zvýšenou inflací. Centrální banka může utáhnout měnovou politiku, čímž zabrání vyšší inflaci, ale omezí růst ekonomiky. Zpomalení světového hospodářství by se ekonomika v Česku mohla bránit tím, že přiláká více zahraničních investic a zvýší kvalifikaci pracovníků.

Vojtěch Filip: Jan Švejnar by se měl vzdát amerického občanství

Dvojí občanství prezidentského kandidáta Jana Švejnara vidí předseda KSČM Vojtěch Filip jako problém. Ve středečním Pressklubu rozhlasové stanice Frekvence 1 řekl, že by se Švejnar měl amerického občanství vzdát. Tím by mu zůstalo jen občanství české. "Bylo by to nanejvýš vhodné. Pokud má být prezident skutečným zastáncem zájmů České republiky v zahraničí, tak dvojí občanství je problém," řekl s odkazem na velké pravomoci prezidenta v zahraniční politice. Podle Filipa dává český státní občan větší garanci, že zastává zájmy Česka. "Tady je navíc to druhé občanství neevropské. V tomto ohledu jsou zájmy České republiky i Evropské unie jak v části ekonomické, tak zahraničně-politické často odlišné od zájmu Spojených států amerických," uvedl. Komunisté podle svého předsedy stále nejsou rozhodnuti, jestli budou volit současného prezidenta a kandidáta ODS Václava Klause nebo Švejnara, kterého podporují zelení, sociální demokraté a část zákonodárců KDU-ČSL. Stanovili si pro kandidáta na prezidenta pět podmínek. "Naše podmínky zatím nesplňuje ani jeden," řekl Filip.

STEM: lidé jsou stále nespokojenější s politickou situací

Počátkem prosince zřetelně vzrostla nespokojenost občanů s aktuální politickou situací a s činností vlády, parlamentu i prezidenta republiky. Zjistil to průzkum agentury STEM. Se současnou politickou situací je určitě nespokojeno 38 procent a spíše nespokojeno 46 procent lidí. Určitě spokojeno je jen jedno procento a spíše spokojeno 15 procent. Spokojenost je podle STEM významně podmíněna věkem, nejvyšším dokončeným vzděláním, politickou orientací, stranickými preferencemi a majetkovou situací občanů. Více spokojeni jsou lidé do 29 let věku a občané s úplným středoškolským a vysokoškolským vzděláním. Spokojenější jsou i ti, jejichž materiální standard je na vysoké úrovni.

Penzijní reformou se bude vláda zabývat zřejmě v lednu

Vláda by mohla v lednu příštího roku schvalovat zákon o parametrických změnách systému penzí. Mezi tyto změny patří prodloužení důchodového věku na 65 let či povinné doby pojištění z 25 na 35 let. Ještě v lednu by pak návrh mohl jít do sněmovny. Bude to prosazovat vládní ODS, potvrdil ministr práce a místopředseda ODS Petr Nečas. O přesném postupu podle něj rozhodne vedení koalice. Takzvaná K9 by se měla sejít nejspíš začátkem ledna. Vláda rozdělila reformu penzí do tří etap. Parametrické změny současného systému obsahuje první z nich. Upravuje je návrh zákona, který je již rok hotov. Shodu na podobě parametrů hledá od léta komise pěti parlamentních stran, jednání ale prakticky zkrachovalo. Podle Nečase se na reformě penzí nechce dohodnout sociální demokracie, která nechce nést odpovědnost za nutný, i když nepopulární krok. Nečas však chce i nadále všechny plánované reformní kroky s opozicí konzultovat a hledat shodu. Také vedení ČSSD ve svém usnesení tvrdí, že parametrické změny jsou nutné a chce o nich jednat. Přípravu reformy kritizoval člen komise za KSČM Miroslav Opálka. Podle něj o parametrických úpravách chtějí jednat i komunisté.

Václav Klaus udělil devět milostí

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek udělil devět milostí. Podle mluvčího Hradu Petra Hájka ho k tomu ve většině případů vedly humanitární důvody. Prezident například odložil zbytek trestu matce tří dětí, která v sebeobraně pobodala svého manžela. Zbytek trestu z rodinných důvodů prominul i podnikatelce, která nezaplatila za zboží, které odebrala. Její patnáctiletý syn má před složitou operací. Dvěma cizincům prezident prominul tresty vyhoštění. Negramotné zlodějce s šestiletou dcerou, která byla na dobu trestu umístěna v dětském domově, odpustil zbytek odnětí svobody na pět let a Vietnamci rovněž zbytek trestu, který dostal za rvačku s jiným mužem asijského původu. Klaus dosud udělil od svého zvolení na Hrad v roce 2003 kolem dvou stovek milostí. Klausův předchůdce Václav Havel udělil celkem 1948 individuálních milostí a vyhlásil tři amnestie.

Ministr navrhl kárné řízení s předsedkyní NS Ivou Brožovou

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil navrhl kárné řízení s předsedkyní Nejvyššího soudu Ivou Brožovou. Řekla to mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová. Důvodem je téměř čtyřicetimilionová pokuta, kterou Nejvyššímu soudu uložil finanční úřad, a její zatajení před ministerstvem. Oficiálně byl návrh na zahájení kárného řízení podán kvůli závažnému porušení zákona o majetku státu a porušení povinnosti při výkonu veřejné správy. Finanční úřad v Brně uložil 11. června platební výměr, podle kterého musel soud zaplatit odvody a penále téměř 40 milionů korun. Soud totiž opakovaně pochybil při investiční výstavbě v letech 2003 a 2004. Brožová označila postup ministerstva za pokračování útoků na nezávislost soudní moci. Tvrdí, že chyba soudu byla pouze administrativní. V podobných případech podle ní ministerstvo financí postihy uložené finančními úřady promíjí.

Komise: Nejsou důkazy, že někdo zkopíroval data vynesená z BIS

Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) nemá důkazy o tom, že by existovaly kopie tajných dokumentů, které příslušník zpravodajské služby na přelomu let 2003 a 2004 vynesl z BIS. Tak zní jeden z výsledků šetření komise, který je obsažený ve veřejné části závěrečné zprávy. Tajné informace se podle komise zřejmě nedostaly ani ke třetím osobám. "Možnosti takového zjištění a zkoumání jsou však ze strany komise velmi omezené," uvádí se ve zprávě. Zpráva potvrzuje dřívější spekulace o způsobu, jakým informace z BIS unikly. Podle poslanců si vysoce postavený příslušník služby načerno zkopíroval část databáze ekonomického odboru na kompaktní disky, které si pak uložil do trezoru. To se odehrálo před červnem 2003, tedy za bývalého vedení služby. Příslušník posléze opustil BIS kvůli bezpečnostní nezpůsobilosti. Podle informací ČTK mu služba kvůli podezřelým kontaktům odebrala bezpečnostní prověrku. CD zůstalo v trezoru a muž odešel pracovat nejdříve do soukromého sektoru, poté byl přijat k jiné zpravodajské službě. Podle zdroje ČTK je touto osobou bývalý ředitel ekonomického odboru BIS Martin U., který údajně nastoupil k civilní rozvědce.

Zelenka zůstane nadále ve vazbě

Krajský soud v Hradci Králové rozhodl, že bývalý zdravotník Petr Zelenka, který je obžalován ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu pacientů v havlíčkobrodské nemocnici, zůstane nadále ve vazbě. Zelenka svoji žádost o propuštění ve středu zdůvodnil tím, že vazba působí špatně na jeho psychiku. Zelenka údajně zabíjel tím, že pacientům ARO v havlíčkobrodské nemocnici od května do září 2006 podával heparin, lék na ředění krve, a lidé vykrváceli. Poslední oběť zemřela 24. září. Hlavní líčení v případu by u hradeckého soudu mohlo začít na přelomu ledna a února, přesný termín dosud nebyl stanoven. V případě prokázání viny Zelenkovi hrozí až doživotní trest vězení.

Lupič v Sokolově přepadl dvě banky

Dvě banky v Sokolově se pokusil ve čtvrtek odpoledne přepadnout dvaatřicetiletý muž z Habartova na Sokolovsku. Ani jeden z pokusů se mu ale nezdařil a při útěku z druhé banky ho zadrželi policisté. Jedna z pracovnic přepadené banky utrpěla šok a musela být ošetřena záchranáři. Muž se nejdříve vydal do pobočky GE Money Bank, kde dostal určitý obnos peněz. Pracovnici banky se ale podařilo mezi bankovky uložit ochrannou ampuli, která lupiči po odchodu z banky explodovala a peníze znehodnotila. Proto je odhodil a vydal se do Komerční banky. Tady ho zastrašila ochranka a dal se na útěk. Policie ho dopadla ještě ve městě. Pachatel zatím nebyl nikdy trestaný a motiv jeho počínání policisté neznají. Hrozí mu odnětí svobody od dvou do deseti let.

Policie zabavila v Hatích nebezpečnou pyrotechniku

Na tržnici v Hatích u Znojma zabavili ve středu policisté více než 600 kusů zábavní pyrotechniky. Ta podle nich patrně vůbec neměla být nabízena ve volném prodeji. Zboží nyní zkoumají specialisté. Pokud se podezření prokáže, bude jeho prodejce stíhán za nedovolené ozbrojování. Za to mu hrozí až tři roky vězení. S prodejem nebezpečné pyrotechniky na stáncích jsou stále větší problémy. Jsou na nich totiž nabízeny i rachejtle, rakety a světlice, které může odpalovat jen střelmistr nebo držitel průkazu odpalovače ohňostrojů. Na to ale prodejci podle zjištění policie, celníků a obchodní inspekce nedbají. Například v tržnici v Hatích před dvěma týdny zabavili policisté nebezpečnou pyrotechniku, která zaplnila nákladní auto.

ČEZ koupí sedm procent maďarské MOL

Energetická společnost ČEZ koupí sedmiprocentní balík akcií maďarské ropné a plynárenské firmy MOL. Obě firmy rovněž podepsaly dohodu o založení společného podniku, který se zaměří na budování plynových elektráren. Ve čtvrtek to uvedl generální ředitel ČEZ Martin Roman. Dva úvodní projekty si vyžádají investice zhruba 1,4 miliardy eur. Na nákup akciového podílu v MOL vynaloží ČEZ na počátku roku 2008 po odečtení obdržené opční prémie zhruba 560 milionů eur. ČEZ i MOL budou mít v nově založeném společném podniku shodný poloviční podíl na základním kapitálu, hlasovacích právech a na rozhodování a řízení. Prvními projekty aliance bude výstavba dvou elektráren na zemní plyn s kombinovanou výrobou elektřiny a plynu o výkonu 800 megawattů v rafinerii skupiny MOL v Bratislavě a v Maďarsku v rafinérii Dufi - Százhalombatta. MOL do společného podniku vloží své současné elektrárny a související infrastrukturu. Obě elektrárny by měly být uvedeny do provozu v letech 2013 či 2014. Aliance rovněž modernizuje tepelnou elektrárnu v bratislavské rafinerii a rozšíří její výkon na 160 megawattů.

Bulharsko chce lepší nabídky pro svou jadernou elektrárnu

Bulharská státní energetika NEK chce, aby jí potenciální strategičtí investoři předložili lepší nabídky na převzetí 49 procent nedostavěné jaderné elektrárny v Belene. Zájemci včetně elektrárenské skupiny ČEZ mohou nabídky předkládat do 9. ledna. Zlepšit mají především plány řízení podniku. Podle generálního ředitele NEK Ljubomira Velkova firma vyzvala všech pět zájemců z užšího seznamu, kde kromě ČEZ jsou italský Enel, německé skupiny E.ON a RWE a belgický Electrabel patřící francouzské skupině Suez. NEK doufá, že vybere partnera v první polovině příštího roku. V projektu za čtyři miliardy eur (105 miliard Kč) se má dostavět elektrárna s výkonem 2000 megawattů. Vítěz tendru se má podílet 49 procenty na základním kapitálu nově připravované společnosti. Elektrárna v Belene by měla začít dodávat elektřinu v roce 2014 nebo 2015. Nahradí čtyři zastaralé reaktory sovětského typu v Kozloduji, kde je zatím jediná bulharská jaderná elektrárna. Tu muselo Bulharsko pod tlakem Evropské unie částečně uzavřít.

Nové centrum má přitáhnout vědce ze zahraničí a peníze z fondů EU

Přitáhnout špičkové vědce z domova i ze zahraničí a získat peníze z fondů Evropské unie má nové Biotechnologické a biomedicínské centrum (BIOCEV), které budou společně budovat Akademie věd a Univerzita Karlova ve Vestci u Prahy. Zakladatelskou smlouvu ve čtvrtek slavnostně podepsali představitelé univerzity a akademických pracovišť ve Vlasteneckém sále Univerzity Karlovy za přítomnosti premiéra Mirka Topolánka. Ve Vestci by měl podle předsedy Akademie věd Václava Pačese vzniknout středoevropský biotechnologický park, který by mě usnadnit přenášení vědeckých poznatků do praxe. Biotechnologie, zejména molekulární a genetické metody, se dají podle Pačese využít v medicíně. Velmi významné projekty jsou založené na práci s kmenovými buňkami. Jsou to dlouhodobé projekty, ale nadějně rozjeté. Sdružení ústavů je bude moci řešit na kvalitativně vyšší úrovni, vysvětloval šéf akademie.

ČVUT pomůže zdokonalit provoz české stanice v Antarktidě

Pracovníci Českého vysokého učení technického v Praze pomohou zdokonalit vědeckou polární stanici Johanna Gregora Mendela v Antarktidě. Zařízení složitě získává energii pro provoz. Vědci z ČVUT vytvoří elektronický systém, který by měl říci, jak účelně nakládat s energií. Navíc pomohou vytvořit internetové spojení umožňující přenos dat mezi polární stanicí a Českou republikou. Polární stanice zahájila svůj provoz počátkem letošního roku. Vybudována byla na Ostrově Jamese Rosse za 60 milionů korun. Její životnost je asi 30 let a je určena k sezonnímu pobytu přibližně 20 vědců, kteří v této oblasti zkoumají změnu klimatu.

V Ústeckém kraji je druhý letošní případ nemoci šílených krav

V Ústeckém kraji veterináři zaznamenali druhý letošní případ BSE. Nemoc našli u uhynulé téměř deset let staré krávy, která původně pocházela z Karlovarského kraje. Podle odborníků se zřejmě nakazila ze zahraniční masokostní moučky v době, kdy se v České republice BSE nevyšetřovalo a ještě nebyla přijata přísná veterinární opatření. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Jelikož šlo o krávu tak starou, neměl by podle něj počet vrstevnic, které bude z diagnostických důvodů nutné utratit, přesáhnout 30 kusů. V České republice bylo od počátku roku 2001 do konce letošního listopadu vyšetřeno 1,194.743 kusů skotu, pozitivních případů bylo 27. V loňském roce byly tři případy, v roce 2005 jich bylo nejvíce, celkem osm a letos pouze dva. Počet nových případů onemocnění se v České republice snižuje, podobně jako v ostatních členských zemích Evropské unie. Podle veterinářů je to díky přísným veterinárním opatřením, zákazu krmení hospodářských zvířat masokostními moučkami a odstraňování rizikového materiálu z těl jatečných zvířat po porážce.

Nejvyšší budova v ČR získala kolaudaci

Nejvyšší budova v České republice, pražská City Tower, získala právoplatné kolaudační rozhodnutí. Oznámil to vlastník budovy, developerská společnost ECM. City Tower má 27 nadzemních pater a měří 109 metrů. Budova nabídne kanceláře na více než 44.000 metrech čtverečních. Výstavbu City Tower a dalších výškových budov na Pankráci v minulosti kritizovalo několik občanských sdružení. Podle nich dokonce hrozilo, že by Praha mohla být kvůli narušení pražského panoramatu vyškrtnuta ze seznamu UNESCO.

Pražský hrad nabídne o víkendu prostor živému betlému

Už pětiletou tradici mají na Pražském hradě živé betlémy divadelního souboru Apropo. Tato dobročinná představení se tam letos uskuteční o víkendu 22. a 23. prosince, vždy od 14:00 a 15:30 hodin. Zájemci za nimi mohou přijít ke Zlaté bráně katedrály sv. Víta na třetí hradní nádvoří. "Jedná se o dvacetiminutové pásmo sestavené z vánočních lidových her a známých a méně známých koled. V uplynulých letech jsme je kromě Pražského hradu uváděli i v prostorách zadního traktu Týnského chrámu na Starém Městě, na balustrádě Lorety na Hradčanech a na schodech kostela sv. Jana Nepomuckého. Letošní inscenaci jsme tak jako loni situovali k bočnímu vchodu svatovítské katedrály," řekl ČTK zástupce souboru Filip Jan Zvolský. Upozornil, že představení budou tradičně spojena se sbírkou na konto Pomozte dětem, která má formu tradiční koledy jako součásti vánoční hry.

Na Staroměstském náměstí se bude opět rozdávat rybí polévka

Na pražském Staroměstském náměstí si budou moci lidé na Štědrý den dát opět tradiční rybí polévku. Zájemcům ji bude jako obvykle nalévat pražský primátor. Pořadatelé vánočních trhů letos nechají navařit mnohem více polévky než loni. Ačkoliv je určena zejména lidem bez domova, dostane ji každý, kdo bude chtít. Podle zkušeností z minulých let mezi zájemci mnoho bezdomovců není, ve frontě spíš stává řada turistů. Rodiče s dětmi budou moci přes den zajít na náměstí do hrázděného domku. Děti tam budou moci vyrobit různé vánoční ozdoby a drobné dárky. Večer na Staroměstském náměstí tradičně zazní Rybova Česká mše vánoční v podání sólistů opery Národního divadla a sboru Státní opery.

Český Těšín a polský Těšín asi spojí tramvaj na podvozku autobusu

Český Těšín a polský Těšín zřejmě spojí vozy vypadající jako historická tramvaj, budou ale jezdit na podvozku autobusu. Obě radnice tak chtějí navázat na tradici. Do roku 1921 oběma částmi kdysi jednoho města vedla tramvajová trať. Města ji chtěla obnovit, vybudování nové trati by ale bylo příliš nákladné. Proto zvolila toto řešení, řekla mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková. Projekt umožnil hlavně blížící se vstup Česka a Polska do takzvaného schengenského prostoru, mezi jehož členskými zeměmi nejsou hraniční kontroly. Nynější imitace tramvajových vozů by měla být hlavně lákadlem pro turisty.

Počasí:

Bude oblačno, ojediněle slabé sněžení a mrznoucí mlhy. Noční teploty -4 až -8 stupňů, denní maxima -4 stupně až nula, na horách 6 nad nulou

20-12-2007