Denní souhrn zpráv Zprávy

23-12-2007

Prezident Klaus se 3. ledna sejde na pracovním obědě s předsedy obou komor

Prezident Václav Klaus se o prvním novoročním týdnu sejde na pracovním obědě jak s předsedou vlády, tak s předsedy obou komor parlamentu. Zatímco Mirka Topolánka (ODS) pozval na "tradiční novoroční setkání s obědem" na zámek v Lánech na 2. ledna, s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou (ODS) a šéfem sněmovny Miloslavem Vlčkem (ČSSD) se sejde o den později u "pracovního oběda" na Pražském hradě, jak zní oznámení prezidentské kanceláře. I Klausův oběd s předsedy parlamentních komor patří mezi tradiční; příští rok však bude výjimečný tím, že se uskuteční zhruba měsíc před prezidentskými volbami. Klaus v nich bude svůj mandát obhajovat jako kandidát ODS v souboji s profesorem Janem Švejnarem, kterého nominovali senátoři ze čtyř frakcí včetně opoziční ČSSD. Politologové i sázkaři i vzhledem k rozložení sil v obou komorách parlamentu mají za to, že hlavou státu bude znovu zvolen Klaus. ODS má v parlamentu 122 zástupců a k nadpoloviční většině jí chybí 19 hlasů. Někteří zákonodárci mimo ODS, například z KDU-ČSL, už dali najevo, že také budou Klause volit.

Jan Švejnar má pozici daleko těžší; neobejde se bez hlasů KDU-ČSL a KSČM, bez nich by mohl počítat se ziskem mírně nad sto hlasů. Komunisté, kteří tentokrát svého kandidáta do voleb nepostaví, podle svého předsedy Vojtěcha Filipa stále nejsou rozhodnuti, kterého z nominovaných podpoří. Jejich podmínkám nicméně v některých otázkách více vyhovuje Klaus. Rozděleni jsou i lidovci, podle jejich předsedy Jiřího Čunka tvoří příznivci obou kandidátů dva zhruba stejně velké tábory.

Václav Klaus se chce utkat s protikandidátem až v parlamentu

Prezident Václav Klaus se chce utkat s protikandidátem, ať je to kdokoli, až v parlamentě při prezidentské volbě. Tam je to kolbiště, kde se to má odehrát, řekl v neděním diskusním pořadu televize Prima. Diskuse s ekonomem Janem Švejnarem, jenž se také uchází o prezidentské křeslo, se nebojí, ale na rozdíl od něj se prý po 18 letech v české politice nepotřebuje zviditelňovat. O svém vítězství je přesvědčen. K televizní diskusi se Švejnarem Klause opakovaně vyzval předseda ČSSD Jiří Paroubek. Klaus nabídl Paroubkovi, aby málo známého Švejnara v televizi představil sám. Paroubek opáčil, že se Klaus bojí diskuse. Klaus je přesvědčen o tom, že je v jistém smyslu prototypem toho, co se v české politice po listopadu odehrávalo, to znamená nastolení svobody a demokracie místo komunistické totality. Jestli to někdo vidí jinak a chce prosazovat jiné hodnoty, měl by to podle něj říci nahlas.

Prezident si také myslí, že se mu podařilo udržet úctu a vážnost prezidentského úřadu. Doufá, že se mu dařilo hájit české zájmy a spojovat prezidentskou funkci s lidmi. Rozhodně odmítl tvrzení opozice, že rozděluje společnost a že se chová spíše jako čestný předseda ODS než nadstranický prezident. Je proto pevně přesvědčen o tom, že dostane nejen hlasy ODS, která ho do voleb nominovala, ale i zákonodárců ostatních stran včetně komunistů, takže získá většinu a zvítězí. I kdyby prezidentské křeslo neobhájil, Klaus se prý nenechá odstrčit a neodejde z veřejného života. I tak se prý bude "plést" do věcí veřejných, které ho "trápí".

Po listopadu 1989 prý byl proti zrušení komunistické strany, protože by se komunisté jen přejmenovali a podíleli se na tvorbě vlád. V ČR podle něj zůstali mimo vládu jen proto, že zůstali jasně pojmenováni. Ani nyní podle něj taková situace nehrozí. Rozlišuje prý předlistopadovou komunistickou éru a nynější KSČM, která se podílí v parlamentě na tvorbě zákonů, což nikomu nevadí. Komunistická karta se podle něj vytahuje před volbami hlavy státu. Nynější boj s komunismem považuje za směšný. Takoví bojovníci to měli dělat před 20 nebo 30 lety, uvedl. Hlasy poslanců KSČM mohou být podle politologů při prezidentské volbě rozhodující.

Pavel Rychetský: ÚS se bude muset reformou financí zabývat po částech

Ústavní soud (ÚS), který se zabývá stížností poslanců ČSSD na reformu veřejných financí, bude muset tento návrh rozdělit na několik částí a posuzovat je zvlášť. Jinak hrozí, že se posuzování návrhu na zrušení reformního zákona protáhne. V nedělním diskusním pořadu České televize to řekl předseda ÚS Pavel Rychetský. Odhadl, že ÚS by pak mohl dokončit rozhodování v polovině roku 2008. "Já osobně to vidím tak, že překoná-li ten zákon jakýsi test ústavnosti z hlediska procedury, bude muset Ústavní soud ten návrh rozdělit na samostatné části - daňovou, sociální, zdravotní - protože jinak by to trvalo skutečně velmi dlouho, než bychom byli schopni jej vůbec posoudit a rozhodnout," uvedl Rychetský.

Sociálním demokratům vadí například poplatky u lékaře a také způsob, jakým byl reformní zákon projednáván. Představitelé ČSSD doufali, že ÚS o stížnosti rozhodne do konce roku, aby reforma 1. ledna nemohla vejít v platnost. ÚS to ale nestihne. "Je napadený celý zákon. Kdyby byly napadeny jenom zdravotnické poplatky nebo jenom to či ono ustanovení, tak by jistě Ústavní soud mohl jednat relativně rychle," namítl Rychetský.

Zelení a lidovci podpoří Nečasův návrh první fáze reformy penzí

Zelení a lidovci na lednovém koaličním jednání podpoří návrh ministra sociálních věcí Petra Nečase (ODS) týkající se první fáze důchodové reformy. Vyplynulo to z vyjádření jejich představitelů v nedělním diskusním pořadu České televize. Lidovci nesouhlasí s tím, aby se v rámci první etapy penzijní reformy bez náhrady zrušila možnost dřívějšího odchodu do důchodu pro ženy, které měly děti. Nečas chce podle ČT těmto požadavkům vyjít vstříc a počítá se zohledněním dřívějšího odchodu u žen, jež vychovaly dvě a více dětí. "My jsme připraveni podpořit tuto první fázi důchodové reformy," uvedla předsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Vstřícně se k Nečasovu návrhu staví i šéfka poslanců za Stranu zelených Kateřina Jacques, podle níž jsou základní obrysy reformy jasné a není důvod je zpochybňovat. Soudí však, že dřívější odchod do důchodu by měl být umožněn i mužům, kteří vychovávali děti. Nečas hodlá reformu penzí prosadit i bez souhlasu opoziční ČSSD, která má námitky například k vyvedení části peněz ze základního důchodového systému do kapitálového spoření. Podle zelených a lidovců by se však koalice měla s ČSSD ještě pokusit o dohodu.

Dohodu o reformě chtěli podepsat politici už před Vánocemi 2005. Nakonec to kvůli blížícím se volbám neudělali. Dokument obsahoval i zvýšení věku pro odchod do důchodu na 65 let, a to po roce 2031. Vedení ČSSD se před pár dny ale usneslo na tom, že by strana podpořila růst věku až po roce 2035, a to za určitých podmínek. Lidé z namáhavých profesí by pak měli mít šanci jít do penze od 55 let. Strana by snížila také věk pro předčasný důchod, a to o pět let před řádnou penzí. Nyní jsou to tři roky. ČSSD má výhrady i k opt-outu, tedy přesměrování části odvodů do fondů. Vedení strany doporučuje dál jednat jen tehdy, pokud se vládní strany zavážou, že do zavedení eura nebudou možnost vyvázat část odvodů do fondů navrhovat.

Rada pro oběti nacismu dala miliony na sociální projekty

Česká rada pro oběti nacismu dala i letos peníze na sociální, výzkumné a vzdělávací projekty. Podpořila přes sedm desítek návrhů, mezi úspěšné žadatele rozdělila kolem osmi milionů korun. Nejvíce peněz, necelých 1,3 milionu korun, dostala pražská židovská obec na domov sociální péče na pražském Hagiboru. Peníze směřovaly do projektů v programech budoucnost, péče a obnova. Na své akce je obdrží především židovské obce po celém Česku, které se starají o seniory. Česká rada pro oběti nacismu vznikla na základě česko - rakouské dohody o odškodnění obětí otrockých a nucených prací v době nacismu. Zastupuje zájmy obětí nacismu, zajišťovala odškodnění a realizuje různé projekty. Zřizovatelem tohoto nadačního fondu jsou Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých, Federace židovských obcí v ČR a Svaz nuceně nasazených československých občanů za druhé světové války v Německu a v ostatních okupovaných zemích. Bližší informace lze získat na www.crpon.cz.

Při požáru skladiště zemřeli v Brně muž a žena bez domova

Dva lidé, muž a žena bez domova, zemřeli v sobotu večer při požáru bývalého skladiště v Heršpické ulici v Brně-Štýřicích. Stavba z cihel a dřeva zcela shořela, hasiči plameny likvidovali až do půlnoci. Příčinou požáru byla zřejmě nepozornost bezdomovců při práci s otevřeným ohněm. V místnosti byly troje kamna na pevná paliva. Přesněji nelze zatím příčinu určit, řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů. Když přijeli hasiči, celý přízemní objekt s plochou asi 20 metrů čtverečních byl v plamenech a část dřevěného stropu se zřítila. Uvnitř byla ohořelá těla dvou lidí a dvou zvířat, patrně psů. Mluvčí hasičů uvedl, že budovu, která již nesloužila původnímu účelu, využívali v posledních letech bezdomovci jako přístřeší v zimních měsících. Hmotnou škodu hasiči nevyčíslili.

Tržby obchodů o Zlaté neděli dosáhly letošního vrcholu

Tržby tuzemských obchodů o posledním víkendu před Štědrým dnem dosáhly vrcholu. Oproti Stříbrné neděli rostly podle oslovených prodejců o desítky procent a byly i výrazně vyšší než v minulých letech. Odborníci vyšší zájem o nakupování připisují rostoucí ekonomice i silné koruně, která například zlevnila asijskou elektroniku. Uplynulý víkend byl podle jednatele řetězce Globus Petra Vyhnálka znatelně nejsilnější. "Celkově předvánoční prodeje výrazně překonaly loňský rok. Nárůst byl daleko větší než v předchozích letech," dodal. Podle obchodníků vyrazili poslední dva volné dny před Vánoci i zákazníci, kteří nechávají nákup dárků na poslední chvíli. Většina velkých obchodů bude mít otevřeno i na Štědrý den dopoledne, to ale prodejci očekávají pokles zájmu v porovnání se Zlatou nedělí. Zájem zákazníků se zřejmě obnoví hned po svátcích, kdy obchodníci chystají velké výprodeje.

Oproti Stříbrné neděli se změnil i sortiment, který lidé nejčastěji nakupovali. Zatímco minulý týden šly podle Bohuslava Komína ze sítě obchodů s elektronikou Proton nejvíce na odbyt spíše dražší výrobky, jako jsou LCD televize, o tomto víkendu se lidé vypravili kupovat spíše drobnější dárky. Nejlépe se prodávaly například pekárny na chleba, holicí strojky, epilátory nebo přenosné DVD přehrávače s LCD displejem, které proti loňsku znatelně zlevnily. "Lidé utráceli v průměru méně, ale přišlo jich více, takže tržby za tento víkend budou zřejmě vyšší," uvedl Komín. Dodal, že oproti loňsku se předvánoční tržby zvýšily o 20 až 30 procent.

Ostravské muzeum vystavuje i Nohavicovo pluhové ostří

Ostravské muzeum vystavuje exponáty mapující strojírenskou výrobu vítkovických železáren. Návštěvníci se až do března mohou například podívat na pluhové ostří, které prošlo rukama dnes slavného písničkáře Jaromíra Nohavici, kterého Vítkovice zaměstnávaly v 70. letech minulého století. Uvidí také modely lodních bitevníků z doby Rakouska-Uherska, mostů a televizních vysílačů, na jejichž stavbě se továrna za svou 180 let dlouhou historii podílela. Expozice má dvě linie. Technická část představuje zejména modely výrobků lodního průmyslu a ocelových konstrukcí - stožáry, mosty a budovy. Umělecká část výstavy pak zahrnuje obrazy a ostatní výtvarná díla pojednávající tematicky hlavně o někdejších Vítkovických železárnách, dnes akciové společnosti Vítkovice. Nejstarší vystavené dílo je známá Kniplova litografie z roku 1855 zobrazující tehdejší celkový pohled na vítkovické průmyslové závody.

Liberecký Vánoční strom pomohl k dárkům 500 opuštěným dětem

Vánoční dárky pro zhruba 500 dětí a mladých lidí z dětských domovů v severních Čechách a ve Zlínském kraji koupili v uplynulých třech týdnech lidé a firmy v Liberci. Jako vodítko jim posloužily lístečky se stručnými dopisy pro Ježíška, které děti nechaly u Vánočního stromu splněných přání v obchodním domě Tesco. Dárky si již odvezli ředitelé dětských domovů a jejich celková cena se pohybuje kolem půl milionu korun, řekla ČTK pořadatelka dobročinné akce Květoslava Pěčková. Letos ji dělala již podesáté. "Lidé přinesli ke stromu dárky asi 350 dětem, zbylým 150 chlapcům a děvčatům splnili přání naši sponzoři. Firmy nám poslaly například fény na vlasy a bižuterii pro děvčata nebo autíčka pro chlapce," uvedla Pěčková.

V Horšově na Domažlicku bude od pondělí vystaven unikátní betlém

Unikátní 150 let starý barokizující betlém skříňového typu se 60 figurkami včetně dvou ďáblů získal těsně před Vánoci hrad a zámek v Horšovském Týně. Skříň je vysoká 1,2 metru. ČTK to řekl mluvčí Národního památkového ústavu v Plzni David Růžička. "Před profesionálním průzkumem této památky lze předběžně říci, že by mohl být 150 či 160 let starý," uvedl památkář. Neobyčejnou anomálií jsou postavy dvou ďáblů-pokušitelů ve spodním části scény. "Jeden s klasickými rohy vyplazuje jazyk a drží velký trojzubec. Druhý, zajímavější, se napůl skrývá za figurkou slona v levé části betlému," řekl Růžička. Překvapivým prvkem je malá blonďatá panenka, jíž si ďábel zakrývá klín.

Pošta na Božím Daru orazítkovala téměř půl tuny pošty pro Ježíška

Poštovní úřadovna na Božím Daru skončila s razítkováním vánoční korespondence pro Ježíška. Letos jí sem přišlo téměř půl tuny a čtyři zaměstnanci měli co dělat, aby od 3. prosince, kdy razítkování začalo, všechny zásilky vyřídili. Denně jim tak prošly rukama kilogramy dopisů či pohledů. Ani letos nechyběly zásilky adresované do řady vzdálených zemí či odtud přicházející. Smitka namátkou jmenoval Japonsko, Nový Zéland, Singapur nebo Kanárské ostrovy. Autory přání pro Ježíška byly převážně děti. Pod stromeček si přály třeba počítač, mobilní telefon a další technické vymoženosti. "Našlo se ale i dost takových, které si třeba napsaly jenom o zdraví pro své rodiče. To určitě potěší," uvedl Smitka. Vánoční poštu vyřizovali na Božím Daru letos počtrnácté. Hlavním motivem na příležitostním razítku byl tentokrát zvoneček se snítkami jmelí a vánoční kometou vlasaticí. Pošta na Božím Daru má s "poštou nebeskou" nejdelší spolupráci a nebi je nejblíže.

Boží Dar je totiž nejvýše položené město ve střední Evropě. Pošta vydává ročně celou řadu příležitostných razítek, která jsou zajímavá hlavně pro sběratele. Zvláštností mezi nimi jsou tři tradiční razítka, která se používají rok co rok a mění se pouze jejich motiv. Jsou to razítka zmiňované Ježíškovy pošty, velikonoční v Kraslicích a valentýnská v Milostíně. Na Valentýna chce Česká pošta tentokrát poprvé použít razítko s takzvaným ambigramem, tedy slovem, které lze číst z více stran.

Vánoce v ostravských vězeních: Salát, stromek, koncert a šachy

Čtyři vězni z věznice v Ostravě-Heřmanicích stráví Vánoce doma. Mimořádnou kázeňskou odměnu - přerušení trestu - jim komise udělila za vzorné chování. Stejnou možnost dostala i desítka odsouzených z ostravské vazební věznice. Pro zbývající odsouzené, stejně tak i pro obyvatele ostravské vazební věznice, je připravena sváteční atmosféra. I k Vánocům za mřížemi totiž neodmyslitelně patří bramborový salát a nazdobený stromek. Chybět ale nebude ani šachový turnaj či novoroční turnaj v šipkách. "K snídani dostanou kakao, vánočku a ovoce. Poobědvají krupicovou kaši a dostanou balíček. Večeře začne hrachovou polévkou, hlavním chodem bude smažený vepřový řízek s bramborovým salátem," řekl ČTK vedoucí oddělení logistiky Zdeněk Beneš. Nyní je ve Vazební věznici Ostrava 470 vězněných osob. Z toho je 270 mužů ve výkonu vazby a 200 dalších si za zdmi odpykává soudem udělené tresty. Ve věznici v Ostravě-Heřmanicích, která svým režimem patří k přísnějším, nyní pobývá 728 odsouzených.

Aleš Valenta vyhrál StarDance

Akrobatický lyžař Aleš Valenta s tanečnicí Ivou Langerovou vyhrál druhou řadu televizní soutěže StarDance...když hvězdy tančí. V přímém přenosu na obrazovkách České televize v sobotu večer ve velmi vyrovnaném finále porazil na základě hlasování diváků herečku Tatianu Vilhelmovou s tanečníkem Petrem Čadkem. Vilhelmová po vyhlášení výsledků překvapila diváky i štáb oznámením, že čeká druhé dítě. Čtyřiatřicetiletý olympijský vítěz ze Salt Lake City v roce 2002 na tanečním parketu navázal na svou úspěšnou sportovní kariéru, kterou byl letos nucen ukončit kvůli potížím se zády a kolenem. Na vítězství ve StarDance jej od počátku tipovaly sázkové kanceláře. "Je to krásné," řekl Valenta. Pogratuloval i ostatním párům, které se soutěže zúčastnily. Tančit prý chce nyní s manželkou Elen, s níž bude navštěvovat kurzy. Pořad StarDance, který vychází z úspěšného formátu britské BBC, byl jedním z nejsledovanějších programů letošního i loňského podzimu.

Ze sportu:

Výsledky 32. kola extraligy ledního hokeje: Karlovy Vary - Plzeň 0:3, Kladno - Ústí nad Labem 7:2, Litvínov - Pardubice 3:0, České Budějovice - Liberec 2:3 v prodloužení, Třinec - Zlín 5:2, Sparta Praha - Vítkovice 2:1 v prodloužení a Znojmo - Slavia Praha 5:2. V tabulce vede pražská Slavia o bod před Českými Budějovicemi, třetí je Liberec, a pořadí uzavírá Ústí nad Labem.

Česká hokejová reprezentace do dvaceti let porazila v generálce na blížící se mistrovství světa juniorů tým Spojených států amerických 5:2. Svěřenci trenéra Miloslava Hořavy rozhodli o své výhře nad bronzovým mužstvem z minulého šampionátu ve druhé třetině, kdy překonali brankáře soupeře hned čtyřikrát. Český tým vstoupí do světového šampionátu této věkové kategorie ve středu 26. prosince, kdy se utká v Pardubicích s obhájci titulu z Kanady, která kraluje této věkové kategorii již tři roky po sobě.

Trenér Miroslav Fryčer si už den po odvolání od hokejistů Vítkovic našel nové angažmá. Osmačtyřicetiletý bývalý útočník se dohodl na smlouvě s italskou Cortinou, což potvrdily i oficiální internetové stránky týmu. Fryčer už v minulosti na Apeninském poloostrově působil, během sedmi let vedl týmy Renonu a Merana. Právě s Meranem dosáhl v Itálii největšího úspěchu, když se v roce 1999 stal mistrem ligy. Vítkovice vedl někdejší hráč Toronta, Detroitu a Edmontonu 13 měsíců. V minulé sezoně s nimi nepostoupil do play off a po páteční domácí porážce od Kladna byl odvolán.

Čeští běžci na lyžích završili úspěšný víkend na závodech mezinárodního mistrovství Německa dvojnásobným umístěním na stupních vítězů. Lukáš Bauer, Martin Jakš nedělní závod ve sprintu dvojic na 6,6 km klasicky v Oberwiesenthalu vyhrála, duo Milan Šperl, Martin Koukal obsadilo třetí příčku. Čeští lyžaři, kteří se v Německu připravují na blížící se Tour de Ski, slavili dvojnásobný úspěch už v sobotním závodě na 1,3 kilometru volnou technikou. Z vítězství se radoval Aleš Razým a Lukáš Bauer byl druhý.

Pět dnů před zahájením Tour de Ski už dostala trať v Novém Městě na Moravě konečnou podobu. Pořadatelé rozvezli veškerý technický sníh na 3 kilometry a 750 metrů dlouhý okruh. "Nyní už na okruzích pouze dolaďujeme strojem rozvezený sníh. Závodníci budou určitě spokojeni. Tratě jsou šest metrů široké, je na nich půlmetrová vrstva sněhu. Myslím si, že podmínky budou pro závodění naprosto optimální. Také profilově by měl okruh vyhovovat," řekl ČTK bývalý reprezentant v běhu na lyžích Lubomír Buchta, jenž v Novém Městě na Moravě plní funkci šéfa lyžařského stadionu.

Ve druhém závodě Českého poháru v běhu na lyžích mužů na 15 km volnou technikou získal prvenství čtyřiatřicetiletý maratonec Stanislav Řezáč. V závodě žen na 10 km volně zopakovala své prvenství z pátečního závodu klasickým stylem zcela suverénně Polka Justyna Kowalczyková. Před druhou v pořadí Ivou Janečkovou měla náskok minutu a čtvrt.

V sedmém závodě sezony Světového poháru skončila vítězná série rakouského skokana na lyžích Thomase Morgensterna. Rakouský závodník ve švýcarském Engelbergu obsadil při vítězství domácího Andrease Küttela třetí místo a nepřekonal tak rekord Finů Mattiho Hautamäkiho a Janneho Ahonena, kteří v sezoně 2004/05 také vyhráli šest závodů za sebou. Jako druhý Čech v této sezoně po Romanu Koudelkovi se dostal do elitní desítky Martin Cikl, jenž při svém teprve pátém startu v SP v kariéře obsadil deváté místo a o pět příček si vylepšil své maximum ze soboty. Poprvé v ročníku bodoval díky 29. místu Jan Matura.

Pětice Roman Koudelka, Martin Cikl, Jan Matura, Borek Sedlák a Jakub Janda bude reprezentovat český skok na lyžích na Turné čtyř můstků. Nominaci určilo v neděli vedení úseku, ČTK ji oznámil jeho sportovní ředitel Leoš Škoda. Koudelka a Cikl se už v této sezoně dostali v závodech Světového poháru do elitní desítky, v Engelbergu poprvé bodoval také Matura. Předloňský vítěz Turné Janda a Sedlák doplnili reprezentační výběr díky výkonům v Kontinentálním poháru, v němž Jandovy výsledky zajistily Česku páté účastnické místo na Turné.

Český fotbalový útočník Milan Baroš ukončil své téměř čtyřměsíční čekání na branku v dresu Lyonu. V šlágru 19. kola francouzské ligy byl totiž jediným úspěšným střelcem francouzského mistra na hřišti druhého Nancy a jeho třetí branka v sezoně zajistila Lyonu bod za remízu 1:1. Rozdíl mezi oběma celky na špici tabulky zůstává čtyřbodový. Barošův reprezentační kolega Jan Koller odehrál v sestavě Monaka celé utkání, ale mezi střelce se nezapsal a jeho tým prohrál 0:1 v Auxerre. Vysoký útočník se možná představil v dresu knížecího klubu naposledy, neboť v zimní přestávce s velkou pravděpodobností zamíří do bundesligového Norimberku.

Brankář Petr Čech musel kvůli zranění odstoupit z nedělního utkání anglické ligy, v němž Chelsea zvítězila 1:0 na hřišti fotbalistů Blackburnu. Český reprezentant si při srážce s útočníkem Santa Cruzem poranil zřejmě kyčel, po ošetření sice zkusil pokračovat, ale nakonec se nechal v 64. minutě vystřídat. Čech nedávno měsíc absentoval kvůli zranění lýtka.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Zataženo, místy mrznoucí mlhy a občasné sněžení. Teploty minus 4 až nula stupňů Celsia.

23-12-2007