Denní souhrn zpráv Zprávy

06-01-2008

ODS bude prosazovat tajnou volbu prezidenta

Občanští demokraté budou ve volbě prezidenta, která začne 8. února, prosazovat tajné hlasování. V pořadu televize Prima Nedělní partie to uvedl šéf sněmovního klubu nejsilnější vládní strany Petr Tluchoř. Iniciovat veřejnou volbu chce místopředseda poslaneckého klubu sociální demokracie David Rath kvůli tomu, že ji považuje za čestnou a průhlednou. Předseda klubu ČSSD Michal Hašek se tomu nebrání, klub o tom nicméně bude podle něj debatovat. "V případě, že se hlasuje o lidech, má se volit tajně až na výjimečné situace, jako byla demonstrativní volba Václava Havla v roce 1989," uvedl Tluchoř s tím, že něco jiného je hlasování o konkrétních problémech, kde mají občané právo vědět, jak jejich zástupci hlasují. Veřejné hlasování o hlavě státu by podle něj zpochybnilo princip svobodné volby a současně by nezabránilo spekulacím o zákulisních politických dohodách.

Veřejnému hlasování při volbě prezidenta by se nebránila šéfka lidoveckého sněmovního klubu Michaela Šojdrová, plusem tajné volby podle ní ale je, že kandidáta ničím nezavazuje vzhledem ke svým volitelům. "Občané mají právo vědět, jak volím," popsala pozitivum veřejného hlasování. Pro uchování zvyklosti tajné volby se v pořadu televize Prima vyslovila předsedkyně poslaneckého klubu zelených Kateřina Jacques, připomenula také, že zelení by chtěli, aby příštího prezidenta volili občané přímo.

Zavedení poplatků ve zdravotnictví si vyžádá stamiliony korun

Zavedení regulačních poplatků přijde české zdravotnictví odhadem nejvýše na 400 milionů korun. První náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že z předpokládaného osmimiliardového přínosu poplatků odeberou náklady na jejich zavedení a výběr maximálně pět procent. Podle Šnajdra je to ale zanedbatelné vzhledem k očekávaným efektům. Podstatný je podle něj efekt "regulační a solidární". Šnajdr předpokládá, že poplatky omezí počty návštěv u lékaře o deset procent. Ušetřené peníze pak budou moci zdravotní pojišťovny vydat na léčení vážně nemocných, například pacientů s rakovinou.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavel Horák ve stejném pořadu uvedl, že poplatky jim odeberou ze 130 miliardového ročního rozpočtu do dvou miliard korun. Z toho 1,75 miliardy jsou peníze, jež budou vracet lidem, kteří překročí roční pětitisícový limit. Lidé totiž budou platit poplatky i po překročení limitu, ale pojišťovny jim budou peníze vracet. Vlastní administrativní náklady kolem poplatků odeberou 260 milionů, z těchto peněz bude pojišťovna hradit například i výpisy zdravotních účtů pro své klienty. Občané obdrží na internetu nebo poštou přehled o čerpané péči a budou moci reklamovat, pokud lékař vykázal péči nebo poplatky chybně.

Podle Vondry by smlouva EU mohla být v ČR ratifikována letos

Místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra si myslí, že nová smlouva EU, která má reformovat její instituce, by v Česku mohla být ratifikována a vstoupit v platnost do konce tohoto roku. Uvedl to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Přesný termín nechtěl uvést, mimo jiné i proto, že skupina zákonodárců se možná obrátí na Ústavní soud, aby prozkoumal, zda je smlouva v souladu s ústavním pořádkem ČR. Vondra také upozornil, že ratifikace podobných smluv trvá ve všech zemích EU obvykle 18 až 24 měsíců. "Uměle to zdržovat nebudeme," řekl k průběhu ratifikace smlouvy v ČR. V minulosti se objevily spekulace, že Češi hrají mimo jiné o čas, neboť nemají na rychlé ratifikaci zájem - pokud by totiž začala platit "příliš brzy", mohlo by to ohrozit české předsednictví v EU v prvním pololetí 2009.

Vondra předpověděl, že ratifikace by mohla trvat v řádu měsíců. Uvedl, že vláda pošle smlouvu oběma komorám parlamentu do konce ledna. Česká vláda se podle něj domnívá, že smlouva není v rozporu s českým ústavním pořádkem. "Já k tomu dodávám: pro každý pád, pro jistotu, čím ... více to bude vyfutrováno, tím lépe pro budoucnost, protože budeme pak méně překvapeni třeba i v tom negativním smyslu," řekl k případnému zkoumání Ústavního soudu. Naznačil, že neočekává jeho negativní vyjádření. Vondra, který je současně senátorem za ODS, neřekl, zda se pod žádost zákonodárců Ústavnímu soudu podepíše. Řekl, že to bude záležet na formulaci otázky v žádosti.

NKÚ si letos posvítí mimo jiné na peníze do vědy a výzkumu

Nejvyšší kontrolní úřad chce letos prověřit financování výstavby univerzitního kampusu Masarykovy univerzity v Brně. V plánu má také prověrku prostředků, které plynou ze státního rozpočtu do projektu Mezinárodního centra klinického výzkumu v moravské metropoli. Vědy a výzkumu, které označuje za své priority premiér Mirek Topolánek (ODS), se týkají čtyři z celkem 33 plánovaných prověrek NKÚ. Další dvě prověří celkové hospodaření ministerstva školství v minulém roce. V září by měly být hotovy závěry kontroly hospodaření ministerstva školství v oblasti vědy a výzkumu. O měsíc později kontroloři řeknou, jak stát hospodařil s prostředky na podporu technologických center a center strategických služeb. Jak hospodařil úřad za ministryně školství Dany Kuchtové (SZ), která rezignovala kvůli kritice příprav operačních programů, ukáže kontrola závěrečného účtu kapitoly a prověrka jeho majetku. NKÚ plánuje v letošním roce i řadu dalších kontrol. Kontroloři prověří například vynakládání finančních prostředků na společnou zemědělskou politiku, peněz v operačního programu Rozvoj lidských zdrojů určené na aktivní politiku zaměstnanosti, prostředky státního rozpočtu poskytované církvím a náboženským společnostem nebo prodej nemovitostí státu spravovaných Pozemkovým fondem.

Pohřby letos kvůli vyšší DPH a cenám energií podraží

Lidé letos zaplatí více peněz za pohřby zesnulých příbuzných, přičemž většina pozůstalých přijde o pětitisícové pohřebné. Ceny kremací tlačí vzhůru rostoucí náklady na energie, a u pohřebních služeb byla navíc v lednu zvýšena sazba daně z přidané hodnoty z pěti na devět procent, což už některé pohřební ústavy do cen promítly. Loni se cena průměrného pohřbu v Česku pohybovala mezi 12.000 až 15.000 korunami, takže jen vyšší DPH může náklady na pohřeb navýšit o několik stovek korun. "Obecně se dá říci, že v průběhu roku budou ceny (kremací a pohřebních služeb) upraveny tak, aby kopírovaly zvýšené náklady na energie a pochopitelně i vyšší sazbu DPH," řekl ČTK předseda Sdružení pohřebnictví ČR a ředitel Pohřebního ústavu hlavního města Prahy Julius Mlčoch. Ceny elektřiny a plynu od Nového roku vzrostly v průměru téměř o desetinu, a zejména menší pohřební služby podle Mlčocha nemohou vyšší náklady na kremace či skladování mrtvých těl v chladících boxech dlouhodobě absorbovat na úkor svého podnikání. "Jsou již na hraně," podotkl. Zrušení pohřebného podle Mlčocha může snížit ochotu lidí investovat do obřadu. Tuzemské pohřební služby se přitom delší dobu potýkají s tím, že Češi na rozloučení se zesnulými šetří. Lidé často pořídí všechny základní doplňky, třeba parte, hudbu i květiny, drží se ale spodní cenové hranice. Často se prý také konají pohřby bez obřadu, které jsou zhruba za poloviční cenu. Ze způsobu pohřbívání převažuje v Česku zpopelňování, kde s podílem 76 procent drží země světový primát.

Brožová podá stížnost proti rozhodnutí ministerstva příští týden

Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová chce příští týden podat žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu proti rozhodnutí ministerstva financí, které zamítlo její žádost o prominutí platby čtyřicetimilionové pokuty. Brožová to řekla v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Kvůli pokutě, kterou Nejvyššímu soudu uložil finanční úřad, a jejímu zatajení před ministerstvem, už Pospíšil podal na Brožovou návrh na zahájení kárného řízení. Odůvodnil to především tím, že Brožová jako manažerka nezvládá svoji roli předsedkyně soudu a celý problém nijak neřešila. Oficiálně byl návrh podán kvůli závažnému porušení zákona o majetku státu a porušení povinnosti při výkonu veřejné správy. Pospíšil návrh odůvodnil i tím, že Brožová se proti pokutě neodvolala a ministerstvo se o ní dozvědělo až v polovině listopadu, kdy NS žádal o peníze na zaplacení penále.

Brožová všechna obvinění odmítá. Podle ní šlo o administrativní a méně závažná pochybení v rámci investic u Nejvyššího soudu, která nepřipravila daňové poplatníky o žádné peníze. V tomto případě jde podle ní o přelévání peněz z jedné státní instituce na druhou. Žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu proti rozhodnutí ministerstva financí Brožová zdůvodnila tím, že v 98 procentech případů prý ministerstvo financí podobné pokuty vzniklé v justici promíjí. Za odlišným postupem v jejím případě pak vidí snahu odstranit ji z postu šéfky Nejvyššího soudu.

Pospíšil i Brožová v ČT také naznačili, jak budou problém s pokutou řešit. Ministr uvedl, že po jednáních s ministerstvem financí se mu možná podaří dojednat možnost rozložit splácení na deset let. Brožová pak kromě správní žaloby znovu požádá ministra financí Miroslava Kalouska o prominutí pokuty. Pokud by všechny kroky selhaly, bude po ministerstvu financí žádat mimořádné navýšení rozpočtu na tento rok a peníze by mu později vrátila.

Druhý blok Temelína po zkoušce opět dodává elektřinu

Energetici v noci na neděli opět připojili druhý blok Jaderné elektrárny Temelín do rozvodné sítě. Blok přestal dodávat proud v pátek večer kvůli plánované zkoušce řídících tyčí zastavujících štěpnou reakci. Blok opět pracuje na plný výkon, řekl ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták. Zkouška podle něj dopadla dobře. Prvního bloku Temelína se odstávka nedotkla, technici na něm provedli pravidelný test už před Vánoci.

Počet mincí a bankovek domácí měny vzrostl na tři miliardy

V České republice bylo ke konci loňského roku v oběhu 2,99 miliardy korunových bankovek a mincí, tedy přibližně o 90 milionů více než na konci roku 2006. Stejně tak se zvýšila i hodnota peněz v oběhu z předloňských 321 miliard korun na více než 353 miliard korun na konci roku 2007. Vyplývá to z aktuální statistiky ČNB. Mezi lidmi přitom stále zůstává více než 1,1 miliardy desetníků a dvacetníků za přibližně 157 milionů korun, které již více než čtyři roky neplatí. Od září přestanou rovněž platit padesátníky, kterých je v oběhu přes 422 milionů. Důvodem je podle centrální banky skutečnost, že přestávají plnit svoji úlohu a z oběhu se jich vrací čím dál méně. Padesátníky jsou poslední haléřové mince v oběhu. Cenu zboží ovšem obchody budou moci nadále uvádět v haléřích a jejich násobcích. Zaokrouhlovat na celé koruny se budou jen konečné položky nákupu pouze při hotovostních platbách.

V uplynulém roce mezi Čechy vzrostl počet všech platných bankovek a mincí. Z bankovek je nejvíce tisícikorun, téměř 132 milionů oproti 122 milionům předloni. Následují bankovky v hodnotě 200 korun, kterých je přes 47 milionů oproti 45 milionům v roce 2006. Naopak nejméně je papírových dvacetikorun. V případě mincí kralují peněžnímu oběhu padesátníky a koruny. Obecně podle statistik u mincí platí, že čím nižší hodnota, tím více kusů. Údaje ČNB ukazují rovněž na výrazný posun od papírových padesátikorun směrem k mincím. Česká národní banka se rozhodla dát do oběhu větší množství padesátikorunových mincí zhruba před dvěma lety. Důvodem byly relativně vysoké zásoby mincí a podstatně nižší zásoby těchto bankovek. Ražba mincí je rovněž levnější než výroba bankovek a mají delší životnost. O úplném nahrazení papírových padesátikorun kovovými ale centrální banka zatím neuvažuje.

Výstavu Kytky v popelnici doplní projekce celovečerních filmů

Pod názvem Kytky v popelnici a podtitulem Společnost a móda v 70. letech v Československu je až do poloviny února v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze přístupna pozoruhodná výstava oděvů. Zmíněné období představuje prostřednictvím zhruba šesti desítek figurín a padesáti doplňků. Už 8. ledna vpodvečer ji doplní komentovaná prohlídka a v dalších dnech i projekce celovečerních filmů z té doby. Uskuteční se v kině Ponrepo a byly připraveny ve spolupráci s Národním filmovým archivem. "Půjde o snímky ze 70. let. Konkrétně 11. ledna to bude příběh z dívčího internátu, který režisér Karel Smyczek natočil podle scénáře Ireny Charvátové pod názvem Housata. Dalším titulem bude 18. ledna film Jaromila Jireše Lidé z metra a 22. ledna tuto minipřehlídku zakončí Panelstory Věry Chytilové," řekla ČTK mluvčí muzea Markéta Pravdová. Pod názvem Lidé z metra se skrývají tři banální historky spjaté s budováním první linky pražského metra. Režisér Jireš realizací tohoto filmu vykonal povinné normalizační pokání za své umělecké úspěchy z 60. let. K filmu Panelstory přidala Chytilová, aby vyhověla schvalovacím připomínkám, optimistický podtitul Jak se rodí sídliště, ale dala mu krutě ironický podtext.

Podle Pravdové je výstava Kytky v popelnici součástí projektu nazvaného "3x sedmdesátá". V jeho rámci se koncem minulého roku uskutečnila výstava fotografií ze 70. let v galerii U Bílého jednorožce a výstava nazvaná Husákovo 3+1: bytová kultura 70. let v prostorách Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Výstava Kytky v popelnici dokumentuje, že oděvní tendence 70. let, které měly svůj původ v západní Evropě, nacházely v komunistickém Československu jen formální odezvu. "Společností, která se vyvíjela nesvobodně a izolovaně v podmínkách politické represe a nepřirozeně utvářených společenských vztahů, byly přijaty bez organického spojení formy s obsahem," uvedla kurátorka výstavy Konstantina Hlaváčková. Působivě instalovanou expozici doplňují fotografie Freda Kramera a Viktora Koláře, projekce střihového filmu ze zpravodajských týdeníků vytvořeného ve spolupráci s Krátkým filmem Praha a zábavného pořadu věnovaného módě s názvem Počkej, já povím. Od roku 1972 ho pravidelně vysílala Československá televize.

Tříkrálový koncert přispěl na rentgen pro Ugandu

Sobotní benefiční Tříkrálový koncert ve Smetanově síni Obecního domu v Praze přispěl na koupi rentgenu pro Ugandu. Arcidiecézní charita Praha ho pořídí pro Česko-slovensko-ugandskou nemocnici sv. Karla Lwangy. Záštitu nad koncertem měl papežský nuncius arcibiskup Diego Causero. Na prvním ročníku koncertu v rámci již tradiční Tříkrálové sbírky uvítal přítomné kardinál Miloslav Vlk.

Sestry Bittová a Kelarová poprvé společně vystoupily v zaplněné pražské Lucerně

Sestry Iva Bittová a Ida Kelarová v zaplněném Velkém sále pražské Lucerny v sobotu večer poprvé společně vystoupily ve vlastním programu. Zpěvačka zejména romských písní Kelarová a žánrově nezařaditelná Bittová na speciálním koncertě přešly od svých běžných repertoárů do světa jazzu a věnovaly se výhradně jazzovým standardům a swingovým skladbám, byť v netradičních úpravách.

Lyžař Valenta dostal nabídku moderovat zprávy na Primě

Výkonný ředitel televize Prima Petr Chajda nabídl Aleši Valentovi (34), bývalému akrobatickému lyžaři a nedávnému vítězi televizní soutěže StarDance vysílané na České televizi, aby moderoval na Primě hlavní večerní zprávy. Informoval o tom server Novinky.cz. "Mluvil jsem s ním a potvrzuji váš dotaz, že máme o Valentu zájem. Výběr moderátorů zpráv vedu já," uvedl Chajda. Zatím není jasné, jak se Valenta rozhodne. O možném moderování zpráv Valentou se zmínil i sobotní deník Blesk v souvislosti se zprávou, že by se moderátorkou zpráv TV Prima mohla stát i Mirka Čejková. Podle deníku ji oslovil šéf zpravodajství na Primě Pavel Zuna, který rovněž dostal nabídku zprávy moderovat. Prima v současnosti hledá náhradu za Petra Tichého, který podal výpověď, informoval Blesk. Valenta vyhrál zlatou olympijskou medaili na hrách v Salt Lake City. Loni kvůli zdravotním potížím ukončil kariéru. Jeho manželka, televizní moderátorka Elen Černá, v minulosti působila právě na Primě.

Lukáš Bauer suverénně vyhrál seriál Tour de Ski

Český lyžař Lukáš Bauer suverénně vyhrál druhý ročník Tour de Ski. V nedělní závěrečné etapě ve Val di Fiemme, kterou byl stíhací závod na deset kilometrů volnou technikou, ještě zvýšil téměř dvouminutový náskok v čele průběžného pořadí a nakonec zvítězil o 2:47 minuty před svým kamarádem Renem Sommerfeldtem z Německa a Italem Giorgiem di Centou. Bauer si po zpečetění triumfu pochvaloval, že splnil hlavní cíl pro letošní sezonu. "Byla to pro mě hlavní motivace a jsem za to šťastný. Možná to nevypadalo, ale také jsem byl strašně unavený," řekl Bauer po závodě českým novinářům. Proto byl překvapený, když ve stoupání dostal informace o svém výrazném vedení. Jako celkový vítěz osmidílného seriálu získal Bauer prémii 150 tisíc švýcarských franků (asi 2,4 milionu korun) a do pořadí SP 400 bodů. Další čeští závodníci Martin Jakš a Martin Koukal spolu v závěru bojovali o jedenácté místo, rychlejší byl Jakš. Jiří Magál kvůli viróze nestartoval. "Mít tři kluky v elitní dvanáctce je fantastický úspěch. Asi to dokládá, že pracujeme dobře," prohlásil reprezentační trenér Miroslav Petrásek.

Hájek skončil v druhém závodu skokanů v Kranji třetí

Antonín Hájek útočil i v druhém závodu Kontinentálního poháru na můstku v Kranji na vítězství, vedení po prvním kole však neudržel a skončil třetí. Předvedl ale nejlepší výkon dne 113 metrů. V druhém kole Hájek ubral osm metrů a propadl se až za vítězného Rakušana Bastiana Kaltenböcka a druhého Nora Reneho Elveruma Sorsella. Hájek vedl po prvním kole o téměř sedm bodů, v součtu obou výkonů prohrál s vítězným Kaltenböckem o rovný bod. Na body do seriálu dnes dosáhlo i dalších pět českých skokanů. V čele pořadí Kontinentálního poháru se nadále drží Jakub Janda, který startuje na Turné čtyř můstků v Rakousku.

Záhrobská vytěžila z domácího slalomu SP páté místo

Šárka Záhrobská nedosáhla na domácí trati ve Špindlerově Mlýně ve slalomu Světového poháru na stupně vítězů. V nedělním závodu obsadila česká lyžařka a úřadující mistryně světa páté místo, na vítěznou Rakušanku Marlies Schildovou ztratila 1,82 sekundy. Záhrobská zajela v prvním kole šestý čas, v druhém jí k posunu vzhůru výsledkovou listinou pomohlo zaváhání Američanky Lindsey Vonnové. Ostatní lépe umístěné soupeřky se však výpadku vyvarovaly. V Krkonoších, kde vyrůstala, nicméně česká slalomářka napravila zaváhání z minulého slalomu SP v rakouském Lienzu a utnula spekulace o špatné formě. V pořadí disciplíny si upevnila pátou příčku. "Jsem moc ráda, že jsem se zase vrátila do špičky a ukázala, že v minulém závodu to byl výpadek," řekla v cíli Záhrobská novinářům a poděkovala fanouškům.

Počasí

Je oblačno až zataženo, od západu občasné sněžení nebo déšť se sněhem. Teploty v pondělí vystoupí na -1 až +3 stupně Celsia.

06-01-2008