Denní souhrn zpráv Zprávy

09-01-2008

Vláda dala právní záruky pro pořádání olympiády v Praze roku 2016

Vláda přes výhrady menších koaličních stran na svém středečním zasedání udělila právní záruky pro pořádání olympijských her v roce 2016 v Praze. Ministři v usnesení zdůraznili, že nejde o finanční garance. Podepsáním garancí se vláda zavázala respektovat Olympijskou chartu a slíbila volný vstup a pohyb akreditovaným účastníkům her. Vláda také přislíbila, že budou přijata všechna nezbytná opatření k tomu, aby Praha a Český olympijský výbor beze zbytku splnily své povinnosti. Právní záruky jsou součástí uchazečského dotazníku, který představitelé pražské kandidatury v neděli povezou do sídla Mezinárodního olympijského výboru v Lausanne. Odpůrci projektu mají za to, že garance Praha použije při argumentaci, týkající se ekonomických aspektů projektu. Hlavně podle starostů by olympiáda poškodila regiony tím, že odčerpá peníze do hlavního města. Primátor Prahy a místopředseda ODS Pavel Bém naopak tvrdí, že olympijské hry přinesou zisk celé zemi včetně menších měst.

Klaus může počítat se dvěma hlasy ze senátorských klubů SNK a KOD

Prezident Václav Klaus má po středečním setkání se senátorským klubem SNK a Klubem otevřené demokracie stále veřejně přislíbeny jen dva hlasy jejich členů pro volbu hlavou státu. Hlasy pro Klause opětovně potvrdily Liana Janáčková a Jana Juřenčáková z klubu SNK. Většina členů těchto početně nejmenších frakcí ale podle vyjádření svých zástupců podporuje Klausova protikandidáta Jana Švejnara. Klaus debatu se senátory označil za poctivou a "vysoce přátelskou", s diskusí byl spokojen.

Klaus zatím odmítá výzvu k duelu se Švejnarem v Senátu

Prezident Václav Klaus nepřijal výzvu ke společnému duelu se svým protikandidátem Janem Švejnara před senátory. Výzvu adresoval oběma kandidátům předseda klubu SNK Josef Novotný v reakci na to, že Klaus opakovaně odmítl nabídku na televizní diskusi se Švejnarem. Klaus argumentoval tím, že prezidenta bude volit parlament, nikoliv občané v přímé volbě. Novinářům po setkání se senátory nejprve řekl, že výzvu Novotného "nepřijal". Podotkl, že on a Švejnar se utkávají každý den ve svých vystoupeních. Vzápětí ale dodal: "Jestli mermomocí chcete, abychom stáli proti sobě, je to prostě možné." Švejnar se již dříve vyjádřil, že veřejné vystoupení s Klausem by si přál, prezidentovo odmítání televizní debaty označil za smutné. "Jsem vždy pro veřejnou debatu, a je jedno, zda se uskuteční v Senátu nebo někde jinde. Může být dokonce více než jedna, to by bylo vynikající," řekl tuto středu Švejnar ve Zlíně.

Švejnar ve Zlíně zahájil turné po ČR

Prezidentský kandidát Jan Švejnar zahájil tuto středu ve Zlíně turné po několika českých a moravských městech. Jeho odbornou přednášku na téma Hospodářská strategie České republiky v otevřeném světě si v sále Univerzity Tomáše Bati poslechlo více než 500 lidí. Jejich názory, zda by ho chtěli za prezidenta, se ale různí. Ve středu odpoledne se Švejnar setkal s občany v Kroměříži, během příštích týdnů navštíví České Budějovice, Brno, Hradec Králové, Plzeň a Ostravu. Během návštěv českých a moravských měst chce jako prezidentský kandidát hovořit s veřejností i s poslanci a senátory, kteří z daných regionů pocházejí. Příštího prezidenta bude vybírat 281 zákonodárců, přímá volba, při které hlavu státu určí svými hlasy občané, zatím není zcela jistá ani pro příští volby prezidenta. Obě komory parlamentu by se nejprve musely shodnout na změně ústavy, která je k zavedení přímé volby nutná.

Koalice bude jednat o návratu Jiřího Čunka do vlády

Lídři koaličních stran mají ve čtvrtek jednat o tom, zda a kdy se předseda KDU-ČSL Jiří Čunek vrátí do vlády. Lídr lidovců opustil loni kabinet kvůli opětovnému otevření případu, v němž čelil obvinění z korupce. Ve druhé polovině listopadu však žalobce trestní stíhání definitivně zastavil a KDU-ČSL nyní žádá Čunkův návrat. Zelení jsou ale proti a naznačují, že případný Čunkův comeback může znamenat odchod jejich ministrů z kabinetu. Předsedkyně lidovecké sněmovní frakce Michaela Šojdrová ale řekla, že křesťanští demokraté jdou na čtvrteční jednání s usnesením svého celostátního výboru, které žádá Čunkův návrat. Mirek Topolánek už dříve prohlásil, že pokud budou lidovci na návratu Čunka trvat, možná jejich tlaku ustoupí.

Topolánek navrhne zavést školné ještě za této vlády

Premiér Mirek Topolánek chce, aby si studenti začali ještě za této vlády připlácet za vzdělání na veřejných vysokých školách. Navrhne odložené školné, které lidé začínají splácet až ve chvíli, kdy jejich příjmy dosáhnou určité úrovně. Informaci přinesly středeční Hospodářské noviny. "Programové prohlášení jasně říká, že zahájíme diskusi o odložené platbě, což tímto činím. Přičemž nikde není řečeno, že nutně musí zůstat pouze u diskuse a že už nedojde k realizaci," sdělil HN premiér. Podle něj je prokázáno, že odložené školné není bariérou na cestě ke vzdělání, ale právě naopak. Topolánek plánuje zavést studentské půjčky, rozšířit stipendia a podpořit spoření na vzdělání. Se školným souhlasí i vedení lidovců. Zelení sice před volbami slíbili, že na veřejných vysokých školách se platit nebude, ale už exministryně školství Dana Kuchtová (SZ) uvedla, že si zavedení školného dokáže představit. Proti jsou naopak sociální demokraté.

Silniční daň se má platit podle stáří automobilu

Sleva ze základní sazby silniční daně má záviset na stáří vozu, a nikoli na emisní třídě Euro, jak je tomu dosud. Vyplývá to z návrhu novely zákona o silniční dani, kterou ve středu schválila vláda. Kabinet tak chce dosáhnout toho, aby z českých silnic postupně mizela starší auta, která znečišťují životní prostředí. Průměrné stáří nákladních aut v ČR je 16 let. Kabinet zároveň rozšířil seznam aut s ekologickým pohonem, která daň nemusí platit vůbec. Na návrh zelených nakonec ministři na seznam vozidel, osvobozených od daně, přidali k elektromobilům i auta s hybridním pohonem, vozy jezdící na zkapalněný propan-butan, zemní plyn a etanol. Novelu ještě posoudí parlament a prezident. Silniční daň se odvádí za všechna vozidla určená k podnikání. Má však řadu výjimek a právě kvůli nim vláda návrh novely již dvakrát odložila.

Topolánek: Za problémy s migranty si může Rakousko samo

České orgány podle premiéra Mirka Topolánka dostatečně monitorují migraci v pohraničí po otevření schengenského prostoru. Vznikají-li v Rakousku problémy s utečenci, je to chyba sousední země. Mirek Topolánek to uvedl na středečním zasedání vlády. Za hlavní důvod, proč se v Rakousku objevují problémy, označil tamní mírnější azylové právo. Rakousko podle něho může migranty vracet do prvního státu, kde byli v schengenském prostoru zaregistrováni. O potřebě zlepšit spolupráci při řešení určitých problémů, které přineslo rozšíření schengenského prostoru bez hraničních kontrol, jednal v pondělí Topolánek a rakouským kancléřem Alfredem Gusenbauerem. Gusenbauer přitom zdůraznil, že vývoj v prvních dnech po rozšíření prostoru není z rakouského hlediska příliš dobrý a přináší údajně příliv nových uprchlíků.

Bublan znovu odmítl vznik Národních gard

Předseda sněmovního výboru pro bezpečnost a stínový ministr vnitra za ČSSD František Bublan se tuto středu v budově dolní komory sešel s mluvčím Národní gardy Pavlem Sedláčkem. Řekl mu prý, že se vznikem gardy nesouhlasí. Asi hodinová schůzka se podle Bublana uskutečnila na žádost Národní strany. Garda vznikla před několika dny jako polovojenská organizace nacionalistické Národní strany. Ministr vnitra Ivan Langer i Bublan vznik gardy již dříve kritizovali. Pokud chtějí lidé z Národní gardy pomáhat, jak tvrdí, tak to podle Bublana mohou dělat i jinak než v uniformě a pod značkou nějaké strany.

Největší pokles důvěry občanů zaznamenali Čunek a Nečas

Předseda lidovců a bývalý vicepremiér Jiří Čunek a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) zaznamenali v závěru loňského roku největší pokles důvěry občanů. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Čunkovi v prosinci důvěřovalo 12 procent lidí, což bylo o 11 procent méně než v říjnu. Důvěra občanů v Nečase poklesla o šest procent - ze říjnových 30 na prosincových 24 procent. Největší důvěru občanů měli v prosinci opět prezident Václav Klaus a veřejný ochránce práv Otakar Motejl. Klausovi důvěřovalo 64 procent lidí, což bylo o dvě procenta méně než v září. Motejl se těšil v prosinci důvěře 62 procent lidí. Bylo to o tři procenta více než v září. Klaus a Motejl jsou nejdůvěryhodnějšími činiteli dlouhodobě.

Inflace kvůli dražším potravinám a dopravě na šestiletém maximu

Růst spotřebitelských cen na konci loňského roku meziročně zrychlil na 5,4 procenta z pěti procent v listopadu. Jde o nejvyšší meziroční nárůst od srpna 2001, oznámil Český statistický úřad. Za růstem cen jsou stejně jako v předchozím měsíci především dražší potraviny, ale například i doprava. Průměrná meziroční míra inflace za celý rok 2007 dosáhla 2,8 procenta, zatímco o rok dříve ceny rostly o 2,5 procenta. Podle analytiků bude muset ČNB kvůli vývoji vývoji cen na počátku února opět zvýšit úrokové sazby. V lednu totiž podle ekonomů stoupne inflace až nad šest procent. Za celý loňský rok ceny stouply v průměru o 2,8 procenta, letos by to podle odhadů měl být dvojnásobek.

Česko a Slovensko prý patří k nejvíce globalizovaným zemím světa

Česko a částečně i Slovensko údajně patří k nejvíce globalizovaným zemím světa. Znamená to, že aktivně vyvíjejí ekonomické, kulturně sociální a politické vztahy se zahraničím, a to i s poměrně vzdálenými končinami. Uvádí se to v hodnotící zprávě o míře globalizace ve světě pro letošní rok, kterou zveřejnil švýcarský Institut pro výzkum hospodářského cyklu (KOF). Česko se svým takzvaným globalizačním indexem KOF letos umístilo mezi sledovanými 122 státy na osmém místě, Slovensko na 23. Nejvíce globalizované jsou ekonomicky nejvyspělejší země. Jejich další otevírání světu se ale v roce 2001, v době teroristického útoku na USA, v podstatě zastavilo a loni dokonce mírně polevilo. Na chvostu jsou nejchudší země třetího světa.

Barboru Škrlovou zadrželi policisté v Norsku, vydávala se za chlapce

Policisté zadrželi tuto sobotu v Norsku třiatřicetiletou Barboru Škrlovou, která se v kauze údajně týraných chlapců z Kuřimi vydávala za třináctiletou Aničku. Česká policie poté požádala o její vydání do Česka a Škrlová se v doprovodu norských policistů vydala ve středu na cestu do Prahy. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Opletalové se Škrlová v Norsku vydávala za třináctiletého chlapce Adama. Jako "Adam" dokonce chodila od září v Norsku do školy. Podle odborníků může Škrlová trpět vzácným typem poruchy osobnosti. Zřejmě je pod silným vlivem sekty, kterou vede její otec. Kuřimskou kauzu odstartovalo podezření z týrání sedmiletého Ondřeje, kterého podle záběrů kamery zavírala jeho matka Klára Mauerová do komory v pronajatém rodinném domku v Kuřimi. Týrán byl údajně i Ondřejův bratr Jakub. Jejich matka je nyní ve vazbě, hrozí jí až 12 let vězení. Na týrání se podle policie podílela i teta chlapců Kateřina Mauerová, její bývalá kolegyně Hana Bašová a možná i další lidé. Mezi klíčové svědky v případu týraných chlapců patří právě Barbora Škrlová. Je obviněna z trestného činu poškozování cizích práv. Toho se údajně dopustila vůči zaměstnancům Klokánku, když se vydávala za nezletilou dívku.

Policisté evakuovali pivovar Budvar, bombu ale nenašli

Policisté ve středu kvůli anonymní hrozbě bombového útoku evakuovali pivovar Budvar v Českých Budějovicích. Areál prohledali, žádný výbušný systém ale neobjevili. Budvar je třetím největším domácím výrobcem piva a posledním státním pivovarem. Výroba se v podniku zastavila na zhruba 1,5 hodiny. Mluvčí Budvaru Petr Samec nevyloučil, že bude společnost škodu vymáhat po viníkovi, pokud ho policisté odhalí.

V kladenské Poldi hořelo

V areálu kladenského průmyslového areálu Poldi ve středu hořelo. Požár v bývalé koksárně zřejmě způsobil pracovník firmy, který neoprávněně rozřezával staré potrubí. Lidé z těsného okolí museli areál opustit, protože hrozil výbuch plynu. Nikdo ale nebyl zraněn. Areál bývalých hutí Poldi SONP Kladno tvoří asi třísethektarovou plochu v průmyslové oblasti Kladno-východ nedaleko centra města. Je zde několik prosperujících podniků a spousta trosek bývalých provozů.

Petr Uhl zažaloval Veseckou, žádá po ní omluvu

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká čelí žalobě na ochranu osobnosti. Žalobu podal komentátor deníku Právo Petr Uhl, který od Vesecké požaduje omluvu za to, že označila jeho články za lživé. Informaci přineslo Právo. Podle deníku Vesecká loni v listopadu v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce uvedla, že Uhl v článku týkajícím se předsedy lidovců Jiřího Čunka zveřejnil "nepravdy, dezinformace a lži" a že je to u Uhla v poslední době pravidlem. Uhl žádá, aby Vesecká prohlásila, že tento její výrok není pravdivý a že ho lituje. Finanční odškodnění po žalobkyni nechce.

TPCA loni vyrobila přes 308.000 aut

Kolínská automobilka TPCA loni vyrobila 308.478 vozů Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroen C1. Ve srovnání s rokem 2006 vzrostla produkce o více jak pět procent. "Naše auta mají úspěch zejména na trzích západní Evropy, ale postupně se objevují i na českých silnicích," uvedl prezident společnosti Jasuhiro Takahaši. Největšími trhy zůstávají Francie, Itálie, Německo, Velká Británie a Nizozemí. Dvě třetiny v Kolíně vyrobených aut byly v pětidveřové verzi, nejoblíbenější barvou loňského roku se stala červená. TPCA je společným podnikem francouzského koncernu PSA Peugeon Citroen a japonské Toyoty. Zaměstnává 3500 lidí.

Aukce nabídne Kokoschku za rekordních 19,5 milionu

Jedna z prvních letošních aukcí výtvarného umění by mohla překonat tuzemský aukční rekord. Společnost 1. Art Consulting Brno-Praha bude 3. února nabízet obraz rakouského malíře Oskara Kokoschky za vyvolávací cenu 19,5 milionu korun. Je to dosud nejvyšší vyvolávací cena, za níž byl obraz na domácí dražbě nabízen. Aukční rekord je jen o necelé tři miliony vyšší. Kupkův obraz Élévation (Výšky) IV byl loni v říjnu vydražen za 22,1 milionu korun, vyvolávací cena přitom byla 12 milionů. Aukce nabídne i několik dalších děl za vysoké ceny. Za 7,8 milionu korun se bude nabízet obraz Jindřicha Štyrského s názvem Stan. V katalogu jsou dvě díla malířky Toyen - olej Buditelka něhy má vyvolávací cenu 5,5 milionu, obraz s názvem Nuit apres Nuit začíná na 2,8 milionu korun. Dvakrát je zastoupen i Mikuláš Medek - dva obrazy se budou vyvolávat každý po 1,5 milionu korun. Za 4,5 milionu korun se bude nabízet olej Josefa Šímy Místo nepřítomnosti. Za více než milion se budou vyvolávat ještě tři díla - obraz Josefa Čapka Touha (1,45 milionu) a dvě díla z druhé poloviny 20. století. Kompozice ve žluté Václava Boštíka startuje na 1,8 milionu a Dva trojúhelníky Zdeňka Sýkory mají vyvolávací cenu 3,9 milionu korun.

Americká houslistka Josefowiczová vystoupí s Českou filharmonií

Světoznámá americká houslistka Leila Josefowiczová vystoupí ve čtvrtek a pátek v doprovodu České filharmonie (ČF) v Dvořákově síni Rudolfina. Orchestr zahraje pod taktovkou Rakušana Waltera Wellera. Na programu zazní předehra k symfonické básni Romeo a Julie od Petra Iljiče Čajkovského, Koncert a moll pro housle a orchestr od Dmitrije Šostakoviče a Symfonie B dur od Alexandra Glazunova. Josefowiczová vystoupila již s filharmoniky loni, kdy na konci srpna úspěšně zahájila prolog letošní sezony ČF. Tehdy ve vyprodané Dvořákově síni zazněl ryze beethovenovský program, který se skládal z předehry Coriolanus, Symfonie č. 1 a Houslového koncertu D dur.

Vaidišová porazila v Sydney Jankovičovou a je v semifinále

Tenistka Nicole Vaidišová si zvedla necelý týden před grandslamovým Australian Open sebevědomí vítězstvím nad třetí hráčkou světového žebříčku. Srbku Jelenu Jankovičovou na turnaji v Sydney porazila tuto středu ve třech setech 6:4, 4:6 a 6:4 a zahraje si o postup do finále. Světová dvanáctka Vaidišová se s Jankovičovou utkala na okruhu WTA už podeváté v kariéře a dokázala ji pošesté porazit.

Štěpánek s Berdychem jsou v Sydney ve čtvrtfinále

Čeští tenisté Tomáš Berdych a Radek Štěpánek postoupili v Sydney do čtvrtfinále. Na turnaji, který je generálkou na Australian Open, se naopak nedařilo Ivu Minářovi, který ve druhém kole nestačil na Rusa Jevgenije Koroljova. Čtvrtý nasazený Berdych si účast ve čtvrtfinále, kde si v Sydney zahrál i loni, vybojoval vítězstvím 7:6 a 6:2 nad Gillesem Simonem. Druhý nasazený Tommy Robredo nestačil už v prvním kole na Štěpánka, v první fázi vypadla i trojka James Blake. Ve čtvrtfinále se Berdych utká s domácím Chrisem Guccionem. Štěpánek, který ve druhém kole porazil Itala Andrease Seppiho 7:5, 2:6 a 6:4, svého soupeře ještě nezná. Bude jím vítěz duelu mezi pátým nasazeným hráčem Carlosem Moyou a Argentincem Augustinem Callerim.

Neumannová poběží před Jizerskou padesátkou štafetu s Bauerem

Kateřina Neumannová se poprvé od loňského ukončení kariéry ukáže při závodě na běžkách. Olympijská vítězka a mistryně světa poběží v sobotu v Bedřichově štafetový závod na 4x4 kilometry, který se koná v rámci nedělní Jizerské padesátky. Na start se rovněž postaví čerstvý vítěz Tour de Ski Lukáš Bauer, vedoucí muž Světového poháru v běhu na lyžích. Kromě ní a Bauera bude ve štafetě mistr světa z roku 2003 na 50 kilometrů volně Martin Koukal a některý z členů organizačního výboru. Náhradníkem je jedenáctý muž letošní Tour de Ski Martin Jakš. Tradiční Jizerská padesátka je po roční pauze zaviněné nedostatkem sněhu na programu v neděli a na startu budou světové špičky dálkových běhů i další hvězdy, například osminásobný olympijský vítěz Nor Björn Dählie. Držitel osmadvaceti medailí z MS a OH změří své síly s Frodem Estilem, Thomasem Alsgaardem, Michaelem Botwinovem či Koukalem, ale také s více než čtyřtisícovým davem amatérských běžců.

Českobudějovický záložník Černý přestoupil do Slavie

Záložník Jaroslav Černý se stal další posilou Slavie Praha, kam přestoupil z Českých Budějovic. S vedoucím mužstvem ligové tabulky podepsal osmadvacetiletý fotbalista tříletou smlouvu s roční opcí. Uvedl to hráčův manažer Dalibor Lacina a přestup potvrdil i pražský klub. Kluby se dohodly, že přestupovou částku nezveřejní. O Černého měla Slavia zájem už v letní přestávce, tehdy se však kluby nedohodly. Svou prvoligovou kariéru začal odchovanec bruntálského fotbalu v roce 2001 v Opavě. Poté hrál v Olomouci a Brně a od roku 2006 byl oporou Českých Budějovic. Dosud nastoupil ke 143 prvoligovým zápasům, v nichž vstřelil 17 branek.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, místy s deštěm. Teploty přes den 0 až 3 stupně Celsia.

09-01-2008