Denní souhrn zpráv Zprávy

20-03-2008

Na dálnici u Humpolce havarovalo 116 aut

Série hromadných nehod uzavřela dálnici D1 na Vysočině. Podle mluvčí krajského úřadu v Jihlavě havarovalo v husté vánici 116 aut. Celkem je 30 zraněných, z toho šest těžce. Jeden z účastníků srážky utrpěl těžké poranění hlavy, další měl rozdrcenou paži, třetí poranění hrudníku, řekl ředitel krajské záchranné služby Lukáš Kettner. Podle odhadů hasičů uvízlo na D1 asi 20.000 lidí. Národní dopravní informační centrum odhadlo, že dálnice by mohla být částečně uvolněna večer. V oblasti nehod jsou mnohakilometrové kolony. Auta zaplavila i komunikace v okolí dálnice. "Je to těžko popsatelný pohled, na přibližně 20 metrech je kolem 30 havarovaných rozbitých aut, vrtulníky přivážejí a vysazují záchranáře, několik sanitek je uvězněno v kolonách," řekl jeden ze svědků nehody. Na místě zasahuje pět desítek profesionálních hasičů, policisté a záchranáři, situaci monitoruje policejní vrtulník. Nasazen je týlový kontejner hasičů kraje Vysočina k vytvoření odpovídajícího zázemí pro záchranáře i postižené.

Pravděpodobně největší hromadnou havárii v České republice zvládli záchranáři podle ministra vnitra Ivana Langra excelentně. "Považuji za důležité, že jednotlivé složky integrovaného záchranného systému fungovaly naprosto skvěle, jak hasiči, tak záchranáři, tak policisté," řekl po jednání na krizovém štábu v sídle krajských hasičů v Jihlavě. Podle něj se v první fázi podařilo velmi rychle odvézt zraněné, odklonit dopravu na dálnici a posléze ve spolupráci s policií "čistit" dálnici od osobních aut.

Dálnice D1 je nejstarší a nejdelší českou dálnicí, ale zároveň i nejvytíženější a nejnebezpečnější. Kapacita dálnice již dávno nestačí narůstajícímu provozu, ve špičce ji projede až 100.000 automobilů denně. Situaci ještě komplikují časté uzavírky kvůli opravám, nedostatek odstavných ploch, průdký nárůst počtu kamionů a v neposlední řadě nekázeň řidičů. Každoročně se na D1 stane kolem 3000 dopravních nehod.

Atentát podle Picka otřásl českými vojáky v Afghánistánu

Českými vojáky v Afghánistánu otřásla smrt jednoho z jejich kolegů, který nepřežil pondělní sebevražedný útok v okrese Girišk v provincii Hílmand. ČTK to řekl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, který je nyní v Afghánistánu na již dříve plánované návštěvě. Podle něj však není ohroženo plnění úkolů českého vojenského kontingentu.

Picek a náměstek ministryně obrany Martin Barták přiletěli do Afghánistánu ve středu, kdy se v provincii Lógar zúčastnili slavnostního zahájení činnosti českého provinčního rekonstrukčního týmu (PRT). V něm má působit asi 200 vojáků a zhruba deset civilních expertů. Ceremoniál byl však zastíněn pondělním útokem sebevraha na konvoj NATO v Girišku, při kterém jeden český voják zahynul a další dva byli zraněni. Trojice patřila k pětatřicetičlennému kontingentu Útvaru speciálních operací (SOG), který je součástí Mezinárodních podpůrných bezpečnostních sil (ISAF). Do Česka byl už ve středu převezen voják, který při útoku utrpěl těžké zranění. Jeho kolega s lehčím zraněním přiletí v pátek společně s delegací z ministerstva obrany. Stejným letadlem má být do Česka dopraveno i tělo vojáka, který zahynul.

Vicepremiér Vondra by nebyl proti přístupu dvou ruských důstojníků k radaru

Vicepremiérovi Alexandru Vondrovi (ODS) by nevadilo, kdyby případnou americkou radarovou základnu v Česku mohli monitorovat například jeden až dva akreditovaní ruští důstojníci. Muselo by to podle něj být na základě reciprocity a podle předem daných vyjednaných podmínek. Vondra na debatním žofínském fóru v Praze řekl, že věc ale není dojednána. Také premiér Mirek Topolánek dříve uvedl, že takový kontrolní mechanismus považuje za možný. Vondra zdůraznil, že ruský přístup k radaru musí být vyjednán s českou vládou, Rusové se tak podle něj budou moci přesvědčit, že protiraketový systém není namířen proti nim.

Senát souhlasí s vysláním policejních agentů do boje s korupcí

Policie bude zřejmě moct při odhalování korupce používat zvláštní agenty. Počítá s tím vládní novela trestního řádu, kterou schválil Senát. Návrh nyní čeká na posouzení prezidenta. Policie dosud může agenta nasadit pouze v případech nejzávažnějších trestných činů na základě mezinárodní smlouvy. Nově by tak mohla učinit i při vyšetřování úplatkářství. Nejde ale o zavedení agenta-provokatéra ani o možnost využití civilistů v roli agentů. Policejní agent by mohl působit v korupčním prostředí a získávat tam informace a důkazní materiál. Nasazení policejních agentů má podléhat přísným pravidlům - požádat o ně může žalobce vrchního státního zastupitelství, povolovat ho bude soudce vrchního soudu. Při souhlasu bude muset být jasně řečeno, proč a na jak dlouho se povolení vydává. Bude také muset být známo, na základě čeho bude možné agenta identifikovat.

Poslanci nerozhodli o osoudu lisabonské smlouvy

Poslanci nerozhodli o osudu lisabonské smlouvy. V debatě o tomto dokumentu budou pokračovat nejspíš v příštích týdnech. K jeho konečnému schvalování se ale dostanou až v dalších měsících. Poslanec KSČM Václav Exner navrhl, aby sněmovna v projednávání smlouvy pokračovala až poté, co obdrží její oficiální a definitivní znění s vyznačením změn. Jeho návrh ale neuspěl. Zatím se očekává, že lisabonskou smlouvu podpoří ČSSD, KDU-ČSL, zelení a většina ODS. I na základě debat o lisabonské smlouvě chce ČSSD rozhodnout, jestli přistoupí na "klid zbraní" v době českého předsednictví EU.

BIS: Od místních muslimů agresi kvůli karikaturám nečekáme

Bezpečnostní informační služba (BIS) neočekává, že by v Česku žijící muslimové zareagovali násilně či agresivně v souvislosti s vylepením karikatur proroka Mohameda v Brně. ČTK to řekl mluvčí tajné služby Jan Šubert. Podle něho sice existuje i potenciální možnost útoku ze zahraničí, ta podle něho ale není větší než riziko, které Česku hrozí trvale.

Členy islámské komunity v Brně plakáty sice překvapily, žádné protesty ale prý nechystají. "Lidé, kteří to vylepili, se nás patrně snaží naštvat. To nás ale nerozhází," řekl ČTK člen islámské nadace, která působí při brněnské mešitě, Hani Baloush. Předseda nadace Muníb Hasan dokonce na zprávy o výlepu plakátů reagoval s úsměvem s tím, že vše považuje za "velmi nevydařený žert lidí, kteří o Mohamedovi nic neví".

Předseda Ústavního soudu Rychetský: Zákon o ústavu pro studium totalit měl být zrušen

Zákon, na jehož základě vzniknul Ústav pro studium totalitních režimů, porušuje podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského ústavní principy a měl být zrušen. Rychetský to uvedl v odlišném stanovisku k nálezu, jímž těsná většina jeho kolegů minulý týden zamítla návrh ČSSD na zrušení zákona. Stanovisko zveřejnil na webových stránkách soudu. Rychetskému se nelíbí, že ústav je organizační složkou státu a kritizuje i to, že do vedení a rady ústavu nemohou bývalí členové předlistopadové komunistické strany. K nezávislému vědeckému bádání jsou v Česku podle předsedy Ústavního soudu určeny univerzity a akademie. Argumentace většiny ústavních soudců, podle kterých by bývalí komunisté mohli být podjatí a obhajovat vlastní minulost, se zdá Rychetskému komická. Podle této logiky by prý věřící historik nemohl psát o inkvizici, reformaci a náboženských válkách.

Ministr Schwarzenberg už je v Česku, úřadovat začne patrně příští týden

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který se v zahraničí zotavoval po operaci související se srdečními problémy, se v úterý vrátil do České republiky. Do úřadu by se měl vrátit příští týden. Se Schwarzenbergem je spojen návrat předsedy lidovců Jiřího Čunka do vlády. Ministr nominovaný za zelené po Čunkovi chce, aby veřejnosti předložil účty týkající se svých majetkových poměrů, které musí podle Schwarzenberga posoudit odborníci. Když se šéf lidovců vrátí do ministerského křesla bez jasného vysvětlení svých účtů, zvažuje Schwarzenberg demisi.

Vicepremiér Vondra: Trh s prací po sedm let omezí asi jen Německo a Rakousko

Německo a Rakousko budou zřejmě jedinými členskými státy EU, které uplatní celé sedmileté období umožňující limitovaný přístup nováčků v EU včetně Čechů na pracovní trh, uvedl v Praze vicepremiér pro EU Alexandr Vondra. Přístup za prací tak budou omezovat patrně až do roku 2011. Podle něj naopak Francie, Belgie a Dánsko od restrikcí zřejmě už brzy upustí.

Korunovační klenoty budou vystaveny ve druhé polovině dubna

Ve Vladislavském sále Pražského hradu budou od 19. do 29. dubna vystaveny české korunovační klenoty, tedy královská koruna, žezlo, jablko, kříž a další insignie. Lidé je mohou vidět pouze při výjimečných příležitostech. Letos to bude v souvislosti se zvolením Václava Klause do druhého období v prezidentské funkci a 90. výročím vzniku Československé republiky. Naposledy byly klenoty vystaveny před pěti lety, v minulém století je lidé mohli vidět celkem devětkrát. Výstava navíc návštěvníkům představí čtyři desítky dalších exponátů z historie korunovací českých panovníků. Například relikviáře a deskové malby, pamětní mince, grafiky zachycující atmosféru korunovací, starý tisk popisující protokol předepsaný pro korunovaci, truhly a skříňky pro transport a uložení klenotů a obrazová dokumentace interiéru Korunní komory. V této místnosti v pražské katedrále svatého Víta jsou korunovační klenoty uloženy.

Hrad chystá sérii výstav k výročí 90 let od vzniku Československa. Kromě výstavy korunovačních klenotů se lidé budou na Hrad moci přijít podívat na expozici věnovanou československým legiím v Rusku, výstavu o oslavách výročí vzniku Československa v historii i na velkou přehlídku slovenského výtvarného umění minulého století.

ČR se chce podílet na vytvoření evropské strategie péče o seniory

Česko se chce v době svého předsednictví EU podílet na vytvoření evropské strategie ochrany seniorů a péče o ně. Spolupracovat na ní chce s Francií a Švédskem, které sedmadvacítku povedou před a po ČR. Novinářům to řekla ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ). Česko v čele unie bude stát v prvním pololetí příštího roku. Za jednu ze svých priorit si zvolilo právě důstojné stárnutí a ochranu seniorů. "V České republice je tempo stárnutí opravdu nejvýraznější ze všech zemí. Máme vlastní recepty a snahu, jak problému čelit. Je zapotřebí ale i celoevropská strategie, do níž máme čím přispět," řekla ministryně. Podle ní evropské státy zatím nejsou připraveny na to, že starších lidí bude výrazně přibývat.

Nyní v Česku žije zhruba 1,5 milionu lidí nad 65 let. Tvoří zhruba 15 procent obyvatel. V roce 2030 by mělo být podle propočtů demografů pětašedesátníků a starších osob 2,2 milionu, tedy téměř čtvrtina obyvatel. V době svého předsednictví chce ČR uspořádat unijní konferenci o důstojném stáří. V programu se objeví téma ochrany práv seniorů. Starší lidé se totiž stávají kvůli svému věku terčem diskriminace. Nutné je změnit ale i "filozofii stáří" a přístup společnosti k seniorům, míní experti na problematiku stárnutí.

Interpelace skončily hádkou, jednání sněmovny přerušeno do úterý

Ústní interpelace i celé čtvrteční jednání Poslanecké sněmovny skončilo slovní roztržkou. Opoziční zákonodárci opustili zasedací sál, aby tak vyjádřili svůj nesouhlas s tím, že interpelací se kvůli zahraniční cestě opět neúčastnil premiér Mirek Topolánek (ODS) a že z jednání dolní komory se omluvila i řada dalších členů jeho vlády. Předsedající schůze Lubomír Zaorálek (ČSSD) pak interpelace ukončil, čímž skončilo i celé jednání. Místopředseda klubu ODS Pavel Hrnčíř označil jeho rozhodnutí za skandální. Dolní komora bude ve schůzi pokračovat v úterý. Opozice si stěžuje na to, že členové vlády v čele s premiérem se často z interpelací omlouvají. Ministři zase říkají, že opoziční zákonodárci interpelací nevyužívají k pokládaní věcných dotazů, ale zneužívají je k osobním útokům a slovním exhibicím.

Hyundai musí zastavit část prací na šesti objektech v Nošovicích

Automobilka Hyundai musí zastavit některé práce při stavbě továrny v Nošovicích. V šesti objektech buduje v rozporu se stavebním povolením kanalizaci, vodovod, vysoké a nízké napětí, venkovní osvětlení a slaboproud. Petr Michník z právního oddělení Hyundai řekl, že firma výzvu splnila a požadované práce zastavila a požádala o povolení změn. "Čekáme na vyřízení. Jedná se o šest drobných stavebních objektů, které v žádném případě nemohou zbrzdit výstavbu celého závodu," řekl ČTK.

Na některé nesrovnalosti při výstavbě nošovické továrny upozorňuje i nevládní organizace Ekologický právní servis (EPS). Její zástupce Jiří Nezhyba už dříve řekl, že Hyundai se vyplatí nejprve udělat změny, až poté je projednávat a legalizovat. Čekání na schválení všech změn by totiž celou výstavbu významně prodražilo.

Senát schválil půjčku 34 miliard na dopravní projekty od Evropské investiční banky

Senátoři souhlasí s přijetím úvěru od Evropské investiční banky v objemu až 34 miliard korun. Stát bude moci peníze použít na spolufinancování projektů z operačního programu Doprava. Půjčka by se měla čerpat v letech 2008 až 2010 se splatností 40 let ode dne podpisu smlouvy o úvěru. Program Doprava je největším operačním programem a představuje až 22 procent peněz, které může ČR v příštích letech z evropských fondů obdržet.

Ze spisu o Mrázkovi zmizely stovky stran, nikdo potrestán nebude

Z policejního spisu s názvem Krakatice, který se zabýval vazbami některých politiků na skupinu kolem zavražděného podnikatele Františka Mrázka, zmizely stovky stránek. Informaci přineslo Rádio Česko. Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) serveru Týden.cz řekl, že se ztratilo asi 1600 stran policejních odposlechů. Z šetření Inspekce ministra vnitra podle Langra vyplynulo, že za ztrátou stojí tři bývalí policisté. Potrestáni ovšem prý nebudou, protože byl jejich skutek již promlčen. Ministr označil výsledek vyšetřování za "šokující". "Zpětně nelze dohledat, zda všechny informace, získané odposlechy, byly v souladu se zákonem skartovány. Šestnáct set stran policejních odposlechů z roku 2000 se potuluje někde mimo policii," sdělil Týdnu Langer. Je to vůbec poprvé, co vedení úřadu veřejně přiznalo, že z citlivého spisu, naditého kompromitujícími materiály o politických špičkách, unikla důvěrná data. Podle Langra se navíc se ztracenými listinami obchoduje.

Inspekce se podle serveru Týden.cz začala případem zabývat loni na podzim, kdy novinář Jaroslav Kmenta začal zveřejňovat úryvky ze své knihy Kmotr Mrázek. Kmentovy články i kniha, kterou novinář vydal v závěru minulého roku, totiž prý vycházely právě ze spisu Krakatice. Spis čítá více než 10.000 stránek a zachycuje práci detektivů protikorupční policie, kteří se snažili rozkrýt vazby podsvětí na politiky.

Předseda krajského soudu podal trestní oznámení na senátora Novotného

Předseda Krajského soudu v Brně Jaromír Pořízek spolu se soudkyní Evou Krčmářovou podal trestní oznámení na senátora Josefa Novotného (SNK ED). V něm jej viní z pomluvy, útoku na státní orgán a z šíření poplašné zprávy. Reagoval tak na trestní oznámení Novotného, které senátor podal protikorupční policii kvůli údajným šesti pochybným konkurzům, o nichž rozhodoval brněnský krajský soud. Podle Novotného při nich mohly vzniknout škody za stovky milionů korun. V nedávné reportáži TV Nova rovněž uvedl, že na brněnském soudu působí mafie. Z pochybení obvinil senátor brněnskou konkurzní soudkyni Evu Krčmářovou. Trestní oznámení se netýká pouze jí, ale i dalších osob, které mohly být podle Novotného do pochybných konkurzů zapojeny. Mezi ně mohou patřit pracovníci dražebních firem a konkurzní správci.

Psi opět útočili v pražské zoo, poranili ovci a berana

Dva psi vnikli do dětské části pražské zoo a poranili ovci a berana. ČTK o tom informoval mluvčí zahrady Vít Kahle s tím, že jde o stejné psy jako při posledním útoku na zvířata koncem února. Tehdy psi zabili 13 ovcí a koz. Případem se nyní zabývá i policie, vedení zoo totiž podalo na majitele psů trestní oznámení. I po prvním incidentu byli psi umístěni do útulku, pak se ale vrátili ke svým majitelům. Těmi jsou podle médií lidé z komunity, která obývá squat Milada nedaleko zahrady.

Znovu otevřené Palladium zažilo falešný poplach

Pražské nákupní centrum Palladium, které se po měsíční pauze zaviněné požárem otevřelo návštěvníkům, zažilo další poplach. Tentokrát ale nikomu žádné nebezpečí nehrozilo, alarm byl spuštěn omylem. Někteří nakupující přesto budovu dočasně opustili, řekla mluvčí Palladia Veronika Kozová. O poplachu se nestihli dozvědět ani pražští hasiči. Falešný poplach byl neplánovaný, nebyl součástí žádného bezpečnostního cvičení. Technické týmy ale v obchodní galerii stále pracují. Palladium bylo poprvé otevřelo po únorovém požáru, který zasáhl hlavní elektrorozvodnu. Nákupní centrum bylo měsíc zavřené, protože kromě její opravy musela být provedena i kontrola všech návazných systémů.

Žena z Českých Budějovic má podezření na tropickou nákazu

Jihočeští záchranáři převezli na infekční oddělení českobudějovické nemocnice jedenašedesátiletou pacientku, která přišla k lékařce s obtížemi, jež by mohly znamenat některou z nebezpečných tropických nákaz. Žena se nedávno vrátila z pobytu v tropických zemích, proto ji zdravotníci preventivně transportovali v izolačním biovaku do nemocnice. Akce byla prvním ostrým zásahem takzvaného Bio hazard teamu, což je skupina pro zásah při výskytu vysoce nebezpečných nákaz.

Podvodníci útočí na data klientů bank vedle e-mailů i viry

Internetoví podvodníci se snaží vedle rozesílání podvodných e-mailů získat údaje od klientů bank i pomocí virů a trojských koní, takzvaným pharmingem. Upozornila na to Česká spořitelna, podle které jsou ohroženi nejen její klienti, ale i klienti několika dalších bank. Pokud je počítač napaden, může se podle spořitelny internetbanking chovat nestandardně a požadovat po klientech údaje, které běžně k přihlášení nepotřebují. Česká spořitelna jako banka s největším počtem klientů v Česku se stala v posledních týdnech opakovaným terčem podvodných e-mailů, tzv. phishingu.

Nositel Nobelovy ceny a rodák Grünberg dostal v Plzni pečeť

Loňský nositel Nobelovy ceny za fyziku Peter Grünberg, který se narodil 18. května 1939 v Plzni, dostal od primátora Plzně Pavla Rödla vyobrazení městské historické pečeti. Osmašedesátiletý fyzik získal Nobelovu cenu za takzvanou gigantickou magnetorezistenci umožňující miniaturizaci pevných disků počítačů a snadnější čtení uložených dat. V Plzni je na dvoudenní návštěvě. Uznávaný fyzik se narodil v Plzni, s rodinou poté žil v nedaleké Dýšině, kde si rodina pronajímala domek. Prožil tu větší část svého raného dětství, po konci války byla jeho rodina vysídlena a usadila se na západě Německa. Ačkoliv prý jako dítě mluvil výborně česky, dnes se mu vybaví jen minimum slovíček. Peter Grünberg je šestým nositelem Nobelovy ceny, který se narodil na území ČR.

V ČR se loni narodilo nejvíce dětí od roku 1993

V ČR se loni narodilo nejvíce dětí od roku 1993 - celkem 114.632. Loni tak přišlo na svět o 10.000 lidí více, než zemřelo, což představuje nejvyšší rozdíl za posledních 25 let. V republice žilo na konci roku 2007 celkem 10,381.130 obyvatel. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Počet obyvatel ČR se nepřetržitě zvyšuje již pátým rokem. K růstu počtu obyvatel loni přispěla i migrace cizinců, kterých v ČR přibylo 83.900 - téměř tolik, kolik v předcházejících třech letech dohromady.

Podle statistik odkládají ženy mateřství do stále vyššího věku. Průměrný věk matek stoupl o 0,2 roku na 27,1 roku při narození prvního dítěte a na 29,1 roku celkem. Průměrný věk otců v roce 2007 byl 32,9 roku. Mimo manželství se narodilo 34,5 procenta ze všech živě narozených dětí.

Ruští turisté jsou pátými nejčastějšími návštěvníky ČR

Průměrný ruský turista zůstal loni v České republice téměř šest dní a za každý den utratil více než 5000 korun. Celkem přitom do České republiky v roce 2007 přijelo skoro 321.000 turistů z Ruské federace, a stali se tak v zemi pátými nejčastějšími hosty. Novinářům to na významném turistickém veletrhu Moscow International Travel and Tourism (MITT) řekl první náměstek českého ministerstva pro místní rozvoj Jiří Vačkář. Ruští cestovatelé, kterých rok od roku významným způsobem přibývá, jsou stále turisty s nejdelší dobu pobytu v České republice. Tradičně preferují Prahu a Karlovy Vary, kam se vydává 58, respektive 26 procent z nich.

Kladrubský hřebčín by měl dostat historický biskupský kočár

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem by měl od římskokatolické církve zdarma získat historický kočár, který je ve velmi špatném stavu. Na jeho nákladné zrestaurování by se měly kromě hřebčína podílet také Pardubický a Královéhradecký kraj a magistráty obou krajských měst, řekl vedoucí odboru správy majetku královéhradecké diecéze Jan Doskočil. Za to by zúčastněné strany měly právo kočár využívat k slavnostním příležitostem.

Historický kočár z poloviny 19. století patřil královéhradeckému biskupovi Karlu Boromejskému Hanlovi z Kirchtreu, který byl ve funkci v letech 1832 až 1874. Nyní je uskladněn v Chrasti u Chrudimi a je ve velmi špatném stavu.

Staroměstské náměstí patřilo velikonočním kuriozitám

Nejrůznějším velikonočním kuriozitám patřilo Staroměstské náměstí v Praze. Návštěvníci si mohli prohlédnout šedesátikilovou kraslici nebo třímetrovou pomlázku. Zúčastnit se mohli soutěže v házení vajíček na čas. Nejkurióznějším exponátem, který mohli lidé snadno přehlédnout, byla minipomlázka o délce šest milimetrů. Upletena je z osmi vrbových proutků, devátým je opleteno držadlo. Přehlédnout ale návštěvníci nemohli obří soustruženou kraslici. "Má hmotnost 61 kilogramů a je zdobena technikou vylévání horkým cínem," řekl Josef Vaněk z pelhřimovské agentury Dobrý den. Nechyběla třímetrová pomlázka nebo kraslice vytvořená z 335 křepelčích vajíček.

V srpnu v Česku poprvé vystoupí kanadský písničkář Leonard Cohen

Kanadský písničkář Leonard Cohen, který v létě po 15 letech vyjede na světové turné, se vůbec poprvé představí také českým posluchačům. Vystoupí 10. srpna v Lumbeho zahradě na Pražském hradě. Leonard Cohen se narodil v roce 1934 v Montrealu. Začínal jako básník a spisovatel, k hudbě se přiklonil ve druhé polovině 60. let minulého století. Zpěvák a skladatel s podmanivým hlasem byl počátkem března uveden do rock-and-rollové síně slávy.

Trenér Brückner po Euru u fotbalové reprezentace skončí

Trenér fotbalové reprezentace Karel Brückner po červnovém evropském šampionátu v Rakousku a Švýcarsku skončí po šesti letech ve funkci. Brückner to překvapivě oznámil na závěr tiskové konferenci v Praze, když zveřejnil nominaci na středeční přípravný zápas v Dánsku. Na dotaz, zda povede tým v srpnovém utkání v Anglii, které svaz oficiálně potvrdil, odpověděl osmašedesátiletý kouč záporně. "Třicet čtyři let u trénování, to je dostatečně velká zátěž," řekl nečekaně Brückner. S reprezentací uspěl v každé ze tří kvalifikací. V roce 2004 získal na evropském šampionátu v Portugalsku bronzové medaile a o dva roky později přivedl mužstvo poprvé po 16 letech na mistrovství světa. Na něm však Češi skončili už v základní skupině. O Brücknerově možném odchodu se už nějaký čas mluvilo. Manažer reprezentace Vlastimil Košťál ale nedávno naznačil, že pokud fotbalisté postoupí na Euru do semifinále, bude trenér osloven, aby pokračoval. Brückner však uvedl, že jeho rozhodnutí je konečné.

První Češka se svými psy zdolala extrémní závod v Norsku

Finnmarkslopet je 500 kilometrů dlouhý extrémní závod psovodů po opuštěných norských pláních a zamrzlých jezerech. Sedmatřicetiletá Jana Henychová se svým psím spřežením sibiřského plemene husky je první Češkou, která ho zdolala. Na startu drsné soutěže se sešlo 58 psích spřežení, jen šest z nich vedly ženy. Závod dokončilo 32 závodníků, česká mašerka na 24. místě. "Do cíle jsem se dostala po třech dnech, 20 hodinách a šesti minutách jízdy," dodala Henychová s tím, že si tak splnila svůj velký životní sen. Závod, který nemá jinde v Evropě obdoby, začal 8. března v norském městečku Alta. Jeho trasa vedla odlehlou krajinou, kde běžně nelze potkat živého člověka. Závodníci se psy běželi ve dne v noci a zastavovali jen na povinné přestávky - na krmení a nutný odpočinek. Soutěž prověřila nejen fyzikou kondici, ale i strategii a silného ducha.

Účast na expedici přišla Henychovou na 80.000 korun, vybavení si ale musela nakoupit za půl milionu korun. Psům musela například pořídit zvláštní psí botičky, bez nichž by se nemohli na sypkém, přemrzlém sněhu, postavit na start. Za závod jich spotřebovali 200 párů. Cesta se psy do Norska trvala tři dny. Veškeré vybavení, saně a krmení měly hmotnost kolem čtyř tun.

Počasí

Česko v pátek zasáhne silné sněžení. Po půlnoci začne sněžit v Čechách, od rána bude sníh padat i na Moravě a ve Slezsku. Meteorologové varují také před silným jihozápadním větrem, který se na hřebenech hor může změnit ve vichřici s rychlostí až 108 kilometrů za hodinu. Je proměnlivá oblačnost se sněhovými přeháňkami. Teploty 1 až 5 stupňů, na horách kolem -3 stupňů Celsia.

20-03-2008