Denní souhrn zpráv Zprávy

22-03-2008

Pražský magistrát rozpustil demonstraci nacionalistů

Pražský magistrát nařídil rozpuštění sobotní demonstrace nacionalistů v centru Prahy. Před Domem národnostních menšin ve Vocelově ulici se kolem 11:00 sešlo asi 20 příznivců Národní strany, podle magistrátních úředníků ovšem porušili podmínky ohlášené akce. Nacionalisté chtěli demonstrovat proti údajné pozitivní diskriminaci menšin. Připravený projev nakonec přečetli na Palackého náměstí, kde už podle úředníků nebyl důvod akci přerušit. Před Domem národnostních menšin se současně sešla i desítka zástupců organizací národnostních menšin. Ti zablokovali místo před vchodem, kde chtěli členové Národní strany demonstrovat. Policie proto musela místo vyklidit. Na celou akci dohlížely dvě desítky strážníků a policistů České republiky.

Ministr Schwarzenberg chce, aby vláda uznala Kosovo 2. dubna

Česká vláda možná už v nejbližších dnech uzná nezávislost Kosova. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg chce kabinetu přeložit návrh na uznání Kosova 2. dubna, tedy do zahájení summitu NATO v Bukurešti. Před mezinárodním uznáním samostatnosti Kosova ale varoval při své nedávné návštěvě Bratislavy prezident Václav Klaus. Zopakoval své dřívější obavy, že souhlas s jednostranným osamostatněním by mohl působit jako precedens pro zahraničí. Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku proti jeho vůli 17. února. Od té doby ho uznalo přes 30 zemí. Jsou mezi nimi všechny velké státy EU kromě Španělska. Balkánské státy se zatím k oficiální podpoře Kosova nepřidaly. Zásadně proti je Rusko. Srbsko opakovaně prohlásilo, že samostatné Kosovo neuzná nikdy.

Vláda projedná návrh na jednorázový příspěvek důchodcům

Vláda by měla ve středu posoudit sociálnědemokratický návrh, aby každý důchodce dostal od státu v červnu mimořádně 6000 korun na dorovnání dopadů reformy veřejných financí. Lze předpokládat, že kabinet předlohu ČSSD odmítne. Ministr práce Petr Nečas návrh označil za populismus. Definitivně o něm ale rozhodne až parlament. Kabinet už do sněmovny poslal vlastní novelu, kterou chce penzistům kvůli neočekávaně vysokému růstu cen také přidat. Podle vládní varianty by se důchody od srpna zvedly v průměru o 465 korun měsíčně. Návrh ČSSD by rozpočet stál 12,5 miliardy korun, valorizace, jak ji navrhuje kabinet, by přišla na zhruba 6,5 miliardy korun. Počátkem letošního roku se důchody zvedly v průměru o 3,9 procenta, tedy o 346 korun. Průměrná penze tak činí 9111 korun.

Při čtvrteční havárii na D1 se zranilo celkem 30 lidí

Při čtvrteční hromadné havárii na dálnici D1 se zranilo 30 lidí, z toho šest těžce. Nikdo nezemřel. Mezi zraněnými bylo deset cizinců ze Slovenska, Portugalska, Británie a Německa. Škody po zřejmě největší hromadné nehodě v Česku by se podle policistů mohly vyšplhat do desítek milionů korun. První závěry policejních vyšetřování ale budou známy až začátkem příštího týdne. Při sérii nehod havarovala ve čtvrtek na 100. kilometru poblíž Humpolce více než stovka aut. Podle serveru Novinky.cz zaevidovali policisté na dálnici D1 62 dopravních nehod, do kterých se zapojilo 152 vozidel. V kolonách uvízly tisíce lidí. Zraněné odvážely vrtulníky. Premiér Mirek Topolánek, který je na návštěvě ve Vietnamu, poděkoval záchranářům, kteří při hromadné havárii na D1 zasahovali. Vláda si podle něj uvědomuje špatný stav léta zanedbávaných českých komunikací. Premiér se prý osobně zasadí o urychlení výstavby dalších informačních tabulí na D1. První z nich by měla stát již letos.

Sdružení vyzvala politiky k případnému bojkotu olympiády v Číně

Několik občanských sdružení vyzvalo v sobotu české politiky, aby zvážili účast na letních olympijských hrách v Pekingu, pokud Čína odmítne zahájit mírová jednání o řešení situace v Tibetu. Sdružení M.O.S.T., Lungta, Potala, Namasté Nepál, Olympic Watch a Člověk v tísni ve svém společném prohlášení uvedla, že pokud Čína odmítne jednat o situaci v Tibetu s tibetskou exilovou vládou, znamená to, že Peking nechce dodržovat základní lidská práva. K tomu se ale již dříve Čína zavázala jako k jedné z podmínek pořádání her. Svou neúčast na olympijských hrách v Pekingu už oznámili šéf zelených a ministr životního prostředí Martin Bursík, ministr školství Ondřej Liška a primátor a první místopředseda ODS Pavel Bém. Evropské olympijské výbory, včetně českého, přesto tento týden možnost bojkotování olympiády odmítly.

Komunisté podají návrh na referendum o lisabonské smlouvě

Komunisté chtějí, aby o lisabonské smlouvě, která má místo neschválené euroústavy nově upravit fungování Evropské unie, rozhodli čeští občané v referendu. Ve sněmovně proto příští týden předloží zákon o jednorázovém referendu k této otázce. Uvedl to místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Komunistický návrh ale zřejmě nemá velké šance na úspěch. Ostatní parlamentní strany totiž dávají přednost tomu, aby smlouvu schvalovali zákonodárci. Vládní politici argumentují tím, že nový dokument pouze upravuje již existující smlouvy EU, a není proto zásadním zásahem do suverenity České republiky. ODS ale zároveň chce, aby nová unijní pravidla přezkoumal Ústavní soud.

CVVM: Volby by vyhrála ČSSD, druhá ODS snížila ztrátu

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrála opoziční ČSSD s 36 procenty hlasů, druhá ODS by získala 32 procent hlasů. Občanským demokratům se za uplynulý měsíc podařilo snížit náskok ČSSD. Zatímco v únoru byl rozdíl mezi oběma nejsilnějšími stranami 9,5 procenta, nyní činí čtyři procenta. Komunisty by teď volilo 13 procent respondentů, zelené deset a lidovce sedm procent občanů. Žádná jiná politická strana by už nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny.

Odboráři chtějí připravit vlastní návrhy do penzijní reformy

Asociace samostatných odborů (ASO) se chystá připravit vlastní návrhy změn důchodového systému, které chce předložit ministrovi práce Petru Nečasovi (ODS). Odboráři nesouhlasí s posunutím důchodového věku na 65 let a požadují možnost odejít předčasně do penze a zřízení zaměstnaneckého připojištění. S pokračujícím zvyšováním penzijního věku na 65 let počítá návrh důchodového zákona, který sněmovna předala svým výborům k projednání. Důchodový věk roste už nyní. Zvedá se postupně na 63 let. Muži by měli této hranice dosáhnout po roce 2016, bezdětné ženy po roce 2019. Podle návrhu Nečasova důchodového zákona by mělo zvyšování věku dál pokračovat stejným tempem. Na 65 let by se tak dostal po roce 2030. Podle předsedy ASO Bohumíra Dufka by zvyšování věku mělo být pomalejší, trvat by mělo zhruba 25 až 30 let. V 65 letech by tak lidé začali chodit do penze nejdříve po roce 2040.

Místopředseda lidovců Macek vyzval Klause k odsouzení potratů

Místopředseda KDU-ČSL David Macek vyzval prezidenta Václava Klause k účasti na diskusi o legálnosti umělých potratů a k jejich odsouzení. V otevřeném dopise se odvolává na nedávnou volbu prezidenta, při které o sobě Klaus mluvil jako o konzervativci. Macek také připomíná, že hlasy lidovců pomohly Klausovi znovu získat funkci. Mluvčí Hradu Petr Hájek se k dopisu nechtěl vyjadřovat. Prezident se podle něj k jeho přečtení dostane nejdříve po velikonočních svátcích. Na rozdíl od sousedního Polska je v Česku umělé přerušení těhotenství legální. Podle demografů se počet interrupcí v Česku postupně snižuje. Počet umělých přerušení těhotenství setrvává v letech 2006 a 2007 zhruba na 25.400 případech.

Na Velký pátek zazněla Dvořákova Stabat Mater

Duchovní kantáta Stabat Mater od Antonína Dvořáka zazněla na Velký pátek ve vyprodaném Národním divadle v Praze. Koncertní provedení v latině řídil kanadský dirigent Charles Olivieri-Munroe, který v ND vystoupil poprvé. Jako sólisté se představili sopranistka Eva Urbanová, altistka Yvona Škvárová, tenorista Valentin Prolat a basista Martin Gurbaľ. Sbor účinkoval pod vedením Pavla Vaňka, zpěv doprovodil orchestr ND. Národní divadlo uvedlo kantátu naposledy před 91 lety, a to pod taktovkou samotného autora. Dvořák ji zkomponoval ve svém nejtragičtějším životním období, poté, co mu zemřely tři děti. Oratorium položilo základy skladatelovy úspěšné zahraniční kariéry.

Na Pražském hradě byl uvedena pašijová hra

Na Pražském hradě se v sobotu odehrála poslední večeře Páně a Ježíšovo ukřižování. Divadelní soubor Apropo tu uvedl veršovanou pašijovou hru "Jidáši, kam jdeš", která vychází z biblického příběhu ukřižování Krista. Výtěžek představení, kterému přihlížely desítky lidí, je určen na konto Pomozte dětem. Divadlo Aproro sehrálo pašijový příběh už potřetí. Poprvé to bylo o Velikonocích roku 2000, podruhé v roce 2004. Soubor na Pražském hradě uvádí i vánoční hru, ta byla ve Zlaté bráně svatovítské katedrály inscenována poprvé předloni. Prostřednictvím svých představení už soubor pro konto Pomozte dětem vybral zhruba 60.000 korun.

Buddhistický chrám ve Varnsdorfu navštěvuje stále více Vietnamců

Buddhistický chrám ve Varnsdorfu k náboženským i kulturním setkáním vyhledává stále více členů místní vietnamské komunity a také jejich krajané žijící v blízkém i vzdálenějším okolí. První buddhistický chrám v Česku zahájil činnost ve vile na okraji severočeského města letos v lednu. Za krátkou dobu své existence se už stal součástí života vietnamské komunity, pravidelné obřady navštěvuje kolem 70 lidí. Uvedl to hlavní iniciátor vzniku chrámu Vu Linh Ngoc. V Česku žije a podniká už 15 let. Důvodem založení chrámu je podle něj zejména snaha ukázat nejmladší generaci náboženství a kulturu, která formovala jejich předky. Vietnamská komunita ve Šluknovském výběžku čítá více než 2000 členů, v samotném Varnsdorfu jich žije na 400. Vznik nového buddhistického chrámu se nyní chystá i v Praze.

V Mělníku zpřístupnili nejširší studnu v Česku

Davy lidí si tuto sobotu na náměstí Míru v Mělníku nenechaly ujít zpřístupnění historické studny ze 14. století, která je oficiálně nejširší v Česku. V nejširším místě měří 4,53 metru a je hluboká přes 46 metrů. Studna byla přístupná středověkou podzemní chodbou ze dvora bývalého okresního úřadu. Uvnitř studny je v současnosti sedm metrů vysoký sloupec vody. Podle mělnického místostarosty Jaromíra Kováříka se jedná o velmi kvalitní vodu, kterou jen setina procenta dělí od normy pro kojeneckou vodu. Radnice chce postupně otevřít i další části městského podzemí. Nyní se pracuje na zpřístupnění několika sklepů, v budoucnu by však obyvatelé a návštěvníci města měli mít možnost absolvovat kompletní prohlídkový okruh podzemím pod náměstím.

V Letňanech probíhá mezinárodní soutěž psů

Dvoudenní mezinárodní soutěž probíhá o tomto víkendu na výstavišti v pražských Letňanech. Do Prahy se sjeli chovatelé z celé Evropy a přivezli s sebou 4200 psů tří stovek plemen, s nimiž se utkají v různých soutěžích. Podle tajemníka Českého kynologického svazu Jiřího Šišky je počet vystavovaných psů nadprůměrný. Největší zastoupení mají na výstavě psů zlatí retrívři, afgánští chrti, angličtí kokršpanělé, kolie, bernští salašničtí psi, irští vlkodavové či labradorští retrívři. Vedle zástupců uznaných plemen si mohou návštěvníci prohlédnout i plemena neuznaná a také psy zcela nových plemen, mezi které patří například polský ogar. Organizátoři očekávají, že výstavu navštíví kolem 3000 lidí.

Sparta je po výhře nad Jabloncem v čele tabulky

Sparťanští fotbalisté se po těsné výhře 1:0 nad Jabloncem probojovali do čela prvoligové tabulky. Vydrží tam nejméně do pondělí, kdy dosud vedoucí Slavia nastoupí k dohrávce ve Zlíně. Vítězný gól na Letné vstřelil v 15. minutě Miroslav Slepička. Baník Ostrava vyhrál 3:0 nad Žižkovem, a odčinil tak svou předchozí porážku v Olomouci. Do sestavy se po disciplinárním trestu vrátil útočník Václav Svěrkoš, který sám dal dva góly a na třetí přihrál Františku Rajtoralovi. Poslední čtvrthodinu si za Baník opět zahrál i Martin Lukeš, který se sedm měsíců zotavoval z vážného zranění kolena. Fotbalisté Liberce si i v šestém kole jarní ligy udrželi pozici neporazitelných. V sobotním utkání na domácím hřišti porazili Olomouc 2:1. Vedoucí branku vstřelil v 85. minutě Jan Nezmar. Hosté přitom dlouho udávali tempo a brzy se dostali do vedení po trefě Lukáše Bajera. Ještě před přestávkou ale inkasovali od chorvatského hráče Andreje Keriče vyrovnávací gól.

Prsař Jedlička postoupil do semifinále na ME

Prsař Jiří Jedlička byl jediným českým plavcem, který uspěl v rozplavbách na mistrovství Evropy v Eindhovenu. Na padesátimetrové trati zaplaval čas 28,49 sekundy a jako čtrnáctý se dostal do večerního semifinále. Nejrychlejší byl Slovinec Matjaz Markič, na kterého jedlička ztratil 77 setin. Ostatní reprezentanti se mezi postupující šestnáctku nevešli. Michalu Rubáčkovi nestačilo ani nové české maximum na trati 100 metrů motýlek. Časem 53,71, kterým překonal vlastní český rekord z července 2006 o 18 setin, obsadil 23. místo. Na stejné trati skončil čtyřicátý Michal Verner. Blízko postupu byl na znakařské dvoustovce Květoslav Svoboda, jemuž chybělo na 18. místě pouze 59 setin.

Čeští házenkáři porazili na úvod turnaje Egypt 33:29

Čeští házenkáři zahájili mezinárodní turnaj o Pohár České televize vítězstvím 33:29 nad Egyptem. V pátek v hale Lokomotivy Plzeň získali svěřenci Pavla Pauzy po pomalejším začátku tříbrankový náskok, který po změně stran bezpečně kontrolovali.

Krasobruslař Verner selhal a skončil na MS patnáctý

Český krasobruslař Tomáš Verner na mistrovství světa neuspěl. Po čtvrtém místě v krátkém programu selhal v sobotní volné jízdě a propadl se na patnáctou pozici. Mistrem světa se stal Kanaďan Jeffrey Buttle. Verner poprvé v kariéře jel na mistrovství světa v nejlepší rozjížďce a na led nastoupil jako první po rozbruslení. Volnou jízdu zahájil stejně jako na mistrovství Evropy v Záhřebu, při čtverném toeloopu se rukou dotkl ledu. Pak upadl při druhém pokusu o čtverný toeloop, místo trojitého lutze skočil jen jednoduchý a jeho jízda se naprosto rozpadla. Získal jen 112,07 bodu, což je zhruba o 40 bodů méně než jeho osobní maximum.

Na polské straně Krkonoš spadla lavina, zasahují tam i Češi

Na polské straně Krkonoš spadla v sobotu odpoledne velká lavina a nejspíše uvěznila jednoho člověka. Na pomoc polským kolegům se vypravili i čeští horští záchranáři. Potvrdil to zástupce náčelníka krkonošské horské služby Pavel Jirsa. Lavinu rozsahem přirovnal k podobné, která před 40 lety zasáhla celý školní zájezd. Příslušníci horské služby museli v Krkonoších zasahovat i v pátek. Nedaleko Brádlerových bud nad Špindlerovým Mlýnem na Trutnovsku spadla lavina, která zasypala dva lidi. Záchranářům se je podařilo vyprostit, oba se šokem a podchlazením skončili v nemocnici.

Počasí

V noci polojasno až oblačno, teploty +1 až -3 stupně. V neděli očekáváme oblačno až zataženo, nejvyšší teploty 2 až 6, na východě území až 8 stupňů.

22-03-2008