Denní souhrn zpráv Zprávy

23-03-2008

Topolánek ukončil návštěvu Vietnamu

Premiér Mirek Topolánek nedělním setkáním s generálním tajemníkem komunistické strany Nong Duc Manhem ukončil třídenní návštěvu Vietnamu. Vietnamský režim se podle premiéra chová velmi tvrdě, investice ale povedou k růstu střední třídy. To může způsobit určité změny v ochraně životního prostředí, otázce lidských práv i v celé řadě standardů, které jsou pro nás běžné, uvedl Topolánek. Nesouhlasí s názory, že je podobné země třeba nechat v izolaci. V zemích, kde obchodní politiku řídí stát, je podle něj třeba jednat s každým, kdo na ni má vliv. Zástupci českých firem, kteří Topolánka doprovázeli, plánují investice za desítky miliard korun do místní ekonomiky. Firma Škoda Praha, dceřiná společnost ČEZ, například chce v zemi stavět uhelnou elektrárnu. Developerská společnost Finep zase kanceláře nebo byty. Součástí jednání byla i diskuse o Vietnamcích žijících v Česku. Loni bylo v ČR evidováno 14 000 zájemců o dlouhodobá víza a jejich počet rapidně roste. Po Slovácích a Ukrajincích jsou Vietnamci v Česku třetí nejpočetnější menšinou.

Ministr chce předložit novelu exekučního řádu veřejnosti

K normě, která se týká dluhů téměř půl milionu občanů, se bude moci vyjádřit veřejnost. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce novelu exekučního řádu před projednáním ve sněmovně nejprve dát k otevřené diskusi. Návrh hodlá do měsíce dopracovat a vyvěsit ho internetových stránkách svého úřadu. Uvedl to v nedělním diskusním pořadu televize Prima. Návrh chce postoupit parlamentu až poté, co se na něm shodne s veřejností a opozicí. Podle svých slov nechce protlačit tak citlivý návrh, který se týká zadluženosti občanů, za každou cenu. Podobně postupoval i při přípravě trestního zákoníku, který byl na internetu půl roku. Normou chce ministr ulevit soudům, které ročně řeší až půl milionu exekucí. V žádném případě ale nechce zavádět imunitu pro exekutory. Pospíšilův postup během televizní debaty uvítala i stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešová.

Obyvatelé Cejle v referendu odmítli jaderné úložiště

Obyvatelé Cejle na Jihlavsku odmítli v sobotním referendu stavbu trvalého úložiště jaderných odpadů v lokalitě Rohozná. Zúčastnilo se ho 238 lidí z celkem 347 voličů. Proti stavbě se vyjádřilo 200 lidí, 38 by s ní souhlasilo a 14 hlasů bylo neplatných. Uvedla to starostka obce Dana Poláčková. Naposledy se referendum k jadernému úložišti konalo ve Dvorcích a v Hubenově. Ve Dvorcích se ho koncem minulého roku zúčastnilo 110 ze 150 evidovaných voličů. Sklad vyhořelého paliva by přitom nevadil jen pěti lidem. V Hubenově bylo odevzdáno 95 hlasů ze 115 možných, pro úložiště byl jeden. O vybudování hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva se v Česku dlouhodobě uvažuje v šesti lokalitách. Jeho umístění na Jihlavsku již odmítli lidé v Hojkově, Dušejově, Opatově, Jedlově a Milíčově. Vyhořelé jaderné palivo se zatím skladuje v areálech jaderných elektráren. Lokalita pro trvalé úložiště v Česku by měla být vybrána do roku 2025.

Národní strana chce zveřejnit kontroverzní protiislámský film

Nacionalistická Národní strana nabídla svůj zahraniční server a připojení pro zveřejnění kontroverzního protiislámského filmu krajně pravicového nizozemského poslance Geerta Wilderse. Národní strana o tom informovala na svém webu. Zareagovala tak na to, že americká internetová společnost, na jejímž serveru chtěl Wilders svůj kontroverzní film uvést, zrušila jeho webovou stránku. Film nazvaný Fitna (Rozvrat) odmítly vysílat holandské televize. Podle Národní strany je ale tento snímek údajně nutné odvysílat po celé Evropě jako "odpověď islamistickým teroristům, kteří vydíráním a útoky ničí naše (evropské) země". Strana proto prý "v reakci na nehorázné ústupky médií nazislamistům" nabídla nizozemskému politikovi pomoc při zveřejnění filmu. Vojensky organizovaná Národní garda zároveň nabídla Wildersovi ochranu a azyl na nespecifikovaném místě v Česku.

V Opavě po nehodě sanitky zemřel chodec a čekající pacientka

V Opavě se v neděli dopoledne srazila sanitka s osobním autem. Na místě zemřel pětasedmdesátiletý kolemjdoucí muž, kterého srazil z chodníku vůz záchranné služby. Na záchranku čekala sedmdesátiletá žena z Velkých Hoštic, která ale ještě před příjezdem náhradní sanitky zemřela. Potvrdil to mluvčí opavské policie René Černohorský. Sedmadvacetiletý řidič sanitky utrpěl při nehodě lehká zranění, jeho spolujezdec středně těžká, je však mimo ohrožení života. Při dechové zkoušce policie u řidičů nezjistila žádný alkohol, příčiny nehody se zatím vyšetřují, dodal Černohorský.

Snowboardista uvězněný pod lavinu byl nalezen mrtvý

Čeští a polští horští záchranáři v neděli na polské straně Krkonoš našli tělo snowboardisty, jehož uvěznila pod sněhem velká lavina. Přivolaný lékař podle náčelníka krkonošské horské služby Adolfa Klepše konstatoval jeho smrt. Snowboardista zřejmě příliš riskovat a nerespektoval zákaz vstupu do nebezpečné oblasti. Z české strany se pátrání, které začalo už v sobotu, zúčastnilo kolem 50 záchranářů. Na stejném místě zemřelo pod lavinou v roce 1968 19 lidí. Příslušníci horské služby museli v Krkonoších zasahovat i v pátek. Nedaleko Brádlerových bud nad Špindlerovým Mlýnem na Trutnovsku spadla lavina, která zasypala tři lidi. Jednomu se podařilo vyhrabat a přivolal záchranáře. Ti vyprostili i zbylé muže, oba se šokem a podchlazením skončili v nemocnici.

Policie hledá cizince, který zřejmě unesl svou dcerku

Policie na Plzeňsku hledá osmatřicetiletého Nizozemce Rodneye Wiliama Cowieho žijícího v Austrálii. Podezírá ho, že unesl svoji šestiletou dceru Charlie Terezu Vichnarovou. Cizinec si v sobotu vyzvedl dítě od její matky v obci Žákava, ve smluvenou dobu ji ale navečer nevrátil a nedal o sobě vědět. Policie začala případ vyšetřovat pro podezření z únosu. Cizinec žije v Austrálii a do ČR přijel loni koncem prosince. V Plzni si zaplatil do konce března penzion, pokoj je ale nyní prázdný a nejsou v něm žádné jeho věci. Policie žádá veřejnost o jakékoliv informace o hledaném cizinci a pohřešované holčičce.

Týnský chrám má tři nové zvony

Tuto neděli poprvé zazněly tři nové zvony, které po 66 letech doplnily zvonovou sestavu Týnského chrámu v Praze. Zvony se jmény Jan Nepomucký, Ludmila a Archanděl Michael lidé slyšeli spolu s těmi historickými. Uvedl to hlavní zvoník pražského kostela Jiří Mazal. Zvony, které zvoní na elektrický pohon, byly do Prahy přivezeny už v prosinci loňského roku, hned po svém vysvěcení. Původně se měly rozeznít už na Vánoce, kvůli vánočním trhům a nepříznivému počasí ale mohly být vyzdviženy až v únoru. Nejmenší zvon Jan Nepomucký váží přes 300 kilogramů, větší Ludmila je zhruba o 200 kilogramů těžší, nejtěžší Archanděl Michael má dvě a půl tuny. Kvůli největšímu z nich museli kameníci rozšířit okno týnské věže. Původní zvony byly rekvírovány na jaře roku 1942 a použity k válečným účelům. Válku přežil jen šestiapůltunový zvon Marie, který je v jižní věži. V 90. letech byl v severní věži jako první instalován zvon Anežka. Menší zvonek je ještě v sanktusní věžičce.

Pavel Šporcl chystá sérii koncertů na zámku Kozel

Sérii ojedinělých koncertů předního českého houslisty Pavla Šporcla nabídne letos návštěvníkům zámek Kozel na Plzeňsku. V pěti setkáních, která začnou 13. dubna, provede Šporcl posluchače různými žánry. Na programu jsou vystoupení od sólového koncertu Pocta Paganinimu až po setkání s hosty. Houslista vystoupí s plzeňskými filharmoniky jako host operního koncertu Opera viva!, zahraje si ale jazz, pop nebo s romskou kapelou. Sérii koncertů uzavře v prosinci s Talichovým komorním kvartetem při koncertu Čtvero ročních období od Antonia Vivaldiho. Velký úspěch a zájem o koncerty uznávaného interpreta předpokládá i kastelán Karel Bobek. Koncertní série pořádá zámek Kozel už mnoho sezon. Několik let tu vystupoval například kytarista Lubomír Brabec, loni památka nabídla cyklus muzikálových vystoupení.

V Lukavci proběhla tradiční jízda kolem osení

V Lukavci na Novojičínsku zvěstovalo tuto neděli 23 jezdců na koních vzkříšení Ježíše Krista. Tradiční jízda kolem osení je starodávným zvykem, křesťané v Lukavci jej udržují po staletí jako jediní v Česku. Muži v černých oblecích objížděli na koních ozdobených pentlemi obce, ve kterých lidem žehnali a přáli velkou úrodu. Pro mnohé má tento křesťanský zvyk duchovní hodnotu, řekl organizátor slavnosti Václav David. Jízda kolem osení byla podle něho původně německou tradicí, dnes ji udržují jen v Lukavci a Lužičtí Srbové v Německu. Na slavnost se přijely podívat desítky lidí.

V Uherském Hradišti čeká děti Noc s Andersenem

Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti se i letos chystá na tradiční pohádkovou Noc s Andersenem. Ta se zde bude konat už po deváté. Speciálním hostem akce, která proběhne 28. března v budově knihovny ve Velehradské ulici, bude letos starosta města Libor Karásek. Dětem přečte starostenskou pohádku od Karla Čapka. V uherskohradišťské knihovně proběhla první Noc s Andersenem v roce 2000. Tehdy přišlo 20 dětí a jejich počet od té doby každým rokem narůstá. Tradice nočního čtení se rozšířila i do dalších měst. Loni se k akci přihlásilo rekordních 18.028 přátel dětských knížek a dětského čtení na téměř šesti stovkách míst. Pro letošní rok se už registrovalo více než 620 zájemců o pořádání akce nejen z České republiky, ale i ze Slovenska, Slovinska a Polska.

Kuchaři soutěžili v otevírání ústřic

Šéfkuchaři z vyhlášených pražských hotelů a restaurací na pódiu na Staroměstském náměstí v Praze soutěžili v otevírání ústřic. Z 24 přihlášených kuchařských mistrů otevřel dvě desítky ústřic nejrychleji Václav Frič z Pražského kulinářského institutu, který bude letos Česko reprezentovat na světovém šampionátu v irském městě Galway. Na bezmála pěti stovkách profesionálně otevřených ústřic si na závěr pochutnali diváci. Sedmý ročník českého mistrovství v otevírání ústřic byl součástí oslav irského národního svátku svatého Patrika. Šampionátem vyvrcholily Irské dny, které připravili pořadatelé velikonočních trhů ve spolupráci s irským hudebním festivalem.

Do Zlatých Hor se sjedou zlatokopové

Příští víkend zamíří do Zlatých Hor na Jesenicku přes tři desítky zlatokopů z Česka i z Polska. Při akci nazvané Otevírání jesenického klondiku budou nejen rýžovat zlato, ale musí obstát i v různých zlatokopeckých soutěžích. Soutěžit budou například v rozmražení první pánve se zlatých pískem, ale i v přípravě tradičních fazolí. Akce, inspirovaná příběhy Jacka Londona, se koná už pošesté. Zlatokopové se ve Zlatých Horách tradičně scházejí i v srpnu, kdy město pořádá soutěž s názvem O pánev starosty města. V areálu hornického skanzenu proběhne v r. 2010 i mistrovství světa v rýžování zlata.

Do reprezentace se vrací Tomáš Sivok

Trenér české fotbalové reprezentace Karel Brückner doplnil nominaci pro přípravný zápas v Dánsku o Tomáše Sivoka. Sparťanský kapitán se tak dočká návratu do národního týmu. Oznámil to mluvčí reprezentace Lukáš Tuček. Čtyřiadvacetiletý hráč, který může nastoupit na postu stopera i ve středu zálohy, má na kontě pět reprezentačních startů. Naposledy nastoupil v září loňského roku v kvalifikačním utkání proti Irsku, kde střídal o přestávce Tomáše Galáska.

Otužilci oslavili Velikonoce ve studené vodě Vltavy

Pětice otužilců z Klubu Letních mědvědů oslavila letošní Velikonoce a příchod jara ve Vltavě. Do chladné vody u smíchovského nábřeží v Praze se ponořil i pokořitel kanálu La Manche Richard Blatný, který řeku přeplaval až na druhý břeh. Studené počasí přitom připomínalo spíš zimu nežli začínající jaro, teplota vzduchu se pohybovala kolem nuly a voda ve Vltavě měla jen dva až tři stupně Celsia. "Počasí je dnes pro otužování úplně ideální. Plavalo se velmi hezky," řekl přesto Blatný. Otužilecké akce jsou velmi populární. Klub Ledních medvědů pořádá v lednu plavecké závody ve Vltavě. Nejznámější je Memoriál Alfréda Nikodéma, který se koná každoročně na svatého Štěpána u Národního divadla. Poprvé se ve Vltavě plavalo v roce 1923.

Meteorologové varují před silným sněžením na Moravě

Meteorologové varují před silným sněžením, při kterém se mohou vytvářet sněhové jazyky a místy i závěje. Jeseníky a Beskydy čeká až 30 centimetrů nového sněhu. Výstraha platí od nedělní půlnoci do pondělí odpoledne pro Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav. Vzhledem k čerstvému větru s průměrnou rychlostí 18 až 36 kilometrů za hodinu a s nárazy kolem 54 kilometrů za hodinu se budou ve vyšších polohách vytvářet sněhové jazyky, na horách i závěje. ČHMÚ doporučuje řidičům, aby sledovali zpravodajství o počasí a situaci na silnicích. Nutné podle meteorologů budou zimní pneumatiky, na horách sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla.

Počasí

Bude oblačno, místy sněhové přeháňky, v polohách pod 400 m srážky smíšené. Teploty 1 až 5, na horách kolem -2 st.

23-03-2008