Denní souhrn zpráv Zprávy

24-03-2008

Havel: Radar je první šance vyjít vstříc USA

Bývalý český prezident Václav Havel považuje americkou žádost o umístnění radarové základny v Česku za první šanci, jak vyjít vstříc spojenci, tedy USA. Bez jejich pomoci by podle něj nevzniklo samostatné Československo a nepadla by železná opona. "Američané od nás poprvé něco chtějí. Vždycky jsme chtěli my něco od nich. Chtějí od nás maličkost. A my začínáme dělat drahoty," prohlásil bývalý český prezident v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Odmítl také slova sovětského exprezidenta Michaila Gorbačova, který tvrdí, že celý protiraketový systém je namířen proti Rusku a Číně a z Česka udělá terč ruských vojenských plánů. Podle Havla se jedná o obranné systémy, nikoliv o útočnou zbraň. Vyjádřil zklamání nad tím, že v dobách, kdy v Československu pobývala sovětská vojska, proti jejich přítomnosti nikdo neprotestoval. Exprezident Havel se domnívá, že odpůrci radaru páchají něco stejně nebezpečného, jako byl pacifismus před mnichovskou dohodou z roku 1938. Ten nakonec podle něj vedl k větším ztrátám na životech, než pevný postoj.

Armáda nebude zveřejňovat jména mrtvých vojáků

Armáda ČR nebude v budoucnu zveřejňovat jména případných dalších mrtvých nebo zraněných vojáků. Nebude ani informovat o jejich zdravotním stavu. V Otázkách Václava Moravce to řekl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Uvedl to debatě, která se týkala smrti člena speciální jednotky české vojenské policie, který padl minulé pondělí v Afghánistánu. Jméno vojáka uniklo z kondolence prezidenta republiky. Prezidentův mluvčí Petr Hájek prohlásil, že prezident jako vrchní velitel ozbrojených sil měl právo ho zveřejnit. Podle Picka ale v komunikaci s prezidentskou kanceláří "něco zaskřípalo". Další příslušník vojenské policie byl při pondělním útoku těžce zraněn. Nyní se léčí v Ústřední vojenské nemocnici. Jeho stav je vážný, ale stabilizovaný. Nemocniční poplatky za zraněné vojáky bude podle Picka i nadále platit armáda. Česká republika letos zvýší počet vojáků v Afghánistánu. Dvě stovky vojáků nyní působí v Lógaru, další jsou zastoupeni v polní nemocnici v Kábulu. Čeští armádní specialisté operují i v provincii Hílmand. Armáda uvažuje o tom, že do země vyšle další elitní vojáky z prostějovské jednotky speciálních sil. Útvar, který v zemi již dvakrát působil, by mohl čítat asi 100 mužů.

Dodávky obrněnců Dingo pro armádu mohou brzy začít

Již během několika dnů mohou začít dodávky obrněných transportérů Dingo 2 pro českou armádu. Uvedl to mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka vozy splnily požadované zkoušky. Dinga budou sloužit v afghánské provincii Lógar, a to jak k přepravě vojáků, tak i civilních odborníků do míst, kde pracuje provinční rekonstrukční tým. Českým vojákům pomáhá v Afghánistánu již nyní 26 lehkých obrněných vozidel Humvee, která jim zapůjčily USA. Do konce dubna by je měly začít chránit i nově zakoupené obrněnce Dingo. Do Afghánistánu odcestují tyto stroje letecky. Podle informací médií stála auta přibližně 135 milionů korun.Loni v prosinci podepsal náčelník vojenské policie Oldřich Kubát s firmou Praga-Export smlouvu na nákup čtyř lehkých obrněných vozidel Iveco, která by měla zamířit do afghánské provincie Hílmand. Tady operuje skupina speciálních sil vojenské policie. Hodnota zakázky činí podle dřívějších informací asi 100 milionů korun.

Sněmovna bude zřejmě jednat o rezoluci o Tibetu

V úterý budou zřejmě poslanci jednat o rezoluci k událostem v Tibetu, kterou jim předložil zahraniční výbor sněmovny. Text vyzývá Čínu k takovému politickému řešení situace, které by reflektovalo zájmy Tibeťanů a jejich kulturní a náboženskou svébytnost. Sněmovna v něm vyzývá čínské orgány i demonstrující, aby se zdrželi násilí. Čínská velvyslankyně Chuo Jü-čen v Otázkách Václava Moravce prohlásila, že případné přijetí rezoluce "v žádném případě nepřispěje k rozvoji vztahů mezi oběma zeměmi". Podle ní by totiž bylo učiněno "na základě nepravdivých informací a nezodpovědnosti". Podle velvyslankyně se minulý týden ve Lhase nekonaly demonstrace, ale "násilné a zločinné incidenty". Českým občanům, kteří na olympijské hry chtějí jet jako sportovci či diváci, však prý Čína ochotně vystaví víza. Podle velvyslankyně Čína odmítá dát vízum na olympiádu pouze teroristům. O cestu na olympijské hry zatím podle ní projevilo zájem asi 10.000 lidí z České republiky.

Havel: Sportovci mohou na OH projevit názory mimo sportoviště

Sportovci na letních olympijských hrách v Číně nesmějí dělat politickou agitaci na sportovištích, své postoje ale mohou dát najevo mimo ně. V Otázkách Václava Moravce to řekl exprezident Václav Havel. Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek potvrdil, že čeští sportovci mohou svobodně vyjadřovat své názory, nesmí se tak ale dít v olympijských prostorách. Olympijský výbor pro ně neplánuje žádné politické školení. Havel spolu s dalšími zahraničními osobnostmi před několika dny vyzval mezinárodní olympijský výbor, aby zvážil vhodnost pořádání her v Číně. Nechce však brát sportovcům hry, na něž se léta připravovali. Podle Jana Rumla, předsedy sdružení Olympic Watch monitorujícího lidská práva v souvislosti s olympiádou, bylo umístění her do Číny chybou. Organizátoři her očekávají, že olympiáda může změnit postoj Číny k dodržování lidských práv. Havel připomněl berlínskou olympiádu v roce 1936, která posílila pozici Hitlera.

Politici: Dát protiislámský film na web nacionalistů je riziko

Nabídku českých nacionalistů, že na svém webu zveřejní kontroverzní protiislámský film krajně pravicového nizozemského poslance Geerta Wilderse, označil ministr vnitra Ivan Langer za nesmyslný krok hrstky hlupáků. Nabídku Národní strany odsoudili i předseda bezpečnostní komise ČSSD Jeroným Tejc a exministr vnitra za ČSSD František Bublan. Zveřejnění filmu považují za bezpečnostní riziko pro občany České republiky. Podle Tejce se nacionalisté chtějí zviditelnit na úkor bezpečnosti občanů. Riziko přitom podle něj nehrozí od muslimské komunity žijící v České republice, ale ze zahraničí. Zveřejnění filmu v Nizozemsku bylo zakázáno právě z obav, aby to nepopudilo tamní velmi silnou muslimskou komunitu. Pavel Sedláček jako mluvčí Národní gardy, která je polovojenskou organizací Národní strany, výtky odmítl. Bezpečnostní riziko vidí především ze strany islamistů. Nacionalisté na ně chtějí upozornit. Dodal, že na jejich nabídku zatím Wilders nereagoval.

Češi by mohli v Abú Zabí stavět halu na lyžování

V arabském emirátu Abú Zabí by Češi údajně mohli stavět unikátní halu na lyžování. Areál, který by měl být větší nežli obdobná sjezdařská hala v sousedním Dubaji, by mohla stavět společnost Vítkovice holding. Uvedly to hospodářské zdroje během návštěvy premiéra Mirka Topolánka ve Spojených arabských emirátech (SAE). Hala v pouštním Abú Zabí, kde většinou vládne horké počasí, by měla být dlouhá dva kilometry a široká 200 metrů. Mohla by prý být srovnatelná s alpskými podmínkami. V dolní části komplexu budou ale zároveň golfová hřiště nebo restaurace. Ředitel společnosti Vítkovice Holding Jan Světlík, který byl rovněž v hospodářské delegaci českého premiéra, již v neděli uvedl, že na trhu v emirátech je znovu zájem o ocelové výrobky. Vítkovice by tak mohly stavět i další speciální stavby, jako jsou výškové budovy nebo mosty. Firma by se také mohla zapojit do stavby nových rafinérií. Celková výše zakázky v kontraktu, který představitelé firmy v SAE podepíší, se bude pohybovat kolem miliardy eur. V roce 2006 vývoz ČR do SAE činil 485 milionů dolarů (asi osm miliard korun).

Zimní počasí opět komplikuje dopravu

Na řadě míst republiky opět hustě sněžilo, což přináší komplikace v dopravě. Nejhorší situace je na severní Moravě a ve Zlínském a Olomouckém kraji. Na sněhové přeháňky a zledovatělý sníh na silnicích si však museli dávat pozor i řidiči na jihu Čech a v dalších regionech. V západních Čechách naopak sněžení ustává. Potvrdilo se tak varování meteorologů, kteří v neděli vydali výstrahu před silným sněžením právě pro Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Na jihu Čech je nejhorší situace na Strakonicku a Jindřichohradecku. Na Vysočině přes noc napadlo kolem pěti centimetrů sněhu, pozor si musejí dávat řidiči i na dálnici D1. Po chemickém ošetření se někde mohou na vozovce setkat se zbytky rozbředlého sněhu, a to v celém úseku od Pelhřimovska přes Jihlavsko až po Žďársko. Západočeské silnice jsou většinou mokré nebo se zbytky rozbředlého sněhu, ve vyšších polohách Šumavy leží na některých silnicích zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem.

Po cizinci podezřelém z únosu dcerky pátrá Interpol

Osmatřicetiletého Novozélanďana Rodneye Williama Cowieho, který je podezřelý, že v sobotu unesl svoji šestiletou dceru Charlie Terezu Vichnarovou ze Žákavy na Plzeňsku, hledá už i Interpol. Česká policie po obou vyhlásila pátrání v neděli. Protože je muž cizinec, policisté se obávají, že by se mohl pokusit odjet s dítětem přes hranice. Novozélanďan žijící v Austrálii si v sobotu dopoledne vyzvedl dítě od jeho matky v obci Žákava, ve smluvenou dobu je ale nevrátil. Nedal o sobě vědět, opustil i penzion v Plzni, který měl zaplacený do konce března. Policie případ vyšetřuje pro podezření z únosu.

Premiéra Havlovy hry bude v divadle Archa 22. května

Premiéra nové hry bývalého českého prezidenta Václava Havla Odcházení se v pražském divadle Archa uskuteční 22. května. Havel to řekl v televizním pořadu Otázky Václava Moravce. Hru nastuduje režisér David Radok, v hlavních rolích se představí Dagmar Havlová a Jan Tříska. Nová Havlova hra dlouho hledala svoji premiérovou scénu. Havel prý plánoval její uvedení v Divadle Na Zábradlí, později se mluvilo o Národním divadle. Jednání ale skončila především kvůli nesouhlasu činohry ND s Havlovým požadavkem, aby v inscenaci hrála jeho žena Dagmar a další hostující herci. Sešlo i z nastudování v Divadle Na Vinohradech, údajně z finančních důvodů. V polovině prosince sám Havel oznámil, že Odcházení uvede Archa. Hra by se do konce příštího roku měla objevit nejméně ve dvou dalších divadlech. V královéhradeckém Klicperově divadle má text nastudoval Havlův režisér Andrej Krob, zájem má i Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Agentura Aura-Pont, která Havla zastupuje, uzavřela první zahraniční smlouvu se Slovenským národním divadlem v Bratislavě. O licence mají zájem i divadla v Německu, Itálii, Británii a USA.

Sbírka Pomozte dětem slaví desátý ročník

Velikonoční pondělí v programu České televize opět patřilo charitativní sbírce Pomozte dětem. ČT ji každoročně pořádá společně s Nadací rozvoje občanské společnosti. V předchozích ročnících sbírky bylo podle organizátorů projektu vybráno celkem 101 milionů korun, které pomohly 133.000 ohroženým a znevýhodněným dětem. Pondělní program vyvrcholil zábavnou show na ČT1, kterou i letos moderovali Marcela Augustová, Tomáš Hanák, Michaela Maurerová a Vojta Kotek. Lidé mohou na sbírku Pomozte dětem přispět zasláním dárcovské SMS zprávy ve tvaru DMS KURE na číslo 87777, cena esemesky je 30 korun, přičemž na charitu jde 27 korun. Přispět mohou až do 15. května i na sbírkové konto 666 999 666/0300.

V Telči letos koledovala krojovaná děvčata

Na velikonoční koledu se letos zasněženými ulicemi Telče vydala krojovaná děvčata z horáckého souboru Podjavořičan. Místo pomlázky používala opentlené vařečky. Je totiž přestupný rok a místo mládenců tak podle tradice koledují dívky. "Se založením souboru jsme začaly pátrat po tradicích a dočetly jsme se, že tady na Horácku byla tradice, že na přestupný rok obcházela děvčata chlapce a vyplácela je. Tradice se nám zalíbila a zavedly jsme ji znovu, od té doby v ní pokračujeme 16. rokem, teď máme čtvrtý přestupný rok," vysvětlila neobvyklý zvyk hlavní organizátorka Jana Kuklová. Soubor Podjavořičan letos čeká ještě pořádání Horáckého jarmarku anebo výjezd na festival do Portugalska, loni byl v Irsku.

Do reprezentace se vrací Tomáš Sivok

Trenér české fotbalové reprezentace Karel Brückner doplnil nominaci pro přípravný zápas v Dánsku o Tomáše Sivoka. Sparťanský kapitán se tak dočká návratu do národního týmu. Oznámil to mluvčí reprezentace Lukáš Tuček. Čtyřiadvacetiletý hráč, který může nastoupit na postu stopera i ve středu zálohy, má na kontě pět reprezentačních startů. Naposledy nastoupil v září loňského roku v kvalifikačním utkání proti Irsku, kde střídal o přestávce Tomáše Galáska.

Slavie opět vede ligovou tabulku

Fotbalisté pražské Slavie se díky pondělnímu vítězství 1:0 ve Zlíně v dohrávce 22. ligového kola vrátili do čela tabulky dva body před Spartu. Jedinou branku Slavie vstřelil ve 40. minutě po rychlém protiútoku Toleski. Tescoma Zlín je desátá.

Liberec porazil Slavii a vyrovnal sérii

Hokejisté Liberce porazili ve čtvrtém zápase semifinále Česká pojišťovna play off O2 extraligy pražskou Slavii 3:0 a srovnali stav série na 2:2. Další vzájemný zápas těchto týmu se uskuteční ve čtvrtek v Praze.

Házenkáři zdolali mistry Evropy a vyhráli celý turnaj

Čeští házenkáři obhájili vítězství v turnaji o Pohár České televize. V posledním nedělním utkání porazili mistry Evropy z Dánska 29:27, přestože v poločase o jeden gól prohrávali. Svěřenci Pavla Pauzy absolvovali celou soutěž bez ztráty, v předchozích zápasech zvítězili nad Egyptem i Švýcarskem.

Počasí

Bude oblačno s četnými sněhovými přeháňklami, na horách i trvalejší sněžení. Nejvyšší teploty 1 až 5 st.C.

24-03-2008