Denní souhrn zpráv Zprávy

27-03-2008

Koalice jedná o větším snižování veřejného deficitu

Vláda chce v příštích letech výrazně snížit schodek veřejných financí. Podle premiéra Mirka Topolánka by mohl být deficit v roce 2009 na úrovni 1,7 procenta hrubého domácího produktu. Zatím schválené reformní kroky počítají s 2,9 procenta. V roce 2011 by mohl podle premiéra deficit klesnout až na 1,2 procenta. O větším snižování deficitu jedná koalice. Premiér Topolánek to řekl ve čtvrtek při svém setkání se studenty na Vysoké škole ekonomické v Praze. Revize deficitu veřejných rozpočtů je podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka naprosto logický a správný krok. Již loňské lepší hospodaření státního rozpočtu deficit veřejných financí zlepšilo více, než se očekávalo. Podle předběžných výsledků loni skončil schodek veřejných rozpočtů na 1,9 procenta hrubého domácího produktu. Původní odhady přitom počítaly s více než třemi procenty HDP.

O Topolánkově účasti na olympiádě v Číně rozhodne vláda

O tom, zda premiér Topolánek pojede na Letní olympijské hry do Číny, rozhodne jeho kabinet. Vyplývá to z prohlášení, které Topolánek zaslal ČTK. "Nemám ve zvyku činit laciná gesta a neučiním tak ani v souvislosti s olympijskými hrami," napsal Topolánek. Dodal, že vláda přijme rozhodnutí o jeho případné účasti na zahájení her na základě důkladné věcné analýzy. Premiér upozornil, že nechce poškodit české sportovce. Dále uvedl, že na zahájení olympiády původně jet nechtěl, protože dával přednost prezidentu Václavu Klausovi. Ten však ve středu oznámil, že do Pekingu neodcestuje.

Klause čeká operace kyčle; nebude kvůli tomu na olympiádě

Prezident Václav Klaus letos podstoupí operaci kyčelního kloubu. Uvedl to mluvčí Hradu Petr Hájek. Na dlouho plánovaný zákrok půjde hlava státu patrně někdy v létě. Mladá Fronta Dnes napsala, že Klaus kvůli operaci nebude moci jet na olympiádu v Číně. Na svých stránkách www.klaus.cz prezident ve středu uvedl, že se na letní hry nechystá. Naznačil, že to není z politických důvodů, o zdravotních důvodech se ale nezmínil. Prezident na svých stránkách uvedl, že jako celoživotní sportovec je proti politizaci sportu a proti závodění v tom, kdo udělá olympiádu velkolepější. Reagoval tak ve svém "dementi číslo 29" na jeden z článků v českých médiích týkající se Tibetu. "Na olympiádu do Číny jet neplánuji, ale mou motivací není hrozba Číně. Také si nejsem jist, zda může být neúčast politika na zahájení olympiády výstrahou."

Paroubek: Dohoda mezi USA a Ruskem je prý na spadnutí

Dohoda mezi Spojenými státy a Ruskem, týkající se prvků amerického protiraketového deštníku v České republice a Polsku, je na spadnutí. Po jednání v ruském parlamentu to řekl šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek. Na schůzce mu to prý řekl předseda zahraničního výboru Státní dumy Konstantin Kosačov. Podle Paroubka čeští vyjednavači nedokázali mít na konečnou podobu dohod takový vliv jako jejich polští kolegové. O konkrétních podrobnostech blížící se rusko-americké dohody, které se od Kosačova dozvěděl, však nechtěl předseda ČSSD hovořit. Předseda vlády Mirek Topolánek (ODS) nynější cestu zástupců ČSSD do Moskvy označil za "smrtící" pro Českou republiku.

Armáda a blízcí se rozloučili s mužem, který padl v Afghánistánu

V obřadní síni strašnického krematoria se ve čtvrtek ráno konal pohřeb vojáka Milana Štěrby, který minulé pondělí zahynul v Afghánistánu. Obřad, který byl na přání rodiny pro veřejnost uzavřený, se uskutečnil s vojenskými poctami. Před strašnickým krematoriem byla nastoupena čestná jednotka a Vojenská hudba Praha. Armáda Štěrbu uctila také přeletem vrtulníku Mi-17 a třemi čestnými salvami. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek po obřadu připomněl, že Česká republika má v misích stovky vojáků. "Já doufám a strašně moc si přeji, aby toto byl případ poslední," řekl novinářům. S manželkou zesnulého Picek hovořil v pátek po převezení jeho těla zpět do Česka. Armáda chce do budoucna rodině pomáhat a zabezpečit ji.

Ústavní komise nenašla rozpor mezi reformní smlouvou EU a ústavou

Senátní ústavní komise neodhalila zjevný rozpor mezi reformní smlouvou EU a českým ústavním pořádkem. Podle komise citlivá místa v tomto vztahu mohou existovat, členové komise nicméně nepodpořili přezkoumání smlouvy Ústavním soudem, jak to navrhovali občanští demokraté. Zároveň ale komise nepřímo doporučila zhodnotit vztah evropského a českého práva. Předseda senátního evropského výboru Luděk Sefzig (ODS) mezi problémová místa zařadil předání kontrolních pravomocí národních parlamentů na evropskou úroveň nebo způsob změny rozhodování na evropské úrovni. Zástupci vlád členských zemí by podle smlouvy mohli stanovit, že se o některých záležitostech nebude rozhodovat jednomyslně, ale jen kvalifikovanou většinou. Členské státy by tak přišly o právo veta. Cestu vidí Sefzig ve změně jednacích parlamentních řádů tak, aby byli zástupci vlády při stanovování způsobu rozhodování vázáni doporučením parlamentu.

Třetina Čechů soudí, že ČR nikdy nedosáhne životní úrovně EU

Češi příliš nevěří tomu, že jejich země v životní úrovni brzy dohoní Západ. Podle průzkumu společnosti STEM si dvě pětiny občanů myslí, že průměrné životní úrovně západoevropských zemí EU dosáhne Česko za více než deset let a téměř třetina (31 procent) obyvatel dokonce soudí, že Česko životní úrovně Západu nedosáhne nikdy. Přitom pesimistů, kteří tvrdí, že západoevropské úrovně nedosáhne Česko nikdy, podle STEM postupně přibývá. Zatímco v roce 2003 tak podle jeho dřívějších průzkumů soudilo 17 procent respondentů, o rok později si to myslela už čtvrtina Čechů a v roce 2007 jejich podíl vzrostl na 31 procent. Mezi největší skeptiky podle průzkumu patří starší generace, lidé s nižší úrovní vzdělání, hůře situovaní občané, stoupenci levice a lidé, kteří nejsou spokojení se současnou politickou situací nebo se obávají vývoje ekonomické situace v krátkém časovém horizontu.

ÚS: Majoritní vlastníci mohou dále vytěsňovat menšinové akcionáře

Majoritní vlastníci nadále mohou vytěsňovat z akciových společností menšinové akcionáře. Ústavní soud (ÚS) ve čtvrtek zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení části obchodního zákoníku, která transakci zvanou squeeze-out umožňuje. Podle novely obchodního zákoníku, která vstoupila v platnost v roce 2005, mohou k vyplacení menších akcionářů přistoupit držitelé devadesátiprocentní majority ve firmách. Menšinoví akcionáři si však stěžují na nízké ceny vyplácené za akcie a na to, že jsou oproti majoritním vlastníkům v nevýhodné pozici. Podle údajů z letošního ledna přišli menšinoví akcionáři za dobu platnosti squeeze-outu o podíly ve 280 firmách, dalších 400 společností může k výkupu menšinových podílů přistoupit. Za své akcie dosud dostali malí akcionáři celkem 13,5 miliardy korun, v řadě případů mnohonásobně méně, než očekávali. Podle předsedy senátního klubu SNK Josefa Novotného přišli menšinoví akcionáři možná až o 30 miliard korun.

V kuřimské kauze padl první návrh na obžalobu

Objasňování tzv. kuřimské kauzy se chýlí ke konci. Vyšetřování případu, v němž byli týráni chlapci Ondřej a Jakub, by mohlo skončit v nejbližších dnech. Ve čtvrtek byl podán první návrh na obžalobu. Týká se stíhání dětské lékařky Mileny Smékalové, jíž hrozí až tři roky vězení za to, že o týrání hochů věděla, ale neoznámila jej. Bylo také uzavřeno vyšetřování části případu spojené s tím, že Barbora Škrlová vystupovala jako třináctiletá dívka Anička. Policie ji viní z poškozování cizích práv. V kuřimské kauze je v souvislosti s týráním obou chlapců stíhána jejich matka Klára Mauerová a dalších pět osob. Hrozí jim osm až 12 let vězení. Spis bude již brzy předán Krajskému státnímu zastupitelství v Brně s návrhem na podání obžaloby na hlavní aktéry. Pozadí kuřimské kauzy je stále nejasné. Podle některých úvah se náboženská sekta snažila "omladit" ústřední postavu kauzy - třiatřicetiletou Škrlovou, z níž se měla stát Anička a následně po jejím útěku do Norska zase třináctiletý hoch Adam.

Ředitel věznice končí kvůli propašovaným telefonům

Ředitel věznice v Kynšperku nad Ohří Ladislav Novák končí ve své funkci kvůli nelegálně drženým mobilním telefonům mezi vězni. Rozsáhlá kontrola tento týden ve věznici odhalila 15 takových mobilních telefonů. Vedení vězeňské služby proto rozhodlo, že Novák k 1. dubnu ze své funkce odejde. Sdělil to Robert Káčer z generálního ředitelství Vězeňské služby ČR. Kontrola byla nařízena kvůli výraznému nárůstu počtu mobilních telefonů propašovaných do kynšperské věznice. Od začátku roku jich zde vězeňská služba nalezla už třicet. "Vězeňská služba rozhodla také o dalších technických a organizačních opatřeních, která mají pomoci problém pašování mobilních telefonů do věznice vyřešit. Z bezpečnostních důvodů je nelze upřesnit," uvedl Káčer.

Auto, kterým Novozélanďan unesl dítě z Čech, našla německá policie

Německá policie našla v Norimberku auto, v němž o víkendu unesl Novozélanďan Rodney Wiliam Cowie z Česka svoji šestiletou dceru Charlie Terezu Vichnarovou ze Žákavy na Plzeňsku. Cowie je nyní s dívkou v Austrálii. Cizinec si v sobotu vyzvedl dítě od jeho matky v Žákavě na jižním Plzeňsku, ve smluvenou dobu je ale nevrátil. Nevrátil ani červený Ford Escort combi, který si půjčil od bývalého švagra a v němž s dcerou odjel. Podle policie dívka přicestovala se svým otcem do Sydney v pondělí. Existuje podezření, že vyjeli na padělané doklady. Policisté požádali Interpol, aby místo pobytu muže a dítěte zjistil. Celý případ policie vyšetřuje jako podezření z únosu. Podle českého ministerstva spravedlnosti australský soud už dříve svěřil dítě do péče matky. S návratem děvčete by měl nyní matce pomoci Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně.

Pražští zastupitele se přeli o kulturní granty, schválili je

Pražští zastupitelé se ve čtvrtek přeli o udělení kulturních grantů. Někteří opoziční členové sboru zpochybňovali nově zavedené dotace na prodanou vstupenku, na které mají nárok i komerční zařízení. Koaliční zastupitelé zase tvrdili, že mezi podnikatelskými a neziskovými subjekty nejsou z hlediska poskytování kulturních služeb rozdíly. Zastupitelé nakonec přidělili příspěvky podle původního návrhu. Celkem jde o 208 milionů korun. "Dotace na vstupenku je podpora zábavy, nikoli umění. Podporujme kino Aero, a ne multiplexy," vyzval Miroslav Poche (ČSSD). Podle Jany Ryšlinkové (SNK ED) i některých dalších zastupitelů nesplnili někteří žadatelé o dotaci na vstupenku dané podmínky, když nepředložili všechny potřebné dokumenty.

Šťáhlavský: Letiště se dohodne s Pentou zřejmě v létě

Dohoda o odkupu pozemků, které jsou potřeba pro stavbu nové přistávací dráhy na pražském letišti, se dá očekávat v létě. Uvedl to ředitel letiště pro rozvoj a správu majetku Dalibor Šťáhlavský. Zhruba polovina pozemků pod plánovanou ranvejí patří finanční skupině Penta. O pozemcích na letišti jednají s Pentou kromě zástupců letiště úředníci ministerstva dopravy. Žádná ze stran ale nechce jednání ani případnou cenu komentovat; některé odhady hovoří zhruba o 10.000 Kč za metr čtvereční. Dohoda s Pentou bude směrodatná i pro další menší vlastníky pozemků. Zdlouhavá jednání o ceně pozemků jsou mimo jiné důvodem, proč se termín zprovoznění dráhy neustále oddaluje. Z roku 2010 se nyní posunul na léta 2012 až 2013. Nová dráha za téměř devět miliard korun je podle Šťáhlavského nutná pro další rozvoj letiště. Současná hlavní dráha již funguje na hranici své maximální kapacity, která činí 44 pohybů letadel za hodinu.

ÚOHS: Největší českou konzervárnu Hamé mohou koupit Islanďané

Antimonopolní úřad souhlasí s prodejem společnosti Hamé skupině Nordic Partners. Fúzi Islanďanů a největší tuzemské konzervárenské firmy schválil bez podmínek, protože podle něj nepoškodí český trh. Stejně úřad posoudil i žádost Nordic Partners o koupi výrobce masných produktů Otomac. ČTK to řekl mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Kristián Chalupa. Severská skupina díky akvizici posílí své postavení ve střední Evropě. Hamé se 3000 zaměstnanci patří mezi největší potravinářské podniky v Česku, vyrábí kečupy, paštiky, konzervy i zavařeniny a bagety. Loňské tržby odhaduje na necelých pět miliard korun.

Erste prodala Pojišťovnu České spořitelny skupině VIG

Rakouská Erste Bank prodala pojišťovnu Versicherung, včetně jejích dceřiných podniků Pojišťovna České spořitelny a Poisťovna Slovenskej sporiteľne, skupině Vienna Insurance Group (VIG). Za prodej pojišťovacích aktivit rakouská banka získá 1,445 miliardy eur (zhruba 36,8 miliardy Kč). ČTK to sdělila mluvčí Erste Hana Cygonková. Transakce podléhají schválení příslušnými úřady na ochranu hospodářské soutěže a lokálními úřady vykonávajícími dozor nad pojišťovnami.

Pojištěnci VZP dali za péči a léky letos přes 600 milionů korun

Přes 600 milionů korun vydali za necelé tři měsíce roku pojištěnci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na regulačních poplatcích a doplatcích na léky. U této pojišťovny je 6,5 milionu lidí. Při dopočtu na deset milionů obyvatel by pojištěnci devíti zdravotních pojišťoven mohli vydat až miliardu. Odpovídá to plánům reformátorů, že za rok se vyberou čtyři miliardy. Podle zpráv z ordinací a nemocnic se rovněž potvrzuje, že lidé omezili návštěvy lékaře a levnější léky si kupují za hotové.

Brňany vyděsila netradiční reklama

V centru Brna se ve čtvrtek ráno objevily netradiční reklamní předměty imitující bomby, které vyděsily desítky lidí. Vypadají jako svazky trhavin, z nichž trčí dráty. Na jejich koncích je pak umístěna informace o programátorské společnosti, která si tuto nevšední reklamu zaplatila. "Je necitlivá a naprosto nevhodná," řekl mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek. Červené válečky s drátem jsou umístěny na osmi sloupech s hodinami v centru města. Svazky lze najít na Mendlově náměstí, v ulicích Koliště, Cejl nebo také u obchodní pasáže Vaňkovka. Od rána kvůli nim policisté a strážníci čelili desítkám telefonických dotazů vyděšených občanů.

Veletrh dětské knihy přivedl do Liberce 31 nakladatelství

Celkem 31 nakladatelství přilákal Veletrh dětské knihy, který začal tento čtvrtek na libereckém výstavišti. Podle Táni Kuželkové ze Sdružení pro veletrhy dětské knihy, které výstavu uspořádalo, se naučila pod Ještěd jezdit se svými novinkami pro dětské čtenáře všechna nejprestižnější nakladatelství v zemi. Třídenní přehlídku, jejímž cílem je přivést děti ke čtení, doprovázejí autogramiády, autorská čtení a besedy s autory. Výstava poskytuje ucelený přehled o nabídce dětských knih. Velká část expozice se letos zaměřila na příběhy zvířat. Samostatná sekce Můj přítel pes, které patří celý jeden pavilón, připomíná 70. výročí úmrtí spisovatele Karla Čapka. Jsou v něm všechna historická vydání Dášenky, všechny jazykové mutace a vybrané citáty. V dalším pavilonu jsou zase jen čítárny, herny a výtvarné dílny. "Každá kóje připomíná svět jedné knihy," dodala Kuželková.

Zrekonstruovaný Schwarzenberský palác bude patřit baroku

Po téměř pěti letech rekonstrukce se v pátek pro veřejnost otevře Schwarzenberský palác v Praze na Hradčanském náměstí. Jedna z nejrozsáhlejších renesančních staveb ve městě přibyla k výstavním prostorám Národní galerie v Praze (NG), která v ní připravila novou expozici Baroko v Čechách. Po rekonstrukci má galerie k dispozici 4000 metrů čtverečních expozičních prostor, opravy stály podle dřívějších informací 262 milionů korun. Autorem architektonického řešení rekonstrukce je Tomáš Šantavý, architekty nových expozic Pavel Kupka a Vlastimil Vagaday. Ve třech podlažích paláce najdou návštěvníci na 160 soch a 280 ukázek pozdně renesančního a barokního malířství, vytvořených od konce 16. do konce 18. století v českých zemích.

ČR půjde do dražby Lichtenštejnů s deseti miliony korun

Celkem deset milionů korun budou mít k dispozici zástupci České republiky, kteří chtějí v amsterodamské aukci získat umělecká díla ze sbírky Lichtenštejnů. Uvedl to ředitel olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Pavel Konečný. Velká část dražených artefaktů pochází z moravských zámků Valtice a Lednice a z hradu Moravský Šternberk, odkud je na konci druhé světové války Lichtenštejnové odvezli. Dražba aukční síně Christie's se uskuteční v úterý. Na ministerstvu kultury ve čtvrtek zasedala expertní komise, která plánovala postup dražby, řekl mluvčí Národního památkového ústavu Zdeněk Musil. Komise své záměry nezveřejní. Obává se, že detailní informace by mohly úspěšný nákup zmařit. "Pro NPÚ jsou cenné všechny nabízené věci, protože se vztahují k vývoji českých památek," dodal.

Do Semaforu se vrátí kdysi neúspěšná hra Sekta

Po 44 letech se na jeviště pražského Divadla Semafor vrátí hra Jiřího Suchého Sekta. Autor ji napsal už v roce 1964 a Jiří Šlitr k ní tehdy odmítl složit hudbu, protože se mu nelíbila. Při premiéře v roce 1965 neměla ohlas, propadla u diváků i většiny kritiky a po 36 reprízách musela být stažena z repertoáru. Jiří Suchý v nové inscenaci, která bude mít premiéru 2. dubna, ponechal zhruba polovinu z původního textu. Připsal však nové písničky a několik výstupů pro sebe a Jitku Molavcovou. V nové inscenaci Sekta účinkuje včetně kapely 23 lidí. Suchý tak dokazuje, že se nadobro zřekl formy "divadla malých forem".

Fotbalisté uhráli s Dánskem remízu

Čeští fotbalisté uhráli s Dánskem remízu 1:1. V posledním přípravném duelu před mistrovstvím Evropy, který svěřenci Karla Brücknera sehráli mimo domácí prostředí, prohrávali po Bendtnerově brance, ale Koller před poločasem vyrovnal. Trenér Brückner vedl národní tým v jubilejním 70. utkání jako hlavní kouč.

Hokejisty Plzně bude trénovat Hynek společně s Razýmem

Novým trenérem hokejistů Plzně byl ve čtvrtek oficiálně jmenován Pavel Hynek, který bude spolupracovat s asistentem Milanem Razýmem. S Lasselsbergerem se dohodli na ročních smlouvách. Na lavičce nahradili Miloslava Hořavu s Radimem Rulíkem, kteří působili v západočeském extraligovém celku od letošního ledna. Potvrdil to prezident plzeňského klubu Tomáš Král.

Kozlíková postoupila na OH

Česká cyklistka Lada Kozlíková obsadila na světovém šampionátu dráhařů v Manchesteru dvanácté místo ve stíhacím závodě na 3000 metrů a v novém českém rekordu si zajistila postup na olympijské hry v Pekingu. Mezi sprintery postoupil Adam Ptáčník mezi čtyřiadvacet nejlepších, v prvním vyřazovacím kole byl ale nad jeho síly Francouz Gregory Baugé.

Pražský půlmaraton má novou trať

Při jubilejním desátém ročníku Pražského půlmaratonu by tuto sobotu mohl na nové trati padnout rekord. Kvůli rekonstrukci Karlova mostu, kde se tradičně startuje, budou vytrvalci vybíhat od Rudolfina přes Mánesův most, cíl bude tamtéž. Dosud se přihlásilo téměř 5400 běžců a organizátoři věří, že do sobotního startu v pravé poledne padne rekordní hranice 6000 závodníků. Lepší osobní rekord, než je nejlepší výkon Keňana Patricka Ivutiho, mají tři muži. Ivuti loni zaběhl na původní trati čas 1:01:00. Jackson Kirwa běžel před měsícem v Paříži půlmaraton za 1:01:14 a věří, že by rekord mohl zdolat. Jeho soupeři budou krajané Wilson Onsare, jenž má stejný osobní rekord 1:00:52, a Eliah Karajna (1:00:57). Mezi ženami je favoritkou další keňská běžkyně Caroline Kwambaiová, předloňská vítězka v rekordu trati 1:10:08 a loni druhá. Pro vítěze mužského závodu je připravena odměna 3500 eur (asi 90.000 korun), nejlepší žena dostane 2500 eur (65.000 korun).

Počasí

V pátek bude oblačno až zataženo, teploty 8 až 12, na horách kolem 3 stupňů.

27-03-2008