Denní souhrn zpráv Zprávy

28-03-2008

Klaus a Topolánek si rozdělili role na summitu NATO

Prezident Václav Klaus a premiér Mirek Topolánek si rozdělili role na summitu NATO v Bukurešti, kterého se oba příští týden zúčastní. Prezident povede českou delegaci při středečním zahájení vrcholné schůzky NATO a také v pátek na jednání aliance s Ruskem a Ukrajinou, předseda vlády bude šéfovat ve čtvrtek, kdy by aliance měla schvalovat závěry summitu a také jednat o Afghánistánu. Premiér rovněž nevyloučil, že by česká vláda mohla do zahájení summitu přeci jen nakonec zformulovat svůj postoj k vyhlášení nezávislosti Kosova. V úterý přitom Topolánek prohlásil, že kabinet se Kosovem do bukurešťského zasedání zabývat nebude. Klaus, Topolánek, vicepremiér pro EU Alexandr Vondra, ministryně obrany Vlasta Parkanová a náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar na schůzce řešili také otázku protiraketové obrany ve střední Evropě, kterou se mají špičky NATO v rumunské metropoli rovněž zabývat.

Monitorování ruských základen českými vojáky označil ruský diplomat za žert

Americký návrh, aby v rámci reciprocity mohli čeští a polští experti monitorovat ruské základny, označil ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin za žert. Američané přišli původně s tím, že by ruští specialisté mohli provádět kontroly na americké protiraketové základně v Polsku a v Česku. Snaží se Rusy přesvědčit, že zvažovaná základna není namířená proti Moskvě. Rusko však vznik amerického protiraketového deštníku ve střední Evropě odmítá a hrozí, že kvůli základně případně přistoupí i k "adekvátním protiopatřením". Jeden z náměstků americké ministryně zahraničí Daniel Fried podle nejnovějších zpráv řekl, že dosavadní jednání s Rusy nepřinesla úspěch a zatím se nepodařilo překonat rozpory.

Česko se dohodne s USA na vyslání jednotky do Afghánistánu

Česko se už velmi brzy dohodne s USA na opětovném vyslání elitní prostějovské jednotky do Afghánistánu. Uvedla to ministryně obrany Vlasta Parkanová s tím, že případné nasazení bude muset ještě schválit vláda a parlament. Podle Parkanové by jednotka, která se již několikrát v Afghánistánu účastnila ostrých bojů, působila v rámci operace Trvalá svoboda. Nebyla by součástí jednotek NATO. Měla by mít více než 100 mužů a operovala by opět ve velmi nebezpečných částech země. Prostějovská jednotka se na působení v Afghánistánu připravuje delší dobu. V rámci operace Trvalá svoboda již operovala v letech 2004 a 2006. Cíle kontingentu byly v obou operacích podobné - pozorování, předávání informací a zpráv. Češi se však při misi nevyhnuli ani bojovým střetům.

Premiér Topolánek urazil odboráře, ti opustili jednání tripartity

Páteční mimořádné jednání tripartity kvůli novele zákona o zaměstnanosti skončilo dřív, než začalo. Odboráři jednání pobouřeně opustili poté, co je premiér Mirek Topolánek (ODS) ostře kritizoval kvůli jejich postoji ke stravenkám. Uvedla to mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová. "Premiér hrubě, hulvátsky a nevybíravě napadl zaměstnavatele a odbory kvůli stravenkám. Je to doslova skandál, který nemá na půdě tripartity obdoby," řekla Kašparová. Předseda vlády se vzápětí za své vystoupení omluvil. V prohlášení zaslaném ČTK odboráře a zaměstnavatele požádal, aby se vrátili k jednacímu stolu. Mluvčí vlády Jana Bartošová v pátek navečer oznámila, že tripartita se kvůli novele zákona o zaměstnanosti znovu mimořádně sejde v úterý 1. dubna. Kabinet bude o novele jednat na své středeční schůzi. Podle ministra práce Petra Nečase by změny v zákoně měly motivovat nezaměstnané k rychlému nalezení místa. Norma zkracuje dobu podpory v nezaměstnanosti o měsíc a upravuje její výši. Odbory mají k návrhům výhrady. Podle vedení ČMKOS na změny doplatí hlavně starší lidé, kteří obtížněji hledají práci.

Topolánek: Čunkův návrat mě trápí, ohrožuje vládnutí

Premiér Mirek Topolánek (ODS) si uvědomuje, že vleklý a stále bezvýsledný spor kolem návratu šéfa lidovců Jiřího Čunka do vlády poškozuje práci jeho kabinetu. Trápí ho ovšem dilema, jak vyhovět podle něj oprávněnému požadavku KDU-ČSL a současně nerozbít koalici a nedopustit odchod ministra zahraničí za zelené Karla Schwarzenberga. Šéf české diplomacie chce po Čunkovi jasné vysvětlení jeho majetkových poměrů, jinak ministerské křeslo opustí. "Nemíním se vzdát služeb Karla Schwarzenberga. Udělám vše pro to, aby se ta věc vyřídila," řekl premiér. Čunek už podle Topolánka s auditory připravil materiály, které se týkají jeho rodinných a osobních financí. Schwarzenberg je chce nechat posoudit odborníky na účetnictví. Už ve čtvrtek Topolánek řekl, že mu Čunek ve vládě chybí jako předseda jedné z koaličních stran. Už zdaleka tolik ho prý netrápí, že ministerstvo pro místní rozvoj je od Čunkovy listopadové rezignace bez šéfa.

Čunek: spor kvůli americké zprávě vyřešila odpověď velvyslance

Předseda lidovců Jiří Čunek pokládá za vyřízenou záležitost s výroční zprávou amerického ministerstva zahraničí o stavu lidských práv, která ho citovala jako případ korupce v Česku. Už při příchodu na schůzku s americkým velvyslancem Richardem Graberem řekl, že pokládá za dostačující vysvětlení, které se mu dostalo v písemné odpovědi velvyslanectví. Ambasador podle něj připustil, že zpráva vychází z různých zdrojů a bude aktualizována. Nedávno zveřejněný dokument se zmiňuje o Čunkově aféře jako příkladu korupce. Hovoří také o vystěhování Romů z centra Vsetína v době, kdy Čunek město vedl. Čunek v dopise Graberovi označil informace ve zprávě za nepřesné a nepravdivé a uvedl, že se jimi cítí být poškozen. Policie Čunka podezírala z toho, že jako starosta Vsetína vzal v únoru 2002 půlmilionový úplatek. Loni v listopadu jihlavský státní zástupce Arif Salichov Čunkovo stíhání zastavil. Rozhodnutí potvrdilo i Nejvyšší státní zastupitelství.

Armáda převzala první vozy značky Tatra

Zástupci armády v Novém Jičíně převzali prvních devět terénních vozů značky Tatra. Ty v nejbližších dnech nahradí dosluhující auta značky Praga V3S. V dalších týdnech bude předávání vozů Tatra pokračovat a do konce roku by jich vojáci měli používat 304. Podle Jiřího Staňka z ministerstva obrany armáda počítá s možným nasazením strojů v rámci zahraničních vojenských misí v Kosovu nebo v Afghánistánu. Tatrovky armáda při převzetí podrobila důkladné kontrole. Nedostatky na vozech totiž již dříve oddálily dodávku. Vozidla byla původně například až o 140 kilogramů těžší, než bylo dohodnuto. Vojenský nátěr dodaných aut nesplňoval armádní požadavky na radiolokační krytí. Celkem vojsko zjistilo čtyři desítky nedostatků. Podle Staňka sice neměly vliv na funkčnost vozu, přesto automobilce nyní za zpoždění dodávky hrozí vysoká pokuta. Celkem by armáda měla získat více než 550 vozidel za 2,6 miliardy korun.

Obce od radarů NATO chtějí odškodnění a zdravotní studie

Obce z okolí radarů NATO u Chlumce nad Cidlinou a u Slavkova chtějí po vládě finanční odškodnění a informace o tom, že radary nejsou škodlivé pro obyvatele v okolí těchto zařízení. V příštím týdnu vytvoří společné prohlášení, které budou adresovat ministerstvu obrany a členům vlády. Potvrdil to starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil. Obce budou požadovat také vylepšení příjmu televizních i rozhlasových signálů, které jsou nyní radarem narušeny. Žádnou konkrétní částku odškodnění starostové dosud neurčili. V okolí Chlumce se k společnému postupu připojilo 14 obcí, v okolí Slavkova je to přibližně desítka obcí. Kritizují to, že vláda o výstavbě radaru rozhodla bez jednání se starosty a že nikdo v obcích nebyl informován o výsledcích měření. Stavba radaru NATO mezi Chlumcem nad Cidlinou a Nepolisy začala v roce 2004, vlastní zařízení funguje od roku 2007. Radar NATO u Slavkova byl dokončen na konci roku 2007. Jeho výstavbu kritizovali také členové napoleonských klubů. Obří koule radaru podle nich narušila pietu slavkovského bojiště, které je hrobem 27.000 padlých v bitvě tří císařů z prosince 1805.

Česká policie zkoumá obsah Wildersova protiislámského filmu

Česká policie se začala zabývat kontroverzním protiislámským filmem Fitna (Rozvrat) nizozemského krajně pravicového politika Geerta Wilderse, který na svých stránkách zpřístupnilo také české nacionalistické uskupení Národní strana. Potvrdil to mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták. Zveřejnění filmu, v němž Wilders požaduje zákaz koránu a posvátnou knihu muslimů přirovnal k Hitlerově Mein Kampfu, může pro ČR znamenat bezpečnostní riziko. Již začátkem týdne to uvedli předseda bezpečnostní komise ČSSD Jeroným Tejc a exministr vnitra za ČSSD František Bublan. Podle Bublana by potenciální riziko nepřišlo z české muslimské komunity, ale ze zahraničí. Policie zatím zkoumá, zda je obsah filmu v souladu s českým právním řádem. Hanták se zatím nechtěl vyjádřit k tomu, zda je možné například zablokovat stránky Národní strany Asi čtvrthodinový film je na jejích stránkách zatím v původním znění. Strana ale avizuje, že k dispozici budou také české titulky. Národní strana je radikálně pravicovým uskupením, které působí na české politické scéně od listopadu 2002. Je neparlamentní a její aktivity jsou vedeny především snahou na sebe upozornit.

Na pochod extremistů v Jihlavě budou dohlížet policisté na koních

Policisté na koních, vůz s vodním dělem i policejní vrtulník jsou připraveni k udržení veřejného pořádku při sobotní ohlášené akci pravicových extremistů v Jihlavě. Kromě místních policistů a městských strážníků bude nasazena také pořádková jednotka policejní správy Jihomoravského kraje. Podle svolavatelů je akce, jíž by se mělo zúčastnit kolem 150 lidí, zaměřena k uctění památky padlých ve druhé světové válce. Podle mluvčího magistrátu Radka Tulise by lidé v době konání akce od 13. do 17. hodiny ve vlastním zájmu měli upustit od návštěvy Ústředního hřbitova. "Nic se nestane, možnost výtržností je naprostý nesmysl," řekl jeden ze svolavatelů akce Milan Hroch. Organizátoři, kteří by měli být označeni bílou stužkou, podle něj nebudou s médii komunikovat.

Otec Ondřeje a Jakuba může častěji na návštěvy do Klokánku

Ondřej a Jakub z kuřimské kauzy mohou častěji vidět svého otce. Dosud mohl Radek Coufal na návštěvy jen hodinu jedenkrát týdně, a to pod dohledem pracovníků z Klokánku. Nově soudkyně povolila dvě hodiny týdně bez dohledu a navíc ještě jedno sobotní odpoledne měsíčně za asistence pracovníků Klokánku. Otec je s rozhodnutím soudu spokojen, i když doufal, že bude moci oba chlapce vídat častěji. Ostatní příbuzní z matčiny strany k dětem zatím nemohou. Ondřej a Jakub bydlí v Klokánku od loňského května. Tehdy policie našla mladšího Ondřeje nahého zavřeného v temné komoře rodinného domu v Kuřimi, podle všeho ho tam zavírala jeho matka Klára Mauerová. Kauza už trvá skoro rok. Nejasnosti přetrvávají hlavně kolem úlohy Barbory Škrlové, která se vydávala za třináctiletou sestru chlapců. Byla mimo jiné obviněna z týrání obou hochů a spolu s ní dalších pět lidí - její bratr a jeho kamarád, matka chlapců Klára Mauerová, její sestra Kateřina Mauerová a jejich známá Hana Bašová. Všem hrozí vězení, a to osm let až 12 let.

Policie stíhá muže, který prý vybíral falešnou ekologickou daň

Policisté obvinili z pokusu o podvod občana Německa, který údajně loni v květnu prostřednictvím zásilek s fakturami žádal po obyvatelích Zlína uhrazení tehdy neexistující ekologické daně. Trestní stíhání je vedeno proti Wolfgangu A., potvrdil mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma. Pokud bude uznán vinným, hrozí cizinci pět až 12 let vězení. Podle Olmy se obviněný pokusil vylákat celkem více než 18 milionů korun. Loni v květnu odešlo z pobočky České pošty v Praze na 10.000 zásilek s fakturou na zaplacení tehdy neexistující ekologické daně. Ve skutečnosti však podvodník vylákal jen necelé dva tisíce korun. Podle ministerstva životního prostředí byla tzv. ekologická daň v Česku zavedena u elektřiny, zemního plynu a tuhých paliv teprve od letošního ledna.

Tendr na část obchvatu Prahy za deset miliard byl v pořádku

Antimonopolní úřad posvětil sporný tendr na výstavbu pražského obchvatu v úseku Lahovice - Slivenec za skoro deset miliard korun. Šestikilometrovou trasu staví sdružení vedené firmou Strabag. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) si nejprve nebyl jistý, zda Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) neporušilo zákon, když po vyhlášení vítězů změnilo některé parametry stavby. Nakonec ale žádné chyby nenašel. Výstavbu silnic v Česku často kritizují experti i nevládní organizace. Podle nich je cena za kilometr podstatně vyšší než v okolních zemích, třeba ve srovnání s Německem asi čtyřnásobná. Podle nedávné studie ČVUT se základní cena za jeden kilometr pohybuje od 180 milionů do 340 milionů korun. V případě úseku Lahovice - Slivenec je to v průměru asi pětkrát víc. Součástí stavby za 8,9 miliardy korun je totiž 15 mostů a také 1,6 kilometru dlouhý tunel. Úsek bude součástí celé jižní části vnějšího okruhu kolem Prahy, která propojí plzeňskou a brněnskou dálnici. Ve výstavbě už je také druhý díl obchvatu mezi Lahovicemi a Vestcem. Bude dlouhý 8,5 kilometru a bude stát 5,9 miliardy korun. Třetí úsek povede na dálnici D1.

Státním lesům hrozí, že firmy budou odstupovat od zakázek

Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) hrozí, že firmy pracující v jeho lesích budou odstupovat od zakázek, které s podnikem podepsaly na začátku letošního roku. Důvodem je pokles cen dřeva a nová situace v lesích po kalamitě po březnových vichřicích Emma a Kirsten. Vyplynulo z vyjádření Lesů ČR pro ČTK. Smlouvy z tendrů na práce a obchod se dřevem v hodnotě asi 11 miliard korun platí pro roky 2008 až 2010. "Přes původně pozitivní vývoj v otázce tendrů nás živelné události na pozadí recese ve dřevozpracujícím průmyslu opět postavily na začátek," uvedl generální ředitel LČR Jiří Novák. Problémy vyplývají z toho, že smlouvy z tendrů připravených striktně podle zákona o veřejných zakázkách neumožňují pružně na novou situaci cenově reagovat. Těžařům při změněné situaci hrozí ztráty, a chtěli by proto vyšší cenu za provedené práce a nižší cenu za kupované dřevo.

Ústecký kraj chce kvůli poničené krajině změnit horní zákon

Hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc chce vládě navrhnout, aby změnila horní zákon a zákon o ovzduší tak, aby více pamatovaly na regiony zatížené těžbou nebo průmyslem. Peníze by podle něho měly jít především samosprávám. Hejtman chce přesvědčit premiéra Mirka Topolánka, aby se ještě v tomto pololetí v Ústeckém kraji uskutečnilo výjezdní zasedání vlády, které by se problémem zabývalo. Podle Šulce dnes těžební společnosti musí ze zákona střádat peníze na takzvanou rekultivaci těžbou poničené krajiny. Tvrdí, že je to málo, protože rekultivovaná krajina není plnohodnotná a její údržba často zatěžuje rozpočty obcí. Proto navrhuje, aby těžební společnosti musely střádat o 30 procent více prostředků, které by se využily na takzvanou revitalizaci. Peníze navíc by připadly obcím, které by za ně mohly platit například výstavbu těžbou poničených komunikací, inženýrské sítě či budování rekreačních areálu v místech dolů a výsypek. Takový zákon by podle něho nebyl prospěšný jen pro Ústecký a Karlovarský kraj, kde se těží uhlí, ale týkal by se těžby veškerých nerostů v celé České republice.

Praha je žhavý kandidát pro přímé lety z Tchaj-wanu

Praha je první na seznamu nově zvažovaných evropských měst, kam by mohly v blízké budoucnosti létat tchajwanské aerolinie China Airlines přímo z Tchaj-peje. U příležitosti podepsání spolupráce s Českými aeroliniemi to v pátek řekl vrchní viceprezident China Airlines (ChA) pro marketing Su-Chien Hsieh. Obě strany zatím budou provozovat od 30. března společné lety z Tchaj-peje do Prahy přes Frankfurt. Podle průzkumu China Airlines by mohlo přímou linku z Tchaj-peje do Prahy ročně využít až 50.000 Tchajwanců. O přímou linku do Tchaj-peje usilují zástupci ČSA a Letiště Praha zhruba rok. Lukrativních dálkových linek, které výrazně přispívají k rozvoji letišť, má totiž Praha stále pomálu. Do korejského Soulu létají přímo Korean Air. Letadla ČSA létají do New Yorku a stroje Delta Airlines na největší letiště světa do Atlanty. Na všech zmíněných letech je také kód ČSA; jde o stejnou spolupráci jako u linky do Tchaj-peje.

Archeologové našli u Sebranic pozůstatky ze starší doby bronzové

Archeologové našli při záchranném výzkumu v Sebranicích na Blanensku předměty ze starší doby bronzové, tedy z období 2000 až 1600 let před našim letopočtem. Jedná se o torzo objektu s uhlíky a zlomky keramiky a také o hrob s kosterními pozůstatky. Uvedla to Zuzana Pančíková z Muzea Boskovicka. Podle ní jde o doklady po únětické kultuře, které se daří nacházet jen zřídka. Nález odborníci řadí k těm významnějším. Předměty se podařilo identifikovat podle střepů keramiky. Doklady o osídlení okolí Sebranic lidmi únětické kultury se našly v prostoru, kde vznikají montážní haly společnosti ALPS, vyrábějící komponenty pro elektroniku a automobilový průmysl. Stavební práce tu probíhají na ploše 64.000 metrů čtverečních. V severní části Blanenska se našly stopy po únětické kultuře před 70 lety při stavbě silnice u Chrudichrom a v osmdesátých letech minulého století u Skalice nad Svitavou.

Památkáři povolili obnovu vily Tugendhat

Brněnští radní budou moci brzy vypsat výběrové řízení na firmu, která zrestauruje funkcionalistickou vilu Tugendhat. Památkáři z krajského úřadu vydali poslední rozhodnutí, které je třeba k vydání stavebního povolení. S projektem památkové obnovy souhlasili již dříve, ale nelíbil se jim návrh na zajištění statiky domu. Ten projektanti přepracovali. Nový návrh památkovým požadavkům vyhovuje, řekl vedoucí odboru památkové péče na kraji Tomáš Drobný. Rekonstrukce za více než 100 milionů korun by mohla začít letos v létě. V rozpočtu města je pro rok 2008 na stavbu vyčleněno asi 20 milionů korun. Statika vily, kvůli níž se potřeba povolení zdržela, je pro památkáře důležitá. Právě nosné prvky jsou na domě unikátní. Budovu tvoří ocelový skelet a stropy pater nenesou zdi, ale jen subtilní pilíře. Právě taková konstrukce umožnila architektu Ludwigu Miesi van der Rohemu (1886 až 1969) opláštit dům skleněnými tabulemi, které bylo místy dokonce možné zasunout do země.

Unikátní sbírka známek Lamberta Krejčíře jde do dražby

V sobotu se uskuteční zřejmě největší dražba známek v dějinách české filatelie. V pražském hotelu Olympik se bude kromě jiného prodávat i sbírka, kterou po sobě zanechal zmizelý podnikatel Lambert Krejčíř, otec uprchlého Radovana Krejčíře. Sbírku se rozhodla prodat manželka Lamberta Krejčíře Naděžda. Vyvolávací cena je 8,5 milionu korun, katalogová hodnota známek však přesahuje 15,5 milionu korun. Organizátoři aukce očekávají velký zájem. Jistinu jeden milion korun zatím složilo šest lidí. Konečná cena, za kterou bude sbírka prodána, by se mohla pohybovat kolem 12 milionů korun. Základem vzácné sbírky jsou rakouské a maďarské známky, které pozbyly platnosti a Československá pošta je vyměňovala za nové. Původně byly určeny ke zničení, ale nakonec byly označeny přetiskem Pošta Československá 1919 a prodávány sběratelům. Sbírka obsahuje i několik unikátů, které by při jednotlivém prodeji mohly přesáhnout i milionovou hodnotu. Například chybotisk 50/50 Doplatit má katalogovou hodnotu 1,5 milionu, v Česku existuje pouze v počtu 17 kusů.Vzácný je i rohový čtyřblok 20f Magyar posta, za nějž prý Krejčíř zaplatil 1,4 milionu. Krejčířova sbírka byla několik let uložena v bankovním trezoru České spořitelny.

Titul Zlatý Ámos získala učitelka bučovického gymnázia

V klání o Zlatého Ámose zvítězila učitelka bučovického gymnázia Emílie Kostrbová. V pátečním finále o nejoblíbenějšího učitele roku, které proběhlo v pražském hotelu Olšanka, porazila pět soupeřů. Získala také titul Ámos Sympaťák a cenu dětské poroty. V sobotu bude slavnostně korunována na Kantorském bále. Učitelé ze základních i středních škol se utkali v několika disciplínách. Nejdříve měli napsat vtipnou poznámku o 15 slovech. Ve druhé disciplíně kladli otázky školní tabuli, Janu Ámosi Komenskému, ministru školství Ondřeji Liškovi a moderátorovi Karlu Šípovi. Závěr patřil společnému vystoupení učitelů s žáky. Vítězka si připravila představení, ve kterém ji unesli lidojedi a přišli ji zachránit misionáři z bučovického gymnázia oblečení v krojích. Kostrbové přišel pogratulovat i učitel chemie Ivan Sedlák, který vyhrál soutěž loni ve věku 80 let.

Na severní točnu se chystá první Češka

K Severnímu pólu chce na lyžích vyrazit první Češka Miluše Netolická. Spolu s ní se k točně vydají Dušan Kunovský a Ladislav Franta. Jejich "Expedice Central Group - Severní pól 2008" vyráží o víkendu na Špicberky. Uvedla to mluvčí skupiny Taťjana Sizová. Ze Špicberků bude expedice pokračovat na ruskou arktickou základnu Barneo ve zhruba stokilometrové vzdálenosti od pólu. Ze základny se trojice Čechů 2. dubna vydá k točně na lyžích a se saněmi taženými psím spřežením. Návrat zpět na Barneo polárníci plánují na 10. duben. Podle Sizové jde o vůbec první Čechy, kteří se chystají na severní točnu se psím spřežením. K pólu míří také režisér Petr Horký a polárník Miroslav Jakeš. Jsou už na Špicberkách, kde čekají na povolení k přesunu na Barneo. Stanice prý zatím není s to přijímat polárníky. Nemá totiž ještě v provozu přistávací plochu. Cílem této expedice je natočit dokumentární film o Severním pólu. Další Češi Petr Bold a Richard Santus chtějí dosáhnout pólu na letounu čs. výroby L-200 Morava z 50. let minulého století. Chtějí tak připomenout 90. výročí vzniku československého letectva a 50. výročí zahájení výroby letounu tohoto typu. Z Prahy startují 1. dubna.

Počasí

V sobotu má být oblačno, místy s deštěm. Teploty 8 až 12, na horách kolem 3 st.C.

28-03-2008