Denní souhrn zpráv Zprávy

29-03-2008

Mirek Topolánek: Ruské kontroly jen recipročně a se souhlasem vlády

Premiér Mirek Topolánek (ODS) trvá na tom, že pokud mají mít ruští inspektoři přístup k uvažované americké protiraketové základně v Česku, musí Rusko na oplátku nabídnout Čechům možnost kontrolovat ruské základny. Jakoukoliv přítomnost ruských expertů na základně v Brdech by podle něj navíc musela nejprve schválit česká vláda. "Pokud vůbec má být možnost kontrol ruských specialistů na základnách Spojených států amerických, v tomto případě na té základně v České republice, tak to musí být reciproční, musí to být po schválení českou vládou a v tomto smyslu z toho nemůžeme ustoupit," řekl Topolánek. Reagoval tak na vyjádření ruského velvyslance při NATO Dmitrije Rogozina, který v pátek označil americký návrh, aby Rusové a Češi mohli vzájemně kontrolovat základny na svém území, za vtip. Topolánek v souvislosti s vyjednáváním o umístění americké základny v Česku také znovu kritizoval lídra opoziční ČSSD Jiřího Paroubka. Zopakoval, že k vyjednávání o základně při své cestě do Moskvy neměl žádný mandát.

Paroubek, který se z Ruska vrátil, řekl, že o návštěvě jednal s ministerstvem zahraničních věcí. Podle něho je chybou vlády, že mezi sebou Černínský palác a Strakova akademie nekomunikují. Požadavek konzultací s premiérem o zahraničních cestách považuje za absurdní. Šéf největší opoziční strany také vyslovil lítost nad tím, že Topolánek si zatím nenašel čas na cestu do Ruska, které je jednou z nejvýznamnějších zemí světa. Zopakoval, že Rusové s Američany jednají o podmínkách umístění radaru a že Češi budou možná jejich závěry značně překvapeni. Podle Paroubka Topolánek nehájil české zájmy dostatečně, za vzor mu dává polského premiéra Donalda Tuska, který žádá od USA bezpečnostní záruky a pomoc pro polskou armádu. Topolánek se proti tvrzení ohradil. "Polská vláda nevyjednala zatím vůbec nic. To my máme před podpisem rámcové dohody o vstupu do vojenského zbrojního výzkumu Spojených států amerických. Myslím si, že to je podstatně důležitější pro rozvoj tohoto státu," prohlásil Topolánek.

KSČM bojuje proti radaru v Brdech peticí i protestním pochodem

Komunisté přiostřili boj proti americkému radaru v Česku. Připravili další petiční akci, jíž chtějí vyzvat Poslaneckou sněmovnu, aby neprojednávala smlouvu mezi USA a Českou republikou o umístění radarové základny do doby, než bude rozhodnuto o referendu. Zároveň uspořádají 19. dubna protestní pochod z Míšova na kótu 718 v Brdech, kde má radar stát. V Nymburku to sdělil předseda středočeské rady KSČM Stanislav Grospič. "Vyzýváme také obě komory parlamentu, aby přijaly ústavní zákon o jednorázovém referendu k této otázce," dodal. Vláda podle něj zcela ignoruje názor téměř dvou třetin obyvatel, kteří chtějí o radaru rozhodnout v referendu a odmítají umístění základny v Česku. Petici budou moci občané podepsat mimo jiné v rámci "týdne celostátního odporu proti americké vojenské základně na našem území", který komunisté vyhlásili na týden před pochodem z Míšova do Brd. Po celé republice budou pořádat protestní akce.

Premiér Topolánek: Přísnější kontroly u západních hranic šikanují turisty

Zpřísnění policejních kontrol v blízkosti česko-německých a česko-rakouských hranic po vstupu Česka do schengenského bezhraničního prostoru, považuje premiér Mirek Topolánek (ODS) za šikanu a porušení schengenských dohod. Prohlásil to při sobotním slavnostním zahájení schengenského provozu na mezinárodním letišti v Praze-Ruzyni. Na to, že i po prosincovém vstupu nových členských zemí do schengenského prostoru nezmizely některé potíže při překračování hranic, upozornila nedávno zpráva Střediska pro výzkum evropské politiky (CEPS), což je nezávislá poradní instituce při EU. Podle jejích závěrů mají dokonce turisté v některých případech větší problémy než dříve. Zpráva upozorňuje mimo jiné právě na časté policejní kontroly zaměřené na cestující z Polska a Česka. "Já to pokládám za šikanu a neplnění vlastně té schengenské dohody, řekl premiér. Předpokládá prý, že bavorská a hornorakouská vláda brzy pochopí, že tento typ kontrol je zbytečný. Česko vstoupilo do schengenského prostoru společně s osmi dalšími zeměmi na konci loňského roku. Zatímco z pozemních hranic zmizely kontroly již v prosinci, z letišť odejde policie s tříměsíčním zpožděním v noci ze soboty na neděli.

Jiří Paroubek uvažuje o vyslovení nedůvěry premiérovi

Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek uvažuje o tom, že by se jeho strana ve sněmovně pokusila vyvolat hlasování o nedůvěře premiérovi Mirkovi Topolánkovi (ODS). Po návratu z cesty do Ruska řekl, že premiér je podle něj značně unavený a zasloužil by si vyměnit i za předpokladu, že by zůstala zachována současná vládní koalice. Ve sněmovně se už uskutečnilo několik hlasování o nedůvěře celé vládě, nikdy však poslanci nehlasovali o premiérovi. Jeho pád by znamenal i konec vlády, kterou si premiér sám vybírá. Paroubek slovy o hlasování o důvěře premiérovi reagoval na páteční konflikt mezi Topolánkem a představiteli odborů a zaměstnavatelů. Topolánek je slovně napadl při začátku jednání tripartity, později se omluvil. Odboráři to ale považují za nedostatečné. Výstupem na jednání tripartity podle Paroubka předseda vlády demonstroval svou nekompetentnost. Svoji ideu hodlá Paroubek konzultovat s vedením ČSSD a poslaneckým klubem. Myslí si, že technicky proveditelná by byla, i když se zatím nikdo o vyslovení nedůvěry premiérovi nepokusil.

Kromě ústavou vyžadovaného hlasování o důvěře vládě na počátku funkčního období zažily české kabinety i pět mimořádných hlasování Poslanecké sněmovny o vyslovení důvěry či nedůvěry. Všechna skončila pro vládu úspěšně. Naposled sněmovna hlasovala o nedůvěře vládě Mirka Topolánka v úterý 5. prosince. Kabinet, tak jako už několikrát v minulosti, opět "podrželi" dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Socialistům navíc chyběl nemocný poslanec Petr Wolf. Nakonec tak návrh na vyslovení nedůvěry získal jen 97 hlasů. K vyslovení nedůvěry je potřeba nadpoloviční většina všech poslanců (101 hlas), zatímco vláda získá důvěru, jestliže má podporu nadpoloviční většiny přítomných poslanců.

V Podještědí se uran těžit nebude, ministr Bursík řízení zastavil

V Podještědí se uran těžit nebude. Ministr životního prostředí Martin Bursík uznal námitky místních obyvatel i dotčených obcí za opodstatněné a zastavil řízení o vyhlášení Chráněného ložiskového území, o které loni na podzim požádal Státní podnik Diamo báňský úřad. Informuje o tom sobotní Liberecký deník. Obce i majitelé nemovitostí upozorňovali na to, že řízení o vyhlášení chráněného území je v rozporu s českou ústavou, protože je z řízení vylučuje. Prohlášení chráněného ložiskového území bylo prvním krokem k těžbě uranové rudy v lokalitě Osečná - Kotel, kterou už v 60. letech objevily průzkumy Diama. O prohlášení ložiska ale požádala firma teprve loni, důvodem byla rostoucí cena uranu. Chráněné ložisko mělo být vyhlášeno na území 10,5 kilometru čtverečních. Podle odhadu tam leží kolem 20.000 tun rudy, což představuje v současných cenách kolem 120 miliard korun. Těžba by ale byla velmi nákladná a měla by devastující dopad na životní prostřední. To byl také jeden z argumentů, který ve svých námitkách použily dotčené obce Český Dub, Osečná, Světlá pod Ještědem a Janův Důl. Obce i jejich obyvatelé rozhodnutí ministra vítají.

Aktivisté v centru Prahy protestovali proti potratům

Zhruba 200 až 300 lidí se v sobotu podle odhadu ČTK sešlo na pražském Staroměstském náměstí, aby vyjádřili nesouhlas s umělými potraty. Akce se koná každoročně u příležitosti Dne nenarozených dětí, který připadá na 25. března. Dospělí i děti s barevnými balónky a několika transparenty poté v průvodu přešli na Václavské náměstí. "Svobodná volba končí tam, kde začíná nový život," hlásal jeden z plakátů. Podle prezidentky Hnutí za život Zdeňky Rybové je nepřípustné, že dnes zákon povoluje vraždu člověka. Potraty přirovnala k hitlerovským praktikám. "Lékaři, partneři, rodiče, lidé - nenuťte ženy k potratu," vyzýval velký bílý transparent, který nesli tři mladí muži. Shromáždění v centru Prahy předcházela mše v kostele sv. Jiljí. Většina aktivistů patřila mezi aktivní křesťany, přidaly se i řádové sestry, některé z nich mluvící polsky. Akci ukončil zhruba po hodině bosý katolický duchovní, který zapálil pod sochou svatého Václava svíčku jako vzpomínku na nenarozené děti.

Počet potratů se v ČR v posledních letech snižuje. Podle lékařů to souvisí s dostupností hormonální antikoncepce, kterou užívá téměř 40 procent Češek v plodném věku. V roce 1970 se v Česku narodilo téměř 148.000 dětí a bylo provedeno 72.000 potratů. Loni se narodilo přes 114.000 dětí, ukončeno bylo 25.414 těhotenství. Více než třetinu loňských potratů přitom představovala samovolná potracení.

Václav Krása: Zásadně nesouhlasíme s poukázkami místo peněz na péči

Národní rada osob se zdravotním postižením zásadně nesouhlasí se zavedením poukázek jako alternativy k příspěvku na péči. O sobotním usnesení republikového výboru rady informoval ČTK její předseda Václav Krása. S poukázkami počítá novela zákona o sociálních službách, kterou nyní připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Poukázky se dnes již částečně využívají při vyplácení sociálních dávek. "Žádáme MPSV, aby vypracovalo metodiku financování sociálních služeb a péče, která dá jistotu financování poskytovatelům sociálních služeb a povede prioritně k rozvoji terénních sociálních služeb," řekl ČTK Krása. Poukázky místo peněz by podle rady mohly vést k omezení péče o seniory a postižené v rodinách a sousedské pečovatelské výpomoci v obcích s nedostatkem sociálních služeb. Návrh novely by měl být hotov do konce května. Ministerstvo chce snížit výdaje na sociální služby. Velkou část peněz v systému přitom představují příspěvky na péči. Loni se na příspěvcích vyplatilo místo plánovaných asi devíti miliard 15 miliard.

Extremisté v Jihlavě uctili německé vojáky, řečník byl zadržen

Pravicoví extremisté v sobotu uctili na Ústředním hřbitově v Jihlavě památku padlých německých vojáků druhé světové války. Jeden řečník skončil na policii. Podle pozvánky na akci, kterou zveřejnili na internetu antifašisté, byli nacističtí vojáci válečnými oběťmi. "Jediní, kteří mají v současnosti právo a monopol na utrpení, jsou Židé pod záminkou jimi vybájeného holokaustu," píše se v textu. Jednoho z řečníků policisté při návratu extremistů na autobusové nádraží, odkud pochod vyšel, vybrali z davu. "Muž byl zadržen pro podezření ze spáchání trestného činu podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod občanů. Případ se vyšetřuje, nelze k němu podat více informací," řekla ČTK policejní mluvčí Jana Šípková. Akce se podle mluvčí zúčastnilo 150 extremistů, v ulicích Jihlavy byl podle ní i stejný počet antifašistů. Ty policie na radu antikonfliktního týmu přesunula do bočních ulic, aby se s pravicovými radikály nedostali do přímého střetu. Jádro anarchistů dovedli policisté před hřbitov v době, kdy nehrozil střet. V ulicích města bylo podle mluvčí nasazeno celkem 400 policistů, několik desítek městských strážníků a příslušníků cizinecké policie. Byli mezi nimi těžkooděnci, 12 policistů doprovázelo průvod na koních. Akci monitoroval policejní vrtulník, bylo připraveno vodní dělo i zásahová jednotka.

Podle českých muslimů stoupá netolerance, vyzývají ke smíření

V Česku v posledních letech vzrostla nenávist a netolerance vůči muslimům a muslimským národům, míní členové brněnské Islámské nadace. Mohou za to prý média, politici a některé zájmové skupiny, ale na druhou stranu také jednotlivci z řad muslimů. V prohlášení adresovaném ČTK to uvedl předseda nadace Muníb Hasan. Vyzývá ke smířlivosti a toleranci jak muslimy v zemi, tak českou většinu. "Obáváme se dne, kdy v důsledku této nenávistné kampaně proti islámu a muslimům dojde i k fyzickým útokům, což vytváří ve společnosti atmosféru strachu a nestability," stojí v prohlášení označeném jako výzva k české společnosti, která navazuje na obdobný dokument nadace vydaný v roce 2006. Brněnští muslimové v textu odsoudili projevy teroristy Usámy bin Ládina. "Nemá právo hovořit ani za evropské muslimy, ani za muslimy jako celek," napsali. Vyjádřili zároveň lítost nad tím, že média obšírně referují o projevech bin Ládina, ale neposkytují stejný prostor umírněným muslimům, kteří jeho slova a hrozby Evropě odmítají. Na druhou stranu muslimové ostře kritizují nedávné vylepování plakátů s karikaturou proroka Mohameda v brněnských ulicích. Považují to za ubohou provokaci.

Fond dal další miliony na podporu česko-německých projektů

Česko-německý fond budoucnosti vybral další projekty, které podpořil částkou 16 milionů korun. Peníze rozdělil mezi 159 projektů. Fond vyčlenil finance na kulturní projekty, jako jsou hudební a divadelní festivaly, na konference, vydávání knih, na studentská stipendia, výměnné studentské pobyty či letní tábory. Pracovníci fondu ČTK sdělili, že podporu získaly například boskovický festival, české kulturní dny ve Freiburgu či kulturní akce v česko-bavorském příhraničí, kterou pořádá občanské sdružení Šumavská renesance. Peníze vyčlenil fond též na účast německého spisovatele Güntera Kunerta na 18. ročníku Festivalu spisovatelů v Praze. Významnou akcí bude podle fondu letní festival Uprostřed Evropy na obou stranách česko-německé hranice a velká výstava děl Hanse Rottenhammera v Národní galerii v Praze. Podporu získala také desítka publikací, například německé vydání sborníku o židovském odboji během druhé světové války a česko-německé vydání šestého svazku Sebraných spisů Vladimíra Holana.

Česko-německý fond budoucnosti vznikl na základě společné deklarace obou států z roku 1997. Má za cíl spolupráci mezi oběma zeměmi, vznikl pro usmíření s válečnými a poválečnými událostmi. Loni obě země souhlasily s tím, že dají do fondu další stamiliony korun, které umožní práci fondu i v dalších letech.

Celníci zadrželi ve vlaku z Německa 14.000 tablet extáze

V mezinárodním vlaku z Berlína do Prahy zadrželi celníci ženu, která pašovala 14.000 tablet extáze. Informovala o tom česká soukromá televize Nova. Jde o jednu z největších zásilek extáze za poslední roky. Při zátahu byli zadrženi dva Nigerijci, kteří údajně stáli v čele drogového gangu. Česka byla dopadena při celní prohlídce vlaku mezi Děčínem a Ústím nad Labem. Drogu našli celníci v obalech od čisticích prostředků v kufru cestující. "Jednalo se o dlouhodobě rozpracovanou akci s krycím názvem Globe," řekla televizi mluvčí pražských celníků Ivana Dvořáková. Gang pašeráků sledovali celníci řadu měsíců. Žena prý byla pouze kurýrem gangu, který vedou nigerijští občané. Jeden z nich byl zadržen v Praze a druhý na základě mezinárodního zatykače na letišti v Krakově, řekla Dvořáková. Tablety extáze směřovaly přímo na pražský černý trh. Gang prodával drogy především na Václavském náměstí.

Výstavu o Vláčilovi na Pražském hradě zhlédla Magda Vášáryová

Už téměř deset tisíc lidí vidělo od poloviny února v Císařské konírně Pražského hradu výstavu nazvanou František Vláčil: Zápasy. V sobotu si tuto atraktivně instalovanou expozici prohlédla její patronka Magda Vášáryová. Doprovázel ji kurátor výstavy, filmový historik Pavel Jiras, a její manžel Milan Lasica. Vášáryová při té příležitosti zavzpomínala na dobu, kdy ještě jako studentka ztvárnila hlavní roli ve Vláčilově snímku Marketa Lazarová. U některých snímků zvážněla, jiné záběry z poloviny 60. let ji rozesmály. "Je to už dávno, a tak si pamatuji jen určité momenty z toho natáčení," řekla ČTK populární slovenská herečka, nyní poslankyně strany SDKU-DS ve slovenském parlamentu. Vzpomenula i na to, jak koncem 90. let natočila pro filmový dokument s režisérem Vláčilem rozhovor. "To už byla vlastně rozmluva dvou dospělých lidí. Do té doby jsem pana Vláčila neviděla. Nestýkali jsme se a on se mnou dokonce 20 let ani nemluvil. Nevím vlastně proč - byl to zvláštní člověk," podotkla herečka, která roli Markety Lazarové začala točit v 16 letech.

Hospital Kuks otevřel rozšířenou expozici s modelem památky

Barokní hospital Kuks u Dvora Králové na Trutnovsku otevřel v sobotu rozšířenou stálou expozici. Ve čtyřech nově upravených místnostech lidé uvidí zejména model kukského údolí a areálu hospitalu v době jeho největšího rozmachu v roce 1722. ČTK to řekl kastelán Kuksu Libor Švec. Kuks se souborem soch Matyáše Bernarda Brauna patří k nejvýznamnějším barokním památkám v Česku. Další části nové expozice jsou věnovány historii rodu Šporků a rodu Sweerts - Sporck a grafikám malíře Michaela Rentze. Vystaven je jeho unikátní cyklus Tanec smrti. Oficiální otevření nové expozice se uskuteční v neděli, kdy také bude vzpomínková mše k 270. výročí narození zakladatele Kuksu, hraběte Františka Antonína Šporka. I letos budou moci turisté navštívit Šporkovu hrobku, která byla v minulosti veřejnosti nepřístupná. "Díky lepšímu větrání jsme hrobku zkušebně otevřeli loni. Letos budeme vstup do hrobky nabízet po celou sezonu," řekl Švec. Kuks loni navštívilo 66.000 lidí, což bylo meziročně zhruba o dvě třetiny více.

Sbírka známek Lamberta Krejčíře se prodala za 13,65 milionu korun

Sbírka známek, kterou zanechal zmizelý podnikatel Lambert Krejčíř, otec uprchlého Radovana Krejčíře, se při sobotní aukci prodala za 13,65 milionu korun. Vyvolávací cena byla 8,5 milionu, katalogová cena však dosahovala 15,5 milionu korun. Sbírku dala do dražby manželka Lamberta Krejčíře Naděžda. Novým majitelem kolekce se stal český podnikatel mladší 40 let, který se snaží vybudovat rozsáhlou sbírku, řekl ČTK organizátor aukce Jiří Majer. Základem vzácné sbírky jsou známky označované jako PČ 1919. Jde o rakouské a maďarské známky, které pozbyly platnosti a Československá pošta je vyměňovala za nové. Původně byly určeny ke zničení, ale nakonec byly označeny přetiskem Pošta Československá 1919 a prodávány sběratelům. Sbírka po Lambertu Krejčířovi obsahuje i několik unikátů, které by při jednotlivém prodeji mohly přesáhnout milionovou hodnotu. Například chybotisk 50/50 Doplatit má katalogovou hodnotu 1,5 milionu, v Česku existuje pouze v počtu 17 kusů. Vzácný je i rohový čtyřblok 20f Magyar posta, za nějž prý Krejčíř zaplatil 1,4 milionu.

Lambert Krejčíř zmizel na podzim roku 2002. Skupina šesti mužů podle policie podnikatele unesla, odcizila mu větší množství peněz v hotovosti a také ho nutila uhradit dluhy jeho syna. Během únosu Lambert Krejčíř údajně zemřel. Jeho tělo nebylo nikdy nalezeno. Radovan Krejčíř, který je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy, je od 21. dubna 2007 v Jihoafrické republice, kam na falešný pas přicestoval ze Seychel. Na Seychely, jejichž je občanem, uprchl z Česka. Soud v jihoafrickém Johannesburgu letos 1. února rozhodl, že Krejčíř nemá být vydán z JAR do Česka k trestnímu stíhání.

Filharmonie Brno natočila hudbu pro londýnské národní divadlo

Filharmonie Brno natočila hudbu k divadelní hře Fram, kterou v dubnu premiérově uvede prestižní Královské národní divadlo v Londýně. Varhaník Jakub Janšta v sobotu pod dohledem skladatele Richarda Blackforda nahrával v Besedním domě poslední chybějící part. Ačkoliv orchestr pro zahraniční klientelu nahrává častěji, spolupráce s londýnským divadlem si váží. "Je to elitní záležitost," řekl ČTK manažer filharmonie Robert Hanč. Autorem hry Fram je britský básník a dramatik Tony Harrison, jehož znají i tuzemští čtenáři. V českém překladu vyšly jeho básně pod titulem My z Leedsu. Harrison na konci 60. let pobýval v Československu a na Karlově univerzitě vyučoval anglickou literaturu. Dnes patří k nejuznávanějším britským autorům, je držitelem několika literárních cen. S Královským národním divadlem spolupracuje dlouhodobě.

Do Zlatých Hor se sjeli zlatokopové, aby zahájili letošní sezonu

Více než dvacítka novodobých zlatokopů z Česka a Polska zahájila ve Zlatých Horách na Jesenicku letošní sezonu rýžování zlata. Při tradiční akci s názvem Otevírání jesenického Klondiku dobrodruzi museli předvést nejen svůj um při hledání zlatých šupin, ale také kuchařské umění či fyzickou kondici. Zlatokopy čekal zhruba desetikilometrový pochod přes Příčnou horu, při kterém museli například slanit stěnu lomu, nařezat dřevo a předvést své dovednosti při střelbách. Svůj kulinářský um dobrodruzi prokazovali při přípravě tradičního pokrmu zlatokopů, při vaření fazolí. "Akce má připomenout dobu, kdy zlatokopové přecházeli přes průsmyk ke zlatým ložiskům. Zároveň vítáme jaro, protože většina zlatokopů v zimě nerýžuje v terénu. Jako první se proto rozmrazovala kostka písku, ze které zlatokopové museli vyrýžovat zlato," řekl ČTK organizátor akce Josef Večeřa. Doplnil, že ve druhé etapě účastníci hledali zlaté šupiny v řece Olešnici. Příznivci rýžování zlata se mohou již za dva roky těšit na utkání zlatokopeckých profesionálů z celého světa, které se uskuteční v areálu hornického skanzenu v Údolí ztracených štol u Zlatých Hor. Areál se stane v roce 2010 místem mistrovství světa v rýžování zlata.

Ze sportu:

Absolutním triumfem keňských běžců skončil jubilejní desátý ročník Pražského půlmaratonu. Nejrychlejší byl jeden ze spolufavoritů Eliah Karanja, který proběhl cílem před Rudolfinem v neoficiálním čase 1:02:08. Keňská nadvláda v Praze trvá od roku 2000, pouze první ročník skončil triumfem Libyjce Aliho Ezayediho. V sobotu vytrvalci běžecké velmoci obsadili všechna místa v elitní desítce, vítěze dělilo od loňského rekordu Patricka Ivutiho 68 sekund. Nejlepším domácím běžcem byl třináctý David Gerych. Závod žen vyhrála Asha Gigiová, jež se v neoficiálním čase 1:12:00 postarala o premiérový etiopský triumf v Praze.

Bez útočníků Jana Marka z Magnitogorsku a Tomáše Rolinka z Pardubic se sešla v sobotu česká hokejová reprezentace v Havlíčkově Brodu před dvěma přípravnými zápasy s Běloruskem. První utkání je na programu ve středu v Třebíči, druhé o den později v Havlíčkově Brodu. Marek je zraněný, má problémy s ramenem a kolenem. Rolinek si léčí zánět v lokti a do přípravy se zapojí v pondělí. Reprezentační trenér Alois Hadamczik chce kádr co nejrychleji doplnit na základě výsledků play off české extraligy; povolá hráče z týmů, které vypadnou. Proti Bělorusku by měl nastoupit český výběr v nejsilnějším možném složení.

Fotbalisté Olomouce prohráli v utkání 23. kola první ligy se Zlínem 0:1. O první výhře Zlína v Olomouci v historii samostatné české ligy rozhodl ve 44. minutě David Šmahaj.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno, teploty 13 až 17 stupňů Celsia.

29-03-2008