Zprávy

Karel Schwarzenberg:Ve smlouvách s USA chybí shoda nad jednou formulací

Smlouvy o umístění americké protiraketové základny v České republice by mohly být podepsány začátkem května, stále nicméně chybí shoda nad jedním paragrafem, který se týká životního prostředí. V nedělním diskusním pořadu České televize to uvedl šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (za SZ). Ministr zahraničí očekává, že partneři Česka v NATO na summitu 4. dubna v Bukurešti pochopí, že zapojení do protiraketového systému USA bude znamenat ochranu pro Evropu. Odmítl názor předsedy slovenské vlády Roberta Fica, že záměr Američanů rozděluje členské státy Severoatlantické aliance. Obavy podle něj mohl záměr vyvolávat před rokem, mezi tím se podle Schwarzenberga podařilo české diplomacii přesvědčit partnery o přínosu záměru. Fico je nicméně proti tomu, aby radar v Brdech stál. Ministr zahraničí se také postavil za premiéra Mirka Topolánka (ODS) v souvislosti s kritikou, které předsedu vlády podrobil šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek. Tvrdí, že polský premiér Donald Tusk s Američany vyjednával lépe. Podle Schwarzenberga čeští vyjednavači dosáhli stejných výsledků jako jejich polští kolegové. K uzavření dohod o umístění radaru americké protiraketové obrany v Česku chybí záruky za likvidaci případných ekologických škod. Podle ministerstva životního prostředí je důležité, aby ze strany Spojených států existovaly finanční záruky pro případ, že vznikne škoda na životním prostředí.

Robert Fico: Slováci jsou proti základně USA v ČR; systém je nedokonalý

Slovensko je podle premiéra Roberta Fica proti umístění radaru protiraketové obrany Spojených států v Česku. V nedělním diskusním pořadu České televize uvedl, že záměr rozděluje Severoatlantickou alianci. Navíc je přesvědčen, že systém protiraketové obrany USA zatím není dostatečně vyvinutý, a v některých částech je dokonce nespolehlivý. "Myslím si, že je velmi zvláštní, že Evropa mlčky sleduje, jak přichází nové éra umísťování cizích vojáků na evropském kontinentě; myslím, že všichni jsme měli radost z odchodu ruských vojáků z českého a slovenského území, a není mi jasné, proč dnes EU respektuje, že tu má být umístěna protiraketová obrana," uvedl. Šéfovi slovenských sociálních demokratů chybí diskuse na půdě EU, která by podle něj měla být rozhodující. "Kdyby bylo osloveno Slovensko s žádostí o umístění jakéhokoli prvku protiraketové obrany, slovenská vláda by nesouhlasila," konstatoval. Předpokládá, že na blížícím se summitu NATO v Bukurešti budou mnohé věci vysvětleny.

Jednání ČSSD v Rusku má šéf diplomacie za oprávněná a přínosná

Na rozdíl od premiéra Mirka Topolánka (ODS) má ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (za SZ) cestu sociálních demokratů do Ruska za oprávněnou a přínosnou. Delegace v čele s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem jednala v Moskvě mimo jiné o ruském postoji k umístění radaru protiraketové obrany USA v Brdech. Paroubek řekl, že jednání mezi Američany a Rusy hodně pokročila a kritizoval Topolánka za malé vyjednavačské umění. Topolánek označil Paroubkovu misi za "smrtící". "Byla prospěšná, protože Paroubek v Moskvě slyšel, jak daleko vyjednávání jsou," komentoval spornou cestu Schwarzenberg. Šéf opozice podle něj má právo stavět se kriticky vůči politice vlády, a to včetně zahraniční politiky. Je rolí opozičního vůdce vyjadřovat jiné názory, než prezentuje vláda, že to někdy není úplně užitečné, je pravda, podotknul. Uvedl také, že všem ústavním činitelům včetně opozičních poslanců poskytuje jeho ministerstvo v zahraničí servis. Podle Topolánka není Paroubek oficiální osobou a nemá žádný mandát pro vyjednávání.

Kriticky vidí zahraniční politiku sociálních demokratů i šéf zelených a vicepremiér Martin Bursík. "Vypadá to, jako že máme dvojí zahraniční politiku, opozice by v tomto směru měla respektovat názor vlády," komentoval Paroubkovu cestu do Ruska. Ve chvíli, kdy sociální demokraté jednají například o zahraničním obchodu, podle něj působí země nevěrohodně.

Podle Schwarzenberga Kosovo může počkat,Topolánek chce rozhodnutí

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg předloží ve středu vládě návrh na uznání Kosova. Nebude ale prý trvat na tom, aby o něm vláda již ve středu rozhodla. Ministrům chce dát dostatek času na to, aby toto závažné rozhodnutí dobře zvážili. Premiér Mirek Topolánek ale chce ministry přesvědčit, aby už ve středu nezávislost Kosova uznali. O tom, dokdy by měla vláda Kosovo uznat prý má Karel Schwarzenberg svou představu, termín pro rozhodnutí ale nechce nyní zveřejnit. "Možná, že dojdeme k závěru, ale možná že se rozhodnutí ještě posune trošku. To si umím představit," řekl. Topolánek má k uznání Kosova některé výhrady, míní ale, že by bylo taktičtější ho uznat a dále nevyčkávat. "Nemáme jinou šanci, než to udělat teď. A je to lepší, než kdybychom to udělali před srbskými volbami," řekl Topolánek v rozhovoru pro pondělní Hospodářské noviny. Lidovci se domnívají, že Česká republika by zatím nezávislost Kosova uznávat neměla. Zásadně proti uznání Kosova je ČSSD, která to považuje za předčasné. Stejný postoj zaujali komunisté.

Schengenský prostor rozšířen o letiště v devíti zemích včetně ČR

Na letištích v Česku a v dalších osmi nových členských zemích Evropské unie od neděle odpadly pasové kontroly pro cestující v rámci takzvaného schengenského prostoru. Pro civilní leteckou dopravu v EU je dnes významné také to, že začala platit mezinárodní dohoda umožňující poprvé přímá letecká spojení mezi všemi evropskými a americkými městy. Schengenský prostor bez vnitřních hraničních kontrol se tak rozšířil o letiště v Česku, Slovensku, Polsku, Slovinsku, Maďarsku, Litvě, Lotyšsku, Estonsku a na Maltě. Kontroly na pozemních a námořních hranicích těchto států padly uvnitř prostoru již 21. prosince 2007. "Je to významný den," prohlásil nyní ředitel správy polských letišť PPL Michal Marzec. Krok v sobotu uvítal na letišti Praha-Ruzyně i premiér Mirek Topolánek. Zároveň ale zdůraznil, že ČR bude dále vytrvale usilovat o odstranění všech zbývajících diskriminací v otázce volného pohybu pracovních sil a služeb.

Schengenský prostor, ve kterém platí volný pohyb cestujících bez pasových kontrol, zahrnuje 24 zemí, a to 22 z 27 členských zemí EU spolu s Islandem a Norskem. Členský Kypr a nečlenské státy Švýcarsko a Lichtenštejnsko se mají připojit koncem roku. U Bulharska a Rumunska, které vstoupily do EU v lednu 2007, by se tak po nezbytných technických a bezpečnostních opatřeních mohlo stát v roce 2011. Británie a Irsko nemají zatím o Schengen zájem. Zapojení bývalých komunistických zemí do Schengenu vnímají tyto země podle různých komentářů jako konečné rozbití železné opony.

Karel Schwarzenberg: Nechystám se rezignovat ze zdravotních důvodů

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vyloučil, že by chtěl rezignovat na křeslo ve vládě ze zdravotních důvodů. Operace, kterou nedávno absolvoval, podle něho dopadla dobře. Při neformální schůzce šéfů diplomacií zemí EU ve Slovinsku se prý tento týden přesvědčil, že i v rekonvalescenci může svou funkci plnohodnotně vykonávat. Schwarzenberg to řekl v České televizi. Média spekulovala o tom, že Schwarzenbergova rezignace kvůli zdraví by mohla otevřít cestu k návratu šéfa lidovců Jiřího Čunka do vlády. Schwarzenberg chce, aby Čunek před vstupem do kabinetu veřejně objasnil svou finanční situaci. Dříve ministr zahraničí pohrozil tím, že pokud se Čunek vrátí bez splnění této podmínku, podá demisi. Schwarzenberg uvedl, že pro něj není důležitý termín, do kterého chce vidět důkazy o čistém původu Čunkových rodinných financí. "Chtěl bych, aby se věci objasnily," konstatoval s tím, že nejde o něj, ale o to, aby si vláda udržela důvěru veřejnosti.

Karel Schwarzenberg: Topolánkova účast na olympijských hrách není nutná

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nepovažuje za nutné, aby se premiér Mirek Topolánek (ODS) zúčastnil zahájení letních olympijských her v Číně. Předseda vlády se minulý týden nechal slyšet, že s ohledem na nepokoje v Tibetu požádá vládu o to, aby rozhodla o jeho účasti. Schwarzenberg uvedl, že je na premiérovi, aby se rozhodl. Řekne mu nicméně svůj názor. Šéf české diplomacie připomenul, že olympijské hry politicky zneužilo nacistické Německo v 30. letech minulého století. Sám jako politik nepovažuje za důležité akce se zúčastnit. Současně ale přeje sportovcům účast a úspěch. Účast na slavnostním zahájení her je věcí premiéra i podle šéfa zelených Martina Bursíka. Ocenil přitom Topolánkův postoj. "Je vidět, že téma je pro něj také velmi citlivé," konstatoval. Čína se stala terčem mezinárodní kritiky poté, co v první polovině března tvrdě potlačila povstání v Tibetu. Česká vláda násilí na demonstrantech odsoudila, vyslovila požadavek okamžitého zastavení represí, propuštění preventivně zadržených a žádala také umožnění přístupu objektivních novinářů do oblasti střetů.

Topolánek na zahájení olympiády původně jet nechtěl, protože dával přednost prezidentu Václavu Klausovi. Ten však ve středu oznámil, že do Pekingu neodcestuje. Prezident na svých webových stránkách napsal, že jako celoživotní sportovec je proti politizaci sportu a proti závodění v tom, kdo udělá olympiádu velkolepější. Motivací jeho neúčasti na hrách prý není politický postoj k Číně, nýbrž plánovaná operace kyčle. Z českých politiků se v srpnu do Pekingu nevypraví ani ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška (SZ) či pražský primátor Pavel Bém (ODS).

Prezident Klaus se na Hluboké sešel s Garrim Kasparovem

Prezident Václav Klaus se v neděli v poledne sešel v Hluboké nad Vltavou s šachovou legendou a vůdcem ruské opozice Garrim Kasparovem. Šachistu čekala odpoledne hra proti 26 hráčům současně, jedním z nich byl Klausův syn Jan. "Prezident Klaus se chtěl dozvědět více o situaci v Rusku, vyměnit si dojmy o ruských domácích problémech a slyšet mé názory na politiku Putinova režimu," řekl na tiskové konferenci Kasparov po setkání s prezidentem. Tématem rozhovoru byl i systém protiraketové obrany USA, jejíž součástí má být radar v Brdech. Kasparov považuje tento problém za irelevantní. Klaus se setkání s novináři nezúčastnil. Kasparov přijel na Hlubokou na pozvání starosty Jirsy. V šachové simultánce se utkal s bankéři, podnikateli, ale také s dětmi. "Pozval jsem ho nejen jako nejlepšího šachistu světa, ale také jako představitele ruské opozice," řekl ČTK Jirsa.

Ministr Bursík: Rozšíření zákazu jízd kamionů by mělo být od ledna 2009

Rozšíření víkendového zákazu jízd pro kamiony by mělo začít platit od 1. ledna 2009. Vláda by měla tento návrh dostat na stůl ještě do prázdnin, uvedl místopředseda vlády Martin Bursík v diskusním pořadu České televize. Od ledna 2010 by pak mohlo být zavedeno zpoplatnění nákladních automobilů na všech silnicích, dodal Bursík. Opoziční ČSSD tyto návrhy nepodpoří. Podle platné úpravy nesmějí kamiony jezdit během letních prázdnin v pátek od 17:00 do 21:00 a v sobotu od 7:00 do 13:00; po celý rok platí zákaz v neděli od 13:00 do 22:00. Nový návrh počítá s celoročním zákazem v pátek od 15:00 do 20:00 a v neděli od půlnoci do 22:00. Zvažované rozšíření zákazu jízd pro kamiony bude podle Svazu průmyslu a dopravy znamenat pro průmyslové podniky ztrátu zhruba osm miliard korun ročně. Podle Bursíka si ale zástupci svazu tento údaj "cucají z prstu". Bursík je proto vyzval k předložení podrobnějších argumentů. ČSSD by návrh na rozšíření zákazu jízd kamionů podpořila jen v případě, pokud by vznikla dostatečná parkovací místa pro kamiony a dokončila se modernizace železnic, aby mohla být více využita vlaková doprava. "Záměr sám o sobě špatný není, ale musí se stát realistickým," reagoval stínový ministr průmyslu a dopravy Milan Urban (ČSSD).

Pavel Rychetský zvažoval rezignaci, obává se politizace soudu

Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský v posledních měsících zvažoval, zda nemá rezignovat. Jak řekl v České televizi, důvodem je údajná hrozící politizace soudu, který v poslední době v několika kauzách nerozhodoval jednotně. Situace u soudu se prý nedávno zhoršila právě v souvislosti s rokováním o sledovaných případech, jimž politici přisuzují ideologický rozměr. Podle Rychetského sice politika na ÚS nepatří, nicméně i mezi patnáctku soudců někdy dolehnou ozvěny stranických sporů v parlamentu. "Soud se nevyhnul tomu, že k němu dolehly ty neutěšené poměry na politické scéně. Politická scéna zcela opustila princip dialogu a věcné výměny názorů, je ovládána principem konfrontace a nepřátelství. Kdyby v ÚS převládl princip konfrontace a nepřátelství, tak bych tam rozhodně nezůstal," dodal Rychetský. Nejednotnost soudu se projevuje stále častějším vydáváním takzvaných odlišných stanovisek. Sepisují je soudci, které při jednání přehlasovala většina jejich kolegů a chtějí nastínit svůj menšinový postoj. Právě sám Rychetský se často ocitne v menšině. Obdobná situace nastala například při rozhodování o návrhu na zrušení zákona, na jehož základě vznikl Ústav pro studium totalitních režimů, a o reformě veřejných financí.

TripAdvisor: Praha je dvanáctá na světě v popularitě mezi turisty

Praha je dvanáctým turisticky nejoblíbenějším městem na světě. Alespoň to vyplývá z aktuálně zveřejněných výsledků ankety největšího cestovatelského portálu TripAdvisor.com. V Praze se nejvíce líbilo téměř 85.000 uživatelů portálu. Na prvních třech místech se umístily města New York, Paříž a Londýn, která dostala více než 200.000 hlasů. Před Prahu se dostalo celkem šest evropských měst, čtyři města USA a australské Sydney. Za sebou česká metropole nechala například Florencii (13.), Madrid (28.), Vídeň (33.), Budapešť (47.) nebo Krakov (80.). Nejvíce zástupců mají v první stovce USA, kde se turistům vedle New Yorku líbí hlavně v San Francisku a Las Vegas. Z českých měst žádné další do první stovky neproniklo. Ankety portálu TripAdvisor.com patří mezi nejsledovanější v oblasti cestovního ruchu. Portál měsíčně navštíví téměř 30 milionů uživatelů, což je největší internetová cestovatelská komunita. Turisté při svém putování hodnotí například kulturní a přírodní památky, kvalitu ubytování a dalších služeb, ceny nebo chování domorodců.

Ceny Thálie převzali herci Erik Pardus a Simona Stašová

Herci Erik Pardus a Simona Stašová, baletka Nikola Márová, italský tenorista Gianluca Zampieri a operetní zpěvačka Pavla Břínková byli mezi umělci, kteří v sobotu večer v Národním divadle v Praze převzali za své mimořádné jevištní výkony v roce 2007 ceny Thálie. Herecká asociace je udělila popatnácté, celkem jich spolu s dneškem rozdala od roku 1994 na 180. Členové čtyř odborných porot zhlédli přes 300 inscenací. Devět ze dvou desítek osobností bylo nominováno v představeních moravských scén. Thálie za celoživotní mistrovství patřily letos mužům. Získali je herec Ilja Racek, operní pěvec Václav Zítek a tanečník Jaroslav Čejka. Zvláštní cenu Thálie udělilo kolegium za přínos českému divadelnímu umění člence Národního divadla v Praze Vlastě Chramostové. Cenu pro činoherce do 33 let převzal Michal Čapka.

Senát zpřístupní sklepení Valdštejnského paláce s novou expozicí

Senát příští týden zpřístupní sklepení Valdštejnského paláce. Bylo upraveno jako výstavní prostory pro stálou expozici protokolárních darů, které dostali senátoři při zahraničních cestách. Lidé tak budou mít unikátní možnost navštívit dosud nepřístupné nejstarší části areálu sídla horní komory, uvedl ředitel senátního odboru vnějších vztahů a služeb Bohumil Dušek. Místo, kde nyní stojí barokní palác Albrechta z Valdštejna, bylo zastavěno už před 15. stoletím. Později je nahradil dům, který od zástupců rodu z Dubé v 16. století odkoupil hrabě Šlik z Holejče. V té době byla ve sklepě uložena kronika Václava Hájka z Libočan, kazatele z blízkého kláštera sv. Tomáše. "Bylo to tak vlastně první kulturní využití těchto sklepních prostor," poznamenal Dušek. Dalšími majiteli domu byli od roku 1564 Trčkové, kteří jej rozšířili a okázale vybavili. Hlavně zásluhou Marie Magdaleny Trčkové z Lobkovic se dům přeměnil v honosné panské sídlo, které se stalo místem pro důležité porady a významné slavnosti. Magdalena byla schopnou obchodnicí, Trčkovský dům roku 1621 prodala Albrechtovi z Valdštejna za "30 tisíc kop grošů míšeňských", což bylo podle historiků na poměry poměrně dost. Valdštejn nechal kvůli výstavbě svého paláce Trčkovský dům zbořit. Téměř úplně zůstaly z původního domu zachovány klenuté sklepy, které jsou tak přinejmenším o století starší než nadzemní prostory Valdštejnského paláce.

Na lačnovských loukách vykvetl šafrán, letos ale dlouho nepokvete

Šafrán bělokvětý, unikátní rostlina jižního Valašska, rozkvetl v těchto dnech u Lačnova. První květy se sice objevily už před necelými dvěma týdny, pak ale přišlo náhlé ochlazení a sněžení. Kvůli sněhové nadílce letos zřejmě pokvetou velmi krátce, řekl ČTK Jiří Jurečka z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí. Ochráncům se dodnes nepodařilo řádně objasnit, jak se šafrán na Valašsko dostal. Jeho domovem je totiž jižní Evropa. "Neověřené, ústně tradované pověsti říkají, že se semena šafránu vytrousila z vozů se senem, které s sebou přivezla napoleonská vojska jako krmivo pro koně. Podle jiných zdrojů byl dříve uměle vysazován na lesních loukách," komentoval ochránce. Na katastru obcí Lačnov a Pozděchov je hned několik výjimečných lokalit. Nejvíce šafrán roste u lačnovské školy, na Sucháčkových pasekách a na soukromé louce v Pozděchově, početná populace je také na Vařákových pasekách. Odvodňování a hnojení luk však způsobilo, že šafrán téměř vymizel z blízkosti potoka Smolinka. Pro jeho zachování je nutné pravidelné kosení, a především odstraňování náletových dřevin, aby šafránové louky nepohltil les, podotkl Jurečka.

Hiltonová přijela do Prahy, při úprku před novináři upadla

Jedna z nejsledovanějších amerických celebrit Paris Hiltonová přijela v neděli do Prahy. Na krátkou návštěvu metropole dorazila jako dámský doprovod rockového kytaristy Benjiho Maddena, jehož kapela Good Charlotte v neděli večer koncertovala v Kongresovém centru. Při útěku před novináři Hiltonová upadla a poranila se na bradě. Podle serveru Nova.cz Hiltonová překvapivě přijela s kapelou autobusem, novináři ji přitom očekávali na ruzyňském letišti. Po poledni se objevila na Staroměstském náměstí, kde si s Maddenem prohlédli orloj a zasedli k obědu v jedné z restaurací. Když chtěli odejít, začali je honit novináři. Hiltonová zakopla a při pádu se zranila na bradě. Madden se podle fotoreportérky ČTK snažil ji před novináři bránit, dokonce se před nimi zamkli na dámských toaletách. Poté odjeli na Pankrác do Kongresového centra. Ubytováni jsou v přilehlém hotelu Holiday Inn. Hiltonová je vnučkou amerického hotelového magnáta Williama Barrona Hiltona. Královna večírků, která také bývá označována jako profesionální celebrita, strávila v Praze jen jednu noc.

Ostrava má světový rekord ve štafetovém plavání pod vodou

Světový rekord ve štafetovém plavání pod vodou patří ostravskému Freediving teamu. Šestnáctka jeho členů během 24 hodin uplavala dohromady téměř 121,5 kilometru. Světový rekord tak překonali o víc jak 40 kilometrů. Výkon bude zapsán do České knihy rekordů, kterou spravuje Agentura Dobrý den. Její komisař po celou dobu dohlížel na regulérnost pokusu, aby později nic nebránilo jeho případnému zapsání do světové Guinnessovy knihy rekordů. "Je to úctyhodný výkon. Pro případné překonání si laťku nasadili hodně vysoko," řekl ČTK David Valový z agentury. Dodal, že během krátké doby se rekord objeví v internetové verzi knihy rekordů a rozhodně bude zařazen do nejbližšího knižního vydání. "S Guinnessovou knihou rekordů spolupracujeme a navrhneme, aby byl výsledek zapsán i tam. Bude ale záležet na jejich posouzení," řekl Valový. Každý z plavců od sobotního dopoledne do nedělních 10:00, tedy za 24 hodin, uplaval pod vodou víc jak šest kilometrů. Plavci se střídali ve čtyřčlenných družstvech a každý musel vždy na jedno nadechnutí zvládnou co nejrychleji úsek 50 metrů.

Ze sportu:

Nedělní výsledky 23. kola první fotbalové ligy: Žižkov - Plzeň 0:0, České Budějovice - Bohemians 1905 2:0, Jablonec - Most 1:0, Kladno - Liberec 1:3 a Mladá Boleslav - Brno 1:3.

Česká hokejová šestnáctka uzavřela ročník výhrou v Uherském Hradišti nad Slovenskem 5:3. Svěřenci trenérů Jiřího Kopeckého a Josefa Turka tak uspěli ve všech třech vystoupeních proti Slovákům, když v předešlých dvou dnech zvítězili 3:1 a 6:1.

Česká hokejová sedmnáctka vyhrála i poslední, třetí přípravné utkání v Lenzerheide s domácím Švýcarskem. Po výhrách 5:2 a 6:0 uzavřeli svěřenci trenérů Jiřího Šolce a Radka Kampfa sezonu vítězstvím 6:1. Hattrick si připsal liberecký útočník Roman Chlouba.

Český hokejista Jaromír Jágr se příští týden setká v New Yorku s představiteli Avangardu Omsk v čele s generálním manažerem Anatolijem Bardinem. Ten odletěl do zámoří právě kvůli tomu, aby přemluvil českou hvězdu k návratu do týmu, jehož dres oblékala v době výluky NHL v sezoně 2004/2005.

Dvacetiletý moderní pětibojař Ondřej Polívka zaskočil favority a nečekaně vyhrál závod Světového poháru v britském Millfieldu. Úřadující juniorský mistr světa dosáhl součtu 5392 bodů a o osm bodů porazil Itala Nicolu Benedettiho. Polívka, jenž dvacáté narozeniny oslavil před dvěma týdny, tak životním úspěchem potvrdil pověst obrovského talentu. Do elitní desítky se z českého kvarteta vešel ještě sedmý Michal Michalík, který v krosu klesl z průběžného třetího místa. Martin Dvořák byl šestadvacátý, David Svoboda obsadil 34. pozici.

Oba čeští závodníci v kategorii do 250 ccm si v druhém dílu mistrovství světa silničních motocyklů v Jerezu dojeli pro body. Lukáš Pešek obsadil ve Velké ceně Španělska desáté místo, Karel Abraham byl třináctý. Pešek se na okruhu, na němž v předchozích letech obsadil ve třídě do 125 ccm dvakrát druhé místo, držel od startu v první polovině druhé desítky. V závodě pokračovala smůla druhého Čecha Abrahama, jenž nastoupil přesto, že si v pátek v kvalifikaci zlomil malíčky na ruce i na noze.

Na vytouženou medaili nedosáhli čeští reprezentanti v dráhové cyklistice na světovém šampionátu v Manchesteru ani v závěrečném dnu. Obhájce zlata z omnia Alois Kaňkovský obsadil nepopulární čtvrté místo, Jarmila Machačová dojela ve scratchi třináctá.

České házenkářky skončily na turnaji O štít města Chebu poslední. V závěrečném duelu o konečné umístění svěřenkyně Jiřího Tkadlece nestačily na Litvu a po prohře 28:29 na ně zbyla šestá příčka.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno, ojediněle přeháňky. Teploty 14 až 18 stupňů Celsia.