Zprávy

Dohodu o smlouvě možná oznámí Schwarzenberg a Riceová na summitu

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a jeho americká kolegyně Condoleezza Riceová by mohli na summitu NATO v Bukurešti oznámit dohodu o hlavní smlouvě k umístění protiraketového radaru v Česku. Podle informací ČTK se na summitu, který začne ve středu, schůzka Riceové a Schwarzenberga očekává. "Možné to je, uvidíme, až budou známy všechny podrobnosti programu summitu," řekla na dotaz ČTK k možnému setkání ministrů mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová, která již je v Bukurešti. Hlavní vyjednavač o smlouvě a první náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar už v pondělí řekl, že Česko a Spojené státy se na smlouvě k radarové základně definitivně dohodnou v následujících dnech, tedy do zahájení summitu NATO nebo při něm.

To, že se konec vyjednávání blíží, nepřímo potvrdil ve Washingtonu i hlavní americký vyjednavač o protiraketové základně, náměstek šéfky americké diplomacie John Rood. Podle agentury AP řekl, že vyjednávání lze ukončit "s trochou aktivity" během dní. Hlavní smlouva, stejně jako doplňková smlouva o pobytu amerických vojáků v ČR, o níž se ještě bude jednat příští týden v Praze, je podkladem pro umístění radaru ve vojenském prostoru Brdy. Obě podléhají souhlasu parlamentu.

Sněmovna udělala první krok ke schválení lisabonské smlouvy

Sněmovna udělala první krok k ratifikaci lisabonské smlouvy, která má místo neschválené euroústavy reformovat instituce Evropské unie. Poslanci smlouvu podpořili v takzvaném prvním čtení. K jejímu schvalování se ale dostanou až v dalších měsících, možná až na podzim. ODS totiž chce, aby smlouvu před konečným rozhodnutím parlamentu přezkoumal Ústavní soud. Sněmovna bude lisabonskou smlouvu projednávat ve dvou krocích. Nyní se dokumentem budou zabývat sněmovní výbory: ústavně-právní, zahraniční a výbor pro evropské záležitosti. V takzvaném druhém čtení pak již poslanci budou o dokumentu rozhodovat. Smlouvu musí kromě sněmovny schválit i Senát. ODS již avizovala, že bude chtít, aby horní parlamentní komora, kde má většinu, požádala o přezkoumání lisabonské smlouvy Ústavní soud. Projednávání smlouvy v parlamentu by se na dobu, kdy by se jí zabýval soud, přerušilo. Ke schválení ve sněmovně bude zřejmě lisabonská smlouva potřebovat ústavní většinu, tedy hlasy tří pětin poslanců. Zatím se očekává, že ji podpoří ČSSD, KDU-ČSL, zelení a většina ODS. Její schválení by tak nemělo být ohroženo.

Lisabonská smlouva, která nahrazuje projekt euroústavy zamítnuté v roce 2005 v referendech ve Francii a Nizozemsku, nyní prochází ratifikačním procesem v jednotlivých zemích unie. Smlouva začne platit pouze tehdy, pokud ji ratifikují všechny členské státy. Již dříve ji přijaly Francie, Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko, Malta a Bulharsko. V úterý ji schválili i polští poslanci, kteří tak ukončili několikatýdenní spory o novou unijní smlouvu.

Ministři ČR a SRN: Rozšíření Schengenu bylo dobrým krokem

Rozšíření schengenského prostoru bez hraničních kontrol, od něhož v úterý uplynulo 100 dní, bylo pozitivním krokem. Obavy lidí z okolí hranice se nenaplnily. Shodli se na tom ministr vnitra Ivan Langer s ministry vnitra Německa a sousední německé země Saska a zástupci Polska na společném jednání o bezpečnostní situaci v příhraničních regionech, které se uskutečnilo v saské Žitavě. Langer řekl, že ho příznivý vývoj nijak nepřekvapil. Podle něj tak jen vyvrcholila kvalitní příprava na zrušení hraničních kontrol. Německý ministr Wolfgang Schäuble to považuje za výsledek dobré a spolehlivé práce policie všech tří států. Kritici otevření hranic mezi západními zeměmi a většinou nových členských zemí Evropské unie se obávali zvýšení kriminality a označovali zrušení kontrol za předčasné. Od přistoupení Česka a Polska do schengenského prostoru bylo na 1300 kilometrů dlouhé východní hranici Německa zadrženo 1128 osob při nepovoleném vstupu na německé území, přes 700 z nich bylo vráceno zpět do země, odkud přijeli.

Lidovci chtějí o Kosovu jednat, její ministři uznání nepodpoří

Lidovci nadále odmítají "v tuto chvíli a za daných podmínek" uznat samostatné Kosovo. Předsednictvo KDU-ČSL se v úterý shodlo v tom, že tato otázka vyžaduje delší diskusi, a proto nyní její ministři uznání bývalé jihosrbské provincie nepodpoří. O postoji lidovců informoval mluvčí strany Martin Horálek. Návrh na uznání Kosova hodlá ve středu vládě předložit ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Křesťanští demokraté jsou ale přesvědčeni i o tom, že uznání Kosova může být precedentem a spouštěcím mechanismem pro další separatistická snažení - například Basků v jižní Francii a severním Španělsku, Kurdů v Turecku a Iráku, Maďarů v jižním Slovensku nebo Irů v Severním Irsku. Uznat Kosovo odmítá také opozice, vedle lidovců mají k vyhlášení samostatnosti výhrady i někteří další koaliční politici. Premiér Mirek Topolánek (ODS) ale míní, že by bylo taktičtější provincii uznat a dále nevyčkávat.

Alexandr Vondra: ČR chce při vedení EU dokončit liberalizaci trhu práce

Česko chce v prvním pololetí roku 2009 během svého předsednictví Evropské unii například dokončit liberalizaci trhu práce, připravit výhled návrhu rozpočtové reformy po roce 2013 nebo otevřít diskuze o úpravě evropské směrnice o službách. V rozhovoru pro ČTK to řekl místopředseda vlády pro EU Alexandr Vondra. Česko bude podle Vondry usilovat o dokončení volného cestování za prací do všech zemí EU. Čeští občané již nemohou volně cestovat za prací jen do pěti států unie, Německa, Rakouska, Francie, Dánska a Belgie. Tyto země budou moci v dubnu příštího roku prodloužit přechodné období o další dva roky. Vondra má signály o tom, že Francie, Belgie a Dánsko pracovní omezení pro nové země EU již neuplatní, protože tato otázka není v těchto zemích tak citlivá. Otázkou podle něj zůstává Německo, které bude mít před volbami. "Nemá to ekonomické opodstatnění v ekonomické rovině, v té politické je to do nebe volající nerovnost," uvedl. ČR bude také chtít "dotlačit" společně se Švédskem, které povede EU po ČR, výhled návrhu reformy rozpočtu po roce 2013. Spíše se ale prý budou formulovat vize a plány než domlouvat konkrétní kroky.

Čunek se vrací do vlády, Schwarzenberg v ní zůstává

Šéf lidovců Jiří Čunek se vrací do křesla vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj, které opustil loni v listopadu kvůli obvinění z korupce. Premiér Mirek Topolánek (ODS) řekl, že prezident by Čunka mohl jmenovat ve středu. Hrad následně potvrdil, že Václav Klaus Čunka ve středu jmenuje. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ), který kvůli Čunkově návratu hrozil odstoupením, ve vládě zůstává. Podmínkou ale je, že Čunkovy rodinné finance prozkoumá auditorská firma, kterou si Schwarzenberg vybere. Koaliční lídři se na tom s ministrem zahraničí dohodli na úterní schůzce. Odmítli přitom, že by Čunkův návrat souvisel s dohodou o tom, že by lidovci byli vstřícnější například k chystaným reformám ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Šéf české diplomacie chtěl po předsedovi KDU-ČSL jasné vysvětlení jeho majetkových poměrů. Kontrola Čunkových rodinných financí začne podle dohody v příštích týdnech a má být ukončena do 1. července. Schwarzenberg tvrdí, že pokud Čunkovy finance podle auditorů nebudou v pořádku, z vlády odejde. Čunek řekl, že mu audit nevadí, své rodinné finance považuje za mnohokrát prověřené a jasné. Podle předsedy zelených Martina Bursíka je dohoda cenná především proto, že umožňuje Schwarzenbergovi zůstat ve vládě.

Opozice: Čunkův návrat je blamáž, ve hře je i hlasování o vládě

Návrat šéfa lidovců Jiřího Čunka do kabinetu považuje opozice za ostudu vládní koalice a výsměch občanům. Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD David Rath ČTK řekl, že jednou z možných reakcí je i vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. Socialisté a komunisté kritizovali také přístup zelených, kteří kvůli Čunkovi hrozili demisemi. "Vláda se stává jednoznačně synonymem korupce a zametání korupčních kauz vysokých politiků pod koberec," prohlásil Rath. Přístup zelených podle něj svědčí o tom, že pro nejmenší vládní stranu jsou ministerská křesla více než dané slovo. Zda sociální demokracie bude ve sněmovně iniciovat hlasování o nedůvěře vládě, podle Ratha zatím není rozhodnuto.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš soudí, že Čunkův comeback není dobrou vizitkou pro vládu ani pro zelené. Zdůraznil, že koaliční kabinet Mirka Topolánka nikdy důvěru komunistů neměl. "Pokud by to nebylo prázdné heslo, tak se rádi přidáme," reagoval na dotaz, zda by i komunisté hlasovali pro nedůvěru vládě.

Sněmovna pro růst penzí

Sněmovna otevřela cestu ke zvýšení důchodů. Poslanci hlasy 158 ze 162 přítomných schválili vládní návrh novely, který to umožní. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) by kabinet měl penze od srpna zvýšit v průměru o 465 korun. Mimořádná valorizace je reakcí na vysokou inflaci. Novelu nyní posoudí Senát, pak prezident. Zatím naposledy se penze zvýšily počátkem letošního roku, kdy je vláda zvedla v průměru o 3,9 procenta, tedy o 346 korun. Průměrná penze tak činí 9111 korun. Po valorizaci by to od srpna mělo být kolem 9600 korun, příští rok by se průměrné penze podle Nečase měly dotknout 10.000 korun. Opozice se sice domnívá, že kabinet zvyšuje důchody pozdě a méně, než by měl, schválení vládního návrhu novely ale ČSSD a KSČM podpořily. Levice však vládu obvinila z toho, že inflaci záměrně podcenila a že mimořádný růst penzí načasovala tak, aby důchodci dostali přidáno krátce před podzimními krajskými volbami. "ODS si umí kupovat voliče za veřejné peníze," prohlásil stínový ministr práce za ČSSD Zdeněk Škromach.

ČSÚ: Doba dožití se protáhla u mužů na 73,7 a u žen na 79,9 roku

Život v Česku se opět prodloužil a lidé mají naději, že budou žít déle. Průměrná doba dožití se loni proti roku 2006 podle předběžných výsledků protáhla zhruba o 2,4 měsíce. Doba dožití mužů činila 73,7 roku a žen 79,9 roku. Od listopadu 1989 se tak prodloužila u mužů celkem o 5,6 roku, u žen o 4,5 roku. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Doba dožití představuje průměrnou délku života lidí, kteří se v daném roce narodí. Pokud podle statistiků člověk překoná rizika úmrtí v dětství, jeho šance na dlouhý život se zvyšují. Ve skutečnosti by tedy průměrný život mohl být ještě delší než doba dožití. Ovlivňuje ho zdravotní stav, životní podmínky, úroveň medicíny, ekonomický rozvoj, válečný stav i další okolnosti.

Tripartita začala na druhý pokus jednat o zákonu o zaměstnanosti

Tripartita v úterý na druhý pokus projednala návrh novely zákona o zaměstnanosti. Na její podobě se ale zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů neshodli. Zatímco zaměstnavatelé novou normu podporují a mají k ní jen dílčí výhrady, odbory požadují změny. ČTK to po jednání tripartity řekli představitelé Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a zaměstnavatelů. Vláda se chystá novelu projednat ve středu. První mimořádné jednání kvůli novele zkrachovalo minulý pátek poté, co premiér Mirek Topolánek (ODS) ostře kritizoval odbory a zaměstnavatele za jejich postoj k daňovému zvýhodnění stravenek. Nazval je lháři a zloději. Odboráři zasedání pobouřeně opustili a hrozili odchodem z tripartity. Teď očekávali od předsedy vlády osobní omluvu. Topolánek se ale jednání nezúčastnil. ČMKOS a Asociace samostatných odborů vyzvaly vládu, aby přijala oficiální stanovisko k tomu, jak si představuje sociální dialog. "Kdyby se vláda měla přidat k obsahu premiérových výroků, pak jsem na vážkách, jestli tripartita má šanci a vůbec smysl, aby v ČR pokračovala," řekl ČTK předseda ČMKOS Milan Štěch. Podotkl, že se blíží české předsednictví EU, která na sociálním dialogu staví. ČMKOS je již měsíc ve stávkové pohotovosti kvůli dopadům vládních reforem a dalších chystaným reformním krokům.

Topolánek: ČR přijme euro až to bude výhodné

Česká republika přijme euro ve chvíli, kdy to bude výhodné pro ekonomiku a pro občany. Předtím je nutné provést řadu reforem, včetně penzijního a zdravotního sytému. Při zahájení Evropského bankovního a finančního fóra to řekl premiér Mirek Topolánek s tím, že není zastáncem "uspěchaného přijetí eura". Přesný termín přechodu na euro neuvedl. Euro bude pro Česko podle premiéra přínosem tehdy, až bude splněn mnohem širší soubor kritérií, které se týkají například produktivity práce, flexibility trhu práce, snížení mandatorních výdajů nebo sladěnosti ekonomických cyklů s eurozónou. Češi jsou k přijetí eura podle lednové studie Mendelovy univerzity v Brně poměrně rezervovaní. Podle studie má euro sice podporu dvou třetin obyvatel, ale jen pětina Čechů je chce zavést co nejrychleji. Naopak téměř dvě pětiny Čechů si přejí euro zavést co nejpozději.

Ministr Kalousek: MF a ČNB se blíží dohodě o krocích vůči koruně

Ministerstvo financí dolaďuje dohodu s Českou národní bankou, která by neutralizací devizových příjmů omezila tlak na růst kurzu koruny. Text dohody zřejmě bude hotov během několika dní, řekl agentuře Reuters ministr financí Miroslav Kalousek. ČNB a ministerstvo financí jednají o tom, jak ztlumit tlaky na růst koruny, jejíž kurz minulý měsíc stoupal na nová maxima. Uvažuje se především o zmrazení privatizačních příjmů vlády, které by byly uloženy na speciální účet u ČNB nebo ministerstva financí. Podle tisku centrální banka rovněž prosazuje, aby vláda bojovala proti posilující koruně i tím, že nebude vydávat eurobondy. Součástí dohody by měly být i kroky, které by zabránily spekulacím kolem čerpání dotací z fondů EU.

Deficit veřejných financí loni klesl na 1,58 procenta HDP

Deficit veřejných financí v loňském roce klesl na 1,58 procenta hrubého domácího produktu. v roce 2006 přitom tvořil 2,66 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Meziroční snížení deficitu bylo ovlivněno především výrazným zvýšením přebytku u místních vládních institucí (o 23,3 miliardy korun) a zdravotních pojišťoven (o 5,6 miliardy korun). Ministerstvo financí odhadovalo loňský deficit veřejných financí na 1,9 procenta HDP. Dluh sektoru vládních institucí se podle ČSÚ loni snížil ze 29,44 procenta v roce 2006 na 28,65 procenta HDP. Podle maastrichtských kriterií pro přijetí jednotné evropské měny by výše deficitu veřejných financí neměla překročit 3,0 procenta HDP a výše kumulovaného dluhu 60 procent HDP.

Stát hospodařil ke konci března s vyšším schodkem než loni

Stát v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařil se schodkem 13,4 miliardy korun. Loni ve stejném období státní rozpočet skončil s přebytkem 11,26 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Za celý rok úřad počítá se schodkem 70,8 miliardy korun. Důvodem horšího hospodaření je především vývoj státních financí v březnu, kdy schodek státního rozpočtu činil 8,4 miliardy korun. "Tento negativní výsledek ovlivnila záloha na druhé čtvrtletí na přímé náklady škol zřizovaných obcemi a kraji (19 miliard Kč, o které však budou nižší výdaje v dubnu) a březnový transfer Státního fondu dopravní infrastruktury ve výši 13,3 miliardy korun," uvedl úřad.

ČNB loni snížila ztrátu o 19 mld. na 37,5 miliardy korun

Česká národní banka loni meziročně snížila ztrátu o téměř 19 miliard Kč na 37,5 miliardy korun. Do ztráty se přitom dostala především kvůli posilující koruně. Bez vlivu kurzových rozdílů by skončila v zisku přes deset miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy za loňský rok, kterou ČNB poskytla Poslanecké sněmovně. Na konci roku 2006 vykázala ČNB auditovanou ztrátu 56,4 miliardy korun, zavinilo ji stejně jako loni hlavně posilování koruny vůči měnám, ve kterých má centrální banka uloženy devizové rezervy. Bez těchto kurzových rozdílů by předloni skončila v zisku 10,6 miliardy korun. ČNB určuje měnovou politiku země, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank. Dohlíží nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a vykonává devizový dohled. Jako ústřední banka poskytuje ČNB bankovní služby pro stát a veřejný sektor. Hospodaří samostatně s majetkem, který jí svěřil stát. Nezbytné náklady na svoji činnost hradí ze svých výnosů a není výdajovou kapitolou státního rozpočtu.

Na třetí největší soutěži světových piv bodovaly značky Prazdroje

Na třetí největší soutěži světových piv bodovaly čtyři značky plzeňského Prazdroje. V mezinárodní pivní soutěži Australian International Beer Awards uspěly mezi 1084 přihlášenými pivními vzorky 412 pivovarů ze 42 zemí světa. Letos se soutěže zúčastnilo deset českých značek, šest z nich patří do portfolia plzeňského pivovaru. ČTK to řekl obchodní sládek Prazdroje Václav Berka. Stříbro si odnesl tmavý Velkopopovický Kozel v kategorii černých piv. Bronz získaly Gambrinus Premium mezi pivy plzeňského typu, Radegast Birell ve spektru nealkoholických piv a loňská novinka, speciál Master, dosáhl na bronz v kategorii speciálních moků. "Těší nás zejména bronzová medaile pro Gambrinus v kategorii Pilsener. Vždyť náš pivovar je kolébkou piv plzeňského typu, která nyní představují 70 procent celkové světové pivní produkce a 99 procent piva v ČR," uvedl Berka. Gambrinus je nejprodávanějším českým pivem. Každé čtvrté pivo, které se v Česku vypije, nese právě tuto značku. Australian International Beer Award je třetí největší profesionální pivní soutěž na světě.

Tenorista Carangelo zazpíval a vyučoval na konzervatoři J. Deyla

Známý italský tenorista Antonio Carangelo uspořádal v úterý krátký odpolední recitál v sále pražské Konzervatoře Jana Deyla. Právě zde od pátku vyučoval na benefičních mistrovských pěveckých kurzech zrakově postižené studenty. "Mistr vyučoval studenty technice dýchání, rozezpívání a korigoval jejich hlasové dispozice. Kurzů se účastnili téměř všichni studenti z pěvecké třídy," řekla ČTK zástupkyně ředitele školy Radomíra Šlégrová. Dvěma nejlepším studentům nabídl další spolupráci. Akci zprostředkovala škole hraběnka Mathilda Nostitzová, která se koncertu také účastnila. Carangelo se věnuje práci s budoucími pěvci už několik let. Ve Vídni vybudoval pěveckou akademii Carangelo akademie. Od roku 2007 působí jako člen poroty mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Do Prahy se vrátí na počátku května, kdy obdobné kurzy pro veřejnost uspořádá v Českém muzeu hudby.

Bob Dylan vystoupí v červnu v Ostravě

Legendární americký muzikant a folkrockový písničkář Bob Dylan vystoupí 9. června v ostravské ČEZ Areně. Bude to jeho první koncert na Moravě a ve Slezsku. V rámci trasy Dylanova plánového evropského turné se Ostrava jevila jako nejlepší město, uvedl zástupce promotérské agentury Borek Jiřík. Na ostravském koncertu Dylan zřejmě představí i své poslední album Modern Times z roku 2006. Vstupenky budou v předprodeji už od čtvrtka 3. dubna. V České republice Dylan vystupoval několikrát, vždy však pouze v Praze; naposledy před třemi lety v O2 Areně.

Marta Kubišová ruší svou účast na turné Golden Kids

Zásadní názorové rozdíly s producentem Martinem Michalem stojí za tím, že zpěvačka Marta Kubišová zrušila svou účast na plánovaném turné ke 40. výročí vzniku skupiny Golden Kids. V ní Kubišová v 60. letech účinkovala spolu s Václavem Neckářem a Helenou Vondráčkovou, nynější manželkou producenta Michala. Podle Kubišové nebyl program turné dostatečně umělecky připraven a s Michalem navíc neměla uzavřenou smlouvu. Kubišová usoudila, že za takových podmínek nemůže riskovat svou uměleckou pověst. Vstupenky na turné, které mělo začít 17. května v pražské Lucerně, se dosud prodávají. Michal se nakonec rozhodl turné nahradit samostatnými koncerty Heleny Vondráčkové s hosty. Koncerty budou pokračovat v červenci v Karlových Varech, v říjnu v Olomouci, Bratislavě, Košicích a vyvrcholit 1. listopadu v pražské O2 Areně.

Legendární letoun Morava L-200 startuje na severní pól

Legendární letoun L-200 Morava z 50. let minulého století v úterý odstartuje z letiště Aero Vodochody směrem na severní pól. Dvojice českých pilotů Petr Bold a Richard Santus tak chtějí připomenout 90. výročí vzniku československého letectva a 50. výročí zahájení výroby tohoto stroje. Letci z expedice nazvané North Pole Exhibition 2008 mají překonat vzdálenost více než 1000 kilometrů nad oceánem směrem k severní točně a poté přistát na ruské základně Barneo zřízené na ledové kře. Celkově má historický letoun urazit přes 9000 kilometrů.

Ze sportu:

Hokejisté Slavie si po roční pauze opět zahrají finále extraligy. V domácím prostředí vyhráli nad Libercem 2:0. O výsledku rozhodla osm minut před koncem trefa Jakuba Klepiše na 2:1, Bílí Tygři v dramatickém závěru už jen zkorigovali stav. Soupeřem pražského celku v jeho čtvrtém boji o titul budou České Budějovice, nebo Karlovy Vary.

Škodu přes půl milionu korun napáchali fanoušci fotbalových klubů Slavie a Sparty při pondělním derby na Strahově, které skončilo remízou 1:1. Škoda vznikla na vytrhaných sedačkách na tribunách, jichž vandalové zničili kolem pěti set. ČTK to řekl mluvčí Slavie Ondřej Zlámal. Při násilnostech musela záchranná služba ošetřit 16 lidí. Šlo především o poranění hlavy a popáleniny od dělbuchů. Mluvčí pražské policie Iva Knolové ČTK řekla, že zraněni byli při zásahu čtyři policisté ze speciální pořádkové jednotky. V souvislosti s derby policisté zadrželi celkem 26 lidí.

Čeští tenisté nastoupí ve čtvrtfinále Davisova poháru v Rusku ve stejné sestavě, jaká vybojovala postup v utkání prvního kola Světové skupiny s Belgií. Nehrající kapitán Jaroslav Navrátil k duelu, který se uskuteční od 11. do 13. dubna v Moskvě, nominoval Tomáše Berdycha, Radka Štěpánka, Lukáše Dlouhého a Pavla Víznera. ČTK o tom informoval generální sekretář Českého tenisového svazu Josef Nechutný.

Nejlepší český stolní tenista Petr Korbel se dal po zranění třísla z minulého týdne dohromady a zúčastní se evropské olympijské kvalifikace, která ve středu začne ve francouzském Nantes. Šestatřicetiletý český reprezentant, který bude usilovat o pátou olympiádu, to řekl v telefonickém rozhovoru ČTK. Problémy, které si minulou středu přivodil při uklouznutí během bundesligového zápasu v dresu Borussie Düsseldorf, měly komplexnější charakter. "Zjistili, že mě to tříslo tahá od zablokované bederní páteře. To se fyzioterapeutovi podařilo uvolnit," vysvětlil čtvrtý muž z her v Atlantě 1996.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, s občasným deštěm nebo přeháňkami. Teploty 8 až 12 stupňů Celsia.