Denní souhrn zpráv Zprávy

29-07-2004

Koalice už má složenou vládu, obsazení musí ještě schválit grémia

Vládní koalice se dohodla na rozdělení ministerstev. Unionisté ustoupili od ministerstva pro místní rozvoj, místo něj dostanou resorty obrany a spravedlnosti, zůstane jim informatika a vicepremiérské křeslo. Lidovci budou dál spravovat ministerstva, která měli ve vládě Vladimíra Špidly. Novinářům to řekl premiér a šéf ČSSD Stanislav Gross. Dohodu posoudí stranická grémia. "Je to dohoda, za kterou se nemusíme stydět," uvedl Gross. Nepochybuje o tom, že ČSSD ji bude akceptovat. "Můžeme s klidným svědomím předstoupit před naši stranu, splnili jsme obě dvě podmínky, se kterými jsme do jednání šli - obhájili jsme důstojnou pozici," řekl Němec, který se vzdal ministerstva pro místní rozvoj. Zřejmě bude ministrem spravedlnosti, jistě ale nahradí vicepremiéra za US-DEU Petra Mareše. Informatika má zůstat Vladimíru Mlynářovi. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek ujistil, že počítá na lidovecká ministerstva se stejnými politiky, kteří stáli v jejich čele před vládní krizí. Gross řekl, že obsazení ministerstev ČSSD zatím není zcela hotovo. Rozhodnout má víkendové zasedání Ústředního výkonného výboru sociální demokracie.

Vicepremiérem KDU-ČSL bude místo Cyrila Svobody Milan Šimonovský

V novém kabinetu sociálních demokratů, lidovců a unionistů vystřídá ve funkci místopředsedy vlády za KDU-ČSL Cyrila Svobodu ministr dopravy Milan Šimonovský. Po zasedání celostátního výboru lidové strany to řekl její předseda Miroslav Kalousek. Širší vedení lidovců na odpoledním zasedáním schválilo postup, jakým vedli straničtí vyjednavači diskusi s partnerskými stranami.

Podle Grosse Škromach zůstane ministrem, má mít na starosti tripartitu

Zdeněk Škromach (ČSSD) má zůstat ministrem práce, navíc se stane vicepremiérem a bude pověřen jednáním v Radě hospodářské a sociální dohody (tripartitě). Řekl to po jednání s odborovými předáky nový premiér a úřadující šéf ČSSD Stanislav Gross.

Část poslanců ČSSD kritizuje závěr jednání, podpora vlády nejistá

Někteří poslanci ČSSD nyní váhají, zda ve sněmovně podpoří rodící se vládu úřadujícího šéfa strany a premiéra Stanislava Grosse. Pokud v čele ministerstva obrany opravdu stane unionista Karel Kühnl a ministrem zahraničí zůstane lidovec Cyril Svoboda, bude to pro některé jen obtížně přijatelné. Také lidovci a unionisté čekají, jak na jejich společnou dohodu s ČSSD zareaguje nejsilnější sněmovní frakce. "Pokud nedojde k zásadní změně v práci a obsahu ministerstva zahraničí, tak já nemám příliš mnoho důvodů tuto vládu podpořit," řekl ČTK předseda zahraničního výboru dolní komory Vladimír Laštůvka. Zcela však nevyloučil možnost, že takovou změnu by ministerstvo mohlo prodělat i pod vedením Cyrila Svobody. "Reálné je na světě všechno, jak vidíte," poznamenal.

Senát schválil eurozatykač, chybí již jen podpis prezidenta

Horní parlamentní komora schválila zavedení takzvaného eurozatykače. Znamená to, že pokud bude na občana České republiky vydán evropský zatykač, bude moci být vydán do jiného státu Evropské unie. Předlohu musí ještě podepsat prezident republiky.

Senát podpořil kandidaturu Ivany Janů do Ústavního soudu

Senát podle očekávání souhlasil s kandidaturou Ivany Janů do Ústavního soudu, takže prezident Václav Klaus může tuto právničku a soudkyni jmenovat. V tajném hlasování Janů získala podporu 49 z 65 senátorů, řekl ČTK jeden ze členů volební komise Senátu. Janů se stane 13. členem Ústavního soudu, který má při plném obsazení celkem 15 soudců. Již před dvěma týdny se ukázalo, že Janů má v horní komoře všeobecnou podporu, její nominaci tehdy hladce podpořily ústavně-právní i petiční výbor.

ČNB snížila odhad inflace jen mírně, úrokové sazby letos porostou

Centrální banka v nové prognóze mírně snížila odhad růstu inflace pro příští rok. Růst cen by se měl v červnu 2005 pohybovat mezi 2,2 až 3,6 procenta, což je o dvě desetiny méně, než banka očekávala letos v dubnu. S prognózou je konzistentní mírný růst úrokových sazeb ve zbytku roku a další růst v následujícím období, řekl guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Desetibojař Šebrle prošel bezproblémovou přípravou a chce zlato

Žádnou kaňku zatím nenašel světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle na své závěrečné přípravě na olympijské hry do Atén. V uplynulém měsíci tvrdě trénoval v Nymburce a nyní ho čekají tři individuální starty, aby se před Aténami rozzávodil. V olympijském závodu bude favoritem a ví, že na nic jiného než zlatou medaili nemůže myslet.

Dvořáka stále trápí achilovka, jeho start v Aténách je ohrožen

Už je to pomalu obehraná písnička - Tomáš Dvořák má zdravotní potíže a jeho start na olympijských hrách je vážně ohrožen. Na květnovém desetibojařském mítinku v Götzisu ho začala trápit Achillova šlacha a bolesti zatím neustoupily. Bývalý trojnásobný světový šampion a nejlepší desetibojař planety má dva týdny na to, aby se uzdravil. "Je to pořád to samé. Občas se to zlepší, začnu trochu trénovat a pak se to zase zhorší. Potřeboval bych tak půl roku pauzu," litoval v rozhovoru pro ČTK Dvořák. Neví, jak by noze ulevil, jak si od bolesti pomoci. "Rozhodně ale nepůjdu na operaci," odmítl razantní zákrok. Mrzí ho to proto, že v zimě v Africe prošel bezchybnou přípravou.

Počasí

V pátek jasno až polojasno, na východě přechodně oblačno a ojediněle slabý déšť. Teploty 24 až 28, na horách kolem 20 stupňů. Mírný severní až severovýchodní vítr. Tlak beze změn.

29-07-2004