Denní souhrn zpráv Zprávy

13-05-2008

Podle Klause by Lisabonská smlouva mohla ohrozit Benešovy dekrety

Prezident Václav Klaus se obává, že případná ratifikace lisabonské smlouvy, která nově upravuje pravidla fungování Evropské unie, by mohla ohrozit platnost takzvaných Benešových dekretů. Klaus to řekl v rozhovoru pro server iDnes.cz. "To je otázka pro právníky, ale já bych se toho obával," odpověděl prezident na otázku, zda ratifikace lisabonské smlouvy ohrozí platnost takzvaných Benešových dekretů. Klaus zopakoval, že jeho výhrady k takzvané euroústavě, platí i pro lisabonskou smlouvu, která ji nahradila. Pokud se k ní prý vyjadřuje zdrženlivěji, tak spíše proto, že o nové smlouvě bude rozhodovat politická reprezentace, a nikoliv občané v referendu. "Věcně ale můj názor zůstává stejný: lisabonská smlouva představuje pohyb špatným směrem," uvedl Klaus.

Odborník na ústavní právo Václav Pavlíček již dříve ČTK řekl, že smlouvu není možné uplatňovat zpětně. Otevírání cesty k revizi dekretů se nebojí šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (za SZ) ani vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS). Podle Vondry nová smlouva nepojednává o majetkových otázkách a do českého právního řádu nepřináší "nové skutečnosti".

ČR nabídla Číně po zemětřesení záchranáře, ta je odmítla

Česká republika v pondělí nabídla Číně, jejíž jihozápad postihlo ničivé zemětřesení, okamžité vyslání specializovaného týmu záchranářů se psy. Čínská strana však nabídku pomoci s díky odmítla. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Podle ní nyní ministerstvo s čínskou stranou jedná o jiné formě pomoci. Číňané prý předběžně vyjádřili zájem o finanční pomoc, kterou by použili na léky a zdravotnické potřeby. Forma pomoci vysláním záchranářů je relevantní během prvních 72 hodin po zemětřesení, proto musela být nabídnuta rychle. I s ohledem na dobu trvání letu do Číny by totiž jinak přestala mít smysl, uvedla Opletalová.

Česká republika pomáhá v současnosti obyvatelům Barmy, přes kterou se na začátku května přehnal cyklon Nargis, po kterém zůstalo 60.000 mrtvých nebo pohřešovaných lidí. Ministerstvo zahraničí poukázalo prvních 2,5 milionu korun pro pomoc lidem v Barmě začátkem minulého týdne na účet Mezinárodního výboru Červeného kříže, který v zemi rozdává vodu, léky, potraviny a hygienické potřeby. Další dva miliony korun chce ministerstvo podle Opletalové dát na humanitární pomoc prostřednictvím mezinárodní sítě neziskové organizace Adra. Půl milionu korun pak prý bude použito na příhraniční humanitární pomoc, kterou realizuje nezisková organizace Free Burma Rangers z Thajska. Pomoc pro Barmu shromažďují i neziskové humanitární organizace.

Odpůrci amerického radaru zahájili protestní hladovku

Hlavní postava iniciativy Ne základnám Jan Tamáš zahájil protestní hladovku proti plánu umístit na českém území americkou radarovou základnu. Časově neomezenou hladovku hodlá držet s aktivistou Janem Bednářem v rámci akce Humanistického hnutí ve veřejně přístupném místě u pražského Tylova náměstí. "Chceme, aby se o radaru vedla opravdová diskuse," řekl Tamáš ČTK. Hladovkou chce docílit toho, aby vláda ukončila s Američany jednání o možném vybudování amerického radaru v ČR. Podle Tamáše se v uplynulých dvou letech nekonala o radaru žádná opravdová diskuse. "Byly jsme pouze svědky vládní kampaně s cílem přesvědčit obyvatele nebo nějakých mediálních pošpiňovacích kampaní, které zase měly za cíl potlačit jakýkoli odpor proti základně," uvedl Tamáš. Vláda podle něj pokračuje v jednání o radaru proti vůli většiny obyvatel Česka. Podle většiny průzkumů veřejného mínění Češi radar na svém území nechtějí.

KDU prý nespojuje zákon o církvích s jinými vládními zákony

Zákonodárci KDU-ČSL nespojují podle vicepremiéra a předsedy strany Jiřího Čunka návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi s hlasováním o jiných vládních návrzích. Na jednání celostátního výboru lidovců nicméně zopakoval, že odklad projednávání sporného zákona ve sněmovně, za kterým stojí pětice poslanců ODS v čele s Vlastimilem Tlustým, je neplněním úkolu, který si vláda a koalice dala. "KDU-ČSL samozřejmě tento vládní návrh plně podporuje. I proto věřím, že si náš koaliční partner své problémy vyřeší a že zákon bude projednán a schválen," uvedl Čunek.

Na odstranění vepřína v Letech by mohla přispět Evropská unie

Na odstranění vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého nacistického sběrného tábora pro Romy, by mohla přispět Evropská unie. Podle ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamily Stehlíkové (SZ) počítají s evropskými penězi dva z chystaných návrhů řešení, které chce pracovní skupina předložit vládě. "Jsou zde i nabídky, jakým způsobem se spolupodílet na řešení toho památníku, i ze strany nejen evropských zemí, ale i ze Spojených států," řekla v Letech novinářům Stehlíková při pietním aktu romským obětem nacismu. O konkrétních návrzích ale nechtěla hovořit.

Výbor pro odškodnění romského holocaustu navrhuje založení zvláštního finančního fondu, do něhož by na odstranění velkovýkrmny prasat přispěla vláda či evropské instituce. Předseda výboru Čeněk Růžička řekl, že problémem nejsou jen peníze, ale k odstranění vepřína také chybí politická vůle. Podotkl, že zbouráním výkrmny by si politici popudili voliče. "Já si myslím, že dobré vůle je víc, spíš chybí peníze," uvedl naopak místopředseda Senátu Petr Pithart.

V areálu romského tábora v Hodoníně by mohlo vzniknout muzeum

V areálu bývalého protektorátního sběrného tábora pro Romy v Hodoníně u Kunštátu by mohlo v budoucnu vzniknout muzeum romského holokaustu. Nyní se pracuje na přípravě projektu a o pozemcích, na nichž zařízení stávalo, se jedná. ČTK to řekla ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ). Výsledky jednání ale nechtěla předjímat. Hodonínským táborem prošlo 1375 romských vězňů, z nichž 207 zemřelo a přes 800 bylo převezeno do Osvětimi. V areálu bývalého hodonínského tábora je rekreační středisko. Na místě se dodnes dochovaly dva táborové baráky.

Liška navrhne vládě státní granty pro vysokoškolské studenty

Všichni vysokoškolští studenti v Česku by v budoucnu mohli dostávat na studium granty a půjčky od státu. Studujícím z chudých i bohatých rodin by dával několik tisíc měsíčně. Návrh grantů, sociálních stipendií a spoření na studia chce vládě do pár týdnů předložit ministr školství Ondřej Liška (Strana zelených). Řekl to na Inovačním fóru v Praze, na němž spolu s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS) zahájil debatu o reformě vysokého školství. Její koncepci shrnuje takzvaná Bílá kniha. Zavedení školného ještě do voleb oba politici odmítli.

Česko opět do Kosova vyšle záložní rotu

Česká armáda opět do Kosova vyšle záložní rotu. Vojsko na žádost velení mnohonárodních sil aktivovalo 116 příslušníků jednotky, která by v sobotu a v neděli měla z přerovského letiště odletět na území bývalé srbské provincie. ČTK o tom informoval generální štáb. Naposledy záložní rota na Balkáně působila v březnu, kdy mimo jiné střežila bezpečí po vyhlášení samostatnosti Kosova. Zasahovala také při srbských demonstracích. Vojenskou jednotku, která brzy do Kosova odcestuje, tvoří příslušníci hranického mechanizovaného praporu. Záložní útvar zůstává v Česku a v případě potřeby je připraven do pěti dnů od aktivace začít plnit předepsané úkoly. Nyní má Česko v Kosovu více než 400 vojáků.

Soudcovská unie nesouhlasí se zákazem tělesných trestů

Soudcovská unie nesouhlasí s úplným zákazem tělesných trestů. Podle jejího prezidenta Jaromíra Jirsy se uzákoněním pohlavku jako trestného činu nesníží fyzické napadání dětí a stát by neměl zasahovat v takové míře do rodinného života. Na potřebě zákazu se v březnu shodl vládní výbor pro práva dítěte. Podle ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové (Strana zelených) je česká společnost k tělesným trestům příliš tolerantní. "Myšlenka, že fyzické napadání dětí nebo domácí násilí vyřešíme více paragrafy, je iluzorní," uvedl Jirsa. Podle něj je potřeba důkladněji uvážit, do jaké míry by se měl stát v rodinných věcech angažovat a jakým způsobem zasahovat. Podle Soudcovské unie je také nutné zjistit, zda jde vždy o ochranu práv dětí, a ne pouze o dogmatické přebírání názorů z jiných zemí. Za úplný zákaz trestů se zasazuje Rada Evropy.

S Jirsou souhlasí také rodinný poradce Petr Šmolka. "Legislativa především nemá vychovávat rodiče," řekl. Rodič, který od malička mlátí své dítě, podle něj nepřestane ve chvíli, kdy bude tělesný trest nezákonný. Naopak slušný rodič by mohl být podle něj společensky devalvován kvůli tomu, že potřeboval usměrnit své dítě. "Zákon o pohlavcích" může být podle Šmolky zároveň zneužitelný. "Dovedu si představit, jak kdysi můj pubescentní syn, bude chtít jít večer na diskotéku a v okamžiku, kdy mu to zakážu, tak řekne, že si bude stěžovat, že jsem mu dal facku," řekl poradce.

Soudci chtějí nové zařízení pro děti z rozhádaných rodin

Ani po roce od mediálně známého případu Terezy Smutné nevyřešila česká ministerstva podle Soudcovské unie problém, kam umístit děti při komplikovaných rozvodových stáních. Za nejlepší řešení považuje unie vybudování nového vhodného zařízení, ve kterém by působili odborníci na problematiku dětí. Seznam vhodných zařízení sestavený ministerstvem práce a sociálních věcí situaci soudců při rozhodování o dětech nezlepšil, řekl novinářům prezident unie Jaromír Jirsa.

Tehdy desetiletá Tereza skončila loni v létě kvůli sporům rodičů na psychiatrii motolské nemocnice, přestože byla zdravá. Svým rozhodnutím ji tam poslal soudce Obvodního soudu pro Prahu 8 Miloslav Sládek. Právě tomu, aby soud posílal děti do nevhodných prostředí, má podle ministerstva spravedlnosti zabránit novela občanského soudního řádu, která obsahuje seznam 51 zařízení. "Nyní by soudci při rozhodování o umístění dítěte byli ve stejné situaci jako před rokem, možná ještě horší, protože jsou seznamem 'vhodných zařízení' omezeni," uvedl Jirsa. Podle něj ministerstvo do výčtu zahrnulo i azylové domy či rodinné poradny, které nejsou na podobné případy vybaveny. Zároveň v něm například figurují i zařízení, která spravuje Fond ohrožených dětí. "Nevím, zda je to vhodné, když se jejich představitelka výrazně angažuje na straně matek," dodal.

NSS poprvé požádal soudní dvůr o vysvětlení evropského práva

Český Nejvyšší správní soud (NSS) poprvé požádal Evropský soudní dvůr v Lucemburku o ujasnění výkladu evropského práva. Takzvaná předběžná otázka se týká exekuce vedené v Česku proti Čechovi na základě daňového výměru vydaného finančním úřadem v Německu. NSS si není jist, zda může detailně přezkoumávat vykonatelnost rozhodnutí německého úřadu a zda mohli němečtí úředníci doručit Čechovi svůj nárok pouze v němčině. ČTK to řekl asistent předsedy NSS Aleš Roztočil. "Pokud při řešení sporu vyvstane otázka výkladu práva Evropské unie, je Nejvyšší správní soud povinen řízení přerušit," uvedl Roztočil. Následně se soud musí obrátit do Lucemburku.

ČSSD navrhne vyšetřovací komisi k okolnostem Čunkova případu

Sociální demokraté navrhnou vznik sněmovní komise, která by prověřila okolnosti vyšetřování šéfa lidovců a vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Orgány činné v trestním řízení by navíc podle nich měly prozkoumat, zda se na údajném ovlivňování Čunkova případu nepodílely vládní špičky. Novinářům to řekli předseda ČSSD Jiří Paroubek a šéf poslaneckého klubu strany Michal Hašek. Socialisté tak reagovali na pondělní dění u středočeského krajského soudu v Praze. Ostravská krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová tam mimo jiné prohlásila, že místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera jí naznačoval, aby řízení v údajné Čunkově korupční kauze protahovala. Hašek řekl, že Andělové slova pootevřela "Pandořinu skříňku" a sociální demokraté je nenechají bez povšimnutí. ČSSD ale podle něj počká na to, jaký bude rozsudek zmíněného soudu, u nějž někteří vysocí justiční představitelé zažalovali stínovou ministryni spravedlnosti za ČSSD Marii Benešovou. Benešová totiž tyto lidi v souvislosti s kauzou Čunek označila za "zákulisní justiční mafii", která se snaží ovlivňovat kauzy.

ČR je schopna snížit emise k roku 2020 na polovinu

Až na polovinu lze snížit podle studie společnosti Enviros současné emise skleníkových plynů v ČR k roku 2020, a to za přijatelných nákladů. Analýzu novinářům představil ministr životního prostředí Martin Bursík. Do podzimu chce vládě předložit návrh nové klimatické politiky ČR, která bude obsahovat konkrétní projekty redukčních opatření. Největší prostor pro snižování vypuštěných skleníkových plynů vidí Bursík v náhradě spalování uhlí za zemní plyn. Scénář počítá s nárůstem dovozu zemního plynu z devíti miliard metrů krychlových ročně až na 14 v roce 2050. A zároveň s nárůstem cen, za které si budou podniky nakupovat emisní povolenky, což výrazně znevýhodní spalování uhlí. Scénář nepočítá do roku 2050 s výstavbou další jaderné elektrárny ani s prolomením limitů těžby uhlí, podle studie by však měla být prodloužena životnost jaderných elektráren Temelín a Dukovany.

Klaus: Dnešní způsob vedení ODS bych si nedovolil

Způsob, kterým současné vedení ODS řídí stranu, je podle prezidenta Václava Klause mnohem autoritativnější než jeho někdejší působení v čele občanských demokratů. Prezident to uvedl v rozhovoru pro server iDnes.cz. "Historky o mé autoritativnosti v dobách, kdy jsem vedl ODS, jsou velkým mýtem. Nedovolil bych si ani zlomek toho, co je dnes běžné," řekl Klaus v rozhovoru. Reagoval tak na otázku, zda je v ODS nyní dostatečný prostor pro diskusi. Na atmosféru v ODS si již delší dobu stěžují poslanci z vnitrostranické platformy kolem Vlastimila Tlustého. Vedení strany podle nich potlačuje vnitrostranickou diskusi a k prosazení svých záměrů používá i nátlak a výhrůžky.

Experti navrhují, aby za bránění v předjíždění bylo šest bodů

Řidič, který bude bránit jinému v předjíždění, by mohl být v budoucnu potrestán šesti body. Dva body by pak hrozily těm, kteří by nedodrželi bezpečnou vzdálenost mezi vozy mimo obec nebo by nedali znamení o změně směru jízdy. Naopak za jízdu s nerozsvícenými světly ve dne by se již bodově trestat nemuselo. Navrhuje to část odborníků z expertní komise ministerstva dopravy, která v rámci práce na novele takzvaného silničního zákona připravuje změny v bodovém systému. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. Návrh změn má ještě schválit alespoň 60 procent členů celé expertní komise. Její závěry pak poputují na stůl ministra dopravy Aleše Řebíčka. Cílem zavedení dvoubodového postihu za nedodržení povinnosti dát znamení o změně směru jízdy je podle dokumentu "především postihovat přejíždění z pruhu do pruhu bez blinkru, zejména na dálnici a na víceproudé komunikaci v obci".

Skupina poslanců ODS chce zrušit systém placených zón v Praze

Skupina poslanců ODS chce novelou zákona zrušit systém zón placeného stání, které zavedly některé pražské městské části. Placené zóny v Praze 1, 2, 3 a 7 podle nich diskriminují občany, kteří v těchto částech hlavního města nemají trvalé bydliště nebo sídlo firmy, ale potřebují tam dojíždět. Podle autorů novely by zákon měl stanovit pro všechny občany rovné podmínky pro nákup karty do placené zóny. Koupit by si je tedy mohl kdokoliv, za jednotnou cenu, kterou by stanovila městská část. Novela by rovný přístup k parkovacím zónám stanovila pro všechna česká města. "Ty modré zóny zavádí dvojí režim pro občany České republiky, a to si myslím, že není možné, aby tu byli občané dvojí kategorie. Prostě jsou to čeští občané, platí tu jednotný režim, platí stejné daně," řekl novinářům jeden z autorů návrhu poslanec David Šeich. Na nový parkovací režim podle něj doplácí mnoho lidí, kteří do příslušných městských částí denně dojíždějí do zaměstnání. Problémy s novým systémem podle poslance mají i samotní rezidenti. "Jsou tu lidé, kteří si objednají řemeslníky k sobě domů, a ti odmítnou přijet, protože nemají možnost zaparkovat a dostat se komfortně ke svému zákazníkovi," řekl.

Pokud by si parkovací kartu mohl koupit každý, ztratily by zóny placeného parkování podle náměstka primátora Rudolfa Blažka (ODS) regulační funkci i smysl. "Výsledek bude, že nezaparkuje nikdo," řekl Blažek.

Nalezené dopisy z Břeclavi jsou očištěné, pošta je rozešle

Dopisy, které byly v březnu nalezeny v podzemí železničního nádraží v Břeclavi, jsou již hygienicky nezávadné a Česká pošta je začne rozesílat. Ke každému z 25.016 dopisů pošta přiloží omluvný dopis a poštovní známky v hodnotě sto korun. První zásilky budou doručeny příští týden. Někteří lidé na ně čekají již sedm let. Dopisy ze zahraničí byly určeny adresátům na Břeclavsku, Hodonínsku a Uherskohradišťsku. Celkem bylo v Břeclavi nalezeno 39.260 dopisů z let 2001 až 2006. Bezmála 3300 dopisů bylo otevřených, převzala si je tedy policie. Dalších 11.000 zásilek bylo v natolik špatném stavu, že musely být zničeny.

V Praze bude hrozit pokuta za odhozený nedopalek i žvýkačku

V Praze bude zřejmě hrozit pokuta za to, když někdo odhodí na ulici třeba nedopalek cigarety nebo žvýkačku. Návrh nové městské vyhlášky o udržování čistoty v ulicích, kterou schválila městská rada, pokládá za znečištění například i krmení zvířat. Předloha ve stejném smyslu uvádí rovněž "výkaly a výměšky", informoval magistrát. Lidem, kteří předpis poruší, bude přímo na místě uložena až tisícikorunová pokuta. Ve správním řízení je postih do 30.000 korun. Pozor si budou muset dávat třeba i řidiči, kteří vyjíždějí ze staveniště, aby po jejich automobilu nezůstalo na ulici bláto a jiný nepořádek. V ulicích nebude moci zůstávat posyp sněhu a náledí. Kdo veřejné prostranství znečistí, bude povinen jej neprodleně uklidit. Za zvíře bude zodpovídat majitel nebo člověk, který o ně zrovna pečuje.

Student Agency chystá společný podnik na železnici s Keolisem

Jeden z největších tuzemských autobusových dopravců Student Agency chystá společný podnik s třetím největším evropským dopravcem, francouzským Keolisem. Nová společnost, v které by měly obě strany poloviční podíl, má proniknout do železniční dopravy na regionálních tratích, kterou dotují kraje. ČTK to řekl majitel firmy Radim Jančura.

Potomci i politici vzpomínali na osudy lidí zavlečených do SSSR

Někteří potomci ruských, ukrajinských a běloruských emigrantů, které těsně po druhé světové válce sovětští agenti odvlekli z tehdejšího Československa do sibiřských táborů, si tuto událost v úterý připomněli v Praze na Olšanských hřbitovech. Pietní akce se zúčastnili i další pozvaní hosté a představitelé státu v čele s prezidentem Václavem Klausem, kteří položili věnce u pamětní desky umístěné na místním pravoslavném chrámu. Podle Vladimíra Bystrova, jehož otec byl také jedním z emigrantů do Československa, je potřeba si historické události neustále připomínat. Mezi emigranty, kteří po první světové válce kvůli nesouhlasu s bolševickým režimem hledali nový domov, podle něj patřilo mnoho vzdělaných lidí, kteří v Československu dokončili svá studia. Po druhé světové válce podle Bystrova byli lidé s podobným osudem jako jeho otec pro bolševiky nebezpeční kvůli tomu, že měli zkušenosti s totalitním Ruskem. "Sovětská msta je dostihla v tom roce 1945," řekl ČTK Bystrov.

Muchova epopej se patrně přesune do Křižíkových pavilonů

Monumentální Slovanská epopej Alfonse Muchy se zřejmě přesune ze zámku v Moravském Krumlově do jednoho z Křižíkových pavilonů na pražském Výstavišti. Záměr schválila městská rada, oznámil novinářům radní Milan Richter (ODS). V Praze by mohla být ještě letos. Magistrát nyní bude chystat projekt a zkoumat, kolik by nutné úpravy pavilonu stály. S konečnou platností rozhodne patrně v červenci. Představitelé Moravského Krumlova považují záměr za nesprávný, necitlivý a ve vztahu k tvůrci monumentální epopeje dokonce za neetický, protože naprosto popírá podmínky, za nichž slavný malíř toto dílo národu věnoval, tedy že bude vystaveno v pavilonu, který k tomuto účelu vznikne. O žádném provizoriu, jakým jsou Křižíkovy pavilony, tehdy nebyla řeč a všichni to moc dobře vědí, uvedl Mokrý. Cílem hlavního města stále je postavit pro cyklus dvou desítek rozměrných pláten na Výstavišti novou budovu. Měla by být na Bruselské cestě. Nájemce areálu, Incheba Praha, ale se současným návrhem budovy nesouhlasí, prý je příliš mohutná.

Richter soudí, že pavilon by mohl vypadat honosněji. Mohla by v něm být i aukční síň a Muchovo muzeum, uvedl. Jednou z možností je podle něho i to, že by se do nové budovy přesunulo současné Muchovo muzeum, které je v centru v Panské ulici. Nová budova by mohla stát do tří let, sdělil radní, který nyní bude s nájemcem výstaviště oficiálně jednat. Opozice se obává toho, že v Křižíkově pavilonu by mohlo dílo zůstat navždy.

Ministr Jehlička slíbil, že bude řešit problém pražských divadel

Ministr kultury Václav Jehlička slíbil, že udělá vše pro to, aby se vyřešil problém kolem financování pražských divadel a dalších kulturních zařízení. Ministerstvo sice nemá ze zákona pravomoci zasáhnout do kulturní politiky města, může však otevřít jednání či metodicky pomoci při hledání řešení. Po schůzce ředitelů tří pražských divadel s ministrem to řekl novinářům šéf Divadla Archa Ondřej Hrab. Proti novému systému pražských kulturních grantů a za pozastavení transformace městských divadel se postavilo v petici přes 16.000 lidí. Požadují v ní odvolání radního pro kulturu Milana Richtra a předsedy kulturního výboru Ondřeje Pechy (oba ODS). Spolu s řediteli Divadla Semafor Jiřím Suchým a Divadla v Celetné Jakubem Špalkem chtěl Hrab ministra Jehličku informovat o neutěšené situaci pražských divadel a neziskových institucí a poukázat na podle něj "nekulturní kulturní politiku magistrátu". Nejen oni se cítí být ohroženi novým systémem kulturních grantů, nově zavedenou dotací na vstupenku a chystanou transformací několika dosud příspěvkových pražských scén, která je podle nich málo připravená.

Se zavražděným Sahulou se Tři sestry rozloučily jeho písněmi

V krematoriu v pražských Strašnicích byl v úterý pohřben zpěvák a hudebník František Sahula, který byl před dvěma týdny zavražděn. Pár slov o zesnulém přišel jako smuteční řečník pozůstalým říci Lou Fanánek Hagen, zpěvák kapely Tři sestry, v níž Sahula kdysi působil a napsal některé z jejích velkých hitů. "Myslím si ale, že to jsou slova zbytečná, a já bych nechal mluvit Františkovu muziku, která je nesmrtelná," prohlásil Fanánek, který poté za akustického doprovodu spoluhráčů ze Tří sester zazpíval bez mikrofonu písničky Sovy v mazutu a Život je takovej. Z reproduktorů do sálu, v němž se kromě pozůstalých a Sahulových kolegů z hudebního světa sešla asi stovka jeho dalších příznivců, zněly ze záznamu i čtyři další skladby z repertoáru zesnulého. Při poslední z nich zajela do útrob krematoria rakev a přítomní Sahulovi vzdali čest posledním potleskem. Muzikanti ze Tří sester a jejich příznivci si Sahulovu památku připomenou také v pátek a v sobotu na pražském Džbáně na tradičním open air festivalu kapely. Brzy také vydají vzpomínkové album se Sahulovými skladbami, jehož výtěžek věnují dětem zavražděného.

Nedvěd s fotbalem nekončí, v Juventusu prodloužil o rok smlouvu

Fotbalista Pavel Nedvěd si o další rok prodlouží kariéru. Pětatřicetiletý záložník s Juventusem Turín podepsal novou smlouvu do června 2009. Bývalý kapitán české reprezentace a nejlepší hráč Evropy za rok 2003 to řekl ČTK. Nepotvrdily se tak informace, že svoji kariéru zakončí v příštím roce v exotickém angažmá ve Spojených arabských emirátech, Japonsku, či USA. Nejasno stále zůstává v otázce, zda se Nedvěd vrátí do národního týmu a bude hrát na červnovém mistrovství Evropy. Server TÝDEN.cz dnes s odkazem na fotbalistovy spolupracovníky uvedl, že Nedvěd už se rozhodl, že na šampionátu hrát nebude. Ti však poskytnutí informací popřeli.

Fotbalová liga chystá novinku - zápasy na internetu

Převratnou novinku pro fotbalové fanoušky chystá od příští sezony první liga. Vedle dvou tradičních přímých přenosů připraví Česká televize také přenosy z dalších šesti zápasů každého kola, které budou k vidění na webu veřejnoprávní televize. Kluby o tom byly informovány na dnešním ligovém shromáždění v pražském hotelu Galaxie. Fotbalový svaz navíc hodlá přesunout termín nedělního přímého přenosu na páteční podvečer, druhý zápas se bude vysílat v pondělí. Kluby se podle očekávání vyjádřily také k výběru nového reprezentačního trenéra. "Domluvily se, že do deseti dnů předloží návrh okruhu vlastních kandidátů, kteří by neměli být při výběru zapomenuti. Mimo jiné padlo jméno Zdeňka Zemana či Miroslava Beránka," oznámil Vacek.

Počasí

Přetvává skoro jasno až polojasno. Teploty ve středu vystoupí na 20 až 24 stupňů Celsia, na horách bude kolem 15.

13-05-2008