Denní souhrn zpráv Zprávy

19-05-2008

Záložní rota české armády začala působit v Kosovu

Záložní rota české armády posílila jednotky Severoatlantické aliance v Kosovu. Tři armádní letouny AN-26 přepravily 57 příslušníků roty do Prištiny v neděli, ostatní přiletěli o den dříve. Jednotku povolal 13. května do akce generál Gerard Hagarty, pod jehož velení spadají ve středním sektoru Kosova i Češi. Naposledy byla záložní rota v Kosovu v únoru a v březnu, kdy posílila alianční síly KFOR v citlivém období před a po jednostranném vyhlášení nezávislosti. Vojáci museli zvládat dav při demonstracích na přechodech mezi Kosovem a Srbskem, a patrolovali v oblastech, za které odpovídají Švédové a Slováci. Česká rota má být po celou dobu nasazení v Kosovu dislokována na švédské základně Camp Victoria.

Vojenská policie bude v Brdech přísnější k turistům

Vojenská policie, která už tři týdny monitoruje kvůli hnutí Greenpeace okolí brdské kóty 718, bude přísnější k turistům a cyklistům, kteří do prostoru vjedou či vstoupí bez povolení. Každý víkend se totiž do prostoru vydává stále více lidí. Nerespektují přitom zákazy vstupu a z míst, kde je povolený víkendový turistický pohyb osob, přecházejí i do jiných částí vojenského újezdu, řekl ČTK mluvčí vojenské policie Jan Čermák.

Například aktivisty hnutí Greenpeace, kteří vstoupili do čtvrtého týdne svého pobytu v Brdech, a kteří se rovněž bez povolení zdržují na kótě, hlásí policie jako pachatele přestupku na příslušné městské úřady. Za každý zaznamenaný vstup do prostoru bez platného povolení hrozí podle Čermáka ve správním řízení pokuta až 3000 korun.

Analytici: Nákupní boom skončil kvůli růstu cen potravin a léků

Útraty českých domácností podle analytiků letos brzdí vysoké ceny zejména potravin a léků. Konzumní boom v Česku skončil a nižší spotřeba domácností bude mít podíl na zpomalení celé české ekonomiky, odhadují ekonomové. Tržby maloobchodu se v březnu po více než čtyřech letech nepřetržitého růstu meziročně snížily o 2,1 procenta. Výsledky podle Českého statistického úřadu ovlivnil proti loňsku nižší počet pracovních dnů a chladnější počasí. "Konzumní revoluce skončila. Zájem klesá jak o meziročně výrazně dražší potraviny, tak i o nepotravinářské zboží," sdělil analytik Next Finance Vladimír Pikora. Hlavním faktorem brzdícím spotřebu domácností jsou podle Pikory vysoké ceny, které se projevují především u potravin a léků. "Kromě vysokých cen je maloobchod zasažen i obavami z budoucnosti. Lidé více šetří. Více spotřebitelů si začíná uvědomovat, že boom zde nebude věčně," uvedl Pikora. Zároveň ale upozornil, že vliv vysokých cen na spotřebu domácností se nesmí přeceňovat.

Průzkum: Češi se nejčastěji cítí diskriminováni z důvodu věku

Nejčastěji se lidé v Česku cítí diskriminováni pro své stáří, na vlastní kůži věkovou diskriminaci zažilo téměř 20 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu Masarykovy univerzity v Brně, jehož výsledky při debatě o stáří v pražském Lichtenštejnském paláci představila Lucie Vidovičová. Diskriminace se nejčastěji projevuje v zaměstnání. Podle ministryně pro menšiny a lidská práva Džamily Stehlíkové (SZ) v Česku chybí na trhu práce efektivní ochrana seniorů, ale i velmi mladých lidí.

Více než polovina lidí slyšela o někom, kdo pro svůj věk přišel o práci. Třetina lidí pak v průzkumu vypověděla, že o práci z důvodu stáří přišla osobně nebo se to stalo někomu z blízkých. Od roku 2003 do roku 2007 stoupla zkušenost se ztrátou zaměstnání z důvodu věku z 24 procent na 34 procent. Vzrostl také podíl lidí, kteří se domnívají, že mají vinou svého stáří nižší plat, než by si zasloužili (z deseti na 14 procent).

Věkovou diskriminací trpí podle průzkumu převážně starší lidé nad 55 let a pak velmi mladí kolem 18 let. Seniorům prý také často vadí, že se k nim nepřistupuje s úctou, cítí se jako občané druhé kategorie. Vadí jim například nevhodné vtipy o stáří a slovní výpady na staré lidi v městské hromadné dopravě. Podle Vidovičové starším lidem také vadí, když je neznámý člověk oslovuje například "babičko" nebo "dědečku". Více než třetině lidí pak vadí nedůstojné oslovování u lékaře. Vidovičová nicméně uvedla, že alespoň v tomto bodě se situace pomalu mění k lepšímu. V ČR žije zhruba 1,5 milionu lidí nad 65 let. Tvoří zhruba 15 procent obyvatel.

Vedení ODS vyzvalo své poslance, aby neblokovali církevní zákon

Výkonná rada ODS vyzvala všechny své poslance, aby podpořili vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a dále neblokovali jeho projednávání ve sněmovně. Věří, že i skupina kolem Vlastimila Tlustého, která spolu s opozicí nechce předlohu v současné podobě propustit do sněmovních výborů, umožní další legislativní cestu zákona. Vedení nejsilnější vládní strany trvá na tom, že dohoda s církvemi je potřebná, protože se odblokuje majetek státu, krajů i obcí. Norma také vytvoří podmínky pro postupnou finanční odluku církví od státu, řekl novinářům předseda poslanců ODS Petr Tluchoř.

Vláda počítá s vrácením asi třetiny majetku zabaveného za komunistické vlády církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun. I s úrokem by to bylo za 60 let celkem přibližně 270 miliard korun. Podle odpůrců předlohy návrh zvýhodňuje církve oproti jiným restituentům.

Kardinál Vlk se z nemocnice přesune do lázní v Třeboni

Kardinál Miloslav Vlk, který koncem předminulého týdne skončil v nemocnici kvůli celkovému vyčerpání, se má za několik dní přesunout do lázní v Třeboni. Kardinál ve svém dopise kněžím, jáhnům a řeholníkům uvedl, že za jeho zdravotními problémy stály potíže se srdcem. Vlk se v poslední době angažoval v jednáních o vládním návrhu zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi a účastnil se i soudního sporu o katedrálu svatého Víta. I to podle jeho dopisu přispělo k vyčerpání.

Odboráři budou jednat o stávce proti vládním reformám

Jednání o případné stávce proti vládním reformám bude hlavním bodem úterního zasedání sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) v Praze. Konfederace, která sdružuje 32 odborových svazů s asi 540.000 členy, je od začátku března kvůli nesouhlasu s reformami ve stávkové pohotovosti. Od počátku května svou kampaň doplnila o billboardy vyzývající k protestům proti reformám. Odboráři připravují i demonstrace, měly by se konat od 21. května po čtyři středeční odpoledne před sídlem vlády.

E15: Ministr Kalousek nechce prodat letiště za méně než 100 miliard korun

Ministr financí Miroslav Kalousek nechce prodat pražské letiště za méně než 100 miliard korun. "Kdyby to bylo pod sto miliard, tak vládě doporučím (letiště) neprodat," řekl Kalousek v rozhovoru pro deník E15. Analytici jsou přitom při odhadu ceny letiště opatrnější, o sto miliardách se mluví nejčastěji jako o horní hranici. Letiště je největším podnikem, jehož privatizace se nyní chystá. Vláda jej zřejmě prodá jako celek konsorciu finančního a strategického investora. Pražské letiště je největším vzdušným přístavem v nových zemí EU a odborníci jeho prodej považují za jednu z nejzajímavějších investičních příležitostí v oboru. Letiště loni odbavilo téměř 12,5 milionu cestujících, což je o osm procent více než předloni.

Ministr Liška: Peníze na mzdy mají mít školy v červenci, víc získat nešlo

Školy by měly mít peníze, které jim vláda letos slíbila přidat na platy, k dispozici v červenci. Novinářům to řekl ministr školství Ondřej Liška (Strana zelených). Zopakoval svůj názor, že půlmiliarda navíc, kterou vyjednal pro letošek, je maximum možného. Na další rok má kabinet přidat čtyři miliardy korun. Liška prohlásil, že bude prosazovat, aby mzdy ve školství rostly i v dalších letech. Školští odboráři nejsou s letošním půlmiliardovým navýšením spokojeni, už letos chtěli tři miliardy korun. V pátek oznámili, že učitelé budou 9. června stávkovat. Ministerstvo školství však trvá na tom, že stávka peníze učitelům nepřinese. Školníků, kuchařů a dalších nepedagogických pracovníků se dojednané zvýšení netýká. Lišku to mrzí, uvědomuje si prý, že bez nich školy nefungují, a bude se proto snažit jim rovněž pomoci.

Výjimka učitelům bez požadovaného vzdělání má trvat dalších pět let

Učitelé bez odpovídajícího vzdělání by měli dostat dalších pět let na to, aby zahájili studium, a mohli tak ve škole zůstat. Počítá s tím návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, který představilo ministerstvo školství. Přinést má i řadu dalších změn. Učitelům by novela měla usnadnit přechod z nižšího na vyšší stupeň školy, učitelé jazyků by za určitých okolností nemuseli mít pedagogickou vysokou školu a k vedení dětských kroužků by stačilo vyučení a čtyřicetihodinové studium pedagogiky. Ministr Ondřej Liška (Strana zelených) zdůraznil, že v zásadě ministerstvo trvá na tom, že učitel musí mít vysokoškolské vzdělání magisterského typu. Pokud některá média uváděla, že chce snížit standard na středoškolské vzdělání, lhala, uvedl.

Europoslankyně Hybášková vystoupila ze strany SNK Evropští demokraté

Poslankyně Evropského parlamentu Jana Hybášková vystoupila ze strany SNK Evropští demokraté. Ukončení členství vysvětlila nesouhlasem s vývojem tohoto uskupení, za které před čtyřmi lety získala mandát ve Štrasburku. "Strana se stále více odchyluje od principů vnitřní demokracie a konstruktivní politiky, její rozhodování není transparentní a neplatí v ní dané slovo," uvedla Hybášková v prohlášení. Před vstupem do politiky působila Hybášková v diplomacii, zastupovala Českou republiku ve Slovinsku, v Kuvajtu a Kataru.

K výročí Wintonových záchranných misí vyjede vlak do Londýna

Zvláštní historický vlak vyjede příští rok z Prahy do Londýna, aby připomenul záchranné mise Brita Nicholase Wintona pro 669 dětí z předválečného Československa. Wintonovi je dnes 99 let. Projekt, který budou provázet doprovodné akce, představili organizátoři v den jeho narozenin na pražském Hlavním nádraží. Winton v roce 1939 zorganizoval odjezdy převážně židovských dětí do Anglie. Ty pak během války našly azyl v rodinách britských občanů. Historické vagóny půjčené z Maďarska potáhne parní lokomotiva. Vlak projede Německem a Nizozemskem a cestovat v něm budou například potomci zachráněných dětí či umělci. Vypravenou soupravu po vylodění na ostrovech nahradí britské dobové vozy. Cesta vlaku z Prahy na londýnské Liverpoolské nádraží potrvá čtyři dny. Wintona příští rok čeká oslava stých narozenin.

Výrobci pneumatik žalují chemické firmy včetně Unipetrolu

Světoví výrobci pneumatik podali žalobu proti několika koncernům z chemického průmyslu, včetně českého Unipetrolu, kvůli údajnému kartelu žalovaných firem. ČTK o tom informoval Unipetrol, který dostal oznámení o žalobě. Firma Cooper Tire & Rubber Company Europe Limited a dalších 25 žalobců se dožadují náhrady škody po společnosti Shell a dalších 22 firmách. Žalovaná částka nebyla prozatím stanovena.

Opavský Ivax symbolicky zahájil stavbu závodu za miliardu Kč

Opavský výrobce léčiv Ivax Pharmaceuticals, který patří izraelské společnosti Teva Pharmaceutical Industries, symbolicky zahájil výstavbu nového výrobního závodu. Základní kámen na zelené louce poklepal premiér Mirek Topolánek. Stavební práce začnou v areálu Ivaxu až ve třetím čtvrtletí, investice přesáhnou miliardu korun. V roce 2009 najde v novém závodu práci 350 lidí, řekl novinářům ředitel opavské firmy Jiří Urbanec. Největší investice do tuzemského farmaceutického průmyslu od roku 1989 bude rozdělena do dvou etap. První část závodu by měla být hotova na konci roku 2009, současné výrobní možnosti firmy ztrojnásobí. Nový závod bude vyrábět ročně 3,6 miliardy tablet a 400 milionů tvrdých želatinových tobolek, což je zhruba 200 milionů balení. Druhá část závodu začne vyrábět v roce 2011. Podle Topolánka se rozšířením opavského závodu stane Česká republika jednou z velmocí ve výrobě generických léčiv.

Dukovanská elektrárna výhledově přijme přes 200 inženýrů

V Jaderné elektrárně Dukovany na Třebíčsku letos začíná postupná obměna pracovníků. Aby byl chod tohoto atomového zařízení zajištěn až do roku 2035, bude elektrárna v nejbližších 12 letech potřebovat skoro 380 mladých lidí, z toho 215 vysokoškoláků. Zaškolení nových odborníků je dlouhodobou záležitostí. Některé experty, kteří budou odcházet do penze, mohou nahradit až po několika letech praxe, řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka. ČEZ v Dukovanech nyní zaměstnává kolem 1100 lidí. Elektrárna je v provozu 23. rokem, průměrný věk pracovníků činí 47 let. Dukovanská elektrárna je dosud největším dodavatelem elektřiny v Česku. Její životnost byla projektována na 30 let, díky postupné modernizaci ČEZ uvažuje o prodloužení jejího provozu na 50 až 60 let.

Veleba: V Česku ubývá zemědělská půda, je třeba zpřísnit zákony

V České republice ročně ubývá 4500 hektarů zemědělské půdy, uvedl na semináři v Senátu prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Je proto podle něj nutné zpřísnit legislativu k ochraně zemědělského půdního fondu. Stát by měl podle Veleby omezit novou výstavbu na zemědělských pozemcích a podpořit využití opuštěných zastavěných ploch. Za posledních 15 let se výměra osevní plochy v České republice snížila o 600.000 hektarů, v současnosti je tak využíváno 2,6 milionu hektarů orné půdy, uvedl Veleba.

Učená společnost ocenila vědecké pracovníky a studenty

Učená společnost oceňovala vědecké pracovníky a studenty. Medaile za zásluhy o rozvoj vědy dostali někdejší předseda společnosti historik František Šmahel za mimořádnou vědeckou činnost zahrnující středověk a husitství a chemik Antonín Holý za objevné práce zejména na tvorbě antivirových preparátů s celosvětovým rozšířením. Ceny učené společnosti dostali chemik pevných látek Miloslav Frumar a historik Eduard Maur.

Rakouská policie zatkla 17 let hledaného Čecha v Linci

Rakouská policie v Linci zadržela 54letého Čecha, po němž bylo před 17 lety vyhlášeno pátrání. Muž se v Nizozemsku vydával za lékaře a znásilnil jistou ženu. Oznámila to dnes agentura APA. Ačkoli dotyčný Čech neměl příslušné lékařské vzdělání, vydával se za lékaře a v letech 1989 až 1991 vedl lékařskou praxi. Tehdy zhypnotizoval jistou ženu, podal jí drogy a pak ji znásilnil, uvedla policie. Muž poté zmizel, byl na něj ale vydán evropský zatykač.

Dálnici u Brna ve směru na Prahu blokoval hořící kamion

Dálnici D1 blokoval hořící kamion. Původní verze o výbuchu plynové láhve se nepotvrdila, příčinou požáru, který zničil celý automobil, byla technická závada. Škoda podle odhadů přesáhne čtyři miliony. Při neštěstí nebyl nikdo zraněn, vznikla ale téměř desetikilometrová kolona. Auto hořelo v úseku, v němž nelze odklonit dopravu.

Brusel uvažuje o rušení standardů pro zakřivení okurek či banánů

Evropská komise uvažuje o rušení standardů, které určují například zakřivení okurek či banánů. V minulosti se právě tyto normy staly součástí několika protievropských kampaní, na nichž jejich autoři ilustrovali údajnou byrokratickou přebujelost EU. Jejich zrušení ovšem nebude tak snadné, celá řada členských států včetně České republiky se na jednání ministrů zemědělství EU totiž postavila proti této možnosti. Jednotlivé země se obávají, že zrušení norem by vedlo k podstatnému zhoršení kvality nabízených zemědělských produktů na pultech obchodů. "Nevím jestli si vzpomenete jaká situace nastala před osmi lety, kdy se najednou v obchodech objevily méně kvalitní potraviny, co se týče ovoce a zeleniny. Tomuhle jsme chtěli zabránit," řekl během jednání ministrů zemědělství náměstek českého ministra Stanislav Kozák.

Zapálené svíčky v Jihlavě podpořily HIV pozitivní lidi v Česku

Celkem 1100 zapálených svíček a spojené ruce nad hlavami stejného počtu žáků a studentů jihlavských škol vyjádřily v Jihlavě podporu 1100 HIV pozitivním lidem, kteří v současné době žijí v České republice. Happening se v Jihlavě konal při příležitosti celosvětové akce Světlo pro AIDS jako v jediném městě v Česku. Podle Miroslava Hlavatého z České společnost AIDS pomoc se HIV pozitivita prokázala jen u lidí, kteří se nechali testovat, počet nositelů viru v populaci je však ve skutečnosti desetkrát vyšší.

Na lodi Hermes je krizové centrum pro bezdomovce

Na lodi Hermes, která kotví u Štefánikova mostu na Vltavě, je otevřeno Informační a krizové centrum pro bezdomovce. ČTK o tom informoval ředitel pražského centra sociálních služeb Tomáš Ján. Bezdomovci nebo lidé, kteří jsou ve svízelné životní situaci, se mohou na lodi dozvědět, kde najít lékaře, nocleh či potřebné úřady. Pracovníci centra jim také pomohou při získávání stálého zaměstnání. Centrum bylo zprovozněno díky projektu, který má pomoci bezdomovcům a sociálně znevýhodněným lidem při návratu na trh práce.

Češi se vracejí do Bulharska; počty se od roku 2000 ztrojnásobily

Čeští turisté se začínají po útlumu v 90. letech minulého století vracet do Bulharska. Od roku 2000 se počet českých návštěvníků v této balkánské zemi zvýšil na více než trojnásobek, z 35.000 na loňských 124.000. Údaje zveřejnila Státní agentura pro cestovní ruch Bulharské republiky (SACR). Zároveň oznámila uzavření smlouvy o spolupráci v cestovním ruchu mezi oběma zeměmi. Zatímco Češi patří v Bulharsku k nejpočetnějším turistickým skupinám ze zahraničí, proud turistů opačným směrem je o poznání slabší, ačkoliv každým rokem sílí. Loni přijelo do České republiky na rekreaci necelých 50.000 Bulharů, což je o 60 procent více než předloni.

Ministr bude s primátorem jednat o kultuře v Praze

O situaci v pražské kultuře, kdy si mnozí umělci stěžují na postup radnice při její podpoře, bude ve čtvrtek jednat s pražským primátorem Pavlem Bémem (ODS) ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL). Jehlička minulý týden při setkání s několika řediteli pražských divadel řekl, že udělá vše pro to, aby se problém kolem financování pražské kultury vyřešil. Ministerstvo sice nemá ze zákona pravomoc zasáhnout do kulturní politiky města, může však otevřít jednání či pomoci hledat řešení.

Proti novému systému pražských kulturních grantů a za pozastavení transformace městských divadel se postavilo v petici přes 16.000 lidí. Požadují v ní odvolání radního pro kulturu Milana Richtra (ODS) a předsedy kulturního výboru Ondřeje Pechy. Pražští zastupitelé jejich požadavky koncem dubna odmítli. Richter tvrdí, že nespokojeným umělcům jde o peníze, nikoli o umění. Grantový systém je podle něj v nové podobě spravedlivý a transparentní.

Primátor Bém: Ježkův dopis vyzývající k prodeji pozemků jsem nedostal

Pražský primátor Pavel Bém (ODS) zatím nebude reagovat na výzvu ředitele Národní knihovny (NK) Vlastimila Ježka, který město žádá o prodej pozemků na Letné. Bém tvrdí, že dopis nemá. Podle Ježka byl ale doručen na podatelnu magistrátu už 7. května. Ježek se v dopise, který poskytl novinářům, odvolává na dohodu starou více než dva roky, kdy se zastupitelé usnesli, že za jistých podmínek prodají knihovně za 31,5 milionu korun pozemek pro novou budovu. Druhý dopis napsal Ježek ministrovi kultury - informuje ho v něm o dalších krocích, které připravuje. Jednání kolem nové budovy NK jsou zdánlivě na mrtvém bodě.

V Železné Rudě na Pancíři vznikne nová široká sjezdovka s tunelem

Železná Ruda na Šumavě chce postavit sedačkovou lanovku a sjezdovku za 360 milionů korun. Investice má přivábit do rekreační oblasti více lyžařů, kterým už nestačí jeden velký areál na Špičáku. Nová sjezdovka s tunelem bude mít délku 1500 metrů. Radnice má čerstvé územní rozhodnutí, řekl starosta Michal Šnebergr. Nová sjezdovka bude mít na rozdíl Špičáku menší spád, bude výrazně širší, ideální pro snowboardisty. "Rozšíření nabídky je pro Železnou Rudu nutností. Turisté, včetně českých, už jsou zcestovalí a náročnější. Vadí jim, že tu máme jen jednu nabídku," uvedl starosta. Lyžaři jsou zvyklí na přejíždění z několika areálů, ale požadují moderní spojení na vrcholy. Po dostavbě nové plochy by byly na Železnorudsku tři velké sjezdovky - Špičák, Pancíř a německý Velký Javor.

Přerovští archeologové po 72 letech vstoupili do krypty kostela

Přerovští archeologové po 72 letech poprvé vstoupili do prostor krypty kostela svatého Jiří na Žerotínově náměstí v Přerově. Odborníci v temném podzemí dokumentují nejen tamní uložené ostatky, ale i prapůvodní základy kostela. Jasno by tak mohli vnést i do datování původní stavby. Ta podle odhadů může spadat až do románského období.

Archeologům se po vstupu do krypty otevřel pohled na 13 skeletů, které byly původně uloženy ve třech hrobkách a v několika hrobech. Podle odborníků patří členům šlechtických rodů. V podzemí však archeologové pátrají především po stopách předchůdce kostela svatého Jiří.

Film Tomáše Mašína bude inspirován osudy Egona Bondyho

Dokud sníš, nejseš mrtvej! je podtitul filmu nazvaného 3 sezony v pekle, s jehož hlavní částí natáčení začne režisér Tomáš Mašín v srpnu v Praze. Projekt, volně inspirovaný osudy jedné z neznámějších postav československé literární scény Egona Bondyho (1930 až 2007), vznikne v česko-německo-slovenské koprodukci. V hlavních rolích se objeví Kryštof Hádek a polská herečka Karolina Gruszková, řekla mluvčí filmu Uljana Donátová. V kinech se snímek objeví od října 2009.

Příběh začíná v roce 1947, v době, která přála smyslnosti, extravaganci, humoru a nekonečnému očekávání. Hlavní hrdina, pohledný devatenáctiletý dandy a vtipný provokatér, utíká z domova a vydává se na pouť oslavující svobodu a umělecké ideály. Život se mu zdá být báječný, když ho vychutnává v cigaretovém kouři, lehkém opojení likérem a po boku krásné a zkušené ženy. Střet s mocí však přichází tvrdě a nečekaně - komunistický režim začíná ukazovat svou represivní tvář.

Americký megahit Indiana Jones bude mít v Praze půlnoční premiéru

Nový díl filmové ságy o Indianu Jonesovi, který o víkendu ve světové premiéře uvedli mimo soutěž na mezinárodním festivalu v Cannes, potěší české filmové fanoušky a příznivce dobrodružství populárního archeologa speciálními projekcemi. Multikina Palace Cinemas v Praze a také brněnský Špalíček zvou totiž nedočkavé diváky před filmová plátna už v noci z 21. na 22. května. Navíc jen na půlnoční premiéře vyhraje jeden divák v každém multikině originální Indyho propriety - klobouk a bič.

Na přání pianisty Brendela přiveze Pražské jaro křídlo z Berlína

Na přání světoznámého rakouského pianisty Alfreda Brendela objednal festival Pražské jaro koncertní křídlo Steinway až z Berlína. ČTK to řekla Kateřina Bačová ze zahraniční produkce festivalu. Zřejmě naposledy Brendel přednese festivalovému publiku své oblíbené skladby od Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena a Franze Schuberta. Úterní recitál v Rudolfinu je již několik týdnů beznadějně vyprodaný. Sedmasedmdesátiletý Brendel, který je považován za jednoho z nejvýznamnějších pianistů 20. století, totiž letos oznámil, že po 60 letech končí se svou aktivní kariérou.

Mezzosopranistka Dagmar Pecková nevystoupí na festivalu Pražské jaro kvůli zánětu průdušnice. ČTK o tom informovala mluvčí festivalu Alena Svobodová, podle níž lékaři pěvkyni striktně nařídili "hlasový" klid. Na koncertu, který bude 30. května v Obecním domě, tak v Schönbergově monodramatu Očekávání vystoupí proslulá americká wagnerovská pěvkyně Deborah Polaski. Doprovodí ji Česká filharmonie pod taktovkou dirigenta Zdeňka Mácala. Polaski se na festival vrátí přesně po dvaceti letech.

V Ostravě začíná mezinárodní hudební festival Janáčkův máj

Tradiční Sinfoniettou skladatele Leoše Janáčka začíná v Ostravě 33. ročník mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj. Pro letošní festival připravili pořadatelé celkem 24 koncertů. Akce potrvá až do 9. června, kdy ji závěrečným koncertem uzavře Český národní symfonický orchestr pod vedením dirigenta Libora Peška, který zahraje nejen Janáčkovu hudbu, ale připomene například i dílo Antonína Dvořáka. Vstupenky na řadu koncertů jsou již nyní vyprodány. K vrcholům letošního festivalu bude podle organizátorů patřit například koncert Drážďanské filharmonie, která se do moravskoslezské metropole vrací po 20 letech.

Kafka na fotografiích v Mnichově v novém světle

Jako přátelského a usměvavého člověka představuje nejslavnějšího pražského židovského spisovatele Franze Kafku výstava fotografií v mnichovském Domě literatury (Literaturhaus). V bavorské metropoli je k vidění 150 fotografií, které prý Kafku oprošťují od zažitých klišé. Franz Kafka "měl rodinu a přátele, hodně cestoval, rád chodil do kina a na pivo, vysedával v kavárnách a v létě plaval ve Vltavě", píše Dům literatury v pozvánce na výstavu, která byla zahájena 8. května a potrvá do 3. srpna. K 125. výročí Kafkova narození, které připadá na 3. července, se podařilo spisovatelovu osobnost přiblížit s nebývalou komplexností. Snímky jsou rozděleny do pěti skupin: Pražské zázemí, rodina, spisovatelův svět, ženy a Kafka a jeho cesty.

České hokejisty čeká za rok na MS Finsko, Norsko a Dánsko

Čeští hokejisté budou hrát příští rok na mistrovství světa ve Švýcarsku v základní skupině D s Finskem, Norskem a Dánskem. Rozhodl o tom aktuální žebříček Mezinárodní hokejové federace po skončení světového šampionátu v Québeku, na němž Česká republika klesla ze čtvrtého na páté místo. Nadcházející šampionát je na programu od 24. dubna do 10. května 2009.

Čeští tenisté podlehli ve Světovém poháru Američanům 1:2

Čeští tenisté neuspěli ve svém úvodním utkání Světového poháru družstev a podlehli Američanům 1:2 na zápasy. Po nedělních dvouhrách byl stav vyrovnaný 1:1, v pondělí o posledním bodu rozhodla čtyřhra, ve které Tomáš Berdych s Pavlem Víznerem prohráli s Jamesem Blakem a Waynem Odesnikem 6:0, 5:7 a 8:10. Čeští reprezentanti tak nevyužili oslabenou sestavu soupeře, kterému chybějí v Düssedorfu bratři Bryanové i Andy Roddick.

Počasí - na východě Čech a na severu Moravy bude hodně pršet

Na východě Čech a na severu Moravy a ve Slezsku bude silně pršet. Uvádí to Český hydrometeorologický ústav ve své výstražné informaci. Výstraha platí pro kraje Pardubický, Vysočinu, Olomoucký a Moravskoslezský. Ojediněle se mohou vyskytnout i bouřky. Na Jesenicku je na dvou místech vyhlášen první povodňový stupeň.

Bude oblačno až zataženo, od jihovýchodu s deštěm, ojediněle se objeví i bouřky. Teploty vystoupí na 10 až 13, na horách okolo 7 stupňů Celsia. Čerstvý severovýchodní vítr bude mít na Moravě a ve Slezsku v nárazech rychlost 50 až 70 km za hodinu.

19-05-2008