Denní souhrn zpráv Zprávy

31-05-2008

ČSSD se vymezovala vůči ODS, chce ji omezit v Senátu a krajích

Sociální demokracie se během prvního dne programové konference v Pardubicích vymezovala vůči vládnoucím občanským demokratům. Chce totiž dosáhnout výrazného úspěchu v podzimních krajských a senátních volbách a tak omezit vliv ODS, která Senát i krajská zastupitelstva takřka neomezeně ovládá. Pomoci jí k tomu má takzvaný "Program naděje", který shrnuje jejich diskuse za posledních několik měsíců. Sami socialisté říkají, že má přesvědčit voliče o tom, že jsou schopni napravit reformy vládní koalice, které už prosadila nebo připravuje.

V úvodu nového programu předseda ČSSD Jiří Paroubek charakterizuje současnou politickou situaci jako vládu jedné strany - ODS. Česká republika je podle něj na rozcestí. Sociální demokracie podle Paroubka nabízí místo státu sobeckosti a přehlížení občanů stát spravedlivý, solidární a rovných podmínek pro všechny. Podzimní volby do Senátu a krajských zastupitelstev budou podle Paroubka referendem o nedůvěře. Zejména ODS, která se bojí referenda jako čert kříže, je potřeba podle něj vystavit meziúčet. Vyzval ČSSD, aby začala s volební kampaní už nyní. Sociální demokracie musí přicházet s vlastními návrhy a alternativními řešeními u každého významného společenského problému, což ji přivede k vítězství.

Zeman nevylučuje kandidaturu v přímé volbě prezidenta

Bývalý předseda vlády a sociální demokracie Miloš Zeman v sobotu v rozhovoru pro ČTK zcela nevyloučil, že by se mohl v příštích volbách prezidenta republiky ucházet o tuto nejvyšší státnickou funkci. Hlavu státu by ale museli občané volit přímo a musel by mít širokou politickou podporu. Šéfa ČSSD Jiřího Paroubka Zemanovo vyjádření popudilo. Zeman ale současně řekl, že se o takovou podporu neuchází a nevidí v tomto směru žádnou velkou iniciativu. Také si prý myslí, že i za pět let bude prezidentská volba lítým bojem dvou politických táborů, jako tomu bylo letos. Předseda ČSSD Jiří Paroubek považuje za Zemanovu věc, zda chce za nějakou stranu kandidovat nebo do ní vstoupit. "Pokud jde o sociální demokracii, tak z ní vystoupil poté, co mu byl připomenut jeho podpis nevýhodné smlouvy s advokátem Zdeňkem Altnerem," uvedl. Paroubek Zemana vyzval, aby se omluvil za kauzu Altner, ve které advokát vymáhá po ČSSD miliardy korun. Šéf ČSSD připomněl, že to byl právě Zeman, kdo inspiroval poslance Michala Pohanku a Miloše Melčáka, ab podpořili vládu předsedy ODS Mirka Topolánka. "Třeba založí nějakou vlastní socialistickou stranu, která bude kolaborovat s pravicí. To je jeho věc a já mu to přeju," dodal Paroubek.

Švejnar chce při senátních volbách oživit "švejnarovskou koalici"

Ekonom Jan Švejnar, který s podporou sociální demokracie, zelených a některých lidovců kandidoval v prezidentských volbách proti Václavu Klausovi, v sobotu ČSSD slíbil, že se pokusí oživit takzvanou švejnarovskou koalici. Na sociálních demokratech podle něj je, zda tohoto potenciálu využijí. "Já jsem připraven," zdůraznil. ČSSD by podle něj měla být připravena i na možnost velké koalice s ODS. Měla by mít promyšleno, za jakých podmínek by se na ni byla s občanskými demokraty ochotna dohodnout. Podmínky by musely být principiální a pro občany srozumitelné, uvedl. Švejnar, který odmítl kandidovat v senátních volbách, přestože senátní kandidát Pavel Trpák nabízel, že odstoupí v jeho prospěch, chce založit nezávislé myšlenkové centrum, které by pomáhalo ČSSD i jiným stranám v práci. Centrum bude podle něj otevřeno sociální demokracii k debatě o jejím programu. Bývalý prezidentský kandidát by také chtěl být mostem mezi ČSSD a mnohými progresivními silami. Sociální demokraty varoval před nestátotvorností komunistů, což prý je bude ještě léta poškozovat. Vybízel je naopak ke spolupráci s politickým středem. Respektovat by podle něj měli zelené i lidovce, i když momentálně jsou na druhé straně bariéry. Kritizoval také příliš agresivní styl ČSSD, který sedí straně prodírající se k moci, ale není vhodný pro stranu, která se již podílela na správě země.

Německo podle Nečase pocítí rozčarování předsednické ČR

Česká republika využije svého předsednictví Evropské unii k tomu, aby Německo a Rakousko pocítily rozčarování Prahy z prodlužování ochrany jejich pracovního trhu. Obě země pro něj nemají argumenty. Řekl to v sobotu v Berlíně český ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas na diskusi o přeshraniční pracovní mobilitě Čechů. Debata se uskutečnila jako součást Česko-německého diskusního fóra. Německo s Rakouskem podle Nečase zřejmě budou jedinými zbylými zeměmi, které budou v příštích letech uplatňovat výjimku ze svobody pohybu pracovních sil vůči zemím, které vstoupily do EU v roce 2004. Mezi nimi je i Česká republika. Příští rok tak podle něj nastane nepřípustná situace, kdy občané předsedající země EU, tedy Česka, nebudou mít všechna práva evropských občanů.

V4 chce jednat s parlamenty zemí EU o lisabonské smlouvě

Představitelé parlamentů zemí visegrádské skupiny (V4) chtějí v příštím roce pozvat do Prahy kolegy ze všech zemí EU na kolokvium o možnostech, které dává zákonodárným sborům jednotlivých států unie lisabonská smlouva. Setkání parlamentních lídrů EU se má uskutečnit v první polovině roku 2009, kdy bude Česko předsedat EU. Přípravou byl pověřen předseda sněmovny Miroslav Vlček (ČSSD). ČTK o tom na závěr dvoudenní konference předsedů parlamentů V4 v Praze informoval tiskový odbor sněmovny. Už v pátek se předsedové a místopředsedové zákonodárných sborů České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska shodli na tom, že chtějí najít mechanismus, který by jim v budoucnu umožnil společně vznášet výhrady vůči legislativě navržené Evropskou komisí. Možnost národních parlamentů "vracet" Evropské komisi legislativní návrhy je novinkou, kterou má přinést lisabonská smlouva.

Aktivista Tamáš se chce setkat s Klausem kvůli radaru

Aktivista Jan Tamáš, který od 13. května drží hladovku na protest proti záměru vybudovat v ČR americkou protiraketovou základnu, vyzval ke schůzce prezidenta Václava Klause. Chce s ním mluvit o tom, že Klaus tento týden apeloval na amerického viceprezidenta Richarda Cheneyho, aby "dohlédl" na přípravu chystané návštěvy americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové, která má v Praze smlouvy o radaru podepsat. Tamáš s postupem Klause nesouhlasí, vyplynulo z dopisu, v němž Klause v pátek ke schůzce vyzval. Text dopisu má ČTK k dispozici. Mluvčí Hradu Petr Hájek ČTK řekl, že list zatím prezident neviděl, proto ho nebude komentovat. Klaus a Cheney se ve středu ve Washingtonu utvrdili, že ČR a USA mají vůli dokončit jednání o radaru a zrušení amerických víz pro české turisty. Hovořili též o cestě Riceové do Prahy. "Diskutovali jsme o návštěvě, aby se mohl udělat další krok," řekl Klaus. Cheney podle něho vzal na vědomí, "aby tuto věc postrčil a dohlédl na ni". Tamáš v dopise Klausovi vyjádřil nad tímto chováním prezidenta "velmi hluboké znepokojení". Napsal, že vláda prosazuje základnu proti vůli většiny obyvatel "a svým způsobem tak ztrácí legitimitu a znásilňuje demokracii".

Část vojenského prostoru v Brdech se otevřela veřejnosti

Ministryně obrany Vlasta Parkanová v sobotu ve vojenském prostoru Brdy slavnostně zpřístupnila veřejnosti další cesty. Turisté a cyklisté se od 1. června poprvé dostanou například k Padrťským rybníkům nedaleko Míšova na Plzeňsku. Zpřístupnění této atraktivní lokality pro turistiku po armádě požadovali starostové okolních obcí už delší dobu. Turisté se nyní budou moci o víkendech a státních svátcích vydat na dalších 37 kilometrů cyklotras. Loni armáda v prostoru zpřístupnila území o rozloze 37 kilometrů čtverečných, 27 kilometrů komunikací a 36 kilometrů turistických stezek a cyklotras. Padrťské rybníky jsou také nedaleko kóty 718, kde má být umístěný americký radar, do blízkosti kóty ale stezky zpřístupněné nejsou. S otevřením dalšího území se v prostoru zatím v tuto chvíli nepočítá, řekla ČTK Parkanová. Brdy se staly nejvíce zpřístupněným vojenským prostorem v ČR, turisté mají přístup do pětiny rozlohy újezdu. "Je to dostatečné množství na to, aby civilní občané měli možnost si užít této krásné přírody, a zároveň, aby se dosáhlo vzájemné symbiózy. Toto území je určeno k výcviku vojsk - jsou tu dělostřelecké plochy, armáda cvičit musí," řekla Parkanová.

Steinmeier v Berlíně zahájil česko-německý projekt úvahou o "68"

Paralely i odlišnosti událostí roku 1968 v různých zemích a zdroje revolučního roku 1989 v sobotu hledaly na diskusním tematickém večeru Crossing 68/89 v Berlíně osobnosti kulturní scény a politiky z Německa, České republiky, Polska a Francie. Úvodní večer dvouletého cyklu česko-německých kulturních akcí zahájil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier zamyšlením nad společným mezinárodním dědictvím roku 1968. Páteční večer byl zahajovací akcí širšího cyklu německo-českých kulturních projektů pod souhrnným názvem Zip - česko-německé kulturní projekty. Akce s důrazem na rok 1968 se budou následující dva roky konat v českých a německých městech. Hlavními pořadateli jsou německá Spolková kulturní nadace a Česko-německé diskusní fórum. Steinmeier řekl, že společenské vzepětí roku 1968 je součástí společného evropského dědictví. "Nikdy před rokem 1968 se nezdála být jedna generace napříč hranicemi tak jednotná a cíle jako svoboda, spoluúčast na moci a transparentnost se nikdy nejevily tak univerzální jako tehdy," prohlásil Steinmeier v obsáhlém zahajovacím projevu. Podle něj byly společné západním i východním společnostem odpor proti autoritám a touha po změně tradičních společenských norem a životního stylu.

Temelín v sobotu kvůli zkoušce přestal vyrábět elektřinu

Jaderná elektrárna Temelín v sobotu přestala vyrábět elektřinu. Energetici v noci odstavili první blok, aby provedli plánovanou zkoušku řídících tyčí zastavujících štěpnou reakci. ČTK to řekl mluvčí elekrárny Marek Sviták. Proud nevyrábí ani druhý blok, který je již tři týdny mimo provoz kvůli výměně čtvrtiny paliva. Vypnutý bude zhruba dva měsíce. "Dnes v 02:30 byl první blok odpojen od rozvodné sítě," uvedl mluvčí. Dodal, že podle harmonogramu zkoušky by měl první blok v neděli 1. června opět obnovit dodávku elektřiny. Pravidelné zkoušky mají ověřit parametry paliva v aktivní zóně reaktoru.

Sdružení protestuje proti těžbě v Beskydech

Happening na oslavu prvního výročí uzamčení země valašské na 100 roků před dobýváním uhlí se uskutečnil v Beskydech na Pustevnách. Ekologové se tak snaží upozornit veřejnost na stále hrozící nebezpečí znovuotevření dolu ve Frenštátu pod Radhoštěm. Akci uspořádalo občanské sdružení Naše Beskydy. Důl byl vybudován a poté zakonzervován na přelomu 80. a 90. let minulého století. V současné době se v něm netěží, ale od roku 1997 má těžařská společnost OKD kontinuální snahu připravit důl k těžbě. "Ze strany OKD je v současné době klid, žádnou přímou snahu nevyvíjí. V poslední zprávě však uvádí, že důl Frenštát je zkoumán z hlediska znovuotevření," řekl ČTK Tom Káňa z občanského sdružení Naše Beskydy.

Po bitce skinů a anarchistů v Praze skončilo šest lidí v nemocnici

Na náměstí Republiky v Praze se v sobotu kolem dopoledne poprali skinheadi a anarchisté. Po rvačce převezli zdravotníci do pražských nemocnic šest zraněných lidí. Informuje o tom server tn.cz. Zranění ve věku 18 až 38 let mají hlavně pohmožděniny a otřesy mozku, dvaadvacetiletý mladík má zlomené obě ruce. Podle něj zřejmě zaútočili jako první anarchisté. "Dvě skupinky se náhodně potkaly a pustily se do sebe," řekl serveru mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek. Na místě zasahovaly dvě sanitky a jeden vůz s lékařem. Zranění jsou v nemocnicích na Karlově náměstí a na Františku.

V Česku se objevily vozy Mitsubishi, které nejde přihlásit

Na českém trhu se objevily nové vozy značky Mitsubishi, které neplní evropské ani české homologační požadavky a nejde je proto v tuzemsku přihlásit do provozu. Jde převážně o modely Pajero a L200, které byly původně určené zřejmě do Spojených arabských emirátů a do Česka byly dovezeny individuálně. ČTK to sdělila mluvčí oficiálního dovozce vozů Mitsubishi Motors pro Českou republiku Ivana Zimová. Společnost M Motors CZ, která na českém trhu japonskou značku Mitsubishi Motors zastupuje, oznámila výskyt nehomologovaných aut ministerstvu dopravy. Ministerstvo by mělo informovat všechny městské úřady s rozšířenou působností, zodpovědné za registrace nových vozů, a STK.

Farma Hucul v Krkonoších převzala cenu pro nejlepší ekozemědělce

Majitelé Farmy Hucul ve Vítkovicích na Semilsku převzali v sobotu Bartákův hrnec plný zlaťáků, který byl už pošestnácté oceněním pro nejlepšího ekozemědělce v České republice. Zatímco nádoba je putovní, a tak ji za rok získá někdo jiný, obsah - tisíc zbrusu nových desetikorun, mohou majitelé jednoho z největších českých chovů huculů investovat podle svého uvážení. Podle majitele farmy Ivana Karbusického ale zřejmě padnou na oslavy. Bartákův hrnec pravidelně vyhlašuje a pořádá PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců. "Rodina Karbusických z Farmy Hucul získala letos tuto cenu zejména za dlouhodobou péči o krajinu a aktivní propagaci ekologického zemědělství a biopotravin v regionu," řekla v sobotu ČTK Kateřina Čapounová ze svazu PRO-BIO. Hospodářství je jednou z modelových farem mezinárodního projektu "Ekozemědělci přírodě". Ekofarem, výrobců a zpracovatelů v posledních letech výrazně přibylo, v současné době jich je v zemi na 1500. Farma Hucul je v Libereckém kraji už druhou, která podobné ocenění získala. Před pěti lety Bartákův hrnec převzala Farma Filou v Plavech.

Bělohlávek je podle symfoniků BBC skvělý člověk i šéfdirigent

Šéfdirigent Jiří Bělohlávek je skvělý člověk, který napomáhá ansáblu lépe podávat klasickou hudbu v 21. století, řekl na v sobotní tiskové konferenci koncertní mistr londýnského Symfonického orchestru BBC (BBCSO) Andrew Haueron. Bělohlávek se poprvé se svým orchestrem představí na festivalu Pražské jaro na dvou koncertech ve Smetanově síni Obecního domu. V sobotu večer v jejich podání zazněla Kabeláčova Symfonie č. 7, Šostakovičova Symfonie č. 6 a Beethovenův Klavírní koncert č. 1, v němž jako sólistka vystoupila ruská pianistka Elisabeth Leonskaja. V neděli orchestr přednese Brittenovu Sinfonii da requiem a Sukovu symfonii Asrael. "Jiří Bělohlávek nám připomíná hodně tradici, a to nejen v české hudbě. Umí provést dobře dílo Dvořáka, Suka i Brahmse. A to je velmi důležité v době, kdy se po nás chce něco jiného. Navíc, je s ním skvělá zábava a je výborným hostitelem, což se nedá říct o každém dirigentovi," poznamenal Haueron.

Soubor Huelgas Ensemble přiváží do Prahy renesanční lamenta

Každá hudba a nota musí mít nějaký význam, tvrdí belgický umělecký vedoucí souboru Huelgas Ensemble Paul van Nevel, který se specializuje na středověkou a renesanční hudbu. Soubor představil na sobotní tiskové konferenci. Na festival Pražské jaro přiváží pozdně renesanční lamenta od vlámských skladatelů Jacoba de Kerle a Carla Luythona. Zazní v neděli v kostele sv. Šimona a Judy. Huelgas Ensemble založil van Nevel v roce 1971 ve švýcarské Basileji, kde si prý uvědomil, jaký vliv má na interpretaci originální notace versus zápis z přepisu. V prvních letech zařazoval na repertoár i hudbu 20. století, později se začal zaměřovat pouze na starou hudbu - zejména od roku 1200 do konce 16. století a ovládání tehdejších hlasových technik. Soubor interpretuje hudbu většinou v kruhu uprostřed sálu, kdy je obklopen publikem, což podle van Nevela vytváří daleko intimnější vztah. Paul van Nevel se věnuje také výzkumným aktivitám, díky kterým dosáhl mezinárodního uznání. Mezi jeho největší objevy prý patří madrigaly od renesančního skladatele Cipriana de Roreho.

V Praze vystoupila americká hiphopová legenda Public Enemy

Na pražském Výstavišti vystoupila americká hiphopová legenda Public Enemy (PE). Jejich příznivci zaplnili Malou sportovní halu zhruba do poloviny. Hudebníci pražským koncertem zakončili své evropské turné a vracejí se zpátky do New Yorku. PE dorazili do Prahy v pátek v podvečer z Barcelony. Před nimi se v hale vystřídaly osobnosti české a slovenské hiphopové scény. Slovenský rapper Vec zde pokřtil své nové album Funkční veterán. Hlavní vystupující se na podiu objevili krátce po 00:30 hodin a jejich show trvala přibližně dvě hodiny. Zahráli zejména hity z jejich posledního alba How You Sell Soul To a Soulless People Who Sold Their Soul?, které vydali loni. Přišli se na ně podívat nejen fanoušci z České republiky, ale také cizinci.

ND Brno uvedlo novou inscenaci Stroupežnického Našich furiantů

Národní divadlo Brno poprvé uvedlo inscenaci Furianti 2008, která je úpravou klasického dramatu Ladislava Stroupežnického Naši furianti. Režisér David Drábek přenesl děj na současný český venkov a příběh upravil podle dnešních poměrů. Inscenaci proložil různými zajímavostmi. Jednu z rolí hraje černošská herečka angolského původu Mara Lukamaová. Zápletka Našich furiantů zůstala stejná, avšak vztahy, osudy postav a reálie se změnily, aby odpovídaly současnosti. Například místo pověstného punče pijí furianti tequillu a místo ponocného volí obecního strážníka. K vyloženě současným rekvizitám patří výherní automaty, které nahrazují karban Stroupežnického doby. Naši furianti patří k nejčastěji uváděným hrám českého divadla. Inscenace mají většinou konzervativní ráz. K nejslavnějším patří nastudování Miroslava Macháčka v Národním divadle v Praze v roce 1979. Brňané se podle dramaturga Mojmíra Weimanna chtěli vydat úplně jinou cestou, proto volili posun v čase.

V bohnické psychiatrické léčebně začal festival Mezi ploty

V psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích v sobotu začal dvoudenní hudební a divadelní festival Mezi ploty. Přehlídka, jejímž cílem je bourat bariéry mezi pacienty psychiatrických léčeben a veřejností, se uskutečňuje již posedmnácté. Pražská přehlídka naváže na stejně zaměřené projekty, jež se o uplynulých víkendech konaly v Dobřanech u Plzně a v Brně. Na pódiích mezi pavilony léčebny vystoupí přes pět desítek kapel a interpretů, letošní novinkou bude metalová scéna, na níž se představí skupiny Debustrol, Root a Törr. Součástí programu festivalu je i řada divadelních představení, výtvarných a divadelních dílen a her a soutěží pro děti. Všichni umělci se festivalu pravidelně účastní bez nároku na honorář a souhlasí s tím, že výtěžek festivalu organizátoři věnují na rozvoj léčeben, jež festival hostí.

Vydavatelství Supraphon Music spolupracuje s Radioservisem

Hudební vydavatelství Supraphon Music zahájilo spolupráci s vydavatelstvím Českého rozhlasu Radioservis na nové koprodukční řadě kompaktních disků, řekla ČTK ředitelka Supraphonu Jana Gondová. Chtějí tím zlepšit prodej klasických CD asi v třiceti zemích světa. "Není to o finančním zvýhodnění, ale o rozšíření nabídky. Nemůžeme totiž nahrávat tolik materiálu, kolik bychom chtěli," konstatovala Gondová. Loni čtvrté největší vydavatelství na českém trhu nejvíce prodává ve Spojených státech, Japonsku, Německu a zemích Beneluxu. Prvním společným projektem obou vydavatelství byla nahrávka kompletních symfonií Bohuslava Martinů. Komplet tří CD pořídil Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením svého šéfdirigenta Vladimíra Válka. Dalším titulem je pro letošní rok dvojalbum Braniborské koncerty Johanna Sebastiana Bacha v originální interpretaci souboru Musica Florea. Jde o nahrávku, která byla k dispozici ke stažení na internetových stránkách digitální stanice ČRo D-dur.

Tenista Štěpánek postoupil do osmifinále Roland Garros

Český tenista Radek Štěpánek postoupil do osmifinále Roland Garros. V třetím kole pařížského grandslamu porazil turnajovou dvanáctku Tommyho Robreda jednoznačně 6:3, 6:2 a 6:1. O postup do čtvrtfinále si zahraje s vítězem duelu mezi pátým nasazeným Davidem Ferrerem ze Španělska a Australanem Lleytonem Hewittem. S Robredem měl Štěpánek před sobotním zápasem negativní bilanci, porazil ho jen v jednom z šesti vzájemných utkání. V Paříži však český tenista potvrdil výbornou aktuální formu a za hodinu a 47 minut se dostal mezi posledních šestnáct.

Fotbalisté Bohemians Praha postoupili do první ligy

Fotbalisté Bohemians Praha postoupili do první ligy, v níž vystřídají jiný pražský celek Bohemians 1905. V sobotním domácím utkání 29. kola s Vítkovicemi remizoval tým ze Střížkova 1:1 a o postupové místo už nemůže přijít.

Pešek zazářil v kvalifikaci na Velkou cenu Itálie pátým místem

Lukáši Peškovi v druhé kvalifikaci na Velkou cenu Itálie jen těsně unikl výsledek, který by mu v nedělním závodu zajistil start z první řady. Český jezdec na aprilii i tak dosáhl na své zdaleka nejlepší kvalifikační umístění po zimním přestupu do kategorie do 250 ccm a obsadil pátou příčku. Hůře se v sobotu vedlo Karlu Abrahamovi, jenž zajel šestnáctý čas a bude startovat ze čtvrté řady. Dvaadvacetiletý Pešek tak výrazně vylepšil svou dvanáctou pozici z páteční části kvalifikace, která se jela za deště. Maximem vítěze dvou Grand Prix z působení v kategorii do 125 ccm bylo dosud v kvalifikaci čtvrtlitrů dvanácté místo z Portugalska.

Horáková skončila na mistrovství světa v bikrosu čtvrtá

Jana Horáková skončila na mistrovství světa v bikrosu čtvrtá. Ve finálové jízdě v čínském městě Tchaj-jüan v sobotu zaostala za obhajobou bronzové medaile z minulého roku jen o 12 setin sekundy. Stejně jako loni zvítězila britská cyklistka Shanaze Readeová, soutěž v nové olympijské disciplíně mužů vyhrál Maris Strombergs z Lotyšska. Čtyřiadvacetiletá Horáková startovala v Číně se zraněným kolenem, kvůli účasti na MS odložila chirurgický zákrok. Michal Prokop se do osmičlenného finále neprobojoval, v semifinále ho od postupu dělilo jediné místo. Ani nejlepší český bikrosař přitom zdaleka není zdravotně v pořádku; kvůli natrženým vazům v zápěstí jezdí s ortézou, která jej omezuje při úchopu řidítek.

Češi si generálku pochvalovali, jen je mrzel obdržený gól

Čeští fotbalisté si po výhře 3:1 v přípravném utkání se Skotskem pochvalovali, jak dobře jim vyšla generálka před mistrovství Evropy. Reprezentanty potěšily tři pěkné branky, pouze je mrzelo, že neudrželi čisté konto. Hráče teď čeká dvoudenní volno, které chtějí využít k maximálnímu odpočinku a návštěvě nejbližších. Poslední přípravný duel před odletem na šampionát prý přesně splnil to, co od něj Češi očekávali. "Myslím, že celkově nám to vyšlo a že jsme zaslouženě vyhráli 3:1. Jsme rádi, že se nám zápas povedl," řekl novinářům záložník Jan Polák. "Vzhledem k tomu vedru to bylo náročné, ale s předvedenou hrou můžeme být spokojeni. Generálka splnila, co měla. Mančaft pracoval dobře, bohužel jsme dostali jeden gól, ale nikdy to nejde bez chybiček," pokračoval středopolař Anderlechtu Brusel.

Počasí v neděli

Polojasno až oblačno, místy přeháňky a bouřky, na severovýchodě území srážky jen ojediněle. Teploty 23 až 27 st. Celsia, na horách kolem 18 st. V bouřkách se mohou vyskytnout přívalové srážky, kroupy a silný nárazový vítr.

31-05-2008